مطالب مرتبط:
کسب توفیق الهی و یاری پیامبر اسلام (ص) مهم ترین درس زندگی حضرت خدیجه کبری (س) برای مسلمانان است
حضرت خدیجه(س)؛ نخستین بانوی نیکوکار و کارآفرین اسلام
حضرت خدیجه (س) پیش از اسلام هم مومن بودند
آیت الله سبحانی:حضرت خدیجه(س) با وفاترین زن اسلام بود
خدیجه(س) تنها بانوی برگزیده از همسران نبی گرامی اسلام است/ اساسی ترین ویژگی های حضرت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 05:262018-05-27سياسي

حضرت خدیجه کبری؛ همسر رسول خدا (ص) و یار و یاور اسلام حضرت خدیجه کبری؛ الگوی اسلامی-انقلابی زن مسلمان


اگر زن مسلمان ایرانی به حضرت خدیجه (س) و اولاد گران قدر آن بانوی مکرمه اقتدا نماید، خواهد توانست نماد بزرگ زن ایرانی مسلمان را به دنیا که سخت محتاج شناختن آن است، - بنمایاند.

دهم ماه مبارک رمضان مصادف است با سالروز وفات حضرت خدیجه کبری (س)، لذا شایسته است نگاهی به شخصیت و نقش خاص آن حضرت در فرایند تاریخی ظهور اسلام و یاری و همراهی ایشان با پیامبر بزرگوار اسلام داشته باشیم و به توصیف اجمالی شخصیت ایشان به عنوان شخصیتی والا و انقلابی و اولین زنی که دعوت پیامبر گرامی اسلام را پذیرفت و نیز به تمامه از آن دفاع نمود، بپردازیم.

  حضرت خدیجه (س) از بزرگ ترین و عالی مقام ترین بانوان اسلام محسوب می گردند و از مقام و منزلت و جایگاه رفیعی در نزد پیامبر و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) برخوردار بوده و به تبع آن نزد مسلمین جهان نیز احترام خاصی را دارا هستند.

برای شناخت بیشتر جایگاه و منزلت آن حضرت و نیز نقش مهم و تأثیرگذار ایشان و الگوبرداری از شخصیت آن بانوی بزرگوار، باید به کلام همسر مکرم ایشان، رسول گرامی اسلام مراجعه نمود؛ شخصیتی که سالیان مهم زندگی خود را در کنار او بوده و به لحاظ جایگاه رفیع نبوت، شناخت کاملی از آن وجود مقدس داشته اند.

  شناخت شخصیت والای آن بانوی بزرگوار در این زمان بدین لحاظ برای ما مهم و باارزش است که آن بانوی گرامی در سخت ترین و مهم ترین دوران حیات پیامبر، یعنی آغازین روزهای رسالت و بعثت ایشان، بیشترین یاری و کمک را به لحاظ مادی و معنوی به آن حضرت رسانده و نقش مهمی در شکوفایی و به انجام رسیدن این رسالت عظیم برعهده داشتند.

به گونه ای که می توان گفت اگر این خدمات ایشان به رسول گرامی اسلام در این دوران سخت نبود، چه بسا این رسالت با مشکلات بسیاری روبه رو می شد.

بدین لحاظ می توان الگوی انقلابی این شخصیت بزرگ را بهترین سرمشق زنان مسلمان و باایمان این دوران و در این شرایط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دانست و آن را بهترین الگو قرار داد.

به همین منظور، در این مقال، ضمن توصیف اجمالی ای از شخصیت آن بانوی گرامی، به ابعاد وجودی آن حضرت و نقش انقلابی ایشان در زندگی و حیات پیامبر گرامی اسلام خواهیم پرداخت.

  نگاهی اجمالی به شخصیت و فضایل حضرت خدیجه (س)   حضرت خدیجه با استناد به منابع تاریخی، در خانواده‏ای موحد و مؤمن به آیین ابراهیم حنیف (ع) و در مکه متولد شدند.

در منابع تاریخی و دینی، القاب و اوصاف گوناگونی برای آن بانو ذکر شده است.

اولین کنیه ی آن بانوی مکرمه را باید از زبان قرآن شنید که او و دیگر همسران پیامبر اکرم (ص) را ام‏المؤمنین لقب داده است (احزاب: 6).

همچنین در نقل های دیگر با توصیفاتی مهم و زیبا از ایشان یاد شده است که همگی حکایت از مقام والای ایشان دارند.

در ادامه به بیان برخی از این ویژگی ها می پردازیم:   الف) بهترین زنان بودن: بهترین زنان جهانیان عبارت اند از: مریم دختر عمران ، آسیه دختر مزاحم ، خدیجه دختر خویلد و فاطمه دختر محمد.

[1] بهترین زنان، خدیجه و مریم بنت عمران هستند.

[2] ب) برگزیده بودن: آیا نمی دانی که خداوند آدم ، نوح ، آل ابراهیم ، آل عمران ، علی ، حسن ، حسین ، حمزه ، جعفر، فاطمه و خدیجه را بر جهانیان برگزید.

[3] ج) مورد توجه خداوند قرار داشتن: روزی جبرییل به حضور پیامبر (ص) آمد و جویای خدیجه (س) شد.

پیامبر (ص) او را نیافت .

جبرییل گفت : وقتی که او آمد، به او خبر بده که پروردگارش به او سلام می رساند.

[4] د) محبوب و یار پیامبر (ص) بودن: او هنگامی که شما مرا تکذیب می کردید، تصدیق کرد و هنگامی که کافر بودید، او به من ایمان آورد و برای من فرزندانی آورد.

[5] هـ) اولین مؤمنان بودن: زمانی که پیامبر (ص) در بستر رحلت قرار گرفت ، حضرت زهرا (س) پریشان و گریان بر بالین ایشان بود.

حضرت خطاب به ایشان فرمود: دل خوش دار که همانا علی نخستین شخص از این امت است که به ذات پاک خدا و رسولش ایمان آورد.

او و خدیجه ، مادر تو، اولین افرادی هستند که به اسلام پیوستند.

[6] و) صدیقه بودن: به هنگام معرفی آن بانو به جبراییل امین، از ایشان با تعبیر هذِهِ صِدِّیقَه اُمَّتِی (این صدیقه ی امت من است) یاد شده است.

[7] امام صادق (ع) می‏فرماید: مقصود از صدیقه، معصومه است (اصول کافی).

[8]   همچنین اوصاف دیگری که نبی مکرم اسلام در یکی از زیارات آنان را به صورت یک جا به کار برده اند: صدیقه، طاهره، زکیه، راضیه، مرضیه، خدیجه ی کبری و ام المؤمنین .

با این تعابیر به آن بانو سلام داده شده است.

[9] با توجه به این ویژگی ها، می توان به شخصیت و مقام حضرت خدیجه کبری پی برد و در نهایت باید به کلام حضرت رسول در مورد این جایگاه و قدر و منزلت رفیع ایشان توجه نمود که در مقام مقایسه با دیگر همسرانشان این گونه می فرمایند: هرگز خدا همسری بهتر از او برای من جایگزین نکرده است (فتح‏الباری).

[10]   نقش و جایگاه انقلابی حضرت خدیجه در رسالت پیامبر گرامی اسلام (ص)   در این میان آنچه از زندگی و شخصیت آن حضرت برای ما بااهمیت است، نقش و جایگاه ایشان در یاری رساندن به رسالت حضرت رسول و ظهور دین مبین اسلام در آغازین روزهای حساس و سخت شروع دعوت به آن است.

ایشان در اولین روزهای رسالت حضرت حضور فعال و فداکارانه‏ای داشتند که می توان به تبیین ابعاد وجودی شخصیت ایشان پرداخت.

در ادامه به ابعادی از شخصیت و جایگاه ایشان در زمینه سازی و بسترسازی برای ابلاغ دین مبین اسلام و نیز تکامل این دعوت می پردازیم:   1.

      اعلان قبول دین مبین اسلام و حمایت همه جانبه از رسالت پیامبر   حضرت خدیجه (س) به همراه حضرت علی (ع)، اولین افرادی بودند که دعوت آن حضرت را لبیک گفتند و ایمان آوردند.

ایمان آوردن حضرت خدیجه از این جهت در آن برهه ی تاریخی حائز اهمیت است که آن حضرت از جایگاه مهمی در میان اهالی مکه برخوردار بودند و ایمان ایشان در اثبات حقانیت ایشان و شنیدن آن دعوت، نقش بسیار مهمی داشت و بهترین حمایت محسوب می گردید.

  2.

      حمایت های مادی و مالی از نبی مکرم اسلام   حضرت خدیجه (س) به لحاظ موقعیت اجتماعی و خانوادگی که در میان قریش داشتند، از توانایی مالی بسیاری برخوردار بودند و در زمینه ی تجارت نیز از بزرگان آن دوران محسوب می گردیدند.

آن حضرت بعد از ایمان آوردن به دعوت حضرت رسول، تمام ثروت عظیم خود را در خدمت اسلام و حمایت از رسالت حضرت پیامبر فدا نمودند که این حمایت های مالی در آن برهه ی حساس توانست تأثیر بسیار زیادی در استحکام این حرکت عظیم داشته باشد.

چنان که به تعبیر مقام معظم رهبری، اگر این حمایت ها در آن دوران سخت نبود، این دعوت با سختی های بسیاری مواجه می شد و دچار ضعف می گردید: خدیجه کبری علیها الصلاه والسلام در آغاز اسلام ایمان آورد.

بزرگ ترین حرکت را به عنوان یک بانوی کامله و عاقله و بزرگوار انجام داد.

اول مؤمنه به اسلام او بود.

بعد هم همه ی ثروت خود را در راه دعوت اسلام و ترویج اسلام خرج کرد و تأثیر این کار را کسانی می دانند که در مبارزات و دوران اختناق نقش کمک های مالی را به مبارزین تجربه کردند که اگر کمک های خدیجه علیهاالسلام نبود، شاید در حرکت اسلام و پیشرفت اسلام یک اختلال و وقفه ی عمده ای به وجود می آمد.

بعد هم با رسول خدا و همه ی مسلمین به شعب ابی طالب تبعید شدند و چند سال، دو سه سال، زندگی دشوار و طاقت فرسا را در آنجا تحمل کرد و در همان شعب ابی طالب هم دعوت حق را لبیک گفت و در حال تبعید از دنیا رفت [11] (رهبر معظم انقلاب، 2 خرداد 1365).

  3.

      حمایت های ایشان از وجود پیامبر اسلام و مسلمانان در دوران سخت محاصره در شعب ابی‏طالب   دشمنان پیامبر اسلام (ص) پس از ناامیدی در شکست دادن و خاموش نمودن دعوت اسلام، سعی کردند مسلمانان را در محاصره و تحریم اقتصادی، سیاسی و فرهنگی قرار دهند تا آنان پس از تحمل سختی­ها و مرارت­های مختلف، از ایمان سر باز زنند.

طبق نقل های تاریخی، مشرکین پیامبر اکرم (ص) و وابستگان و اطرافیان و پیروان حضرتش را در شعب ابی‏طالب تحت محاصره ی همه جانبه‏ای قرار دادند.

محاصره ای که تا سه سال ادامه داشت.

در این شرایط، حضرت خدیجه (س) با تمام توان خود به حمایت از پیامبر اکرم (ص) پرداخت و در این راه تمامی اموال خویش را در راه حمایت از اسلام و مسلمین ایثار نمود.

علاوه بر اینکه در این مدت، ایشان در مقام همسر گرامی پیامبر اسلام، به بهترین شکل، به ایفای این نقش مهم پرداختند و با حمایت های معنوی و عاطفی خود، مایه ی آرامش و امید آن وجود گرامی و تنها مونس و غمخوار ایشان محسوب می گردیدند.

  به تعبیر رهبر معظم انقلاب، حضرت خدیجه (س) در تمام ایام عمر و خصوصاً در ایام سخت شعب ابی‏طالب، وقتی که نهایت شدت روحی برای پیامبر بود، جناب ابی طالب که پشتیبان پیامبر و امید او محسوب می شد و خدیجه کبری که او هم بزرگ ترین کمک روحی برای پیامبر به شمار می رفت.

[12] چنان که به درستی می توان گفت که این دوران در تاریخ اسلام، از سخت ترین شرایط سپری شده بر پیامبر و مسلمانان بوده است که رهبر معظم انقلاب در توصیف این دوران و نقش مهم حضرت خدیجه در این دوران می‏فرماید: همان ایستادگی اول بعثت منجر می‏شود به استقامت عجیب سه سال در شعب ابی طالب.

شوخی نیست.

  سه سال در یک دره ای در مجاورت مکه، بدون آب، بدون گیاه، در زیر آفتاب سوزان.

پیغمبر، جناب ابی طالب، جناب خدیجه، همه ی مسلمان ها و همه ی خانواده هایشان توی این تکه (شکاف کوه) زندگی کردند.

راه هم بسته بود که برای این ها غذا نیاید، خوراک نیاید.

گاهی در ایام موسم (که برطبق سنن جاهلی آزاد بود، یعنی جنگ نبود) می‏توانستند داخل شهر بیایند، اما تا می‏خواستند جنسی را در دکانی معامله کنند، ابوجهل و ابولهب و بقیه ی بزرگان مکه به نوکرها و فرزندان خودشان سفارش کرده بودند که هر وقت آن ها خواستند جنسی را بخرند، شما وارد معامله شوید، دو برابر پول بدهید، جنس را شما بخرید و نگذارید آن ها جنس بخرند.

  با یک چنین وضعیت سختی سه سال را گذراندند.

این شوخی است؟ آن استقامت اولی، آن عمود مستحکم این خیمه، آن دل متوکل علی الله است که چنین استقامتی را در فضا به وجود می آورد که آحاد صبر می کنند.

شب تا صبح بچه ها از گرسنگی گریه می کردند که صدای گریه ی بچه ها از توی شعب ابی طالب به گوش کفار قریش می رسید و ضعفای آن ها هم دلشان می سوخت، اما از ترس اقویا جرئت نمی کردند کمک کنند.

اما مسلمان که بچه اش در مقابلش پرپر می زد (که چقدر در شعب مردند، چقدر بیمار شدند، چقدر گرسنگی کشیدند) تکان نخورد.

[13]   4.

      تربیت جانشین و وصی برای پیامبر گرامی اسلام   از اقدامات ضروری برای ادامه و بقای هر حرکت و جنبشی، رهبری آن حرکت و جنبش و تعیین و تربیت افرادی صالح برای قبول این مسئولیت خطیر است.

پیامبر اسلام نیز به خوبی به این موضوع مهم واقف بوده و از همان ابتدا پسرعموی خود علی ابن ابیطالب را که شخصیتی والا و برگزیده بود، برای این مسئولیت مورد نظر قرار داد و در دعوت خود او را به سران قریش معرفی نمود.

به همین منظور، ایشان را در خانواده و تحت توجه خود تربیت نمود.

در این میان، نقش حضرت خدیجه به عنوان همسر ایشان بسیار مهم و قابل توجه است؛ چراکه در این سال های سخت و دشوار و با وجود فشارهای مشرکان بر پیامبر، وجود حضرت خدیجه در کنار ایشان و تربیت و پرورش حضرت علی در این شرایط، تأثیر آموزش های حضرت خدیجه در شخصیت حضرت علی را نشان می دهد.

  مقام معظم رهبری ضمن بیان توصیف شخصیت والا و ممتاز حضرت علی (ع)، از نقش مهم و مادرانه ی حضرت خدیجه در شکل گیری این ویژگی های مهم این گونه تعبیر می کنند: زندگی امیرالمؤمنین، زندگیِ یک مسلمان کامل و یک انسان تراز عالی به شمار می رود.

الگو، امیرالمؤمنین است.

دوره ی زندگی امیرالمؤمنین، کودکی و نوجوانی او، در آغوش پیغمبر و تحت تربیت پیغمبر بوده است و اصلاً در دامان پیغمبر رشد پیدا کرده و با تربیت او تربیت شده است.

در دوران اول جوانی و نوجوانی، مسئله ی بعثت و حوادث دشواری که با بعثت پیغمبر، برای آن بزرگوار پیش آمد و امیرالمؤمنین دائم متصل به پیغمبر بود و همه ی این حوادث را امیرالمؤمنین تجربه کرد.

  از اول بعثت تا آن روزی که بعثت و رسالت اعلام شد، حمله ها و سختی ها شروع شد.

خودِ امیرالمؤمنین می فرماید: لقد کنت اتّبعه اتّباع الفصیل اثر امه؛ مثل بره ای که دنبال مادرش حرکت می کند، دائم متصل به رسول خدا بودم.

یرفع لی فی کلّ یوم من اخلاقه علما و یأمرنی بالاقتداء به؛ هر روز، با عمل و اخلاق خود، یک درس و دانش جدیدی به من می آموخت و از من می خواست که به آن عمل کنم.

پیغمبر این شخصیت والا و ملکوتی را تربیت می کرد و می ساخت.

و لقد کان یجاور فی کل سنه بحراء؛ هر سال مدتی را در غار حراء می گذرانید.

فأراه و لایراه غیری؛ من می رفتم او را می دیدم، هیچ کس غیر از من به سراغ او نمی رفت و او را نمی دید.

و لم یجمع بیت واحد یومئذ فی الاسلام غیر رسول الله (صلی الله علیه وآله) و خدیجه و انا ثالثهما؛ تنها خانه ای که اهل آن مسلمان بودند، خانه ی ما بود؛ پیغمبر بود، خدیجه بود و من.

اری نور الوحی و الرّساله و اشمّ ریح النّبوه؛ نور پیغمبری را می دیدم؛ عطر دلپذیر نبوت را استشمام می کردم.

امیرالمؤمنین این چنین پرورش پیدا کرد.

[14] بنابراین تأثیر مهم حضرت خدیجه در پرورش این ویژگی های حضرت علی، غیرقابل انکار است.

  5.

      ایفای نقش مهم مادری و تربیت سیده ی زنان عالم، حضرت زهرا (س)   در کنار مهم ترین اقدامات حضرت خدیجه در راستای کمک به دعوت پیامبر اسلام و نیز ایفای نقش همسری، باید به نقش مهم دیگر ایشان که می تواند الگویی کامل برای زنان مسلمان دوران ما باشد، یعنی نقش مادری، اشاره نمود.

ایشان به عنوان مادر دخت پیامبر گرامی اسلام، حضرت فاطمه ی زهرا (س)، بهترین ثمره ی خلقت را متولد نمودند و در دامن پرمهر خود تربیت کردند.

دختری که هم برای پدر خود بعد از فوت خدیجه کبری همیاری مهربان بود؛ چنان که پیامبر خود به او لقب ام ابیها را اعطا نمود و هم برای علی ابن ابیطالب همسری مهربان و مدافعی قهرمان و مادری دلسوز و معلمی کامل برای فرزندان خود بود.

مادری که شجره ی طیبه ی امامت از خانه ی او رشد نمود و شکوفا شد.

به حق می توان گفت که اگر حضرت خدیجه کبری و تربیت پیامبرگونه ی او نبود، بانویی همچون زهرای مرضیه تربیت نمی یافت که راه پدر گرامی خود را ادامه دهد و دین را به تکامل معنوی و ارتقای حقیقی خود برساند.

  مقام معظم رهبری به خوبی این شخصیت والای حضرت زهرا (س) و نقش ایشان را در تداوم دین مبین اسلام در دوران فقدان حضرت خدیجه توصیف می نمایند: دختری که در کوره ی گداخته ی مبارزات سخت پیغمبر (ص) در مکه متولد شد و در شعب ابیطالب یار و غمگسار پدر بود.

دختری حدوداً هفت هشت ساله یا دو سه ساله (بنا بر اختلاف روایات، کمتر و بیشتر) در شرایطی که خدیجه و ابوطالب از دنیا رفتند، آن شرایط دشوار را تحمل کرد.

پیغمبر تنهاست، بی غمگسار است، همه به او پناه می آورند، ولی کیست که غبار غم را از چهره ی خودِ او بزداید؟ یک وقت خدیجه بود که حالا نیست.

ابوطالب بود که حالا نیست.

در چنین شرایط دشواری، در عین آن گرسنگی ها و تشنگی ها و سرما و گرمای دوران سه ساله ی شعب ابی طالب که از دوران های سخت زندگی پیغمبر است و آن حضرت در دره ای با همه ی مسلمانان معدود، در حال تبعید اجباری زندگی می‏کردند، این دختر مثل یک فرشته ی نجات برای پیغمبر، مثل مادری برای پدر خود، مثل پرستار بزرگی برای آن انسان بزرگ، مشکلات را تحمل کرد.

غمگسار پیغمبر (ص) شد، بارها را بر دوش گرفت.

[15]   با توجه به این ویژگی­های مهم، می توان شخصیت حضرت خدیجه کبری را الگویی برای زنان مسلمان انقلابی ما در این شرایط سخت انقلاب و تحریم اقتصادی و سیاسی و نیز ادامه ی این حرکت و جنبش عظیم که ادامه دهنده ی انقلاب ائمه ی اطهار است، دانست.

ایشان به خوبی نقش های مهم خود در خانواده و اجتماع را ایفا نمودند و برای پیامبر اسلام همسری شایسته، برای حضرت علی آموزگاری کامل و برای دخت گرامی خود، مادری دلسوز و صالح بودند.

تأثیر بسیار زیاد این بانوی بزرگوار در رشد و تکامل دین مبین اسلام غیرقابل انکار است.

باشد که زنان ما نیز از این شخصیت بزرگوار و ابعاد وجودی او درس گرفته و آن را سرلوحه ی زندگی خود قرار دهند تا بتوانند همچون ایشان، بهترین مدافع و حامی و بهترین کانون پرورش و تربیت فرزندان این انقلاب باشند.

به ویژه در این دوران که دین اسلام و انقلاب اسلامی به اشکال گوناگون مورد هجمه ی فکری و عقیدتی قرار دارد و نسل جوان ما هدف اصلی این هجمه است، نقش مهم زنان بیشتر جلوه می نماید؛ چراکه می توانند با آموزه های صحیح خود و با تربیت فرزندان صالح و با اتکا به آموزه های اسلامی، شخصیت های کاملی را برای ادامه دادن این انقلاب و ایفای نقش های مهم تربیت نمایند.

  مقام معظم رهبری به زیبایی به این مسئله ی مهم و نقش قابل توجه زنان دوران و الگو گیری از این شخصیت بزرگ تاریخ اسلام اشاره می نمایند: [مادامی که] آفتاب درخشان خدیجه کبری علیها السلام و فاطمه ی زهرا علیهاالسلام و زینب کبری علیهاالسلام می درخشد، طرح های کهنه و نو ضدزن به نتیجه نخواهد رسید و نتیجه ی اقتدا به این آفتاب‏های درخشان این بوده که هزاران زن کربلایی ما نه تنها خطوط سیاه ستم های ظاهری را درهم شکسته اند، بلکه ستم های مدرن به زن را نیز رسوا و بی آبرو کرده و نشان داده اند که حق کرامت الهی زن بالاترین حقوق زن است که در جهان به اصطلاح مدرن، هرگز شناخته نشده و امروز وقت شناخته شدن آن است.

اگر زن مسلمان ایرانی به حضرت خدیجه (س) و اولاد گران قدر آن بانوی مکرمه اقتدا نماید، خواهد توانست نماد بزرگ زن ایرانی مسلمان را به دنیا، که سخت محتاج شناختن آن است، بنمایاند.

[16]   پی نوشت ها: [1].

ابی عمر یوسف بن عبدالله المعروف بابن عبدالبر، الاستیعاب فی معرفه الاصحاب، مصر، نشر مکتبه نهضه مصر، تحقیق: علی محمد بجاوی، ج2، ص720.

[2].

محمدبن اسماعیل بخاری، صحیح البخاری، مقدمه ی محمدمنیر دمشقی، بیروت، 1406 (1986)، ج 4، ص 164.

[3].

علامه محمدباقر مجلسی، بحارالانوار، بیروت، مؤسسه الوفاء، 1403، ج 37، ص 63.

[4].

بحارالانوار ، ج 16، ص 8.

[5].

بحارالانوار ، ج 16، ص 8.

[6].

بحارالانوار، ج22، ص502.

[7].

اسماعیل بن عمر کثیر الدمشقی، البدایه والنهایه، بیروت، دارالفکر، ج2، ص62.

[8].

اصول کافی، ابی جعفر محمدابن یعقوب ابن اسحاق کلینی، با ترجمه و شرح به قلم جواد مصطفوی، تهران، ولی عصر، 1375، ج1، ص457.

[9].

بحارالانوار، 100، ص189.

[10].

فتح الباری شرح صحیح البخاری، أحمدبن علی بن حجر أبوالفضل العسقلانی الشافعی، بیروت، دارالمعرفه، 1379، ج7، ص140.

[11].

بیانات در خطبه ی نماز جمعه، 2 خرداد 1365.

[12].

بیانات در دیدار جمعی از جوانان، 7 اردیبهشت 1377.

[13].

بیانات در دیدار مسئولان نظام به مناسبت مبعث حضرت رسول اعظم (ص)، 9 مرداد 1387.


کلید واژه ها: اسلام - بانو - بانوی - بزرگ - مسلمان - تاریخی - زن مسلمان - ماه مبارک رمضان - بهترین - ایرانی - زنان مسلمان - زندگی - اولین - بزرگ ترین - زن ایرانی - همسر - اقتصادی - بانوان - فرهنگی - مشکلات - شرایط - مبارک - رمضان - قرآن - عالی - مقدس - جهان - حنیف - آیین - عظیم

آخرین اخبار سرویس:
علیرضا کریمی لاریمی، سید حسین صفایی مسئولیت مدنی وکیل دادگستری در برابر طرف دعوی و حق شرعی و اخلاقی ایشان

ما اشتباه کردیم، درب خانه علما را به روی مردم بستیم /حجت الاسلام طباطبایی نمونه روحانی مردم دار بود /خیلی از روحانیون پایین نشین بودند اما الان بالانشین شدند

عذرخواهی خدا از فقرا در قیامت

شهیدی که در شب تاسوعا حاجتش را گرفت

انتقاد صالحی از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

نشست 3ساعته رییس‎جمهور با مدیران صداوسیما

خانم مجری جوان ازدواج کرد/عکس

امروز باید گلایه ها و رقابت ها باید کنار گذاشته شود

دویست و هفتاد و پنجمین شماره ماهنامه قرآنی «باران» منتشر شد

چه زیباست با خدا ماندن و از همه عالم بریدن

اهواز- آیین استقبال از شهید مدافع حرم

برای ارتقای ظرفیت مدیران تلاش شود

گل مردود ایران به اسپانیا توسط عزت الهی

حکم جایزه پیش بینی نتیجه مسابقات

مهدی عباسی سرمدی، سیدسلمان سیدی زاده اصل قانون قابل اعمال برتعهدات غیرقراردادی در مقررات متحدالشکل رم دو (2007) و حقوق ایران

پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

انتقاد صالحی از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است /سربازان گمنام امام زمان(عج) سینه شان را سپر بلا کرده اند

تندروی و کندروی هر دو خطرناک است

مرتضی مرادی، رابعه زندی پاک نقش میانجی گری منابع انسانی حرفه ای در ارتباط بین روابط خوشه صنعتی و عملکرد شرکت ها

وظیفه رسانه ملی تقویت وحدت است

نسل جوان را با هنر و ادبیات با معارف دین آشنا کنیم//بالاترین افتخارم طلبگی است

جیب ایرانی چطور خالی می‎شود؟

اولین مصاحبه خواننده قدیمی بعد از چهل سال سکوت+ ویدئو

ناو بالگردبر «خارک» به دریا بازگشت

زندگینامه غلامرضایم کتاب شود/ یوسف خانواده احمدی/ چشم انتظار حمایت بنیاد شهید

دستور بسته شدن کافه های مشهد در ساعت 10 امشب صحت دارد؟

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

پاسخ به یک شبهه چرا جوامع غربی از نعمت بیشتری برخوردار هستند؟

برگزاری مراسم وداع با شهید مدافع حرم سید فاضل موسوی امین در اهواز

آغاز داوری مرحله اول از هفتمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم

پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

مصطفی معتقد بود که می توانیم مقابل تحریم ها بایستیم

حراج خودروی 14 میلیاردی بازیگر مشهور/عکس

ایالت نیویورک از ترامپ شکایت می کند

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

سردار رجبی مطرح کرد پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

کازوو کاشیو، موسس کاسیو درگذشت

جدول وضعیت 12 پرونده مهم اقتصادی

گلچینی از وصیت نامه شهید قاسم بیرانوند

تهیه نمایش رادیویی شهید رحیمی در لرستان

روایت بلیچر ریپورت از گلزنی عزت اللهی به اسپانیا؛ اکستازی و سپس قلب شکسته ایرانی ها!

فال روزانه پنجشنبه 31 خرداد 1397

3 دختر نوجوان در بند چهکند بیرجند غرق شدند

رمزگشایی از توییت حسام الدین آشنا

منتظر اقدامات عملی و تضمین های عینی اروپا برای حفظ برجام هستیم

هتل واقعی ترامپ/ عکس

لزوم جایگزین کردن مواد زیست تخریب پذیر به جای مواد پلاستیکی

غلامعلی سیفی، رسول بهرامپوری، حامد شریفی وضعیت منافع عوضین پس از فسخ معامله در حقوق ایران

جشن‎های زیرسایه خورشید آغاز یک حرکت تربیتی و کادرسازی است

جدول وضعیت 12 پرونده مهم اقتصادی

بررسی مجدد پرونده 1300 ملک واگذار شده در دوره قالیباف

جلسه ی شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت فارس

چه زیباست فقط با خدا ماندن و از همه عالم بریدن

چمران، الگویی برای نسل جوان در تحصیل علم و بندگی خداوند است

برگزاری انتخابات «هیئت موسس مجمع اساتید گفتمان های دینی» در یزد

چمران، شخصیت مستقلی داشت/ چمران دغدغه اش پیشرفت ایران بود

علت مرگ سید امامی اعلام شد

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر: تجاوز به 41 دختر کذب محض است، فقط 3 مورد بوده

بزرگترین کیفر برای بنده خدا چیست؟

تصاویر / مراسم استقبال و تشییع شهید مدافع حرم فاضل موسوی امین در اهواز

دریادار خانزادی در گفتگو با فارس: خارک با قلب ایرانی به خلیج عدن رفت/ گزینه اصلی نداجا برای اعزام به اقیانس اطلس

مدیرعامل موسسه جوانان آستان قدس رضوی: جشن‎های زیرسایه خورشید آغاز یک حرکت تربیتی و کادرسازی است

جدول وضعیت 12 پرونده مهم اقتصادی

راهکارهایی برای افزایش نظم و سازمان دهی شخصی

نسبت به شناخت عرفای کشور فقیر هستیم

صالحی: پیشنهادهای اروپا برای انتظارات ایران در برجام کافی نیست

زیرسایه خورشید حرکتی دقیق و انقلابی مبتنی بر جهان شبکه ای است

معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی: زیرسایه خورشید حرکتی دقیق و انقلابی مبتنی بر جهان شبکه ای است

خروج گام به گام آمریکا از همه نهادها و تعهدات بین المللی/ ترامپ حتی به عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل هم پایبند نماند

امام جمعه مشهد چرا از تلگرام نرفت؟

کنایه سنگین وزیر دفاع به اظهارات آبکی نتانیاهو

کشور مقدونیه شمالی درج نقشه جهان شد+نقشه

فوری / اخبار ضد و نقیض درباره سلامتی استاد محمدرضا شجریان + جزییات

امیر جعفری داغدار شد

درس امانتداری خادم نمازخانه+ عکس

لبخند ، هدیه ای برای بچه های زخم خورده+ تصاویر

حبس برای کمک به پناهجویان در مجارستان

موضوع ربایش دختران در ایرانشهر باید پیگیری شود

صدرالدین شجره دار فانی را وداع گفت

فراخوان هشتمین «جایزه ادبی یوسف» در یزد منتشر شد

تلفات زلزله ژاپن افزایش یافت

پزشکیان: شرایط اقتصادی، جنگی است

چرا قزوین اصفهان نشد؟

صدرالدین شجره پیشکسوت رادیو از دنیا رفت/اعلام مراسم تشییع

نظارت بر روند لاغری به کمک نرم افزار

به کمک فناوری تبدیل صوت به متن برای ناشنوایان امکانپذیر شد

با برترین بازی های موبایلی وطنی آشنا شوید

این قانونگذاری راه به جایی نمی برد

بازدید صالحی از مرکز نظام ایمنی هسته ای نروژ/پیشنهاد برقراری ارتباط بین مراکز دو کشور

لزوم جایگزین کردن مواد زیست تخریب پذیر به جای مواد پلاستیکی

بازدید صالحی از مرکز نظام ایمنی هسته ای نروژ

جانباز مدافع حرم از آزادسازی آخرین پایگاه داعش می گوید

کارگزاران وقف ادامه دهنده نیت خیر واقف در طول تاریخ هستند

اخذ سند مالکیت برای بیش از هزار رقبه موقوفه در گیلان

رمزگشایی از توییت حسام الدین آشنا

با تدابیر رهبری با سرافرازی از چالش ها عبور خواهیم کرد

محاصره سیلوا توسط مدافعان ایران سوژه رسانه ها+عکس

اجازه نمی دهیم مردم برای تأمین نیازمندی های ضروری با مشکل مواجه شوند/ وظیفه رسانه ملی تقویت اعتماد عمومی و امید به آینده است

انگلیس برنامه های خود برای حفظ برجام منهای آمریکا را تشریح کرد

حضرت خدیجه کبری؛ همسر رسول خدا (ص) و یار و یاور اسلام حضرت خدیجه کبری؛ الگوی اسلامی-انقلابی زن مسلمان

حضرت خدیجه کبری؛ همسر رسول خدا (ص) و یار و یاور اسلام حضرت خدیجه کبری؛ الگوی اسلامی-انقلابی زن مسلمان