مطالب مرتبط:
8 تا 10 میلیون کارگرِ مشاغل کاذب نه آتیه دارند و نه بازنشستگی
8 تا 10 میلیون کارگرِ مشاغل کاذب نه آتیه دارند و نه بازنشستگی
8 تا 10 میلیون کارگرِ مشاغل کاذب نه آتیه دارند و نه بازنشستگی
شماره 153 هفته نامه آتیه نو منتشر شد
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری : پرداخت حقوق ها قبل از پایان هر ماه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 03:452018-05-27اقتصادي

8 تا 10 میلیون کارگرِ مشاغل کاذب نه آتیه دارند و نه بازنشستگی


مشاغلی که از آنها به عنوان غیررسمی نام می بریم؛ درآمد چندانی نصیب شاغلانشان نمی کنند.

یک تراکت پخش کن حدود 500 تا 600 هزار تومان درماه درآمد دارد که پرداخت 27 درصد دستمزد به عنوان حق بیمه (قانون بیمه اختیاری) برایش منطقی نیست.

- پس تکلیف آتیه ی این گروه از کارگران چیست؟ شعارسال": زیست غیررسمی و محرومیت از حضور در مناسبات مرسوم شغلی که در آن تعدادی کارگر و یک کارفرما وجود دارد؛ بیماری هایی با خود به همراه دارد.

بیماری هایی که صرفا قرار نیست جسم و جان ها را در خود بِکشند و هرز بدهند بلکه امنیت روانی کارگران شاغل در مشاغل غیررسمی را برهم می ریزند.

از همین روست که ابراهام مازلو جامعه شناس، با بررسی هایی که در زمینه اقتصادِ سیاسی به حاشیه رفتگان در دوران رکود بزرگ اقتصادی غرب داشته؛ نیازهای ایمنی افراد جامعه را طبقه بندی کرده است.

ثبات، اتکا حمایت، نیاز به سازمان و داشتن حامی مقتدر از این جمله هستند.

نویسندگان قانونِ اساسیِ ایران هم با درنظر گرفتن تاریخ معاصر نظام حمایت های اجتماعی در غرب، اصل 29 این قانون را نگاشتند.

اصل 29 می گوید: برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، ازکارافتادگی، بی سرپرستی، در راه ماندگی، حوادث و سوانح، نیاز به خدمات بهداشتی درمانی و مراقبت های پزشکی به صورت بیمه و غیره، حقی است همگانی.

دولت موظف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت های مالی فوق را برای یک یک افرادِ کشور تأمین کنند.

با این حال برخورداری از بیمه تامین اجتماعی برای کارگرانِ غیررسمی که تعدادشان به روایت علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به 10 میلیون نفر می رسد تا امروز ممکن نشده است؛ هرچند با اقدامات وزارت رفاه آنها حداقل از دفترچه بیمه سلامت بهره مند شده اند، اما آنچه برای آتیه آنها می تواند مفید باشد، بازنشستگی و برخورداری از مستمری بازنشستگی است؛ چراکه بر هر حال آنها نمی توانند تا آخر عمر کار بکنند.

اما مشکلی که وجود دارد این است که عمده این کارگران کارفرمای مشخصی ندارند لذا مشمول مزایای ماده 28 قانون تامین اجتماعی برای کارگرانی که به صورت اجباری بیمه شده اند، نمی شوند.

براساس ماده 28 قانون تامین اجتماعی حق بیمه 30 درصد مزد یا حقوقی است که هفت درصد آن به عهده بیمه شده، 20درصد به عهده کارفرما و 3 درصد نیز به وسیله دولت تأمین می شود.

لذا آنها ناچار هستند که یا قید بیمه شدن را بزنند یا خود را به صورت اختیاری بیمه کنند.

شرایط بیمه پردازی اختیاری اما متفاوت است در حال حاضر هر بیمه پرداز اختیاری باید 27 درصد درآمدش را به سازمان تامین اجتماعی به عنوان حق بیمه پرداخت کند؛ لذا سهم 20 درصدی کارفرماها هم بر گردن کارگر می افتد.

بنابر اعلام سازمان تامین اجتماعی میزان حق بیمه ماهانه بیمه اختیاری در سال 1397 با در نظر گرفتن مزد روزانه 371321 ریالی 310 هزار و 796 تومان و هفت ریال است.

پرسش این است که یک کارگر که در مشاغل کاذب (جمع آوری ضایعات، جمع آوری نان خشک، باربری، نوازندگی خیابانی، تراکت پخش کنی، دستفروشی و.

) مشغول به کار است، چه قدر در روز درآمد دارد که ماهی 310 هزار تومان آن را به عنوان حق بیمه بپردازد؟ به یاد داشته باشید مشاغلی که از آنها نام بردیم درآمد چندانی نصیب شاغلان نمی کنند.

برای مثال یک تراکت پخش کن در صورت جلب کامل رضایت کارفرما حدود 500 تا 600 هزار تومان درماه درآمد دارد.

با این حساب پرداخت 27 درصد دستمزد به توجه به هزینه های زندگی در کلان شهرها چندان منطقی نیست.

ضمن اینکه بسیاری از این کارگران از حاشیه شهرها برای کار وارد کلان شهرهایی همچون تهران می شوند و هزینه های زندگی در چنین شهری بسیار بالاست لذا این کارگران ناچار هستند روی هر ریال از درآمدی که دارند؛ برنامه ریزی کنند تا آخر ماه در تامین هزینه های زندگی خود و خانواده هایشان وانمانند.

پس در چنین شرایطی دولت ملزم است که با هدف انجام تعهدات حقوقی خود، مکانیزیم هایی برای پوشش های بیمه ای طبقه کارگر پیش بینی کند امری که تاکنون در حد تصویب یکسری از قوانین باقی مانده و خروجی موثری نداشته است.

طرح بیمه بازنشستگی فراگیر برای ایرانیان بلاتکلیف است اکبر شوکت عضو کارگری هیات امنای سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به این پرسش که دولت تا به حال به غیر از ارائه دفترچه بیمه سلامت به حدود 10 میلیون کارگرِ غیررسمی چه اقدامی برای حمایت از این کارگران ذیل پوشش صندوق های بازنشستگی انجام داده است، گفت: تنها معاونت رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طرح بیمه بازنشستگی فراگیر برای ایرانیان را به هیات دولت ارائه کرده که هیات دولت آن را تصویب کرده است.

وی می افزاید: با این حال این طرح خوب تاکنون اجرایی نشده است.

قرار است که دولت هم در این صندوق کمک ناچیزی بکند؛ چراکه عمومی این افراد کارگرانی هستند که توانایی تحت پوشش قرار گرفتن توسط بیمه مشاغل آزاد و اختیاری را ندارند و قانونی هم برای بیمه کردن آنها در مجلس شورای اسلامی وضع نشده است.

پیش بینی ما این است که 80 درصد از کسانی که در این صندوق به عنوان بیمه پرداز مشارکت می کنند؛ پیش از این دفترچه بیمه های سلامت دریافت کرده اند و دولت اطلاعات آنها را بانک اطلاعاتی بیمه سلامت ایرانیان دارد.

باید اضافه کنم که عمده این افراد جز اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه هستند و در مشاغلی همچون جمع آوری ضایعات مشغول به کار هستند.

یا اینکه دکه اغذیه فروشی در کوچه پس کوچه ها دارند و با آن تنها می توانند خرج خود و خانواده هایشان را بدهند.

وی افزود: البته بهتر است که طرح بیمه بازنشستگی فراگیر برای ایرانیان تحت صندوق بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی فعالیت کند؛ چراکه پیشتر این بحث مطرح بود که زیرمجموعه صندوق بیمه روستاییان و عشایر باشد.

این را از این جهت عرض می کنم که کارگرانی که قرار است تحت پوشش این صندوق قرار گیرند، عموما در شهرها کار می کنند نه در روستاها.

از طرفی قرار گرفتن این صندوق بازنشستگی جدید، ذیل صندوق بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی برای کارگرانی که پیش از این سابقه بیمه پردازی داشته اند و حالا از روی ناچاری به مشاغل کاذب روی اورده اند، یک مزیت محسوب می شود و به آنها در احراز سواق بیمه ای یاری می رساند.

باید اضافه کنم که در این طرح بحث پرداخت هزینه های درمان بیمه شدگان مطرح نیست و درمان از طریق بیمه سلامت ارائه می شود و کارگر فقط بابت بازنشستگی، از کار افتادگی و یکسری خدمات دیگر تحت پوشش قرار می گیرد.

در ضمن قرار است کارگرانی که استطاعت مالی ندارند در ابتدای کار نصف حداقل مزد را به عنوان حق بیمه واریز کنند.

حتی اگر قرار باشد که نصف حداقل مزد سال 97 (حدود 590 هزار و 500 تومان) به عنوان حق بیمه به این صندوق پرداخت شود، بازهم کارگرانی یافت می شوند که استطاعت پرداخت این پول را ندارند.

این نکته از آن جهت حائز اهمیت است که شوکت می گوید: دولت تنها قرار است که کمک ناچیزی به این صندوق بکند .

قاعدتا این رقم حدود 280 هزار تومان بیشتر از رقمی است که یک کارگر باید برای دریافت خدماتِ بیمه اختیاری سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند.

لذا در صورتی که دولت سهم بیشتری از حق بیمه های کارگران را تقبل نکند، مشکل به نظر می رسد که از طرح بیمه بازنشستگی فراگیر برای ایرانیان استقبال بشود.

این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که دولت حتی سهم اندک 3 درصدی خود در ماده 28 قانون تامین اجتماعی را پرداخت نمی کند و به احتمال فراوان این بدعهدی را در قبال یک صندوق بازنشستگی دیگر تکرار کند.

عضو کارگری هیات امنای سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد کارگر در مشاغل کاذب وجود دارند که تحت پوشش هیچ صندوق بیمه ای نیستند، گفت: باید مثالی بزنم تا روشن شود که آمار دقیقی نداریم.

یک زمانی عده ای می گفتند تعداد کارگران ساختمانی ایران 2 و نیم میلیون نفر است؛ یک عده دیگر هم می گفتند 400 هزار نفر.

این دو رقم باهم یک اختلاف فاحش دارند؛ اما در حال حاضر که انجمن های صنفی کارگران ساختمانی گسترش یافته اند و کارگران متناقضی بیمه تامین اجتماعی در سامانه بیمه کارگران ساختمانی ثبت نام کرده اند فهمیده ایم که 1 میلیون و 200 تا 1 میلیون و 300 هزار کارگر ساختمانی در کشور وجود دارد.

قبلا ما نمی توانستیم این آمار را ارئه دهیم در مورد کارگرانی که تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند، هم قضیه به همین شکل است.

آمارها اما می گویند که 3 تا 4 میلیون کارگر چنین شرایطی را دارند.

کارگرانی که از آنها سخن می گوییم در خیابان ها کفاشی می کنند یا ضایعات و نان خشک جمع می کنند؛ در واقع آنها خویش فرمای فوق العاده ضعیفی هستند.

البته تا ورود نشود نمی توان به صورت قطعی عددی ذکر کرد.

تشکیل صنف در مشاغل غیررسمی با همه اینها شوکت تاکید دارد تا تشکلات کارگری در مشاغل غیررسمی گسترش نیابند و کارگران شاغل در این بخش ساماندهی نشوند نمی توان جامعه آماری دقیقی از فعالیت های آنها بدست آورد.

وی می افزاید: اولین قدمی که برای سازماندهی کارگران مشاغل غیررسمی نیاز داریم، تشکیل صنف است، البته آگاهی های صنفی در این افراد بسیار پایین است.

در نهایت با تشکیل صنف است که سطح زندگی این افراد و قدرت چانه زنی آنها بالا می رود و خود آنها در هر زمینه ای مطالبه گری می کنند.

به این منظور معاونت رفاه و معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید باهم برنامه ریزی منسجمی بکنند.

با این اوصاف فعلا نمی توان چشم انداز روشنی را برای روزی که اولین کارگر شاغل در مشاغل کاذب بازنشسته می شود، ترسیم کرد.

اوضاع وقتی بغرنج تر می شود که بدانیم شمار افرادی که به مشاغل غیررسمی روی می آورند روز به روز در حال افزایش است.

اگر مطابق آمارهای غیررسمی تا همین 10 سال پیش 1 میلیون کارگر در این بخش فعال بودند، با تعطیلی کارخانه ها، ورشکستگی صنایع بزرگ، به صرفه نبودن سرمایه گذاری در تولید، عدم مشارکت معنادار دولت در راه اندازی کسب و کارهای جدید و به صورت کلی فرار سرمایه ها و ایده ها به خارج از کشور ، حالا 10 میلیون کارگر داریم که به نان شب خود محتاج هستند.

همین حالا مطابق اعلام محمد مخبر دزفولی رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) 12 میلیون نفر زیر خط فقر مطلق قرار دارند.

قطعا کارگرانِ مشاغلِ کاذب با درآمدهای اندک خود که معمولا از 1 میلیون تومان در ماه تجاوز نمی کند، در این گروه قرار می گیرند؛ به گفته حسین راغفر اقتصاددان این رقم معادل 33 درصد جمعیت ایران است.

راغفر به تازگی خط فقر در سال 96 را 4 میلیون تومان عنوان کرده است.

اینکه دولت ها راهکار واحدی برای تامین هزینه های بیمه و بازنشستگی جمعیت کارگرانِ فقر زده نیافته و با فرار از مسئولیت های اجتماعی و قانونی خود تمام هزینه های پرداخت حق بیمه را بر دوش کارگران می اندازند، نهایت بی انصافی است.

نکته ای که کامبیز لعل کارشناس تامین اجتماعی به آن اشاره می کند.

سازوکارهای بیمه ای گران هستند لعل می گوید: قانون تامین اجتماعی سازو کارهای لازم را برای بیمه کردن تمامی کارگران پیش بینی کرده است.

منتها بحث این است که این سازوکارهای مقداری گران هستند.

مطابق هرم مازلو که یک انسان باید از حداقل درآمدی برخوردار باشد تا خودش و خانواده اش گرسنه نمانند.

در این سطح از هرم به خاطر پایین بودن سطح دستمزدها به کارگران ظلم می شود.

در این شرایط ممکن است که کارگری که کارفرمای مشخص ندارد (عموما کارگران مشاغل کاذب) از حق خود برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن بگذرد.

لذا ما تنها نمی توانیم کارگران را به عدم آگاهی متهم کنیم و بگوییم چون از ابزارهای حمایتی اطلاع ندارند، به سمت آنها نمی روند.

لذا باید گفت که شرایطی در بازار کار (دستمزد پایین و بیکاری) وجود دارد که اولویت گذاری کارگران را تغییر می دهد و باعث می شود آنها رغبتی برای بیمه شدن به صورت خویش فرما نداشته باشند.

وی در انتقاد به کارفرمایان کارگاه های زیرپله ای که کارگران خود را بیمه نمی کنند، می افزاید: سال هاست که بحث های فرار از پرداخت حق بیمه را داریم.

این فرار از پوشش حمایت های بیمه ای کارگران بسیاری را متضرر ساخته و تازه کارگر بعد از سال ها کار با دستمزد اندک می فهمد که چه کلاهی بر سرش رفته و از بازنشستگی و.

محروم شده است.

البته همانطور که گفتم بسیاری از این کارگران با درک شرایط بازار کار تن به کار کردن بدون بیمه می دهند و در نهایت وقتی فرار بیمه ای کارفرما را می بینند خود را به صورت خویش فرما خود بیمه می کنند.

در نهایت باید بگویم که ما در ارئه بیمه های پایه به کارگران در کار خود مانده ایم چه برسد به اینکه بخواهیم برای آنها در چارچوب نظام تامین چند لایه صحبت از بیمه های مکمل بکنیم.

مقابله با این مشکل نیازمند گفت و گوی اجتماعی سه جانبه است امری که تاکنون محقق نشده است؛ ما نتوانستیم که نیاز کارگرانی که از حداقل پوشش های بیمه ای برخوردار نیستند را پاسخگو باشیم.

حالا به اینها اضافه کنید مازاد عرضه نیروی کار به بازار را، که موجب شده جمعیت جویای کار هرچه بیشتر به سمت مشاغل غیررسمی روی آورد.

با این حال همانطور که کامبیز لعل بر آن تاکید کرد ساختارهای نامطمئن اقتصادی، پایداری مشاغل رسمی را از میان برده اند و بر رونق گرفتن مشاغل غیررسمی افزوده اند.

افزایش شمار شاغلان این بخش اما مورد استقبال سودجویان قرار می گیرد؛ چراکه از این کارگران شبکه ای در سطح شهرها درست می کنند.

پرداخت دستمزد ناچیز و بیمه نکردن کارگران آشکارترین نشان های بهره کشی از جویندگان کار است.

البته تمامی کارفرمایان هم سوءاستفاده سازمان یافته را در دستور کار ندارد.

تعداد کثیری از آنها با هدف کاهش هزینه ها و رقابت با سایر تولیدکنندگان ناچار به ورود به این حوزه می شوند.

اقتصاد مسبب است علیرضا حیدری نائب رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری میل کارفرمایان کارگاه های کوچک زیرزمینی و زیر پله ای به پنهان کردن کارگران از چشم اداره کار و سازمان تامین اجتماعی را ناشی از تلاش آنها برای کاهش هزینه های تولید و رقابت با سایر تولیدکنندگان برای کاهش قیمت تمام شده اجناس می داند.

وی در این رابطه می گوید: کارفرمایان این کارگاه ها احساس می کنند با اعلام و معرفی کارگران به سازمان تامین اجتماعی هزینه های تولیدشان بابت پرداخت حق بیمه 20 درصدی سهم کارفرما افزایش می یابد.

البته هزینه های تولید لزوما حق بیمه نیروی کار نیست.

شاید اگر به همین کارفرما تضمین بدهند که معرفی کردن کارگر برای پوشش بیمه ای آنها صرفا برای همین کار انجام می شود؛ راضی به رد کردن لیست بیمه بشوند.

کما اینکه وقتی حادثه ناشی از کار اتفاق می افتد این کارگاه و کارفرمای آن توسط مراجع قضایی شناسایی می شوند و کارفرمای آن مجبور می شود که هزینه های سنگینی بابت بیمه نکردن کارگر متقبل شود.

وی می افزاید: شاید این کارگاه که سهم قابل توجهی در اقتصاد و تولید ملی دارند بیشترین هزینه های مبادله را در اقتصاد رسمی متحمل بشوندد لذا سعی می کند تا آنجایی که ممکن است از هزینه های خود بزند پس از معرفی کارگران خودشان پرهیز می کنند که در نهایت این امر آسیبش را به نیروی کار می زند.

این نیروی کار طبیعتا بیمه نمی شود و از حمایت اجتماعی نمی شود.

در نهایت همین امر موجب شده است که 8 تا 10 میلیون کارگر در اقتصاد غیررسمی فعالیت بکنند و عملا تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار نگیرند.

به هر روی این ایراد بررگی است که به اقتصاد وارد است و باید حتما یک آسیب شناسی دقیق از این کارگاه ها به عمل آید تا درجه اهمیت موضوع بالا برود اینگونه دولت ناچار می شود تا در جهت حل آنها گام بردارد.

البته دولت به تنهایی توان حل این مشکل را ندارد و تشکل های کارگری و کارفرمایی باید به یاری آنها بیایند.

حیدری با اشاره به قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی و ضرورتِ تدوین قوانین مشابه برای سایر کارگرانی که از خدمات بیمه های پایه محروم هستند، می گوید: در مورد کارگاه های ساختمانی دیدید که سازو کاری تعریف شد و حالا قانونی جامع برای راست آزمایی بیمه ای در کارگاه های ساختمانی داریم.

اینگونه آنها تحت پوشش حمایت های بیمه ای قرار گرفتند لذا می توانیم همین تجربه را برای کارگرانِ مشاغل کاذب (دستفروشی، نوازنده و زباله جمع کن و.

) تکرار کنیم.

به نظر می رسد که قابلیت شناسایی آنها وجود ندارد ولی تاکید دارم که غیرممکن نیست؛ می توان برای آنها هم همانند کارگران ساختمانی قانون نوشت و آنها را تجمیع و شناساسی کرد و حمایت های اجتماعی را برای آنها برقرار کرد.

من فکر می کنم که این یک عارضه اقتصادی است و همه کشورهای توسعه یافته این عارضه را داشته اند.

ما می توانیم مثل سایر کشورهای توسعه یافته این عارضه را حل کنیم.

ما حداقل می توانیم که الگوهای آنها را کپی کنیم و از راهنمایی ها و کمک های سازمان جهانی کار استفاده کنیم.

لذا به نظرم کار نشدنی نیست و تنها اراده می خواهد.

اراده آن را در کارگران ساختمانی دیدیم.

یا مثلا قانون بیمه زنان خانه دار که جمعیت پراکنده تری دارند، اما آنها را ملزم کرده ایم تا خود را بیمه کنند.

سازمان جهانی کار و اشتغال غیررسمی از این رو سازمان جهانی کار در گزارشی که به منظور ملزم کردن کشورها برای مبارزه با مشاغل تعریف نشده تهیه کرده به آنها متذکر شده است: 50 درصد کل نیروهای کار کشورها در اقتصادهای غیررسمی اشتغال دارند، همکاری کشورها در توقف مشاغل تعریف نشده و خارج از اصول بازارهای کار برای جلوگیری از آسیب هایی مانند فرار مالیاتی ضروری است.

با این حال سازمان جهانی کار گذار از اقتصاد غیررسمی به رسمی را به صورت یک شبه خلق الساعه ممکن نمی داند اما آن را ضروری می داند چراکه بر این باور است که مقاوله نامه های حقوق بنیادین کار در اشتغال غیررسمی توسط کارفرمایان به هیچ انگاشته می شود.

تاکید سازمان جهانی کار درست است؛ چراکه کارگران مشاغل غیررسمی حق تشکل یابی موضوع مقاوله نامه شماره 98 و آزادی تشکل موضوع مقاوله نامه شماره 87 را ندارند.

از این رو نادیده گرفته می شوند و این نادیده گرفته شدن به از میان رفتن ابتدایی ترین حقوق حمایتی آنها انجامیده است.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا ، تاریخ انتشار: 6 خرداد 1397، کد خبر: 614736، www.

ilnanews.

com
کلید واژه ها: بیمه - اجتماعی - تامین اجتماعی - بازنشستگی - کارگر - کارگران - قانون - درصد - شاغل - درآمد - بیمه تامین اجتماعی - حمایت - تامین - حق بیمه - تأمین اجتماعی - صورت - بیماری - هایی - رفاه اجتماعی - دفترچه بیمه - جامعه - بیمه سلامت - نویسندگان - دولت - ماده - رفاه - محرومیت - اقتصادی - دستمزد - دفترچه

آخرین اخبار سرویس:
تهدید ترامپ به وضع تعرفه 20 درصدی بر خودروهای اروپایی

آغاز سقوط قیمت ها در بازار خودرو

ترامپ اروپا را تهدید به افزایش تعرفه کرد

قیمت دلار و نرخ ارز امروز 1 تیر 97/جدول

شرط پرداخت مالیات مقطوع مشاغل ارائه اظهارنامه عملکرد است / مالیات برخی صاحبان مشاغل تقسیط می شود

قیمت طلا و سکه امروز 1 تیر 97 /جدول

پایبندی 100 درصدی به توافق همکاری اوپک و غیراوپک تثبیت شد

پیروزی نیجریه با دبل احمد موسی

امام جمعه اهواز: دولت نباید اجازه دهد احتکارگران زندگی مردم را سیاه کنند/قیمت یک دستگاه کولر گازی از دو میلیون به پنج میلیون رسیده/نگذارید کاسه صبر مردم لبریز شود و مایوس شوند/ اگر این مسائل ادامه پیدا کند کشور را به قتلگاه سقوط می کشاند

زنگنه: تصمیم امروز اوپک حفظ توافق قبلی بود/توافق پیشین اوپک با تاکید بر پایبندی 100درصدی اعضا حفظ شد

توافق اوپک برای افزایش یک میلیونی / اعلام جزییات نتایج نشست 174 اوپک

از خرید استیجاری آب تا حفر چاه در مناطق حفاظت شده/ آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم

فارس گزارش می هد از خرید استیجاری آب تا حفر چاه در مناطق حفاظت شده/ آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم

افتتاح میز خدمت استانداری مازندران

کالاهایی که باید امحا شوند/ چگونه جنس قاچاق باید بازصادرات می شد؟

موافقت اوپک با افزایش یک میلیون بشکه ای تولید نفت

توافق امروز اوپک عملا نفت چندانی به بازار اضافه نخواهد کرد!

وزیر کشور: با سیاست جدید ارزی دیگر ارز آزاد در اختیار قاچاقچیان قرار نمی گیرد

متقاضیان وام اشتغال که چک برگشتی دارند بخوانند!

تکاپو برای عقبگرد قیمت خودرو

زنگنه: آمریکایی ها خیلی زود به اشتباه های خود پی می برند

ایران از واردات گندم بی نیاز شد

پایبندی 100 درصدی به توافق همکاری اوپک و غیراوپک تثبیت شد

جهش قیمت نفت

تبلت های سری Tab4 لنوو تا ماه نوامبر اندروید O دریافت نخواهند کرد

با سیاست جدید ارزی دیگر ارز آزاد در اختیار قاچاقچیان قرار نمی گیرد

چرا توافق تولید جدید اوپک نفت چندانی به بازار اضافه نمی کند؟

متقاضیان مسکن مهر پردیس چادر زدند

ایران: ما از ترامپ دستور نمی گیریم

روش جدید کلاهبرداری با پیش فروش ساختمان

افزوده شدن 40 هزار دستگاه تاکسی فرسوده به طرح نوسازی/ توصیه ای برای رُند شدن نرخ کرایه

کاهش پاسخ استعلام شهرداری به کمترازیک روز

بررسی ب ام و X3 جدید؛ کراس اووری جذاب در بازاری فوق رقابتی

نوید محمدزاده به امیر جدیدی تبریک گفت+عکس

کاهش قیمت مسکن با سیاست های دستوری اتفاق نخواهد افتاد

چند بانک خارجی در ایران شعبه دارند؟

چرا توافق تولید جدید اوپک نفت چندانی به بازار اضافه نمی کند؟

ترامپ: نیازمند افزایش قابل توجه تولید هستیم

افتخار حمید فرخ نژاد به غیرت سردار آزمون +عکس

واکنش فوری ترامپ به نشست اوپک

تولیدروزانه50هزارتن نخاله ساختمانی درپایتخت

رویداد کارآفرینی مدیریت و خدمات شهری

عکس/ حمله موش ها به دستگاه خودپرداز!

جزییات شهادت 2 مرزبان در مرز زابل

واکنش سریع نفت به تصمیم تازه اوپک

با سیاست جدید ارزی دیگر ارز آزاد در اختیار قاچاقچیان قرار نمی گیرد

سازمان غذا و دارو لیست و قیمت دارو های کشور را منتشر کند

تأکید اوپک بر پایبندی 100 درصدی به توافق جهانی کاهش تولید نفت

افزایش 17درصدی تولید کنسانتره فسفات

رایزنی برجامی عراقچی در مسکو

10 مقصد اول کالا های صادراتی ایران

ضرورت حمایت های فنی و مدیریتی از صنعت طیور/تولید سالانه دو میلیون تن مرغ

جدول وضعیت 12 پرونده مهم اقتصادی

آخرین اقدامات وزارت کشور برای بازگرداندن سرباز ربوده شده میرجاوه

25 درصد مالیات بر موتورسیکلت های امریکایی؛ اولین پاسخ اروپا به ترامپ

پایبندی 100 درصدی به توافق همکاری اوپک و غیراوپک تثبیت شد

بتسدا دلیل معرفی زودهنگام بازی The Elder Scrolls: VI را توضیح داد

قیمت نفت سه درصد جهش کرد

​قیمت گاز طبیعی 15درصد افزایش یافت

رای مثبت ایران به افزایش یک میلیون بشکه ای تولید نفت

سپرده های ثامن الحجج تعیین تکلیف شدند+جدول

تصمیم اوپک مورد تایید ایران است

متقاضیان مسکن مهر پردیس چادر زدند

حقوق دانان اقتصاد می دانند؟

با سیاست جدید ارزی دیگر ارز آزاد در اختیار قاچاقچیان قرار نمی گیرد

چرا هلند شادترین کودکان و نوجوانان جهان را دارد؟

​اوپک پیشنهاد ایران را پذیرفت

وزیر کشور: کنترل قاچاق کالا در کشور وضعیت بسیار مطلوبی دارد/آخرین اقدامات در مورد سرباز مرزبانی ربوده شده

وزیر بهداشت: سازمان غذا و دارو لیست و قیمت داروهای کشور را منتشر کند

حجم نقدینگی ایران برای اولین بار از تولید ناخالص داخلی فراتر رفت+ نمودار

اوپک مدل پیشنهادی ایران را پذیرفت

بلومبرگ: اپل درصدد عرضه AirPower در ماه سپتامبر است

اوپک در مورد افزایش متوسط تولید خود به توافق رسید

قرقیزستان به جای دلار و یوآن، طلا می خرد

کم آبی؛مسئله ای که گلستان را تهدید میکند!

ترامپ خواستار افزایش تولید اوپک شد

هم ایران راضی شد هم آمریکا!

افزایش آمار ازدواج و کاهش طلاق

قیمت طلا افزایش یافت

هدیه 20 میلیارد تومانی خیران برای ساخت مدرسه در سمنان + فیلم

احتمال کمبود آب در گلستان وجود دارد

تغییرات حداقل حقوق پایه ظرف 40 سال گذشته از سال 1357تا 1397

برخورد جدی با دستگاه های متخلف در ساخت و سازهای غیرمجاز

سخن همکار : تنها راه ایجاد عدالت نسبی در حقوق بازنشستگان ، اجرای ماده 64 با تبصره آن مصوبه سال 86

بازنشستگان با شماره تلفن 2500 تماس بگیرند

9 پارک رویایی جهان که حتما باید از آن ها دیدن کنید+تصاویر

قیمت ها در بازار خودرو نزولی شد

افزایش قیمت جهانی نفت در پی تصمیم اوپک

خوراک دام باید در داخل تولید شود

واردات گندم صادراتی با وجود ممنوعیت

احتمال کمبود آب در گلستان وجود دارد

توافق پیشین اوپک با تاکید بر پایبندی 100درصدی اعضا حفظ شد

«کنگو» پانزدهمین عضو اوپک شد

تأکید اوپک بر پایبندی 100 درصدی به توافق جهانی کاهش تولید نفت

جدیدترین قیمت ارزهای دیجیتال: از «بیت کوین» 6500 دلاری تا «اتریوم» 499 دلاری

نمونه فرم ونحوه استرداد مالیات اضافه پرداختی سال آخر خدمت کارمندان بازنشسته

اوپک در مسیر حفظ ثبات بازار نفت تصمیم‎گیری کرد

اوپک مدل پیشنهادی ایران را پذیرفت/ سهم بازار نفت ایران محفوظ می ماند

رشد قیمت طلا در بازار جهانی

موافقت اعضا با افزایش یک میلیون بشکه ای تولید

8 تا 10 میلیون کارگرِ مشاغل کاذب نه آتیه دارند و نه بازنشستگی

8 تا 10 میلیون کارگرِ مشاغل کاذب نه آتیه دارند و نه بازنشستگی