مطالب مرتبط:
کارشناس زن و خانواده در گفت وگوی تفصیلی با فارس: عمده انتقال ایدز از طرق غیرجنسی است/ تمرکز بر آموزشهای جنسی فراگیر با هدف قبح زدایی از روابط نامشروع است
کارشناس زن و خانواده در گفت وگوی تفصیلی با فارس: عمده انتقال ایدز از طرق غیرجنسی است/ اصرار بر آموزشهای جنسی فراگیر با هدف قبح زدایی از روابط نامشروع انجام می شود
در گفت وگوی تفصیلی فارس درباره سند تحول آموزش و پرورش مطرح شد تنها کتابی که با همکاری 600 نفر تدوین شد/ داروی بسیاری از آسیب های کشور را در این سند جست وجو کنید
گزارش خبرنگار اعزامی فارس از فرانسه/بروز رسانی می شود ایران صفر - ژاپن یک/استارت بد شاگردان کولاکوویچ مقابل چشم بادامی ها در ست اول
نقوی در گفت وگو با فارس: الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم سه شنبه تعیین و تکلیف می شود/ تشریح مذاکرات برجامی توسط عراقچی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 02:162018-05-27فرهنگي

ابراهیم اکبری دیزگاه در گفت وگوی تفصیلی با فارس/2 هیچ نویسنده عاقلی به سانسور شدنِ کتابش پُز نمی­ دهد!/ داستان نوشتن در ایران سخت است


در ایران داستان نوشتن سخت است.

اگر واقعاً بخواهید داستان بنویسید، یعنی روایتِ شخصیِ خودتان را از جایی که زندگی می­ کنید ارائه بدهید، - هیچ نویسنده عاقلی به سانسور شدنِ کتابش پُز نمی­ دهد!/ داستان نوشتن در ایران سخت است نویسنده رمان شاه کُشی گفت: در ایران داستان نوشتن سخت است.

اگر واقعاً بخواهید داستان بنویسید، یعنی روایتِ شخصیِ خودتان را از جایی که زندگی می­ کنید ارائه بدهید، این سخت است و داستان انقلاب هم طبیعتاً سخت­ تر است.

خبرگزاری فارس" - حسام آبنوس: شاه کُشی اثر ابراهیم اکبری دیزگاه که شهرستان ادب آن را منتشر کرده، روایتی از 24 ساعت زندگی شخصی است که می خواهد شاه را ترور کند.

سوژه داستان، بکر و جالب توجه است.

زیرا در طول سال هایی که محمدرضا پهلوی بر مسند قدرت تکیه زده بود، دو مرتبه مورد ترور قرار گرفت که هر دو نافرجام بود.

از این رو سوژه ای که در این اثر دیزگاه سراغ آن رفته در نوع خود جالب توجه است.

اکبری دیزگاه با رمان برکت پیش از این توانست تا نامزدی جایزه جلال آل احمد پیش برود و طبعا این رمان پیشنهادی بود برای موافقان و مخالفان کار قبلی، از این جهت که می خواستند ببینند نویسنده برکت در کار تازه منتشر شده اش چه کرده است.

پیش از این بخش اول این مصاحبه منتشر شده بود (اینجا" بخش اول را بخوانید) در ادامه بخش دوم و پایانی این مصاحبه را می خوانید.

*فقط می خواهم قصه بگویم فارس: این شائبه پیش می­ آید که جماعتی بدون تفکر راه افتادند، مثلاً در ماجراهای اخیر یک عده ریختند و آشوب کردند و یک عده­ ای بدون اینکه بدانند از آنها حمایت کردند و دنبال آنها راه افتادند، در انقلاب هم همینطور بود؟ این باعث نمی­ شود برداشت­ ها و قرائت­ های مختلفی از انقلاب شود؟ کارِ منِ رمان نویس در درجه­ اوّل داوری و قضاوت نیست! شاید حاصل اثرم منجر به یک داوری بشود اما در وهله اول این­گونه نیست.

کارِ خیره شدن به انسانِ زمانه است و روایتِ آن، همان­گونه درک می­ کنم.

من در ساحت رمان، فقط می­ خواهم قصه بگویم اراده ­ام معطوف به نشان دادنِ کژی یا درستی گروه­ ها و نحله­ ها نیست اراده­ ام بر این است نشان دهم انسان در وضعیتی مثل وضعیت دورانِ پهلوی چه کار می­ کند؟ و چه کار می­ تواند بکند.

*اگر رویا را حذف کنید اصلاً در ادبیات چیزی ندارید فارس: شما به رویا (خواب) علاقه دارید؟ نگاه شما به این مساله چیست؟ چون در این اثر و آثار قبلی­ تان برای رویا گویا یک وزنی قائل هستید و به آن بها می دهید به خصوص که در شاه کُشی آینده انقلاب را در رویا برای خواننده رقم می ­زنید.

واقعیت امر این است که من برایِ رؤیا و خواب به اندازه­ خودِ واقعیت به لحاظ وجودی و فلسفی ارزش قائل هستم.

برای این امر هم دلیل علمی دارم، هم دلیل دینی دارم و هم دلیل تراثی و تاریخی دارم.

از دلیل علمی آن شروع کنیم خیلی گزارش­ وار می گویم، بعد از نوشتن کتاب تعبیر خواب ، فروید را همه به خاطر اینکه درباره مسائل جنسی صحبت کرده می شناسند درحالی که شاهکار فروید در کشف ضمیرِ ناخودآگاه و خواب است و آن کتاب بسیار درخشانِ تعبیر خواب که نشر مرکز چاپ کرده از قضا بسیار به درد داستان نویسان می خورد، تمام آن قصه و روایت است تمام آن کاوش در ذاتِ انسان است تمام آن روایت هایی است مغزِ انسان را آفتابی می­ کند.

فروید می­ گوید خواب، رویا یا ضمیر ناخودآگاه مقرّ شخصّیت انسان است، آن کسی که آگاهی دارد به اندازه یک حلقه­ ای است در یک کویر، بنابراین مهم است.

مسأله­ بعد اهمیّت تخیّل در سنّتِ فکری و معنویِ اسلام است که به نظر من اگر فقط ابن سینا یا ابن­ عربی را بگوییم که تخیّل درواقع حدِ واصل بین عالم معقول و عالم محسوس است، بعضی­ ها می­ گویند نه اصالت با تخیل است، در تخیل خلاقیت است، هر چه است در تخیّل است، شما تخیل می­ کنید و با آن می­ سازید و روایت می­ کنید و اهمیتی که دارد چه در آثار فیلسوفان­ مان، چه عرفا بسیار بسیار بالاست، مثلا حرف هایی که کُربن درباره تخیل خلاق ابن­ عربی می­­ گوید خواندنی است و عوالم خیالی که ویلیام چیتیک درباره ابن عربی نوشته است به اهمیت تخیل پرداخته است.

بعد می­ آییم قرآن، پیامبری ندارید که خواب نبیند، خواب تعبیر نکند، خواب تفسیر نکند، یا براساسِ این خواب­ ها و رویاها برای مردم و اجتماع تصمیم نگیرد خیلی از این چیزها را می توانید در رویا تفسیر کند، یا با منطق رویا در قرآن صحبت می­ کند مثلاً سوره کهف را ببینید آنجا که حضرت موسی و آن عبدِ صالح می­ روند و آن ماهی را می­ خواهند بخورند آن ماهیِ پخته از ظرف غذا خارج می­ شود می­ رود در دریا، این خواب است؟ رویا است؟ عالم سوررئال است؟ واقعیت است؟ معجزه است؟ هر چه هست حالت رویایی دارد و بسیار شیرین است یا مثلاً خوابی که حضرت یوسف می­ بیند یا آن دو نفر می ­بینند، خوابی که پادشاه می­ بیند.

در قرآن رویا بسیار فربه است و بسیار اهمیت دارد.

از این هم بگذریم تراث تاریخی ما، مولانا، از آن مهم تر در قصه گویی نظامی، هفت پیکر تمام رویا و خواب است، یک چیزی فقها گفتند که خواب حجّت نیست، فقها یک سهمی از دین دارند، یک فهمی دارند و می خواهند قانون­ گذاری کنند، شما اگر رویا را حذف کنید اصلاً در ادبیات چیزی ندارید در احادیث هم تا دلتان بخواهد هست.

*داستان نوشتن در ایران سخت است فارس: در ایران داستان انقلاب نوشتن سخت است؟ در ایران داستان نوشتن سخت است اگر واقعاً بخواهید داستان بنویسید، داستان بنویسید یعنی روایتِ شخصیِ خودتان را از جایی که زندگی می­ کنید ارائه بدهید و این سخت است و داستان انقلاب هم طبیعتاً سخت­ تر است چون که یک بخش آن بُعد سیاسی است یک بُعد آن هم مساله فرهنگی است.

هنوز مثلاً اگر شما درباره انقلاب بنویسید طبیعتاً یک عده شما را بایکوت می­ کنند، روشنفکران اینها را بایکوت می­ کنند، اینها با یک عناوینی مثل تطهیر پهلوی آنها را بایکوت می­ کنند هنوز کار روی ریل نیفتاده که من دارم داستان می نویسم و قصه تعریف می­ کنم تو هم قصه می­ خوانی و لذت می­ بری! یکبار من گفتم من قصه­ ام را هر جا بتوانم منتشر کنم که چند نفر بیشتر آن را بخوانند می­ برم آنجا، من که حزب سیاسی تشکیل ندادم که مثلاً بیایم فقط با شهرستان ادب کار کنم یا بروم با فلان آقا کار کنم یا بروم افق، نه من اگر بدانم رمان من را در نشر چشمه صد نفر بیشتر از یک جای دیگری می­ خوانند می­ دهم آنجا چاپ کنند، قصه­ نویس باید این باشد فراتر از اینها من دارم برای مردم قصه تعریف می­ کنم، بله اگر نماینده مجلس بودم، اگر در حزبی بودم، اگر یک منصب سیاسیِ خاصی داشتم بله می­ گفتم من با آنها دسته­ بندی دارم می برم آنجا؛ من فقط می­ خواهم قصه تعریف کنم و تعریف قصه هم کاملاً مشخص است من یک چیزی تعریف کنم شما بخوانید و لذت ببرید و اگر آدمِ بافکری باشم که باید باشم چند سوال برای شما طرح کنم، چند پرسش بنیادی برای شما طرح کنم که به آن فکر کنید، مثلاً یقه شما را بگیرم بگویم شما کجا دارید زندگی می­ کنید؟ چگونه دارید زندگی می کنید؟ به چه چیزی اعتقاد دارید؟ پایه­ های این انقلاب چه بوده به آنها فکر کن، اگر شعور داشته باشم چنین چیزی را هم در داستانم طرح می­ کنم اگر شعور نداشته باشم این همه آدم طرح نکردند من هم طرح نمی­ کنم.

بله داستان انقلاب نوشتن خیلی سخت است چون که آزادی - به معنای آزادی سیاسی نمی گویم ـ هنوز در ذهن و زبان انسانِ ایرانی نهادینه نشده است، مثلاً شاه کُشی هیچ کدام از دوستانِ روشنفکر نخواندند یا اگر خواند واکنش نشان ندادند چون که شهرستان ادب چاپ کرده است کما اینکه کارهایِ فلان نشر روشنفکری را این طرف نمی­ خوانند چون که آنها چاپ کردند، چرا چون ما هنوز ما تعصبِ ایلی قبیله­ ای داریم! آزاد نیستیم.

از این رهگذر بله سخت داستانِ انقلاب است و اصلا سخت است داستان نوشتن! چون فکر کردن در این کشور سخت است.

داستان یعنی شما می­ نشینید یکی دو سال درباره یک موضوع فکر می­ کنید.

*ایمانی که از سلینجر گرفتید با یک باد از بین می رود فارس: ما امروز در چهل­ سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم اما تصور ما از داستان انقلاب این است که هر چیزی که روایتی از انقلاب اسلامی را بازگو کند می­ شود داستان انقلاب، این تصور رایجی است اما گمان این است داستان انقلاب یعنی داستانی که بعد از انقلاب به وجود آمده باشد و بگوییم این داستان داستانِ ویژه­ ای است که زبان، فرم و هر چیزی که یک داستان نیاز دارد، پس از انقلاب به وجود آمده و تحرکات اجتماعی زمینه­ ساز خلق این گونه خاصِ داستان نویسی شده است، مثلاً در تاریخ ادبیات داستانی اتفاقات سیاسی مختلف در جهان، زمینه­ سازِ ایجاد شدن یک جریان ادبی شدند، اما در ایران انقلاب اسلامی 57 زمینه­ سازِ به وجود آمدن یک فرم و زبان و ساخت متفاوت شده است؟ یا نه قبل از آن داستان­ نویسِ هر عنوانی داستان­ می­ نوشته و بعد از انقلاب آن مسلمان و آن کسی که معتقد به انقلاب اسلامی بوده آمده و داستان نویس شده است؟ این تفاوتی که از نظر تکنیک و فرم و ساخت داستانش ندارد فقط ممکن است محتوایش یک مقدار تغییر کند، ما به داستان انقلاب رسیدیم که زبان، فرم، ساختار، ساختمان همه اینها ویژه و یونیکِ انقلاب اسلامی باشد؟ خیلی سوال مهمی است و جوابش خیلی سخت است من فراتر از آن می ­اندیشم اینکه آیا داستان ایرانی شکل گرفته یا نه؟ در این صد سال هر چه نگاه می­ کنیم می­ بینیم به آن معنایی که روایتِ ایرانی در رمان، در داستان شکل بگیرد که با استاندارهای جهانی یا با فرهنگ­ های جهانی گفت وگو کند، ابتدا باید به این جواب بدهیم که مثلاً یک روایت که تُرک ها به آن رسیدند مانند بمب اتم می­ ماند می­ گویند ما دیگر به این رسیدیم، مثلاً پاموک و غیره اینها بالاخره یک روایتی از فرهنگ زیست تُرک و روایت تُرک ارائه دادند که وقتی کتاب پاموک چاپ می­ شود مثلاً به راحتی به 30 زبان ترجمه می­ شود و به فروش می­ رسد و آن را می­ خوانند مثلاً آخرین کتابی که از ایشان می­ خواندم مانند قره­ کتاب (کتاب سیاه) کاملاً این اِلمان­ ها وجود دارد با اینکه خودش بیشتر در آمریکا زندگی می­ کند ولی روایتش روایتِ استانبول است خیلی هم بُعد فرهنگی، سیاسی، تاریخی و شکل­ گیری­ اش، آدم هایی که آنجا هستند، بومی است.

من فکر می­ کنم اینجا یک سوالی وجود دارد که آیا مثلاً نویسنده­ های بزرگ ما مانند دولت آبادی یا مثلاً محمود یا گلشیری که به آنها شبه­ روشنفکر می­ گویند و به آنها اَنگی می زنند و آنها را پرت می­ کنند شاید به لحاظ عقیده هم خیلی با آنها موافق نباشیم، این پرسش اصلی است که کدام یک از این ها به روایت ایرانی نزدیک شدند؟ بعد هنوز تکلیف ما مشخص نیست، ما ادامه کدام جریان هستیم؟ سلینجریم که آقای مستور این همه ادای آن را درمی­ آورد؟ یا نه ادامه نظامی و فردوسی و سعدی و مولانا هستیم؟ تمام آنها قصه می­ گویند.

این پرسش سر جای خودش است باید بنشینیم درباره آن صحبت کنیم در آکادمی­ های رسمی­ مان مانند شهرستان ادب بالاخره دارند کار می کنند که دارند الان بعضاً به این پرسش فکر می­ کنند.

بعد از آن بیاییم واقعه مهم تاریخ معاصر که اگر بگوییم سه واقعه است، 28 مرداد، 57 و جنگ، جنگ چون با انقلاب گِره خورد بسیاری از افراد با انقلاب کار نداشتند درباره جنگ نوشتند ولی قرائتِ خیلی رسمی که چند نفر بپسندند! بعد نه روایتی دارند نه جرات دارند ارائه بدهد بعد یک دفاع مقدس هم گذاشتند که اصلاً کسی نتواند درباره آن صحبتی کند، اینها موانع فکر کردن است.

تصور من این است که به آن معنا نه اگر آن فرم شکل می ­گرفت اصلاً فرم هم نه، داستانِ خیلی قدرتمندی در این فضا شکل می­ گرفت با چند انقلاب گفت وگو می­کرد مثلاً انقلاب فرانسه آناتول فرانس روایت کرده است یا انقلاب روسیه را نویسندگان روس روایت کردند، اما انقلاب ایران را می­ شناسند؟ مثلاً دهه 60 یک تعدادی نوشته شد کار رضا براهنی رازهای سرزمین من کار بدی نیست شاید من با محتوای آن مخالف باشم ولی بالاخره کاری بود که صورت گرفت با اینکه خیلی مطوّل است بعد از آن کارهایی که می­ نویسند نیم­ وجبی، 5 سانتی و 10 سانتی، می­ شود این ها را کار حساب کرد؟ تصور من این است که این پرسش اول پاسخ ندارد، طبیعتاً پرسش دوم هم عقیم است ولی امید است خیزی که نویسندگانِ جوان ایرانی از تمام سلایق در 10 سال اخیر برداشتند و به پختگی­ ای که رسیدند و سوادی که دارند امید است تا 10، 20 سال آینده کاری انجام بدهند.

درباره جنگ هم هنوز تکلیف­مان مشخص نشده است یعنی انسان ایرانی اعم از مذهبی و غیرمذهبی و روشنفکر و شبه ­روشنفکر، همه آنها به یک معنا تکلیف­شان نتوانسته به یک خودآگاهی برسد که جنگ چه بود؟ هنوز طرف فیلم می­ سازد تحقیر می­ کند او نمی­ داند به کشوری که حمله شده ادبیاتش ادبیات پایداری است، ادبیات ضدجنگ یعنی تو عقل نداری، ادبیات ضدجنگ برای آلمان است که باید هم باشد چون کشورش آتش­­ افروز بوده، ادبیات ضدجنگ باید نویسندگان عراقی، روشنفکران عراقی بنویسند، به شما که حمله کردند، کشورتان را نابود کردند و شما دفاع کردید و پایداری کردید یعنی هنوز آدم­ های ما به این نکته ساده نرسیدند، داستان علیه رزمنده ایرانی می­ نویسد، این یعنی چه؟ یعنی شعور ندارید، بدیهی­ ترین مسئله، یعنی انگار یک نفر گلوله برداشته و می­ خواهد خودش را بکشد، دلیلی هم ندارد فقط می­ خواهد بکشد، یک دلیل محکمی برای خودکشی داشته باشد خوب است یا اینکه با حاکمیت مشکل دارد، کشور را نابود می­ کند.

یک دوره­ ای من نویسندگان خارج نشین را دنبال می­ کردم مثلاً علی میرفطروس که مورخ است، کلی از آزادی و کشور ما گفته و بعد نامه نوشته به کشور ما حمله کنید! (با خنده) حمله کنید یعنی چه؟! ماجرا این است که ما تراث را کاملاً فراموش کردیم یعنی اینکه اصلی ترین متن ما قرآن است، من قبلاً هم گفتم در جهان اسلام هر کس بخواهد کتاب بنویسد حتی لاییک هم باشد باید با این کتاب گفت وگو کند، به این کتاب توجه کند چون که منِ ایرانی حداقل 1200، 1400 سال است پدر و مادرم این را می­ خوانند و براساس این دارند زندگی می­ کنند این جزء خاطراتِ ازلی من شده است من اگر بخواهم تاثیرگذار باشم باید این را بخوانم.

الان این هوشمندی در عامه ­پسندنویسان ترکیه هم است مثلاً الیف شافاک کتاب ملت عشق ، همه ارجاع به قرآن و سنت است، اصلاً قرآن است با اینکه عامه­ پسند است در آن فضای لاییک ترکیه و خودش هم آدم راحتی است و خیلی مذهبی نیست ولی ما نرسیدیم، ما حتی طلبه­ های داستان­ نویس­مان را هم نمی­ بینیم که قرآن خوانده باشند و رد پای قرآن و سنت را نمی بینیم، سه کتاب مهم حداقل ما شیعیان داریم قرآن، نهج­ البلاغه و صحیفه هیچ کس کاری به اینها ندارد.

بعد از آن مثلاً روایات که دیگر هیچ شما که ادبیاتی هستید باید حداقل این 5 نفر را بخوانید سعدی، حافظ، مولانا، نظامی و فردوسی در حالی که از اینها هم خبری نیست، می­ نشیند 500 صفحه قصه می­ نویسد هیچ فایده­ ای ندارد، بعد می­ گوید چرا من را نمی­ بینند؟ خودم را می­ گویم بعد اصلاً درباره انقلاب هم بنویسیم چه فایده­ ای دارد؟ چرت و چرت نوشتید دیگر، کتاب شما ریشه ندارد، کتاب شما با یک متن مهم گفت وگو نمی­ کند، شما دارید از سلینجر تقلید می­ کنید، آن ایمانی که از سلینجر گرفتید با یک بادی از بین می رود.

فارس: دلیل اینکه نویسندگان ما در جهان معروف نیستند این نیست که نویسندگان ما با یک زبانی با جهان صحبت می­ کنند که جهان آن را نمی­ فهمد یعنی نویسندگان مشهور کشورهای شرقی را در جهان نگاه می کنید همه آنها به زبان رسمی دنیا دارند با آنها صحبت می­ کنند.

منظور از زبان رسمی انگلیسی است؟ نه اینطور نیست، اصلاً این دلیل نیست آنها در کشور خودشان قصه­ ای می­ نویسند طرف یک میلیون نسخه می­ فروشد، قصه­ اش خواندنی است، نگاه کنید موراکامی شاید 5 کتابش به درد نمی­ خورد ولی سه کتابش به درد می خورد.

یک بخشی این است که سانسور مانع است شما نمی­توانید درباره هر چیزی که فکر می­ کنید بالاخره معقول است درباره آن صحبت کنید، الان منِ نویسنده نمی­ توانم درباره حجاب فکر کنم، فکر کنم یعنی اینکه بنویسم، من نمی­ توانم درباره سال 67 بنویسم.

مثلاً به آن بیندیشید که این تصمیم آن زمان درست بوده بعد از آن درست نیست، آن زمان اصلاً غلط بوده، تصمیمی بوده گرفتید حالا بگذارید 4 نفر درباره آن صحبت کنند مگر چه می­­ شود؟ فارس: مسئله سانسور تبدیل به یک پُز و یک ژست شده است که ممیزی و سانسور مانع است، حالا مگر چند نفر داستان من را می­ خوانند که اینطوری با ممیزی سواری می­ کنند، یعنی می­ خواهم بگویم بخشی از آن پُز و ژست است وگرنه اتفاقی نیست.

این هم است.

ممیزی لایه­ های مختلفی دارد یک لایه­ کاذبش ارشاد است که می­ گوید این جمله را بردارید و آن کلمه را حذف کنید! فارس: اتفاقاً اگر من می ­خواستم کار شما را ممیزی کنم فصل آخرش را ممیزی می­ کردم.

یک فصل مانده به آخر!!! معلوم است با تأملِ رسمی خواندی و با نگاهِ وزارتِ ارشادی نمی خواستی عمل کنی! خوشبختانه، ممیزانِ ارشاد به آن­جا توجه نکردند! *هیچ نویسنده عاقل و دانایی به سانسور شدنِ کتابش پُز نمی­ دهد! فارس: چون با کلیدواژه جلو می­ آیند.

آن هفت قسمتی که از داستانِ من در آوردند و ممیزی کردند کلماتِ خاصی نداشت! به زعمِ جنابِ ممیز آن جملات و فقرات و کلمات نباید در کتابِ من قرار می­ گرفت! واقعاً خیلی ناجوانمردانه بود.

لایه­­ دیگرِ سانسور و ممیزی که بسیار مخرب و ضدّ فرهنگ است، این است کاری می­ کند نویسنده که دیدبان تفکر و اندیشه در جامعه است، نشاطِ خود را از دست بدهد و دچارِ خود سانسوری بشود، اصلاً سراغِ یک سری مسایل و موضوعات نرود! مثلاً منِ رمان­ نویس الان درباره حجاب کار کنم سه سال بنشینم یک رمانی را بنویسم یقین دارم دچار مشکل خواهم شد یا درباره سال 88، جذابیت داستان این است که تازه باشد من هنوز یک قصه خوب درباره سال 88 نخواندم.

سانسور تاثیر دارد، این نوع سانسور باعثِ اختگی و عقیم شدنِ فرهنگ می­ شود.

بله سانسور تأثیرِ مخرب دارد و هیچ نویسنده عاقل و دانایی به سانسور شدنِ کتابش پُز نمی­ دهد! *نویسنده ای را که سانسور عزیز کرده باشد به درد لایِ جرز می­ خورد! فارس: قبول کنید بخش عمده­ اش بخش تبلیغاتی آن است یعنی به عنوان یک نویسنده که سانسور با من برخورد کرده است عزیز می­ شوم.

نه من این جوری فکر نمی­ کنم.

نویسنده­ ای را که سانسور عزیز کرده باشد به درد لایِ جرز می­ خورد! نویسنده را داستانش فکرش پرسش ­اش عزیز می­ کند نه چیزهایِ دیگر! نه حتی شامورتی بازی رسانه­ ای.

*مشکل ادبیات داستانی ما عدم فکر و عدم حرف است فارس: قبول کنید نویسندگان دارند سوار این موج می­ شوند، یعنی این تبدیل به پُز و ژست شده است وگرنه فکر می­ کنم اگر ممیزی هم نباشد، به قول آقای عزتی پاک، داستان­ نویسان ما حرفی برای گفتن ندارند.

خلاصه حرف ما همین است مثلاً همین که می ­گویم روایتِ ایرانی شکل نگرفته است یعنی اینکه به انسان ایرانی و انسان مسلمان و حتی انسان متجدد توجه ندارید، انسانِ معلق است و روی هواست نمی ­دانید چه می­ کنید کاملاً همان سهرابِ سخنورید که اصلاً تکلیف­تان مشخص نیست، دقیقاً همین است، اگر حرف داشته باشید تحویل­تان می­گیرند سانسور هم تاثیر دارد من نمی­گویم تاثیر ندارد ولی علت اصلی آن نیست، سانسور اصلی، آن­چیزی است که منجر به  امتناع تفکر می­شود.

ما بلحاظِ فکری و فرهنگی، به تعبیر مرحوم فردید دچار حوالت شدیم یعنی نمی­دانیم چه داریم می­کنیم، الان دقیقاً همین است، الان هم نمی­شناسیم و مسئله بعدی این است که نمی­ دانیم که نمی ­شناسیم فکر می­ کنیم همین است و مثلاً ما می­ گوییم مشکلِ ادبیات داستانی ما سانسور است اما علت اصلی­ اش هم نیست، علت اصلی­ اش عدم فکر و عدم حرف است.

فارس: مرحوم امیرحسین فردی می گفت جایزه داستان انقلاب را ایجاد کردیم و گفتیم هرکس اثر ارسال کند بدون سانسور آن را منتشر می کنیم ولی دیدیم اصلا کسی نیست اثر بفرستد.

یک مساله ­ای وجود دارد به نام حقارت آدم­ ها، که خود نویسندگان به آن تن می­ دهند مثلاً شما وقتی برای یک جایزه 10 میلیونی سر و دست می­ شکنید یعنی در درجه اول خودتان را تحقیر می­ کنید.

به خاطر همین از دلِ این ها نویسنده بزرگ بیرون نمی­ آید، آدمِ بزرگ به دست نمی­ آید، کتابِ بزرگ داستانِ مهم از ذهنِ بزرگ از روح بزرگ بر می­ آید، نویسنده­ ای که لنگ ده میلیون یا فلان جایزه­ زپرتی است هیچ وقت در هیچ حالی نمی­ تواند اثرِ بزرگ خلق کند.

فارس: جشنواره ادبی همسو با آرمان هایی که انقلاب بر پایه آنها شکل گرفته، داریم؟ ما در زمینه جشنواره و جوایز ادبی مشکل فرهنگی داریم، مساله قدری ریشه در حقارت دارد! قدری هم در مناسباتِ ایلی قبیله­ ای.

البته اگر در این برهوت چند نفر هم بخواهند درست کار کنند کار بر آنان صعب و مشکل خواهد بود.

فارس: چقدر هم دلِ شما پر است.

دلم پر نیست! وقتی به کتاب­ هایِ منتخب به نحوه­ داوری نگاه کنی می­ بینی که پل آن سوی رودخانه جا مانده است! انتهای پیام/ http://fna.

ir/bml112
کلید واژه ها: داستان - نویسنده - ایران - رمان - جایزه جلال آل احمد - منتشر - اکبری - زندگی - محمدرضا پهلوی - سانسور - مصاحبه - رویا - جلال آل احمد - انسان - جایزه جلال - ترور - برکت - خبرگزاری - نشان - جالب - مخالفان - جماعتی - ادبیات - نامزدی - حمایت - جایزه - ساعت - هایی

آخرین اخبار سرویس:
هنرمندان برای ماندگاری فرهنگ و تمدن تلاش می کنند

همه چیز درباره "صدرالدین شجره" /تصاویر

صدرالدین شجره هنرمند پیشکسوت ایرانی در گذشت

درگذشت "صدرالدین شجره" هنرمند پیشکسوت ایرانی

دست کاری در ارقام فروش سینماها!/ پخش مسابقات جام جهانی در سینماها چقدر آب می خوره؟/ دعوای بودجه ای میان دو جشنواره ملی و جهانی فیلم فجر!

نفس تازه در خانه های خاطرات زنجانی ها دمیده می شود

گالری گردی در اولین روز تابستان

اوقات شرعی پنجشنبه به افق قزوین+ فیلم

ناهماهنگی در وزارت ارشاد/ سازمان سینمایی مجوز موسیقی می دهد!

سلبریتی ها و حیوانات خانگی ترسناک و عجیبشان!/تصاویر

گوینده رادیو دار فانی را وداع گفت

فیلم های تلویزیون در اولین روزهای تابستان

عکسی قدیمی و بامزه از خانم بازیگر پرحاشیه

علت مرگ گوینده رادیو مشخص شد + عکس

اکران سفر سهراب در هنر و تجربه

سقوط آزاد گیشه سینمای ایران همزمان با جام جهانی فوتبال/تگزاس 10 میلیاردی شد

نخستین مصاحبه خواننده قدیمی پس سکوت چهل ساله+ فیلم

فیلم زندگی ملکه رساخته می شود

آمادگی باکو برای ارتقای همکاری های فرهنگی با تهران

نظر نویسنده محبوب و مشهور درباره بازیگری خودش +عکس

طرز تهیه شربت سه رنگ

ابتلای بازیگر معروف به یک نوع سرطان نادر

کپشن نامتعارف و عجیب جدیدترین پست "مهناز افشار" /عکس

درگذشت گوینده و تهیه کننده رادیو

فیلم/ نخستین قسمت از پخش تلویزیونی مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان/ رقابت متسابقین همراه با ارزیابی داوران

«سر دلبران» را بازی نه، زندگی کردم/ سریال سعی داشت الگویی واقعی از شخصیت روحانی تصویر کند

فیلم های تلویزیون در اولین روزهای تابستان

زمستانی تاریخی در سینمای هالیوود/فیلم زندگی ملکه اسکاتلند ساخته می شود

رسوایی های رابطه جنسی بازیگران هالیوود | رسوایی جنسی بازیگران

تغییر در زمان نشست گفتمانی کیوریتوری هنر معاصر

بازیگر سریال "پایتخت" در حال روسیه گردی/عکس

اکران خصوصی «شماره 17 سهیلا» با حضور نمایندگان مجلس

صدای مخملی صدرالدین شجره خاموش شد

جمشید مشایخی در بیمارستان بستری شد

پست همایون شجریان درباره استاد شجریان

فیلم/ داور گل دیدنی عزت اللهی به اسپانیا را سوزاند!

صدرالدین شجره درگذشت

همایون درگذشت استاد شجریان را تکذیب کرد (اینستاپست)

صدرالدین شجره درگذشت

جشنواره قصه گویی در مهریز به زودی

سکوت یک رادیویی در برابر مرگ/ صدرالدین شجره درگذشت

ارسال 200 اثر به دبیرخانه جشنواره ملی «خوشنویسی رضوی»

ارسال 200 اثر به دبیرخانه شانزدهمین جشنواره ملی «خوشنویسی رضوی»

افتتاح نمایشگاه «پایان یک داعش» در حوزه هنری لرستان

نمایشگاه عکس گروهی پرنده نگری بختگان در شیراز

رابرت دنیرو در نقش قفقازی فیلم جوکر

فیلم/داور گل دیدنی عزت اللهی به اسپانیا را سوزاند!؛ شادی چند ثانیه ای 80 میلیون ایرانی

استقبال فرانسوی ها از یادداشت های یک زن مسلمان+عکس

صدرالدین شجره درگذشت

یک عاشقانه آرام در کوران جنگ+عکس

شجره مجری و کارگردان نمایش رادیویی درگذشت

شجره مجری و کارگردان نمایش رادیویی درگذشت

صدرالدین شجره درگذشت

صدرالدین شجره درگذشت

صدرالدین شجره درگذشت

شجره مجری و کارگردان نمایش رادیویی درگذشت

صدرالدین شجره دار فانی را وداع گفت

صدرالدین شجره درگذشت

صدرالدین شجره پیشکسوت رادیو درگذشت

اردوهای جهادی در خاتم آلبوم شماره 2

اردوهای جهادی در خاتم آلبوم شماره 1

بازگشت بازیگر مشهور ومحبوب سینما به تلویزیون

هماهنگی با 5 منشی برای یک دیدار!

اختلاف مهران مدیری و رامبد جوان با اکبر عبدی

صدرالدین شجره پیشکسوت رادیو درگذشت

وضعیت وخیم بازیگر و گوینده سرشناس رادیو

«غوغای بی هیاهو» از شبکه دو

مراسم اعطای جایزه علیمحمدی

برگزاری نمایشگاه هنر ضرورتی لازم برای قزوین است

قطعیت در بررسی «ارسباران» در اجلاس یونسکو

نقش «پیکاسو» چالش بازیگر مرد +عکس

بسته خبری 20؛ چهارشنبه 30 خرداد مرکز قزوین+ فیلم

عمو قناد زیر تیغ جراحی رفت

«تدوینگر از نگاه تدوینگر» در خانه سینما

مجموعه خبری 20-شبکه خاوران 30-3-97

اقتصاد هنر در جامعه مورد توجه قرار گیرد

هنرمند 73 ساله 3 روز خودش را زیر خاک دفن کرد

تقویت اقتصاد هنر در تامین زندگی هنرمندان ضروری است

فیلم/ تبدیل وضعیت کارمندان پیمانی به رسمی آزمایشی

بازیگر زن ایرانی قبل و بعد از کشف حجاب!+عکس

ایران میزبان 24رسانه خارجی از 11کشور جهان شد

ملکه انگلیس الگوی مد ستاره های سینمای جهان!+عکس

واکنش امین زندگانی به خواننده زن ایرانی+عکس

تعطیلی موقت موزه مردم شناسی جنوب سهند بناب

برای سلامتی «صدرالدین شجره» دعا کنید

ورود آقایان ممنوع+عکس

ثبت چهار اثر از قم در فهرست میراث ناملموس فرهنگی

همایش آشنایی با بیماری تب کریمه کنگو در شهرکرد + فیلم

میازاکی: Deracine اشتراکاتی با عناوین Bloodborne و Dark Souls III دارد

خروج جان لسه تر | مدیریت پیکسار به خالقان «درون و بیرون» و «یخ زده» رسید

فردا ؛ جشنواره اقوام ایرانی در دیباج دامغان + فیلم

67 درصد مردم همدان مخاطب صدا و سیما هستند

حقوق مؤلف و ناشر نیازمند شفاف سازی است

نشست شورای سیاستگذاری ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد

انیمیشن کوتاه بوکوکو

خبرهای کوتاه قزوین+ فیلم

برگزیدگان چهارمین مسابقه آهنگسازی خانه موسیقی معرفی شدند

سعید آقاخانی با «شب عید» به شبکه یک می آید

" قاتل اهلی" مسعود کیمیایی در شبکه نمایش خانگی

آغاز برداشت چغندر در گچساران+فیلم

ابراهیم اکبری دیزگاه در گفت وگوی تفصیلی با فارس/2 هیچ نویسنده عاقلی به سانسور شدنِ کتابش پُز نمی­ دهد!/ داستان نوشتن در ایران سخت است

ابراهیم اکبری دیزگاه در گفت وگوی تفصیلی با فارس/2 هیچ نویسنده عاقلی به سانسور شدنِ کتابش پُز نمی­ دهد!/ داستان نوشتن در ایران سخت است