مطالب مرتبط:
نیم نگاه رادیو سلامت به نحوه حمایت از خانواده زندانیان
حمایت استاندار فارس از میزبانی شیراز در جام جهانی کشتی
عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد در گفت وگو با فارس: دولت با تخفیف مالیات از تولیدکنندگان حمایت کند/ جلوگیری از قاچاق کالا موجب تقویت اقتصاد داخلی می شود
روحانی در نخستین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه مطرح کرد اعلام آمادگی روسای قوای مقننه و قضاییه برای حمایت از دولت در حل چالش های اصلی اقتصاد/ تأکید بر ادامه رسیدگی به لوایح چهارگانه دولت در مجلس
پالیک در گفت وگو با فارس مطرح کرد لزوم تشکیل ستاد مقابله با تحریم ها در دولت و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی/ مجلس پیگیری کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 03:012018-05-26سياسي

در گفت وگو با فارس مطرح شد پرسش برخی محققان درباره نحوه حمایت از نمایشگاه ایران ساخت و پاسخ مسؤولان


برخی محققان درباره چگونگی حمایت نمایشگاه ایران ساخت با سوالاتی مواجه بودند که مسؤولان نمایشگاه به این سوالات پاسخ دادند.

- پرسش برخی محققان درباره نحوه حمایت از نمایشگاه ایران ساخت و پاسخ مسؤولان برخی محققان درباره چگونگی حمایت نمایشگاه ایران ساخت با سوالاتی مواجه بودند که مسؤولان نمایشگاه به این سوالات پاسخ دادند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه علمی و دانشگاهی "، 5 سال است که دانشگاه ها و شرکت ها با حمایت معاونت علمی در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران شرکت کرده و از تولیدات شرکت های داخلی خرید می کنند.

با توجه به رهنمودهای مکرر مقام معظم رهبری در مورد حمایت از تولید ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از فناوران کشور برای ساخت داخل تجهیزات وارداتی حمایت کرده که در نتیجه آن، تعداد قابل توجهی تجهیزات و مواد آزمایشگاهی پیشرفته در کشور تولید شده است، از این رو به منظور کاهش وابستگی آزمایشگاه های داخلی به تجهیزات و مواد وارداتی و همچنین استفاده از توانمندی های داخلی و حمایت از فعالیت های دانش بنیان در زمینه ساخت تجهیزات و تولید مواد آزمایشگاهی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکنون پنج دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران را برگزار کرده است و ششمین دوره نیز دی ماه امسال برگزار می شود.

امسال اما محققان نگرانی هایی را بیان کردند، آن ها درباره نحوه حمایت نمایشگاه سوالات و بعضا گلایه هایی داشتند، آن ها می گویند علاوه بر اینکه معاونت علمی بودجه مصوب خود برای این نمایشگاه را سخت تر تخصیص می دهد، نمایندگان مجلس نیز با تصویب بندهایی در بودجه، اعتبار دلاری برای خرید خارجی تجهیزات آزمایشگاهی اختصاص داده اند که به وضوح این کالاهای ایرانی دانش بنیان را به حاشیه خواهد برد.

این نمایشگاه هرساله بر اساس 13 گروه کالایی نفت، گاز و پتروشیمی؛ برق، الکترونیک، نرم افزار؛ عمران و ساختمان؛ مکانیک، شیمی و متالورژی؛ کشاورزی و محیط زیست؛ فیزیک پایه؛ تجهیزات عمومی آزمایشگاهی؛تجهیزات و ماشین آلات در حوزه فناوری های راهبردی؛ مهندسی پزشکی و زیست مواد؛ مواد آزمایشگاهی؛ تجهیزات آموزشی با فناوری مناسب؛ تجهیزات حوزه تست و آزمون صنعتی و ارائه کنندگان خدمات کالیبراسیون برگزار می شود و اهدافی شامل هدایت دستگاه های دولتی و شرکت ها به سمت خرید کالای ایرانی از شرکت های دانش بنیان و تسهیل حضور شرکت های دانش بنیان در بازارهای بین المللی و افزایش صادرات را دنبال می کند.

در سال 92 تعداد 1500، سال 93 تعداد 4 هزار، سال 94 تعداد 6 هزار، سال 95 تعداد 8 هزار و سال 96 تعداد 10 هزار محصول ارائه شد.

مراجعان به نمایشگاه معتقدند که در سال گذشته نحوه حمایت های معاونت علمی از شرکت های دانش بنیان حاضر در نمایشگاه با تغییراتی مواجه شده است و معاونت بودجه کمتری را در این زمینه اختصاص می دهد.

همچنین به منظور خرید تجهیزات آزمایشگاهی، بودجه دلاری به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تخصیص یافته است که به نوعی حمایت از کالاهای خارجی در برابر کالاهای داخلی است.

* فرایند حمایت از کالاها فرایند حمایت از تولیدات شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه به این شکل است که ابتدا سفارش گرفته می شود و با توجه به نوع دستگاه، ساخت آن بین 3 ماه تا 1 سال زمان می برد؛ تسویه حساب با شرکت تولیدکننده نیز به صورت تدریجی و براساس پیشرفت کار صورت می گیرد.

از این تسویه حساب یک سهمی را معاونت و یک سهمی را نیز دانشگاه (خریدار) پرداخت می کند.

در سال گذشته حدود 100 میلیارد تومان خرید از نمایشگاه انجام شد که حدود 40 میلیارد تومان از آن را معاونت تقبل کرد.

این در حالی بود که میزان تقاضای واقعی که وجود داشت، 400 میلیارد تومان بود اما کمبود بودجه و عدم پیگیری معاونت علمی در تامین مالی، باعث شد تنها 100 میلیارد تومان از آن محقق شده و به سفارش واقعی تبدیل شود.

با توجه به این وضعیت، معاونت علمی بنا دارد با تغییر استانداردها، نحوه تامین مالی را تغییر دهد، به این منظور قرار است سهم یارانه تجهیزات قدیمی کمتر شود و حمایت ها به سمت تجهیزات با نوآوری و تکنولوژی بالا برود.

به گفته مراجعان نمایشگاه، این مسیر در صورتی که واقعا در جهت حمایت از شرکت های دانش بنیان و بهبود کیفیت باشد، مثبت است؛ در عین حال باید محصولات قبلی نیز به نحوی به صورت پلکانی حمایت شود.

بر اساس بند الف تبصره 3 بودجه، دولت مجاز است از 30 میلیارد دلار فاینانس خارجی که مجوز آن را دریافت کرده است، 1 میلیارد دلار از آن را برای استفاده از منابع بانکها و مؤسسات مالی و توسعه ای بین المللی به منظور تجهیز آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری با تضمین دولت و بازپرداخت آن، از محل اعتبارات بودجه عمومی تأمین کند.

بر اساس بند ج تبصره 4 بودجه، بانک های عامل مجازند بانکهای عامل مجازند در سال 1397معادل ارزی 4 هزار میلیارد تومان را به شکل تسهیلات از محل منابع در اختیار، برای خرید تجهیزات صرفاً تخصصی و به روزرسانی آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و فناوری و دانشگاه آزاد اسلامی براساس فهرست مورد توافق وزارتخانه ها و سازمان های ذی ربط و سازمان برنامه و بودجه کشور و با تصویب هیأت امنای آنها از محل توثیق اموال دولتی در اختیار پرداخت کنند.

تضمین این تسهیلات پس از تصویب هیأت امنا بر عهده مراکز فوق الذکر بوده و پس از تنفس دو ساله از محل درآمد اختصاصی آنها و متناسب با میزان دریافتی و مبتنی بر زمانبندی مورد تفاهم با بانکها بازپرداخت می شود.

تجهیزات تخصصی آزمایشگاه های تحقیقاتی موضوع این بند فقط در مواردی که بنا به اعلام معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و یا وزارتخانه تخصصی مربوطه مشابه داخلی ندارند، از شرکت خارجی تأمین می شود.

* پاسخ زین الدین درباره نحوه حمایت از کالاها محمود شیخ زین الدین معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تشریح روند حمایت از کالاها در نمایشگاه ایران ساخت ، گفت: ما هر ساله از آن هایی که سطح تکنولوژی و داخلی سازی بالاتری دارند حمایت بیشتری کردیم به نوعی حمایت ها در دو سطح بندی انجام می شود؛ سطح تکنولوژی و داخلی بودن کالا.

وی افزود: می توان گفت برخی کالاها کالای ایرانی هستند ولی برخی دیگر کالای ساخت ایران؛ یعنی می توان یخچال خارجی را در ایران ساخت ولی این محصول، کالای ایرانی نیست.

شیخ زین الدین ادامه داد: ما هر ساله روند حمایتی را سخت تر می کنیم، سال اول 50 درصد پول تمام محصولات را می دادیم ولی حالا این پرداخت هزینه به صورت سطح بندی انجام می شود و روند حمایتی تغییر دیگری نداشته است بلکه این روند از ابتدا اعلام شده بود و تاکید داریم طرح هایی که تکنولوژی پیچیده تر و میزان ساخت ایرانی بیشتر دارد حمایت بیشتر شود.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/bm4qt1
کلید واژه ها: نمایشگاه - آزمایشگاه - حمایت - ایران - محققان - فناوری - ریاست جمهوری - تولید - علمی - برگزار - دانشگاه - مقام معظم رهبری - نمایندگان مجلس - ایرانی - جمهوری - خرید - هایی - بودجه - بین المللی - زیست - شیمی - کشور - کشاورزی - فناوران - وابستگی - خبرنگار - صادرات - اقتصاد - افزایش - آزمون

آخرین اخبار سرویس:
دانلود آهنگ جدید رضا شجیع بنام منی زندان دا گورن

عقده گشایی برخی گروهها فضای کشور را ملتهب می کند

عقده گشایی برخی گروهها فضای کشور را ملتهب می کند

گزارش یک اعتراض دانشجویی

خانواده مقتول بزرگوارانه از حق قانونی و شرعی خود گذشتند + جزییات

فیلم طنز/ دکتر سلام 166

خدمت رسانی به روستاهای سیل زده با جدیت درحال انجام است

هرگونه اطلاع رسانی در مورد پرونده اخیر در ایرانشهر منوط به تکمیل تحقیقات است

به روحانی گفتم بجنب!

اختلال روانی عامل اصلی ارتکاب تجاوز

تازه ترین ماجراجویی فضایی ترامپ

اوضاع بدجوری ناجوره!

تشکیل جلسه شورای تامین استانداری برای بررسی ابعاد رخداد ایرانشهر

نوریان: عده ای به هر طریقی به دنبال ناکارآمد نشان دادن دولت هستند

انتقاد شهردار قم از لایحه پیشنهادی مالیات بر ارزش افزوده دولت به مجلس

بخشش محکوم به قصاص در چند قدمی چوبه دار

شرکت صالحی در اجلاس "اسلوفروم"/ دیدار با گوترش و مقامات دیگر

اقتصاد مقاومتی باید تفاوت در سرعت توسعه را محقق کند

مشکلات زندانیان منتقل شده به ایران پیگیری می شود

اقتصاد مقاومتی باید تفاوت در سرعت توسعه را محقق کند

ناگفته های حیرت انگیز از زیر یک مسجد + عکس ها

لایحه پیشنهادی مالیات بر ارزش افزوده دولت به مجلس شورای اسلامی صدای شهردار قم را بلند کرد

فرهاد جعفری آزاد شد

مهار بحران کم آبی با استفاده از ظرفیت خیران

تدوین طرح وزارت رسیدگی به امور روستاها در مجلس/ بخش عظیمی از روستاها به دلیل نبود منابع درآمدزایی خالی از سکنه شده است

زهیر صیدانلو ششمین سالگرد احمد قدیریان

سرپرست فرمانداری رودسر مطرح کرد جزییات پیدا شدن جسد یکی از مفقودین سیل کاکرود رحیم آباد/ تلاش برای یافتن دیگر اجساد ادامه دارد

تاکید سعیدی کیا به ساخت دوباره پلاسکو با رعایت قوانین

ابراز تأسف زاکانی برای سرلشکر فیروزآبادی در ماجرای ویلای لواسان/یک نماینده مجلس استعفا کرد

نشست شورای مشاورین وزرا در امور ایثارگران برگزار شد

مهار بحران کم آبی با استفاده از ظرفیت خیران

نقشه ای که برآب شد

واقعیت ماجرای تعرض به 6 دانش آموز لرستانی چه بود؟

شرکت صالحی در اجلاس "اسلوفروم"/ دیدار با گوترش و مقامات دیگر

14 سبک پرطرفدار طراحی داخلی منزل

در اتاق 1058 وزارت خارجه آمریکا چه می گذرد؟

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی خبر داد تدوین طرح وزارت رسیدگی به امور روستاها در مجلس/ بخش عظیمی از روستاها به دلیل نبود منابع درآمدزایی خالی از سکنه شده است

مرحوم احمدی هرگز اجازه چاپ کتابی خلاف مصالح انقلاب را نداد

سرباز وظیفه لشکر 25 کربلا به شهادت رسید/ عارف نوریان آسمانی شد

در حفاظت از مرزهای شمالغرب کشور سرباز وظیفه لشکر 25 کربلا به شهادت رسید/ عارف نوریان آسمانی شد

شرکت صالحی در اجلاس "اسلوفروم"/ دیدار با گوترش و مقامات دیگر

میوه فروشی یک قهرمان کشتی برای گذران زندگی +عکس

رودخانه کارون در حال مرگ است

ورودی اراک با المان های مناسب شهری آراسته شود

4 میراث ناملموس کهگیلویه وبویراحمد ثبت ملی شد

ضرغامی: گرفتاری اصلی کشور تبعیض و شکاف اقتصادی است

بیوگرافی دمیتری مندلیف، پایه گذار جدول تناوبی عناصر

قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن + جزییات

اسقرار قوای امریکا در کیهان

کواکبیان: به روحانی گفتم همشهری عزیز! بجنب

داور دیدار ایران - اسپانیا مشخص شد +عکس

فرماندار شاهرود: برخی دستگاه های دولتی خبرنگاران را فقط در 17مرداد می شناسند

برخی دستگاه های دولتی خبرنگاران را فقط در 17مرداد می شناسند

رییس بنیاد مستضعفان عنوان کرد پلاسکو را با رعایت ضوابط و با هماهنگی نهادهای مسئول می سازیم

وضعیت شهرری شایسته مردمانش نیست/استراتژی شورای پنجم، حفظ و صیانت از باغات است

پلاسکو را با رعایت ضوابط و با هماهنگی همه نهادهای مسئول می سازیم

ثبت سفارش به منظور واردات «خاک برای خواب گربه» و «سطل آشغال از آلمان» با دلار 4200 تومانی

استیضاح ربیعی با 50 امضا تقدیم هیأت رییسه می شود+ دلایل استیضاح

نوبخت قول داد؛ راه اندازی سامانه ثبت حقوق مسئولان تا پایان سال

سفر روحانی به سوییس و اتریش به دعوت رسمی همتایان خود

مخالفان اف ای تی اف در مجلس چه تحصیلاتی دارند؟

مقاومت طالب 17 ساله منافقین را متعجب کرده بود

ابراز تاسف زاکانی برای سرلشگر فیروزآبادی در ماجرای ویلای لواسان/یک نماینده مجلس استعفا کرد

فرهاد جعفری آزاد شد

در آیین بزرگداشت علمی و معرفتی استاد فقید عنوان شد؛ از علم دکتر احمدی بهره چندانی نبرده ایم/استاد مظهر جهاد و مجاهدت در زندگی بود

سیطره تلخ شوری آب بر نخیلات تشنه خوزستان

کارگاه ده روزه "خودسازی و معرفت امام زمان (ع)" در اسلام آباد پاکستان برگزار می شود

تعقیب عامل انتشار خبر آزار و اذیت دختران در ایرانشهر / دادستان کل کشور دستور داد

انتقاد دبیر کل سازمان ملل از سیاست های ترامپ درباره مهاجران

ناگفته های زیر یک مسجد + تصاویر

نیازمند آسیب شناسی در حوزه پژوهش هستیم

عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می گیرد

مراسم تحلیف بهراد ذاکری، عضو علی البدل شورای شهر رشت برگزار شد

رییس جمهور آمریکا دستور تشکیل نیروی فضایی داد

جایگاه کسی که خود، همسر و فرزندش را تسلیم خدا می کند

واکنش تند دبیرکل موتلفه به نامه اصلاح طلبان

آقای "مطیعی" شما خودت مداح منتخب صف اولی ها هستی!

«ویکتور خارا» را می شناسند، «باربد» را نه!

مردم لرستان 43 میلیارد ریال فطریه پرداخت کردند

کواکبیان: به روحانی گفتم همشهری عزیز! بجنب/ نتیجه ای از فیلترینگ نمی گیریم

"ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند"

ماجرای استعفا یک نماینده مجلس

آرامش یک فرمانده در نجف

کشته شدن زن ایرانی توسط چند افغانستانی به دلیل ضرب و شتم در شهرری کذب است/ علت مرگ توسط پزشکی قانونی در دست بررسی است

هدیه گرانبهای دلواپسان مجلس به آمریکا/ با تصویب نشدن اف ای تی اف، چه زیان بزرگی به مردم وارد می شود؟

قوه قضاییه در احکام دانشجویان تجدیدنظر کند

اعتیاد دانش آموزان شیرازی را تهدید می کند

کادرسازی، فرایند برنامه ریزی راهبردی در قوه قضاییه

پاسخ بنیاد مستضعفان به ابهامات ساخت پلاسکو

واقعیت ماجرای کشته شدن زن ایرانی توسط چند تبعه افغان

دریور صوفی در ایران اعدام شد

اهدای هدیه ایده برتر در استان خوزستان

ضرغامی: نوکیسه ها برای خود حق بیشتری قائلند

شبکه های داخلی رقیب تلگرام اشتهای صد میلیاردی پیدا کرده اند/ فیلترینگ به جای ساماندهی، آشفتگی شبکه های اجتماعی را در پی داشته است

تلاش امارات برای ترمیم چهره خود در میان افکار عمومی جهان

ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

یک نماینده مجلس استعفا کرد

استفاده از پلاک های دیجیتال در کالیفرنیا کلید خورد

پیشنهاد روسیه و عربستان به اوپک چیست؟

نتایج رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور

در گفت وگو با فارس مطرح شد پرسش برخی محققان درباره نحوه حمایت از نمایشگاه ایران ساخت و پاسخ مسؤولان

در گفت وگو با فارس مطرح شد پرسش برخی محققان درباره نحوه حمایت از نمایشگاه ایران ساخت و پاسخ مسؤولان