مطالب مرتبط:
واکنش رسانه های جهان به قهرمانی رئال مادرید/ شکست ناپذیران هرگز مغلوب نمی شوند
برگزاری نشست تخصصی «روزنامه نگاری پهپادی» در دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها
دومین کارگاه آموزشی «ارتقای سواد رسانه ای ویژه فعالان قرآنی کشور» برپا شد
بازتاب رسانه های جهان درباره قهرمانی رئال مادرید
از لحظاتی قبل و با حضور نمایندگان رسانه ها صدوبیست وهفتمین نشست سخنگوی قوه قضاییه آغاز شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 03:452018-05-27بين الملل

5 نشانه ٔ عقب ماندن رسانه ها از «عدالت»/ما اجساد را نمی شماریم!


اعتراض رهبر انقلاب به بی عدالتی های آشکار آمریکا در عراق و افغانستان، پرسش درباره نقش رسانه های ایرانی در طرح این مطالبات عدالتخواهانه را دوباره مطرح کرده است.

- 5 نشانه ٔ عقب ماندن رسانه ها از عدالت /ما اجساد را نمی شماریم! " اعتراض رهبر انقلاب به بی عدالتی های آشکار آمریکا در عراق و افغانستان، پرسش درباره نقش رسانه های ایرانی در طرح این مطالبات عدالتخواهانه را دوباره مطرح کرده است.

رسانه های ایرانی چه کرده اند؟ شعارسال": یک دهه، برای رسانه ای کردن جنایاتی هولناک و ضدبشری در روزگار ما زمان کمی نیست.

صحبت های رهبر انقلاب در چهارشنبه گذشته دوباره اذهان را متوجه ماجراهای عراق و افغانستان، دو کشور پرماجرادر نزدیکی مرزهای ایران کرد.

آن ها برای سال های طولانی، دوران تلخ و غمباری را پشت سر گذاشتند؛ تاریخی کم نظیراز جنایت و بی عدالتی در نزدیک ترین فاصله فیزیکی به مرزهای ایران رخ داد، مهمترین گزاره های اثبات بی عدالتی یک تمدن بناشده بر خون به دست آمد ورسانه های ایرانی در سکوتی شگفت انگیز، ماجرا را نگاه کردند.

این از دست دادن فرصتی تاریخی برای ایران بود.

اتفاقی که اگر با پیوست های رسانه ای و فرهنگی به سطح جهان آورده می شد؛ بخشی از مسائل امروز دنیا واضح تر و آشکارتر به رخ می آمد و این در حالی است که رسانه های مستقل شکل گرفته در دنیای غرب؛ بدون هیچ وابستگی ایدئولوژیکو سرمایه تجمیع شده دولتی به سبک رسانه های ایرانی، مشغول انجام این کار هستند.

در شرایطی که رسانه های پرطرفدار ایرانی کماکان و با جدیت تمام، مشغول پیگیری آخرین روابط خصوصی ستاره های کم رمق موسیقی و سینما ورزش هستند؛ سینمای ایران در دنیای ساخته شده، فشل و بی انتهای روابط مجعول خودساخته اشگیر کرده است و رادیو و تلویزیون، همچنان درگیر محافظه کاری های دوران های گذشته است؛ تحلیل چرایی این عقب ماندگی زیاد هم سخت به نظر نمی رسد.

ماجرا اما وقتی جالب تر می شودکه به موقعیت غیرطبیعی ایران در جغرافیای سیاسی جهان نظری بیندازیم.

چهل سال بعد از انقلاب؛ سیاست جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی در مواضع سیاسی و حرکت های ضداستعماری و حمایت از نهضت های آزادی بخش و ضدجنگ و دیگر عرصه های سیاسی، همچناندر خط مقدم مبارزه با بی عدالتی ایستاده است، در همه این سال ها الگوی حرکت های جهادی و آزادیخواهانه و عدالتخواهانه در عرصه سیاسی بوده است و تک امید ملت های بدون رسانه دنیا برای حمایت.

اما در عرصه رسانه ای به این جایگاه سیاسی و بین المللی نزدیک هم نشده است.

مبارزه فرهنگی و رسانه ای ما با دنیای غرب در همه این سال ها کاملاً محدود و بی رمق طی شده است و سرگرمی رسانه های ایرانی به بازی های تاریخ مصرف دار این سال های جامعه ایران، رمقی برای پیگیری عدالت باقی نگذاشته است.

مطالعه موردی پنجنمونه از جنایات ضدبشری آمریکا در عراق و افغانستان و تحلیل عملکرد رسانه ای ایران و غرب برای نمایش این گزاره کافی است: رسانه های ایرانی از عدالت عقب افتاده اند وورود مستقیم و چندین و چند باره شخص اول کشور به این مباحث، شاید نشانه ای برای این کاستی شگفت انگیز است.

این پنج مورد از نمونه های فاحش بی عدالتی جهانی در نزدیکی مرزهای ایران است که عملاً با بی توجهی رسانه های ایرانی مواجه شده است.

سرنوشت رسانه ای هر کدام از آن ها ماجرای جالبی در روزگار ماست.

کشتار جانبی 1.

ساعت 10:44 دقیقه روز 5 آوریل سال 2012 یک ویدئوی تقریبا سی دقیقه ای در فضای شبکه جهانی اینترنت منتشر می شود.

با وجود همه ابهامات در چرایی و چگونگی دسترسی ویکی لیکس به منابع مخفی ارتش آمریکا؛ آنچه در نگاه اول به شدت شگفت انگیز است؛ شباهت تصاویر این ویدئو به بازی های جنگی رایانه ای است.

ویدئو از داخل یک بالگرد تصویربرداری شده بود و زیر صدای آن مکالمات نظامیان آمریکایی داخل بالگرد با مرکز تصمیم گیری برای فرمان حمله است.

مکالمات، ولع سنگین نظامیان آمریکایی برای کشتار غیرنظامیان را به شدت هولناکی نمایش می دهد.

تصاویر این ویدئو نشان می دهد که چگونه سربازان ارتش آمریکا از بالای یک بالگرد آپاچی شهروندان غیرنظامی را با وجود اینکه علائم ظاهری آن ها دال بر غیرنظامی بودنشان است و یک خبرنگار هم در بین آن هاست می کشندو به آمبولانسی که برای بردن زخمی ها به صحنه جنایت وارد شده است هم اجازه حرکت نمی دهند و آن را به رگبار گلوله ها می بندند.

کشتار جانبی عنوان جالبی برای ویدئویی است که نشان می دهد چگونه نظامیان آمریکایی با علم به غیرنظامی بودن افراد دست به کشتار آن ها می زنند.

ژنرال کالین پاول، وزیر دفاع دولت بوشدر جریان اعتراضات به کشتار غیرنظامیان در عراق گفته بود که هر جنگی تلفات جانبی هم دارد و ممکن است که در جریان حمله به نظامیان به اشتباه تعداد محدودی افراد غیرنظامی هم در کنار آن صدمه ببیند و این درست یک کار رسانه ای هوشمندانه برای ایستادن در مقابل چیزی بود که به مدت 10 سال فضای افکار عمومی دنیا را کاملاً به کنترل خود درآورده بود.

ویدئو نشان می داد که خبری از تلفات غیرقابل پیش بینی در جنگ عراق نیست، بلکه کشتار غیرنظامیان سیستماتیک و آگاهانه انجام می شود.

پخش این ویدئو بلافاصله تحت حمایت یک کار رسانه ای پیشتاز قرار گرفت.

یک سایت با پشتیبانی قوی برای این کار طراحی شد و لینک های مختلف دانلود و دسترسی به ویدئو با زیرنویس به زبان ها مختلف در سایت قرار گرفت.

این سایت در داخل ایران طراحی نشده بود و طبیعتاً هیچ ربطی به جمهوری اسلامی ایران نداشت.

اما این تازه اول کار بود.

بعد از پخش این ویدئو، یک مستندساز آمریکایی همه امکانات مستقل رسانه ای اش را بسیج کرد و به سربازانی که در این بالگرد و در میدان کشتار حاضر بودند دسترسی پیدا کرد و یکی از بزرگ ترین مستندهای ضدجنگ دوران معاصر را ساخت.

در این مستند، سربازان آمریکایی اعتراف می کردند که چگونه تحت یک مدیریت و تربیت وحشتناک خوی غیرنظامی کشی پیدا کرده اند.

این مستندساز هم ایرانی نبود و نسخه معتبری از مستند او هم هنوز در ایران پیدا نمی شود.

ایرانیان معمولا اطلاعی از این ویدئو ندارند ما اجساد را نمی شماریم 2.

ما اجساد را نمی شماریم این عبارت مشهور ژنرال فرانک که در پاسخ به خبرنگاری که خواستار آمار غیرنظامیان کشته شده در عراق شده بود گفته شد برجسته ترین عنوانی است که در یک سایت مستقل ضدجنگ به نام انجمن شمارش اجساد غیرنظامیان عراقی به چشم می خورد.

این درسی بود که آمریکایی ها از ویتنام گرفته بودند و مشاوران جورج بوش آن قدر عاقل بودند که دوباره در این دام نیفتند.

دام رسانه ای شدن کشتار غیرنظامی ها.

این همان دوره ای است که رسانه های جریان اصلی غرب تمام قد وارد میدان حمایت رسانه ای از جنگ طلبان آمریکایی شده بودند.

این صفحه مجموعه ای از گزارش ها و فیلم های فاکس نیوز قبل از حمله به عراق است و دقیقاً نشان می دهد که شبکه فاکس نیوز قبل از حمله چه پروپاگاندا و تبلیغات سنگینی به نفع جنگ با عراق به راه انداخته بود.

از القای دروغ تاریخی در اختیار داشتن سلاح های کشتارجمعی توسط رژیم صدام تا القای ترس وجود دیگری خطرناک در کمین آمریکا با این گزاره تبلیغاتی مشهور: آیا دلتان می خواهد ابر قارچی اتمی بر بالای نیویورک مشاهده شود؟ ماجرای زیستن در زمانه پرعسرت ساخته شده به وسیله رسانه ها ماجرایی جالب است.

شنیدن خبر اینکه 58 درصد از مردم آمریکا البته به روایت فاکس نیوز معتقدند که رفتن به عراق صحیح بوده است برای ما که در معرض مستقیم رسانه های جریان اصلی غرب نیستیم خبر شگفت آوری است؛ اما این اتفاق واقعاً افتاده است.

وارونه نمایی واقعیت جنگ آمریکا با عراق در سطحی اتفاق افتاده است که جان مک آرتور نویسنده و تحلیل گر آمریکایی رسانه ها معتقد است این جنگ بزرگ ترین خودسانسوری در طول تاریخ حیات رسانه ها بود.

موارد بالا تنها نمونه های کوچکی از پروپاگاندای بی رحمانه رسانه های جریان اصلی غرب برای نمایش چهره ای مثبت از لشکرکشی آمریکا به عراق است؛ اما آیا این همه ماجراست؟ مسئله وقتی به دنیای ساخته شده رسانه هاٰبعد از واقعه 11 سپتامبر می رسد حیاتی تر خواهد بود.

جنگ افغانستان نشان داد که محدود کردن نمایش حقیقت آنچه در تمام این 9 سال در عراق در جریان بود به منابع رسانه ای جریان اصلی در غرب عملاً سرانجامی جز پوشاندن بخش بزرگی از واقعیت نخواهد داشت.

این همان چیزی است که سانسور رسانه با رسانه نامیده می شود؛ اما در کنار سیل بی امان جریان مداوم انتقال داده ها و اطلاعات از سوی رسانه های جریان اصلی غرب تلاش های برجسته رسانه ای در داخل خود غرب به وجود آمده است که به تدریج در حال شکستن انحصار جریان گردش اطلاعات در غرب است.

انجمن شمارش اجساد غیرنظامیان عراقی در جریان تهاجم عراق یکی دیگر از تلاش های رسانه ای برجسته در ارائه تصویری حقیقی از عراق امروز است.

این انجمن که در سایت iraqbodycountقابل دسترسی است به صورت دقیق و متناوب با شمارشگری که در بالای آن نصب است نشان می دهد که از ابتدای حمله آمریکا به عراق تاکنون چند نفر غیرنظامی بر خلاف ادعاهای مسئولین ارتش و دولت آمریکا کشته شده است.

منابع دست اول سایت از آمار کشته شده ها منابع مختلفی است که یکسر آن به بیمارستان ها و گروه های امدادی داخل خود عراق و همین طور رسانه ها و گروه های غیردولتی عراقی می رسد و یکسر دیگر آن به منابعی که این انجمن داخل ارتش آمریکا دارد.

انجمن شمارش اجساد غیرنظامیان عراقی در داخل انگلستان فعالیت می کند و علاوه بر اینکه گزارش دقیق و جامعی در مورد آمار کشته شدگان غیرنظامی که رسانه های جریان اصلی غرب به تبع آمریکا علاقه زیادی به پنهان کردن دارند می دهد منبع جالبی برای اتفاقاتی است که از سال 2003 در عراق در نقض قوانین حقوق بشر افتاده است.

سایت انجمن هر مورد از کشتارها را به صورت دقیق با ذکر حادثه ای که در آن کشته شده اند تعداد کشته شده های هر حادثه سن و جنسیت و عنوان اجتماعی آن ها جمع آوری کرده است.

رسانه های مستقل غربی رسانه هایی بدون وابستگی به منابع قدرت و ثروت در حال شکل گیری در دنیای غرب هستند و در عوض رسانه های ایرانی، هنر و فرهنگ ایرانی ایستاده در بالای نقطه خمودگی، هر از چند گاهی به این سایت سر می زنند و به دقیق ترین شیوه ممکن نقش copy paste را انجام می دهند.

عبیر هنوز 14 ساله است 3.

مطابق آنچه همسایگان عبیر قاسم حمزه الجنابی می گویند عبیر بیشتر روزهایش را در خانه می گذراند، والدینش به خاطر مسائل امنیتی او را از رفتن به مدرسه منع کرده بودند.

از یک ایستگاه ایست ــ بازرسی سربازان آمریکایی می توانستند او را وقتی به حیاط می آمد و مشغول امور روزمره و رسیدگی به باغچه خانه شان می شد ببینند.

همسایگان عبیر به پدرش هشدار داده بودند و پدر عبیر گفته بود: مشکلی نیست، عبیر یک دختربچه کوچک است.

محمد برادر عبیر است.

در روز حادثه محمد و برادر کوچکش در مدرسه بودند.

محمد به یاد می آورد که یک بار سربازان آمریکایی خانه آن ها را جست وجو کرده بودند و استیو گرین سرباز آمریکایی، وقتی به عبیر رسیده بود انگشتش را روی صورت عبیر گرفته بود، کاری که باعث شده بود عبیر به شدت بترسد و فرار کند.

مادر عبیر قبل از حادثه به اقوامش گفته بود که چندباری دیده است که سربازان آمریکایی به عبیر خیره نگاه می کنند، دستانشان را تکان می دهند و بلند فریاد می زنند: خیلی خوب، خیلی خوب.

مادر عبیر به شدت نگران شده بود و برنامه ای ریخته بود که عبیر شب ها در خانه عمویش در همان نزدیکی ها بخوابد.

مطابق اسناد فاش شده اف بی آی طبق یک استشهاد از مرتبطین با استیو گرین در محمودیه؛ او در روز قبل از حادثه در مورد این که قرار است فردا چه اتفاقی بیفتد صحبت و بحث کرده بودند.

استیون گرین که در 19 سالگی از دبیرستانی در میدلند تگزاس ترک تحصیل کرده بود، پس از آن که دیپلم معادل دبیرستان خود را از یک مدرسه مکاتبه ای اخذ کرد، به ارتش پیوست.

او می گوید ثبت نام در ارتش آسان بود، از یک احساس وظیفه برای دفاع از کشور منشأ می گرفت و فرصت های مناسبی هم پیشنهاد می شد.

گرین در این رابطه می گوید: فکر می کنم اگر وارد ارتش نشده بودم از وظیفه ام چشم پوشی کرده بودم.

شما یک جایگاه پیدا می کنید، شما یک شغل به دست می آورید.

این، فرصت هایی پیشروی شما قرار می دهد که می توانید زندگی خود را تغییر دهید .

ارتش، گرین را توسط 101 هوابرد که پایگاه آن در فورت کمپبل است، وارد عراق کرد.

در 12 مارس 2006، بارکر، کورتز، اسپیلمن، گرین، 5 سرباز و درجه دار آمریکایی وارد خانه قاسم الجنابی در محمودیه عراق شدند.

قاسم الجنابی 45 ساله به همراه فخریه همسر 34 ساله اش، عبیر دختر 14 ساله و حدیل دختر 6 ساله اش در خانه بود.

دو پسر دیگر او در مدرسه بودند و هنوز به خانه نیامده بودند.

سربازان مسلح وارد خانه عبیر شدند و بلافاصله دست به کار شدند.

بارکر و کورتز، عبیر را به داخل یک اتاق کشاندند، در حالی که گرین، مادر، پدر و دختر کوچک تر را در اتاقی دیگر نگه داشته بود.

درجه دار جس وی.

اسپیلمن از چمبرزبرگ پنسیلوانیا محافظت داخل هال منزل را به عهده داشت.

در حالی که بارکر و کورتز به دختر تجاوز می کردند، گرین با شلیک به سه عضو دیگر خانواده، آن ها را به قتل رساند.

سپس گرین به اتاق دیگر رفت و به عبیر تجاوز کرد.

بعد از تجاوز گرین با گلوله به میان دو ابروی عبیر شلیک کرد.

عبیر در دم جان داد، اما گرین دست بردار نبود، خشاب اسلحه اش را روی عبیر خالی کرد.

سربازان قبل از ترک آنجا، جسد او را به آتش کشیدند.

سرباز دیگری چند مایل آن طرف تر در پست ایست بازرسی دیده بانی می کرد و منتظر برگشت گرین و دوستانش از محل مأموریت بود.

سربازان خیلی زود برگشتند.

ماجرا خیلی زود فاش شد، اما رسانه های آمریکایی طبق معمول بیکار ننشستند.

رابین مورگان گزارشگر و نویسنده آمریکایی در گزارشی با عنوان تجاوز جنسی، کشتار و کارمندان ارتش آمریکایی ، روز هفدهم اگوست 2006 نوشت: هنگامی که سخن دزدانه آمدن، تجاوز گروهی و کشتن دخترک عراقی به بیرون درز کرد، ایالات متحده آمریکا کوشید که وحشی گری های تفنگداران ما را به گونه دیگری نشان دهند.

رسانه های ما قربانی را نخست زن 25 ساله و سپس 50 ساله نوشتند و گفتند که آن سه تن کشته شده دیگر، فـرزندان عبیر بودند.

آن ها با اشاره نشان دادند که اگر زنی بالاتر از بیست سال داشته باشد، تجاوز جنسی کردن بر او کشتنش، جنجال کمتر دارد.

اما هولناکی ماجرا، قدرت سرپوش گذاشتن رسانه ای بر آن را روز به روز کم تر می کرد.

بزرگ ترین فشار افکار عمومی به رهبران جنگ آمریکا خیلی زود به پا شد و سرانجام دستور رسیدگی به جنایت محمودیه صادر شد.

تعقیب کنندگان جنایات محمودیه به دنبال حکم اعدام بودند، ولی هیئت منصفه ایالتی در پادوکا واقع در کنتاکی، رأی به 5 حکم حبس ابد به اتهام تجاوز و قتل دختر 14 ساله ای به نام عبیر قاسم الجنابی و کشتن مادر، پدر و خواهر کوچک ترش دادند.

این دادگاه آمریکایی گفت: آنکه شماری از این تفنگداران به چندین رویداد تجاوز جنسی و کشتن بی گناهان دیگر عراقی نیز اعتراف کرده اند، سزاوار اعدام شناخته نمی شوند، زیرا آن ها دشواری هایی داشتند، مثلاً همان روز دوازدهم مارس 2006، کمی ویسکی نوشیده بودند، روان خسته از جنگ داشتند و .

البته آن ها زندانی خواهند شد.

چهار سرباز دیگر جز گرین در دادگاه نظامی به اتهام نقش های مختلف در جریان این حمله محاکمه شدند که سه نفرشان در زندان نظامی به حبس محکوم شدند.

گرین از زمان محاکمه اش در 4 سپتامبر 2009، در زندان ایالتی تره هاوت در ایندیانا مورد حمله قرار گرفته و پس از آن به آریزونا منتقل شده است.

در زندان، گرین به کاتولیک تغییر مذهب داده و با یک راهبه در لوییزویل درباره ایمانش مکاتبه داشته است و سرانجام خودکشی کرده است.

یکی از بزرگ ترین وحشیانه ترین جنایات قرن درست 10 سال پیش در نزدیکی ما اتفاق افتاده است و سکوت مرگبار رسانه ها و فرهنگ ایرانی همچنان ادامه دارد.

همه منابع رسانه ای و فرهنگی ایرانی کماکان خالی از هر اثری در فاش سازی اصلی ماجرا، بزرگ نمایی و مانور رسانه ای روی آن و حالا هم یادآوری و استفاده از آن است.

در شرایطی که رسانه های نقاد ایرانی، هرروز سرگرم یک بازی مبتذل با مصرف داخلی محدود هستند، اتفاقات واقعی در دنیای بی رحم واقعی درست در غیاب رسانه ای و فرهنگی ایران در حال رقم خوردن است.

هنوز یک کتاب، یک فیلم، یک رمان، یک داستان ــ توقع مان را پایین تر می آوریم ــ یک کلیپ، یک مقاله، یک یادداشت، یک گفت وگو در مورد عبیر در رسانه های ایرانی پیدا نمی شود.

هرچه هست ترجمه رسانه های جریانی اصلی غربی از اصل ماجرا.

یک خبر ساده درست مثل خبر فعال شدن یک آتش فشان در جنوب غرب ژاپن.

جز یک مستند درخشان به نام چرا جنگ؟ ساخته عابدین مهدوی، مستندساز جوان ایرانی دیگر چیزی نمی بینیم.

کشتار آشکار 4.

درست 11 سال پیش در 8 نوامبر 2005 شبکه ایتالیایی رای با پخش یک مستند 32 دقیقه ای جریان جنگ آمریکا در عراق را عوض می کند.

فلوجه: کشتار پنهان یک مستند است که یک خبرنگار و فیلم ساز ایتالیایی در مورد وقایع فلوجه ساخته است.

در این مستند با ارائه مستندات دقیق و غیرقابل انکار به استفاده سربازان آمریکایی از بمب های فسفری و بمب های ناپالم اشاره می شود.

درست 8 روز بعد پنتاگون در بیانیه ای مجبور به پذیرش استفاده آمریکا از بمب های فسفری می شود و این در تاریخ جنگ عراق با آمریکا بی سابقه است.

رابرت فیسک روزنامه نگار برجسته انگلیسی در یک سفر ژورنالیستی به فلوجه عکس های بی سابقه ای از بیمارستان مرکزی این شهر از کودکان ناقص الخلقه و معیوبی که بر اثر بمب های فسفری در فلوجه به دنیا آمده اند ارائه می دهد؛ فیسک این بیمارستان را بیمارستان وحشت می نامد.

عکس ها و گزارش فیسک انقلابی در افکار عمومی دنیا به وجود می آورد.

آیا خود ایرانی ها از این اتفاقات باخبرند؟ داستان آقای بیلز 5.

رابرت بیلز یک سرباز آمریکایی است که برای مأموریتی یک ساله به افغانستان اعزام شده است.

نیمه شب 11 مارس 2012 بعد از بازگشت از یک مأموریت نظامی از محل پایگاه نظامی افغانستان در قندهار به راه می افتد و یک مسیر دو کیلومتری را پیاده طی می کند تا به روستای پنجوایی می رسد.

نیمه شب است و اهالی روستا خوابیده اند.

درب خانه های روستاییان افغان را با لگد باز می کند و اسلحه اش را به کار می اندازد و به روی آدم هایی که در خانه شان خوابیده اند شلیک می کند.

چند خانه را به همین ترتیب مهمان می شود و بعد از اینکه آخرین فشنگش را شلیک می کند راهش را می کشد و از همان مسیری که آمده است بازمی گردد.

آرام آرام و سلانه سلانه.

فردا صبح معلوم می شود که آقای بیلز 16 کودک و زن افغان را کشته است و بعد از این حمله با ظرف اسیدی که به همراه داشته است اجساد آنان را نیز سوزانده است.

مرز اتفاق این واقعه با ایران کمتر از فاصله دو شهر مرکزی ایران است.

هیچ سند تصویری در مورد این قضیه در رسانه های تصویری ایرانی دیده نمی شود.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار: 6 خرداد 1397، کد خبر: 4306499، www.

mehrnews.

com
کلید واژه ها: رسانه - ایران - ایرانی - رهبر انقلاب - سیاسی - مرزهای ایران - بین المللی - مطالبات - جمهوری اسلامی - فرهنگی - تاریخی - اعتراض - مبارزه - رهبر - آمریکا - عراق - سینمای ایران - اجساد - از دست دادن - آزادی - روابط - حمایت - سینما - جهان - چهارشنبه - وابستگی - اسلامی - سرمایه - موسیقی - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
ترامپ خواستار اصلاح و تصویب قوانین مهاجرتی شد

سخنگوی وزارت خارجه درگذشت مشایخی را تسلیت گفت

قاسمی حمله به گردهمایی حامیان نخست وزیر اتیوپی را محکوم کرد

رقیب اردوغان: پیروزی او را می پذیرم

جنگنده های سعودی 16 بار صعده را بمباران کردند

حمله افراد مسلح به روستایی در مرکز مالی/ 50 غیرنظامی کشته شدند

اردوغان دوباره رییس جمهور ترکیه شد

خشونت ها در نیجریه جان 86 نفر را گرفت

ایران حمله تروریستی در آدیس آبابا را محکوم کرد

ترامپ با پوتین دیدار می کند

سوریه تصمیم آمریکا در حمایت از کلاه سفیدها را محکوم کرد

حمله تروریست ها به فوعه و کفریا دفع شد

چرا آمریکا به قیام علیه ساختارهای بین المللی خودساخته برخاسته است؟

دادگاه عالی آمریکا در مورد سیاست مهاجرتی ترامپ حکم می دهد

حمله موشکی یمن به عربستان

«شیخ عیسی قاسم» به بیمارستان منتقل شد

خشونت های مرکز نیجریه، بیش از 80 کشته برجای گذاشت

شادی هواداران اردوغان در خیابان های ترکیه + تصاویر

شادی هواداران اردوغان در خیابان های ترکیه + عکس

خشونت ها در نیجریه جان 86 نفر را گرفت

تصاویر/ زندگی مردم کوبا

آمریکا تحرکات غیرمنتظره ای در مرز عراق و سوریه آغاز کرد

شادی هوادارن اردوغان در خیابان های ترکیه + عکس

تصاویر/ رانندگی زنان عربستانی

اردوغان اعلام پیروزی کرد: ملت ترکیه مرا به عنوان رییس جمهور انتخاب کرده اند

تصاویر/پایان ممنوعیت رانندگی زنان عربستانی

ساخت شهر چوبی توسط دانشجوی چینی+تصاویر

«شیخ عیسی قاسم» به بیمارستان منتقل شد

شیخ عیسی قاسم به بیمارستان منتقل شد

روسای جمهور آمریکا و روسیه در وین دیدار خواهند کرد

رهبر مخالفان رژیم صهیونیستی، رییس آژانس یهود شد

حمله موشکی انصارالله یمن به پایتخت عربستان

صفحه نخست روزنامه های ورزشی دوشنبه 4 تیر 1397

اردوغان اعلام پیروزی کرد

مُهر تأیید نتانیاهو بر حمایت مطلق آمریکا از کشتار مردم غزه

اردوغان پیروزی خود در انتخابات ترکیه را اعلام کرد

روزنامه های اقتصادی دوشنبه 4 تیرماه 97

ساخت شهر چوبی توسط دانشجوی چینی+تصاویر

درخواست مغربی ها برای تصویب قانون ممنوعیت عادی سازی روابط با تل آویو

ترامپ بر اخراج سریع مهاجران غیرقانونی از آمریکا تاکید کرد

آزادسازی منطقه ای به وسعت 1800 کیلومتر در دیرالزور

دریای ابرها در چین+تصاویر

چابهار را تا 2019 می سازیم

86 کشته در خشونت های مرکز نیجریه

لحظه به لحظه با انتخابات ترکیه؛ نتایج اولیه، اعلام پیروزی اردوغان، واکنش ها و...

تماس تلفنی عباس با اردوغان

شادی مردم ترکیه در پی اعلام پیروزی اردوغان

5 راهی که چین می تواند به اقتصاد آمریکا ضربه بزند

مردم ترکیه در پی اعلام پیروزی اردوغان به خیابان ها ریختند

روزنامه پیروزی - 4 تیرماه

روزنامه گل - 4 تیرماه

روزنامه هدف - 4 تیرماه

حالت فوق العاده در مصر بار دیگر تمدید شد

آیت الله شیخ عیسی قاسم به بیمارستان منتقل شد

موضع بغداد درباره حمله آمریکا به مقر الحشد بسیار ضعیف است

مشتریان اوراق بدهی اروپایی چه کسانی هستند؟

اردوغان بار دیگر رییس جمهور ترکیه شد/ شادمانی هواداران اردوغان در خیابان های ترکیه

ایران حمله تروریستی در آدیس آبابا را محکوم کرد

عباس به اردوغان تبریک گفت

دریای ابرها در چین+تصاویر

آمریکا از ترس چین بودجه نظامی خود را کاهش می دهد

پیروزی دوباره اردوغان و حزب حاکم در انتخابات ترکیه

قاسمی حمله به گردهمایی حامیان نخست وزیر اتیوپی را محکوم کرد

صفحه اول روزنامه های ورزشی 4 تیر

شیخ عیسی قاسم به بیمارستان منتقل شد

پوتین و ترامپ در پانزده جولای در وین دیدار می کنند

صفحه نخست روزنامه های دوشنبه 4 تیر

پرتاب موشک های یمن به مراکز سلطنتی ریاض

ایران حمله تروریستی در آدیس آبابا را محکوم کرد

فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان وارد ننگرهار شد

حمله مسلحانه در مالی/ 32 کشته

اردوغان رییس جمهور ترکیه شد/ شادمانی هواداران اردوغان در خیابان های ترکیه

روسیه:تروریستهای جبهه النصره اقدام تحریک آمیز تدارک دیده اند

گل سوم کلمبیا به لهستان (کوادرادو)

نیم صفحه اول روزنامه های ورزشی 4 تیر

گل دوم کلمبیا به لهستان (فالکائو)

حمله شدید خانم مجری به مسئولین/عکس

اردوغان اعلام پیروزی کرد

 سناتور آمریکایی: ترامپ دموکراسی را در آمریکا تضعیف می کند

پارلمان اروپا روز جهانی قربانیان داعش تعیین می کند

پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

سناتور آمریکایی : میلیونها آمریکایی در فقر وحشتناک به سر می برند

اردوغان با کسب 55 درصد آرا پیروز انتخابات شد

قاسمی حمله به گردهمایی حامیان نخست وزیر اتیوپی را محکوم کرد

لیست تحریم هایی که تا 15 مرداد باز می گردند

سازمان ملل پرونده شکایت ایران از آمریکا را بررسی می کند

آخرین اخبار از انتخابات ترکیه

موشک های یمن به مراکز سلطنتی ریاض اصابت کرد

محکومیت حمله تروریستی به گردهمایی هواداران نخست وزیر اتیوپی

ایران حمله تروریستی در آدیس آبابا را محکوم کرد

وزارت امورخارجه حمله تروریستی در اتیوپی را محکوم کرد

بازیگر 63 ساله امریکایی در سریال «یلواستون»

تاسیس کنسولگری افتخاری بلغارستان در قدس ت

پیشروی ارتش سوریه در آزاد سازی درعا

شلیک موشک بالستیک به مقر وزارت دفاع عربستان در ریاض

ارتش سوریه مناطق گسترده ای از استان دیرالزور را آزاد کرد

لحظه به لحظه با نتایج انتخابات ترکیه/ پیشتازی اردوغان با 52.79 درصد آرا

وزارت امورخارجه حمله تروریستی در اتیوپی را محکوم کرد

تبریک شماری از رهبران جهان به «اردوغان»

گروهی از فعالان صلح در آمستردام در حمایت از نوار غزه تجمع کردند

5 نشانه ٔ عقب ماندن رسانه ها از «عدالت»/ما اجساد را نمی شماریم!

5 نشانه ٔ عقب ماندن رسانه ها از «عدالت»/ما اجساد را نمی شماریم!