مطالب مرتبط:
حسرت ملی پوشان از کمپ تمرینی بشیکتاش
حسرت بازیکنان تیم ملی در ترکیه
حسرت بازیکنان تیم ملی از کمپ تمرینی بشیکتاش
ناکامی نفرات اصلی در دومین روز/ تکواندوی ایران هنوز در حسرت طلا
تکواندوکاران ایران همچنان در حسرت طلا/ یک نقره و دو برنز در روز دوم قهرمانی آسیا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 20:312018-05-27اجتماعي

سرخه حصار در حسرت مدرسه


هر قدر در کوچه پسکوچه ها چشم می گردانیم، اثری از بچه هایی با روپوش مدرسه و کوله پشتی نمی بینیم که دوان دوان به سمت مدرسه شان بروند.

- هر چقدر هم که گوش تیز می کنیم، باز صدای زنگ مدرسه ای به گوش مان نمی رسد.

اما اینجا تا دلتان بخواهد یاد روزگاران دور می افتیم.

یاد حرف های پدربزرگ که می گفت باید در برف و باران کیلومترها راه می رفت تا به مکتبخانه برسد.

یاد حرف های مادربزرگ که می گفت چون در روستای شان مدرسه ای نبود، قید تحصیل را زد و خانه نشین شد.

اما حالا سال ها پس از روزگار پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و درست بیخ گوش پایتخت، روستایی وجود دارد که مدرسه ندارد و بچه ها مانند ده ها سال پیش مجبورند کیلومترها پیاده روی کنند تا به مدرسه برسند.

حتی خانواده هایی هم پیدا می شوند که به دلیل مشکلات اقتصادی و ناتوانی در پرداخت هزینه سرویس، نمی توانند فرزندان شان را راهی مدرسه کنند و به همین راحتی در 7 کیلومتری تهران بچه ها از حق تحصیل محروم می شوند.

در آخرین روزهای سال تحصیلی 96 ـ 97 سری به روستای سرخه حصار در شرقی ترین بخش تهران زدیم تا از حال و روز بچه مدرسه ای ها و خانواده هایشان در این روستای بدون مدرسه گزارشی تهیه کنیم.

روستای سرخه حصار که به گفته قدیمی های ده تا همین چند سال پیش یکی از روستاهای فعال سیاهرود بود، حالا چند سالی است که محله سیزدهم شهرداری منطقه 13 است و به این ترتیب بخشی از پایتخت به حساب می آید.

اما با این حال این روستای هزار و 800 نفره، فاقد حتی یک مرکز آموزشی است و بیش از صد دانش آموز این ده قدیمی باید با طی مسافتی طولانی، به یکی از مدارس محله های همجوار بروند.

این در حالی است که روستای سرخه حصار از سال 1342 دارای مدرسه بوده و اگر پای صحبت موسپیدهای سرخه حصار بنشینید، برایتان از مدرسه سپاه دانش می گویند؛ مدرسه ای که اگرچه فقط تا پیروزی انقلاب اسلامی پا برجا بود، اما بنای آن هنوز هم در این روستای قدیمی موجود است.

با تعطیلی مدرسه سپاه دانش نه تنها اوضاع تحصیل برای ساکنان سرخه حصار سخت نشد، بلکه ایجاد 3مدرسه شرایط تحصیل اهالی روستا را آسان تر هم کرد.

از سال 1358، سه مدرسه با نام کاوه در روستای سرخه حصار وجود داشت که یکی از آنها ابتدایی دختران، یکی ابتدایی پسران و دیگری راهنمایی پسران بود.

در این مدارس، علاوه بر دانش آموزان محله سرخه حصار، بچه های ده همه سین، روستای هاجرآباد، خجیر و حتی جوادیه تهرانپارس هم تحصیل می کردند.

ضمن اینکه کارکنان بیمارستان شهید لواسانی هم بچه هایشان را در این مدرسه ثبت نام می کردند.

اما هرکدام از این مدارس به دلایلی تعطیل شد و تا سال 1385، فقط یکی از سه گانه های کاوه باقی ماند که به سبک روستا اداره می شد و بیش از 450دختر و پسر مقاطع ابتدایی و راهنمایی از روستاهای شرق تهران به صورت مشترک از آن استفاده می کردند.

آخرین بازمانده مراکز آموزشی سرخه حصار هم که مساحتی 4 هزار و 500 متری داشت، در طرح بزرگراه شهید یاسینی از بین رفت و حالا بیشتر از 10 سال است که حدود 150دانش آموز بومی این محله مجبورند برای تحصیل به حکیمیه یا تهرانپارس بروند.

ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند محمود معنوی دبیر شورایاری محله سرخه حصار درباره آخرین وضعیت آموزشی در این محله می گوید: سال 1387 و درست یک سال بعد از تخریب مدرسه کاوه، یکی از خیّران محله، زمین 4 هزار و 500 متری اش در ابتدای ورودی سرخه حصار را با مبلغی بسیار ناچیز به شهرداری منطقه واگذار کرد تا برای آموزش و ساخت مدرسه استفاده شود.

همان موقع هم شهرداری منطقه دیواری دور این زمین کشید تا اینجا تبدیل به مدرسه شود.

اما اینکه چرا با وجود تخصیص زمین برای مدرسه سازی، هنوز مدرسه ای در محله سرخه حصار ایجاد نشده، سؤالی است که معنوی در پاسخ به آن می گوید: تا امروز دردسرهای زیادی داشتیم.

مانند اینکه محله سرخه حصار در منطقه 13 شهرداری تهران قرار دارد، اما منطقه آموزشی ما، منطقه 8 آموزش و پرورش شهر تهران بود.

مدتی طول کشید تا بتوانیم بحث آموزش مان را از آموزش و پرورش منطقه8 به آموزش و پرورش منطقه 13 منتقل کنیم.

بعد هم قرار بود شهرداری منطقه13 زمین را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد که با جابه جایی شهرداران تا همین امروز که ما با هم صحبت می کنیم، چنین اتفاقی نیفتاده و زمین هنوز در اختیار شهرداری است.

حالا یک مشکل دیگر هم به مشکلات اهالی روستا برای ساخت مدرسه اضافه شده و آن هم تقسیم زمین محصور شده و اختصاص بخشی از آن به پارکینگ بیمارستان شهید لواسانی است! اسماعیل وکیلی یکی از قدیمی های ده سرخه حصار که حالا جانشین دبیر شورایاری است، در این باره می گوید: خیر هم محله ای ما برای اینکه زمینش تبدیل به مدرسه و مراکز فرهنگی شود، حاضر شد آن را با مبلغی بسیار ناچیز در اختیار شهرداری قرار دهد.

اما متأسفانه مدت هاست شهرداری در سال های گذشته این زمین را به 2 بخش تقسیم کرده و بخشی از آن را به پارکینگ بیمارستان شهید لواسانی اختصاص داده است! جالب اینکه حتی با این وجود، باز هم بخش دیگر زمین را در اختیار آموزش و پرورش قرار نمی دهند تا دست کم در همین زمین نصفه و نیمه مدرسه ما ساخته شود.

دردسرهای راه دور اما در تمام مدتی که پرونده ساخت مدرسه جدید در ده سرخه حصار، بین شهرداری، آموزش و پرورش، سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس و.

پاسکاری می شد، بلایی بر سر اهالی و بچه مدرسه ای های این ده آمده که شنیدنش از زبان خود مردم روستا بهتر است.

اصغر آذرگون یکی از قدیمی های سرخه حصار که 54 سال است در این روستا سکونت دارد، درباره اوضاع سرخه حصار در 10 ساله گذشته می گوید: بعد از اینکه کاوه تعطیل شد، برخی خانواده ها که بچه مدرسه ای داشتند مجبور شدند از اینجا بروند و در محله هایی ساکن شوند که مدرسه دارد؛ چون مدارس عملاً بچه هایی را که در محدوده خودشان نباشند، ثبت نام نمی کنند.

آنهایی هم که ماندند و به هر طریق توانستند بچه هایشان را در مدارس حکیمیه یا تهرانپارس ثبت نام کنند، باید هر ماه مبلغی بابت سرویس مدرسه پرداخت می کردند که چون برخی خانواده ها توان پرداخت این هزینه را نداشتند، به ناچار مانع رفتن بچه هایشان به مدرسه شدند! صحبت های آذرگون که به اینجا می رسد، محمدعلی دلیری یکی دیگر از ساکنان روستای سرخه حصار که 4 بچه محصل دارد و بابت سرویس هرکدام از آنها ماهانه مبلغ 60 هزار تومان پرداخت می کند، در تأیید صحبت های هم محله ای اش می گوید: حتی کسانی هم که از عهده گرفتن سرویس برای بچه هایشان برآمده اند، باز هم با مشکلات مختلفی مواجه هستند.

به عنوان مثال در روزهای برفی و بارانی که مشکلی برای سرویس پیش می آید، خانواده ها خودشان باید فرزندان شان را به مدرسه ببرند.

اگر هم اتومبیل شخصی در کار نباشد بچه طفل معصوم مجبور است 2ساعت پیاده روی کند تا به مدرسه اش در آن سوی بزرگراه ها برسد! خبری از ساخت مدرسه نیست! اهالـــی روستای سرخه حصار در حالی به ساخت مدرسه ای جدید در روستای شان امیدوار هستند که محمود ترک رییس اداره سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری منطقه 13 می گوید از آنجایی که محدوده سرخه حصار در حریم منطقه قرار دارد و درواقع جزو اراضی ملی است، هر نوع ساخت وسازی در این محدوده ممنوع است.

زمانی که صحبت های اهالی روستا را برای محمود ترک بازگو می کنیم که ظاهراً شهرداری 10سال پیش قطعه زمینی را خریده تا تبدیل به مدرسه شود، با این پاسخ مواجه می شویم: شهرداری این زمین را برای ساخت مدرسه تملک نکرده و داستان تخریب مدرسه کاوه در طرح بزرگراه یاسینی هم به تعاملات بین شهرداری و آموزش و پرورش در همان سال ها باز می گردد.

به این ترتیب از آنجایی که متولی ساخت مدرسه، آموزش و پرورش است، اگر کسی به دنبال ساخت مدرسه است باید از طریق آموزش و پرورش موضوع را پیگیری کند.

پــس از پاســــخ مسئولان شهرداری منطقه13، سراغی از بهروز روزبهانی رییس مجمع خیّران مدرسه ساز این منطقه گرفتیم تا از زبان او بشنویم سرانجام چه آینده ای در انتظار دانش آموزان محله سرخه حصار است.

روزبهانی که در مدت 8 سال حضورش در دفتر نمایندگی مجمع خیّران مدرسه ساز در آموزش و پرورش منطقه13 با کمک خیّران توانسته 14مدرسه به نام های باقرالعلوم(ع)، 17شهریور، مسعودیان، فیروزه، مهدیون، آیین دانش، شهید اندرزگو، شهید غلامعلی پیچک، حضرت زهرا(س)، اندیشه، فاطمه تعلیمی، ولیعصر(عج)، حزب الله و سپاه بسازد و این روزها در حال ساخت مدرسه علامه امینی است، خبر از ملاقات شهردار و رییس آموزش و پرورش منطقه در اردیبهشت سال جاری می دهد و می گوید: در این ملاقات موضوع مدرسه سرخه حصار هم مطرح و قرار بر این شد که برای رفع این مشکل ابتدا آموزش و پرورش برای ایجاد مدرسه ای در سرخه حصار اعلام نیاز کند و در ادامه شهرداری قطعه زمینی را که سندش به نام دولت است در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد.

متأسفانه به رغم تلاش ما برای رسیدن به پاسخی صحیح و شفاف در خصوص مدرسه سرخه حصار، ما هم مانند اهالی این روستا در 10سال گذشته، به هیچ نتیجه قطعی و مطلوبی دست نیافتیم؛ چراکه هیچ مسئولی حاضر نشد به طور شفاف بگوید سرانجام مدرسه این روستا چه خواهد شد.

آنچه مسلم است اینکه اهالی سرخه حصار دارای مدرسه ای بودند که از آنها گرفته شده و حق دارند برای بچه هایشان مدرسه دیگری طلب کنند.

به همین دلیل ما منتظر اظهار نظر مسئولان شهری و آموزش و پرورش منطقه 13 می مانیم و امیدواریم آشفته بازار تحصیل علم و دانش در این روستا هرچه سریع تر رنگ سامان به خود بگیرد.


کلید واژه ها: مدرسه - سرخه حصار - روستای - روستا - تحصیل - پیروزی انقلاب اسلامی - دانش آموز - حرف های مادربزرگ - قدیمی - تهران - مدارس - ابتدایی - خانواده - مشکلات اقتصادی - انقلاب اسلامی - پایتخت - مادربزرگ ها - دانش آموزان - تعطیل - پدربزرگ ها - بیمارستان - پیاده روی - سپاه - هایی - خانه - روستاهای - فرزندان - روستایی - شهرداری - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
یادگار دیگری از قالیباف؛ پاساژهایی که حال شمیران را گرفته است

مدارس خودگردان غیرقانونی اند/ معرفی مدارس خودگردان شناسایی شده به ناجا

ضرورت تسریع در اتمام عملیات احداث متروی پرند از سوی شهرداری

آغاز توزیع کارت آزمون سراسری 97 از فردا

هوای تهران در آخرین هفته بهار چگونه بود

405 آموزگار در مدارس کارون سازماندهی شدند

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران: پل تقاطع بلوار ارتش-امام علی افتتاح شد/ افتتاح 5پروژه همزمان در تهران

ترافیک سنگین صبحگاهی در اولین روز هفته

روشنگری آسیب های اجتماعی در نمازجمعه تا کارگاه آموزشی پیشگیری از وقوع جرم

پرداخت حق التدریس معلمان در تابستان

ضرورت وجود تیم مداخله در آسیب های اجتماعی دانش آموزی

افزایش تدریجی دما در بیشتر نقاط کشور

استاد زلزله شناسی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی خبر داد: فرونشست 12 متری زمین در دشت شهریار

طراحی مچ بندهای الکترونیکی برای زائران خانه خدا/ ارسال پیام در مواقع اضطراری

طولانی ترین قنات جهان غرق در فاضلاب/ مسیر گردشگری قنات ساماندهی می شود

طبیعت ییلاقی گیلان (عکس)

اجرای طرح نشاط معنوی در 30 امامزاده لرستان

برگزاری همایش چوگان ایرانی افتخار ایرانی در خیابان های تبریز

فرماندهان هوانیروز کشور در یک قاب (عکس)

توزیع کارت آزمون سراسری از فردا

توزیع کارت آزمون سراسری 97؛ از فردا

ارائه خدمات توانمند سازی و تسهیلات اشتغال زایی به بازنشستگان

از دریاچه اسرارآمیز ایران چه می دانید؟

افزایش تردد در جاده ها با آغاز سفر های تابستانی

هوای تهران در آخرین هفته بهار چگونه بود

برنامه 5 ساله توسعه شهری ورامین تدوین می شود

توزیع کارت های ورود به جلسه آزمون سراسری 97 از 4 تیرماه؛

جعلی نبودن سند

وضعیت ترافیکی در اولین روز هفته/ پایتخت هفته را با ترافیک سنگین شروع کرد

کارت آزمون سراسری از فردا توزیع می شود/ نتیجه اولیه آزمون؛ دهه دوم مرداد

هوای تهران با شاخص 84 سالم است

افزایش تردد در جاده ها با آغاز سفر های تابستانی

جزییات معاینات رایگان دانش آموزان مقاطع مختلف

افزایش آلاینده ازن هوای پایتخت را نامطلوب برای گروه های حساس می کند

نهمین فصل کاوش باستان شناختی در شهر تاریخی بلقیس آغاز شد

ترافیک نیمه سنگین در اتوبان کرج - تهران و تهران - کرج

سیستم سازی مبنای تحول است

آخرین وضعیت ترافیکی و جوی جاده ها در 2 تیر

فریاد سراوان رشت با اراده، آرام می شود

توزیع کارت آزمون سراسری 97

آسمان قصرشیرین غبارآلود شد

اعتیاد ،علت 50درصد طلاقها

ماهیگیری در کنار دریاچه دردسرساز شد/ تکلیف به آموزش در رابطه با تهدیدات انسانی حیات آبزیان در حاشیه ارس/ اگر قاضی حکم حبس می داد از کار و زندگی می ماندم

تنوع زیستی و مواهب طبیعی زاگرس کم نظیر و ستودنی است

ورود فاضلاب های خانگی به دریا در بوشهر اسفناک است

زوم روی چالوس/ اینجا بهشت نیست

اینجا بهشت نیست

هوای تهران در آخرین هفته بهار چگونه بود؟

اوقات شرعی امروز زنجان

آبرسانی سیار به 85روستا

آموزش نماز و برگزاری یادواره شهدا؛ اولویت برنامه های معاونت سوادآموزی لرستان

ماهیگیری در کنار دریاچه دردسرساز شد/ تکلیف به 50 ساعت آموزش صیدغیرمجاز در حاشیه ارس/ اگر قاضی حکم حبس می داد از کار و زندگی می ماندم

خراسان شمالی مجری طرح ارتقای سطح دانش و سواد زنان عشایری شد

جزییات نحوه محاسبه سنوات خدمت معلمان حق التدریس در آموزش و پرورش

واکنش معاون وزیر به اخذ شهریه 25 میلیون تومانی از والدین/شهریه های اضافی را برمی گردانیم

افزایش تردد در محورهای کشور با آغاز سفرهای تابستانی

3 اختلال شایع در نوآموزان چیست؟

هفته گرم پیش روی ایران

فردا؛ آغاز توزیع کارت شرکت در آزمون سراسری 97

آسمان اغلب مناطق کشور صاف و آفتابی است/ بارش پراکنده و وزش باد ملایم در برخی مناطق

آرزوهایی که شهریارِ میراث فرهنگی برای ایران داشت

خراسان شمالی مجری طرح ارتقاء سطح دانش و سواد زنان عشایری شد

طرح نسخه الکترونیک در حج امسال اجرا می شود

تنوع زیستی و مواهب طبیعی زاگرس کم نظیر است

تنوع زیستی و مواهب طبیعی زاگرس کم نظیر و ستودنی است

مسئولان خوابگاه تازه از خواب بیدار شدند/ کرم ها و موش ها همنشین دانشجویان دختر!

هفته گرم پیش روی ایران

مدارس خودگردان غیرقانونی اند

ورود فاضلاب های خانگی به دریا در بوشهر اسفناک است

افزایش ترددها در محورهای کشور با آغاز سفرهای تابستانی

معلمی در میان کوه های سر به فلک کشیده تیتُم رَه

فعالیت 70 مدرسه طبیعت در گروه سنی 3 تا 12 سال در نقاط مختلف کشور

امروز شنبه خوزستان خاکی است

ویدئو / تأثیرات گرما بر بازدهی تحصیلی

تجلیل از مجریان برنامه های اقامه نماز آموزش و پرورش لرستان

ترافیک سنگین صبحگاهی در اولین روز هفته

طرح نسخه الکترونیکی در حج امسال اجرا می شود

تقویم روز و اوقات شرعی

 هوای پایتخت با شاخص 82 سالم است

هشدار نسبت به آغاز دوباره نهضت سدسازی و نابودی روزافزون جنگل ها/ مسئولان راحت ترین کار برای تامین آب را در ساخت سد می بینند

روایت ایکنا از هنر 300 ساله زنان خراشادی

معلولیت؛ رنج مضاعفی که حمایت می طلبد

رقابت 10 هزار نفر برای تصدی 3 هزار پست مدیریت مدارس

افزایش حجم ترددها در محورهای مواصلاتی کشور

مزاحم های پیچیده در شکار ماکروگرافی! /تصاویر

افزایش ترددها در محورهای کشور با آغاز سفرهای تابستانی

هوای تهران در آخرین هفته بهار چگونه بود

ترافیک سنگین صبحگاهی در اولین روز هفته

شهردار تهران در گفت وگو با فارس خبرداد افتتاح خط 7 مترو در شهریور ماه

حفظ آرامش و مرور نکات مهم؛ رمز موفقیت در هفته پایانی کنکور

50 درصد دانش آموزان کشور به شاخه های مهارتی هدایت می شوند

جزییات پرداخت مطالبات فرهنگیان و معلمان شاغل در تابستان

وضعیت ترافیکی معابر تهران در نخستین روز از هفته

ترافیک در مسیرهای منتهی به تهران

جشنواره خیرین مدرسه ساز در شیراز

واکنش معاون وزیر به اخذ شهریه 25 میلیون تومانی از والدین/شهریه های اضافی را برمی گردانیم

مساعدت آستان قدس رضوی برای تامین زمین ایستگاه پایش جوی سرخس

هوا گرمتر می شود

افزایش ترددها در محورهای کشور با آغاز سفرهای تابستانی

کیفیت هوای پایتخت با شاخص 82 سالم است

سرخه حصار در حسرت مدرسه

سرخه حصار در حسرت مدرسه