مطالب مرتبط:
امیدواری چین به برگزاری نشست برنامه ریزی شده "اون" و ترامپ
امیدواری چین به برگزاری نشست برنامه ریزی شده "اون" و ترامپ
نیویورک تایمز: خشم اروپا از تحریم های ترامپ و تلاش برای بی ثباتی در ایران
جنگ غیرنظامی ترامپ علیه ایران
دستور جدید بن سلمان علیه ایران/ رفت و برگشت ترامپ ـ اون
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 14:222018-05-27سياسي

چین درصدد مقابله با برنامه ترامپ است، نه دفاع از ایران


رفتار سیاسی ترامپ یا هر رییس جمهور آمریکا نمی تواند شخصی باشد.

همگان متفق القول اند که شبکه ای از نخبگان با نام «اتاق فکر» در هر کشوری سیاست هایی کلان را تدوین و طراحی کرده و برای اجرا به مسئولان ابلاغ می کنند.

- رفتار سیاسی ترامپ یا هر رییس جمهور آمریکا نمی تواند شخصی باشد.

همگان متفق القول اند که شبکه ای از نخبگان با نام اتاق فکر در هر کشوری سیاست هایی کلان را تدوین و طراحی کرده و برای اجرا به مسئولان ابلاغ می کنند.

تنها تفاوت در نحوه اجراست؛ برای مثال پذیرش انتقال پایتخت اسراییل به اورشلیم ازسوی همان اتاق فکر در سال 1995 به تصویب کنگره آمریکا رسیده بود، اما ترامپ آن را اجرایی کرد.

نگاهی به کتاب کمیته 300 افشاگر حضور محفلی نامریی و مجازی با حضور اشخاص حقیقی است که بر جهان حکمرانی دارند.

نائومی کلاین، نویسنده مبارز کانادایی و نویسنده کتاب مشهور دکترین شوک ، بسیاری از لابی های سرمایه داری جهانی را افشا کرده و چگونگی زمینه سازی سیاست های نابهنگام و اخبار زلزله وار را توضیح داده است.

ایشان در همان اوایل جنگ سوریه با استناد به اسناد و مدارک اعلام کرد که دعوای سوریه جنگ بین شیعه و سنی نیست، بلکه ذخایر عظیم گاز کشف شده در سوریه چشم جنگ طلبان و محافل نفتی را حریص کرده است و موضوع ایجاد خط لوله گازی ایران-عراق-سوریه-اروپا از دیگر محورهای جنگ سوریه بوده است.

خانم نائومی کلاین در واقع اولین کسی بوده که به صورت مستدل ثابت می کند قدرت چگونه از فاجعه سود می برد.

موضوع نقشه راه جدید خاورمیانه (New Road Map) از زمان بوش پسر در حمله به عراق مطرح ولی مختصات و مؤلفه های آن افشا نشد تا اینکه باراک اوباما در مناظرات انتخاباتی دور دوم مطرح کرد که اولویت آمریکا آسیا و چین است نه خاورمیانه.

بعد مشخص شد آمریکا در دوران نفت صددلاری توانسته به تکنولوژی استخراج نفت از قلوه سنگ ها یا هیدروکربورهای نفتی دست یابد که به نام انقلاب شیل نفتی مشهور شد.

حضور راهبران صنعت نفت آمریکا در کابینه ترامپ مشخص کرده کارتل های نفتی و بازیگران بازار های مالی دست بالا را در سیاست های دولت دارند.

از طرف دیگر اروپا و چین به عنوان رقبای اصلی اقتصادی آمریکا حریص نفت ارزان هستند تا رشد اقتصادی خود را حفظ کنند اما آمریکا به عنوان تنها قدرت جهانی دارنده نفت (به استثنای روسیه) درصدد است با اعمال سیاست های نفتی شوک آور، اروپا و چین را به زانو درآورد؛ زیرا برای آمریکا تصورکردنی نیست که بعد از آن همه هزینه در برپایی جنگ ستارگان و تلاش برای فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، شاهد رقبای جهانی باشد و شیرینی پیروزی بر شوروی را به تنهایی نچشد! با این توصیف به نکات افشاشده زیر توجه کنید تا دریابید خطر جنگ محتمل کجاست و چرا اروپا تلاش دارد برجام را به هر طریق ممکن حتی با تغییرات حفظ کند یا چین چرا حاضر شده در قبال تمکین ایران منابع مالی بازسازی را در اختیار ایران قرار دهد.

جورج بیکر، رییس گروه موسوم به تولیدکنندگان برای صادرات نفت خام آمریکا، پس از تصویب لغو ممنوعیت 40ساله صادرات نفت خام این کشور در دسامبر 2015 (آذر ماه 1394)، هدف اساسی و سیاست پشت پرده این استراتژی را آشکار کرده و گفته بود: اکنون که ما زمین بازی را مسطح کرده ایم؛ آمریکا سرانجام این فرصت را دارد که پتانسیل کامل کشور به عنوان یک ابرقدرت انرژی را محقق کند.

برای تحقق همین راهبرد است که دولت ترامپ تسلط بر بازار جهانی انرژی را در دستور کار اساسی خود قرار داد.

به همین علت ترامپ در راستای برنامه های بزرگ کارتل های نفتی برای تحقق زودهنگام این استراتژی، سیاست خروج از برجام و برپایی یک جنگ را در خاورمیانه برگزیده است.

حال سؤال مهم این است که تحقق استراتژی ابرقدرت انرژی شدن آمریکا و تسلط بر بازار جهانی انرژی چه ارتباطی با لغو برجام و برپایی جنگ دارد؟ پاسخ را باید در جغرافیای انرژی آمریکا و دیگر تولیدکنندگان و نیز مصرف کنندگان این ماده حیاتی جست.

واقعیت آن است که نفت همچنان قدرت اول و ارزان انرژی جهان محسوب می شود.

آمریکا فقط 48 میلیارد بشکه از این ذخیره حیاتی دارد.

کوچکی این رقم را زمانی بهتر در می یابیم که آن را در کنار ذخیره اثبات شده 300 میلیارد و 500 میلیون بشکه ای ونزوئلا و 266 میلیارد و 500 میلیون بشکه ای عربستان و 158 میلیارد بشکه ای نفت ایران و 109 میلیارد و 500 میلیون بشکه ای نفت روسیه قرار دهیم.

ذخیره 48 میلیارد بشکه ای گویای آن است که آمریکا فقط 2.

2 درصد از کل نفت متعارف جهان را در اختیار دارد.

این در حالی است که این کشور با مصرف 19 میلیون بشکه در روز در رأس کشورهای مصرف کننده جا گرفته است.

اما واقعیت مهم دیگر نیز آن است که از سال 2008 و با دستیابی آمریکا به فناوری های نوین و پیشرفته ای مانند فناوری شکست هیدرولیکی، امکان تولید و بهره برداری از ذخایر عظیم نفت شیل برای این کشور فراهم شد.

بهره برداری از نفت شیل که به انقلاب نفتی مشهور شده، بنا بر گزارش مؤسسه ریستاد انرژی نروژ در سال 1395، یک باره ذخایر نفتی آمریکا را به 264 میلیارد بشکه افزایش داده است.

افزایشی که با اکتشافات جدید میادین خشکی و فراساحلی شیل همچنان رو به صعود دارد و می تواند تولید نفت ایالات متحده را به مرز 14 میلیون بشکه در روز برساند.

براساس ارزیابی یک شرکت مطالعاتی مستقل نفت و گاز به نام ریستاد انرژی(Rystad Energy) در نروژ، ذخایر نفتِ قابل استحصالِ آمریکا در حال حاضر بیش از ذخایر روسیه و عربستان سعودی است.

به استناد این گزارش تحقیقی مستند که درباره ذخایر انرژی های فسیلی در سراسر جهان صورت گرفته، در آمریکا حدود 264 میلیارد بشکه ذخایر نفتی، در روسیه 256 میلیارد بشکه و در عربستان سعودی نیز 212 میلیارد بشکه وجود دارد.

بیش از نیمی از ذخایر نفت آمریکا نفت شِیل است؛ به طوری که ایالت تگزاس به تنهایی بیش از 60 میلیارد بشکه نفت شِیل دارد.

نفت شِیل نفت نامتعارفی است که از فراوری خرده های سنگ نفت زا (شِیل نفتی) به دست می آید.

مواد آلی درون این سنگ ها در فرایندهایی به نفت و گاز مصنوعی تبدیل می شوند.

آقای پِر مگنوس نیسون، تحلیلگر ارشد شرکت ریستاد انرژی با اشاره به ذخایر بالای انرژی فسیلی در آمریکا گفته سه سال پیش ایالات متحده پس از روسیه، کانادا و عربستان سعودی قرار داشت ؛ اما حالا اوضاع تفاوت کرده است.

ریستاد انرژی در این تحقیق سه ساله همچنین از وجود حدود 60 هزار حوزه نفتی کشف شده در سراسر جهان خبر داد که حدود 2.

1 تریلیون بشکه ذخایر دارند.

این ذخایر حدود 70 برابر میزان تولید کنونی یعنی حدود 30 میلیارد بشکه نفت خام در سال است.

گزارش های ریستاد نشان داده که کشورهای روسیه، آمریکا، چین، آرژانتین، لیبی، استرالیا، ونزوئلا، مکزیک، پاکستان و کانادا به ترتیب بالاترین میزان ذخایر گازی شیل را دارا هستند؛ اما در حال حاضر فقط آمریکا به تکنولوژی استخراج نفت- گاز شیل دست یافته است و مبالغ عظیمی در دهه قبل در این زمینه با قیمت های نفت بالای صد دلار در بشکه در این زمینه سرمایه گذاری کرده بود.

انقلاب حفاری شیل در حالی بازار جهانی انرژی را متحول کرده که بنا بر تحلیل دانیل یارگین، اوپک به شیر پیر و موجودی بی آزار و بدون دندان تبدیل شده است .

او معتقد است پیشرفت های فناوری در سال های اخیر تولید نفت شیل را برای آمریکا در قیمت های پایین نفت هم سودآور کرده است و جبهه اوپک و روسیه به خوبی از این موضوع آگاه اند و دقیقا به همین علت بود ک آقای اوباما تأکید داشت دیگر خاورمیانه اولویت اساسی آمریکا نیست! در همین راستا مدت هاست محافل نفتی و کارتل های اسلحه در انتظارند که با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های نفتی ایران، بازار فروش را برای نفت آمریکا مساعد کنند و وقوع جنگی فراگیر در منطقه قیمت های نفت را به ارقام نجومی 200 تا 300 دلار در هر بشکه افزایش دهد؛ واقعه ای که عربستان و روسیه بی صبرانه انتظار آن را می کشند؛ اما عربستان باید اضافه دریافت را صرف تأمین مالی این جنگ کند؛ زیرا کشورهای عربی خود به تنهایی از پس ایران بر نخواهند آمد و ناتوی عربی در عمل به پادوی آمریکایی تبدیل شده است.

سیر حوادث نشان می دهد سرعت رویدادها در منطقه برای رسیدن قیمت نفت به ارقام نجومی به حدی است که دیگر نگرانی ها به خروج آمریکا از برجام جای خود را به نگرانی از وقوع جنگ در منطقه داده است.

جنگی که تحلیلگران، نمایش مضحک نتانیاهو درباره سرقت اسناد هسته ای ایران، مقدمه وقوع آن می دانند و قطع بدون مقدمه روابط دیپلماتیک مراکش با ایران و حمایت زودهنگام و شتاب زده کشورهای حاشیه خلیج فارس از اقدام مراکش، نگاه تحلیلگران جهان عرب را بر این نکته معطوف داشته است که ممکن است دومینوی قطع روابط کشورها با ایران در پیش باشد.

تأکید جیمز متیس بر وقوع جنگ، تأکید بن سلمان بر اینکه اکنون مسئله فلسطین در اولویت عربستان و عرب ها نیست؛ بلکه مهار نفوذ منطقه ای ایران در اولویت است و سکوت معنی دار روسیه در این میان همه و همه نشانه هایی از آن است که آمریکا درصدد برپایی یک جنگ بزرگ منطقه ای در خاورمیانه است.

همگان می دانند که اسراییل بدون جنگ امنیت ندارد و نمی تواند آمریکا را بدوشد و اساسا فلسفه وجود اسراییل ایجاد تنش در منطقه است تا کابینه های نظامی آن بتوانند پابرجا بمانند.

از طرف دیگر نگارنده از حداقل چهار سال پیش نوشته ام حتی اگر قرار باشد به ایران حمله ای صورت گیرد، از سوی آمریکا و اسراییل نخواهد بود؛ بلکه یک کشور مسلمان منطقه این وظیفه تکلیفی را بر عهده خواهد گرفت که در شرایط فعلی بهترین کاندید اجماع عربی به رهبری عربستان تحت پوشش آمریکا و اسراییل خواهد بود تا احساسات جهان اسلام نیز جریحه دار نشود! در صورت وقوع چنین جنگی نفت ایران و حتی احتمالا عربستان از بازار حذف و نفت خلیج فارس دچار افت شدید خواهد شد تا قیمت جهانی بتواند به بالای صد دلار برسد تا در آن شرایط دکل های حفاری شیل میلیون ها بشکه نفت را وارد بازار کنند و هزاران شغل در آمریکا ایجاد شود.

در مقابل، با افزایش سرسام آور قیمت نفت، اقتصاد چین با واردات روزانه بیش از 12 میلیون بشکه دچار ضربه های هولناک خواهد شد و نرخ برابری دلار به یورو و دیگر ارزها به سرعت افزایش و قدرت آمریکا را برای بازپرداخت بدهی هایش چندین برابر خواهد کرد.

البته در چنین شرایطی صادرات نفت روسیه به شرایط قبل از فریز نفتی باز خواهد گشت و پوتین هم لذت فروش با قیمت های نجومی را دوباره تجربه خواهد کرد.

نتیجه این جنگ برای خاورمیانه هرچه باشد، رؤیای اَبَرقدرت انرژی شدن را برای آمریکا فراهم می کند.

بررسی تاریخ جنگ های جهانی اول و دوم نشان می دهد نقطه شروع جنگ همیشه در اروپا بوده است؛ در حالی که به نظر می رسد ترامپیسم درصدد است کانون جنگ فعلی را که ناچاریم آن را جنگ سوم بنامیم، خاورمیانه کند.

مطالعه تاریخ آمریکا نشان می دهد که در آمریکا جنگ با تداوم فعالیت باندهای قدرت گره خورده؛ به طوری که در صد سال اخیر آمریکا در بیش از 50 جنگ شرکت کرده است؛ بنابراین جنگ همیشه به عنوان یک راهنما در دستور روز رهبران آن بوده، با این تفاوت که در شرایط فعلی قدرت نظامی آمریکا برخلاف دهه های 80 میلادی و با حدود 603 میلیارد دلار هزینه نظامی، بلامنازع است.

آقای گورباچف رهبر معزول اسبق شوروی اخیرا مدعی شده که هفت تریلیون دلار اسلحه در انبار خاورمیانه هست که در جنگ نهایی در این منطقه باید مصرف شود.

مضافا بازسازی 15 تریلیون دلار هزینه دارد.

ضمنا دوباره باید این زرادخانه هفت تریلیون دلاری برای نابودی عربستان تجهیز شود تا بازسازی عربستان 20 تریلیون دلار هزینه برای عربستان و درآمد برای شرکت های بزرگ نفتی و پیمانکاری بین المللی به همراه آورد.

اینها تنها بخشی از سیاست های جمهوری خواهان و کارتل های بزرگ اسلحه برای منطقه خاورمیانه و فروش اسلحه است.

کارتل های بزرگ اسلحه، چهار منطقه مشابه خاورمیانه طراحی کرده اند که حداقل تا 20 الی 30 سال آینده بازار فروش تسلیحات نظامی خود را تضمین کنند اما روی دیگر سکه یا چشم اسفندیار همه این تحلیل ها عملکرد دولت ها و ملت های منطقه است که می تواند چنانچه هوشمندانه صورت گیرد، شبح جنگ را به کارناوالی علیه نئولیبرال های جهانی تبدیل کند.

واقعیت آن است که پروژه مشترک ریگان تاچر در جهان غرب یک هدف اساسی بیشتر نداشت و آن هم جنگ علیه فعالیت های جمعی مردم، در هم شکستن سندیکاها و اتحادیه های کارگری و مردمی که دیگر کسی یارای مقابله با برنامه های فاشیستی و ضد انسانی هیئت حاکمه را نداشته باشد، اما حقیقت آن است که در میان جامعه مهارشده آمریکا توانمندی های مردمی و رسانه ای هنوز وجود دارد که می تواند با ایجاد چالش های جدی ترامپ و باندهای قدرت را هراسان کند.

شاید این تصور که بازرس مولر پرونده ترامپ را به جایی کشانیده که وکیل راست گرای ترامپ آقای جولیاتی (شهردار اسبق نیویورک) هم قانع شده که ترامپ مقصر است و افشاگری های اخیر روزنامه نیویورک تایمز چنانچه با عکس العمل مناسب مردمی در آمریکا مواجه شود.

در این میان نقش رسانه های اجتماعی و تکنولوژی و تکنیک هایی که به واسطه رسانه های اجتماعی وجود دارند، فرصت بیان پیام صلح و آشتی را به سراسر دنیا فراهم می کنند؛ فرصتی که تا پیش از این هرگز در کار نبود و این فرصت بسیار مهم و تأثیرگذار خواهد بود و می تواند اجرای برنامه های جنگی نئوفاشیست ها را به تعویق اندازد کمااینکه به نظر می رسد کشورهای اروپایی که آمادگی حضور در سناریوی اخیر آمریکا را ندارند، به همراهی چین درصدد مقابله با برنامه ترامپ (و نه دفاع از ایران) هستند.

برای بازخوانی و بازیابی حقوق عمومی مردم منطقه راهکاری جز اتحاد بین فعالان ضد جنگ و حامیان آزادی و دمو کراسی خواهی وجود ندارد.

در این میان درس گیری از جنگ عراق با ایران، عراق با کویت، فروپاشی عراق و لیبی و سوریه و انتخابات اخیر عراق و تمایلات روس ها مبنی بر خروج همه نیروهای بیگانه از سوریه (ازجمله ایران)، می تواند دولتمردان کشور را به این نتیجه برساند که هرگونه اشتباه استراتژیک کشور و منطقه را دچار آسیب کند و آرزوی دیرین دشمنان ایران زمین و کشورهای عرب منطقه در آسیب رسانی به ایران محقق خواهد شد.

اگر چه نگارنده اعتقاد دارد تکلیف جنگ را همیشه جنگ افزار تعیین نمی کند.


کلید واژه ها: آمریکا - رییس جمهور آمریکا - سوریه - نفتی - رییس جمهور - خاورمیانه - جهان - جهانی - اروپا - اقتصادی - مسئولان - نویسنده - انتقال پایتخت - اتاق - نخبگان - افشا - کنگره آمریکا - باراک اوباما - جنگ ستارگان - رشد اقتصادی - سیاسی - ایران - مشهور - رفتار - کشوری - طراحی - نفت آمریکا - کتاب - شبکه - هایی

آخرین اخبار سرویس:
2 دلیل رشد شاخص بورس از زبان پور ابراهیمی

ماجرای مخالفان روحانی در این روزها / به کجا چنین شتابان

واکنش تند نیکی هیلی به گزارش سازمان ملل درباره فقر در آمریکا: ما را بررسی نکنید

واکنش زنگنه به خبر افزایش عرضه نفت پیش از توافق

مولاوردی: امیدواریم در احکام دانشجویان تجدید نظر شود

تفرقه افکنی تنها امید دشمن برای ضربه به نظام است

به نحوه ملی اعلام کردن اراضی کشاورزی معترضم

برجام در ترازو یا ای سی یو؟!

تدوین گزارش های لحظه ای یگان های ارتش در دفاع مقدس

شبهات دینی امروز ریشه در گذشته دارد

پیش بینی عضو ارشد حزب اپوزیسیون درباره انتخابات فردای ترکیه

مردم در رابطه با رخداد ایرانشهر احساسی برخورد نکنند

سرنوشت کتابخانه ای که رهبری به ورامین هدیه دادند

تریبون های مشهد، صدای همه شهر نیست

تربیت نیروهای مستعد توسط احزاب

رییس جدید دانشگاه آزاد شاهرود معرفی شد

فیلم/ نماهنگ «عالی بود، خدا قوت»

تدوین پروتوکل راهنمای عمل مداخله در خودکشی

شهید چمران "علم و عمل" و "علم و ایمان" را درهم آمیخته بود

رییس شورای شهر: عوارض ساخت وساز در تهران کاهش می یابد

دستور کار جلسات علنی مجلس در هفته جاری

آشفته بازار بین الملل منهای برجام

استقرار میز خدمت در ادارات مازندران از نمادهای حقوق شهروندی است

نوای «ای ایران» با سرانگشتان کلایدرمن در تهران

تعریض جاده دامغان- معلمان نیازمند اعتبار است

اخبار کوتاه

بدون تعارف با فرمانده لوتی های جبهه + فیلم

100مورد بازرسی از تجهیزات شهربازی درسه ماهه اول سالجاری در استان اردبیل انجام شده است

امیدواریم در احکام دانشجویان تجدیدنظر شود

گفتگوی بی واسطه مردم و مسئولان قضایی فارس

ضرورت رعایت حق الناس در جامعه

پیگیری بین المللی پرونده فاجعه منا باید ادامه پیدا کند/ علت عدم حصول نتیجه ملموس و راضی کننده، آلودگی دستگاه های امنیتی و قضایی و سیاسی کشور های دیگر است

منشوری از نور/ شکل گیری هویت دینی با حضور در مسجد

آماده سازی دانش آموزان خوزستانی راه یافته به مسابقات قرآن کشوری

اختلاف روحانی و چمران/ گفتگوی منتشرنشده چمران باآیت الله خامنه ای

گول نخوریم

استخدام تعدادی بازاریاب خانم با روابط عمومی بالا در اصفهان

استخدام راننده با اتومبیل در آژانس شمالشهرِ تهران

استخدام زیگزالدوز و میاندوزکار جهت تریکو بچه گانه در تهران

استخدام کارگر ساده با موتور سیکلت در هرمزگان

استخدام طراح و نجار مبلمان در محدوده آدرانِ تهران

استخدام شرکت حفاظتی چشم سوم در بندرعباس

استخدام بخارکار و وسط کار تریکو بچه گانه در تهران

استخدام کارگر ساده با مدرک دیپلم در کارگاه MDF

با وجود ترامپ، مذاکره با آمریکا هیچ منفعتی برای کشورمان ندارد

استخدام برنامه نویس وب و ویندوز در یک شرکت معتبر

احتکارکنندگان قصد ایجاد هرج و مرج و تزلزل نظام اسلامی را دارند/ دولت احتکار کنندگان را مجازات کند

16 کشور اروپایی در نشست فوری در بروکسل برای گفتگو درباره بحران پناهجویان

دیدار به قیامت

حاشیه های نشست اوپک در وین

گوینده خبر تلویزیون درگذشت

جشن باستانی تیرگان در زلف آباد فراهان

2 نفر، 59 هزار سکه خریدند

مراسم پایان دوره المپیادهای علمی کشور

داماد در لحظه آخر عروس را عوض کرد+ فیلم

خطبه های نماز جمعه یکم تیرماه تهران

کتاب خاطرات ناصر ملک مطیعی در آستانه انتشار

20 سال تأخیر در پرداختن به آسیب های اجتماعی

بررسی موقعیت دایک ها و مسیرهای اصلی ورودی آب به هامون

جدول برنامه های سیمای فارس،شنبه 2 تیر

کتابت قرآن، میراث جاودان

آمادگی ما در دل دشمن هراس انداخته است

تخصیص اعتبار برای اشتغال زایی مددجویان اشکنانی

نقشه راه تبلیغات اسلامی منویات مقام معظم رهبری است

بهره گیری ارتش از ظرفیت نهاد کتابخانه ها برای رشد کتابخوانی

درآمدی بر «نقش رسانه در قبض و بسط گفتمان»

از تخریب بقیع توسط وهابیت تا تبرک جستن مفتی وهابی به قرآن

آشفته بازار بین الملل منهای برجام

هیات مدیره جدید انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی معرفی شد

رسانه ملی ساخت سریال های دینی و مذهبی را از سر بگیرد

هرچه باید درباره انتخابات ترکیه بدانیم

با وجود ترامپ، مذاکره با آمریکا هیچ منفعتی برای کشورمان ندارد

چگونگی محاسبه سابقه خدمت معلمان حق التدریس

شرکت بیش از 33 هزار دانش آموز همدانی در گفتمان های دینی

صالحی: اگر اهداف ایران از برجام تامین نشود، حفظ آن ناممکن است

هزار با فراتر از «اُف»

غفلت بزرگ از بخش محیط زیستی معارف اسلام/ حد توازن آب را پیدا کنیم

تعریض جاده دامغان- معلمان نیازمند اعتبار است

آشفته بازار بین الملل منهای برجام

در حال بازگرداندن املاکی هستیم که غیرقانونی بهره برداری می شوند

استخدام کادر اداری و اعضای هیئت مولفین در موسسه معین

استخدام منشی و کمک آشپز جهت رستورانی در اصفهان

استخدام شرکت مهرسان

استخدام حسابدار در فروشگاه کاشی و سرامیک

پیشنهادات یک مسئول به روحانی برای حل مشکل ستاره دارها

استخدام تعدادی تراکت پخش کن با حقوق بالا در خراسان رضوی

استخدام منشی خانم برای دفتر مهندسی در قم

ذره بین دولت روی رزمندگان 2 قوه دیگر

استخدام رزرویشن وانت تلفنی در محدوده میدان قدسِ اصفهان

در خواست ضدایرانی از خزانه داری امریکا

استخدام منشی خانم در هرمزگان

استخدام فتوشاپ کار و عکاس ماهر خانم در خراسان رضوی

درخواست مرکل برای حل مسأله موشکی ایران

پیوستن به «FATF» منتفی است

استخدام بازاریاب خانم و آقا در مصالح ساختمانی

اگر زمان امام، کسانی پیشنهاد مذاکره با آمریکا را می دادند، امام چگونه برخورد می کرد؟ / برخی مانند شیطان اند؛ هیچ راهی جز مبارزه با آنان نیست / هر منافقی می تواند ریش بگذارد و نماز بخواند

نجات معجزه آسا با هواپیما

فرار به جلوی معاون اول و سخنگوی دولت درباره سیاه نمایی

مُدِ مِسی

نجات 2 خرس در باغ وحش + عکس

چین درصدد مقابله با برنامه ترامپ است، نه دفاع از ایران

چین درصدد مقابله با برنامه ترامپ است، نه دفاع از ایران