مطالب مرتبط:
افزایش شدید مصرف سیگار در ایران
مصرف سیگار در ایران در حال افزایش است
افزایش شدید مصرف سیگار در ایران
وزیر ارشاد گفت: مصرف بازی های رایانه ای در کشور افزایش چشم گیر داشته است
افزایش شدید مصرف سیگار در ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 09:002018-05-27پزشكي

میزان مصرف دخانیات بین دانشجو و غیردانشجو برابر است/افزایش آمار مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات


رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با ارایه آمار مصرف سیگار و سایر دخانیات در جامعه و دانشگاه، برنامه های آموزشی و درمانی این مرکز در راستای پیشگیری و کنترل دخانیات را تشریح کرد.

- دکتر غلامرضا حیدری همزمان با هفته ملی بدون دخانیات در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: مرکز تحقیقات پییشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه در راستای رسالت تهیه مستندات معتبر برای مسئولین ذی ربط اجرایی یک سری اولویت پژوهشی در زمینه ارایه خدمات درمانی ترک دخانیات و شیوه های نوین طراحی کرده است.

اجرای طرح "ترک همزمان دخانیات و مواد مخدر" برای اولین بار وی با اشاره به تفاهم نامه سال گذشته این مرکز با سازمان بهزیستی در قالب یک طرح کشوری، عنوان کرد: این طرح برای اولین بار در 7 استان تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس، قزوین، آذربایجان شرقی و جزیره کیش درحال اجراست.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه در این طرح ارایه خدمات ترک دخانیات در مراکزدرمان سوءمصرف مواد ادغام می شود، ادامه داد: در این روش جدید با هدف دستیابی به نتایج بهتر، خدمات ترک دخانیات با ترک موادمخدر به صورت همزمان ارایه می شود، چراکه وقتی فرد معتاد به مواد مخدر، مصرف مواد را کنار بگذارد، میزان مصرف سیگار و سایر دخانیات و وابستگی وی به آن افزایش یافته و در نهایت مشکلات بهداشتی بیشتری ایجاد می شود.

دکتر حیدری با اشاره به مشکلات عدم ترک همزمان دخانیات و موادمخدر، اظهار کرد: در مرحله اول به واسطه مصرف دخانیات، مجددا عود مصرف مواد مخدر حاصل می شود، یعنی شکست در درمان و ترک موادمخدر.

دوم اینکه حتی اگر خوش بینانه تصور کنیم که فرد، مواد مخدر را کنار بگذارد، با این حال به واسطه مصرف مواد دخانی به بیماری های پیشرفته ناشی از مصرف دخانیات مبتلا خواهد شد.

وی با اشاره به اجرای پایلوت این طرح طی 4 سال گذشته، عنوان کرد: به دنبال کسب نتایج مثبت از اجرای آزمایشی این طرح، تفاهم نامه ای بین مرکز تحقیقات پییشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه با سازمان بهزیستی منعقد شد که طی آن در حال حاضر درمان هم زمان ترک دخانیات و مواد مخدر در مراکز درمانی بهزیستی انجام می شود و با گذشت یکسال از اجرای طرح علاوه بر کسب نتایج مثبت، با استقبال خوبی نیز از سوی بیماران، خانواده ها و درمانگران مواجه شده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به برخی از نتایج اجرای این طرح، عنوان کرد: تاکنون بیش از 800 پرونده درمان نهایی ثبت شده است.

همچنین مشخص شده که درمان موفق در موارد ترک همزمان مواد مخدر و دخانیات دوبرابر مواردی است که تنها درمان ترک مواد مخدر انجام شده است.

آمار متوسط مصرف دخانیات به تفکیک جنسیت دکتر حیدری با بیان اینکه آمار متوسط مصرف دخانیات در کشور حدود 12 درصد است، عنوان کرد: بر اساس آمار این مرکز، چیزی حدود 20درصد آقایان بالای 15 سال و حدود یک یا 2 درصد خانم های بالای 15سال مصرف دخانیات روزانه دارند.

البته در صورت ارایه آمار مصرف قلیان، این رقم قطعا تغییر می کند.

بر اساس آمار تقریبا 50 درصد زنان و مردان تجربه مصرف قلیان دارند ولی درخصوص مصرف هفتگی و روزانه در آقایان چیزی حدود 30 درصد و درخانم ها حدود 10 درصد است.

مصرف تفننی قلیان در آینده به مصرف روزانه دخانیات می انجامد وی با بیان اینکه مصرف قلیان با مصرف دخانیات به شکل سیگار کاملاً متفاوت است، اظهار کرد: این مساله از معضلات بهداشتی ماست که باید برای کنترل آن برنامه ریزی شود، چراکه مصرف تفننی قلیان نیز در آینده به مصرف روزانه سیگار و سایر مواد دخانی می انجامد.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره آمار مصرف دخانیات در بین دانشجویان این دانشگاه، اظهارکرد: در این راستا طی دو دهه اخیر چندین پروژه اجرا شده و بر اساس نتایج آن چیزی حدود 20 درصد پسران دانشجو و کمتراز 10 درصد دختران دانشجو تجربه مصرف سیگار داشته اند که این آمار از متوسط جامعه مقداری بالاتر است.

میزان مصرف دخانیات در بین دانشجو و غیردانشجو برابر است به گفته وی، بر اساس این آمار در رده سنی دانشجو وغیردانشجو تقریباً تفاوتی دیده نمی شود و این مساله نشان دهنده آن است که برنامه ریزی کاملی برای جلوگیری از مصرف دخانیات در دانشگاهها نداشته ایم و میزان مصرف در بین دانشجو و غیردانشجو برابر است.

وی با اشاره به برنامه دانشگاه برای پیشگیری مصرف دخانیات در بین دانشجویان، اظهار کرد: این برنامه ها به شکل اجبارنبوده، بلکه فراخوان های مرتبط با خدمات رایگان حضوری و یا تلفنی ترک دخانیات مرکز در بین دانشجویان توزیع شده است.

طراحی سامانه تلفن گویای ترک دخانیات در دانشگاه دکتر حیدری افزود: مرکز کنترل دخانیات دانشگاه در سال 1392سامانه تلفن گویای ترک دخانیات را به شکل رایگان طراحی کرده که طی آن سوالات مراجعین به صورت هوشمند پاسخ داده می شود.

همچنین با ارایه اطلاعات 24 ساعته درباره انواع دخانیات و داروهای ترک، می توان از این سامانه هوشمند برای ارزیابی و ارایه بهترین راهکار ترک دخانیات استفاده کرد.

در همین رابطه به وزارت بهداشت پیشنهاد شده که شماره این سامانه تلفنی ترک دخانیات را بروی پاکت های سیگار درج کند.

نیمی از بیماری های قلبی وعروقی و 40 درصد سرطان ها با مصرف دخانیات مرتبط است رییس مرکز تحقیقات و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به افزایش آمار مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات در کشور، عنوان کرد: مطالعات متعددی درباره بیماری زایی مصرف دخانیات انجام شده و طبق جدیدترین آمارها 12 درصد کل مرگ ومیرها ناشی از مصرف دخانیات است.

بر این اساس 75 درصد بیماری های ریوی، 50 درصد بیماری های قلبی وعروقی و 40درصد سرطان ها با مصرف دخانیات مرتبط بوده و این نشان می دهد که مصرف دخانیات به شکل کاملا معنی داری خطرمرگ و میر را افزایش می دهد.

همکاری مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با WHO وی با اشاره به همکاری مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با سازمان بهداشت جهانی در منطقه مدیترانه شرقی، گفت: این مرکز از سال 1387 به عنوان مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی در منطقه مدیترانه شرقی(شامل 21 کشور) انتخاب شده که این مساله نشان دهنده تمایز فعالیت های این مرکز در مقایسه با مراکز مشابه در کشور و در سطح منطقه است.

وی افزود: در این راستا برنامه های مختلف درمانی، آموزشی و پژوهشی طراحی و اجرا شده و گزارش سالانه آن به سازمان بهداشت جهانی ارایه می شود.

همچنین این مرکز با سایر انجمن های بین المللی دخانیات ارتباط تنگاتنگی داشته و به عنوان عضو شبکه مراکز همکار سازمان بهداشت جهانی، ماموریت های مختلف کشوری و منطقه ای برعهده دارد.

مصوبات "قانون جامع کنترل دخانیات" اجرا نمی شود دکتر حیدری در بخش دیگری از این گفت وگو با اشاره به قانون جامع کنترل دخانیات در کشور و عدم نظارت کامل از طریق مجلس بر اجرای این قانون، خاطرنشان کرد: قانون جامع کنترل دخانیات، قانون بسیار مطلوب و ایده عالی است ولی به دلیل عدم اجرای کامل مصوبات، نبود نظارت کافی و لازم برای اجرا و عدم هماهنگی های بین بخشی، در عمل با نمره خوبی مواجه نیست.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به راهکارهایی برای اجرای این قانون، عنوان کرد: این قانون به صورت شفاف راهکارهایی برای کنترل مصرف دخانیات در کشور ارایه کرده که افزایش قیمت سیگار و ایجاد موانعی برای دسترسی راحت به سیگار و سایر دخانیات برخی از آنهاست ولی متاسفانه هیچ یک از آنها تا کنون اجرایی نشده است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت برای اجرای این قانون نیازمند همکاری و هماهنگی با سایر سازمانها از جمله آموزش و پرورش، صدا و سیما، ستاد مبارزه با قاچاق، سازمان مالیات و سایر ارگانهاست که همه اینها برنامه ریزی سختی می طلبد که باید از طریق بدنه وزارت بهداشت پیگیری شود.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه در رابطه به عمده فعالیت های این مرکز در حوزه آموزش و درمان، تصریح کرد: این مرکز در حوزه پیشگیری و ارتقا سطح آگاهی و نگرش افراد با آموزش و پرورش و دانشگاهها همکاری داشته و در حوزه ارایه خدمات نیز به عنوان مرکز پیش رو تمامی خدمات ترک دخانیات را چه به شکل حضوری و چه به صورت تلفنی در برنامه اجرایی خود گنجانده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دخانیات - دانشگاه علوم پزشکی - مرکز تحقیقات - مواد مخدر - دانشگاه - مصرف - درمان - مخدر - سازمان بهزیستی - موادمخدر - پیشگیری - بهزیستی - پزشکی - آذربایجان شرقی - مصرف مواد مخدر - مشکلات - دانشجو - شهید - نامه - علوم - افزایش - اولین - سیگار - میزان - آذربایجان - هیات علمی - جزیره کیش - دکتر - مرگ و میر - آمار

آخرین اخبار سرویس:
خواص گیاه آقطی چیست؟

پیتزا پاداش مناسبی برای کودکان نیست

جایگزین های لبنیات در رژیم غذایی

تأثیر شگفت انگیز آب و هوا بر شکل بینی

کاهش چربی خون با مصرف این سبزی

خواص درمانگر سرکه بالزامیک

ایفای نقش چهره های مشهور در اطلاع رسانی درباره خطرات سیگار الکترونیکی

سلامت رگ های خونی با یک مشت گردو

آخرین وضعیت ملکه رنجبر/بازیگر پیشکسوت همچنان نمی تواند به عرصه هنر بازگردد

طرح سنجش نوآموزان در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد

راهکارهایی برای افزایش قد کودکان

این میوه عجیب برای لاغری معجزه می کند!

این نوشیدنی پرطرفدار محافظ عضله قلب است

مراقبت از نوزاد در تابستان با 6 نکته مهم

6 فایده مصرف نارگیل در تابستان

ابداع نوعی پچ برای درمان زخم های داخل دهان

چرا مجری معروف خودکشی کرد؟

بیماران سرطانی از داروهای داخلی راضی نیستند

درمان ریزش مو با داروی پوکی استخوان

تغذیه صحیح بعد از ماه رمضان

بستی سنتی بخوریم یا کارخانه ای؟

راز زیبایی پوست زنان مصری

زخم معده چه زمانی سرطان می شود؟

خوردن آلبالو برای این افراد ممنوع

کاربردهای حیرت انگیز و متفاوت پودر قهوه را بشناسید

تبریز میزبان سیزدهمین المپیاد دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کشور می شود

کشف ارتباط موی خاکستری با ابتلا به بیماری های خطرناک

درمان سوزش جای تیغ

بارگیری 50 تن دارو و تجهیزات پزشکی ایران برای ارسال به عربستان

ویروسی که نقش کلیدی در ابتلا به آلزایمر دارد

پسرها و دخترها تا چه سنی قد می کشند؟

با خوردن این میوه شاد و جوان بمانید

طرز تهیه خورشت قورمه سبزی آذری

“ترک سیگار” با خوراکی های پیشنهادی متخصصان طب سنتی

روح لطیف زنانه در تسخیر اعتیاد

سنت خونین دانمارکی ها با مشارکت کودکان

زخم معده چه زمانی سرطان می شود ؟

راز زیبایی پوست زنان مصری

پسرها و دخترها تا چه سنی قد می کشند؟

بیماری وبا در 75 درصد موارد بدون علامت است

بیماری وبا در 75 درصد موارد بدون علامت است

ویروسی که نقش کلیدی در ابتلا به آلزایمر دارد

تأمین آب شرب و ساماندهی نخاله ها در روستاهای زلزله زده بزرگ ترین دغدغه است

سه تمرین تنفس برای کاهش اضطراب

درمان سوزش جای تیغ

قیمت داروها را آنلاین ببینید

خواص تفاله قهوه برای پوست

سه تمرین تنفس برای کاهش اضطراب

ظاهر عجیب بازیگر پرحاشیه ایرانی در انگلیس

بارگیری محموله 50 تنی دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی برای حج 97

وزیر بهداشت در لباس اورژانس

تکذیب رها کردن بیمار در خیابان در ماهدشت

اراده فولادین فولادمردان ایرانی

کار پسری 10 ساله به علت 8 ساعت بازی کامپیوتری به بیمارستان کشیده شد

فرماندار: ایجاد کانون سلامت در محلات آستارا ضروری است

بارداری خارج از رحم چه علائمی دارد؟

ارسال تجهیزات پزشکی حجاج ایرانی توسط هلال احمر

تکذیب رها کردن بیمار در خیابان در ماهدشت

آزمایش مینیاتوری تاثیر ترکیبات دارویی بر نمونه های تومور

علل و درمان بارداری خارج رحمی

معرفی سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی سمنان + فیلم

المپیاد فوریت پزشکی خدمات رسانی اورژانسی را ارتقا می دهد

تامین نیازهای درمانی ایثارگران سطح سلامتی را ارتقا می دهد

محموله دارویی حجاج ایرانی بارگیری شد

راهکارهای جلوگیری از افسردگی زنان در میانسالی

افزایش خطر سنگ کلیه با مصرف آنتی بیوتیک

زنان بیش از مردان در معرض عوارض استفاده نامناسب از گجت ها قرار دارند

تغذیه صحیح بعد از ماه رمضان/ عوارض شایع بین افراد در ماه رمضان بعلت تغذیه غلط و نامناسب

برپایی آیین پایانی ششمین المپیاد علمی مهارتی تکنسین های اورژانس

تجلیل از جانبازان شبکه بهداشت و درمان بهمیی

از بین بردن بوی سیر دهان با 7 روش ساده

علوم پزشکی البرز رها کردن بیمار در خیابان را تکذیب کرد

رها شدن بیمار در البرز کذب محض است

ناامیدی اجتماعی؛ پیامد و چرایی؟

اختلالات روانپزشکی؛ دومین رتبه اختلالات در بین تمام بیماری ها در ایران

کلیه ها با این عوامل عجیب آسیب می بینند

افتتاح یکی از مجهزترین مراکز پزشکی هسته ای کشور در سمنان

افزایش خطر سنگ کلیه با مصرف آنتی بیوتیک

هشدار دامپزشکی فارس درباره بیماری مِشمِشه

علوم پزشکی البرز رها کردن بیمار در خیابان را تکذیب کرد

مدیریت اختلالات روانی زنان در پیری

رها شدن بیمار در البرز کذب محض است

تعیین جنسیت جنین بدون سونوگرافی!

فولاد مبارکه در همه حوزه ها، به ویژه در بخش سلامت، یک سازمان متعالی است

راهکارهایی برای کاهش مواجهه با خشونت های خانگی

ابداع نوعی پچ برای درمان زخم های داخل دهان

با خوردن ماهی از ابتلا به پارکینسون پیشگیری کنید

ارتقای سلامت عمومی با توسعه همکاری های شورای اسلامی شهر و دانشگاه علوم پزشکی شیراز

مشخص شدن قطب های خدمات درمانی ام .اس در بیمارستان های تهران

چند نکته درباره چگونگی تشخیص سرطان شایع کودکان

علوم پزشکی البرز رها کردن بیمار در خیابان را تکذیب کرد

شایع ترین بیماری گوارشی چیست؟

ویروس تبخال نقش کلیدی در ابتلا به آلزایمر دارد

بوی ناخوشایند گل

6 راهکار جلوگیری از افسردگی زنان میانسال

ترمیم قلب با خوردن روزی 4 فنجان قهوه

شایع ترین بیماری گوارشی چیست؟/ این توصیه ها را جدی بگیرید

امحاء مواد غذایی فاسد در ممسنی

استقبال از قسطی شدن هزینه بیمه سلامت ایرانیان

چرا چربی شکم از بین نمی رود؟

میزان مصرف دخانیات بین دانشجو و غیردانشجو برابر است/افزایش آمار مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات

میزان مصرف دخانیات بین دانشجو و غیردانشجو برابر است/افزایش آمار مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات