مطالب مرتبط:
دور بعدی انتخابات عراق، رقابت بین شیعیان است
فصل مشترک انتخابات لبنان و عراق، آمریکاستیزی و فسادستیزی بود/ علاقه ای صمیمی میان «حاج قاسم سلیمانی» و «مقتدی صدر» وجود دارد و این علاقه از بین نرفته است
دادخواست ارائه شده برای عدم تایید نتایج انتخابات عراق رد شد
ستاد عالی انتخابات عراق دستکاری در نتیجه انتخابات را رد کرد
دستگاه قضایی عراق: کمیسیون شکایات معترضان به نتایج انتخابات
 را بپذیرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 22:552018-05-27سياسي

دور بعدی انتخابات عراق، رقابت بین شیعیان است


به نظر می رسد در دولت بعدی عراق دو روحانی شیعه یعنی سید عمار حکیم و سید مقتدی صدر که برخواسته از دو خاندان سرشناس هستند، بازیگران اصلی دولت بعدی عراق باشند.

- مرحله رای گیری به عنوان اصلی ترین مرحله در هر انتخاباتی محسوب می شود اما اهمیت این مسئله در نظام های ریاستی مانند ایران به مراتب بیشتر از نظام های پارلمانی همانند عراق است چراکه در نظام های پارلمانی، کابینه بر اساس توافق و ائتلاف میان احزاب پس از انتخابات با توجه به تعداد کرسی ها شکل می گیرد.

نظام سیاسی عراق پس از صدام که چهارمین تجربه انتخابات را پشت سر می گذارد درحالی وارد این مرحله حساس و تعیین کننده شده است که با توجه به قوانین، برای تعیین نخست وزیر، حزب پیروز باید نصف به علاوه یک کرسی در پارلمان داشته باشد تا بتواند به تنهایی نخست وزیر را تعیین کند.

در مجموع و پس از تغییرات متعدد در تعداد کرسی های پارلمان عراق در این دوره، 329 کرسی در اختیار نمایندگان مردم عراق خواهد بود و از این رو ائتلافی پیروز است که 165 کرسی در اختیار داشته باشد.

اهمیت مرحله انتخاب نخست وزیر و رایزنی های تشکیل کابینه بعد از انتخابات به حدی در عراق بالاست که برخی ناظران اهمیت این مرحله را همتراز با رقابت برای جذب آرا می دانند و برای نمونه می توان به انتخابات دور قبل اشاره داشت که طی آن حیدر العبادی به عنوان نخست وزیر انتخاب شد، درحالی که نوری المالکی رای اول را در بغداد بدست آورده بود و ائتلاف تحت رهبری وی هم پیشتاز بود، اما در رایزنی های تشکیل دولت نتوانست نظرها را جلب کند.

در این دوره هم، پس از موج رسانه ای که عربستان سعودی، امارات و آمریکایی ها به راه انداختند و مدعی شدند که گروه های مخالف جریان مقاومت پیروز شدند حالا با انتشار نتایج رسمی و بررسی های عمیق تر می توان ادعا کرد که هیچ ائتلافی نتوانسته پیروز قطعی این انتخابات باشد و البته با دقت نظر می توان تصریح کرد که با نگاه به گذشته عراق و همچنین نوع انتخابات پارلمانی این کشور و تعدد گروه ها و اقوام مختلف در ساختار چندپاره عراق، صحبت از پیروزی قاطع جناح خاص در انتخابات بی معنی است.

در انتخابات اخیر، ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر بالاترین تعداد کرسی را بدست آورده است، اما برای رسیدن به مرحله انتخاب نخست وزیر نیاز به 110 کرسی دیگر دارد که این امر تنها با ائتلاف با یکی از دو جریان الفتح به رهبری هادی العامری با 47 کرسی یا النصر به ریاست العبادی با 42 کرسی ممکن است و علاوه بر انتخاب یکی از این دو ائتلاف یا هر دو، باید از آرای دیگر ائتلاف ها همچون دولت قانون نوری المالکی یا حزب دموکرات مسعود بارزانی که هرکدام 25 کرسی در اختیار دارند و یا الوطنیه یا الحکمه که به ترتیب 21 و 20 کرسی دارند، برای ائتلاف رایزنی صورت گیرد.

تشکیل چنین ائتلافی بدون رایزنی های سیاسی قدرتمند میان طرف های حاضر در فضای سیاسی عراق دشوار است چراکه هر یک از رهبران کنونی از جمله العامری، العبادی، المالکی و حکیم شرایط خود را دارند.

رسانه های نزدیک به سعودی در روزهای اخیر مدعی شده اند که برت مک گورک، نماینده ویژه ترامپ در ائتلاف ضد داعش، برای کمک به تشکیل کابینه وارد عمل شده و به دنبال دولتی متشکل از سائرون، النصر، الوطنیه و حزب دموکرات است که می توان آن را ائتلاف ایده آلی برای آمریکایی ها دانست، هرچند این ائتلاف هنوز فضای خالی دارد که نیاز به بیش از 20 کرسی برای تعیین نخست وزیر دارد.

از سوی دیگر ائتلاف الفتح، النصر، دولت قانون، اتحادیه میهنی کردستان و یا ترکیب سائرون، الفتح، النصر، الحکمه هم می توانند دیگر گزینه های تشکیل ائتلاف باشند؛ اما نکته حائز اهمیت این است که در چنین شرایطی یک بازیگر مهم و در سایه وجود دارد که می تواند پیروز نهایی در تشکیل کابینه را مشخص کند.

جریان حکمت ملی به ریاست عمار حکیم همان بازیگر در سایه است که بدان اشاره شد که با بدست آوردن 20 کرسی در جایگاه هفتم قرار گرفته، اما باید مدنظر داشت که الحکمه مانند سائرون، الفتح، النصر و دولت قانون ائتلاف، لیست انتخاباتی نیست بلکه تمام 20 کرسی آن متعلق به یک کانون حزبی منسجم است که این امر می تواند قدرت مانور این جریان را در رایزنی ها افزایش دهد.

از سوی دیگر جریان الحکمه که امتداد مجلس اعلای عراق بحساب می آید در سپهر سیاسی عراق به عنوان گروه سیاسی میانه رو و معتدلی شناخته می شده که همواره از راه حل های مرضی الطرفین برای بحران ها و مشکلات سیاسی حمایت کرده است.

همین سبقه تاریخی، قدرت الحکمه را در شرایط فعلی عراق افزایش می دهد تا بتواند به بازیگری اثرگذار تبدیل شود و اولاً بتواند ائتلاف ها را برای کنار هم قرار گرفتن حتی با وجود برخی محذوریت ها، متقاعد کند و از سوی دیگر با تصمیم خود برای پیوستن به هر یک از سناریوهای احتمالی، ائتلاف تشکیل دهنده کابینه نقش تعیین کننده و پازل آخر را داشته باشد و به عنوان بالانسر عمل کند.

همین مسئله است که باعث می شود مقتدی صدر، رییس ائتلاف سائرون طی یک هفته گذشته دو ملاقات با عمار الحکیم داشته باشد تا نشان دهد برای تشکیل دولت آینده حساب ویژه ای روی جریان حکمت باز کرده است.

جریان حکمت ملی با گفتمان جوان گرایی و برنامه ریزی برای آینده عراق یکی از شگفتی سازان انتخابات اخیر بود و جدایی این جریان از مجلس اعلا که خواستگاه عمل سیاسی خانواده حکیم طی سال های متمادی بوده و به عنوان یک گروه سیاسی ریشه دار در عراق مطرح است؛ از نگاه همه ناظران اقدامی ریسکی برای عمار حکیم محسوب می شد، اما حالا با نتایج نسبتاً موفقی که بدست آورده و وزن بالایی که در مذاکرات در اختیار دارد، می تواند یکی از بازیگران کلیدی کابینه آتی باشد.

به نظر می رسد در دولت بعدی عراق دو روحانی شیعه یعنی سید عمار حکیم و سید مقتدی صدر که برخواسته از دو خاندان سرشناس هستند، بازیگران اصلی دولت بعدی عراق باشند؛ به ویژه اینکه دو طرف درباره بسیاری از امور همچون جوان گرایی در بدنه مدیریتی عراق و همچنین مبارزه با فساد و فراقومیتی بودن، نظرات نزدیکی به یکدیگر دارند.

از سوی دیگر نباید از چالش های پیش روی تشکیل دولت ائتلافی صرف نظر کرد چراکه معادلات قوا تغییر کرده و سقف مطالبات افزایش یافته و حجم بسیاری از گروه های سیاسی تغییر کرده و پیچیدگی تشکیل کابینه به نزدیک بودن حجم گروه های داخل ائتلاف ها و تشکلات مرتبط است که این امر انتخاب نخست وزیر را در عراق دشوار تر می کند.

این خطر در شرایطی بیشتر بروز خواهد داشت که مد نظر داشته باشیم دخالت های خارجی به ویژه دولت جدید آمریکا و نقشه عربستانی ها برای نفوذ مخرب در عراق در حال اجرا است.


کلید واژه ها: انتخاب - انتخابات - ائتلاف - عراق - نوری المالکی - وزیر - مقتدی صدر - دولت - نظام - رهبری - اهمیت - العبادی - کابینه - پارلمان عراق - حیدر العبادی - آمریکایی ها - عمار حکیم - بالاترین - نوری - بازیگران - آمریکایی - عربستان - ساختار - امارات - شیعیان - روحانی - مقاومت - رسانه - اقوام - توافق

آخرین اخبار سرویس:
اینفوگرافیک/ بدرود آقای اخلاق در خانواده

قانونی که نیست

وعده های نافرجام 17 ساله برای افتتاح راه آهن ارومیه ـ مراغه

برگزاری سومین مرحله از آزمون های استخدامی نیروی دریایی

جریان قدرت، ثروت و استکبار پشت صحنه مظلومیت اهل بیت(ع)

سردار سلامی: نفوذ ایران غیرقابل حذف است

کواکبیان : حالا که شهید نشدم برای فرزندانم سهمیه شاهد بدهید

آقای ترامپ!نتیجه تحریم ها،رسوایی خودت است/مبادافریب دشمن رابخوریم

رایزنی برجامی عراقچی در مسکو

پیام تسلیت آیت الله هاشمی شاهرودی در پی درگذشت حجت الاسلام حسینی

درخواست چاووش اوغلو از ایران درخصوص پ.ک.ک

صالحی: جهان با فروریزی برجام آینده خوفناک خواهد داشت

جنجال بر سر لایحه کپی رایت در اروپا

نمایندگان مجلس باید از آرمان های انقلاب و ارزش های جامعه حراست کنند

گزارش عضو کمیسیون انرژی از نشست اوپک در وین و بدعهدی روس ها

ماجرای خانه 1000 متری ولایتی/سرنوشت مبهم حزب لاریجانی/توصیه آیت الله مکارم به رییس صدا و سیما/ماجرای خبر اخراج آقازاده ها از آمریکا و بلوکه کردن 148 میلیارد دلار

لزوم توجه به خواست مردم منطقه و تعیین سرنوشت آنها توسط خودشان

چهره خبیث آمریکا در دشمنی با ایران در برجام نمایان شد

ایران و روسیه برای هماهنگی اقدامات خود در برجام توافق کردند

گزارش عضو کمیسیون انرژی از نشست اوپک در وین و بدعهدی روس ها

ایران و روسیه برای هماهنگی اقدامات خود در برجام توافق کردند

تشکیل دولت اکثریت ملی در عراق بهترین راهکار است

سنگ تمام «پوریا پورسرخ» در تعریف از سلطان بازیگری/ عکس

دبل نیجریه با احمد موسی

نامه اخیر برای مذاکره با آمریکا تداعی گر صفین است/ مسؤول در خانه 36 میلیاردی درد مستضعفین را نمی فهمد

کواکبیان: رسیدن به توسعه سیاسی با فعالیت احزاب فراهم می شود

پیام تسلیت آیت الله هاشمی شاهرودی در پی درگذشت حجت الاسلام حسینی

کواکبیان: رسیدن به توسعه سیاسی با فعالیت احزاب فراهم می شود

گل دوم نیجریه به ایسلند

گل اول نیجریه به ایسلند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد: مسئولیت پذیری، پاسخگویی و شفافیت با اهتمام روابط عمومی ها تحقق می یابد

پیشگیری مهمتر از قوانین قهری دادگستری است

پشت پرده خبر دست درازی به حرم بی بی حکیمه خاتون(س)

با مراجع شبه قضایی آشنا شوید

دستگاه قضایی در برابر مفسدان کوتاه نخواهد آمد

خانواده متهمان حادثه ایرانشهر هرچه سریعتر آنان را تحویل دهند

خانواده متهمان حادثه ایرانشهر هرچه سریعتر آنان را تحویل دهند

با غذاهایم حرف می زنم

نامه اخیر برای مذاکره با آمریکا تداعی گر صفین است

برگزاری همایش به مناسبت سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی

سد شهید کاظمی سقز مکانی امن برای کاکایی ها

چالش های یک نامه پرچالش

اتمام پروژه های حمل و نقل در اولویت شهرداری

فصل نوین اداره شهرها با تکیه بر خلاقیت

مترو به منطقه 21 می رسد

برگزاری انتخابات نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی استان

کارکنان تبلیغات اسلامی باید تفکر فرهنگی و دینی داشته باشند

منافات لایحه آزادسازی سهام عدالت با اصل 44 قانون اساسی

جذاب ترین بازیکنان جام جهانی 2018 روسیه

تصاویر/ حال و هوای مردم ترکیه در آستانه انتخابات

خلع ید و تخلیه چیست؟

بازدید سردار سلیمانی از پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع)

رایزنی برجامی عراقچی در مسکو

شروع مذاکرات برجام با کنار گذاشتن سیاست غنی سازی صفر و تغییر رویه آمریکا آغاز شد

محدودسازی سپاه از مهم ترین اهداف طراحان FATF است

هرآنچه درباره دندان عقل باید بدانید

مجتمع های تجاری به معضل های ترافیکی درآمده اند

رایزنی برجامی عراقچی در مسکو

گزارش تصویری از هشتمین جشنواره فرهنگی "سفیر" در مسجد کوفه

دکتر عاصمی پور داغدار شد

این تیم نفتی زنگنه! | عکس

اولین روحانی بود که کیارستمی را تحت تاثیر قرار داد/تصویرگری سوژه ها ابتکار استاد اخلاق بود

اروپا و حامیان برجام با آمریکا مخالفت نکنند، منطقه و جهان نا امن می شود

مراسم بزرگداشت محمدامین قانعی راد برگزار می شود

نامه اخیر برای مذاکره با آمریکا تداعی گر صفین است/ مسؤول در خانه 36 میلیاردی درد مستضعفین را نمی فهمد

حذف مامور بدرقه متهم از کلانتری ها

پایان یکصدو هفتادو چهارمین اجلاس اوپک در وین

دیدار رییس رسانه ملی با مراجع و علما

مهم ترین راه مقابله با آسیب های اجتماعی

رامبد جوان: خوشحال نبودن، به سلامت جامعه آسیب می زند

نانوایی سنگکی در خیرآباد ورامین آتش گرفت

موانع اجرایی بااعمال جدیت و هم افزایی توانمندی ها قابل حل است

استاد مشهور برنامه اخلاق در خانواده دار فانی را وداع گفت

مهدی طائب: نامه اخیر برای مذاکره با آمریکا تداعی گر صفین است/ مسؤول در خانه 36 میلیاردی درد مستضعفین را نمی فهمد

همایش اصناف بازوان ستبر انقلاب اسلامی برگزار شد+ تصاویر

رایزنی برجامی عراقچی در مسکو

محسن هاشمی: احتمال کاهش عوارض ساخت و ساز در تهران

50 طرح جهادی در قرچک اجرا شد

توقف صدور مجوز برای ساخت پاساژ در منطقه یک تهران/ شمیران در محاصره مال ها و پاساژها

10 دشمن و زامبی ترسناک دنیای رزیدنت اویل؛ از آنچه می هراسیم

برگزاری دوره آمادگی آزمون مدرک بین المللی منابع انسانی PHRi

صفحه کلید انعطاف پذیر ساخته شد

احتمال کاهش عوارض ساخت وساز در تهران

انتخابات مجلس و ریاست جمهوری ترکیه

سرکنسول ایران در نخجوان «مدال افتخار خدمت» دریافت کرد

همایش اصناف بازوان ستبر انقلاب اسلامی برگزار شد

ظریف سه شنبه به فراکسیون مستقلین مجلس می رود

گزیده نماز جمعه شهرستان های استان

«هفت سفر عشق» مهریه یک شهید مدافع حرم

کارگاه کاربردی " فاجعه در جذب و استخدام" مدرس دکتر هژبرافکن 8ساعت 7 تیرماه

تبعات توقف فعالیت تعاونی های سهام عدالت

سرکنسول ایران در نخجوان «مدال افتخار خدمت» دریافت کرد

فست فودها عامل بیماری و نشاط زدایی

سخن همکار : دست بازنشستگان در پوست گردوی همسان سازی حقوق

نقاط قوت وضعف لایحه اصلاحی قانون مدیریت خدمات کشوری به تحلیل چند کارشناس بازنشسته

یک نماینده: زمین های کیش به خارجی ها واگذار شده

آزاد شدن کارگران گروه ملی فولاد

توافق پیشین اوپک با تاکید بر پایبندی 100درصدی اعضا حفظ شد

غرق شدن جوان 24 ساله در سد ایلام

آب وهوای ایران در پایان قرن 21

دور بعدی انتخابات عراق، رقابت بین شیعیان است

دور بعدی انتخابات عراق، رقابت بین شیعیان است