مطالب مرتبط:
آیت الله سبحانی: مباهله حجت دائمی برای مسلمانان است
حجت تمام شد، دولت اقتصاد را معطل برجام اروپایی نکند
آیین بزرگداشت مرحوم حجت الاسلام حسنی در مهاباد برگزار شد
آیین بزرگداشت مرحوم حجت الاسلام حسنی در مهاباد برگزار شد
آیین بزرگداشت مرحوم حجت الاسلام حسنی در مهاباد برگزار شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 03:322018-05-27سياسي

مباهله حجت دائمی مسلمانان است


حوزه/ حضرت آیت الله سبحانی با اشاره به آیه «وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذ ظَّلَمُواْ أَنفُسَهُمْ جَآؤُوکَ فَاسْتَغْفَرُواْ اللّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُواْ اللّهَ تَوَّابًا رَّحِیمًا»، - حوزه/ حضرت آیت الله سبحانی با اشاره به آیه وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذ ظَّلَمُواْ أَنفُسَهُمْ جَآؤُوکَ فَاسْتَغْفَرُواْ اللّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُواْ اللّهَ تَوَّابًا رَّحِیمًا ، گفتند: این آیه اختصاص به زمان حیات نبی مکرم اسلام ندارد؛ اکنون نیز که در جهان دیگر هستند، قطعاً صدای ما را می شنوند و اگر در حق ما دعا کنند، دعای ایشان مستجاب می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری حوزه ، حضرت آیت الله سبحانی شامگاه یکشنبه در برنامه چشمه معرفت که از شبکه دو سیما پخش شد، با اشاره به موضوع اهلبیت(ع) در قرآن، اظهار کردند: یکی از ویژگی های رسول اکرم(ص) این است که دعای ایشان مستجاب می شود.

ایشان با بیان اینکه انسان موجود محتاجی است، تصریح کردند: انسان، نیازمند کمک خداوند است تا مشکلاتش را رفع کند و گناهانش را ببخشد.

معظم له اشاره به اینکه انسان می تواند به طور مستقیم با خدا سخن بگوید، افزودند: این راه بسیار خوبی است و قرآن مجید هم به همین دستور می دهد که خداوند می فرماید: مرا بخوانید و من هم اجابت میکنم ؛ این راه به روی بندگان همیشه باز است.

این مرجع تقلید تصریح کردند: همچنین در بعضی از روایات آمده است که خدا به حضرت موسی خطاب کرد، من را با زبانی بخوان که با آن زبان گناه نکرده باشی؛ یعنی فرد دیگری درباره شما دعا کند.

حضرت آیت الله سبحانی افزودند: بنابراین، یک راه این است که انسان به طور مستقیم از خدا بخواهد؛ راه دیگر این است که برادر مؤمن در حق انسان دعا کند، آن هم مستجاب می شود؛ البته باید شرایط استجابت دعا فراهم باشد و محتوای دعای فرد برخلاف سنت های الهی نباشد.

*استجابت دعا از ویژگی های پیامبر اکرم(ص) است ایشان با بیان اینکه استجابت دعا از ویژگی های رسول اکرم(ص) است، تصریح کردند: قرآن مجید می فرماید: اگر گناهکاران آنگاه که گناه می کنند خدمت رسول خدا برسند و ابتدا خودشان استغفار کنند و پیامبر(ص) هم در حق آنان استغفار کند، در این صورت خداوند منان توبه پذیر آنان است .

معظم له افزودند: در همان زمان پیامبر اکرم(ص)، گناهکارانی خدمت پیامبر(ص) می رسیدند و حضرت درباره آنان استغفار می کردند؛ البته معنایش این نیست آن افراد به طور تفصیلی گناه خود را بگویند، همین که فقط بگویند یا رسول الله، در حق ما دعا کن، کافی است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه این مسئله در شریعت های پیشین هم بوده است، تصریح کردند: وقتی مسئله روشن شد و برادران حضرت یوسف(ص) گرفتار شدند، خدمت پدر رسیدند و عرض کردند برای ما از خداوند آمرزش بخواهید که ما خطاکار بودیم؛ حضرت یعقوب هم وعده داد که من طلب استغفار خواهم کرد.

معظم له با اشاره به آیه 64 سوره نساء وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذ ظَّلَمُواْ أَنفُسَهُمْ جَآؤُوکَ فَاسْتَغْفَرُواْ اللّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُواْ اللّهَ تَوَّابًا رَّحِیمًا ، گفتند: این آیه اختصاص به زمان حیات نبی مکرم اسلام ندارد؛ همانطور که رسول خدا در این جهان بودند، الان نیز که در جهان دیگر هستند، قطعاً صدای ما را می شنوند و اگر در حق ما دعا کنند، دعای ایشان مستجاب می شود.

*بین ما و پیامبر اکرم(ص) فاصله ای نیست این مرجع تقلید با اشاره به اینکه گاهی بر فرق منحرف می گویند آیه مذکور مربوط به دوران حیات رسول خداست، تصریح کردند: این فرق، پیامبرشناس نیستند؛ پیامبر اکرم(ص) همین الان هم حی است، همانطور که در آن زمان حی بودند؛ ایشان در آن زمان حی در عالم ماده بودند، الان حی در عالم برزخ هستند و بین ما و ایشان، فاصله ای در کار نیست.

حضرت آیت الله سبحانی تصریح کردند: بنابراین هر زمان خدمت رسول خدا در مدینه منوره برسیم یا از هرجایی هستیم عرض کنیم یا رسول خدا در حق ما دعا کن، اگر ایشان دعا کند، مستجاب می شود.

*مباهله بهترین دلیل بر استجابت دعای پیامبر(ص) است ایشان با بیان اینکه داستان مباهله بهترین دلیل بر این است که دعای پیامبر(ص) مستجاب می شود، گفتند: وقتی مسیحیان نجران خدمت رسول خدا رسیدند، قرار شد اسلام را بپذیرند یا جزیه بدهند یا اینکه مباهله کنند؛ ظاهراً پیامبر اکرم(ص) پیشنهاد مباهله را دادند و فرمودند: ای علمای نجران اگر فکر می کنید شریعت من، شریعت الهی نیست، در یک میدان حاضر بشویم و فرزندان مان و فرزندان تان و زنان مان و زنان تان و ما خویشان نزدیک و شما خویشان نزدیک خود را بیاورید، سپس مباهله کنیم و لعنت‏ خدا را بر دروغگویان قرار دهیم.

معظم له افزودند: مسیحیان نجران مهلت خواستند و در این مهلت فکر کردند؛ رییس آنان گفت: من جمعیتی را می بینیم که اگر دعا کنند، این صحرا پر از آتش می شود.

*مباهله حجت دائمی مسلمانان است این مرجع تقلید با تأکید بر اینکه مباهله همچون قرآن و سنت، یکی از حجت های اسلام است، تصریح کردند: پیامبراکرم(ص) در رأس مباهله است و اکنون نیز این منزلت برای مسلمانان وجود دارد.

حضرت آیت الله سبحانی تصریح کردند: علامه طباطبایی(ره) در یکی از رساله های خود درباره مباهله می فرماید: این گوی و این میدان، من حاضرم با کسانی که مخالف اسلام هستند و با استدلال، مسئله را نمی پذیرند، مباهله کنم.

ایشان افزودند: اکنون نیز اگر جمعیت مخالف، آیین اسلام را نپذیرفتند، این امکان وجود دارد که در یک میدان خاصی، فردی از مسلمانان که پاکدامن و روحانی به تمام معنا باشد، با آن گروه مباهله کند.

معظم له با بیان اینکه ما مسلمانان به مباهله مفتخریم، گفتند: اکنون نیز این حجت در اختیار ماست؛ اگر قرآن برای ما حجت است و می تواند دیگران را محکوم کند، مباهله هم این چنین است.

ایشان تصریح کردند: شخصی خدمت امام صادق(ع) رسید و گفت: من با هر آیه ای استدلال می کنم، طرف مقابل حرف دیگری می گویند؛ امام(ع) فرمودند: آنان را به مباهله دعوت کنید، اگر واقعاً خود را حق می دانند، با شما مباهله کنند.

این مرجع تقلید افزودند: مباهله چراغ روشن فراروی اسلام و مسلمانان است و این مسئله در طول زمان، حجتی دائمی برای مسلمانان است.

حضرت آیت الله سبحانی در پایان سخنان خود گفتند: قرآن در آیه دیگری می فرماید: هر موقع به منافقان بگویند به نزد رسول خدا بروید تا در حق شما دعا کند، هرگز آماده حضور در محضر ایشان نمی شود؛ این یکی از نشانه های منافقان است.

انتهای پیام/313/33
کلید واژه ها: آیت الله سبحانی - آیت الله - انسان - مرجع تقلید - خبرگزاری حوزه - قرآن - شبکه دو سیما - مسلمانان - مجید - زبان - خبرگزاری - خبرنگار - شبکه دو - برنامه - یکشنبه - همیشه - گزارش - شرایط - اسلام - جهان - چشمه - شبکه - سیما - صورت

آخرین اخبار سرویس:
دعوت ب همکاری مدرس در کانون زبان ایران

ابهامات مطرح در قانون تعیین تکلیف استخدام معلمان حق التدریس چیست؟

استخدام کادر مالی در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان

شهادت 2 مرزبان همزمان با دیدار ایران - اسپانیا

اطلس اجتماعی تدوین شود/ نیاز به 90 هزار مسجد تراز و شاخص تا سال 1414 هستیم

حقانیان تاکید کرد: ما می توانیم با اعتماد به سرمایه های خودمان و استفاده از تکنولوژی و دانش و تجربه دیگران به پیروزی های بزرگ دست یابیم.

بزرگترین گل دنیا/ عکس

قرص و محکم و با نگاه امیدوارانه کار کنید

سرعت تردد در آزادراه کنارگذر جنوبی تهران 130 کیلومتر است

واردات اسپیلت نیاز به گواهی نمایندگی ندارد

انتخاباتی که آینده اردوغان را روشن می کند

سازمان دامپزشکی بزرگ ترین پشتوانه بخش های مهم اقتصادی کشور محسوب می شود

ساختار بودجه کشور بیمارگونه است/ کسی بنا ندارد جایگاه شورا ها را کاهش دهد

دانشجویان مشهدی خادم افتخاری امام رضا(ع) می شوند

واکنش وحید حقانیان مشاور رهبر انقلاب به بازی ایران و اسپانیا

لاریجانی: با رهبری درباره FATF صحبت می کنم

CFT منوط به نظر رهبری است/با تفسیر شورای نگهبان نمی توان لایحه مدیریت یکپارچه شهری را برای حوزه های مختلف اجرایی کرد

بهره برداری باغ موزه دفاع مقدس در انتظار تعهدات دستگاه ها

نباید از تبلیغ دین در فضای مجازی غافل شد

ارومیه باید شهر بدون معتاد متجاهر باشد

65 هزار پرونده وارد محاکم قضایی خراسان جنوبی شد

آزادسازی 2 زندانی جرائم غیرعمد با حمایت مسجد امام حسن مجتبی (ع) در شیراز

تفاهم نامه مشترک بین کانونهای مساجد و جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی امضاء می شود

برگزاری مراسم افتتاحیه طرح اوقات فراغت آسمانی ها در ایلام/ فعالیت 155 کانون مسجد در مناطق روستایی

پروژه بیمارستان کودکان ایبی و پروانه ای را آغاز می کنیم/ بنیاد نیکوکاری با 16 هزار عضو در کشور

تشییع پیکر شهید مدافع حرم سیدفاضل موسوی امین

ویترین برنامه های مناسبتی و جشن های مردمی در دهه کرامت است

پویش نخریدن؛ شعاری که درمان درد نیست

همفکری، هم اندیشی و هم دلی بستر تقویت نظم و امنیت است

ششمین اجلاس شورای عالی استان ها

معاون موگرینی: به زودی 100 شرکت وارد مذاکرات کاری با طرف ایرانی می شوند

بهره برداری باغ موزه دفاع مقدس استان در انتظار تعهدات دستگاه ها

پیکر پاک شهید سید فاضل موسوی امین در اهواز تشییع شد + تصاویر

استخدام تراشکار موتوری جهت انجام کارهای سرسیلندر و سیلندر

استخدام مسکن لُرد در صیاد شیرازی مشهد

جبران کسری بودجه از طریق اوراق مشارکت دولت را زمین گیر می کند

پیگیری برای بیمه تامین اجتماعی و افزایش حقوق بازنشستگی رانندگان کامیون ها

ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان

اجلاس بزرگ جغرافیدانان ایرانی

اعطا: اگر الکامپ پر مخاطب است باید به خارج شهر برود

الکامپ اگر پر مخاطب است، باید به شهر آفتاب منتقل شود

بنیانگذار بنیاد نیکوکاری دست های مهربان در گفت وگو با فارس: پروژه بیمارستان کودکان ایبی و پروانه ای را آغاز می کنیم/ بنیاد نیکوکاری با 16 هزار عضو در کشور

بررسی مشکلات گردشگران آبشار یاسوج

اجلاس وزرای صندوق توسعه بین المللی اوپک در وین گشایش یافت

حکم دادگاه فدرال عراق به بازشماری دستی آرای انتخابات پارلمانی

واگذاری سپیدرود به هر فرد دیگری فروش مال غیر است/ به دادگاه رفتم و به رای اعتراض کردم

طرح توان افزایی زنان و خانواده در یزد اجرا می شود

جنگ نرمی که جدی گرفته نشد/ مصرف مشروبات الکلی تهدیدی جدی برای دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه!

تشکل های دانشجویی مازندران به انتصاب رییس کارگروه دانشجویی استانداری انتقاد کردند

شورای شهری که در الفبای شهر«داری» مانده است!

بنیانگذار بنیاد نیکوکاری دست های مهربان در گفت وگو با فارس: پروژه بیمارستان کودکان ایبی و پروانه ای را آغاز می کنیم/ افتتاح مرکز نگهداری آیندگان در ساری

وزیر دفاع تونس کودتا در این کشور را تکذیب کرد

نقش شوراها در تصمیم گیری های کشور

ما در مقابل غول های جهان کم نمی آوریم

نزدیک به 10 هزار زندانی فارس در کلاس های قرآنی فعالیت دارند

اهدای 1000سری جهیزیه به نوعروسان خراسان رضوی

شرط شهید چمران برای کار گذاشتن کولر در اتاقش چه بود؟

دیدار رییس سازمان بسیج مستضعفین کشور با آیت الله ناصری

تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم سید کاظم موسوی - اهواز

صورت مساله را پاک نکنید

استخدام کارگر ساده آقا جهت کافی شاپ در تهران

استخدام سالن کار جهت کار در کبابی

درخواست اعضای شورای عالی استان ها برای دیدار با مقام معظم رهبری

استخدام نظافتچی خانم جهت سالن زیبایی در محدوده جردنِ تهران

یک سوم زنان جهان خشونت را تجربه کرده اند

استخدام ساندویچ زن حرفه ای برای ساندویچی در غربِ تهران

استخدام تراکت پخش کن در محدوده شهریار

دوخت لباس عروسی با کاغذ تشناب

اظهارنظر سخنگوی شورای شهر در مورد نمایشگاه الکامپ

جهانگیری: دولت مردم سالار از منتقدین و معترضین آسیب نمی بیند

اعلام آدرس ستادهای ترخیص خودرو

جزییات مراسم تشییع شجره اعلام شد

اشمید: 100 شرکت اروپایی به زودی وارد مذاکره تجاری با ایران می شوند

درخواست اعضای شورای عالی استان ها برای دیدار با مقام معظم رهبری

عکس هایی از دیوار مجازی تا دیوار گالری

نقاشی هایی از مهره های شطرنج در لباس و قامت قاجاری ها

اجازه ساخت ساختمان های دودکش مانند را در شهر نمی دهیم/دولت باید در اداره امور پایتخت کمک کند

دولت با تمام قوا به زلزله زدگان کرمانشاه کمک می کند

اصناف؛ زمینه ساز حمایت از کالای ایرانی

یادواره شهید حریم امنیت در لنده

جزییات پیشرفت 67 درصدی پروژه بیمارستان ولیعصر(عج) اراک

خطر جبران کسری بودجه با فروش اوراق

دوره محکومیت شیخ علی سلمان 28 دسامبر پایان می یابد

اینقدر به شادی های مردم گیر می دهید که...

تکذیب تعطیلی کافی شاپ ها در مشهد

آفتاب لگن هفتاد دست

دامپزشکی خط مقدم سلامت جامعه است

مجلس در لایحه مبارزه با تروریسم طبق تدابیر رهبری عمل می کند

رییس پلیس امنیت عمومی خراسان رضوی معرفی شد

پشتیبانی مردم از نظام مسئولیت کارگزاران را مضاعف می کند

CFT را بعد از اخذ نظر رهبری در مجلس پیگیری می کنیم

دامپزشکی خط مقدم سلامت جامعه است

استخدام راننده جهت پخش مواد غذایی در تهران

همایش پیوند آسمانی در کرمان برگزار شد

استخدام تعدادی چرخکار ماهر مبل راحتی در تهران

دادستان کل کشور امشب در گفت وگوی ویژه خبری حضور می یابد

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی: قضات با روحیه مدارا و مردم داری حکم صادر کنند

استخدام وسط کار و خیاط پرده دوز ماهر در محدوده ولیعصرِ تهران

استخدام منشی مدیر عامل نیمه وقت در تهران

دوره «روزنامه نگاری» ویژه طلاب و روحانیون تهرانی برگزار می شود

مباهله حجت دائمی مسلمانان است

مباهله حجت دائمی مسلمانان است