مطالب مرتبط:
معاون وزیر بهداشت: مرگ سالانه 40 هزار نفر بر اثر حوادث در کشور/ لزوم توسعه هر چه بیشتر اورژانس هوایی
کمیته جلبک ستاد توسعه زیست فناوری تشکیل شد
کلید توسعه صنعتی شدن ایران با اکتشاف اولین چاه نفت مسجدسلیمان آغاز شد
انتخاب دبیر کارگروه تخصصی توسعه بیمه های زندگی و اتکایی سندیکا
پرداخت سود سهامداران شرکت شرکت توسعه اقتصادی آرین
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 02:102018-05-26اقتصادي

تصمیمات و عملکرد ضد توسعه معدن معاونت معدنی


نایب رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران با انتقاد شدید از سیاست های معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم اظهار کرد: - بیشتر تصمیمات گرفته شده از سوی معاونت معدنی در این مدت ضد توسعه معدنکاری در کشور بوده است.

شعار سال: "فرزانه معصومی پس از مدت ها سکوت خبری توضیح داد: در چهار سال اخیر و در دولت تدبیر و امید اوضاع در بخش معدن به گونه ای پیش رفت که رکود شدید بازار جهانی چندان بر فعالیت های ما معدنکاران تاثیر نگذاشت و در عوض تصمیمات خلق الساعه و یک شبه معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به شدت ما را تحت تاثیر خود قرار داد و این تصمیمات در جهت بهبود فضای کسب وکار نبود و فشار زیادی را به ما وارد کرد.

او با بیان اینکه از نظر ما معدنکاران عملکرد دولت تدبیر و امید جدای از عملکرد معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است و به نظر من معاونت معدنی در راستای سیاست های دولت عمل نکرده است، وی افزود: آقای مهندس نعمت زاده به عنوان وزیری تکنوکرات و قوی همواره از تولید و صنعت حمایت کرده و به سرمایه گذار اهمیت داده است اما معاونت معدنی وزارتخانه در این راستا حرکت نکرده و تبدیل به حامی یک بخش خاص از صنعت شده است.

وی با اشاره به سنگ اندازی ها و مشکلات ایجاد شده برای معدنکاران توسط معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت توضیح داد: ما در چند سال گذشته به واسطه رکود حاکم بر بازار جهانی در تلاش بودیم تا هزینه های خود را کاهش دهیم تا از این طریق در بازار دشوار جهانی به رقابت با رقبای خود بپردازیم و سهم خود را در بازار جهانی حفظ کنیم اما در همین حال بروکراسی های اداری و برخی سنگ اندازی ها باعث شد تا در رسیدن به این هدف دچار مشکل شویم.

به ویژه اینکه تمام انرژی معدنکاران بخش خصوصی و در این سرمایه گذاری نوپا به واسطه سیاست های معاونت معدنی گرفته شده است و این نحوه برخورد به هیچ وجه مورد انتظار ما از دولت یازدهم نبوده است.

وی در پاسخ به این سوال که بطور مشخص اعتراضات شما به عملکرد معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به چه مواردی مربوط می شود؟ توضیح داد: در خصوص حقوق دولتی اگر مورد بررسی قرار بگیرد، شاهد اتفاقاتی خواهید بود که خوشایند این بخش نبوده است.

صدور دستورالعمل ها و بخشنامه های متعدد و متناقض در این زمینه بدون کارشناسی، قدرت تصمیم گیری را از بهره بردارانی که درصدد هماهنگی با بازار جهانی جهت ماندن در چرخه تولید بودند را گرفته و به دردسری بزرگ برای سرمایه گذاران این بخش تبدیل شد.

صدور محاسبه نامه های مجدد و محاسبه نامه هایی که جرایم بسیار سنگین در آن دیده می شد و عطف به ماسبق شده بود از جمله مباحثی است که به عنوان بدترین عملکرد این دوره معاونت معدنی می توان نام برد.

همچنین متوقف کردن عملیات اصلاح پروانه بهره برداری و گواهی کشف پس از انجام اکتشافات معدنی که اساس کار معدنکاری است خود بیانگر این بود که روح معدنکاری در این کشور با خطر بزرگی مواجه شده است.

ضمن اینکه ممیزی کردن بهره برداران معدنی در این دوره نیز بسیار چشمگیر بوده است و در بخشنامه های صادره نیز به کرات نشان داده شده است.

عدم همسویی و حمایت معاونت معدنی با بخش معدن در این دوره یکی از عجیب ترین وقایع به شمار می رود.

در دوره پیشین بالغ بر 10 کارگروه معدنی در منطقه معدنی سنگان با حضور معدنکاران و معاونت پیشین جهت حل مشکلات معدنی برگزار شد که شاهد رشد بی سابقه در بخش معدن بودیم.

معصومی در پاسخ به این سوال که درباره برخی اقدامات مثبت معاونت معدنی مانند کاهش حقوق دولتی معادن چه نظری دارید؟ توضیح داد: حتی در این مورد نیز که شاید چهره حمایتی به خود می گرفت، آنقدر دیر انجام پذیرفت که سال 93 با کاهش قیمتی که رخ داده بود، بهره برداران بالاترین نرخ حقوق دولتی را پرداخت کردند و اعتراضات بخش معدنی نیز ترتیب اثر داده نشد.

در پایان سال 94 این کاهش حقوق دولتی مصوب شد که این تعلل باعث تعطیلی بسیاری از معادن سنگ آهنی کشور شد و از این تریبون به عنوان یک تولیدکننده اعلام می کنم تعطیل کردن معادن کار بسیار ساده ای است ولی بازگشایی و به چرخه مجدد تولید برگشتن هر معدن بسیار دشوار و هزینه بر است که این امر به هیچ وجه مدنظر معاونت محترم معدنی قرار نگرفته است و لازم به ذکر است تعطیلی واحد تولیدی جزء سیاست های کلان دولت و کشور نیست.

او در پاسخ به این سوال که با در نظر گرفتن جمیع جهات به عملکرد معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت چه نمره ای می دهید؟ گفت: ما حدود 200 معدن فعال سنگ آهن در کشور داشتیم و به واسطه نارضایتی که در اذهان همه معدنکاران وجود دارد من به آقای سرقینی نمره 9 از 200 می دهم.

همین نمره را هم به خاطر درجات علمی ایشان می دهم وگرنه به نظر من از نظر اجرایی و حل مشکلات ایشان نمره ای ندارند.

وی درباره برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تکمیل زنجیره تولید فولاد توضیح داد: به نظر می رسد این موضوع ابزاری جهت فشار به بخش خصوصی است.

این موضوع پیچیده نیست.

من معدنکار هستم و سرمایه گذار در این بخش.

کار من استخراج و فراوری ماده معدنی جهت فروش به صنایع پایین دستی است.

حال اگر قرار است ارزش افزوده ای در این بخش توسط معدنکار صورت پذیرد، اولا باید توجیه اقتصادی و سود متعارف داشته باشد، ثانیا زیرساخت کافی در مناطق معدنی به وجود بیاید.

ثالثا مشوق های لازم نیز در اختیار معدن کار قرار گیرد که هیچکدام از سه مورد فوق در کارشناسی های معاونت معدنی نگنجیده است.

وی تاکید کرد: با تنبیه تولید و تولیدکننده به سمت صنعتی شدن و تکمیل چرخه فولاد نخواهیم رفت و به نظر می‎آید با یک کارشناسی دقیق با کمک بخش خصوصی شاید بتوان ره صدساله را در 10 سال آینده بپیماییم در غیر اینصورت هیچکدام از اهداف تکمیل زنجیره ارزش در افق 1404 محقق نخواهد شد.

او در پاسخ به این سوال که به نظر شما در چهارمین همایش انجمن سنگ آهن ایران بهتر است چه مبحث یا مباحثی مطرح شوند؟ عنوان کرد: به نظر من مهمترین موضوع در چهارمین همایش انجمن سنگ آهن ایران این است که معاونت معدنی به صورت شفاف و واضح سیاست خود را در خصوص بخش خصوصی معدنی مشخص کند.

در حال حاضر حدود 10 درصد از معادن کشور در اختیار بخش خصوصی است.

معاونت معدنی اگر تحمل همین 10 درصد را هم ندارد به ما اعلام کند تا بدانیم تکلیفمان چیست.

اگر سیاست های اقتصادی در کشور به دنبال جذب سرمایه گذار در بخش خصوصی و انداختن فرش قرمز برای سرمایه گذاران این حوزه است، این راهش نیست.

این اقدامات حتی در راستای منویات و سیاست های مقام معظم رهبری هم نیستند.

بنابراین انتظار داریم در این همایش تکلیف معاونت معدنی با بخش خصوصی مشخص شود.

وی اضافه کرد: باید انتقادی هم از اتاق بازرگانی ایران داشته باشم.

اتاق بازرگانی ایران پارلمان بخش خصوصی کشور است و یکی از اساسی ترین وظایف آن ارائه مشورت به دولت در ارتباط با بخش خصوصی است.

اتاق باید گزارش های واقعی و شفافی از وضعیت بخش خصوصی به دولت ارائه کند اما با این وجود شاهد این هستیم که متاسفانه بخش دولت نسبت به بخش خصوصی بی اعتماد است.

ما هرچقدر اعلام می کنیم که مازاد سنگ آهن در کشور وجود دارد و خریدار داخلی برای این سنگ آهن وجود ندارد دولت به حرف ما گوش نمی دهد.

انتظار ما از اتاق بازرگانی ایران این است که در این زمینه فعالتر عمل کند.

صورت مساله کاملا مشخص است.

نیاز کارخانه های فولادی، گندله سازی و کنسانتره سازی محاسبه شده، تولید سنگ آهن کشور نیز معلوم است و بنابراین مازاد نیاز سنگ آهن کشور باید اجازه صادرات داشته باشد.

وی درباره راهکار عرضه سنگ آهن در بورس کالا نیز عنوان کرد: به نظر من راهکار بسیار خوبی است.

اگر این طرح بدرستی اجرا شود، دستاوردهای بسیار خوبی به همراه خواهد داشت.

شفافیت معاملات سنگ آهن، ورود به عرصه قیمت گذاری براساس شاخص های جهانی، نیاز واقعی کشور به سنگ آهن و رفع شبهات بوجود آمده در این خصوص و دسترسی به منابع مالی خارجی و حصول نقدینگی در بخش معدن از دستاورهای خوب این طرح است.

معصومی همچنین درباره آخرین وضعیت بازار سنگ آهن و پیش بینی بازار ماه های آینده اظهار کرد: در دو، سه ماه گذشته وضعیت قیمت ها در بازار سنگ آهن بهتر شده است و کمی از حاشیه زیان خارج شده ایم.

البته فکر نمی کنم بهبود قیمت ها ادامه دار باشد.

به نظر من قیمت سنگ آهن بین 50 تا 65 دلار خواهد بود و امکان کاهش مجدد آن نیز وجود دارد.

نایب رییس گروه معادن امیرسنگان پارسیان افزود: شرکت امیرسنگان پارسیان در حال حاضر سالانه حدود 450 هزار تن تولید سنگ آهن دارد اما درخواست ارتقای پروانه بهره برداری خود به 1.

5 میلیون تن را ارائه کرده که هنوز با این درخواست موافق نشده است.

چهارمین همایش بین المللی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران 19 دی ماه امسال با حضور فعالان و دست اندرکاران حوزه سنگ آهن و حوزه های مرتبط خصوصی و دولتی در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود.

موضوعات چهارمین همایش بین المللی سنگ آهن ایران به شرح زیرند: 1- تحلیل راهبردهای خروج از بحران تولید سنگ آهن ایران 2- الزامات اقتصاد مقاومتی در حوزه سیاست گذاری تولید سنگ آهن ایران 3- راهبردهای توانمندسازی معادن کوچک و متوسط 4- مدل بهینه حکمرانی زنجیره ارزش سنگ آهن ایران 5- آسیب شناسی نظام حکمرانی بخش معدن ایران همراه با برگزاری کارگاه های جانبی و نشست های تجاری دوجانبه سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری ماین نیوز، تاریخ انتشار 17 آذر 95 ، کد مطلب: 35296، www.

minews.

ir
کلید واژه ها: وزارت صنعت، معدن و تجارت - معدن - بازار جهانی - سرمایه گذار - دولت تدبیر و امید - وزارت - صنعت - تصمیم - بازار - جهانی - دولت - تدبیر و امید - دولت یازدهم - سرمایه - تولید - سرمایه گذاران - نامه - فضای کسب وکار - سرمایه گذاری - نحوه برخورد - توسعه - تصمیم گیری - نعمت زاده - اعتراضات - مشکل - رکود - امید - کسب وکار - بخشنامه - مشکلات

آخرین اخبار سرویس:
25 درصد منابع آبی بخش کشاورزی خمین خشک است

74 میلیارد ریال کالای قاچاق در هرمزگان کشف شد

افزایش 48 درصدی بارندگی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

نزدیک به 2 میلیارد دلار کالای غیرنفتی از هرمزگان صادر شد

اعتبار سالجاری خرم آباد 1246 میلیارد ریال اعلام شد

سطح زیر کشت محصولات کم آب بر در تایباد 10 درصد افزایش یافت

422 میلیارد ریال برای 172 طرح در میانه اختصاص یافت

روزانه 700مگاوات برق در اهواز صرفه جویی می شود

امسال 100 میلیون دلار برای مهار ریزگردها اختصاص یافت

استخدام تعدادی اتوکار ماهر یا ساده خانم در اصفهان

استخدام کارگر ماهر آشپزخانه جهت رستوران در اصفهان

استخدام کمک حسابدار خانم آشنا به برنامه سپیدار در تهران

7 اشتباه رایج هنگام خرید لپ تاپ

خودرو را گران کنید چون قیمت «پنیر» افزایش یافته است!

ایجاد 3 هزار شغل برای مددجویان کمیته امداد زنجان

341 میلیون دلار حواله ارزی در خراسان رضوی صادر شد

استخدام کارشناس فروش در انتشارات گل واژه/ تهران

استخدام کمک حسابدار خانم با مدرک فوق دیپلم یا لیسانس

زنگ خطر برای ایران زمین!

نوسانات دمایی ارمغان خشکسالی در کرمان

توزیع 500 میلیون لیتر انواع فرآورده های نفتی در کرمانشاه/ فراخوان اعطای مجوز احداث جایگاه سوخت سی .ان.جی

25 میلیارد تومان به مقاوم سازی خوابگاه های مناطق زلزله خیز اختصاص یافت/ اوایل تابستان بازسازی آغاز می شود

جذب هیات علمی از تیرماه

استخدام کمک حسابدار زیر نظر حسابدار ارشد آشنا به امور حسابداری

سه سناریو پیش روی اقتصاد ایران در روزهای تحریم

فارس منتشر کرد؛ برنامه کوتاه و بلند مدت برای عبور از بحران کاغذ/ نیاز کشور چقدر است +جدول

تبصره جدید بر قانون امهال وام های زلزله زدگان

بانک های خوزستان در پرداخت تسهیلات به متقاضیان تعلل می کنند

805 واحد صنایع معدنی در آذربایجان غربی فعال است

مدیریت بهینه نقدینگی سرگردان در جامعه ضروری است

آمریکا بر 200 میلیارد دلار کالاهای چینی تعرفه 10 درصدی وضع می کند

آغاز برداشت گندم در بیله سوار و گرمی

مشکلات اقتصادی با همدلی برطرف می شود

پرسش و پاسخ درباره 9 موضوع ارزی/ شرایط دریافت ارز برای خدمات کنسولی چیست؟

70میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون در اندیمشک جذب شد

نخستین نمایشگاه تجهیزات گلخانه ای در اراک گشایش یافت

استخدام ویزیتور و کارشناس فروش در شرکت واردکننده لوازم آرایشی

استخدام کارگر ساده خانم یا آقا جهت مطبخ در البرز

بی تفاوتی مجلس نسبت به گرانی خودرو/ چراغ سبز برای ادامه گرانی ها

80 درصد راه های خاکی شهرستان اهواز در غیزانیه است

صدور پروانه مهدهای کودک به پیشخوان دولت واگذار می شود

حذف ارز 4200 تومانی کالاهای غیرضرور جدی شد

خبر خوش برای بازنشستگان؛ افزایش 400 هزار تومانی حقوق

استخدام شرکت دکوراسیون ونوس برتر

استخدام منشی نیمه وقت خانم در اصفهان

محصول 85 درصد گندمزارهای گلستان برداشت شد

بانک های خوزستان در پرداخت تسهیلات به متقاضیان تعلل می کنند

توافق تازه برای ارزانی

مناظره بر سر قیمت خودرو

«ماکسیم»؛ تاکسی مرموز روسـی در خیابان های ایران!

روزانه 700 مگاوات برق در اهواز صرفه جویی می شود

چرا کمپین ضدگرانی دیگر کارآیی ندارد؟

مصرف برق استان بوشهر 50 مگاوات کاهش یافت

تغییر الگوی کشت باتوجه به محدودیت آبی ضروری است

جزییات طرح اولویت بندی کالاها برای تخصیص ارز

لابی نفتی ایران علیه سعودی ها

سبقت رشد اجاره بها از قیمت مسکن

بورس با تورم خود را هماهنگ کرده است

650 میلیارد تومان اعتبارات اشتغال باید سریعتر جذب شود

بازی بشکه ها

شنا در منابع آبی استان مرکزی ممنوع است

رسیدگی به مشکلات طرح های صنعتی استان از اولویت های دولت است

میزان شهریه مدارس هیات امنایی کهگیلویه و بویراحمد کاهش یافت

کتابخوان در کرج به دردسر افتاد

کمک به ساخت 15 مسجد از محل زکات در استان زنجان

گزارش روزنامه خراسان شمالی از قاچاق خفاش

استخدام دیپلم و فوق دیپلم فنی جهت مونتاژ تجهیزات پزشکی-اصفهان

مدیریت پسماند در دستور کار دستگاه ها قرار گیرد

استخدام حسابدار خانم یا آقا آشنا به امور انبارداری در تهران

جهش سبز به آن سوی 6 رقمی شدن

میانگین مقاوم سازی خانه های روستایی استان اردبیل 60 درصد است

حمایت ویژه بانک ملی ایران از خوداشتغالی و مشاغل خانگی در سال جاری

افزایش حواله ارزی واردات تا 5 میلیون دلار

جدیدترین آمار از فرودگاه ها در اردیبهشت 97/ مهرآباد صدرنشین است

70میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون در اندیمشک جذب شد

پیشنهاد رییس اتاق بازرگانی: مالیات علی‎الحساب 4 درصدی واردات کالای اساسی حذف شود

ایران خودرو و سایپا از مریخ آمده اند؟!

پنج پیشنهاد به دولت برای مدیریت جدی مصارف ارزی

فروش عسل های تقلبی با برند خارجی!

استخدام خانم آشنا به حسابداری و زبان انگلیسی در اصفهان

استخدام دو نفر نیروی کار جهت کار کارخانه پلاستیک  قم

استخدام حسابدار آقا مسلط به نرم افزار آسان جهت کار در بازار

25 میلیارد تومان به مقاوم سازی خوابگاه های مناطق زلزله خیز اختصاص یافت/ اوایل تابستان ارتقای خوابگاه ها آغاز می شود

استخدام تعدادی خیاط ماهر به هر نوع صندل و کفش در قم

خروج متخصصان و ورود غیرمتخصص ها

استخدام آقا لیسانس نرم افزار جهت امور اداری در اصفهان

استخدام حسابدار حرفه ای و با سابقه خانم در تهران

استخدام نیروی حسابدار خانم جهت کار در شرکت معتبر آسانسوری

شهریه مدارس یزد در سال جاری 10 تا 17 درصد افزایش می یابد

استخدام آقا فارغ التحصیل رشته برق در شرکت اتوماسیون صنعتی

رییس اتاق بازرگانی تهران: روزانه هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می شود/ طراحی سه سناریو برای مقابله با تحریم

استخدام یکنفر نیروی ساده جهت کار در فست فود در قم

استخدام پژوهشگر(برق،ریاضی،غذایی،ادبیات،پرستاری و&.)

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کرمانشاه خبر داد توزیع 500 میلیون لیتر انواع فرآورده های نفتی در کرمانشاه/ فراخوان اعطای مجوز احداث جایگاه سوخت سی .ان.جی

اجرای طرح حذف کپی کارت ملی و شناسنامه در ارائه خدمات

بالغ بر یک میلیون و 595 هزار تن کالا از مرزهای کشور ترانزیت شد

سه وزیر به کمیسیون های مجلس می روند/ بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی

40 هزار تاکسی امسال نوسازی می شود

دولت با نرخ 4200 تومانی ارز در حال بازی است

بیست و هشتمین همایش سیاست های پولی و ارزی آغاز شد

تصمیمات و عملکرد ضد توسعه معدن معاونت معدنی

تصمیمات و عملکرد ضد توسعه معدن معاونت معدنی