مطالب مرتبط:
اهدای 600 جلد قرآن توسط بانک رفاه به مراکز قرآنی در چهارمحال و بختیاری
480 میلیارد ریال برای رونق 9طرح صنعتی چهارمحال و بختیاری تخصیص یافت
480 میلیارد ریال برای رونق 9طرح صنعتی چهارمحال و بختیاری تخصیص یافت
480 میلیارد ریال برای رونق 9طرح صنعتی چهارمحال و بختیاری تخصیص یافت
نمایشگاه کتب و نرم افزارهای قرآنی چهارمحال و بختیاری افتتاح شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 09:102018-05-27سياسي

مدیریت سد تونل سوم کوهرنگ به چهارمحال و بختیاری واگذار شود


عضو کمیته ملی کارون با اشاره به حفر تونل سوم کوهرنگ، گفت: لازم است مدیریت سد تونل سوم کوهرنگ به چهارمحال و بختیاری واگذار شود.

- مهدی پژوهش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: تونل سوم کوهرنگ در راستای تونل های یک و دو به منظور انتقال آب کارون به سمت زاینده رود طرح ریزی شد که متاسفانه با غفلت مسئولان، این تونل احداث شد.

وی با اشاره به اینکه تونل سوم کوهرنگ با هدف تامین بخشی از آب زاینده رود احداث شد، تصریح کرد: این تونل به منظور سرازیر نشدن آب کارون به خلیج فارس طرح ریزی شده بود.

پژوهش افزود: متاسفانه با احداث این تونل، چندین چشمه از جمله بیرگان خشک و از طرفی موجب پایین رفتن سطح سفره های آب زیرزمینی شد، به طوری که ارتفاع چاه های دشت زرین به بیش از 150 متر رسید که این آثار کم کم با احداث تونل سوم کوهرنگ و همچنین با انتقال آب مشاهده شد که متاسفانه به دلیل روابط، لابی گری و قدرت ادامه روند این اقدامات متوقف نشد.

وی با اشاره به مباحث زیست محیطی تونل سوم کوهرنگ، ادامه داد: عمل لاینینگ به منظور جلوگیری از جریان آب ها و خشک شدن چشمه ها انجام و این عملیات با شکست روبرو و چشمه بیرگان به طور کامل خشک شد، به طوری که در حال حاضر از این چشمه به صورت جزیی و در فصل بهار هفت لیتر بر ثانیه آب خارج می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد گفت: به دلیل دخیل بودن لابی های قدرت و صنعت در استان پایین ‎دست، بیش از حد از آب زاینده رود برای فولاد مبارکه و ذوب آهن استفاده شده که با پیش آمدن مشکلات بودجه ای و قادر نبودن دولت برای تامین اعتبار سد تونل سوم کوهرنگ، از سوی استان پایین دست 74 میلیارد تومان اعتبار برای احداث سد تامین شد، این در حالی است که تامین اعتبار منوط بر دادن سهم آبه خواهد بود.

وی تاکید کرد: آب انتقالی تونل سوم کوهرنگ برای تامین آب شرب اصفهان طرح ریزی و بر خلاف آن، صرف صنعت شد که در حال حاضر قرارداد مربوط به احداث سد تونل سوم کوهرنگ بدون در نظر گرفتن شرایط زیست محیطی به صورت خودکار و خود رای منعقد شده که بخشی از آب به سمت صنعت سرازیر شود.

پژوهش با اشاره به اینکه احداث تونل سبزه کوه در راستای تامین آب فولاد چهارمحال و بختیاری صورت گرفت، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل اینکه 65 درصد از سهام فولاد استان؛ متعلق به فولاد مبارکه اصفهان است، با این انتقال آب عملا آب صنایع استان اصفهان تامین می شود.

وی با بیان اینکه احداث تونل سوم کوهرنگ کار صحیح و به جایی نبود، تاکید کرد: استان اصفهان برنامه های درازمدتی برای توسعه ناپایدار دارد که آبرسانی به 14 شهرستان این استان که جزء حوزه زاینده رود نیستند، توسعه شهرک های مجلسی و بهارستان در کنار اصفهان از اهداف این طرح بود، اصفهان به هیچ وجه حاضر به کاهش برنج کاری خود نیست، همچنین قصد دارد با قطع کردن آب منطقه به منطقه اصفهان با نشان دادن وضعیت بحرانی آب، طرح های خود را پیش ببرد.

پژوهش با اشاره به بخش بندی تونل گلاب(انتقال بخشی از آب به اصفهان و بخشی به کاشان) برای انتقال آب به استان اصفهان، بیان کرد: تمامی آب انتقالی از تونل گلاب صرف استان اصفهان شده و استان پایین دست قصد دارد با اتمام تونل گلاب، بتواند بخشی از آب زاینده رود را توسط تونل سوم کوهرنگ تامین کند و بهشت آباد تامین کننده آب مناطق خشک شده بخشی ازاصفهان و باغ بهادران باشد.

وی گفت: احداث سد تونل سوم کوهرنگ موجب زیر آب رفتن بخشی از منابع طبیعی و محیط زیست چهارمحال و بختیاری و همچنین مهاجرت بسیاری از ساکنان روستاهای آن منطقه خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد بیان کرد: طی مناقصه ای از سوی استان اصفهان مقرر شده که بسیاری از منازل مسکونی و زمین های روستاهای مشایخ و بیرگان توسط آب منطقه ای اصفهان خریداری شود، بدون آنکه چهارمحال و بختیاری از وجود این اقدام مطلع باشد، در این میان مسئولان استان اصفهان به راحتی از تونل سوم کوهرنگ بازدید می کنند این در حالی است که به مسئولان چهارمحال و بختیاری اجازه بازدید از تونل های گلاب و بهشت آباد داده نمی شود.

وی با اشاره به اینکه با احداث تونل سوم کوهرنگ ظلم بسیاری نصیب مردم شهرستان کوهرنگ شد، گفت: در منطقه نصیرآباد سدی خاکی احداث شده که آب منطقه ای اصفهان با نگهداری آب در آن محل، اجازه برداشت آب از سد را به کشاورز و دامدار آن منطقه نمی دهد و ادعا می کند که آب پشت سد باید به صورت نشتی نفوذ کرده که از این طریق تونل سوم کوهرنگ را تغذیه کند.

عضو کمیته ملی کارون گفت: آنچه باید در مورد تونل سوم کوهرنگ مدنظر قرار گیرد این است که حق آبه زیست محیطی رعایت شود، خسارت های وارد شده به چشمه ها جبران شود، همچنین علاوه بر رعایت حق آبه شهرها و روستاهایی که در آن منطقه هستند باید حق آبه کشاورزی آن منطقه نیز رعایت شود.

وی تاکید کرد: باید مدیریت سد تونل سوم کوهرنگ به چهارمحال و بختیاری واگذار شود تا زمانی که چهارمحال و بختیاری در بحران کم آبی قرار گرفت؛ نخست بتواند آب استان خود را تامین کند.

پژوهش با اشاره به اینکه سال گذشته استان اصفهان با وجود عدم نیاز به آب پشت سد زاینده رود اقدام به تخلیه تمام آب پشت سد با بیشترین دبی و حجم کرد، گفت: مدیرت سد تونل سوم کوهرنگ نباید همانند سد زاینده رود در اختیار اصفهان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه سد کارون چهار منفعتی برای استان نداشته و با وجود آسیب های زیست محیطی این سد برای چهارمحال و بختیاری، این استان حق برداشت آب را ندارد، بیان کرد: آنچه باید مسئولان استان بر آن پافشاری کنند علاوه بر مدیریت سد تونل سوم کوهرنگ، مدیریت سد کارون چهار است.

پژوهش افزود: تا زمانی استان خوزستان از منافع چهارمحال و بختیاری و طرح های انتقال آب از جمله بهشت آباد دفاع می کند که منافع خود در خطر باشد، در حالی که زمانی بحث مربوط به تونل سوم کوهرنگ می شود مسئولان این استان بی تفاوت از کنار آن عبور می کند.

وی با اشاره به اینکه 33 طرح کشاورزی در منطقه سامان دارای مجوز دولت و دارای مصوبات قانونی است، ادامه داد: متاسفانه اصفهان به دلیل داشتن قدرت و لابی گری، اجازه انتقال آب از رودخانه زاینده رود را برای این طرح ها نمی دهد و مقابل این طرح ها ایستاده است در حالی که مجوز قانونی برداشت آب برای 33 طرح کشاورزی از زاینده رود وجود دارد.

پژوهش با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری برای نصب کنتور بر روی سد زاینده رود پیش قدم شده است، تصریح کرد: تنها چهارمحال و بختیاری از آب سد برداشت نمی کند، بنابراین مجموع آبی که توسط استان برداشت می شود به اندازه آب برداشتی توسط مجتمع فولاد مبارکه نیست، در صورتی که با توجه به اظهارات نادرست خود ادعا می کنند برداشت آب توسط بالادست انجام می شود.

وی اظهار کرد: 105 واحد کارگاهی در اصفهان، 350 میلیون متر مکعب آب برداشت می کند، همچنین میزان برداشت آب برای ذوب آهن حدود 35 میلیون متر مکعب و فولاد مبارکه 41 میلیون متر مکعب برآورد شده است.

پژوهش با اشاره اینکه سرانه فضای سبز اصفهان از استان های شمالی کشور بالاتر است،ادامه داد: بیش از 35 هزار هکتار از اراضی اصفهان به کشت برنج اختصاص یافته است در صورتی که طبق مصوبه دولت، برنج کاری به جز در استان های شمالی کشور ممنوع بوده و با این وجود این استان حاضر به کاهش حتی میزان اندکی از سطح زیر کشت برنج نیست، این موارد نشان از ضعف های قانونی دارد.

پژوهش گفت: فشار به زاگرس مرکزی و منابع آبی آن، تنها به چهارمحال و بختیاری ختم نشده بلکه هر قسمتی از کشور که دارای منابع آبی باشد استان های صنعتی سعی در انتقال آب از آن محل دارند.

وی با اشاره به اینکه طی سالیان گذشته از اصفهان به سمت کرمان کمربند صنعتی شکل گرفت، تاکید کرد: هدف ایجاد کمربند صنعتی، گسترش صنعت از فولاد مبارکه به سمت سیرجان است تا آب را به آن جا منتقل کنند و انواع فولاد، سنگ آهن و .

را در آن محل تولید و به سمت آب های آزاد و خارج از کشور منتقل کنند.

عضو کمیته ملی کارون با اشاره به اینکه تولید فولاد مبارکه اصفهان تقریبا دو برابر افزایش یافته است، بیان کرد: اگر آب در دسترس نیست و تنها برای شرب مصرف می شود، افزایش تولید و توسعه فولاد با چه آبی صورت می گیرد.

وی با اشاره به وجود دریاچه مصنوعی در فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان، تصریح کرد: به محض جاری شدن آب زایندرود، این دریاچه ها پر شده و با بسته شدن آب زاینده رود، این دریاچه ها قادرند آب فولاد و ذوب آهن را تامین کنند، با این حال ذوب آهن علاوه بر ضررهای آبی، ضرر اقتصادی را نیز به دنبال دارد، این در حالی است که اصفهان حاضر به کنار گذاشتن این صنعت و حرکت به سمت طرح های فولادی با مصرف کم آب، نیست.

پژوهش گفت: علاوه بر اصفهان، یزد و کرمان نیز از چهارمحال و بختیاری خواهان سهم آب هستند، همچنین طبس با اعلام موجودیت، سهم خود از آب کارون را مطرح کرده است.

وی تاکید کرد: نمایندگان استان به هنگام رخ دادن مساله ای با یکدیگر متحد نیستند و هر کس قصد دارد در حوزه انتخابیه خود ورود پیدا کند که با وجود چند صدایی در استان، مشکلی از مشکلات استان مرتفع نمی شود.

پژوهش ادامه داد: تا زمانی که مباحث قومیتی در استان مطرح باشد و افراد به یکدیگر اطمینان نکنند، با این کار استان به جایی نخواهد رسید و مشکلات مربوط به انتقال آب پابرجا خواهد ماند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد گفت: دادرسی های مربوط به بحث های زیست محیطی در راستای شکایت مستمر از آب منطقه ای اصفهان آماده شده که هرگونه اقدام و شکایت، به صورت حقوقی بررسی می شود تا اشتباهی صورت نگیرد.

وی با اشاره به اینکه بحث انتقال آب وارد مرحله حساسی شده است، خاطرنشان کرد: احداث غیر قانونی پروژه های تونل اول، دوم و سوم کوهرنگ موجب نابودی استان شده و با احداث پروژه بهشت آباد، مرگ چهارمحال و بختیاری رقم خواهد خورد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تونل - چهارمحال و بختیاری - تامین - استان - زاینده رود - اصفهان - انتقال - فولاد مبارکه - بختیاری - فولاد - زاینده - آب زاینده - چشمه - کارون - مدیریت - صورت - صنعت - خلیج فارس - هیات علمی - زیرزمینی - زیست - عضو هیات - دانشگاه - قرارداد - خبرنگار - میلیارد - ذوب آهن - شهرکرد - مشکلات - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
تقویت دیپلماسی علمی راهکار ارائه تصویر حقیقی ایران در عرصه بین الملل

فقط ببینید؛ این فیلم دیگه نوبر است واقعا!+فیلم

بررسیِ نتایج تحقیقات «رابرت مولر» به درخواست وکیل ترامپ

رحمانیان: قرار نیست توپ را به زمین هم پرت کنیم!

اقدام برای رفع بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام

اختیارات شرکت اتوبوسرانی به شهرداری تهران تفویض شود

نادر میرزاده کوهشاهی، محمدامین ابریشمی‏ راد تأملی بر مبنا و رویکرد شورای نگهبان نسبت به صلاحیت های غیرمصرح ولی فقیه در قانون اساسی

پس از رنو؛ پژوسیتروئن می خواهد در ایران بماند

جزییات تشکیل وزارت آب

حامد نیکونهاد، صدیقه قارلقی اصل عدم تخصیص در نظام حقوق اساسی ایران با نگاهی به نظرها و رویه شورای نگهبان

عارف: صاحبان تریبون در مسیر انشقاق و وحدت شکنی گام برندارند / انقلابی گری به معنای هتک حرمت نیست

محال است دلبستگان به محبتت را از رحمتت محروم کنی

گریم جالب "پیمان معادی" + عکس

به خدا قسم بدون انجام این کار وارد بهشت نمی شوید!

درخواست بی سابقه امام جمعه زاهدان از زنان اهل سنت

سالروز پرتاب "قَزسَت 1" نخستین ماهواره فضایی قزاقستان

جرییات جدید از پیامک های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

چرا دولت با مشکلات اقتصادی مقابله نمی کند؟

خانواده محمد ثلاث برای آخرین ملاقات فرا خوانده شدند

ماجرای قطع عائله مندی زنان مجرد+ نظر مجلس و آموزش وپرورش

عواقب حذف مهر طلاق از شناسنامه زنان مطلقه

این بیانیه از کجا دیکته شده است؟

برخوردهای ابراهیم باعث شد که به «سید» بودنم افتخار کنم

«علی لهراسبی» کفش های نایکش را دور انداخت!

اندر احوالات «تغییر» در خانه تئاتر

بیمه بیکاری چه کسانی قطع می شود؟

حقوق شاغلان پیش از عید فطر واریز شده است

علی‏ محمد فلاح‏زاده، یحیی مزروعی ابیانه، تأملی بر صلاحیت تدوین و ارائه ی لوایح قضایی به مجلس: نقد رویه ها و رویکردها

مهدی نداف، عبدالهادی درزیان عزیزی، سحر تیرانداز بررسی نقش میانجی ابعاد کیفیت رابطه در تأثیر شخصی سازی خدمات و قدردانی مشتری بر ارزش ویژه برند

گزارش دیوان محاسبات از حجم وسیع تخلفات وزارت جهاد کشاورزی

چرا سلبریتی ها جای روشنفکران را گرفته اند؟

گفت و گوی منتشرنشده مادر رهبر انقلاب درباره حضرت امام(ره)

تصمیم رنو اثرات مثبتی دارد/ پژوسیتروئن می خواهد در ایران بماند

اجرایی شدن قوانین مربوط به تجمعات یک مطالبه عمومی بود

برگشت لایحه اصلاح قانون آیین دادرسی تجارت از کمیسیون حقوقی به دولت

شفافیت در انتصاب مدیران

دریافت مجوز برای برگزاری تجمعات از قانون حذف می شود

چه مواردی موجب توقف اجرای مجازات می شود؟

تفاوت اعاده دادرسی عام با اعاده دادرسی خاص

چرا رغبت زنان ایرانی برای اهدای خون کمتر است؟

آئودی RS6 جدید شکار شد

قوه قضاییه، حکم قصاص محمد ثلاث را استیذان کرد

طولانی ترین روز سال در انتظار زمینیان/دلایل علمی افزایش دما در تابستان

عناوین روزنامه های سیاسی 28 خرداد 97/ خروج از پروتکل الحاقی و NPT +تصاویر

اسلامی: تا پایان سال 97، اتفاقات خوبی در فرودگاه های مازندران رقم خواهد خورد

تجاوز به 41 دختر در ایرانشهر

تهذیب و پژوهش جدایی ناپذیرند

آیا مستخدمین منازل شامل قانون کار می شوند؟

آغاز تحقیق و تفحص از بانک مرکزی

مجلس موضوع افزایش سهمیه ایثارگران را بررسی می کند

ورود مدعی العموم به پدیده ماسه خواری در مازندران

طرح حذف کپی مدارک هویتی در سه استان اجرا شد

حذف انتخابات مستقیم ریاست جمهوری، ضربه به نظام است

دیدار خانواده های شهدای هسته ای با رهبر انقلاب

راهکار کلیدی پیامبر(ص) برای بدست آوردن دل دیگران

ماجرای درخواست کلانتری از رییس سازمان صدا و سیما برای حمایت از محصولات تراریخته+ تصویر نامه

زاویه ای دیگر از کتاب الف لام خمینی نامه گلایه آمیز به آقای بهشتی/ امام گفته های شاه را به گربه داستان موش و گربه تشبیه کرد

محسن نطری، علی حیدری، منیژه حقیقی نسب، مهدی سمیع زاده فراتحلیل عوامل مؤثر بر انصاف ادراک‏شده در استراتژی قیمت‏گذاری پویا

رضا اسماعیل پور، میثم قاسم نژاد توسعه الگوی بازاریابی اجتماعی برای شرکت های بیمه

اهمیت جلب اعتماد قربانیان جرم

امام خمینی؛ سیره یا سپر؟

انتقاد تند عضو سابق شورای شهر تهران نسبت به تغییرات مداوم مدیریتی در شهرداری تهران

صاحبان تریبون در مسیر وحدت شکنی گام برندارند

زیر و بم کمپین تحریم خرید

جنگ روانی کجا را نشانه می رود

عکس دیدنی مجری مشهور در کنار دخترانش

دشمنی علنی آل خلیفه با علمای دینی

نویسنده چطور به آزار جنسی بپردازد؟!

واکنش استاندار به پیش فروش نوزاد در تهران

پوشیدن این لباس ها در مراسم عروسی ممنوع!

صاحبان تریبون در مسیر وحدت شکنی گام برندارند / انقلابی گری به معنای هتک حرمت نیست

انقلابی ماندن حوزه لازمه دفاع جدی از انقلاب و ارزش های اسلامی است

همه ماجراهای عجیب خانم ملانیا

دانلود آهنگ جدید میثم نظری بنام اما نمیبخشم

دانلود آهنگ جدید نوید نیک کار بنام حس مثبت

بازشناسی چهره علمی و انجمنی دکتر محمدامین قانعی راد(قسمت اول)

پیکان کروک/ عکس

اصلاح طلبان پارلمان می زنند!

/اختصاصی فارس/ ماجرای درخواست کلانتری از رییس سازمان صدا و سیما برای حمایت از محصولات تراریخته+ تصویر نامه

دانلود آهنگ جدید بهزاد فرشباف بنام ازم پری

دانلود آهنگ جدید مصطفی مهدوی بنام آغوش تو

یاسر سیف، محمدرضا محمدزمانی، یاسر شجاعی، رضا مقدم بازاریابی کارآفرینانه، قابلیت‎های بازاریابی و عملکرد کسب‎وکارهای پروژه‎محور - فصلنامه مدیریت بازرگانی - دوره 10، شماره 1، بهار 1397.

هیات دولت آیین نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه ها را تصویب کرد

صاحبان تریبون در مسیر وحدت شکنی گام برندارند / انقلابی گری به معنای هتک حرمت نیست

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

زیر و بم ایجاد وزارتخانه آب

طرز تهیه چکدرمه غذای محلی ترکمن ها

رییس قوه قضاییه حکم قصاص محمد ثلاث را استیذان کرد

برزیل هم متوقف شد!

رقص لزگینه قفقاز در جاده شهر+ویدیو

چرا آمریکا با وجود ذخایر نفتی گسترده ،برای نفت جنگ می کند ؟

چرا یمن برای آمریکا اهمیت دارد؟/ یمن بزرگترین ذخیره نفتی جهان

چطور از فردی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته مراقبت کنیم؟

زیر و بم ایجاد وزارتخانه آب

صاحبان تریبون در مسیر وحدت شکنی گام بر ندارند/انقلابی گری به معنای هتک حرمت نیست

تاکید رییس جمهوری ارمنستان بر گسترش روابط دوجانبه با ایران

بررسی پرونده های قاچاق سرعت می گیرد

انتشار نام دریافت کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری به زودی

پاسخ دندان شکن بازیگر ایرانی به برند «نایک»/عکس

ذخایر نفت ایران 700میلیارد بشکه شد/جزییات کشف 170 میدان نفت و گاز

مدیریت سد تونل سوم کوهرنگ به چهارمحال و بختیاری واگذار شود

مدیریت سد تونل سوم کوهرنگ به چهارمحال و بختیاری واگذار شود