مطالب مرتبط:
لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در انتظار تصمیم مجلس
محدودیت بازرسی تامین اجتماعی از دفاتر قانونی شرکت ها به آخرین سال مالی تمدید شد
محدودیت بازرسی تامین اجتماعی از دفاتر قانونی شرکت ها به آخرین سال مالی تمدید شد
محدودیت بازرسی تامین اجتماعی از دفاتر قانونی شرکت ها به آخرین سال مالی تمدید شد
محدودیت بازرسی تامین اجتماعی از دفاتر قانونی شرکت ها به آخرین سال مالی تمدید شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 16:302018-05-27سياسي

لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در انتظار تصمیم مجلس


تهران-ایرنا-لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در حالی گام های نهایی را برای تصویب در مجلس شورای اسلامی طی می کند که ایران شروط و لایحه تفسیری برای الحاق به این کنوانسیون تعیین کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار پارلمانی ایرنا، کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم کنوانسیونی است که هدف آن قطع منابع پولی و پشتوانه های مالی سازمان ها و گروه های تروریستی است؛ این کنوانسیون توسط کمیته ششم یا کمیته حقوقی مجمع عمومی تهیه شده و سپس با اجماع کشورهای عضو سازمان ملل در مجمع عمومی به تصویب رسیده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در اسفند 1378 با تصویب قطعنامه ای این کنوانسیون را مورد تایید مجدد قرار داد، با پیوستن بیستمین کشور به این سند، اجرای کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم از فروردین 1381 به عنوان یک سند بین المللی آغاز و برای کشورهایی که به آن ملحق شده اند، لازم الاجرا شد، در حال حاضر 132 کشور این کنوانسیون را امضا کرده اند و 188 دولت هم رسما به آن ملحق شده اند.

**حاشیه های بررسی الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تروریسم در مجلسمجلس شورای اسلامی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم برای نخستین بار در جلسه 30 اردیبهشت ماه با حضور علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی به صورت غیر علنی مورد بررسی قرار داد.

نمایندگان در جلسه علنی یکم خرداد ماه به صورت علنی وارد بررسی این لایحه شدند ولی این جلسه حاشیه های زیادی را به همراه داشت.

در این جلسه عده ای از نمایندگان مجلس با در دست داشتن پلاکاردهایی مانع بررسی این لایحه در مجلس شدند و خواستار مسکوت ماندن این لایحه به مدت دو هفته بودند.

این در حالی بود که علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی بیان کرد که مسکوت ماندن این لایحه به تصمیم دولت بستگی دارد و دولت مخالفت مسکوت ماندن این لایحه است از این رو باید این لایحه در مجلس بررسی شود.

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در این جلسه اعلام کرد که کمیسیون امنیت ملی مجلس این لایحه را صحیح نمی داند، از این رو ما گزارشی برای قرائت به مجلس نداده ایم.

نهایتا علی لاریجانی رییس مجلس همان روز اعلام کرد که لایحه دولت به دلیل عدم گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس بررسی می شود.

نمایندگان مخالف این لایحه معتقد هستند که با الحاق ایران، طبق تعریفی که در این کنوانسیون مشخص شده ممکن است برخی شخصیت ها و نهادها از جمله سپاه، حزب الله لبنان، حماس و جهاد در فلسطینی در لیست گروه های تروریستی قرار گیرند، این در حالی است که موافقان این لایحه معتقد هستند که این گونه نخواهد بود و ایران شروط و الزامات لازم در این راستا را در این لایحه گنجانده است و در صورتی که نام این افراد در لیست گروه های تروریستی قرار گیرد ایران از این کنوانسیون خارج خواهد شد.

**لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم لایحه ای جدا ازFATF استکاظم دلخوش نماینده صومعه سرا در موافقت با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم گفت: چرا کمیسیون امنیت ملی مجلس طبق ماده 145 آیین نامه داخلی مجلس به وظیفه خود عمل نکرد، این کمیسیون باید شأن مجلس را درباره مسائل امنیتی کشور رعایت کند و از زیر بار مسئولیتی که بر دوش شما بود شانه خالی نکند.

وی افزود: از مجلس چه انتظاری دارید که رایش را در خصوص لایحه ای بدهد که کمیسیون تخصصی نظر کارشناسی اش را نداده است.

دلخوش ادامه داد: ما پیشنهاد می دهیم کمیته ای مرکب از فراکسیون های سیاسی مجلس لایحه مذکور را به دور از گرایشهای سیاسی مورد دقت نظر دقیق قرار دهند.

وی با اشاره به دیدار دو شب قبل کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری گفت: مقام معظم رهبری در جلسه یکشنبه گذشته رسیدگی به لایحه مذکور را به مجلس و دولت سپردند، اگر برای رسیدگی به آن جلسات متعدد محرمانه لازم باشد ما آمادگی کامل داریم تا به منافع و ابروی ملت خدشه وارد نشود.

دلخوش افزود: لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم لایحه ای جدا ازFATF است، شورای امنیت ملی مرجع تشخیص تروریسم است و شرایط و جایگاه مجلس و دولت نیز مشخص است.

وی ادامه داد: دولت کنوانسیون را به مجلس داده است و این مجلس است که بعد از بررسی های کارشناسی آن را می پذیرد یا آن را رد می کند.

عبدالرضا مصری نماینده کرمانشاه در مخالفت با این لایحه گفت: این لایحه را به عنوان بحث ملی در نظر بگیرید، در چنین بزنگاه هایی است که در تاریخ مشخص می شود این مجلس چگونه مجلسی بوده است.

مصری گفت: خیال خامی است اگر بگوییم در رابطه با کنوانسیونی که در حال بررسی آن هستیم، آمریکا نظری ندارد، بدون اراده آمریکا چنین کنوانسیونی ایجاد نمی شود.

وی ادامه داد: همکاران تصور می کنند این لایحه در مورد FATF است، در حالی که این کنوانسیون کاملا در مورد تروریسم است، اگر فکر می کنید با پیوستن به این کنوانسیون تحریم ها از بین می رود و سوییفت باز می شود، خیال خامی است.

پس از سخنان مخالفان و موافقان، علی لاریجانی رییس مجلس این لایحه را برای بررسی بیشتر به کمیسیون امنیت ملی ارجاع داد.

مصری گفت: محسن رضایی، سردار رحیمی، سردار قاسم سلیمانی و طبق تعریف غرب از مصادیق این کنوانسیون به شمار می روند اما داعش، منافقین و تکفیری ها مشمول تروریسم نمی شوند.

وی ادامه داد: براساس تعریف غرب ستارخان، میرزا کوچک جنگلی، شهید رییسعلی دلواری و همه سردارانی که در طول تاریخ ایران در برابر متجاوزان ایستادگی کردند، تروریست محسوب می شوند و باید تحویل غرب شوند.

**جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی برای بررسی لایحه مقابله با تروریسماعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز گذشته در جلسه فوق العاده خود با مسوولانی از وزارت امور خارجه، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، سپاه، وزارت اطلاعات، بانک مرکزی این لایحه را بررسی و اعلام کردند نتیجه نهایی را امروز -یکشنبه-اعلام می کنند.

علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره وضعیت بررسی این لایحه در کمیسیون گفت: جمهوری اسلامی با جهانی دارای ساختاری تعریف شده مواجه است، جهانی که 188 کشور آن به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم پیوسته است، در مجلس شورای اسلامی نیز دو سال پیش قانونی تحت همین عنوان به تصویب رسیده است.

وی افزود: با توجه به شرایط ویژه حاکم در عرصه بین الملل، مجموعه تعامل با قانون های دنیا مترتب مسئله FATF است، ایران در ساختار FATF در شرایط تعلیق قرار دارد اما مدت زمان کوتاهی از این دوره تعلیق باقی مانده و آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان به دنبال اعمال محدودیت بیشتر از این طریق هستند.

بروجردی یادآور شد: ما بر این باوریم که تفاوت ماهوی و فاحشی بین گروه های تروریستی مانند داعش که آمریکا به وجود آورده و از آنها حمایت گسترده مالی می کند با تشکل های نظامی که از تمامیت ارضی خود دفاع می کند، وجود دارد.

وی ادامه داد: با این حال اختلاف نظرهایی بر سر شرایط کشورهایی که به کنوانسیون الحاق می شوند، وجود دارد لذا رأی گیری در کمیسیون و صحن مشروط به شرایطی است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: علی رغم اختلاف نظر حقوقدان ها در نشست امروز، نظرات غالب این است که شروط باید تکلیف جمهوری اسلامی در ارتباط با نکات حساس با دنیا را مشخص کند.

**معاون وزیر خارجه: الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تروریسم مشروط خواهد بودحسینن پناهی آذر معاون ایرانیان و امور مجلس وزیر امور خارجه گفت: در راستای رفع نگرانی برخی نمایندگان مجلس، الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم ، با حق شرط هایی صورت می گیرد.

وی اظهار داشت: کنوانسیون در سال 1999 تصویب و از سال 2001 لازم الاجرا شده است، بررسی پیوستن ایران به این کنوانسیون از همان سال ها مطرح و توسط بخش های مختلف جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است، ایران پیش از الحاق به این کنوانسیون و در سال 1394 قانون مربوط به منع تامین مالی تروریسم را تصویب کرده لذا گام هایی برای پیوستن به این کنوانسیون برداشته شده است.

وی افزود: برخی نمایندگان در این زمینه نگرانی هایی دارند اما در نشست کمیسیون امنیت ملی، این اطمینان به آنها داده شد که این نگرانی ها با درج حق شرط هایی برای پیوستن جمهوری اسلامی به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم که برای کشورهای عضو هم پیش بینی شده است، برطرف خواهد شد.

معاون ایرانیان و امور مجلس وزارت امور خارجه، تصریح کرد: در حال حاضر 188 کشور از 193 کشور عضو سازمان ملل متحد عضو کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم هستند و 63 کشور شرط های برای پیوستن به کنوانسیون مطرح کردند، جمهوری اسلامی نیز با حق شرط ها تمام نگرانی ها را رفع خواهد کرد.

**دولت برای لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تروریسم لایحه تفسیری داده استعلیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورد روند بررسی این لایحه در مجلس گفت: مفاد این کنوانسیون به نحوی است که حق شرط و حق خروج را در موارد متعدد پیش بینی کرده است.

وی اظهار داشت: دولت یک اعلامیه تفسیری به کنوانسیون اضافه کرده که این اعلامیه تفسیری ما را در موضع برتر قرار می دهد که اگر نگاه کارشناسی این است که ما در معرض خطر قرار بگیریم این اعلامیه از قبل موضع جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرده است.

وی گفت: ما سه جلسه تاکنون در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای بررسی این لایحه برگزار کرده ایم و جلسه نهایی ما امروز برگزار می شود که در این جلسه موضوع بررسی و لایحه نهایی به مجلس ارائه می شود.


کلید واژه ها: مجلس - مجلس شورای اسلامی - کمیسیون امنیت ملی - تروریسم - کمیسیون امنیت - بین المللی - وزیر امور خارجه - ایران - تامین - امنیت - شورای امنیت سازمان ملل متحد - شورای - وزیر امور اقتصادی و دارایی - مالی - اسلامی - دبیر شورای عالی امنیت ملی - علی لاریجانی - رییس مجلس شورای اسلامی - شورای امنیت سازمان ملل - سازمان ملل - شورای عالی امنیت ملی - رییس مجلس - کشور - دولت - گروه های تروریستی - لاریجانی - گزارش - سید عباس عراقچی - سازمان ملل متحد - نمایندگان مجلس

آخرین اخبار سرویس:
مرحوم احمدی "عاقبت به خیر" شد

صوت / بسته خبری 28 خرداد 97

دانلود آهنگ جدید فریدون آسرایی بنام دوستت دارم

برنامه ریزی برای خرید سوغات توسط حجاج از داخل کشور

واکنش بنیاد مستضعفان به ابهامات در مورد پلاسکوی جدید

شرکت 2619 مددجوی یزدی در برنامه های قرآنی کمیته امداد

قدرت و توان دفاعی کشور باعث افزایش امنیت می شود

اعلام جنگ علیه روحانیون

مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشدید می شود

استخدام مسئول دفتر خانم در شرکت معتبر تولیدی

مولوی عبدالحمید: ⁣دختران ایرانشهر بدون ترس شکایت کنند

معاون اجتماعی قوه قضاییه: بخش اعظم فساد اداری ایران به خاطر تحریم ها است

دادستان کل کشور: «عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می گیرد»

صالحی: از منافع ملی به نحو احسن دفاع می کنیم

اوج مصرف برق به مرز 50 هزار مگاوات رسید

حشد الشعبی: حاکمیت ملی عراق خط قرمز ما است

درخواست امام جمعه زاهدان از 41 دختر مورد آزار ایرانشهری

دادستانی به دنبال عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر

بررسی برنامه های اقتصاد مقاومتی استان

مرحوم احمدی کشتی عمر را به سلامت به آخر رساند

برگزاری یادواره «شهید کعبه میثاق با سرداران و شهدای مهریز»

امیدواریم که بتوانیم از منافع ملی کشور دفاع کنیم

ضرغامی در مراسم ششمین سالگرد مرحوم قدیریان: مرحوم قدیریان قبل و بعد از انقلاب کارنامه درخشانی داشت/ او از شخصیت های تراز انقلاب بود

ضرورت حضور جدی و موثر بخش خصوصی در توسعه فناوری فضایی کشور

تفاهم نامه اربعین حسینی بزودی بین ایران وعراق امضا می شود

متجاوزان در ساحل غربی محاصره شده اند

گردهمایی زرتشتیان در زیارتگاه «پیرسبز»

برنامه ریزی برای خرید سوغات توسط حجاج از داخل کشور

رونمایی از لپ تاپی جدید با حافظه 128 گیگ

فعال سازی مناطق آزاد مغری و ارس میان ایران و ارمنستان

نایب قهرمانی تیم کشتی آزاد جوانان در جهان

بازنگری اساسنامه بنیادصیانت ازخانواده

از علم دکتر احمدی بهره چندانی نبرده ایم/استاد مظهر جهاد و مجاهدت در زندگی بود

دانلود آهنگ جدید محمد خلج بنام من و تو

دانلود ورژن جدید آهنگ شهرام نیک یار بنام تا همیشه

پیگیری تخصیص اعتبار ویژه برای توسعه صنایع دستی همدان/ موزه منطقه ای فعال می شود

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد پیگیری تخصیص اعتبار ویژه برای توسعه صنایع دستی همدان/ موزه منطقه ای فعال می شود

ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند؟

هم صدایی اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به احکام قضایی دانشجویان

حرکت از آموزش به خلق فناوری در دانشگاه ها نیازمند فعالیت گروهی است

تفاهم نامه اربعین حسینی بزودی بین ایران وعراق امضا می شود

پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز با جدیت بیشتری دنبال شود

استیضاح ربیعی با 50 امضا کلید خورد

لزوم تبلیغات گسترده و اطلاع رسانی مناسب برای رویداد «همدان2018»

چرا سعی می کنیم گناهمان را گردن شیطان بیندازیم؟ / راه طهارت نفس

گسترش تجاوز با سکوت قربانیان

نان سبوس دار آری یا خیر؟

قیمت محصولات الکترونیکی در آمریکا افزایش یافت

اولویت های جدید تامین ارز مشخص شد

ابتدا قرار بود آیین دادرسی کیفری آزمایشی اجرا شود/ متن استعفایم را خدمت مجلس دادم

دانلود آهنگ جدید رضا شاجی بنام منی زندان دا گورن

دانلود آهنگ جدید پاشا هوشیار بنام مهمون هر شب

شکایت سیف از 2 نماینده بخاطر درگیری در یک جلسه غیرعلنی

ایران همچنان تنها نماینده بدون باخت آسیا

رییس بانک مرکزی از دو نماینده شکایت کرد

از منافع ملی به نحو احسن دفاع می کنیم

اثربخشی معنادار فعالیت فرهنگی جهاد دانشگاهی در مقایسه با دیگر دستگاه ها

همراهی شاه با آمریکا علیه مستضعفین!

اعتراف محمد ثلاث به قتل سه مامور

گزارش تصویری: برگزاری نماز عید سعید فطر در موسسه آل البیت لندن

عضو نابینای کاروان صلح خواهان: اول صلح بعد بینایی چشمانم!

ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

قیمت دارو نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است

ارباب رجوع در راهروهای ادارات سرگردان نشوند

سلفی ضرغامی با فرزند یکی از منافقان +عکس

باید به عنوان ستون پنجم با این اصلاح طلبان برخورد کرد

پایانه و پارکینگ بزرگ زیر سطحی آزادی 2 سال دیگر به بهره برداری می رسد

بخشیده شدن چهارمین محکوم به قصاص در گلستان

جزییات تازه از ماجرای ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

امام جمعه اهل سنت زاهدان: دختران ایرانشهری بدون ترس شکایت هایشان را مطرح کنند

تاکید عراقچی و همتای سوییسی اش بر حفظ برجام

«حجت الاسلام احمدی»؛ مصداق بارز «العلماء ورثه الانبیاء» و جامعیت علمی

بیانیه سوییس درباره سفر روحانی

گفتگوهای سیاسی ایران و سوییس به ریاست عراقچی در تهران برگزار شد

کدهای مطهری درباره منشأ پیامک های تهدیدآمیز

تکذیب کشته شدن زن ایرانی توسط چند افغانستانی به دلیل ضرب و شتم

امکان یا امتناع دفاع عادلانه از متهمان سیاسی

آغاز عملیات اجرایی پایانه و پارکینگ بزرگ آزادی مشهد

نیازمند آسیب شناسی در حوزه پژوهش هستیم

نشست شورای پایایی برق خوزستان برگزار شد

مراسم بزرگداشت علمی و معرفتی دکتر احمد احمدی

دانلود آهنگ جدید میثم خالدی بنام حبک

توسعه حرم سیدالشهدا(ع) سرعت گرفت

تماس تلفنی رییس جمهور ایران و امیر قطر

قیمت دارو نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است

خط جمهوری اسلامی، خط انقلابیون و آزادگان جهان است

بارش ها در 20 استان کشور منفی است

زلزله 6 ریشتری در ژاپن فقط سه کشته داد

رای الیوم: ارتش سوریه با استقرار 40 هزار نیرو در جنوب آماده نبردی قریب الوقوع است

5315 مگاوات کمبود تولید برق داریم

قیمت دارو نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است

منبع حرف هایم خانواده یک دختر بود

درگذشت یک روزنامه نگار پیشکسوت

وضعیت 14 میلیون هکتار منطقه جنگلی کشور

کنایه های تند وتیز نماینده مجلس به درخواست 100 میلیاردی سروش

نیازمند فرهنگ ایثارگری و شهادت طلبی هستیم/ برگزاری یادواره شهدای کارمند گیلان

برخی از نمایندگان به جای موج سواری رسانه ای به وظیفه خود بپردازند

مدرنیزه کردن جامعه به بهای تغییر قرائت دینی

سوت پایان هفته آخر خرداد

نیازمند فرهنگ ایثارگری و شهادت طلبی هستیم

لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در انتظار تصمیم مجلس

لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در انتظار تصمیم مجلس