مطالب مرتبط:
موافقت ترامپ با لغو تحریم ZTE به شرط جریمه مالی و تغییر مدیران رده بالا
مراودات گردشگری با عراق نیازمند تغییر است
مراودات گردشگری با عراق نیازمند تغییر است
جدیدترین تغییر کنکور 98 اعلام شد | طراحی 2 سری سوال برای داوطلبان
موافقت مدیران شهری شیراز با تغییر کاربری سومین باغ در بلوار چمران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 09:152018-05-27سياسي

لایحه «پالرمو» کجا و چگونه تغییر یافت


نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه چهارم بهمن ماه سال گذشته به لایحه دولت مبنی بر پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو رأی مثبت دادند و این لایحه برای تأیید به شورای نگهبان ارسال شد.

- هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست لایحه پالرمو کجا و چگونه تغییر یافت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه چهارم بهمن ماه سال گذشته به لایحه دولت مبنی بر پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو رأی مثبت دادند و این لایحه برای تأیید به شورای نگهبان ارسال شد.

اما کمتر از سه ماه بعد، اعلام یک خبر جامعه سیاسی ایران را بهت زده کرد.

در بخشی از این گزارش می خوانیم: چه کسی لایحه مرا جابه جا کرد؟ اگر مشخص شود چطور متن لایحه دولت مبنی بر پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو و ترجمه ارائه شده دولت از متن این کنوانسیون به مجلس شورای اسلامی دستکاری شده است، پاسخ بسیاری از پرسش ها درباره چرایی و مراکز مخالف نسبت به لوایح سه گانه مربوط به تأمین مالی تروریسم مشخص خواهد شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه چهارم بهمن ماه سال گذشته به لایحه دولت مبنی بر پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو رأی مثبت دادند و این لایحه برای تأیید به شورای نگهبان ارسال شد.

اما کمتر از سه ماه بعد، اعلام یک خبر جامعه سیاسی ایران را بهت زده کرد.

اواخر فروردین امسال، الهیار ملکشاهی رییس کمیسیون قضایی مجلس اعلام کرد: لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو با متن اصلی آن مغایرت دارد و این موضوع طی نامه ای خطاب به رییس جمهوری به وی برای بررسی اعلام خواهد شد.

این خبر اعجاب آور که در نوع خود بی سابقه است، هجمه های بسیاری متوجه دولت کرد.

رسانه های منتقد دولت با تکیه بر این خبر، یعنی مغایرت ترجمه ارسالی کنوانسیون به شورای نگهبان با متن اصلی، انگشت اتهام را به سمت دولت نشانه رفتند و دولت را به فریبکاری متهم کردند.

اما با یک تطبیق ساده از سوی معاونت حقوقی رییس جمهوری، روشن شد که ترجمه ارائه شده از سوی دولت، هیچ مشکلی ندارد و اگر اتفاقی رخ داده است، باید آن را در مجلس شورای اسلامی جست وجو کرد.

** کنوانسیون پالرمو چیست؟کنوانسیون پالرمو نام خلاصه شده کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی است که جرایم فراملی مانند قاچاق انسان بویژه زنان و کودکان، قاچاق مهاجرین و ساخت و قاچاق اسلحه را شامل می شود.

تا سال 2017 میلادی، 189 کشور جهان این کنوانسیون را امضا کرده اند که این یعنی 5 کشور بیش از کشورهایی که عضو سازمان ملل متحد هستند.

عراق، فلسطین، سوریه، لبنان، چین، روسیه، هند و بسیاری دیگر کشورهایی هستند که این کنوانسیون را امضا کرده اند.

در این میان کشورهایی چون پادشاهی بوتان، جمهوری کنگو، سومالی، سودان جنوبی، کره شمالی و البته ایران نیز هستند که تاکنون این سند را در مجالس خود تصویب نکرده اند.

مخالفت های پرطنین منتقدان دولت با این لایحه، تنها با این جمله تکراری دنبال می شود که در صورت پیوستن ایران به این کنوانسیون، حمایت های ایران از گروه های مقاومت با مشکل مواجه خواهد شد.

محمود صادقی، رییس فراکسیون شفافیت اقتصادی و انضباط مالی اما با بیان اینکه ایران با تحفظاتی به کنوانسیون پالرمو پیوسته است، عنوان کرد: حتی ما ماده واحده ای را در این لایحه اضافه کرده ایم و گفته ایم پیوستن ایران به این کنوانسیون به منزله شناسایی دیگر اعضا مانند اسراییل نیست.

الجزایر هم قبلاً این کار را کرده است.

پیوستن به این کنوانسیون اثرات مطلوبی از جمله ایجاد شفافیت و اعتمادسازی دارد.

حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری هم تأکید کرد که بسیاری از ترتیبات کنوانسیون پالرمو مشروط به منطبق بودن با قوانین داخلی کشور ها است و از این رو نگرانی برخی ها که مخالف آن هستند، رفع می شود.

امیری افزود که در این کنوانسیون تصریح شده که دامنه شمول کنوانسیون مقابله با جرایم سازمان یافته فرا ملی است و نگرانی ای که دوستان نسبت به جریان های استکباری و استعماری در مورد این لایحه دارند، وجود ندارد زیرا این لایحه تحفظ پذیر است.

** تاریخچه بررسی کنوانسیون در ایرانبا وجود تأکید بر تحفظ پذیری لایحه و تأکید مسئولان که نه این لایحه و نه دیگر لوایح مرتبط با FATF خللی در روابط ایران با گروه های مقاومت ایجاد نمی کند، اما منتقدان دولت مانند هر اقدام دیگر دولت، در اینجا نیز یک قدم از مخالفت های خود کوتاه نیامدند.

این مخالفان یک واقعیت را نادیده می گیرند و آن اینکه کار بررسی این کنوانسیون از دولت هشتم آغاز شده است و مروری بر فرآیند و تاریخچه بررسی این لایه در دولت های مختلف، نشان می دهد که تصویب این کنوانسیون در مجلس، در نهایت تصمیم نظام است.

نخستین نامه پیشنهاد الحاق به کنوانسیون، 9 آذرماه 1379 و از سوی وزیر امور خارجه به دولت ارائه شد.

پس از بیان نظر معاونت حقوقی وقت رییس جمهوری، در سال 1381 در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت وقت طرح و 19 بهمن ماه همین سال نیز استعلام های لازم از وزارتخانه های اطلاعات، دادگستری، خارجه، فرهنگ و ارشاد اسلامی، امور اقتصادی و دارایی و دفاع صورت گرفت.

بررسی بیشتر این کنوانسیون تا سال 1384 در دولت ادامه پیدا کرد و در سال 1391 نیز در شورای امنیت ملی کشور بررسی شد.

سرانجام، این لایحه 17 آذرماه 1392 به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.

ابتدا این لایحه 8 آبان 93 در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس رد شد، اما 9 مرداد همین سال، دولت درخواست بررسی مجدد این لایحه را به مجلس ارائه کرد که سرانجام در 4 بهمن 1396 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

آنچه از مرور تاریخچه بررسی کنوانسیون پالرمو در ایران می توان فهمید، بی ارتباط بودن آن با برجام است.

به عبارت دیگر، با وجود مخالفت های مصرانه منتقدان دولت که تصویب لایحه مربوط به کنوانسیون پالرمو را به آنچه تسلیم های پی در پی کشور پس از برجام توصیف می کنند، این لایحه 18 سال پیش در دولت مطرح شد، زمانی که هنوز مذاکرات هسته ای سعدآباد نیز به سرانجام نرسیده بود.

بنابراین، اکنون این منتقدان دولت هستند که باید توضیح دهند با چه چسبی، لایحه ای که 18 سال در چرخه بررسی و تصمیم گیری در سطوح مختلف نظام مطرح بوده است را به توافقی ربط می دهند که کمتر از سه سال از عمر آن می گذرد؟** روال بررسی در مجلسمنتقدان دولت و طبیعتاً لایحه، ادعا می کنند که وقتی این لایحه در مجلس نهم رد شد، دولت بار دیگر آن را به مجلس دهم ارائه داد که همسو با دولت بود.

اما این دروغی دیگر در سلسله نادرستی هایی است که درباره این لایحه مطرح شده است.

واقعیت از این قرار است که 8 خرداد 1393 کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نهم، پس از بررسی، لایحه مزبور را به دلیل ابهام در تأمین منافع ملی ناشی از الحاق به کنوانسیون مذکور، رد کرد.

اما هیأت وزیران به پیشنهاد معاونت امور مجلس رییس جمهوری و به استناد ماده 149 قانون آیین نامه داخلی مجلس، تقاضای ادامه بررسی لایحه را تصویب و مصوبه دولت طی نامه شماره 52577 در تاریخ 9 تیرماه 1393 بار دیگر این لایحه را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.

این لایحه 13 تیرماه 1395 در صحن علنی مجلس دهم اعلام وصول شد و کمیسیون قضایی و حقوقی نیز 25 مردادماه 1396 لایحه را با اصلاحاتی در ماده واحده به تصویب رساند.

این زمانبندی نشان می دهد ادعای مخالفان مبنی بر ارسال مجدد لایحه دولت، اما این بار به مجلس دهم، کذب است.

بویژه اینکه دولت بار دوم 9 تیرماه 1393 به مجلس ارائه کرده است و این زمان، زمان فعالیت مجلس نهم بوده است، مجلسی که فعالیت آن در 6 خرداد 1395 به پایان رسید و مجلس دهم نیز 7خرداد این سال فعالیت خود را آغاز کرد.

** تغییرات سؤال برانگیز در متن لایحهبررسی این شرایط نشان می دهد که دست بردن در متن لایحه پیشنهادی دولت، آخرین حربه ای بود که می توانست مانع از تصویب این لایحه شود.

زیرا باوجود همه فضاسازی ها، مخالفت ها و برچسب ها به دولت، این لایحه 4 بهمن 1396 با اصلاحات در ماده واحده و با تحفظ های مطابق با رویکردهای منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید.

اما یک اتفاق عجیب، باعث شد که این لایحه از سوی شورای نگهبان به مجلس بازگشت داده شود؛ تغییر در متن ترجمه.

مخالفان دولت گزارش ها، توضیحات و تأکیدات دولت را نادیده انگاشتند و انگشت اتهام را به سمت دولت نشانه رفتند، اما واقعیت این است که ریشه تغییرات در متن لایحه را باید در جایی غیر از دولت جست وجو کرد؛ در فاصله میان دولت تا چاپ و نشر میان نمایندگان.

مطابق گزارش معاونت حقوقی رییس جمهوری به رییس جمهوری- که در جدول بالا دیده می شود- ترجمه دولت از متن لایحه، بار دیگر در مجلس تایپ شده! و گویا در این میان، کسی تایپ جدید! را با متن اصلی دولت تطبیق نداده و همین متن جدید را به مجلس و شورای نگهبان ارائه کرده است.

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس جمهوری در نامه ای خطاب به رییس مجلس تأکید کرد .

ایرادات شورای محترم نگهبان و نیز تذکر کتبی 40نفر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، با استناد به متن چاپی تنظیمی توسط مجلس به شماره چاپ 90 مورخ 6مرداد 1395 بوده و در متن ارسالی از سوی هیأت محترم وزیران دیده نمی شود.

اما چرا این اتفاق افتاد؟ برای پاسخ، این اظهارنظر محمدجواد فتحی، عضو کمیسیون حقوقی مجلس در گفت وگوی چندی پیش با ایران قابل توجه است: من اصولاً آدمی نیستم که چندان اهل تئوری توطئه و سوء ظن بی جهت به رویدادها باشم.

اما وقتی که معاون رییس جمهوری اعلام می کند ترجمه ای که ما از کنوانسیون پالرمو در لایحه دولت داشتیم با آن چیزی که در کمیسیون قضایی و صحن مجلس مطرح شد و نهایتاً به شورای نگهبان فرستاده شد، فرق دارد و متن ترجمه تغییر کرده، آدم را مشکوک می کند که دست هایی دنبال این هستند که این موضوع تا زمانی که ما فرصت ها را از دست بدهیم، حداقل به تعویق بیفتد.


کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - شورای نگهبان - شورای - نمایندگان مجلس - دولت - ایران - اسلامی - سازمان ملل متحد - مجلس - نگهبان - رییس جمهوری - سازمان ملل - کمیسیون قضایی مجلس - قاچاق - ترجمه - جمهوری - کشور - قاچاق انسان - اطلاع رسانی - سیاسی - جامعه - جرایم - تروریسم - مبارزه - اطلاع - گزارش - اسلحه - انسان - رسانی - انگشت

آخرین اخبار سرویس:
استادان نمونه بسیجی در سمنان مورد تجلیل قرار گرفتند

مدیر روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران منصوب شد

آغاز بررسی کلیات لایحه جامع انتخابات در جلسه هیات دولت

رفیعی آتانی در گفت وگو با فارس خبر داد؛ برگزاری اولین نشست نخبگان جوان علوم انسانی اسلامی/ اعلام فراخوان پنجمین دوره کنگره علوم انسانی اسلامی

ارسباران به یونسکو نرسیده حذف شد

آیت الله موحدی کرمانی؛ امام جمعه این هفته تهران/دادستان کل کشور سخنران پیش از خطبه ها

مجلس در مواردی مثل مبارزه با تروریسم و پولشویی مستقلا قانون بگذارد

حمله تند ولایتی به امضاکنندگان نامه مذاکره با امریکا/حاضرند بخاطر بورسیه فرزندانشان وطن خود را بفروشند

ناوبالگرد بر خارک به ماموریت دریانوردی اعزام شد

ترویج گفتمان انقلاب اسلامی؛ هدف جشنواره رسانه ای ابوذر

تحریف اشعار عید فطر در رسانه های چپ گرا

بازدید دریادار خانزادی از ایستگاه اطلاعاتی نیروی دریایی ارتش

مسجد تنها محلی برای اقامه نماز و رکوع و سجده نیست

روایت عجیب یک شاهد از قصاص «محمد ثلاث»

آیا در رکوع و سجده، می توان به یک سبحان الله اکتفاء کرد؟

هشدار در مورد خطرات آب وهوایی محل تقابل ایران و اسپانیا

ابتکار کارگردان سرشناس آمریکایی برای اعتراض به کار غیرانسانی ترامپ/ عکس

فیروزآبادی ویلای لواسان را تخلیه کرد و تحویل داد

آیت الله موحدی کرمانی خطیب جمعه این هفته تهران شد

رییس جمهور درگذشت مادر شهیدان کلانتری دزفولی را تسلیت گفت

حکایت ما و خرج کردن همچون بچه پولداری ملی/ چو دخلت هست نیز خرج آهسته تر کن!

آیین تودیع مدیرکل و معارفه سرپرست بهزیستی لرستان برگزار می شود

سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

لاریجانی فردا در نشست شورای عالی استان ها سخنرانی می کند

چه پاداشی در انتظار فردی است که در ازدواج واسطه گری می کند ؟

سرلشکر فیروز آبادی ویلای لواسان را صبح امروز تخلیه کرد

بررسی کلیات لایحه جامع انتخابات در دولت آغاز شد

اجرای پروژه های دو ساله بدون قرارداد و مناقصه

لزوم جلوگیری از فعالیت مشاورین املاک فاقد پروانه کسب

ویلای لواسان از فیروزآبادی پس گرفته شد

برگزاری جلسه پیمایش تحقیق و توسعه باحضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ورییس مرکز آمار ایران

1955 دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران قم

برگزاری یادواره 30 شهید والامقام روستای کلیشم

125 عکس از جنایت خونین استکبار در حرم رضوی نگهداری می شود

یادوراه شهید علی غیوری زاده در ملکشاهی برگزار شد

نقش ایلام در دوران دفاع مقدس مغفول مانده است

نوسازی پلاسکو تا 2 ماه آینده وارد فاز عملیاتی می شود

اروپا موظف است به تکلیف خود عمل کند

کاروانسرای «مزینان» اردوگاه ملی دانشجویی خواهد شد

گردشگری دریایی در کنگان تقویت می شود/ احداث 4 حوضچه آرامش

پویایی دانشگاه به رونق اقتصادی جامعه می انجامد

300 خانوار مدد جوی سنقر و کلیایی زیر چتر حمایت کمیته امداد رفتند

بافت نظامی بلای جان منطقه 21

عمران و آبادی در 27 روستای خوی

ارزیابی لندن از عملکرد ایران در برجام

آیین افتتاح میز خدمت در بنیاد استان اردبیل برگزار شد

تاکید وزارت امور خارجه و بیمه ایران بر ارتقای همکاری

ایجاد 173 هزار فرصت شغلی در راستای طرح اشتغال فراگیر

استخدام راننده در شرکت حمل و نقل ریلی رجا

بررسی کلیات لایحه جامع انتخابات در جلسه هیات دولت آغاز شد

دبیرستان معین تهران تعطیل شد/ سرنوشت ناظم منحرف چه می شود !؟

برنامه شوم داعش برای بغداد

دیدار رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مقام معظم رهبری

افتتاح کلانتری در محدوده سرخه حصار به زودی

دوره اول متوسطه مدرسه معین تهران تعطیل شد

برنامه سازمان نظام پزشکی برای آموزش همگانی احیای قلبی - عروقی

فرصت دریافت پروانه نوسازی ساختمان پلاسکو تعیین شد

سرلشکر فیروزآبادی ویلای لواسان را تخلیه کرد و تحویل داد

مرقاتی خویی: عبارت حقوق مردم» و «حق الناس» در بیانات امام خمینی(ره) بسیار دیده می شود

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران منصوب شد

لزوم ساماندهی دوره های مهارت افزایی و ارتقای ظرفیت اشتغال پذیری دانشجویان

تاکید اعضا بر اجرای طرحهای سالم سازی دریا با رویکرد فرهنگی

بازدید امیر خانزادی ازایستگاه اطلاعاتی نیروی دریایی ارتش در بوشهر

سفیر ایران در سوییس بعد از 4 سال تعیین شد

اراده ملی برای حل معضل هپکو شکل گرفته/حمایت قاطع از مدیریت جدید هپکو

فتوتیتر/ مجلس در مواردی مثل مبارزه با تروریسم و پولشویی مستقلا قانون بگذارد

خاک حوزه و دانشگاه را باید عوض کرد/ طلاب خطرات فضای مجازی را به مردم گوشزد کنند

آیین گرامیداشت آزادسازی مهران در قلاویزان برگزار می شود

رییس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: حقوق شهروندی در اندیشه و سیره امام خمینی(ره) مورد تأکید است

مرحله نخست باغ موزه دفاع مقدس ایلام دهه فجر افتتاح می شود

اراده ملی برای حل معضل هپکو شکل گرفته است/حمایت قاطع از مدیریت جدید هپکو

دکتر روحانی درگذشت حاجیه‏ خانم طوبی کوچیری را تسلیت گفت

با خدمت ایثارگرانه انجام امور محوله با موفقیت همراه خواهد بود

دیدار از 1955 خانواده معظم شهید و ایثارگر در قم 

برگزاری سومین نشست شورای سیاستگذاری همایش بین المللی اربعین حسینی(ع) در وزارت کشور

دانشجویان درخواست تجدید نظر خود را به مراجع قضایی تسلیم کنند

طرحی که در صورت تصویب باعث عفو زندانیان سیاسی و ایرانیان تحت تعقیب خارج از کشور می شود

رهبر معظم انقلاب: ضرورتی ندارد به کنوانسیون های مشکل دار بپیوندیم

هفتمین نشست گروه کتابخوانی یار مهربان

ویژه برنامه تلویزیونی "سپهر عدالت" امروز از شبکه یک سیما پخش می شود

مغفول ماندن ایثار اجتماعی/ چرایی تشکیل شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

لاریجانی در نشست شورای عالی استان ها سخنرانی می کند؟

استخدام چند نفر سالن کار جهت رستورانی در محدوده اندرزگو تهران

فواید خوردن سیب سبز

طارمی: ترسی از اسپانیا نداریم

زینب طاهری بازداشت شد

استخدام حسابدار آقا تمام وقت در محدوده 17 شهریور مشهد

دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مقام معظم رهبری

استخدام کانترکار خانم جهت فست فود در غربِ تهران

علوم انسانی اومانیستی، بشر را به گرداب مشکلات کشانده است/ دلائل مرجعیت علمی قرآن

برای مقابله با بحران ضریب حساسیت مدیریت شهری باید افزایش یابد

استوری فیفا برای بازی ایران و اسپانیا+عکس

اولتیماتوم 2 ماهه به مالک پلاسکو برای دریافت پروانه نوسازی ساختمان

علاوی نگران شد

ایران در مسئله برجام شرایطش را از زبان رییس جمهور گفته است

نویسندگان نامه 100 نفر برای مذاکره با ترامپ عده ای خارج نشین هستند

نیروی انتظامی در خاکریز اول تأمین امنیت قرار دارد

استقرار میزخدمت در واحدهای بیمه ای و اداری بخش درمان تامین اجتماعی

رهبر انقلاب در دیدار امروز با نمایندگان بر کارآمدتر شدن مجلس تاکید کردند

شرایط رسمی شدن کارمندان پیمانی دولت اعلام شد

لایحه «پالرمو» کجا و چگونه تغییر یافت

لایحه «پالرمو» کجا و چگونه تغییر یافت