مطالب مرتبط:
فولادگر در گفت وگو با فارس: اقتصاد کشور چند سال معطل برجام بود/سرفصل کالای ایرانی به قانون استفاده از تولید داخل اضافه می شود
عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد در گفت وگو با فارس: دچار ویروس سیاسی در اقتصاد شده ایم/ قوای سه گانه برای حمایت از تولید داخل متحد شوند
هدیه عجیب مکرون به پوتین در حاشیه مجمع بین المللی اقتصاد در سن پترزبورگ!
حجت تمام شد، دولت اقتصاد را معطل برجام اروپایی نکند
رییس جمهور ایتالیا نامزدی پائولو ساوونا را برای تصدی سمت وزارت اقتصاد رد کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 خرداد 1397 ساعت 00:012018-05-27اقتصادي

رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در گفت وگو با فارس: لزوم تسهیل مسیر بازار بین المللی برای کالای داخلی و ورود شرکت های تهاتری/ دولت باید سالی 1.2 میلیون شغل ایجاد کند


رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) با تأکید بر لزوم تحقق تسهیل گری در حوزه کسب و کار و تأمین مالی، توسعه تولید ملی را راهکار ایجاد اشتغال عنوان کرد و گفت: - رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در گفت وگو با فارس:لزوم تسهیل مسیر بازار بین المللی برای کالای داخلی و ورود شرکت های تهاتری/ دولت باید سالی 1.

2 میلیون شغل ایجاد کند رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) با تأکید بر لزوم تحقق تسهیل گری در حوزه کسب و کار و تأمین مالی، توسعه تولید ملی را راهکار ایجاد اشتغال عنوان کرد و گفت: بازار داخل کشش جذب تولید داخلی را ندارد و تولیدکننده باید به فکر بازار منطقه ای و بین المللی باشد.

" مهدی صادقی شاهدانی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی "، در مورد چالش هایی که اقتصاد ایران به صورت جدی با آن مواجه است، اظهار داشت: باید به موضوع تولید ملی به عنوان یک محور اساسی بپردازیم.

* 30 درصد ظرفیت تولید ملی بلا استفاده مانده است وی ادامه داد: تولید ملی آن طور که باید و شاید در کشور جایگاه خود را در مجموعه نظام اقتصادی پیدا نکرده است، یعنی ما تولیدکنندگانی داریم که از ظرفیت کامل خود استفاده نمی کنند و شاید بتوان گفت، بیش از 30 درصد از ظرفیت تولید ملی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

رییس دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) اظهار داشت: اگر بتوانیم ظرفیت تولید ملی را احیا کنیم و آنچه را که در سالیان متمادی به عنوان ظرفیت تولید، توسط افراد متعدد ظرفیت افزایی شده است را استفاده کنیم، مطلوب است در واقع می توان گفت این ظرفیت ایجاد شده اگر به طور کامل استفاده شود، ظرفیت اشتغال قابل توجهی را ایجاد می کند.

* دولت باید 1.

2 میلیون شغل ایجاد کند صادقی ادامه داد: بر اساس آمارهایی که در اختیار داریم و بر اساس نیروی انسانی که وارد بازار کار می شود، لازم است سالانه بیش از یک میلیون شغل ایجاد کنیم، تا نیروی کاری که وارد بازار کار می شود موقعیت شغلی مناسب خود را پیدا کند و اگر کمتر از این مقدار موقعیت شغلی ایجاد شود، وضعیت بیکاری کشور به کرات شرایطش خراب تر می شود و مشکلات آن در آینده جدی تر خواهد بود، اما اگر بتوانیم 1.

2 میلیون نفر موقعیت شغلی ایجاد کنیم، در این صورت از جهت ورود نیروی کار جدید به بازار کار می توان ادعا کرد که شرایط مناسب را رقم زده ایم.

* توسعه تولید ملی راهکار ایجاد اشتغال وی گفت: مسأله اساسی برای ایجاد موقعیت شغلی، توسعه تولید ملی است و به همین جهت است که سال جاری، سال تولید ملی و تأکید بر این است که بتوانیم از ظرفیت های تولید ملی و کالای ایرانی استفاده کنیم، تا از این مسیر اشتغال زایی لازم را برای مجموعه نظام اقتصادی داشته باشیم.

* فناوری، تأمین مالی و بازاریابی سه هسته اصلی برای یک تولیدکننده رییس دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) تأکید کرد: یک تولیدکننده باید هسته مرکزی که همان هسته فناوری است، را برای جریان تولید خود ایجاد کند، یک هسته جانبی به نام تأمین مالی باید ایجاد کند تا هسته مرکزی را پشتیبانی کند و هسته دیگری که باید در کنار هسته مرکزی شکل گیرد، موضوع بازاریابی است؛ اگر تولیدکننده نتواند محصول خود را به فروش برساند، ما نمی توانیم مطمئن باشیم که این تولیدکننده بتواند روی پای خود بایستد.

* بازار داخل کشش جذب همه کالاهای داخلی را ندارد صادقی بیان کرد: با این حال سؤال اساسی این است که چرا آن طور که باید و شاید ما از ظرفیت تولید ملی استفاده نمی کنیم و ظرفیت ایجادی به صورت کامل مورد بهره برداری قرار نمی گیرد؟ همچنین در زمینه توسعه ظرفیت تولید ملی چه مشکلاتی داریم که توسعه ظرفیت های مربوط به تولید ملی هم دچار خدشه شده است و در تنگناهای جدی در جهت توسعه ظرفیت مربوط به تولید ملی داریم؟ رییس دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) اظهار داشت: اگر بخواهیم ریشه یابی کنیم که چرا هم ظرفیت موجود تولید ملی به صورت کامل مورد استفاده قرار نمی گیرد و هم در جهت توسعه ظرفیت ها نمی توانیم اقدامات لازم را انجام دهیم، باید چند ریشه اساسی را مدنظر قرار دهیم.

صادقی افزود: در ارتباط با استفاده کامل از ظرفیت تولید ملی و ظرفیت موجود باید به این مسأله اذعان داشت که اگر ما صرفاً به بازار داخل متکی باشیم و احساس ما این باشد که تولیدکنندگان کالای ایرانی صرفاً باید تولیدات خود را در داخل به فروش برساند، این گونه نیست، مطالعات نشان می دهد که بازار داخل کشش لازم را برای جذب همه کالاهای ایرانی تولید شده ندارد و کالاهایی که توسط تولیدکنندگان داخلی تولید می شود، باید علاوه بر آنکه به بازارهای داخلی راه یابد، راه خود را به بازارهای بین المللی و منطقه ای هم باز کند.

وی گفت: در منطقه خاورمیانه حدود 500 میلیون نفر جمعیت داریم که تقاضای پایداری برای کالاهای ایرانی هستند و به خوبی می توانیم از ظرفیت این 500 میلیون نفر جمعیت برای ارتقای تقاضای کالای ایرانی استفاده کنیم.

رییس دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) ادامه داد: اگر بتوانیم برنامه ریزی کنیم که بازارهای منطقه ای را و بازارهای بین المللی را تسخیر کنیم و گام های جدی در ارتباط با ظرفیت سازی برای بازارهای بین المللی و منطقه ای برداریم، در آن صورت یکی از ارکان مهمی که برای تولیدکنندگان مهم است (و آن بازاریابی است) را توانسته ایم برای تولیدکننده فراهم کنیم.

* اتکا صرف به بازار داخلی موجب تعطیلی بخشی از ظرفیت تولید و بیکاری می شود صادقی افزود: شرایط امروز نشان می دهد تولیدکنندگان ملی ما آنهایی که به بازار داخل اکتفا کرده اند با توجه به آنچه بازار داخل کشش لازم را برای جذب محصولات ایرانی ندارد، در نتیجه دچار مشکل شده و مجبور شده اند که موجودی انبارهای خود را افزایش دهند و موجودی انبار هم تا اندازه ای می تواند افزایش یابد؛ بدین ترتیب مجبور شده اند، بخشی از تولیدات خود را مورد استفاده قرار ندهند و ظرفیت های تولیدی تعطیل شده است.

رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) ادامه داد: در واقع بخشی از ظرفیت های تولیدی بلااستفاده مانده است و وقتی بخشی از ظرفیت تولیدی بلااستفاده می ماند، پیامد آن بیکاری خواهد بود ، یعنی نیروی کاری که می توانست مشغول کار شود و به زندگی خود ادامه دهد با کاهش ظرفیت های تولیدی از کار بیکار می شود و به جرگه بیکاران می پیوندد.

* دولت مسیر بازارهای بین المللی را برای تولیدکنندگان داخل هموار کند صادقی ادامه داد: اگر بخواهیم برای شرایط فعلی اقتصاد ملی اقدامی بکنیم، باید بازخوردی را دنبال کنیم که در آن مسیر بازارهای بین المللی را برای تولیدکنندگان داخل هموار کنیم.

* لزوم ورود شرکت های تهاتری برای رفع مشکل انتقال پول در بازارهای بین المللی وی بیان کرد: حال ممکن است بازارهایی در فضای بیرونی داشته باشیم و تولیدکنندگان ما هم بازارهایی را در آن فضا شناسایی کرده باشند، ولی مشکل اساسی این است که انتقال پول همچنان در تنگنا قرار دارد، پیشنهادی که در این باره ارائه شده است این است که در شرایط مشکلات انتقال پول ایجاد شرکت های تهاتری برای دسترسی به بازارهای بین المللی ضروری است.

رییس دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) توضیح داد: شرکت های تهاتری این ظرفیت را دارند که کالایی را به فضای بازار بین المللی منتقل کنند و در ازای آن مواد اولیه یا کالاهای مورد نیاز سایر بخش ها را فراهم کنند و به داخل بیاورند، بنابراین مشکل انتقال ارز و پول هم بدین ترتیب تا حدی مرتفع خواهد شد.

وی اضافه کرد: بحث توسعه شرکت های تهاتری مسأله ای است که باید به شکل جدی در دستور کار کشور قرار گیرد؛ در بسیاری از موارد شاهد بودیم که شرکت های تهاتری توانسته اند، مشکلات مربوط به انتقال ارز را تا حد زیادی رفع کنند و نهادهایی داریم که قادر هستند، در جهت توسعه شرکت های تهاتری قدم های مؤثری بردارند و حداقل شرکت های تهاتری را به گونه ای فعال کنند که مواد اولیه مورد نیاز خود را از طریق این شرکت های تهاتری بتوانند از خارج فراهم کنند و کالای تولیدی آن مجموعه ها به بازارهای بین المللی راه پیدا کند.

رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) ادامه داد: بدین ترتیب تسخیر بازارهای بین المللی از طریق ایجاد شرکت های تهاتری و همچنین ایجاد ظرفیت هایی که برای بازارهای بین المللی لازم است نظیر ایجاد شرکت های حمل ونقل و تسهیل در نظام گمرکات کشور، ضروری است تا بدین ترتیب یک صادرکننده را کمتر دچار مشکل کنیم تا صادرکننده وقتی که می خواهد جنس صادراتی خود را منتقل کند، دچار مشکل نشود و زمینه سازی کنیم برای آنکه جریان کالای ایرانی به سمت بازارهای بین المللی روان تر شود.

صادقی اظهار داشت: این پیشنهادات جدا از آنکه در برجام چه اتفاقی رخ خواهد داد و به چه دستاوردی می رسد، می تواند دنبال شود و بهتر بود زودتر از اینها هم دنبال می شد و امیدواریم که بیش از این زمان هدر نرود و در جهت دستیابی به بازارهای بین المللی و با تأکید بر بازارهای منطقه ای پیش رویم.

* لزوم رفع محدودیت حوزه کسب وکار برای توسعه ظرفیت تولید کالای داخلی رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) اظهار داشت: موضوع دیگر مربوط به توسعه ظرفیت تولید کالای ایرانی است؛ ما مشاهده می کنیم که وقتی تولیدکننده ای به دنبال توسعه ظرفیت است با محدودیت هایی مواجه می شود.

وی افزود: اولین و مهمترین مسأله در توسعه ظرفیت تولید کالای داخلی، حوزه کسب و کار است؛ حوزه کسب و کار ما محدودیت های جدی دارد و تسهیل گری در حوزه کسب و کار باید به شکل جدی دنبال شود و تا آنجا که ممکن است جریان تسهیل گری در حوزه کسب و کار رخ دهد؛ البته اقداماتی انجام شده است که کافی نیست.

صادقی افزود: بارها مشاهده شده است که وقتی فردی بخواهد حوزه کسب و کاری را راه اندازی کند برای اخذ مجوز برای این حوزه کسب و کار باید زمان زیادی را صرف کند، باید محدودیت های زیادی را پشت سر بگذارد و این محدودیت ها موجب می شود که کسانی که در حوزه کسب و کار برای ظرفیت های جدید کار خواهند کرد، انگیزه لازم را نداشته باشند و همیشه خود را با موانع کسب و کار مواجه می دانند.

* لزوم تحقق تسهیل گری در حوزه کسب و کار و تأمین مالی برای این بخش رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) تأکید کرد: ضرورت دارد تسهیل گری لازم در حوزه کسب و کار محقق شود و این جدا از آن است که جریان هایی نظیر تأمین مالی هم برای حوزه کسب و کار باید مورد توجه باشد.

صادقی ادامه داد: هم نظام بانکی و هم نظام بازارهای سرمایه ای به عنوان مجموعه بازار دارایی ها و همچنین سایر قسمت های بازارهای دارایی ها و بازارهای مالی می توانند کمک کنند، به اینکه ما از جهت تأمین مالی منابع مورد نیاز برای حیطه کسب و کارهای جدید طرح دیگری در اندازیم، بنابراین هم ضرورت دارد تسهیل گری در حوزه کسب و کار به صورت جدی دنبال شود و هم اینکه در جهت تأمین مالی حوزه کسب و کار به سمت روش های جدید برویم، روش هایی که عمدتاً می تواند مبتنی بر شرایط داخلی کشور باشد.

انتهای پیام/ب http://fna.

ir/bml13i
کلید واژه ها: تولید - اقتصاد - دانشگاه - بازار - بین المللی - صادق - بازار کار - اشتغال - امام - راهکار - توسعه - اقتصادی - دولت - اقتصاد ایران - نیروی انسانی - صادقی - شرایط - درصد - کشور - صورت - هایی - خبرنگار - بیکاری - اسلامی - مشکلات - آینده - منطقه - ایران - مهدی - نظام

آخرین اخبار سرویس:
سفارش خرید سکه آتی متوقف شد

کاهش 24 درصدی آب ذخیره سدهای گلستان

حضور اتباع بیگانه در مناطق جنوبی استان کرمان ممنوع است

پیش بینی یک اقتصاددان از قیمت آینده ارز

املاک واگذار شده معمولی نیستند

همه مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کهگیلویه و بویراحمد باید اجرا شود

تعطیلی تعدادی از مغازه های پاساژ علاء الدین در اعتراض به نابسامانی وضعیت ارز

بیش از 2 هزار زن کارآفرین در آذربایجان غربی وجود دارد

اجرای 27 پروژه عمران شهری در شهرکرد

ثبت اطلاعات 30 هزار انبار در خراسان رضوی

بررسی طرح جامع شهری محلات با حضور معاون استاندار

منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست/واحدهای متخلف پلمپ می شوند

35 هزار پرونده در دستگاه قضایی قرچک رسیدگی شد

11 هزار هکتار باغات پسته رفسنجان به آبیاری قطره ای تجهیز شد

سفارش خرید سکه آتی متوقف شد

آغاز ثبت نام "تاکسی آریو" از امروز

درآمد اکران 3 مسابقه فوتبال

خارج شدن ریل حامل مواد نفتی از خط آهن در امریکا

یک اقتصاددان قیمت آینده ارز را پیش بینی کرد

آهوهای موته اصفهان در حال فرار/ دست اندازی به منطقه حفاظت شده

رازهای موفقیت گرجستان در صنعت ساخت وساز

طرح دوباره دستمزد در شورایعالی کار منعی ندارد

صدور نسخه الکترونیک در مراکز درمانی طرف قرارداد تأمین اجتماعی در 5 استان دیگر آغاز شد

کیان کرد از فهرست سیاه بانک مرکزی خارج شود

افزایش سرعت پروژه های آبرسانی به آبادان و خرمشهر

روند ارائه ارز 4200 تومانی برای فعالیت های تولیدی ضعیف است

کیان کرد از فهرست سیاه بانک مرکزی خارج شود

نماینده مجلس، نشست غیرعلنی با جهانگیری را ترک کرد/ رییس جمهور به جای رفتن به تله کابین توچال به جمع مردم برود تا از مشکلات آنها آگاه شود

تنش های تجاری در حال تبدیل شدن به بزرگترین ریسک منطقه یورو است

بیش از 2 هزار زن کارآفرین در آذربایجان غربی وجود دارد

چهارمحال وبختیاری قطب تولیدبادام مامایی کشور

افزایش پرواز های ایران - صربستان به 6 پرواز در هفته

تفاهمنامه همکاری سازمان صنایع کوچک و اتاق بازرگانی امضا شد

شاخص بورس به کانال 112 هزار واحد رسید

مخالفت با فروش ثروت های طبیعی

50 درصد نان سنتی جوش شیرین دارد

نشست بررسی راهکارهای سرمایه گذاری درارمنستان برگزار شد

پاساژ علاءالدین نیمه تعطیل شد

بیش از 2 هزار زن کارآفرین در آذربایجان غربی وجود دارد

گیلان به لحاظ پرداخت تسهیلات جهت رفع موانع تولید در جایگاه اول کشور قرار دارد

استفاده از بخشودگی جرائم بیمه ای در گیلان

هشدار پلیس درباره ثبت سفارش واردات خودرو

سکه و طلا امروز در بازار رشت گران شد

نشت سیال چاه شماره 15 لالی توسط نیروهای عملیاتی شرکت نفت و گاز مسجد سلیمان به موقع کنترل شد

دما در آذربایجان غربی 6 درجه افزایش می یابد

رقابتِ کباب و آبگوشت ایرانی با پاستا و قهوه ایتالیا و فرانسه شدنی نیست

معاون اتاق بازرگانی: رییس کل بانک مرکزی گفت نمی دانم در شرایط فعلی ارزی چه کار کنم/ به احتمال زیاد باید دوباره کوپن ها را در بیاوریم

حدود 60 درصد علل طلاق ؛ عدم تفاهم

شریعتمداری: منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست

هوای توچال را خوردید حالا نوبت آب خوزستان است

راه اندازی سامانه تهک هواشناسی در اصفهان

302 طرح در قالب بسته های اشتغال تصویب شد

شاخص کل بورس وارد کانال 112 هزار واحد شد/رشد 2600 واحدی شاخص کل

وزیر ارتباطات: گوشی های وارداتی با ارز 4200تومانی را چند برابر می فروشند/دولت برخورد می کند

تحقق توسعه با گسترش صنایع تبدیلی تمشک درنکا

پذیرش واحدهای فناور جدید در مرکز رشد فناوری دانشگاه سمنان

حدود 60 درصد صداق ها کمتر از 114 سکه

عملکرد بانکهایی که قانون را دور زده اند در تهران ارزیابی می شود

تلفات تصادف موتورسیکلت ها یک بحران برای شهر اصفهان

پشت پرده نابسامانی بازار تلفن همراه از زبان آذری جهرمی

جهانی شدن مدیریت ریسک های اقتصادی

پیگیری آغاز عملیات اجرایی طرح تراکتورسازی شرکت فرگوسن انگلستان در استان زنجان

آمار برنامه های رمضان رسانه ملی

گوشی Honor 10 میزبان بعدی تکنولوژی GPU Turbo هواوی خواهد بود

اقلام استراتژیک برای2سال آینده تامین شده/ارائه برنامه اقتصادی دولت در کارگروه مشترک سران قوا

سفارش خرید سکه آتی متوقف شد

بهره برداری از راه روستایی گردشگری وفس در کمیجان

هشدار پلیس در خصوص پرداخت هرگونه پول به شرکت های وارد کننده خودروهای خارجی

بانوی کارآفرین معلول حرکتی‎ در ارومیه

شکایت از هیئت وزیران مبنی بر وضع عوارض بر خودروهای وارداتی رد شد

خدمات فوق برنامه در مدارس غیردولتی البرز اختیاری است

60 کشور دنیا دلار را تحریم کردند ، ایران نکرد !

شهرداری ارومیه بدهکار اصلی تامین اجتماعی آذربایجان غربی است

معاون اقتصادی اتاق بازرگانی ایران: رییس کل بانک مرکزی گفت نمی دانم در شرایط فعلی ارزی چه کار کنم/ به احتمال زیاد باید دوباره کوپن ها را در بیاوریم

افزایش 71 درصدی حجم معاملات در بورس فارس

جاری شدن دو هزار لیتر تیزاب در کارگاه طلا سازی

برداشت 34 هزار تن گندم در تایباد

ثبات در بازار ارز بین بانکی/ با 100 میلیون تومان کجا خانه بخریم؟ / سکه گران تر شد

متکدیان سیمای اجتماعی رامخدوش کرده اند

ادامه رکوردشکنی تاریخی بورس تهران/ بورس بر فراز قله 112 هزار واحدی ایستاد

هشدار پلیس درباره ثبت سفارش واردات خودرو

آغاز ثبت نام "تاکسی آریو" از امروز

نظارت بر اغذیه فروشی های اماکن زیرمجموعه شهرداری تهران

تکلیف خریداران خودروهای وارداتی چیست!؟

پیش بینی یک اقتصاددان از قیمت آینده ارز

کاهش 30درصدی کشت محصولات صیفی و پنبه

دیگ گرانی نفت برای ایران نمی جوشد

21 محصول زیست فناوری با صرفه جویی ارزی میلیون دلاری تولید می شود

بانک مرکزی در ارائه تسهیلات اشتغالزایی قدمی برنداشته است/ امسال بیش از 24 هزار شغل ایجاد کردیم

قیمت جدید محصولات بنز در بازار + جدول

منتظر ابلاغ دستورالعمل کاهش فقر مطلق هستیم

شهرداری ارومیه بدهکار اصلی تامین اجتماعی آذربایجان غربی است

دیگ گرانی نفت برای ایران نمی جوشد

تلاش روسیه برای افزایش تولید نفت

مشکلات 3 واحد تولید ی و صنعتی در قزوین بررسی شد

چهارمحال و بختیاری، رکورددار تولید ماهیان سردابی کشور

انتقال آب از طرح آبرسانی غدیر به آبادان تا پایان تیر ماه

شهرداری بروجرد و قصه های پرغصه

مستاجران نقره داغ می شوند

دومینوی گرانی به دارو رسید/ 79 قلم دارو از پوشش بیمه ها خارج شد

رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در گفت وگو با فارس: لزوم تسهیل مسیر بازار بین المللی برای کالای داخلی و ورود شرکت های تهاتری/ دولت باید سالی 1.2 میلیون شغل ایجاد کند

رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در گفت وگو با فارس: لزوم تسهیل مسیر بازار بین المللی برای کالای داخلی و ورود شرکت های تهاتری/ دولت باید سالی 1.2 میلیون شغل ایجاد کند