مطالب مرتبط:
محدودیت بازرسی تامین اجتماعی از دفاتر قانونی شرکت ها به آخرین سال مالی تمدید شد
محدودیت بازرسی تامین اجتماعی از دفاتر قانونی شرکت ها به آخرین سال مالی تمدید شد
محدودیت بازرسی تامین اجتماعی از دفاتر قانونی شرکت ها به آخرین سال مالی تمدید شد
محدودیت بازرسی تامین اجتماعی از دفاتر قانونی شرکت ها به آخرین سال مالی تمدید شد
تامین مالی، چالش اصلی تولید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 16:202018-05-27سياسي

لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در انتظار تصمیم مجلس


ایرنا-لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در حالی گام های نهایی را برای تصویب در مجلس شورای اسلامی طی می کند که ایران شروط و لایحه تفسیری برای الحاق به این کنوانسیون تعیین کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار پارلمانی ایرنا، کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم کنوانسیونی است که هدف آن قطع منابع پولی و پشتوانه های مالی سازمان ها و گروه های تروریستی است؛ این کنوانسیون توسط کمیته ششم یا کمیته حقوقی مجمع عمومی تهیه شده و سپس با اجماع کشورهای عضو سازمان ملل در مجمع عمومی به تصویب رسیده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در اسفند 1378 با تصویب قطعنامه ای این کنوانسیون را مورد تایید مجدد قرار داد، با پیوستن بیستمین کشور به این سند، اجرای کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم از فروردین 1381 به عنوان یک سند بین المللی آغاز و برای کشورهایی که به آن ملحق شده اند، لازم الاجرا شد، در حال حاضر 132 کشور این کنوانسیون را امضا کرده اند و 188 دولت هم رسما به آن ملحق شده اند.

**حاشیه های بررسی الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تروریسم در مجلسمجلس شورای اسلامی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم برای نخستین بار در جلسه 30 اردیبهشت ماه با حضور علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی به صورت غیر علنی مورد بررسی قرار داد.

نمایندگان در جلسه علنی یکم خرداد ماه به صورت علنی وارد بررسی این لایحه شدند ولی این جلسه حاشیه های زیادی را به همراه داشت.

در این جلسه عده ای از نمایندگان مجلس با در دست داشتن پلاکاردهایی مانع بررسی این لایحه در مجلس شدند و خواستار مسکوت ماندن این لایحه به مدت دو هفته بودند.

این در حالی بود که علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی بیان کرد که مسکوت ماندن این لایحه به تصمیم دولت بستگی دارد و دولت مخالفت مسکوت ماندن این لایحه است از این رو باید این لایحه در مجلس بررسی شود.

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در این جلسه اعلام کرد که کمیسیون امنیت ملی مجلس این لایحه را صحیح نمی داند، از این رو ما گزارشی برای قرائت به مجلس نداده ایم.

نهایتا علی لاریجانی رییس مجلس همان روز اعلام کرد که لایحه دولت به دلیل عدم گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس بررسی می شود.

نمایندگان مخالف این لایحه معتقد هستند که با الحاق ایران، طبق تعریفی که در این کنوانسیون مشخص شده ممکن است برخی شخصیت ها و نهادها از جمله سپاه، حزب الله لبنان، حماس و جهاد در فلسطینی در لیست گروه های تروریستی قرار گیرند، این در حالی است که موافقان این لایحه معتقد هستند که این گونه نخواهد بود و ایران شروط و الزامات لازم در این راستا را در این لایحه گنجانده است و در صورتی که نام این افراد در لیست گروه های تروریستی قرار گیرد ایران از این کنوانسیون خارج خواهد شد.

**لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم لایحه ای جدا ازFATF استکاظم دلخوش نماینده صومعه سرا در موافقت با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم گفت: چرا کمیسیون امنیت ملی مجلس طبق ماده 145 آیین نامه داخلی مجلس به وظیفه خود عمل نکرد، این کمیسیون باید شأن مجلس را درباره مسائل امنیتی کشور رعایت کند و از زیر بار مسئولیتی که بر دوش شما بود شانه خالی نکند.

وی افزود: از مجلس چه انتظاری دارید که رایش را در خصوص لایحه ای بدهد که کمیسیون تخصصی نظر کارشناسی اش را نداده است.

دلخوش ادامه داد: ما پیشنهاد می دهیم کمیته ای مرکب از فراکسیون های سیاسی مجلس لایحه مذکور را به دور از گرایشهای سیاسی مورد دقت نظر دقیق قرار دهند.

وی با اشاره به دیدار دو شب قبل کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری گفت: مقام معظم رهبری در جلسه یکشنبه گذشته رسیدگی به لایحه مذکور را به مجلس و دولت سپردند، اگر برای رسیدگی به آن جلسات متعدد محرمانه لازم باشد ما آمادگی کامل داریم تا به منافع و ابروی ملت خدشه وارد نشود.

دلخوش افزود: لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم لایحه ای جدا ازFATF است، شورای امنیت ملی مرجع تشخیص تروریسم است و شرایط و جایگاه مجلس و دولت نیز مشخص است.

وی ادامه داد: دولت کنوانسیون را به مجلس داده است و این مجلس است که بعد از بررسی های کارشناسی آن را می پذیرد یا آن را رد می کند.

عبدالرضا مصری نماینده کرمانشاه در مخالفت با این لایحه گفت: این لایحه را به عنوان بحث ملی در نظر بگیرید، در چنین بزنگاه هایی است که در تاریخ مشخص می شود این مجلس چگونه مجلسی بوده است.

مصری گفت: خیال خامی است اگر بگوییم در رابطه با کنوانسیونی که در حال بررسی آن هستیم، آمریکا نظری ندارد، بدون اراده آمریکا چنین کنوانسیونی ایجاد نمی شود.

وی ادامه داد: همکاران تصور می کنند این لایحه در مورد FATF است، در حالی که این کنوانسیون کاملا در مورد تروریسم است، اگر فکر می کنید با پیوستن به این کنوانسیون تحریم ها از بین می رود و سوییفت باز می شود، خیال خامی است.

پس از سخنان مخالفان و موافقان، علی لاریجانی رییس مجلس این لایحه را برای بررسی بیشتر به کمیسیون امنیت ملی ارجاع داد.

مصری گفت: محسن رضایی، سردار رحیمی، سردار قاسم سلیمانی و طبق تعریف غرب از مصادیق این کنوانسیون به شمار می روند اما داعش، منافقین و تکفیری ها مشمول تروریسم نمی شوند.

وی ادامه داد: براساس تعریف غرب ستارخان، میرزا کوچک جنگلی، شهید رییسعلی دلواری و همه سردارانی که در طول تاریخ ایران در برابر متجاوزان ایستادگی کردند، تروریست محسوب می شوند و باید تحویل غرب شوند.

**جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی برای بررسی لایحه مقابله با تروریسماعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز گذشته در جلسه فوق العاده خود با مسوولانی از وزارت امور خارجه، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، سپاه، وزارت اطلاعات، بانک مرکزی این لایحه را بررسی و اعلام کردند نتیجه نهایی را امروز -یکشنبه-اعلام می کنند.

علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره وضعیت بررسی این لایحه در کمیسیون گفت: جمهوری اسلامی با جهانی دارای ساختاری تعریف شده مواجه است، جهانی که 188 کشور آن به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم پیوسته است، در مجلس شورای اسلامی نیز دو سال پیش قانونی تحت همین عنوان به تصویب رسیده است.

وی افزود: با توجه به شرایط ویژه حاکم در عرصه بین الملل، مجموعه تعامل با قانون های دنیا مترتب مسئله FATF است، ایران در ساختار FATF در شرایط تعلیق قرار دارد اما مدت زمان کوتاهی از این دوره تعلیق باقی مانده و آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان به دنبال اعمال محدودیت بیشتر از این طریق هستند.

بروجردی یادآور شد: ما بر این باوریم که تفاوت ماهوی و فاحشی بین گروه های تروریستی مانند داعش که آمریکا به وجود آورده و از آنها حمایت گسترده مالی می کند با تشکل های نظامی که از تمامیت ارضی خود دفاع می کند، وجود دارد.

وی ادامه داد: با این حال اختلاف نظرهایی بر سر شرایط کشورهایی که به کنوانسیون الحاق می شوند، وجود دارد لذا رأی گیری در کمیسیون و صحن مشروط به شرایطی است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: علی رغم اختلاف نظر حقوقدان ها در نشست امروز، نظرات غالب این است که شروط باید تکلیف جمهوری اسلامی در ارتباط با نکات حساس با دنیا را مشخص کند.

**معاون وزیر خارجه: الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تروریسم مشروط خواهد بودحسینن پناهی آذر معاون ایرانیان و امور مجلس وزیر امور خارجه گفت: در راستای رفع نگرانی برخی نمایندگان مجلس، الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم ، با حق شرط هایی صورت می گیرد.

وی اظهار داشت: کنوانسیون در سال 1999 تصویب و از سال 2001 لازم الاجرا شده است، بررسی پیوستن ایران به این کنوانسیون از همان سال ها مطرح و توسط بخش های مختلف جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است، ایران پیش از الحاق به این کنوانسیون و در سال 1394 قانون مربوط به منع تامین مالی تروریسم را تصویب کرده لذا گام هایی برای پیوستن به این کنوانسیون برداشته شده است.

وی افزود: برخی نمایندگان در این زمینه نگرانی هایی دارند اما در نشست کمیسیون امنیت ملی، این اطمینان به آنها داده شد که این نگرانی ها با درج حق شرط هایی برای پیوستن جمهوری اسلامی به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم که برای کشورهای عضو هم پیش بینی شده است، برطرف خواهد شد.

معاون ایرانیان و امور مجلس وزارت امور خارجه، تصریح کرد: در حال حاضر 188 کشور از 193 کشور عضو سازمان ملل متحد عضو کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم هستند و 63 کشور شرط های برای پیوستن به کنوانسیون مطرح کردند، جمهوری اسلامی نیز با حق شرط ها تمام نگرانی ها را رفع خواهد کرد.

**دولت برای لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تروریسم لایحه تفسیری داده استعلیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورد روند بررسی این لایحه در مجلس گفت: مفاد این کنوانسیون به نحوی است که حق شرط و حق خروج را در موارد متعدد پیش بینی کرده است.

وی اظهار داشت: دولت یک اعلامیه تفسیری به کنوانسیون اضافه کرده که این اعلامیه تفسیری ما را در موضع برتر قرار می دهد که اگر نگاه کارشناسی این است که ما در معرض خطر قرار بگیریم این اعلامیه از قبل موضع جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرده است.

وی گفت: ما سه جلسه تاکنون در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای بررسی این لایحه برگزار کرده ایم و جلسه نهایی ما امروز برگزار می شود که در این جلسه موضوع بررسی و لایحه نهایی به مجلس ارائه می شود.


کلید واژه ها: مجلس - مجلس شورای اسلامی - کمیسیون امنیت ملی - تروریسم - کمیسیون امنیت - بین المللی - وزیر امور خارجه - ایران - تامین - امنیت - شورای امنیت سازمان ملل متحد - شورای - وزیر امور اقتصادی و دارایی - مالی - اسلامی - دبیر شورای عالی امنیت ملی - علی لاریجانی - رییس مجلس شورای اسلامی - شورای امنیت سازمان ملل - سازمان ملل - شورای عالی امنیت ملی - رییس مجلس - کشور - دولت - گروه های تروریستی - لاریجانی - گزارش - سید عباس عراقچی - سازمان ملل متحد - نمایندگان مجلس

آخرین اخبار سرویس:
تقویت دیپلماسی علمی راهکار ارائه تصویر حقیقی ایران در عرصه بین الملل

فقط ببینید؛ این فیلم دیگه نوبر است واقعا!+فیلم

بررسیِ نتایج تحقیقات «رابرت مولر» به درخواست وکیل ترامپ

رحمانیان: قرار نیست توپ را به زمین هم پرت کنیم!

اقدام برای رفع بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام

اختیارات شرکت اتوبوسرانی به شهرداری تهران تفویض شود

نادر میرزاده کوهشاهی، محمدامین ابریشمی‏ راد تأملی بر مبنا و رویکرد شورای نگهبان نسبت به صلاحیت های غیرمصرح ولی فقیه در قانون اساسی

پس از رنو؛ پژوسیتروئن می خواهد در ایران بماند

جزییات تشکیل وزارت آب

حامد نیکونهاد، صدیقه قارلقی اصل عدم تخصیص در نظام حقوق اساسی ایران با نگاهی به نظرها و رویه شورای نگهبان

عارف: صاحبان تریبون در مسیر انشقاق و وحدت شکنی گام برندارند / انقلابی گری به معنای هتک حرمت نیست

محال است دلبستگان به محبتت را از رحمتت محروم کنی

گریم جالب "پیمان معادی" + عکس

به خدا قسم بدون انجام این کار وارد بهشت نمی شوید!

درخواست بی سابقه امام جمعه زاهدان از زنان اهل سنت

سالروز پرتاب "قَزسَت 1" نخستین ماهواره فضایی قزاقستان

جرییات جدید از پیامک های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

چرا دولت با مشکلات اقتصادی مقابله نمی کند؟

خانواده محمد ثلاث برای آخرین ملاقات فرا خوانده شدند

ماجرای قطع عائله مندی زنان مجرد+ نظر مجلس و آموزش وپرورش

عواقب حذف مهر طلاق از شناسنامه زنان مطلقه

این بیانیه از کجا دیکته شده است؟

برخوردهای ابراهیم باعث شد که به «سید» بودنم افتخار کنم

«علی لهراسبی» کفش های نایکش را دور انداخت!

اندر احوالات «تغییر» در خانه تئاتر

بیمه بیکاری چه کسانی قطع می شود؟

حقوق شاغلان پیش از عید فطر واریز شده است

علی‏ محمد فلاح‏زاده، یحیی مزروعی ابیانه، تأملی بر صلاحیت تدوین و ارائه ی لوایح قضایی به مجلس: نقد رویه ها و رویکردها

مهدی نداف، عبدالهادی درزیان عزیزی، سحر تیرانداز بررسی نقش میانجی ابعاد کیفیت رابطه در تأثیر شخصی سازی خدمات و قدردانی مشتری بر ارزش ویژه برند

گزارش دیوان محاسبات از حجم وسیع تخلفات وزارت جهاد کشاورزی

چرا سلبریتی ها جای روشنفکران را گرفته اند؟

گفت و گوی منتشرنشده مادر رهبر انقلاب درباره حضرت امام(ره)

تصمیم رنو اثرات مثبتی دارد/ پژوسیتروئن می خواهد در ایران بماند

اجرایی شدن قوانین مربوط به تجمعات یک مطالبه عمومی بود

برگشت لایحه اصلاح قانون آیین دادرسی تجارت از کمیسیون حقوقی به دولت

شفافیت در انتصاب مدیران

دریافت مجوز برای برگزاری تجمعات از قانون حذف می شود

چه مواردی موجب توقف اجرای مجازات می شود؟

تفاوت اعاده دادرسی عام با اعاده دادرسی خاص

چرا رغبت زنان ایرانی برای اهدای خون کمتر است؟

آئودی RS6 جدید شکار شد

قوه قضاییه، حکم قصاص محمد ثلاث را استیذان کرد

طولانی ترین روز سال در انتظار زمینیان/دلایل علمی افزایش دما در تابستان

عناوین روزنامه های سیاسی 28 خرداد 97/ خروج از پروتکل الحاقی و NPT +تصاویر

اسلامی: تا پایان سال 97، اتفاقات خوبی در فرودگاه های مازندران رقم خواهد خورد

تجاوز به 41 دختر در ایرانشهر

تهذیب و پژوهش جدایی ناپذیرند

آیا مستخدمین منازل شامل قانون کار می شوند؟

آغاز تحقیق و تفحص از بانک مرکزی

مجلس موضوع افزایش سهمیه ایثارگران را بررسی می کند

ورود مدعی العموم به پدیده ماسه خواری در مازندران

طرح حذف کپی مدارک هویتی در سه استان اجرا شد

حذف انتخابات مستقیم ریاست جمهوری، ضربه به نظام است

دیدار خانواده های شهدای هسته ای با رهبر انقلاب

راهکار کلیدی پیامبر(ص) برای بدست آوردن دل دیگران

ماجرای درخواست کلانتری از رییس سازمان صدا و سیما برای حمایت از محصولات تراریخته+ تصویر نامه

زاویه ای دیگر از کتاب الف لام خمینی نامه گلایه آمیز به آقای بهشتی/ امام گفته های شاه را به گربه داستان موش و گربه تشبیه کرد

محسن نطری، علی حیدری، منیژه حقیقی نسب، مهدی سمیع زاده فراتحلیل عوامل مؤثر بر انصاف ادراک‏شده در استراتژی قیمت‏گذاری پویا

رضا اسماعیل پور، میثم قاسم نژاد توسعه الگوی بازاریابی اجتماعی برای شرکت های بیمه

اهمیت جلب اعتماد قربانیان جرم

امام خمینی؛ سیره یا سپر؟

انتقاد تند عضو سابق شورای شهر تهران نسبت به تغییرات مداوم مدیریتی در شهرداری تهران

صاحبان تریبون در مسیر وحدت شکنی گام برندارند

زیر و بم کمپین تحریم خرید

جنگ روانی کجا را نشانه می رود

عکس دیدنی مجری مشهور در کنار دخترانش

دشمنی علنی آل خلیفه با علمای دینی

نویسنده چطور به آزار جنسی بپردازد؟!

واکنش استاندار به پیش فروش نوزاد در تهران

پوشیدن این لباس ها در مراسم عروسی ممنوع!

صاحبان تریبون در مسیر وحدت شکنی گام برندارند / انقلابی گری به معنای هتک حرمت نیست

انقلابی ماندن حوزه لازمه دفاع جدی از انقلاب و ارزش های اسلامی است

همه ماجراهای عجیب خانم ملانیا

دانلود آهنگ جدید میثم نظری بنام اما نمیبخشم

دانلود آهنگ جدید نوید نیک کار بنام حس مثبت

بازشناسی چهره علمی و انجمنی دکتر محمدامین قانعی راد(قسمت اول)

پیکان کروک/ عکس

اصلاح طلبان پارلمان می زنند!

/اختصاصی فارس/ ماجرای درخواست کلانتری از رییس سازمان صدا و سیما برای حمایت از محصولات تراریخته+ تصویر نامه

دانلود آهنگ جدید بهزاد فرشباف بنام ازم پری

دانلود آهنگ جدید مصطفی مهدوی بنام آغوش تو

یاسر سیف، محمدرضا محمدزمانی، یاسر شجاعی، رضا مقدم بازاریابی کارآفرینانه، قابلیت‎های بازاریابی و عملکرد کسب‎وکارهای پروژه‎محور - فصلنامه مدیریت بازرگانی - دوره 10، شماره 1، بهار 1397.

هیات دولت آیین نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه ها را تصویب کرد

صاحبان تریبون در مسیر وحدت شکنی گام برندارند / انقلابی گری به معنای هتک حرمت نیست

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

زیر و بم ایجاد وزارتخانه آب

طرز تهیه چکدرمه غذای محلی ترکمن ها

رییس قوه قضاییه حکم قصاص محمد ثلاث را استیذان کرد

برزیل هم متوقف شد!

رقص لزگینه قفقاز در جاده شهر+ویدیو

چرا آمریکا با وجود ذخایر نفتی گسترده ،برای نفت جنگ می کند ؟

چرا یمن برای آمریکا اهمیت دارد؟/ یمن بزرگترین ذخیره نفتی جهان

چطور از فردی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته مراقبت کنیم؟

زیر و بم ایجاد وزارتخانه آب

صاحبان تریبون در مسیر وحدت شکنی گام بر ندارند/انقلابی گری به معنای هتک حرمت نیست

تاکید رییس جمهوری ارمنستان بر گسترش روابط دوجانبه با ایران

بررسی پرونده های قاچاق سرعت می گیرد

انتشار نام دریافت کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری به زودی

پاسخ دندان شکن بازیگر ایرانی به برند «نایک»/عکس

ذخایر نفت ایران 700میلیارد بشکه شد/جزییات کشف 170 میدان نفت و گاز

لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در انتظار تصمیم مجلس

لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در انتظار تصمیم مجلس