مطالب مرتبط:
تراکتورسازی به بخش خصوصی واگذار شد
بخش خبری 19 و 15 دقیقه؛ شنبه پنجم خرداد مرکز قزوین+ فیلم
بخش زیادی از اختلالات اینترنتی برطرف شده است/ پارامترهای کیفی شبکه در حدود قابل قبول قرار گرفته است/ میزان تماس و شکایات مشتریان با مراکز تماس شرکت ها به حد نرمال سابق بازگشته است
راه اندازی بنادر خشک نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی است
راه اندازی بنادر خشک نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 12:122018-05-27پزشكي

مرگ های زندگی بخش


خانواده بیماران مرگ مغزی با مراحل مشکل و آسیب زننده درک مرگ مغزی روبه رو هستندبرخی از افراد هنگام زنده بودن با رضایت قلبی نسبت به دریافت کارت اهدای اعضا اقدام می کنند اهدای عضو فرد مرگ مغزی شده به دو صورت ممکن است؛ - اول رضایت خانواده و دوم وصیت خود فردبنابر قانون جمهوری اسلامی ایران و اکثریت کشورهای جهان، برای اهدای عضو رضایت اولیای دم ضروری استالبته اجرای وصیت فرد منوط به این است که تمام وراث مفاد به طور متفق وصیت نامه را بپذیرندپس از فوت این اجازه مبنا و مأخذی برای عدم استفاده وراث از تکالیف و حقوق مقرر در مورد شخص متوفی نداردبه گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از قانون ، شنیدن خبر مرگ مغزی از سوی پزشک، کوهی را بر سر خانواده آوار می کند.

پزشک می گوید بیمار مرگ مغزی شده با دستگاه هم بیش از هشت روز نمی تواند زنده بمانداما در حالی که خانواده در شوک و بهتی عظیم فرورفته اند و تحمل دوری از عزیزشان را ندارند، پزشکان بحث اهدای عضو را مطرح کرده و به آن ها می گویند اگر به فکر بیماران نیازمند باشید، می توانید به چند نفر جان دوباره ببخشید.

اکنون تصمیم با شماست.

حالا خانواده باید تصمیم بزرگی بگیرند و میان مرگ عزیزشان و نجات جان چند بیمار که مدت هاست در انتظار پیوند به سر می برند ، یکی را انتخاب کنند؛ انتخابی سخت که به منزله آزمونی مهم و انتخاب میان مرگ و زندگی بخشیدن است.

تصمیمی به سختی مرگاهدای عضو را بایدتصمیمی بسیار سخت برای خانواده ها دانست زیرا خانواده بیماران مرگ مغزی با مراحل مشکل و آسیب زننده درک مرگ مغزی روبه رو هستند و همزمان با این بحران، با مشکل تصمیم برای اجازه اهدای عضو نیز روبه رو می شوند که شرایط بحرانی خانواده، انتخاب و تصمیم گیری در این زمینه را سخت تر می کند و در برخی موارد تصور اینکه شاید عزیزشان دوباره به زندگی بازگردد مانع از انتخاب و تصمیمی درست برای اهدای عضو خواهد شد.

این در حالی است که برخی از افراد هنگام زنده بودن با رضایت قلبی نسبت به دریافت کارت اهدای اعضا اقدام می کنند و تمایل دارند پس از مرگ، اعضای بدن شان بتواند به چندین نفر زندگی بخشیده و مرهمی بر آلام افرادی باشد که سال هاست رنج و درد بیماری را به جان خریده اند.

اما نکته مهم این است که در بسیاری از موارد با وجود اینکه فرد مرگ مغزی شده در زمان حیات خود با رضایت قلبی کارت اهدای عضو را دریافت کرده اما هنگام بروز مشکل، باید اهدای عضو با رضایت خانوده صورت گیرد که البته در مواردی نیز با توجه به اینکه فرد در زمان حیات خود رضایت قلبی برای اهدای عضو داشته اما خانواده از این عمل خودداری می کنند.

استفتا از فقهااما نظر فقها در مورد پیوند اعضا چیست؟در این راستا از بسیاری مراجع عظام تقلید از جمله حضرت امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری، آیت ا.

فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی و آیت ا.

صافی و مولانا مطهری (مولوی اهل تسنن) استفتا شده است و ایشان اهدای عضو و پیوند به بیماران نیازمند اعضا را که نجات جان برخی بیماران موقوف برآن است، جایز شمرده اند.

در عین حال اهدای عضو براساس قانون پیوند اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگ مغزی آنان مسلم است ، مصوب 17 فروردین سال 1379 مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، امری قانونی است.

آیین نامه هیات وزیران نیز نحوه اجرای آن را تبیین کرده است.

رضایت خانواده و وصیت فرد در اهدای اعضاباید گفت اهدای عضو فرد مرگ مغزی شده به دو صورت ممکن است، اول رضایت خانواده و دوم وصیت خود فرد، اما نباید فراموش کرد که حتی در صورت وصیت فرد این کار تنها با رضایت خانواده مرگ مغزی شده امکان پذیر خواهد بود.

با توجه به این موارد حال این سوال مطرح می شود با در نظر گرفتن لزوم رضایت اولیای دم از اهدای عضو دلیل دریافت کارت چیست؟کارشناسان در این زمینه اعتقاد دارند که کارت اهدای عضو، نشان دهنده آرزوی قلبی فرد در مورد اهدای اعضای بدن خویش است و همین امر می تواند با نشان دادن خواسته فرد به اولیای دم، تصمیم گیری را برای آن ها در آن زمان حیاتی آسان تر کند و درضمن این کارت می تواند جنبه فرهنگ سازی نیز داشته باشد اما نکته بسیار مهمی را که نباید از نظر دور داشت، این است که نزدیکان و خانواده درجریان این امر خداپسندانه یعنی رضایت فرد برای اهدای عضو قرارگیرند تا درزمان فوت فرد، غافلگیر نشوند و آن را مصیبتی افزون بر از دست دادن عزیز خود ندانند؛چراکه بنابر قانون جمهوری اسلامی ایران و اکثریت کشورهای جهان، برای اهدای عضو رضایت اولیای دم ضروری است و حتی با وجود داشتن کارت اهدای عضو درصورت عدم رضایت اولیای دم، اهدای عضو صورت نخواهد گرفت.

حال این سوال مطرح است در این زمینه چه اقدامی باید صورت گیرد تا این اقدام خداپسندانه تسهیل شود؟ آیابه لحاظ حقوقی و با تصویب قانون می توان دریافت کارت اهدای عضو را به منزله وصیت فرد تلقی کرد؟علی نجفی توانا، حقوقدان و وکیل دادگستری در این زمینه با بیان اینکه پس از فوت شخص، خانواده او طبق قانون می توانند مجری وصیت متوفی باشند، به البته اجرای وصیت فرد منوط به این است که تمام ورثه مفاد به طور متفق وصیت نامه را بپذیرند .

در این گونه موارد اگر یک یاچندنفر از ورثه موافق اجرای وصیت نامه نباشند، نسبت به سهم آن ها باید این مخالفت منظور شود.

این حقوقدان ادامه داد: در مورد اهدای عضو هرچند شخص با دریافت پذیرش کارت مربوطه و موافقت برای اهدای اعضا به نوعی این اختیار را به سازمان مربوطه واگذار می کند، اما واقعیت این است که به دلیل اینکه پس از فوت این اجازه مبنا و مأخذی برای عدم استفاده وراث از تکالیف و حقوق مقرر در مورد شخص متوفی ندارد، پس این ابهام به وجود می آید که اجازه مقدم، نافی اختیار موخر باشد یا حقوق موخر که با توجه به مفاد قانون مدنی و همچنین احکام حاکم بر توارث باید معتبرتر شناخته شود.

اسقاط حقی که ایجاد نشدهدر قانون مجازات اسلامی در یک مورد خاص پیش بینی شده است در صورتی که شخصی مجروح و مصدوم شده و در حالت قبل از فوت قرار دارد، می تواند جانی را از مجازات قصاص معاف کند.

نجفی توانا با بیان این مطلب تصریح کرد: البته در این زمینه میان فقها و حقوقدانان اختلاف نظر وجود دارد که آیا می توان حقی که ایجاد نشده است، اسقاط کرد.

بعضی معتقدند اقدام این فرد، اسقاط ما لم یجب است ( به معنی از بین بردن چیزی بوده که هنوز واجب و لازم نشده است)پس نمی توان قبل از آنکه امری به وجود آمده باشد نسبت به آن اعمالی مانند واگذاری، صلح یا عفو واقع شود.

اما برخی دیگر معتقدند همین که سبب ایجاد آن امر به وجود آمد، ما می توانیم نسبت به واگذاری، عفو یا هرنوع استفاده دیگری اقدام کنیم.

نجفی توانا با بیان اینکه البته مقایسه این دو ، چندان به ظاهر منطقی نیست اما واقعیت این است که در آن مورد خاص نیز قانونگذار مقرر کرده تا جانی بتواند حقوقی را که بعد از مرگ او به وجود می آید، مورد عفو یا بخشش قرار دهد،خاطرنشان کرد: در مورد اعضای بدن نیز شاید با اعمال قاعده قیاس بتوان این حق را برای شخص قائل شد تا اختیار واگذاری اعضای بدن خود را داشته باشد تا بعد از فوت فرد، سازمان اهدای عضو، مجاز به استفاده از اعضای شخص متوفی باشد.

اما در مقابل به نظر می رسد که نمی توان حقوق وراث را ساقط کرد یا برای حقی که ایجاد نشده، این اختیار را به متوفی که در زمان زنده بودنش مالک جان خود بوده اما بعد از فوت دیگر از خود چنین اختیاری ندارد، این امر را موجبی برای سلب حقوق وراث تلقی کنیم.

هرچند از لحاظ رعایت اصل نوع دوستی و منافع اجتماعی می توان اعطای این حقوق را پذیرفت اما به نظر می رسد از لحاظ قانونی نقطه قوت به حدی است که محروم کردن وراث از اعمال چنین حقی بسیار آسان نباشد.

نجفی توانا در پاسخ به این سوال که آیا قانونگذار می تواند به لحاظ قانونی و حقوقی دریافت کارت اهدای عضو را به منزله وصیت فرد تلقی کند،خاطرنشان کرد: در مورد قانون گذاری بی شک این حق برای نمایندگان مجلس محفوظ است که با تغییر قوانین در این زمینه ضوابطی را به تصویب برسانند که این حق از وراث سلب شود، اما با توجه به موازین فقهی و سابقه ای که در قوانین ما وجود دارد، این اقدام شاید نوعی بدعت در حقوق شناخته شده افراد و در فقه و قانون باشد؛ به همین دلیل نیز می توان پیش بینی کرد که چنین حرکتی با چالش های اجرایی مواجه شود.

تسهیل شرایط اهدای عضوامروز به برکت پیشرفت های گوناگون در زمینه علم پزشکی بسیاری از اعضای بدن از جمله قلب، ریه ها،کبد، روده ها، لوزالمعده و کلیه ها قابل پیوند هستند.

علاوه بر این اعضا، برخی از بافت های بدن نیز می توانند به بدن فرد بیمار انتقال یابد.

همچنین با اهدای قرنیه نیز می توان بینایی رابه فردی که دچار صدمه شدید به چشم شده باز گرداند و به عبارتی آلام و دردهای فرد بیمار را تسکین بخشید.

در این راستا باید گفت با توجه به فرهنگ سازی های صورت گرفته در مورد اهدای اعضا و روشن شدن آثار مثبت آن بر همگان، تعداد زیادی از افراد با ثبت نام و دریافت کارت اهدای عضو، خواهان این هستند که به برخی از بیماران زندگی دوباره ببخشند.

این درحالی است که برخی از خانوداه های این افراد،تن به رضایت به اهدای عضو نداده و این عمل را به مثابه مثله کردن عزیزان خود می دانند.

پس به نظر می رسد با وجود تلاش های فراوان برای تبیین فرهنگ اهدای عضو و زندگی بخشیدن دوباره به بیمارانی که رنج و درد بسیاری را تحمل می کنند اما این اقدامات کافی نیست؛ به طوری که براساس آمارها، خانواده های ایرانی در زمان رویارویی با عزیز مرگ مغزی شده خود، یا رضایت نمی دهند یا به سختی رضایت می دهند.

پس لازم است در این زمینه از سوی مسئولان اقدامات قانونی و حقوقی لحاظ شود تا خانواده ها رغبت بیشتری برای این عمل خداپسندانه داشته باشند.

روند اهدای عضو در برخی از کشورهاوقتی فردی دچار مرگ مغزی می شود، همه اعضای بدنش کار می کند و فقط مغز دچار مرگ شده و در این حالت فرد هرگز به زندگی برنمی گردد.

در این بین شاید اهدای عضو عاقلانه ترین و البته انسانی ترین کاری باشد که خانواده بیمار مرگ مغزی می توانند انجام دهند و زندگی بخش چندین بیمار نیازمند عضو باشند.

اهدای عضو امری مرسوم در بسیاری از کشورهاست؛ برای نمونه به اختصار به چگونگی اهدای اعضا در چند کشور جهان می پردازیم.

چینزمان انتظار برای پیوند عضو در چین تنها چندروز است درحالی که در دیگر کشورها باید چند ماه در نوبت بود تا بتوان عمل پیوند صورت گیرد.

به همین دلیل در مدت دو سال، بیش از 400نفر آمریکا را برای دریافت پیوند کبد ترک کرده اند که از این تعداد حدود 40 درصد آن ها ساکنان ایالت های کالیفرنیا و نیویورک بوده و اکثر آن ها نیز به کشور چین سفر کرد ه اند.

برزیلدر کشور برزیل طی کمپینی که توسط باشگاه ورزشی رسیف ایجاد شده ، لیستی از افرادی که در انتظار پیوند عضو هستند، تقریبا به صفر نفر برسد.

درحالی که در برزیل به افراد کارت اهدا عضو داده می شود و قانونی وجود دارد که خانواده اشخاصی که می میرند می توانند برای رضایت اهدای عضو بدهند، اما با این حال روند اهدای عضو در این کشور رو به کاهش است.

اتریشدر کشور اتریش فردی که نمی خواهد اعضای بدنش را اهدا کند، باید مخالفت خودش را پیش از مرگ اعلام کرده باشد؛ در غیراین صورت در صورت بروز مرگ مغزی حتما اعضای قابل پیوند او برداشته می شوند.

البته این اقدام هم مخالفت های زیادی به همراه داشته است.

بسیاری از افراد آن را نوعی اجبار می دانند و معتقدند پزشکان نباید درباره چنین موضوعی تا این حد خودسرانه عمل کنند.

ژاپننرخ اهدای عضو در ژاپن به طور قابل توجهی پایین تر از کشورهای غربی است.

این موضوع به دلایل فرهنگی موجود در ژاپن و همچنین برخی بی اعتمادی ها نسبت به طب غربی است که باعث شد در سال1968 قانونی برای ممنوعیت پیوند عضو در این کشور اجرا شود اما بعد از 30سال از آن قانون در سال1997، ژاپن قانونی را برای اهدای عضو تنظیم کرد که در آن افرادی که دچار مرگ مغزی می شوند، می توانند اعضای بدن خود را اهدا کنند.


کلید واژه ها: اهدای عضو - خانواده - مرگ مغزی - تصمیم - انتخاب - بیمار - بیماران - زندگی - مشکل - کارت اهدای عضو - جمهوری اسلامی - زنده - پزشک - قانون - سلامت نیوز - تصمیم گیری - صورت - انتخابی - جمهوری - انتظار - اسلامی - بیماری - پزشکان - سلامت - ایران - گزارش - شرایط - آوار - نیوز - عظیم

آخرین اخبار سرویس:
فریز تخمک و اسپرم برای حفظ باروری دختران و پسران مجرد + جزییات

بی خوابی در کودکی چه خطری را در بزرگسالی به دنبال دارد؟

آیا یک فنجان قهوه می تواند به جای انسولین استفاده شود؟

این نشانه ها از سرطان ریه خبر می دهند!

آیا می توان بدون کبد زنده ماند؟

مشکلات رایج مری را بشناسید

شناسایی 12 هزار مبتلا به سرطان طی 5 سال با تکنولوژی" pet-ct"

خون ایرانیان؛ از سالم ترین خون های اهدایی در جهان

این سبزی ادرار آور است!

ابطال پروانه استاندارد هشت فرآورده غذایی+ اسامی

راه های جلوگیری از نیش پشه

کمبود و قدیمی بودن تجهیزات آموزشی معضل مهم دانشگاه های علوم پزشکی

یک زن از هر 8 زن آمریکایی مبتلا به سرطان سینه است

یک زن از هر 8 زن آمریکایی مبتلا به سرطان سینه است

جزای استعمال سیگار در اماکن عمومی چیست؟

دردهای قاعدگی را با این ویتامین تسکین دهید

10 نکته که باید در مورد ریزش مو بدانید

ماسک های خانگی برای کاهش چروک دور لب

کمبود این ماده ضریب هوشی کودکان را به شدت کاهش می دهد

امکان تشخیص سرطان پروستات در بیمارستان مسیح دانشوری

هشدارهای پروفسور منوچهر جعفریان: عادات غذایی غلط ایرانیان علت اصلی بیماری هاست

کشوری که شادترین نوجوانان دنیا را دارد

چگونه از تولد نوزاد تالاسمی پیشگیری کنیم؟

پیش بینی زمان مرگ ممکن شد

چگونه بدون دارو فشار خون بالا را درمان کنیم؟

تشویق قرآن به انفاق پنهانی/ رسیدگی به محرومان یک وظیفه انسانی است

علل شایع سوزن سوزن شدن دست و پا

علل ریزش آب دهان در خواب

درمان قطعی پوکی استخوان

چگونه از تولد نوزاد تالاسمی پیشگیری کنیم؟

از علل تا درمان ریزش آب دهان در خواب

کمبود ید تا 13 درجه ضریب هوشی کودکان را کاهش می دهد

کمبود ید تا 13 درجه ضریب هوشی کودکان را کاهش می دهد

مجرد ماندن آدم را می کشد!

علاقه شدید به مصرف نمک از کجا می آید؟

فواید باور نکردنی طالبی

علت درد مچ دست و درمان آن

خطرناک ترین مضرات گوشت قرمز!

گوشت قرمز باعث سرطان می شود؟

این نوشیدنی اکسیر شفابخش صبحگاهی است

خواب آلودگی روزانه را با 5 نسخه کاملا رفع کنید

ناباروری؛ مشکلی قابل درمان

دردهای قاعدگی را با این ویتامین تسکین دهید

چگونه صبح با صورت زیبا بیدار شویم؟

چرا ژل رویال برای ناباروری مفید است؟

کمبود ید چه بر سر کودکان می آورد؟

برخورد با سودجویان در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تشدید می شود

آیا با عرق کردن می توان کالری سوزاند؟

علائم عجیب سرطان ریه که باید بدانید

شناسایی 12 هزار مبتلا به سرطان طی 5 سال با تکنولوژی" pet-ct"

اینگونه شاد زندگی کنید!

چگونه با داروهای گیاهی ضرب دیدگی را درمان کنیم؟

برای تقویت حافظه این دمنوش ها را مصرف کنید

با یک نوشیدنی خوشمزه نفخ و یبوست را درمان کنید

زمان مرگ خود را پیش بینی کنید!

تخم بلدرچین ،بمب ویتامینی و تغذیه ای

بدترین و بهترین بخش های مرغ برای خوردن

5 عامل اصلی شوره سر را بشناسید

6 غذایی که قلب شما آرزو می کند دیگر آنها را نخورید

با خواص خواص فوق العاده آب پیاز آشنا شوید

خانم ها سردرد خود را با پوشیدن این روسری ها کاهش دهید

زمانی که شغلتان شما را نابینا می کند

آرتروز لگن و زانو در کمین کودکان چاق

8 روش برای دستیابی سریع به شکم شش تکه

دلایل سرمایی بودن برخی افراد چیست؟

چگونه بدون دارو فشار خون بالا را درمان کنیم؟

نقش لباس در سردردها و بروز برخی بیماریها

علائم عجیب سرطان ریه که باید بدانید

بهترین رژیم غذایی برای دیابتی ها + زمان مناسب مصرف

شستشوی گوش چیست و چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

با خواص خواص فوق العاده آب پیاز آشنا شوید

هرآنچه درباره وزوز گوش باید بدانید

چرا جنین باید در رحم مادر حرکت کند؟

دختران شین آبادی به خارج از کشور اعزام نمی شوند

روزیاتو: هر آنچه که باید درباره قارچ پوستی و راه های پیشگیری از آن بدانید

تامین آب شرب با استفاده از بذر

6 غذایی که قلب شما آرزو می کند دیگر آنها را نخورید

برخورد با سودجویان در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تشدید می شود

دردهای قاعدگی را با این ویتامین تسکین دهید

6 غذایی که قلب شما آرزو می کند دیگر آنها را نخورید

5 عامل اصلی شوره سر را بشناسید

برگزاری کارگاه آموزشی راههای مقابله با تب کریمه کنگو در اندیمشک

دارویی که سلول های سرطانی را فریب می دهد

بدترین و بهترین بخش های مرغ برای خوردن

عقرب زدگی را جدی بگیریم

بدترین و بهترین بخش های مرغ برای خوردن

شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری اعلام شد

بازیگر آمریکایی «ملانیا ترامپ» را تهدید کرد

تخم بلدرچین ،بمب ویتامینی و تغذیه ای

کشف و معدوم سازی حدود 2 تن مواد غذایی فاسد در اندیمشک

برگزاری کارگاه آموزشی ویژه سرپرستاران و رابطین آموزشی بیمارستان امام خمینی (ره)

توصیهای مدیر شبکه بهداشت و درمان اندیمشک در خصوص گرما زدگی

شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری اعلام شد

جزییات مرگ کودک خرمشهری در بیمارستان

درخواست وزیر بهداشت از سازمان غذا و دارو: لیست و قیمت دارو های کشور را منتشر کنید

بشقاب غذای سالم حاوی چیست؟

برای تقویت حافظه این دمنوش ها را مصرف کنید

برگزاری کارگاه آموزشی تشریح کدهای 724 و 247 ویژه سرپرستاران و رابطین آموزشی بیمارستان امام خمینی (ره)

شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری چیست؟

ساخت لیزر با الهام از آفتاب پرست

مرگ های زندگی بخش

مرگ های زندگی بخش