مطالب مرتبط:
جعفر پناهی در بیمارستان بستری شد
فوری / جعفر پناهی در بیمارستان بستری شد + عکس
جعفر پناهی در بیمارستان بستری شد +عکس
جعفر پناهی در بیمارستان بستری شد
جعفر پناهی در بیمارستان بستری شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 09:102018-05-27سياسي

چرا شورایاری ها به بستری برای تخلف و لشکرکشی سیاسی تبدیل شدند؟


بیش از چهار دوره از انتخابات شورایاری ها می گذرد اما در سایه نبود چهارچوب و جایگاه قانونی؛ این نهاد به جای ظرفیت سازی برای افزایش مشارکت واقعی مردم تبدیل به بستری برای تخلف و فعالیت سیاسی شده است.

- --> کد خبر: 626148 1397/03/06 09:04:55 بیش از چهار دوره از انتخابات شورایاری ها می گذرد اما در سایه نبود چهارچوب و جایگاه قانونی؛ این نهاد به جای ظرفیت سازی برای افزایش مشارکت واقعی مردم تبدیل به بستری برای تخلف و فعالیت سیاسی شده است.

با وجود انکار و اصرار شورای شهر به کارآمدی این مجموعه ی سه هزار و پانصد نفری؛ متخصصان راه حل را ارتقا یا انحلال این تصویر ابتر از نهاد مدنی می دانند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، تشکیل شورایاری ها در سال 1378 به تصویب شورای شهر دوره اول رسیده و اولین انتخابات شورایاری در محله جوانمرد قصاب (منطقه 20) و پس از آن در محله حکیمیه (منطقه 4) برگزار شد و نهایتا در فاز نخست طرح در 10 محله تهران به صورت پایلوت به اجرا درآمد.

براساس سند تحویل و تحول شهرداری تهران تاکنون 4 دوره انتخابات شورایاری ها در سطح محلات شهر تهران برگزار شده و در حال حاضر 3540 نفر (2478 عضو اصلی و 1062 عضو علی البدل) از شهروندان عضو این نهاد هستند.

شورایاری ها یا همان انجمنِ معتمدانِ محله؛ روی کاغذ در پاسخ به یکی از دغدغه های و ضرورت های امروزین مدیریت شهری یعنی مشارکت مردم در اداره شهر تشکیل شد.

اما با گذشت چهار دوره؛ این نهادهای مردمی نه تنها به هدف اولیه خود نرسیدند بلکه در چهارچوب ضعف ساختار، آیین نامه و جایگاه قانونی به جای آنکه به یک نهاد مدنی تاثیر گذار تبدیل شوند، فقط به بازوهای اجرایی شهرداری یا حامی منافع فردی و لشکرِ سیاسیِ عده ای خاص در سطح محلات بدل شدند.

احمد حکیمی پور (عضو شورای اول و چهارم) که جزو شکل دهندگان این تشکل غیررسمی است، به تاریخچه و هدف آن اشاره کرده و به ایلنا می گوید: در قانون شوراها نهادی به نام شورای محله پایین دست شورای شهر تعریف شده است، از آنجا که چنین چیزی در عمل وجود نداشت، شورای اول تصمیم گرفت در چهارچوب اختیاراتش، شورایاری ها را راه اندازی کند.

شورایاران وابسته به شهرداری هستند به گفته حکیمی پور، قرار بود شورایاری ها به عنوان یکسری انجمن های غیرسیاسی و غیرانتفاعی به تصمیم گیری های شورا کمک کنند اما به جای آن یارِ شهرداری شدند.

به قولی قرار بود شورایار باشند نه شهرداری یار! عملا از آنجا که امکاناتشان در دست شهرداری ها بود، بیشتر به شهرداری وابسته شدند.

جالب آنجاست که از قضا شهرداری ها هم چندان دل خوشی از شورایاری ها ندارند.

براساس گزارش مرکز مطالعات شهرداری تهران در رابطه با عملکرد شورایاری ها، شفاف نبودن دایره ی عملکرد شورایاری موجب شده برخی اقدامات آنها مداخله در روند کار شهرداری محسوب شود.

در این گزارش؛ به نقل از یکی معاونان منطقه 4 تهران؛ در رابطه با دخالت های شورایاری ها نوشته شده: دبیر شورایاری به خودش اجازه می دهد که در هر مورد، حتی مواردی که هیچ صلاحیتی در آن ندارد، دخالت کند.

مطالبه داشته باشد، پافشاری کند.

و در نهایت ما را مجبور کند که خواسته آنها را تامین کنیم.

در مواردی هم که ما مقاومت می کنیم، چالش هایی ایجاد می شود که بعداً در انجام کارهای بعدی به مشکل می خوریم.

براساس این گزارش، تضادهایی در منافعِ میانِ شهرداری و شورایاری و حتی مدیران محلات و هیات امنای شورایاری ها با بدنه ی شورایاری ها دیده می شود که امکان رسیدن به توافق های مشترک را گاه در خودِ شورایاری ها نیز دشوار می کند.

دور شدن از نظارت و آلودگی به فعالیت اجرایی هرچند اکثریت اعضای شورای شهر تهران بر کارآمدی این نهاد اصرار دارند، اما محمدعلی نجفی (شهردار سابق تهران) در سند تحویل و تحول شهرداری تهران که شهریور سال گذشت منتشر شد، عملکرد شورایاری ها را به شدت ناکارآمد ارزیابی کرده و اشکلات جدی به ساختار آن وارد دانسته بود.

براساس این سند، شورایاری ها که قرار بود منجر به مسئولیت پذیری و پاسخگویی هرچه بیشتر مسئولان در قبال شهروندان شوند، به علت دخالت های متعدد مدیریت شهری در سطوح مختلف همچون شیوه برگزاری انتخابات، برخورد گزینشی، اعمال نفوذ و تصدی گری از رسیدن به این اهداف بازمانده اند و در عمل شورایاران از نقش ذاتی خود به عنوان یک بازوی نظارتی خارج شده و به مسایل و امور اداری و اجرایی آلوده شدند.

حسین ایمانی جاجرمی (رییس موسسه مطالعات و تحقیقات جامعه شناسی دانشگاه تهران و عضو شورایاری محله اکباتان) معتقد است: مشکل اصلی شورایاری ها خود شهرداری است.

او به ایلنا می گوید: این مشکل ریشه در مسایل ساختاری دارد، چراکه نهاد متناظر اجرایی با شورایاری ها تعریف نشده است.

شورایاری ها در حال حاضر ذیل شهرداری ناحیه تعریف می شوند و شهرداری ناحیه بر آن ها سلطه دارد.

به گفته این جامعه شناس، شهرداری به شورایاری ها نه به عنوان یک نهاد مدنی بلکه به عنوان بخشی از سیستم بروکراسی خود نگاه می کند.

در حقیقت شورایاری ها فقط مجری بخشنامه های شهرداری هستند و هر وقت نیاز به شرکت کننده برای مراسمی باشد؛ از آن ها استفاده می شود.

با صدور بخشنامه نمی توان فعالیت مدنی را آموزش داد ایمانی جاجرمی با بیان اینکه سال هاست این نهاد هیچ تغییری نکرده، اما انتظار مردم افزایش یافته است، ادامه می دهد: برخی از اعضای شورایاری ها می خواهند برای محله خودشان کاری انجام دهند، اما از نظر قانونی و سازمانی ارتقاء پیدا نکرده اند.

از سوی دیگر اختیار شورایاری ها فقط در حد اداره سرای محله است، درحالیکه شورایاری باید مانند شورای شهر باشد و اصلا ماهیت اجرایی ندارد، اما سرای محله 95 درصد مشغولیت شورایاری ها شده است و عملکرد آن ها را تحت الشعاع قرار داده است.

او در ادامه به ضعف در آموزش شورایاران اشاره کرده و می گوید: عملا هیچ تلاش خاصی در راستای ظرفیت سازی برای آموزش شورایاران نشده است و صرفا با فرستادن چند خبرنامه یا آیین نامه که نمی توان آموزش فعالیت مدنی ارایه داد!! این افراد باید ساعت ها آموزش دیده و روی کار آن ها به دقت نظارت شود.

شورایاری ها بستری برای تخلف جدا از این چالش های مدیریتی، ضعف در ساختار و نظارت بستری برای بروز تخلف در شورایاری ها ایجاد کرده تا آنجا که آنها به جای آنکه تبدیل به نهادی برای افزایش مشارکت مردمی شوند، تبدیل به ابزاری برای کاهش بی اعتمادی شده اند.

ایمانی جاجرمی (جامعه شناس) در تشریح بسترهایی که راه تخلف را برای شورایاران باز گذاشته است، می گوید: تخلف از شورایاری ها بعید نیست چراکه وقتی مشارکت پایین باشد جریان های ذی نفع می توانند سرمایه گذاری کرده و آدم های خودشان را وارد شورایاری ها کنند.

به عنوان مثال بنگاه های اقتصادی و شهرداری ها می توانند شورایاری ها را در دست خود بگیرند و همین امر احتمال تخلف را بالا می برد.

مردم از آنجا که می دانند شورایاری ها تاثیرگذاری چندانی ندارند، در انتخابات شرکت نمی کنند و در نتیجه افراد خاصی با اندکی سازماندهی می توانند با هزار رای؛ وارد شورایاری ها شوند.

او در ادامه به نمونه هایی از تخلف اشاره کرده، می گوید: فرض کنید شهرداری برای انجام طرحی نیازمند تایید مردم محله باشد.

اگر تنها شورایاری طرح را امضا کند، شهرداری می تواند ادعا کند که تایید مردم را گرفته است چراکه شورایاران نماینده مردم هستند.

در پروژه مگامال ادعا کردند که رضایت مردم اکباتان را گرفته اند و وقتی از آن ها پرسیده شد، اعلام کردند که شورایاری دوره قبل این پروژه را تایید کرده است، یعنی یک نفر با 500 رای می تواند نماینده شورایاری محله هفتاد هزار نفری همچون اکباتان باشد! این عضو شورایاری محله اکباتان با بیان اینکه این نهاد جایگاه حقوقی نداشته، انتخاباتشان هم رسمی نیست و وزارت کشور با چانه زنی اجازه برگزاری آن راداده است، ادامه می دهد: ما فعالیت های خودمان را در اکباتان انجام می دهیم اما حتی اگر بهترین فعالیت طرح یا پیشنهاد را داشته باشیم اثرگذاری نخواهد داشت.

در حقیقت شورایاران بیشتر "سرا داری" می کنند تا محله داری! اما این اشکال به شورایاری ها برنمی گردد، بلکه اشکال این است که سیاست ایجاد شورایاری ها اجرا شد اما در طول این سال ها هیچگونه ارتقا پیدا نکرده است.

حکیمی پور (عضو شورای اول و چهارم) معتقد است: تخلفات از جایی شروع شد که محمدباقر قالیباف (شهردار اسبق تهران) بحث مدیریت محله را ایجاد کرد.

درقالب این مصوبه؛ شورای سوم هیات امنایی 7 نفره متشکل از نماینده بسیج محله، آموزش پرورش، نماینده ائمه جماعت مسجد و هیئات مذهبی کنار شورایاران تشکیل شد که مسئولیت اداره سرا و مدیریت محلات را برعهده داشتند.

عضو سابق شورای شهر وجود درصدی از تخلف را طبیعی می داند، اما جنس این تخلفات را تشریح نکرده و می گوید: در هر حال بروز درصدی از تخلف در شورایاری ها پیش بینی شده بود و کمیته انضباطی در ستاد شورایاری های هم به این خاطر تشکیل شد.

با این حال معتقدم اصل کار نباید زیر سوال برود، شورایاری ها نقش فراوانی در بالا بردن مشارکت داشتند، هنوز به اصل شورایاری ها باور دارم و آن را گام خوبی می دانم، به هر حال در هر نهادی تخلف وجود دارد.

وقتی شوریاری ها پاتوق سیاسی شدند هرچند این عضو شورا هنوز از شورایاری ها ناامید نشده است، اما معتقد است: آفت اساسی شورایاری ها فعالیت سیاسی است.

براساس آیین نامه، شورایاری ها اجازه فعالیت سیاسی ندارند اما در جریان انتخابات شورای پنجم، شاهد بودیم که گروه هایی از شورایاران با رویکرد سیاسی خاص تشکیل و حتی از کاندیداها در میتینگ های سیاسی خود دعوت می کردند.

حکیمی پور معتقد است: کار سیاسی فقط به شورایاری ها آسیب زده است.

او می گوید: نباید به آن ها به دیده پاتوق سیاسی نگاه کرد، شورایاری زمانی آسیب می بیند که برخی؛ آن ها را تبدیل به لشکر سیاسی خود کنند.

شورایاری ها باید از این حاشیه ها دور بمانند، نگاهی که شورایاری ها را بخواهند کولبر سیاسی کنند باید از ذهن همه خارج شود.

بزرگترین آسیب شورایاری همین طمع سیاسی است که هیچ نتیجه ای هم نداشت و فقط شورایاری ها را خراب کرده و به آن ها آسیب زد.

وی ادامه می دهد: زمان انتخابات هم من به دوستان تذکر دادم که شورایاری ها را وارد فعالیت سیاسی نکنید.

اجا زه ندهید جلسه بگذارند و یارکشی کنند.

من از ابتدا مخالف بودم و تذکر دادم که پای آدم های سیاسی را به شورایاری ها بازنکنید.

انتظارات حداقلی از شورایاری ها از منظر شورای شهر، شورایاری ها صرفا چشم بینای شورای شهر تهران در سطح شهر هستند و حداکثر همین انتظار از آن ها می رود درحالیکه شورایاری ها در راستای تحقق مفهوم "شورای محله" تشکیل شدند و قرار بود بتوانند فعالیت مدنی انجام دهند، اما امروز فعالیت شان اکثرا در حد اداره سرای محله تقلیل یافته و به علت ضعف در ساختار و جایگاهشان در بهترین و خوشبینانه ترین حالت فقط می توانند از تریبون شورا، معضلات محله شان را گزارش دهند.

به نظر می رسد شورای پنجم هم در این رویکرد با شورای چهارم همگام بوده و خبری از تغییر اساسی در ساختار شورایاری ها نیست.

محمود میرلوحی (عضو شورای شهر تهران و ستاد هماهنگی شورایاری ها) به ایلنا می گوید: شورا به دنبال تغییر در ساختار و رویکرد و آیین نامه هاست تا بتوانند تخلفات را کاهش دهند.

آرش میلانی (نایب رییس ستاد هماهنگی شورایاری ها و عضو شورای شهر تهران) اما در تشریح این اقدامات تصریح می کند: در سیستم هایی که از تشکیلات گسترده ای برخودار است، امکان وقوع درصدی از تخلف و خطا وجود دارد.

البته تلاش شده تا حد امکان رویه ها و زمینه های تخلف را اصلاح کرده و زمینه مشارکت بیشتر شورایاری ها فراهم شود.

برای مثال برخی ارتباط انحصاری با شهردار منطقه ایجاد می کردند که در این چهارچوب، سعی کردیم این مسئله را با ایجاد کارگروه های تخصصی و جهت دادن به فعالیت ها اصلاح کنیم.

به نظر می رسد شورای شهر جدید هم به دنبال تغییر جدی نیست، اما به گفته ایمانی جاجرمی باید هرچه زودتر فکری برای شورایاری ها شود.

او معتقد است: شورایاری یا باید منحل شود یا آنکه ارتقاء پیدا کنند.

او با اظهار ناامیدی عمومی از شوریاری ها، تصریح می کند: افراد با هزار امید وارد شورایاری ها می شوند، اما با درهای بسته مواجه شده و عملا توانایی هیچ کاری ندارند.

بهترین راه تبدیل شورایاری ها به شورای محله است از نظر این استاد دانشگاه؛ مدیریت شهری جدید مدام از مشارکت حرف می زند، پس بهترین راه حل تبدیل شورایاری ها به شورای محله است.

او می گوید: نمی توانیم یک شهر را بدون شورای محله تصور کنیم، شورای محله در همه دنیا مرسوم است، اما آن ها کنارشان بازوی اجرایی و نهادی به نام شهرداری محله را هم دارند.

انتظار داریم که این محله با هفتاد هزار نفر جمعیت تنها از طریق یک شورایاری که هیچ توانایی اجرایی هم ندارد، مشکلاتش حل شود! با وجود پیشنهادات ایمانی جاجرمی، تشکیل نهادهای مدنی آن هم در سطح محلات، دور از دسترس و رویایی به نظر می رسد.

شورای پنجم قصد دارد با رفتاری کج دار و مریز آیین نامه تخلفات را کم کرده و شورایاری ها را زنده نگه دارد اما اگر شرایط تغییر نکند و شورا موضع صریح تری نسبت به شورایارای ها اتخاذ نکند، مشخص نیست چه سرنوشتی در انتظارشان خواهد بود.

شاید رسما به بدنه بوروکراتیک و اداری شهرداری اضافه شوند و ماهیت شورایی خود را از دست بدهند.


کلید واژه ها: شورای - شورا - شورایاری - شهرداری - انتخابات - شورای شهر - سیاسی - قانون - مردم - حکیمی - تهران - شهرداری تهران - افزایش - تخلف - برگزار - غیرانتفاعی - تصمیم - تصمیم گیری - شهر تهران - مدنی - خبرنگار - انحلال - شوراها - مدیریت - انکار - اولین - تصویر - اداره - گزارش - آیین

آخرین اخبار سرویس:
واردات «خاک برای خواب گربه» با دلار دولتی!

محمدجواد اسکندرلو بررسی مصداق انحصاری السابقون الاوّلون در آیه 100 سوره توبه

سربازی که دستور حاج قاسم سلیمانی را اطاعت نکرد!

بال هواپیمای بازیکنان تیم ملی عربستان دچار آتش سوزی شد+ عکس

سعید مسعودی پور, بهروز قاسمی طراحی چارچوب تبلیغات اجتماعی برای جلب کمکهای مردمی مبتنی بر الگوی دینی

شجاعت اصغر و ابراهیم و دستمال سرخ ها به ما روحیه می داد

عکس خانوادگی خانم بازیگر در کنار همسر کارگردانش

مهدی مقیمی بررسی تاثیر کیفیت زندگی بر جرم سرقت

دکتر حسین راغفر، دکتر اسماعیل صفرزاده، فهیمه علی اکبری سلامی اندازه گیری شاخص نابرابری چند بعدی در مناطق شهری ایران 1392-1368

دکتر علی شیرخانی ، آقای هادی ترکی تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر حوثی های یمن

فرزانه احمدیان یزدی، دکتر مسعود همایونی فر، دکتر محمدحسین مهدوی عادلی، دکتر محمدعلی فلاحی،دکتر سید محمد حسینی انباشت سرمایه های ملموس و ناملموس در ایران با تأکید بر نقش رانت منابع طبیعی

متن چند پیامک تهدیدآمیز به نمایندگان

آشفتگی الگوی بارش در ایران

صیادی تورانلو, سپیده ثقفی پیامدهای اخلاق کار اسلامی

تیپ پر زرق و برق «کتایون ریاحی» در یک مراسم/عکس

روح الله محمدعلی نژادعمران، حسام امامی دانالو مقایسه تطبیقی دیدگاه حرالّی اندلسی و علامه طباطبایی در تفسیر هبوط حضرت آدم

ابعاد حادثه ایرانشهر دقیقاً بررسی و به مردم گزارش شود

محسن احمدآخوندی واکاوی مفهوم تبیین و گونه های مختلف آن در آیه 44 سوره نحل

بزرگداشت آیت الله شب زنده دارجهرمی در جهرم برگزار می شود

ایرج بابایی، اسماعیل کشاورز صفی یی مفهوم خطا و نقش آن در ساختار طبقه بندی مسئولیت مدنی

دکتر محمدعلی خورسندیان، فرهاد محمدی بصیر الزام به اجرای عین تعهدات قراردادی در حقوق ایران در مقایسه با اسناد نوین حقوق خصوصی

نمایی نزدیک از چشم گربه

دکتر محمد شورمیج تأثیر انقلاب اسلامی بر مناسبات عربستان با ایران در دهه نخست نظام جمهوری اسلامی

ست های پیشنهادی با دامن های بلند

مدل شومیز ساده

کانال اطلاع رسانی برای شهدای خراسان جنوبی ایجاد شود

راه فرزندم را ادامه می دهم/ همچنان در مسیر مقاومت زندگی می کنیم

مجید معارف، شادی نفیسی، زهرا مقیمی شأن تعلیمی روایات تفسیری از دیدگاه علامه طباطبایی و اصول تفسیری

شورای امنیت بر راه حل سیاسی بحران یمن تاکید کرد

انتقاد به مدیریت شهری در راستای بهبود وضعیت است

ورود مدعی العموم به مسائل خدمات شهری در راستای حفظ حقوق عامه

انتخابی دیگر از کتاب الف لام خمینی ایران بدون شاه، یک ایران خوب خواهد شد/ رایج ترین پرسش خبرنگاران از آیت الله چه بود؟

سیف از دو نماینده مجلس شکایت کرد

العالم / معاون ستاد ارتش امارات در ساحل غربی یمن به هلاکت رسید

تصویری ناب و دیده نشده از وادی السلام نجف

حریم فراموش شده

طرح «حقوق و مزایای مدیران» در دستور کار مجلس

کمیسیون اصل 90 مجلس چه وظایفی دارد؟

احمد آقایی زاده ترابی تحلیل سیر اندیشه مفسّران در تفسیر «وَ عَلَّمَ آدَمَ الأَسْماءَ کُلَّها»

50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

تجمع دانشجویان در اعتراض به احکام سنگین

درخواست 100 میلیاردی مدیرعامل سروش!

پشت پرده ائتلاف مقتدی صدر با رقیب سرسختش/ آیا العبادی، مقتدی صدر و هادی العامری را دور می زند؟

دکتر مسلم آقایی طوق نگاه تطبیقی به صلاحیت هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نسبت به ابطال مقررات

مادر خبرنگار شهید سوری: راه فرزندم را ادامه می دهم/ همچنان در مسیر مقاومت زندگی می کنیم

با جداسازی منابع درمان تامین اجتماعی موافق نبودم/تضمین می دهم که پول کارگران به تامین اجتماعی بازگردد

محمد نصیری، محسن اسماعیلی پذیرش قول امین در فقه امامیه و آیین دادرسی مدنی

حکم استفاده از تافت و مواد نگه دارنده مو برای وضو

50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

لست بدترین طیارت جنگی امریکایی

مجری معروف و محبوب تلویزیون در گذر زمان/عکس

خیابان فرشته در قُرق بچه پولدارها/ عکس

عناوین روزنامه های سیاسی 29 خرداد 97/ عطش حقارت 100 نفره +تصاویر

چهارمین تیم عربی که امشب طعم شکست چشید

عناوین روزنامه های سیاسی 29 خرداد 97/ خروج از پروتکل الحاقی و NPT +تصاویر

عضو جدید شورای اسلامی رشت تحلیف شد

اتباع خارجی در شهرری هم فرصت هستند هم تهدید

تکرار اعتراض و تجمع فرهنگیان بازنشسته 96

جزییات برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر

راننده "بن لادن" گرفتار شد

جا شدن در دل خواستگار با ترفندهای زیر

آیا پیش از بارداری باید داروهایی را که مصرف می کنم تغییر بدهم؟

انتقال فرهنگ ایثار راه موفقیت کشور در همه عرصه هاست

خبرهای خوب مجلس برای رانندگان

مهمترین نکات قبل از ازدواج

عثمان محمدپرست+ زندگینامه

دیگر نیازی به ارائه کپی مدارک در ادارات نیست

اگر خفه ام کنند سازش نخواهم کرد

پاسخ به شائبه ها پیرامون تلگرام طلایی

اشکالی که سید جمال خوانساری را عالمی بنام کرد

خانم مجری در جشن تولد خودمانی «بهنوش بختیاری»/عکس

مروری بر نقش مفاخر فرهنگی در خلق فرصت های اقتصادی در گردشگری

901 کانون مساجد گیلان؛ میزبان طرح غنی سازی اوقات فراغت

فتحی: استعفای خود از نمایندگی را تقدیم هیات رییسه مجلس کردم

نگاهی به مهمترین عملیات موشکی برون مرزی سپاه

روزنامه نگار و مترجم پیشکسوت درگذشت

جدال روزنامه کیهان با روزنامه جمهوری اسلامی

اعتیاد به بازی های کامپیوتری اختلال رفتاری است؟

سورپرایز تیم امنیتی بولتون برای ایران چیست/ هشدار در باره همکاری تازه مریم رجوی و یاران ترامپ

برد سه شیرها در لحظه آخر

نشست فرهنگی ایران و ایتالیا در رم

گزارش تصویری: بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین دکار احمد احمدی در مسجد اعظم قم

اعتراض فرهنگیان بازنشسته 96 / دلایل تاخیر طولانی در پرداخت پاداش پایان خدمت

بازیگر ایرانی، داماد شد! /عکس

مجری معروف رقیب اوباماها می شود

بیانیه انجمن متخصصان روابط عمومی استان یزد در باره بازگشت جایگاه اداره کلی روابط عمومی استانداری یزد

سخنان دکتر علی شریعتی (5)

اس ام اس دلتنگی (5)

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

موردی خاص به نام «تبصره ماده 48»

دکتر باقر درویشی، دکتر مهدی امیدی، بهاره جانی تجزیه پویای فقر در طی چهار برنامه توسعه ایران: بر اساس روش جدید تجزیه شش جزیی

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 28 خردادماه

بررسی چگونگی نصب گنبد جدید حرم امام حسین(ع)

محمدمهدی عبد خدایی در گفت وگو مشروح با فارس: خاطره رهبر انقلاب از دکتر علی شریعتی/ نقش شریعتی در آشنا کردن دانشجویان با مبارزه

فتحی: استعفای خود از نمایندگی را تقدیم هیات رییسه مجلس کردم

ضرورت بازگشت به استراتژی «همه با هم» امام/ بخش ششم: «جامِ جهان نما»ی امام و خاطره ای مهم از توصیه ایشان به مدیران مطبوعات

معرفی حجت الاسلام تدینی به عنوان مدیرکل اوقاف کرمان

تربیت 50 هزار حافظ قرآن در استان کرمان

افتتاح و کلنگ زنی پروژه های آستان مقدس امامزاده محمد کرمان

تصاویر/ مراسم بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی در مسجد اعظم قم

چرا شورایاری ها به بستری برای تخلف و لشکرکشی سیاسی تبدیل شدند؟

چرا شورایاری ها به بستری برای تخلف و لشکرکشی سیاسی تبدیل شدند؟