مطالب مرتبط:
تعریف حضرت محمد(ص) از ماه مبارک رمضان/روزه داری یعنی روزه بودن افکار و تمام اعضای بدن
با خوردن این میوه در سحری از عطش روزه داری در امان باشید
درس هایی از قرآن 5 خرداد ماه حسنه ای که سبب شد خدا حضرت زهرا(س) را به خدیجه(س) عنایت کند/ موفق ترین تاجر تاریخ
روزه داری دانش آموزان در روزهای امتحانات-کرمان
کاهش روند پیری با روزه داری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 01:222018-05-26سياسي

کرامت و عزت نفس مسلمین؛ میوه شیرین روزه داری حقیقی در ماه خدا


حوزه/ عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور با بیان این که روزه داری در ماه رمضان به سان تمرینی سی روزه برای حضور در باشگاه متقیان است، گفت: کرامت و عزت نفس مسلمین، - ثمره و میوه شیرین روزه داری حقیقی در این ماه عزیز است.

حجت الاسلام و المسلمین سعید بهمنی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه با اشاره به معنویت خاص ماه مبارک رمضان و برکات و دستاوردهای عظیم آن ابراز داشت: خدای متعال در آیه 183 سوره مبارکه بقره می فرماید: "ای کسانی که ایمان آورده اید روزه بر شما واجب شد، همانطور که بر اقوام قبل از شما واجب شده بود ،شاید که با تقوا شوید" وی افزود: این آیه و آیاتی از این دست نشان می دهد که میان عمل روزه دار و تقوا یک رابطه مهمی وجود دارد به این معنا که اگر روزه با حدود و شرایط خاص خود انجام شده و مانعی بر سر راه تحقق اهداف آن وجود نداشته باشد ، منتهی به تقوای الهی می شود معنای تقوا و تفاوت آن با هوش هیجانی انسان عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی همچنین ادامه داد: حالا این سوال مطرح می شود که به راستی تقوا چیست که یکی از حکمت های اصلی روزه گرفتن این است که به تقوا برسیم؛ باید توجه داشت که تقوا، توانایی درونی است که با آن چه در روان شناسی به آن هوش هیجانی می گویند، نزدیک است.

وی گفت: نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که چون ماده تقوا از وقایه است، لذا هر امری که در آن پرهیزکاری باشد اما به وقایه نرسد، تقوای تام نیست.

از سویی نیز هوش هیجانی اگر منجر به تحفظ نهایی نشود، وقایه و تقوا نمی باشد.

این محقق و پژوهشگر قرآنی همچنین افزود: در مباحث مرتبط با علم روانشناسی، منظور از هوش هیجانی این است که ما در مقابل هیجانات نفس، خودمان را کنترل کرده و کارها را به هنگام و به اندازه انجام دهیم و تقوا نیز یک توانایی در وجود انسان هاست که در معنای کلی به مفهوم خویشتن داری از انجام گناه و معصیت است و وجود آن به سان گوهر گرانبهایی است که باید قدردانش بود و در تقویت آن کوشید.

تحقق کرامت؛ کارکرد مهم رعایت تقوا وی یادآور شد: اگر تقوا در وجود فرد مطرح باشد، خودش منتهی به عمل است و نتیجه اش انجام واجبات و ترک محرمات است که این فعل و ترک فعل هر چند در ذات تقوا نیست اما مساوی با آن شمرده می شود و از این حیث کارکرد مهم تقوا این است که انسان به کرامت می رسد و اساساً ملاک کرامت و برتری در نزد خدای متعال، رعایت همین تقواست.

وی اضافه کرد: در واقع ما با تقوا زمینه روزه حقیقی را پیدا می کنیم و انسان در نزد خدای متعال کریم می شود؛ آدمی با کرامت نفس، توانایی مدیریت خواسته ها و امیال خود را پیدا می کند و بر اساس روایات صادره از ناحیه حضرات معصومین(ع) وقتی ما کرامت یافتیم، شهوات و رذایل نزد ما خوار می شوند.

حجت الاسلام و المسلمین بهمنی بیان داشت: طبعاً کسی دوست ندارد با اشیا و چیزهای خوار همراه شود به خصوص در رابطه با نفس خود و لذا روزه چنین هنر و خاصیت بزرگی دارد که به انسان کرامت و عزت نفس می دهد.

قدرت و توانایی انسان در مواجهه با شهوات و هوای نفس وی گفت: اگر با شرایط و حدود لازم، انسان توفیق به جای آوردن روزه داشته باشد، در این صورت تقوای حاصل شده باعث می شود که انسان به کرامت دست یابد و این کرامت ما را بر مدیریت امیال و خواسته ها مسلط و موفق می سازد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان این که شرایط و حال و هوای ماه رمضان توأم با یک فضای معنوی به خصوصی است، افزود: همین فضای معنوی کمک می کند که انسان در سایه تقوا و مراقبه و محاسبه ، کمتر به سمت آسیب ها و بزهکاری ها برود ، کما این که در ماه رمضان به گواه آمار موجود، آسیب های اجتماعی و فرهنگی در مقیاس فردی و اجتماعی کاهش می یابد.

وی ابراز داشت: این که در دیگر ایام سال متاسفانه این حالت معنوی و فضای سالم، کمتر وجود دارد به خاطر آن است که متاسفانه گاه تقوای ما در تراز مورد انتظار نیست چرا که اگر در تراز مورد نظر بود ما به جای ملاک های نفسانی و طاغوتی فقط به خواسته های الهی توجه می کردیم و در نهایت به قرب الهی دست می یابیم.

ماه رمضان؛ ماه تمرین در مواجهه با آلودگی های دنیا این محقق و پژوهشگر حوزوی همچنین گفت: این که ما گرفتار دنیا و مشکلات آن هستیم به خاطر آن است که تقوای ما در تراز مورد نظر که خدای متعال می فرماید، نیست و از این حیث ماه مبارک رمضان یک فرصتی است که ما تلاش کنیم مهارت رفتاری مناسب در این باره برای پرهیز از گناهان و معاصی پیدا کنیم.

وی اضافه کرد: در واقع ماه رمضان و احرام در برابر گناهان مثل این است که کسی به باشگاه می رود تا با تمرین خود را ورزیده و مقاوم سازد و بتواند در برابر حریفان مقاومت کرده و در نهایت به موفقیت برسد.

وی بیان داشت: این تمرین سی روزه در چنین باشگاهی، کمک می کند تا ما در تیم متقیان قرار گرفته و یا دست کم زمینه های لازم برای این حضور را پیدا کنیم و این مساله در مقیاس فردی و اجتماعی و در کلان قضیه جامعه و امت اسلامی بسیار حایز اهمیت است.

عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور تصریح کرد: بی شک اگر چنین توانایی و ورزیدگی در ما شکل بگیرد در برابر قدرت اغواگر رقیب و قدرت نرم او، مقاوم می شویم و یکی از برکات تقوا این است که به انسان علم و فرقان می دهد و کسی که تقوا ورزد ، بر اساس آیه نورانی قرآن، خداوند برای او راه گشایش قرار می دهد و او را از حالت انفعال در برابر دشمنان و رقبایش خارج می سازد.

دوری از فرهنگ ناب دینی؛ عامل گرفتاری مسلمین وی همچنین با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار قاریان و فعالان قرآنی در نخستین روز از ماه مبارک رمضان امسال گفت: ما با گوهر تقوا می توانیم به یاری دین خدا بشتابیم و اگر امروز می بینیم که جوامع اسلامی دچار مشکلات و گرفتاری ها و به تعبیر رهبر معظم انقلاب مثل قضیه فلسطین دچار نکبت شده اند، به خاطر این است که از فرهنگ ناب قرآنی و اسلامی دور شده ایم.

حجت الاسلام و المسلمین بهمنی در خاتمه سخنان خود افزود: از سویی باید توجه داشته باشیم که اساساً ما نمی توانیم با تشبه به کفار ، کار دین خدا را به پیش ببریم ، چرا که اسلام باید با آداب و الگوها و مدل های خود پیش برود و و این مدل سرمنشا آن تقواست به این خاطر که با تقوا جامعه اصلاح شده و به سمت اهداف متعالی خود حرکت می کند.

گفتگو از: سید محمد مهدی موسوی
کلید واژه ها: انسان - حقیقی - ماه مبارک رمضان - خبرگزاری حوزه - مبارک - قرآنی - رمضان - فرهنگ - روان شناسی - ماه رمضان - هیئت علمی - خبرگزاری - روان - پژوهشگاه - میوه - خبرنگار - اسلامی - مدیریت - شرایط - شورای - توسعه - اقوام - رابطه - بهمنی - تفاوت - گفتگو - سوره - ماده - سعید - علمی

آخرین اخبار سرویس:
سرنوشت 6 برادر چمران از کارگاه بافندگی تا قله های علم و جهاد/ اقدام هوشمندانه شهید مصطفی گام بزرگی در تولید کالای داخلی بود

تیپ عجیب خانم بازیگر در آمستردام/عکس

محمدجعفر حبیب زاده، محمود صابر، حسین سمیعی زنوز مسئولیت کیفری مؤسسه های اعتباری در حقوق ایران

مطمئنم با تدابیر رهبری با سرافرازی از چالش ها عبور خواهیم کرد

فهیمه بیکدلو، فرج اله رهنورد سنجش هماهنگی میان سازمانی و شناسایی عوامل مؤثر بر آن در سازمان های عمومی

محمود قیوم زاده، طاهره پور نعمتی شمس آباد ضمانت بر تقسیط مهریه، میانکشی فقهی، حقوقی و اخلاقی

جزای استعمال سیگار در اماکن عمومی چیست؟

حسرت عادل از عدم حضور پویول در برنامه 2018

مهریه و نفقه، رانت زنان نیست

جدیدترین عکسی که "هانیه توسلی" منتشر کرد

خودروهای ناب کلاسیک/ عکس

عشق از نگاه بچه ها

اسراییل چگونه نابود می شود؟

سید مرتضی حسینی مطلق، رحیم میردریکوندی ویژگیهای زندگی مطلوب در روانشناسی مثبت و مقایسه آن با زندگی مطلوب در منابع اسلامی

سخن پیامبر(ص) درباره کسانی که تمام نعمت دنیا را دارند

معاون رییس جمهور: موضوع ربایش دختران در ایرانشهر باید پیگیری شود

کنایه حاج رضایی و خیابانی به لایی خوردن پیکه

معمای پیچیده قتل زن باردار وپرداخت دیه از بیت المال

محسن ایزانلو، بابک شید تسری موافقت نامه داوری به اشخاص ثالث بر مبنای نظریه استاپل

اعمال سهمیه می تواند عدالت آموزشی را در کشور زیر سئوال ببرد

حسنعلی موذن زادگان، نرجس روستا دادرسی الکترونیکی در رویارویی با جرایم رایانه ای: چالش ها و بایسته ها

این افراد از تمام نعمت های دنیا و آخرت برخوردارند

رهایی از قصاص

معاون موگرینی: به زودی 100 شرکت وارد مذاکرات کاری با طرف ایرانی می شوند

انتقاد ​معاون رییس جمهور از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

روشهایی برای درمان حسد

حافظ خشم و کینه انقلابی در موضع گیری های خود باشید

در دیدار با وزیر خارجه نروژ صالحی: اروپا با درک حساسیت شرایط به اجرای تعهداتش در زمان مورد انتظار اقدام کند

آخرین وضعیت 12 پرونده مهم اقتصادی

اوقات شرعی سی و یکم خرداد شیراز

سی ان ان: جهان سیاست "تحمل صفر" ترامپ را محکوم کرد

فیلم/ بازدید نماینده ولی فقیه در کردستان از رسانه رسمی حوزه

شرط معافیت 20 ساله مالیاتی مناطق آزاد تجاری

دولت نباید حقوق عمومی مردم را تضییع کند

دستور رهبری برای رفع مشکلات اسناد زمین کشاورزان

گستاخی نمایندگان مجلس رژیم باکو علیه ملت ایران

محسن امامی قشلاق، سید محمد هاشمی، محسن محبی، ولی رستمی حق بر محیط زیست سالم در پرتو اصول فقهی و اخلاقی

تیپ متفاوت "بهاره افشاری" در روسیه/عکس

نماینده ولی فقیه در لرستان از آیت الله عباسعلی صادقی عیادت کرد

انتقاد همراه با انصاف امری سازنده و مفید است/ پویایی جامعه در گرو تضارب افکار و حضور همه سلایق است

حامیان ایتام و محسنین کمیته امداد در فارس و در ماه رمضان گل کاشتند

وقتی تمام وجودشان صدا می شود

درگذشت شجریان تکذیب شد

آیت الله موسوی بجنوردی: نهادینه شدن اندیشه امام خمینی(ره) در حوزه عدالت باید در عمل زنده شود /امام (ره) همواره بر عفو تاکید داشتند

ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان

پنجمین نشست شب یزد درمحل دفتر شهیدمحراب آیت الله صدوقی

سوره دهر یا انسان (شان نزول، خواص و متن عربی)

تصاویر/ تشییع پیکر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) در قم

نکوداشت بسطامی و خرقانی بدون مشکل برگزار می شود

محمود باقری، ابراهیم نوشادی چالش های تعیین صلاحیت قضایی و قانون حاکم بر قراردادهای الکترونیکی بین المللی

صوت کامل بیانات رهبری در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی

عکس/کشف محموله شامپوی تریاک در کامیون

تصاویر/ دیدار نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی با رهبر انقلاب

مجلس در مواردی مثل مبارزه با تروریسم وپولشویی مستقل قانون بگذارد/ قانون باید حلّال مشکل طبقات ضعیف و متوسط باشد، نه آلت دست صاحبان زر و زور

صدا و سیما در خط مقدم مقابله با جنگ روانی دشمن است/ نمی گذاریم مردم در تامین ضروریات با مشکل مواجه شوند

ظهیر علی مرادی، عبدالحمید شمس، علی جهانگیری، مهدی رسولی قهرودی، علیرضا علوی تبار طراحی مدل خودگردانی استان های جمهوری اسلامی ایران

خطیب جمعه این هفته تهران کیست؟

اتفاق جالب در پایان بازی/ رهبر تیم اسپانیا به تیم ایران ادای احترام کرد

نشست خبری کمیته های شورای هماهنگی مبارزه بامواد مخدر یزد

طالع بینی تیر ماه 97

لایی دیدنی وحید امیری به پیکه

اجرای برنامه های فرهنگی و قرآنی تابستانه در مدارس علمیه

عناوین روزنامه های سیاسی 31 خرداد 97/ اشرافی گری بلای بزرگ کشور است +تصاویر

جلیل قنواتی، اسلام مندنی اخلاق و دادرسی عادلانه در پرتو قابلیت پیش بینی بودن قواعد دادرسی

صدرالدین شجره درگذشت

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

مزیت عفو عمومی

آخرین وضعیت حریفان تیم ایران + جدول

حضور حجت الاسلام مجتبی خامنه ای در جنگ تحمیلی + فیلم

اهواز- آیین استقبال از پیکر مطهر شهید مدافع حرم

نهضت سوادآموزی فردوس مقام نخست خراسان جنوبی را کسب کرد

بی اخلاقی در حوزه نشر بیداد می کند

حیرت و شگفتی محافل خبری جهان از بازی یاران کی روش

یادداشت/ سید محمدرضا میرتاج الدینی ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان

عزت الهی: باید تمام تلاشمان را برابر پرتغال انجام دهیم

تحلیل سیاسی هفته

صدا و سیما نشانه حیات سیاسی و اجتماعی نظام است / وظیفه رسانه ملی تقویت وحدت، اعتماد عمومی و امید به آینده است

دروغ بزرگ در پوشش جان بولتون

تجهیز اتوبوس های شهری اردبیل به وای فای رایگان

حمید بهره مند چالش های مقررات تعدد جرم در جرایم سایبری

31خرداد سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران

رحیم نوبهار، یزدان صیقل ویژگی ها و راهبردهای کیفرشناسی ریسک مدار

اروپا مصمم تر از همیشه برای حفظ برجام است

جایگاه بی بدیل مادر در کلام رسول خدا(ص)

اروپا مصمم تر از همیشه برای حفظ برجام است

­مهدی چمران : شهید چمران اعتقاد داشت که ما می توانیم

اندیشه های مفاخر و بزرگان به نسل جوان منتقل شود

محمد حکاک، علی شریعت نژاد، عبداله ساعدی شناسایی الگوهای ذهنی مدیران در راستای توانمندسازی روانشناختی کارکنان

در پاسخ به پامپئو ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد

بازتاب لایی خوردن پیکه از امیری و از دست رفتن بهترین شانس ایران در سایت آس اسپانیا

اشمید: به زودی 100 شرکت وارد مذاکرات کاری با طرف ایرانی می شوند

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 31 خرداد 97

فیلم/ نمایی دیدنی از لایی وحید امیری به پیکه

یادواره شهدای اهل سنت خراسان جنوبی برگزار می شود

یادواره شهدای اهل سنت خراسان جنوبی برگزار می شود

2 ویژگی بارز مراسم ترتیل خوانی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در ماه رمضان

دستورالعمل تبدیل کارمندان پیمانی به رسمی ابلاغ شد

گزارشگران اسپانیا: به سختی و با گل شانسی کاستا از سد ایران گذشتیم

علیرضا کریمی لاریمی، سید حسین صفایی مسئولیت مدنی وکیل دادگستری در برابر طرف دعوی و حق شرعی و اخلاقی ایشان

ما اشتباه کردیم، درب خانه علما را به روی مردم بستیم /حجت الاسلام طباطبایی نمونه روحانی مردم دار بود /خیلی از روحانیون پایین نشین بودند اما الان بالانشین شدند

کرامت و عزت نفس مسلمین؛ میوه شیرین روزه داری حقیقی در ماه خدا

کرامت و عزت نفس مسلمین؛ میوه شیرین روزه داری حقیقی در ماه خدا