مطالب مرتبط:
معلمی در روزهای سخت / رضایت آموزش وپرورش و نارضایتی فرهنگیان از یک طرح
آموزش مجازی بیش از 30 هزار دبیر مدارس تهران در طرح مدرسه آماده
آموزش و پرورش آمادگی لازم برای اجرای طرح تحول بنیادین را نداشت
استخدام آموزش دهنده یا مدرس نرم افزار آقا در تهران
آموزش جامعه موثرترین عامل موثر در پیشگیری از بلایای طبیعی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 07:022018-05-28اجتماعي

رضایت آموزش وپرورش و نارضایتی معلمان از یک طرح


طرح خرید خدمات آموزشی برای افزایش پوشش تحصیلی دانش آموزان مناطق محروم اگرچه رضایت آموزش وپرورش را به همراه دارد، اما تاخیر های طولانی مدت در پرداخت حقوق معلمان و شرایط بیمه ای نامناسب موجی از نارضایتی را میان شاغلان این طرح ایجاد کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازشمانیوز، سال تحصیلی به پایان رسید، آموزش وپرورش براین باور است از طریق طرح خرید خدمات آموزشی و با همراهی موسسان مدارس غیردولتی، توانسته دانش آموزان مناطق محروم را به کلاس درس آورده و کیفیت فعالیت های آموزشی و تربیتی را ارتقا دهد.

در طرح خرید خدمات آموزشی، موسس بخش غیردولتی با دریافت سرانه آموزشی دانش آموزان را که اکثرا در مناطق محروم تحصیل می کنند، تحت آموزش های رسمی دوره های تحصیلی قرار می دهد و آموزش وپرورش هزینه های مربوط به هر دانش آموز را به موسس بخش خصوصی پرداخت می کند و تمام هزینه های آموزش از جمله پرداخت حقوق معلمان بر عهده بخش خصوصی است؛ حالا چند سالی است از اجرای این طرح می گذرد و نیرو های تحصیلکرده هر منطقه از طریق قرارداد با بخش خصوصی، آموزش دانش آموزان مناطق محروم، روستایی و حاشیه ای را عهده دار شده اند.

اگرچه این طرح در مقایسه با شرایطی که دانش آموزان با گذشت چند ماه از سال تحصیلی هنوز معلم نداشتند، فرصت های تحصیلی بهتر و باکیفیت تری برای مناطق محروم فراهم کرده است، اما در کنار تمام مزایا، مشکلاتی هم دارد که سایه آن ها بر این طرح، میزان موفقیت ها را تحت الشعاع قرار داده است.

داستان همیشگی کمبود بودجه و مشکلات مالی آموزش وپرورش، طرح خرید خدمات آموزشی را هم بی نصیب نگذاشته و یکی از مهمترین مشکلات پیش روی این طرح، تامین بودجه برای پرداخت حقوق معلمان است، 10 هزار معلم این طرح در سال تحصیلی جاری فقط برای چند ماه طعم دریافت حقوق را چشیدند و طبق گفته های وزیر آموزش وپرورش بخشی از مطالبات معلمان خرید خدمات باقی مانده است که برای آن 60 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته که باید تخصیص یابد.

معلم شهید حمیدرضا گنگوزهی نیز به عنوان شاخص ترین چهره در میان معلمان خرید خدمات آموزشی شناخته می شود همان معلمی از استان سیستان و بلوچستان که برای نجات دانش آموزانش، خود زیر آوار دیوار در حال تخریب ماند و در تمام ماه های فعالیتش با مشکلات گریبانگیر طرح خرید خدمات مواجه شد و ریالی حقوق دریافت نکرد.

خبرگزاری تسنیم برای آگاهی از مشکلات معلمان خرید خدمات آموزشی با تعدادی از آن ها به گفت وگو نشست که مهمترین دلنگرانی آن ها وضعیت نابسامان پرداخت حقوق، وضعیت بیمه ای نامناسب و امنیت شغلی است.

بخشی از مشکلات مطرح شده از سوی معلمان بدین شرح است:معلمی از استان یزد: لیسانس زبان و ادبیات عرب هستم و از سال 94 وارد طرح خرید خدمات آموزشی شدم.

مهمترین مشکل فعلی وضعیت نامناسب پرداخت حقوق است که این مسئله امسال حادتر بود و فقط چند ماه حقوق پرداخت کردند در حالیکه عدم پرداخت به موقع حقوق زندگی معلمان را تحت الشعاع قرار می دهد.

از روزی که وارد این طرح شدم بیمه ام 30 روزه بود البته فقط از مهر تا خرداد بیمه داریم.

سال های گذشته نیز حقوق با چندین ماه تاخیر پرداخت می شد و مجبور به تجمع مقابل استانداری شدیم تا حقوقمان را دریافت کنیم.

اگر به تاخیر در پرداخت حقوق اعتراض کنیم موسس سال بعد با ما قرارداد نمی بندد هر چند که سال گذشته و امسال با ما هیچ قراردادی نبستند و بدون قرارداد کار می کنیم.

هم اکنون می گویند معلمان طرح خرید خدمات تجربه این کار را ندارند، اما اغلب ما پیش از این در مدارس غیردولتی کار می کردیم و به امید استخدام به این طرح پیوستیم حالا آموزش وپرورش برای اینکه ادعای استخدام نداشته باشیم یک موسس را بین ما و خود واسطه قرار داده است و این موسس وظیفه پرداخت حقوق ها و تامین نیاز مدرسه را بر عهده دارد؛ در حالیکه در طرح خرید خدمات آموزشی نباید از دانش آموزان پولی گرفته شود، اما از آنجاییکه موسس هزینه ها را متقبل می شود و پول دیر از سوی آموزش وپرورش در اختیارش قرار می گیرد مدیر مدرسه به ناچار برای تامین هزینه ها از دانش آموزان شهریه می گیرد.

معلمی از استان خراسان رضوی: از سال 94 در دوره ابتدایی یکی از روستا های شهرستان زاوه فعالیت می کنم، تحصیلاتم کارشناسی ارشد علوم تربیتی است.

سالی که وارد این طرح شدم 670 هزار تومان حقوق می گرفتم و هم اکنون یک میلیون حقوق دریافت می کنیم البته امسال واریز حقوق بسیار با تاخیر همراه بود و هنوز هم کامل تسویه نشده است، وضعیت پرداخت حقوق در استان خراسان رضوی نسبت به سایر استان ها بهتر است و بیشترین مشکلات مربوط به استان گلستان، کرمان سیستان وبلوچستان و قم است.

سال گذشته 24 روز در ماه و امسال 30 روز در ماه بیمه هستم.

روستایی که در آنجا فعالیت می کنم لب مرز است و شرایط رفت وآمد جاده ای برای نیرو های رسمی بسیار دشوار است و نیرو هایی که از کاشمر به اینجا می آیند بسیار ناراضی هستند، اما نیرو های خرید خدمات بومی همین روستا هستند و این مشکلات را ندارند.

معلمی از استان کردستان: از سال 94 وارد این طرح شدم و در منطقه ای روستایی فعالیت می کنم و، چون بومی روستا نیستم خانه ای را آنجا اجاره کرده ام، در ماه 900 هزار تومان حقوق می گیرم، سال گذشته 12 روز بیمه و امسال 15 روز بیمه داریم در حالیکه حقوق اندک است و بخش زیادی از آن صرف پرداخت اجاره خانه می شود، اما به امید استخدام و داشتن سابقه کار به فعالیتم ادامه می دهم.

معلمی از استان قم: 4 سال است با مدرک فوق لیسانس ریاضی در طرح خرید خدمات آموزشی در حاشیه شهر تدریس می کنم.

سال اول بیمه 30 روزه بود و حقوق ها را هر سه ماه یکبار پرداخت می کردند، اما از سال دوم به بعد بیمه 19 روزه است.

11 سال سابقه کار در مدارس غیردولتی دارم، چون این مدارس معلمان را بیمه نمی کردند به امید بیمه به طرح خرید خدمات آموزشی پیوستم، اما فقط سال اول ما را 30 روز بیمه کردند و سال به سال روز های بیمه کمتر شد و حقوق هم چند ماه یکبار پرداخت می شود البته دائم وعده می دهند کمبود معلم وجود دارد و شما را استخدام می کنند، اما نه وضعیت بیمه ای و نه وضعیت حقوقی مناسبی داریم.

به نظر می رسد در شرایطی که آموزش وپرورش با هدف استفاده از نیرو های غیررسمی طرح خرید خدمات آموزشی را ایجاد کرد، اما هم اکنون "استخدام" به یکی از مهمترین مطالبه های این معلمان تبدیل شده است از سوی دیگر تامین نشدن بودجه لازم برای پرداخت حقوق معلمان این طرح موجب موجی از نارضایتی ها شده است.

به هر حال طرح خرید خدمات آموزشی روی کاغذ طرح بسیار خوبی است، اما در اجرا با اشکالات فراوانی همراه شده و اگر هدف این طرح جلوگیری از اتلاف منابع و افزایش کیفیت آموزش در مناطق محروم است با وضعیت فعلی نه تنها این اهداف محقق نمی شود بلکه نارضایتی معلمان شاغل دردسر دیگری را برای آموزش وپرورش رقم می زند.

در روز های اخیر مجتبی زینی وند رییس سازمان مدارس غیردولتی درباره طرح خرید خدمات آموزشی به خبرنگاران گفت: دولت 300 میلیارد تومان در بودجه 97 برای طرح خرید خدمات آموزشی لحاظ کرده است و سال تحصیلی آینده مشکلی در این باره نخواهیم داشت و پیگیر هستیم معوقات سال گذشته تا پایان خرداد پرداخت شود؛ براساس گفته های این مقام مسئول این انتظار می رود که در سال تحصیلی جدید مشکل تاخیر طولانی در پرداخت حقوق معلمان خرید خدمات آموزشی دیگر نباید پیش بیاید.


کلید واژه ها: آموزش - دانش آموزان - دانش آموز - معلم - معلمان - تحصیل - مشکلات - خرید - حقوق معلمان - محروم - مناطق - حقوق - استان سیستان و بلوچستان - سیستان و بلوچستان - نارضایتی - نامناسب - آموزش وپرورش، - کمبود بودجه - مشکلات مالی - بودجه - همراه - استان - شرایط - هزینه - تحصیلکرده - بیمه - بلوچستان - مطالبات - قرارداد - روستایی

آخرین اخبار سرویس:
تمدید مهلت ثبت نام مهد و پیش دبستانی قرآنی «آیه های نور» کرمان

شناخت و چگونگی ایمن سازی آلاینده های الکترو مغناطیسی

رنگ آمیزی قبور شهداء در مهریز+تصاویر

پیشگیری موضوعی مهم در مقابله با اعتیاد/توزیع ناعادلانه اعتبارات

تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم در قم

کمبود 360 مدرسه در یزد/نیاز به بودجه پنج هزار میلیارد ریالی

مهارت آموزی دانش آموزان در تابستان در اولویت باشد

وزش باد شدید در سیستان و بلوچستان/دریای عمان مواج است

مشکل آب در مناطق زلزله زده کرمانشاه

چالش کمبود معلم در نظام آموزشی کشور

اجرای طرح آموزشی مراقبت اجتماعی برای 4000 دانش آموز

پوشاک مردم ایران در دوره های مختلف تاریخی +تصاویر

مجمع شهرداران، شهردار تهران: مردم کمک کنند که شهر درست اداره شود

تونل های وحشت در امتداد خط آهن

حقوق همبستگی و حق بر محیط زیست

فیلم/ مقطع متوسطه اول مدرسه معین تعطیل شد

مأموریت؛ نجات باغ های پایتخت

فردا آخرین فرصت شرکت در جشنواره کارآفرین آذربایجان غربی است

فردا آخرین فرصت شرکت در جشنواره کارآفرین آذربایجان غربی است

پرونده فعالان محیط زیست در انتظار تصمیم دادگاه

کاهش تعداد رشته های با آزمون کنکور از سال آینده

دودی که از عدم همکاری آب و فاضلاب و شهرداری به چشم مردم گلستان می رود

راه های رفع گرفتگی گوش

محور ساسانی فارس و منطقه حفاظتی ارسباران در راه ثبت جهانی

تجهیز اتوبوس های شهری اردبیل به وای فای رایگان

تصویر: عفونامه استاد طباطبایی از مردم و اهالی محل

پرونده منطقه حفاظت شده ارسباران روی میز یونسکو/ بررسی ثبت جهانی 30 محوطه تاریخی و ترکیبی در منامه

معاون میراث فرهنگی کشور خبر داد پرونده منطقه حفاظت شده ارسباران روی میز یونسکو/ بررسی ثبت جهانی 30 محوطه تاریخی و ترکیبی در منامه

ساخت 25 درصد از مدارس خراسان شمالی با کمک خیران مدرسه ساز

شهر کریمه اهل بیت معطر به بوی لاله مدافع حرم

مدرسه «معین» برای همیشه تعطیل شد/ مدیر منطقه 2 آموزش و پرورش تهران هم تغییر کرد

پرورش آرتمیا جایگزینی برای اشتغال کشاورزان

تغییر اقلیم ،کشت زعفران را از رونق انداخت

مرعشی: نسخه الکترونیکی برای نخستین بار در حج امسال صادر می شود

طرز تهیه آب مرغ نمکین

همت شیلات برای حفظ فسیل زنده خزر

ساخت پارک ورزش خانواده در شهر یاسوج

حال و هوای کنکوری ها چند روز تا کنکور 97

دوره آموزشی مهارتهای مداخله ای در حوزه کار با کودکان خیابانی

شهروند - خبرنگار ما باشید + فیلم

کشاورزی مسن ترین مرد کرمان با 102 فرزند، نوه، نتیجه ونبیره

دادستان بجنورد: پساب فاضلاب در کشاورزی استفاده می شود

خشکسالی و تغییر اقلیم، ناشی از نادیده گرفتن توان طبیعت در اجرای برنامه های توسعه صنعتی است

جزییات ثبت نام کارت بلیت خبرنگاران

مدرسه «معین» در غرب تهران تعطیل شد

زنگ خطر طلاق در 11 استان کشور به صدا درآمد

خطر پساب آبکاری های صنعتی برای آب تهران | مسکن مهر کانون تهدید سلامت منطقه

برگزاری دوره آموزشی زنان خود سرپرست و بی سرپرست در لنده

ساخت نخستین پارک سافاری کشور در قزوین ادامه دارد

آموزش و پرورش دیر برای تامین معلم کافی برنامه ریزی کند

گزارش BBC از قنات؛ شاهکار مهندسی ایران باستان+تصاویر

اعتبار دولتی برای بازسازی اعتاب مقدسه جایی ندارد

فرماندار خواستار تک نوبتی شدن مدارس هریس شد

استقرار سامانه هوای پایدار تا پایان هفته در گیلان

امکانات و تجهیزات و آموزش های فنی و حرفه ای آستارا باید متناسب با شرایط و حرفه های مورد نیاز باشد

برخورد با پدیده «جرم» بایستی برخوردی علمی باشد

جداول هوشمند؛ گامی دیگر به سوی شهرهای آینده

نصب تابلوی راهنمای جایگاه جغرافیایی شهرک صنعتی در بابلسر

مجوز مدرسه متخلف غرب تهران لغو شد؟

ممنوعیت هر گونه ساخت و ساز ثابت در تالاب استیل آستارا

وزیر آموزش و پرورش:
 
 قسط اول پاداش فرهنگیان از 10 روز آینده واریز می شود

سناتور مورفی: کودکان مهاجر، ابزار باج خواهی ترامپ

فراخوان ثبت نام کارت بلیت خبرنگاران

آغاز مجمع شهرداران کلانشهرها در پایتخت

میانگین بارش های ده سال گذشته به 210 میلی متر رسید

پیش بینی دمای هوا در شهر های استان

غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان

تحویل خودرو و صدور پروانه فعالیت تاکسیداران ایثارگر کرج تسهیل می شود

معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران اعلام کرد شهر تهران میزبان هفتمین جشنواره کُرال فرهنگیان

جزییات ثبت نام کارت بلیت خبرنگاران/ شش تیر آخرین مهلت ثبت نام

ساماندهی دریاچه گهر؛ نگین اشترانکوه

اطلاعیه سازمان حمل و نقل تهران برای ثبت نام کارت بلیت مترو

آغاز مجمع شهرداران کلانشهرها در پایتخت

فراخوان ثبت نام کارت بلیت حمل و نقل عمومی برای خبرنگاران

زندگی شبانه در پایتخت جان می گیرد/اجرای طرح حیات شبانه شهر از 15 تیرماه

جزییات ثبت نام کارت بلیت خبرنگاران/ شش تیر آخرین مهلت ثبت نام

معاون سازمان محیط زیست: کشور نیازمند سازمان دریایی است

زیبا کلام: مقایسه کارون و راین، ما چگونه ما شدیم؟

قسط اول پاداش فرهنگیان از 10 روز آینده واریز می شود

واریز قسط اول پاداش فرهنگیان تا 10 روز آینده

آموزش و پرورش: تولیدات فرهنگی دانش آموزان را می خریم

پلنگ ایرانی اولین بار در غرب کشور مشاهده شد

مدرسه "معین" تعطیل شد;مدیر آموزش و پرورش منطقه 2 تهران استعفاء داد

احداث 50 مرکز ویژه حفظ قرآن در اردن

مدرسه "معین" تعطیل شد/ تغییر مدیر آموزش و پرورش منطقه 2 تهران

جزییات ثبت نام کارت بلیت خبرنگاران/ 6 تیر آخرین مهلت ثبت نام

مدیر آموزش و پرورش منطقه 2 تهران استعغا کرد

عکس | دریاچه ارومیه از بالا

شهادت جانباز 70درصدی پلیس اصفهان

میرشفیعی سرپرست آموزش و پرورش منطقه 2 تهران شد

راه اندازی خط 7 مترو در هفته آینده

پاداش پایان خدمت فرهنگیان قسطی پرداخت می شود/ آغاز پرداخت از ده روز آینده

استاندار خوزستان: آب و برق خوزستان برای صدور مجوز پرورش ماهی لجبازی می کند

ایستگاه های فضایی لاکچری برای ثروتمندان + عکس

کلانتری: قوچ های پیر زیاد آب می خورند، شکار شوند

نمی دانیم مواد منفجره دست سازه بوده یا از آثار دوران جنگ است

ظرفیت فرهنگ سازی حمایت از ایران ساخت در بخش دانش آموزی وجود دارد

اعمال قانون الکترونیکی با رانندگان متخلف

جزییات ثبت نام کارت بلیت خبرنگاران/ 6 تیر آخرین مهلت ثبت نام

نگاهی به فعالیت های مؤسسه «قرآنی نسیم انتظار» کرمان

رضایت آموزش وپرورش و نارضایتی معلمان از یک طرح

رضایت آموزش وپرورش و نارضایتی معلمان از یک طرح