مطالب مرتبط:
از «واکنش بزرگترین شرکت تجارت نفت جهان به تحریم ایران» تا «بانکی که 7 هزار نفر از کارمندان خود را تعدیل می کند»
پاسخ وزارت نفت به دیوان محاسبات:برای واریز همه درآمد گاز به خزانه،تکلیف قانونی نداشتیم
صادرات نفت ایران پس از خروج آمریکا از برجام ادامه دارد
استخدام مدیر کنترل کیفیت در شرکت تولیدی و صنعتی گرم ایران
استخدام اپراتور CNC در شرکت تولیدی و صنعتی گرم ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 09:212018-05-27سياسي

پاسخ کیهان به وزارت نفت: طرف ایران هستید یا شرکت فرانسوی؟!


روابط عمومی وزارت نفت ضمن ارسال جوابیه ای طولانی که بیشتر به طنز شبیه است، می گوید قرارداد با شرکت توتال، قرارداد جامع و خوبی بوده است! - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، روابط عمومی وزارت نفت ضمن ارسال جوابیه ای طولانی که بیشتر به طنز شبیه است، می گوید قرارداد با شرکت توتال، قرارداد جامع و خوبی بوده است!در پی دومین بدعهدی شرکت توتال در دهه گذشته که همراه با خسارت های وسیع برای کشورمان است، اعتراض ها به وزارت نفت به خاطر اعتماد مجدد به این شرکت بدسابقه شدت گرفته است.

در پی انتشار خبری با عنوان توتال، اطلاعات نفتی را دزدید و رفت روابط عمومی وزارت نفت جوابیه ای ارسال کرد.

در این جوابیه آمده است: هدف از عقد قرارداد تیر ماه 1396 با کنسرسیوم متشکل از شرکت های توتال فرانسه، سی ان پی سی چین و پتروپارس ایران جذب سرمایه گذاری خارجی جهت توسعه میدان گازی فاز 11 پارس جنوبی و انتقال تکنولوژی به ویژه در خصوص سکو های عظیم تقویت فشار گاز در دریا که برای اولین بار در حوزه پارس جنوبی احداث می گردد، بوده است.

دانش فنی طراحی و ساخت سکو های مزبور در اختیار شرکت های ایرانی نبوده و لاجرم احداث اولین سکوی آن به شرکت های بین المللی توانمند واگذار شده و براساس مفاد قرارداد بعد از ساخت اولین سکو، دانش فنی آن به پیمانکاران ایرانی منتقل می شود.

مزید اطلاع، قبل از عقد قرارداد فاز 11، موافقت مقام های عالی نظام وفق قانون نفت، یعنی هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی اخذ شده است.

در این هیئت، مقام های عالی رتبه قوای مجریه، قضاییه و مقننه حضور داشته و بر فرآیند ارجاع کار به کنسرسیوم پیمانکار نظارت کامل داشته و دارند.

بنابراین، مصالح عالیه نظام از جانب هیئتی که قانون گذار اعضای آن را معین نموده است، رصد شده و ابهام های مطرح شده در مقاله کیهان از پیش، مورد عنایت هیئت مزبور بوده و پس از تدقیق لازم، اجازه عقد قرارداد صادر شده است.

خروج احتمالی توتال از قرارداد فعلی و نیز قرارداد سال 87 مورد اشاره کیهان، به دلیل اعمال تحریم های بین المللی بوده و در حقیقت این موضوع معلول این تحریم ها بوده و شایسته است آن جریده شریفه به جای معلول در مورد علل تحریم ها روشنگری نماید.

در رابطه با ادعای مطرح شده مبنی بر عدم توجه به رفع ایرادات ذکر شده از سوی دفتر مقام معظم رهبری، توضیحات و پاسخ های لازم به مقامات ذیصلاح و مسئول ارائه گردیده که به دلیل تخصصی بودن موضوع و ضرورت حفظ محرمانگی، انتشار عمومی آن امکان پذیر نبوده، اما ذکر این نکته قابل توجه است که هیئت نظارت بر منابع نفتی در جریان موارد مطروحه قرار گرفته و با امعان نظر به پاسخ وزارت نفت، نسبت به صدور مجوز عقد قرارداد اقدام نموده اند.

بنابراین، نگرانی روزنامه کیهان در این خصوص موضوعیت ندارد.

ارائه اطلاعات به طرف مقابل در کلیه قرارداد های بین المللی و حتی داخلی عرف رایجی است که پس از مبادله موافقت نامه محرمانگی صورت می پذیرد و براساس آن پیمانکار متعهد می شود از این اطلاعات فقط در رابطه با موضوع قرارداد استفاده نموده و در صورت هر گونه تخلف، موضوع از طریق مراجع ذیصلاح بین المللی قابل پیگیری است.

چنانچه، آن جریده مستنداتی دال بر تخلف شرکت توتال در این زمینه در اختیار دارد، مقتضی است، مدارک مربوطه را جهت پیگیری های بعدی به وزارت نفت تسلیم نماید تا موضوع به طور جدی از طریق مراجع حقوقی و قضایی پیگیری شود.

قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی بر مبنای چارچوب مصوب هیئت دولت تدوین شده و در نهایت مفاد آن قبل از تنفیذ به تصویب هیئت نظارت بر منابع نفتی رسیده است.

در این قرارداد هیچگونه جریمه ای جهت خروج هر یک از اعضای کنسرسیوم پیش بینی نشده و لیکن بازپرداخت کلیه هزینه کرد ایشان تا مقطع تولید از میدان معوق خواهد ماند.

مضافاً اینکه، موضوع اخذ جریمه از شرکتی که قراردادی جهت سرمایه گذاری منعقد می کند، ولی به دلایلی خارج از اراده اش قادر به ادامه کار نیست، نکته بدیعی است که روزنامه کیهان مطرح نموده و چنین موضوعی نه تنها در وزارت نفت بلکه در سطح بین الملل نیز مسبوق به سابقه نیست.

البته اگر منظور نویسنده کیهان، جرایمی است که در قرارداد های اجرایی مانند طراحی، خرید و ساخت (EPC) علیه پیمانکار اعمال می شود باید گفت که ماهیت این قبیل قرارداد ها کاملاً با قرارداد مورد بحث متفاوت است.

کیهان: دفاع از قرارداد فاقد ضمانت و فاقد مکانیسم اخذ خسارت در صورت بدعهدی طرف مقابل، در حالی که طرف مقابل هم سابقه بدعهدی دارد و هم مجدداً دست طرف ایرانی را سر بزنگاه در پوست گردو گذاشته و زیر تعهدش زده، تعجب آور است و بیم آن می رود که خسارت های زنجیره ای دیگری نظیر کرسنت (18 میلیارد دلار)، استات اویل، فروش گاز ارزان قیمت به ترکیه و.

را در پی بیاورد!سخن گفتن درباره هدف از قرارداد با توتال در حالی که قرارداد برای دومین بار هوا شده، حداقل نشان از سوء مدیریت و فقدان آینده نگری در مدیران مربوط در وزارت نفت و رؤیا اندیشی محض حکایت می کند.

ضمن اینکه شرکت های معتبر ایرانی بار ها اعلام کرده اند اجرای 80 تا 90 درصد پروژه 11 پارس جنوبی، در توانمندی آن ها بوده است.

ثانیاً فاکتور کردن دانش فنی ای که طبق قرارداد قرار بوده بیاید، اما با عنایت به سابقه بدعهدی توتال معلوم بود عملی نخواهد شد، لاپوشانی خسارت حاصل از تعلل در سپردن پروژه به شرکت های دیگر و همچنین عدم پیش بینی اخذ جریمه و خسارت از شرکت فرانسوی در صورت بدعهدی است.

اما وزارت نفت دراین باره کاملا سکوت اختیار کرده، چون هیچ پاسخی ندارد و با هر قضاوت حقوقی محکوم است.

انداختن مسئولیت قرارداد به گردن این هیئت و آن نهاد نیز، چیزی از بار مسئولیت و کوتاهی مدیران مربوطه در وزارت نفت کم نمی کند.

بنابر برخی محاسبات توتال در 20 سال گذشته با بدعهدی هایش روزانه 15 میلیون دلار به ایران خسارت وارد کرده است.

جالب اینجاست که روابط عمومی وزارت نفت در توجیه بدعهدی توتال به نحوی قلم زده که انگار روابط شرکت فرانسوی است و نه روابط عمومی وزارت نفت دولت جمهوری اسلامی ایران! راه انداختن بحث علت و معلول درباره تحریم ها درحالی است که دولتی ها و از جمله شخص وزیر با تاکید - و ضمن تحقیر و توهین به منتقدان- می گفتند تحریم ها هرگز باز نخواهد گشت و با همین توهم خودساخته، به توتال اعتماد کردند و بدون اخذ ضمانت، قرارداد مهم را واگذار کردند.

درباره انداختن مسئولیت حضور و تقصیر های خود به گردن دفتر مقام معظم رهبری نیز به صراحت باید گفت: مسئولیت عقد قرارداد ها و رعایت موازین قانونی، برعهده خود وزارت نفت است؛ ضمن اینکه در قبیل موضوعاتی نظیر برجام، IPC (قرارداد های جدید نفتی) و مورد توتال، دستگاه های دولتی ذی ربط و وزارت نفت اغلب به توجه ها و تذکرات مجلس و سازمان بازرسی و سایر مراجع نظارتی بی اعتنایی کرده، اما هرگاه که کار به بن بست خورده، اقدام به سلب مسئولیت از خود و فرافکنی کرده اند.

اما درباره سرقت اطلاعات محرمانه مخزن مشترک با قطر توسط توتال - در حالی که توتال پیمانکار طرف قطری است - و ادعای وزارت نفت مبنی بر اینکه مدارک را برای پیگیری ارائه کنید؛ باید به حضرات خاطر نشان کرد: شما درباره قرارداد کرسنت نیز همین توجیهات را می تراشیدید و 10-15 سال زمان برد تا صدای فساد و زد و بند پرخسارت دربیاید؛ و موضوع خالی کردن مخزن مشترک (با اطلاعات کامل، به مصداق چو دزدی با چراغ آید، گزیده تر برد کالا) نیز احتمالا صدایش به زودی درخواهد آمد.

(حکایت همان دزدی که بالای دیوار رفته بود، اما گفت: دارم ساز می زنم و صدایش صبح درمی آید!)؛ و سرانجام اینکه باید پرسید چرا روابط عمومی وزارت نفت اصرار دارد بدعهدی چندباره توتال را به امری خارج از اراده این شرکت ربط دهد؟ توتال روزی که می خواست قرارداد ببندد، احتمال می داد که تحریم ها بازگردد و با این وجود قرارداد را امضا کرد.

آیا این طرف، امضاکنندگان و پخت و پزکنندگان هیچ پیش بینی نمی کردند که چند سال وقت کشی کردند و اطلاعات سری را به شرکت بدعهد سپردند؟
کلید واژه ها: قرارداد - روابط عمومی - توتال - وزارت - ایران - بین المللی - سرمایه گذاری خارجی - پیمانکار - عالی - کیهان - روابط - اولین - نظارت - تحریم - شرکت های ایرانی - ایرانی - طولانی - نفتی - سرمایه گذاری - قانون - پیمانکاران - نظام - خبرگزاری - تکنولوژی - اطلاعات - انتقال - اعتراض - سرمایه - رابطه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
ایران موفق ترین کشور در مبارزه با تروریسم است/ تشریح موانع گفت وگوی سازنده حقوق بشری در سطح بین الملل

برنامه های شهدای هفتم تیر

لایحه اصلاح ساختار دولت در مجلس ،عادی بررسی می شود

دانلود آهنگ جدید پسران شرقی و علیرضا زاهدی بنام باورش سخته برات

توضیحات رییس دادگستری تهران در مورد اعدام ثلاث

محمد ثلاث در بیمارستان اعتراف کرد

برگزاری سی و پنجمین نشست تخصصی توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان

پیدان شدن جسد یک زن در رودخانه زیاز

گزارش تحقیق و تفحص از قاچاق کالا و ارز

شهید مرادی چقدر خمس پرداخت کرد؟

لاریجانی: مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند

مخالفت کمیسیون برنامه با توقف مطالعه، اجرا و توسعه طرح های انتقال آب

ماجرای عجیب موریانه خوردن ستون های گنبد امام حسین(ع)+ تصویر

ضرورت عمومی کردن دانش اقتصاد/ اقتصاد نیازمند ارتباط با مردم است

شریعتی؛ آزادی خواه یا بنیاد گرا؟

نشست نقش آفرینی زنان در اقتصاد انقلاب اسلامی مبتنی بر اندیشه مقام معظم رهبری

مشکل صدور پایانکار تعاونی های هفتگانه در منطقه 2 رفع شد

دولت نقدینگی ها را به سمت بورس می برد/ برنامه ریزی دولت برای شناسایی نقاط آسیب پذیر اقتصاد

ویلای ده هزار متری، ملک شخصی یا دفتر فوق سری؟

داماد ترامپ با عبدالله دوم در امان دیدار کرد

حدود 17 هکتار از مراتع جهرم سوخت

تشیع روح اللهی

اعضای کمیسیون برنامه با توقف اجرا و توسعه طرح های انتقال آب مخالفت کردند

داداشی در گفت وگو با فارس: جلسه امروز کمیسیون اصل 90 برگزار نشد

دیدار صالحی با وزیر مشاور خارجه آلمان

6 روستای سنندج و کامیاران صاحب دهیاری می شود

بررسی ظرفیت های صنعت و معدن استان و کمک به جذب سرمایه گذار

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه هم وعده های 100 روزه داد

نشست اعضای ستاد ساماندهی سواحل کشور

برقراری میز خدمت شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان از ابتدای تیرماه

لاریجانی: مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند

روحانی یک قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

خیز دشمن برای ساقط کردن نظام اسلامی/ سقوط نظام اسلامی یک آرزویی است که دشمن به گور می برد

معاون پژوهشی و آموزشی پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی منصوب شد

دستور رهبری برای رفع مشکلات اسناد زمین کشاورزان/ صادرات محصولات کشاورزی لنگی دارد

خط آهن جدید میانه تا یکسال آینده به تبریز می رسد

تشریح جزییات پرونده عامل شهادت مامورین نیروی انتظامی در خیابان پاسداران/کسانی درباره حکم محمد ثلاث ادعای واهی وارد می کنند که هیچ اطلاعی از محتوای پرونده ندارند

استاندار تهران به تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل تاکید کرد

وزیر کشور از مرز مشترک ایران- ترکمنستان بازدید می کند

وزیر کشور از مرز مشترک ایران- ترکمنستان بازدید می کند

پاک باش و خدمتگزار

استاندار تهران به تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل تاکید کرد

جزییاتی از دستگیری متهمان پرونده تعرض و تجاوز در ایرانشهر

روحانیون در مدارس چه می کنند؟/ اشتغال 3 هزار روحانی در آموزش وپرورش

سالار عقیلی به جمهوری آذربایجان می رود

بیان جزییات جدید از پرونده واگذاری املاک دوره قالیباف توسط عضو شورای شهر

ویژگی های بسیجی واقعی

تجدید چاپ رمانی روسی با ترجمه بهمن فرزانه

پلیس پرچم های جعلی هواداران ایران در جام جهانی را جمع آوری کرد

اجرای طرح نشاط معنوی در مساجد و بقاع متبرکه

روسیه در اقدامی تلافی جویانه، بر کالاهای آمریکایی تعرفه وضع کرد

رکورد در تراز دریاچه ارومیه

اطلاعات حساس تسلا لو رفت

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه وعده های 100 روزه داد

سوال ملی دو تن از نمایندگان از وزیر راه و شهرسازی اعلام وصول شد

خط آهن جدید میانه تا یکسال آینده به تبریز می رسد

سیستم پایش ماهواره ای آتش سوزی جنگل ها در ایلام فعال است

دکتر کاکایی مشاور مدیرعامل ایران خودرو نیست

چهره اقتصادی سفیر می شود

گردهمایی سراسری مدیران کل دفاتر مدیریت عملکرد و بازرسی

تشکیل جلسه ستاد خدمات سفر تابستان خراسان رضوی

وزیر دادگستری : رعایت حقوق شهروندی تکلیف شرعی ما است

نشست دادستان تهران با مدیران رسانه ها

موافقان FATF حاضر به مناظره نشدند

بعد از 12 سال، ریاست به اصلاح طلبان رسید

جهانگیری:پرچم مبارزه بافساد رابالا نگه می داریم/ پزشکیان:برای عبورازمشکلات بامردم صادقانه سخن بگوییم

سران قوا برای مقابله با جنگ روانی و تبلیغاتی آمریکا چه تصمیم گرفتند؟

واکنش توکلی درباره ویلای لواسان منتسب به فیروزآبادی/ فیروزآبادی: محل 22سال دفتر فوق سری ستادکل بود

اجرای برنامه سوم توسعه شهرتهران

گزارشی از سرداب مقدس امام زمان (عج) در سامرا +تصاویر

رعایت حقوق شهروندی تاکتیک نیست، تکلیف است

تصاویری از افرادی که ثابت کردند به راحتی می توان قهرمان بود

رییس جمهور یک قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

پایین بودن سرانه مصرف قارچ خوراکی در کشور

بازدید 25 هزار گردشگر از جشنواره تش و پاتیل اقلید

کشف چوب قاچاق در فومن

دی میستورا: نشست ژنو مفید و بسیار ثمربخش بود

رییس سازمان بسیج اساتید:​ جایزه ملی و بین المللی «شهید چمران» راه اندازی می شود

مفهوم حکمت در آراء صدرالمتألهین بررسی می شود 

کنفرانس بین المللی صلح پژوهی برگزار می شود

وزیر دادگستری: رعایت حقوق شهروندی تکلیف شرعی ما است

از سوی موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار می شود نشست نقش آفرینی زنان در اقتصاد انقلاب اسلامی مبتنی بر اندیشه مقام معظم رهبری

بسته گردشگری چهار استان شمال غرب کشور تهیه شود

نرخ بالای اجاره بهای مسکن با درآمد خانوراها تناسبی ندارد

حذف حق عائله مندی زنان معلم مجرد قانونی است

طرح سربازی داوطلبانه در مجلس

7500هکتار نهالکاری و احیای مناطق بیابانی در خراسان شمالی

جایگزینی کنکور با امتحانات نهایی اضطراب دانش آموزان را کم نمی کند

عارف رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شد

آغاز ممیزی ویدیوهای اینترنتی توسط ناظران تلویزیون با حذف آزاده صمدی؟!

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

تالار اندیشه؛ میزبان دوستداران شهید چمران

امکانات آموزشی در اختیار دانش آموزان اتباع بیگانه در یزد قرار دارد

ورود سپاه به حوزه حفاظت از شخصیت ها در برابر حملات بیوتروریسم

توضیحات رییس کل دادگستری تهران درباره ابهامات پرونده محمد ثلاث

کنایه محمدرضا زائری به مسئولان و مدیران

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 30 خرداد 97

تئوری تازه اخترشناسان، وجود سیاهچاله ها را در کیهان زیر سوال می برد

تأکید استاندار تهران بر همکاری همه دستگاه ها در تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل

معاون وزیر صنعت: نمی دانم و نمی توانم اسم هک را بیاورم

پاسخ کیهان به وزارت نفت: طرف ایران هستید یا شرکت فرانسوی؟!

پاسخ کیهان به وزارت نفت: طرف ایران هستید یا شرکت فرانسوی؟!