مطالب مرتبط:
عراقچی امشب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری
عراقچی امشب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری
عراقچی امشب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری
عراقچی امشب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری
مشکلات اینترنت هم اکنون به حداقل ممکن رسیده است/ طی چند روز آینده شاهد اختلالی در شبکه نخواهیم بود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 23:212018-05-27سياسي

عراقچی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری فراتر از تعهدات برجامی خود یک قدم هم برنمی داریم/نه راجع به موشک، منطقه و آینده برجام وارد هیچ مذاکره ای نخواهیم شد


معاون سیاسی وزیر خارجه ایران با بیان اینکه فراتر از تعهدات برجامی قدمی برنمی داریم، گفت: نه راجع به موشک و نه منطقه و نه آینده برجام وارد هیچ مذاکره و گفت وگویی نخواهیم شد.

- فراتر از تعهدات برجامی خود یک قدم هم برنمی داریم/نه راجع به موشک، منطقه و آینده برجام وارد هیچ مذاکره ای نخواهیم شد معاون سیاسی وزیر خارجه ایران با بیان اینکه فراتر از تعهدات برجامی قدمی برنمی داریم، گفت: نه راجع به موشک و نه منطقه و نه آینده برجام وارد هیچ مذاکره و گفت وگویی نخواهیم شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه یکشنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به تشریح آخرین وضعیت مذاکرات با اروپا در خصوص برجام بدون آمریکا و .

پرداخت.

وی درباره خروج آمریکا از برجام گفت: موضع ما همیشه این بوده تا زمانی در برجام می مانیم که منافعمان از این توافق تأمین شود.

در زمانی که ترامپ مصمم بود از برجام خارج شود و در تلاش بود این کار را انجام دهد، 16 ماه در این زمینه تلاش کرد.

موضع ما این بود ما تصور نمی کنیم با خروج آمریکا منافع ما تامین شود.

ما عدم اطمینان به اروپا را همیشه داشته ایم.

عراقچی افزود: وقتی خروج آمریکا جدی شد، اروپایی ها از ما خواستند فرصتی به آنها بدهیم که تلاششان را انجام دهند که بلکه بتوانند منافع ایران را تامین کنند و این موضوع به سطوح عالی منتقل شد و رییس جمهور تصمیم گرفت این فرصت را برای چند هفته به اروپا بدهد و ما الان در حال مذاکره با اروپا هستیم.

معاون سیاسی وزیر خارجه درباره تضمین های عینی اروپا به ایران نیز اضافه کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام، یک آشفتگی را در مواضع اروپایی ها شاهد بودیم علتش این بود اروپایی ها سه چهار ماه با آمریکا مذاکره کرده بودند و تا آخرین لحظه تصور می کردند آمریکا به طور مستقیم از برجام خارج نمیشود و فرصتی برای دیپلماسی خواهد بود و این خروج صریح برای اروپا غیرمنتظره بود.

الان به وضعیت روشن تری می رسیم.

دو کار باید صورت بگیرد اول اینکه اروپایی ها نحوه تامین خواسته های ایران را تعریف کنند و در نشست سران اعلام شد یک بسته اقتصادی به ایران ارائه دهند که راه حل های عملی برای تأمین منافع ایران بدهند.

  عراقچی ادامه داد: ما الان در این مرحله هستیم که آنها این راه حل ها را ارائه دهند و به صورت عملیاتی، عینی و ملموس بگویند چگونه می خواهند اعمال کرده و چطور آن را تضمین کنند.

وی بیان کرد: اروپایی ها باید تضمین هایی را بدهند که تعهداتشان را در عمل اجرا کنند و ما مواجه با بدعهدی ، تاخیر و .

نباشیم و در چند هفته باید به آن برسیم و مشغول هستیم.

  معاون وزیر خارجه درباره اینکه اروپایی ها نمی توانند شرکت های خصوصی را مجاب به کار با ایران کنند، خاطرنشان کرد: روشن شد خیلی از کمپانی های بزرگ که از برجام می گذرد وارد ایران شدند و الان که دچار تردید شدند نمود بیشتری پیدا کرده که در دو سال چه فرصت هایی برای ایران ایجاد شده است.

عراقچی گفت: الان که این شرکت ها بعضا دچار تردید شدند و اعلام تردید می کنند.

ما با فضایی مواجه بودیم که شرکت های مختلف وارد فضای کسب و کار ایران شدند و محیطی ایجاد شده بود که آمریکا ترغیب شد از برجام خارج شود.

وی اضافه کرد: اروپایی ها برای همکاری با ایران در برجام بدون آمریکا با دو مشکل اساسی مواجهند، مشکل اول سیاسی است و اروپا و آمریکا با هم شراکت سیاسی دارند و اتحاد راهبردی دارند البته در دو سال اخیر شکاف هایی ایجاد شده ولی اتحاد استراتژیک آنها هست و آنها در یک جبهه در کنار هم هستند، اینکه اروپا بخواهد از شریک استراتژیک خود فاصله بگیرد و در کنار ایران و روسیه و چین قرار بگیرند یک مقدار کار را برای آنها سخت کرده و اظهارات ضد و نقیض آنها در همین راستاست.

هم تحت فشار آمریکا هستند و مهلت ایران و فشار ایران نیز وجود دارد که این فضای سیاسی سختی است.

به لحاظ فنی هم مشکلاتی دارد.

در اروپا سیستم سرمایه داری و شرکت ها مستقلند و براساس تصمیمات هیأت مدیره عمل می کنند.

خیلی شرکت ها بازارهای بزرگ در آمریکا دارند.

معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: این شرکت ها دچار تردید می شوند و می خواهند شرایطی در ایران داشته باشند که بازارهایشان در آمریکا ضربه نخورد.

اروپایی ها هستند اگر می خواهند ایران دربرجام بماند باید این چالش ها را حل کنند.

اینکه ما مذاکره می کنیم اینگونه نیست که یک تفاهمی کنیم تمام شود باید ببینیم اروپا این چالش ها را می توانند حل و فصل کنند.

عراقچی افزود: سیستم دلار سیستم غالب است، آیا اروپا می تواند سیستم یورو را جایگزین کند.

ما جدیت اروپایی ها را برای حفظ برجام شاهدیم، ولی درباره توانایی آنها تردید داریم.

  معاون ظریف ادامه داد: اروپایی ها باید اقدامی در شورای امنیت انجام دهند و این یکی از شروط رهبری است.

آمریکا عضو شورای امنیت است و اینکه اروپایی ها به شورای امنیت مراجعه کرده و حرکتی انجام دهند از نظر ما شرطی است که باید انجام شود و اینکه چگونه صورت دهند باید با آنها بحث کرده و به راه حلی برسیم ولی اروپا باید در شورای امنیت حرکتی را انجام دهد.

عراقچی بیان کرد: ما هستیم که تشخیص می دهیم چگونه منافعمان را تامین کنیم.

عرصه دیپلماسی عرصه تقابل اراده کشورهاست.

ترامپ مدعی بود برجام ننگین ترین توافقی است که آمریکا داشته است و یکی از ایرداتی که بیان می کرد این بود که برنامه موشکی ایران چرا جزو برجام نیست.

ایراد دوم نیست که چرا دسترسی های نظامی نیست و ایراد دیگر که چرا دوره برجام کوتاه است.

وی خاطرنشان کرد: نگرانی جدیدی که ترامپ اضافه کرده بعد از 10 سال چه می شود و اروپایی ها می گویند باید برای برجام بعد از 2025 فکر کنند اگر خواستار این هستند که برای موشکی و برجام مذاکره کنند.

برای ما برجام در دوره زمانی خود ملاک و قابل قبول است.

اروپا باید برجام را همینطور که هست اجرا کنند و فراتر از تعهدات برجامی خود یک قدم برنخواهیم داشت.

معاون وزیر خارجه گفت: اگر در برجام گفته شده تحریم های نفتی برداشته می شود و فروش نفت صورت بگیرد، باید اروپایی ها تضمین بدهند.

این دیپلمات ارشد کشورمان بیان کرد: مذاکرات موشکی به هیچ وجه انجام نشده و مذاکرات منطقه ای در مورد یمن تصمیم گرفته شد با چهار کشور اروپایی گفت وگوهایی درباره یمن به دلایل انسانی و مشکلات انسانی حاد در این کشور و محاصره اقتصادی و رنج مردم این کشور از رژیم آدمکش سعودی و کمبود غذا و دارو می برند، تصمیم گرفتیم با اروپا برای این قضیه گفتگو کنیم و مکانیسمی جدا از برجام است و جابری انصاری آن مذاکرات را انجام می دهد.

در سایر مسائل منطقه گفت وگویی نداریم و موشکی خط قرمز ماست و اصلا وارد آن نمی شویم.

عراقچی افزود: ممکن است در پایان گفت وگو با اروپا اگر به نتیجه ای نرسیم از برجام خارج شویم.

شیوه ای که آمریکا از برجام خارج شد خود را از استفاده از بند 36 برجام محروم کرد.

آمریکا اعلام کرد مشارکت ما در برجام خاتمه می یابد و به همین خاطر نمی توانند از مکانیسم های داخل برجام استفاده کند.

وی اظهار داشت: اگر از برجام خارج شویم همه چیز به قبل برمی گردد و تمام محدودیت های هسته ای به حالت قبل برمی گردد و اروپا تحریم های یکجانبه خود را برمی گرداند و تحریم های شورای امنیت هم برمی گردد.

معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: سقف ما در مذاکره با اروپا همان چند هفته ای است که رییس جمهور اعلام کرد و اگر بحث تمدید باشد تصمیم سطوح عالی نظام است.

در دو هفته ای که گذراندیم پیشرفت های خوبی داشتیم ولی هنوز در نقطه ای نیستیم که بتوانیم بگوییم می توانیم به نتیجه برسیم.

عراقچی ادامه داد: در بیانیه موگرینی اروپایی ها تقبل کردند عادی سازی تجارت و همکاری های اقتصادی با ایران شرط اساسی در بقای برجام است و گفتند با ایران گروه های کاری تشکیل می دهیم و ظرف چند هفته به راه حل های عملی برسیم.

وی با اشاره به نشست کمیسیون مشترک در روز جمعه در وین گفت: بیانیه کمیسیون مشترک از بیانیه موگرینی یک قدم جلوتر بود.

در این دو هفته حرکت خوبی را کردیم و موضوعاتی که باید حل و فصل شود مشخص کردیم تمام خواسته های ما به آنها از جمله روسیه و چین منتقل شده شروط ما برای تضمین تعهداتشان به آنها مشخص شده است.

کاری که باید صورت بگیرد ادامه مذاکرات کارشناسی است و راه حل های آنها را روی کاغذ بریزیم.

باید بسته را با هم قدم به قدم جلو ببریم و این نیست که ما در تهران بنشینیم و آنها بسته پیشنهادی را بدهند.

عراقچی درباره اظهارات ماکرون مبنی بر توافق مکمل با برجام که بحث موشکی و .

در آن است، خاطرنشان کرد: اینکه بعد از مذاکرات وین گفتم که ما مطمئن تر شدیم با بقیه اعضای برجام به توافقی برسیم به خاطر پیشرفتی است که این دو هفته حاصل شد و یک مقدار اطمینان بیشتری حاصل شد.

برداشت از مذاکرات بروکسل، چین و روسیه و کمیسیون مشترک برداشت کلی ما این است که یک مقدار چشم انداز برای رسیدن به توافق روشن تر است.

وی افزود: ممکن است اروپایی ها بخواهند با ایران مذاکره کنند ولی تا زمانی ایران رضایت نداده اتفاقی نمی افتد.

زمانی ایران اراده نداشته باشد مذاکره شکل نمی گیرد.

برجام به هیچ چیز دیگری گره نمی خورد.

موضع ما روشن است نه راجع به موشک و نه منطقه الا در بحث یمن و آینده برجام وارد هیچ مذاکره و گفت وگویی نخواهیم شد.

عراقچی در ادامه به سابقه بد اروپایی ها در تعامل با ایران اشاره کرد و گفت: از کودتای 28 مرداد تا جلو موارد منفی و تجربیات تلخ تاریخی هست.

ما براساس اعتماد و خوشبینی با کسی مذاکره نمی کنیم براساس واقعیات عمل می کنیم.

با چهار کشور رفیق مواجه نیستیم با چهار کشوری مواجه ایم که دشمن بودند و در جبهه مقابل ما هستند.

کماکان در جبهه انقلاب اسلامی هستیم و در تقابلی که هست سعی داریم منافع خود را تامین کنیم.

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه برجام براساس بدبینی و عدم اطمینان شکل گرفته، گفت: ما در برجام به نقطه ای رسیدیم که آمریکا احساس کرد ضرر کرده ولذا خارج شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: اگر تعهداتی که اروپایی ها می دهند در صحنه عمل اجرا نکنند مکانیسم ها برگشت برنامه خود را پیش بینی خواهیم کرد.

اگر آنها قادر باشند که بسته پیشنهادی مطلوب ما را ارائه دهند خواهیم توانست تضمین های لازم را بگیریم و بعد وارد عمل شویم و اگر نشد تصمیم عملیاتی خواهیم گرفت.

این خبر در حال تکمیل است.

  http://fna.

ir/bml1kb
کلید واژه ها: اروپا - آمریکا - مذاکره - ایران - وزیر خارجه ایران - وزیر خارجه - اروپایی - عراقچی - خروج - معاون - سیاسی - منطقه - آینده - خارجه - وزیر - موشک - تامین - وزیر امور خارجه - سید عباس عراقچی - برنامه - سیاست خارجی - عباس عراقچی - همیشه - رییس جمهور - صورت - خبرگزاری - دیپلماسی - اقتصادی - مذاکرات - خبرنگار

آخرین اخبار سرویس:
تسلا باز هم دچار حریق شد / حواشی ایلان ماسک تمامی ندارد

روسیه بهشت قاچاقچیان شده است/کشف مواد مخدر در مجسمه های جام جهانی 2018

هشتم شوال سالروز تخریب قبور ائمه بقیع

انفجار در مراسم سخنرانی رییس جمهوری زیمبابوه /دومین حادثه تروریستی امروز در افریقا

بهره برداری از اولین واحد تولیدی کاشی وسرامیک آنتی باکتریال کشور دریزد

سو قصد به رییس جمهور زیمبابوه

گلباران مزار شهدای استان سمنان به مناسبت هفته قوه قضاییه

اندیشه های مقام معظم رهبری راهگشای مشکلات کشور است

اولین واکنش امیری درباره لایی زدن به پیکه

عراقچی: امیدواریم تا پایان ماه جاری میلادی، بسته اروپایی ها ارائه شود

تشکر جناب خان از پشه ها!

رییس امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه منصوب شد

ایران دارای تجارب خوب در داوری بین المللی است

مأموریت سه تخریب چی در دل دشمن

ارسال نتیجه استعلام شهردارکرج به رییس شورا

چندین ساعت شنا در آب سرد با لباس جدید غواصی

برقی کردن"BRT"،کم هزینه تر از"تراموا"است

پولیس کابل با دزدان درگیر شد

تخریب بقیع موجب نابودی آل سعود خواهد شد

طرح «انتخاب بهترین ها» ویژه دختران متوسطه اول کلید خورد

هر تابستان 5000 نفر در جاده های کشور جان می بازند

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور: مقاوم سازی مدارس باید با توجه و حساسیت بیشتری پیگیری شود

عینک آفتابی گرانقیمت نخست وزیر کانادا دردسرساز شد/ جریمه 100 دلاری فقط به خاطر یک عینک

مرگ تلخ 5 هزار نفر در سفرهای تابستانی

ظرفیت های فناورانه رفسنجان از نگاه وزیر

مرکز دندانپزشکی بدون مجوز در کاشان پُلمب شد

مسوولان برای رسیدگی به امور مردم تلاش کنند

وداع با صدرالدین شجره

قانعی راد از پیشروهای انتقال علم به جامعه بود

به وضعیت نابسمان نوبت دهی پزشکان زنجانی رسیدگی کنید

عملکرد مسئولان در باور مردم نسبت به دین اثرگذار است

ایران دارای تجارب خوب در داوری بین المللی است

سازمان بازرسی بر نمایندگی های فروش خودرو نامحسوس نظارت می کند

اشتغال روستایی، راهی برای مقابله با تحریم ها است

سازمان بازرسی بر نمایندگی های فروش خودرو نامحسوس نظارت می کند

فرمانده جدید پایگاه هوایی شهید دوران منصوب شد

نظرسنجی ها، ائتلاف ها و صف آرایی احزاب در انتخابات ترکیه

تکلیف سپنتا نیکنام باز هم معلوم نشد

پاسخ توییتری نوبخت به 3 شبهه

رییس سازمان تعزیرات فرا رسیدن هفته قوه قضاییه را تبریک گفت

اشتغال روستایی، راهی برای مقابله با تحریم ها است

برگزاری یادواره شهدای نیروی انتظامی بابلسر

شبکه تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت رسما آغاز به کار کرد/نور افشانی حقیقت بر فضاسازی های مجعول

نامه قدردانی کاظم جلالی از رهبر انقلاب

جلوگیری از ورود آمریکایی ها به کاشمر

تکذیب 3 ادعا از سوی سخنگوی دولت

توصیه آیت الله العظمی سیستانی به حفظ اراضی آزاد شده و دوری از غفلت در برابر دشمن

کدام داروها در لیست ممنوعه عربستان برای حجاج قرار دارند؟

بارگیری 500هزار بشکه از نوع جدید نفت ایران به اروپا

زنگنه : 500 هزار بشکه به تولید نفت اوپک اضافه می شود

اذیت و آزار خبرنگار زن هنگام پخش زنده گزارش خبری در مسکو

قتل نوجوانی با ضربات چاقو

آغاز واردات برق از جمهوری آذربایجان

جدیدترین ناوشکن ایرانی با نام دنا می آ ید

پیام تسلیت انجمن روزنامه نگاران دفاع مقدس در پی گذشت اسدالله مشایخی

لاریجانی: دوستی ایران و گرجستان پایدارتر می شود

لاریجانی: دوستی ایران و گرجستان پایدارتر می شود

توسعه همکاری اقتصادی ایران وگرجستان به استحکام روابط می انجامد

ماجرای پویول به مجلس کشیده شد

بخش خصوصی در حوزه گردشگری تقویت شود

واکنش نوبخت به شایعه ارتباط فرزندش با موساد

نشست دادستان تهران با قضات زن دادسراها

فرمانده جدید پایگاه هوایی شهید دوران منصوب شد

راه اصلی بوشهر - شیراز بازگشایی شد

اتمام پروژه های نیمه تمام در دستور کار شهرداری

پوشیدن تی شرت به سبک سلبریتی ها

سیلی کشیش فرانسوی به نوزاد چند ماهه +فیلم

لزوم استفاده از توان سمن ها در مقابله با بحران ها

توسعه فیبرنوری نیاز امروز استان کرمان

بمباران نشست سرکرده های داعش در سوریه توسط جنگنده های عراق

تصادف مرگبار در بزرگراه شهید فهمیده

دستگیری سارقان احشام در خنج

واکنش نوبخت یه حواشی اخیر در توییتر

لزوم استفاده از توان سمن ها در مقابله با بحران ها

آمریکا این است... فیلم/ بچه هایی که از مادرشان جدا می شوند

کارلوس پویول؛ بهانه اصلاح طلبان برای تسویه حساب سیاسی با مدیر شبکه سه

آبادانی ها در اعتراض به شوری آب در مقابل فرمانداری تجمع کردند

تقدیر مدیرعامل صندوق بازنشستگی از رییس جمهور برای پرداخت زودهنگام حقوق بازنشستگان

واکنش توییتری نوبخت نسبت به ادعاهای پیرامونش +عکس

بزرگداشت محمدامین قانعی راد در کتابخانه ملی/ «می خواستم ابن سینا شوم»

شورای راهبردی توسعه مدیریت استان هرمزگان

دشمن با تصویب FATF هم انقلاب ما را رها نمی کند

سفر وزیر کشور به خراسان شمالی دستاوردهای خوبی داشت

سازمان بازرسی850 میلیارد ریال به بیت المال بازگرداند

هر تابستان 5000 نفر در جاده های کشور جان می بازند

باید اقشار مختلف به ویژه خانواده ها درگیر جشنواره کتابخوانی رضوی شوند

برگزاری بیش از 2000 برنامه فرهنگی و قرآنی در شهرستان کهگیلویه

گرامیداشت یاد و خاطره اولین شهید مدافع حرم استان ایلام

میرسلیم: سندی درباره وابستگی بنی صدر به بیگانگان نیافته ام

چه کسی داعش را رسوا کرد

دشمن با تصویب FATF هم انقلاب ما را رها نمی کند

میرسلیم: سندی درباره وابستگی بنی صدر به بیگانگان نیافته ام

واعظی:برخی هنوزفکر می کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم/پشت پرده رانمی دانند،طرح مطالبات می کنند

حسین دهقان برای ریاست جمهوری مورد اقبال سیاسیون دو جناح قرار می گیرد؟

نماینده مجلس: درست نیست که عده ای بگویند رهبری با اف ای تی اف و لایحه مبارزه باتروریسم مخالفند

حاشیه ای بر ماجرای بازپس گیری ویلای سرلشگر فیروزآبادی/ رفیق دوست: قرار بود اموال مصادره ای در خدمت محرومین باشد

انتشار کتاب علیه روحانی در فضای مجازی

خط 2 قطار شهری کرج در رویای افتتاح

بالاخره برای نان انقلاب کردیم؟باید اشکنه بخوریم؟ یا...

خدمت به مردم رویکردشورای شهرهمدان است

عراقچی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری فراتر از تعهدات برجامی خود یک قدم هم برنمی داریم/نه راجع به موشک، منطقه و آینده برجام وارد هیچ مذاکره ای نخواهیم شد

عراقچی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری فراتر از تعهدات برجامی خود یک قدم هم برنمی داریم/نه راجع به موشک، منطقه و آینده برجام وارد هیچ مذاکره ای نخواهیم شد