مطالب مرتبط:
دستور دکتر فرهاد رهبر برای برخورد با استاد تفرقه افکن در دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان
نایب رییس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی: وزارت بهداشت طرح تحول سلامت را با مطالعه لازم انجام نداده است/ بیمه ها با بدهی های سنگین مواجه شده اند
همایش ملی ناجا و جامعه اسلامی مبتنی برمنظومه فکری مقام معظم رهبری
در مقطع تاریخی خاصی از انقلاب اسلامی قرار داریم/ به مردم اعتماد کنیم و از سیاست های تنگ نظرانه دست برداریم
عضو شورای اسلامی شهر تهران: طرح تحول سلامت بیمه ها را تحت فشار قرار داده است/ بدهی شهرداری به سازمان تأمین اجتماعی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 00:252018-05-26سياسي

علت مخالفت عامدانه برخی با "طب اسلامی" چیست


علت مخالفت عامدانه با طب اسلامی، ردپای "سیریل الگود" پزشک دربار قاجار در تئوریزه کردن انکار طب اسلامی، لزوم تفکیک مبارزه عامدانه با طب اسلامی از مخالفت های ناشی از جهل، - امکان ارائه یک نظام سلامت اسلامی ازجمله موضوعات مطرح شده در میزگرد طب اسلامی است شعارسال": مدتی است مسئله "طب اسلامی" تبدیل به عرصه کارزاری برای ابراز مخالفت یا حمایت از آن شده است و طیف های مختلفی در گود این منازعه قابل مشاهده است.

بخشی از چهره هایی که در طیف مخالفان طب اسلامی قابل ارزیابی هستند، چهره ها و مسئولان ارشد وزارت بهداشت و اداره کل طب ایرانی هستند که اتفاقا طی یکی دو سال اخیر با تمام توان، منادی عدم وجود طبی به نام طب اسلامی بوده اند و طرح آن را جریانی انحرافی در مسیر ترویج و توسعه طب سنتی و ایرانی می دانند و در این مسیر تلاش وافری را نیز برای همراه نشان دادن مراجع عظام تقلید با این تلقی خود داشته اند.

اما سررشته جریانی از مخالفت با طب اسلامی را باید در خارج از مرزهای کشورمان جست وجو کرد و گاهی ظهور و بروز آن را در رسانه هایی مانند BBC یا چهره هایی مانند عبدالکریم سروش می توان مشاهده کرد.

در نقطه مقابل و در طیف موافقان طب اسلامی نیز حداقل دو طیف اصلی قابل رصد است؛ طیفی که چهره های اصلی آن برخی از حوزویان قائل به طب اسلامی هستند که طرفاً با تکیه و استناد به آیات و روایات اسلامی شاید به نوعی مروج دیدگاه اخباری در طب اسلامی هستند؛ چهره های اصلی این طیف، چندان قائل به لزوم استفاده از مبانی طب سنتی و اصول درمانی طب نوین نیستند و منابع اسلامی موجود در حوزه طب اعم از آیات، روایات و احادیث طبی را برای ترسیم و ایجاد شاکله مکتب مستقل طبی به نام طب اسلامی کافی می دانند.

اما در نهایت در میان طیف موافقان طب اسلامی، جریانی از چهره های برجسته حوزوی، اساتید مطرح طب سنتی و پزشکان مسلط به مبانی طب ایرانی قائل به "طب اسلامی" هستند و طب اسلامی را مجموعه ای از آموزه های مرتبط با حفظ سلامت و درمان بیماریهای روان و جسم می دانند که با استنباط و تحقیق و پژوهش از منابع وحی به دست می آید.

این طیف از موافقان طب اسلامی ضمن برشمردن برخی انحرافات موجود در میان منادیان حال حاضر طب اسلامی، طب اسلامی اصیل را مسیری میان بر برای جامعه گرفتار امروز و حتی مردم اقصی نقاط عالم می دانند که با تکیه بر مبانی دینی و روایی، عقل و تجربیات دانش طبی نوین، می تواند نظام سلامت مستقل اسلامی را ترسم کند که با تکامل و تکمیل خود با سرعت و قدرت، سطح سلامت عموم مردم را ارتقا چشمگیری خواهد داد.

چهره های این طیف تاکید دارند که علت مخالفت برخی با طب اسلامی نه برخاسته از ادله عقلی و اشراف به مسئله بلکه به واسطه برخی سوءتفاهمات و طرح مصادیق ناقصی از طب اسلامی در جامعه امروز بوده است.

جالب اینکه چهره ها اصلی این جریان اخیر موافق طب اسلامی، برخلاف طیف مخالفان طب اسلامی، استدلال ها، ادله و مستندات خود در اثبات و وجوب طب اسلامی را در قالب کتب مستقلی، تالیف، تدوین و به چاپ رسانده اند از جمله در قالب دو مجلد"طب اسلامی در آینه وحی" و"نظام سلامت در اسلام" به صورت مبسوط ضمن تشریح مبانی طب اسلامی به اشکالات و شبهات مخالفان طب اسلامی پاسخ داده اند.

برای بررسی برخی ابعاد منازعه بر سر مسئله طب اسلامی و تشریح مستقیم دیدگاه های اساتید موافق طب اسلامی، میزگردی با حضور استاد ساعی فر پژوهشگر در حوزه طب اسلامی، دکتر رضا منتظر پزشک، مولف و پژوهشگر در حوزه طب سنتی و طب اسلامی، دکتر سید سعید اسماعیلی صابر، پزشک، PHD طب سنتی و پژوهشگر در حوزه طب سنتی و اسلامی ترتیب دادیم که در ادامه ماحصل بخش نخست این میزگرد تقدیم شده است: مدتی است که مسئله انکار طب اسلامی از سوی وزارت بهداشت و اداره کل طب سنتی این وزارتخانه به شدت در دستور کار قرار گرفته است؛ از سویی شاهد دیدگاه های متفاوتی در مواجهه با طب اسلامی از سوی اساتید و فعالان حوزه طب سنتی هستیم؛ برخی از اساتید طب سنتی قائل به طب اسلامی به عنوان یک مکتب درمانی با تکیه بر منابع دینی و روایی در حوزه طب هستند و طب سنتی و طب اسلامی را مکمل یکدیگر میدانند اما برخی دیگر از این اساتید قائل به طب اسلامی به عنوان یک مکتب درمانی مستقل نیستند؛ در مقابل برخی از حوزویانی که در این مسئله ورود کرده اند با دیدگاهی اخباری صرفاً قائل به طب اسلامی برگرفته از منابع روایی و قرآنی مستقیم هستند و سایر مکاتب درمانی دستاورهای طب سنتی مستقل از طب اسلامی را رد می کنند؛ موضع و دیدگاه شما درباره طب اسلامی و نحله های فکری مختلف در این حوزه چیست؟ استاد ساعی فر: در ابتدا مقدمه ای را از جهت نگاه حوزوی عرض می کنم؛ آنچه که در حال حاضر به عنوان طب اسلامی معرفی شده و مخالفان طب اسلامی هم سعی در برجسته کردن آن دارند این است که گروهی بر اساس روایات معتبر و نامعتبر وارد عرصه درمان شده اند و بدون اینکه تخصصی در طب داشته باشند، اصرار دارند تا طب اسلامی را در تضاد کامل با طب سنتی و پزشکی کلاسیک معرفی کنند.

در مقابل این گروه، اساتیدی که سالها به صورت تخصصی در حوزه طب اسلامی کار کرده اند، چنین نگرشی ندارند و پیشرفت های طب مدرن را بر مبنای اصول طب اسلامی می پذیرند و با همین نگاه مبانی و تجربیات طب سنتی را هم به کار می گیرند اما متأسفانه منافع عده ای در برجسته کردن طیف اول و نگاه افراطی این گروه است.

در حال حاضر اگر مخالفتی با طب اسلامی از سوی برخی مراجع و دلسوزان می شود، مصداق بارز آن، این نگاه خاص و افراطی است که نمود زیادی پیدا کرده است و بسیاری از بزرگان ما که از موافقان و مروجان طب اسلامی هستند این دیدگاه افراطی را بر نمی تابند.

بنابراین اگر قرار باشد هر روایتی در حوزه طب مبنای عمل قرار بگیرد، بدون اینکه سند و متن آن بررسی شود و نوع دلالت عام یا خاص آن و ارتباطش با سایر روایات و اصول طب اسلامی تبیین شود، ما نیز چنین دیدگاهی را به عنوان معیار طب اسلامی قبول نداریم.

با این توضیحات حضرتعالی، اینکه برخی از اساتید حوزوی به اسم طب اسلامی، وارد عرصه درمان شده اند و در روال کار خود صرفاً به روایات و منابع دینی در حوزه طب توجه دارند را غلط و انحرافی می دانید؟ استاد ساعی فر:در حال حاضر یک شیوه پذیرفته شده در درمان داریم یعنی شما باید براساس مبانی و اصولی طبابت کنید مثلاً طب سنتی یا طب کلاسیک با مبانی خاص خود پذیرفته شده اند؛ حال اگر کسی براساس روایات طبی، اصول و مبانی ای را تعریف کند که با این دو شیوه، تمایزاتی داشته باشد، ما آن را هم باید بپذیریم همانگونه که بسیاری از طب های وارداتی مثل طب سوزنی به عنوان طب مکمل یا جایگزین پذیرفته شده اند و این مسئله هیچ مشکلی ندارد.

البته شرط این مسئله آن است که اصولی باشد یعنی اگر کسی می خواهد براساس روایات طبابت کند باید یکسری مبانی و مقدمات را بگذراند اما مشکل این است که الان طب اسلامی محدود شده به کسانی که بدون اشراف بر مبانی طب اسلامی، مدعی اند با چند روایت، تمام بیماری ها را درمان می کنند در حالی که طب اسلامی منحصر به این نگرش غیر اصولی نیست و بسیاری از متخصصان طب سنتی و طب رایج، قائل به طب اسلامی بوده و معتقدند می توان با اتکا به آموزه های اسلامی از طب سنتی و رایج نیز به شکل کامل تری بهره برد.

دکتر منتظر:بنده یکی دو نکته را در تکمیل صحبت های استاد ساعی فر بیان می کنم؛ در منابع اسلامی از جمله آیات قرآن کریم و روایات پیامبر اکرم و اهل بیت علیهم السلام به موضوعات طبی و به موضوعاتی در حوزه سلامت، ورود شده است و در حال حاضر کسی نمی تواند آیه ای که راجع به زنبور عسل در قرآن آمده است را رد کند؛ این یک موضوع طبی و مربوط به سلامت است و ما شکی در صدورش از ناحیه وحی نداریم و می دانیم که این یک موضوعی مربوط به سلامت است.

متاسفانه در این حوزه، برخی دچار سوءتفاهم هایی شده اند و در جامعه ما ممکن است مصادیقی به عنوان طب اسلامی مطرح شده باشد که مصادیق ناقصی است یا همراه با خطاهایی از طرف افراد اتفاق افتاده باشد.

ممکن است بنده به عنوان یک پزشک علاقمند به طب اسلامی یک اشتباهی در برداشت و در معالجه یا در نحوه برخوردم با بیمار داشته باشم؛ متاسفانه این مصادیق آمده به اسم کل طب اسلامی تعمیم داده شده و مخالفان طب اسلامی بعضی افراد این مصادیق را نفی کرده اند و منجر به این شده که در برخی مواقع در ظاهر کل طب اسلامی و نه مصادیق غلط آن نفی شود بنابراین در آیات و روایات مباحث طبی و سلامت جسم و روح مطرح شده که می تواند دست مایه ما برای استفاده بردن در حوزه سلامت واقع شود منتهی در هر موضوعی سوءاستفاده ها وجود دارد کما اینکه در همه جا وجود دارد اما این سوءاستفاده ها یا عملکرد بد برخی افراد نباید منجر به این شود که برخی بخواهند کل طب اسلامی را نفی کنند.

مخالفت های امروز با طب اسلامی، حرف تازه ای نیست/ ارائه پاسخ به این مخالفت ها در کتاب "طب اسلامی در آینه وحی" بنده سه سال طول کشید کتاب "طب اسلامی در آینه وحی" را نگارش کردم؛ در این کتاب، تمام مخالفت هایی که در این 10 سال گذشته با طب اسلامی انجام شده را جمع آوری کردیم و یک به یک به صورت مستند به آنها پاسخ دادیم؛ بسیاری از مخالفت هایی که در حال حاضر با طب اسلامی می شود، برای ما حرف تازه ای نیست و دقیقا در این کتاب پاسخ آن را داده ایم و تعریف خودمان را از طب اسلامی ارائه کرده ایم.

در این کتاب آورده ایم که طب اسلامی مجموعه آموزه های مرتبط با حفظ سلامت و درمان بیماریهای روان و جسم است که با استنباط و تحقیق و پژوهش از منابع وحی به دست می آید.

منظور از اینکه گفته ایم "به دست می آید" یعنی ما در طب اسلامی در یک مسیر و راه قرار داریم و هنوز به انتهای آن نرسیده ایم لذا هیچ وقت نمی گوییم که در حال حاضر طب اسلامی جوابگوی تمام مشکلات بشر است کما اینکه طب رایج هم جوابگوی همه مشکلات نیست.

هیچ مکتب درمانی ادعای جوابگویی به تمام بیماری ها را ندارد اساساً عده ای، مخالفتشان با طب اسلامی سر این قضیه است یعنی اشکال آنها این است که طب اسلامی کامل نیست یا جوابگوی تمام نیازهای امروز نیست؛ چنین استدلالی کاملا غلط است چرا که هیچ مکتب درمانی ادعا ندارد که جوابگوی تمام همه بیماری ها است.

در طب اسلامی نیز در یک مسیر است و ما یک تعریف آینده نگر از آن ارائه داده ایم؛ در حوزه طب اسلامی، گفته ایم آموزه هایی است که در آینده با پژوهش، استنباط و عقل هم به دست می آید یعنی عقل را رد نمی کنیم کنار نگذاشته و صرفاً بر اساس یک روایت، نسخه نمی دهیم بلکه تمام تجزیه و تحلیل ها را انجام می دهیم و نهایتا آن منابع دینی و روایی در حوزه طب را به آزمون می گذاریم و اگر در مورد یک بیماری خاصی جواب داد، به عنوان طب اسلامی از آن استفاده می کنیم.

در حال حاضر مخالفت هایی که با طب اسلامی می شود را می توان به دو یا سه طیف تقسیم کرد: بخش عمده ای از این مخالفت ها به خاطر ندانم کاری بعضی از موافقین طب اسلامی است؛ برخی از این مخالفت ها به خاطر جهل به موضوع است (الناس اعداء ما جهلوا) ، برخی چون نمی دانند که تعریف ما از طب اسلامی چیست و چه افرادی در این حوزه کار کرد ه اند و چون حرف حساب را نشنیده اند، با مشاهده برخی مصادیق انحرافی، با اصل موضوع طب اسلامی مخالفت می کنند! اما طیف زیادی از مخالفت ها هم به خاطر غرض ورزی است یعنی عده ای عامدانه با طب اسلامی مخالفت می کنند، این طیف دقیقاً می دانند که چه کار می کنند؛ بیشتر افراد این طیف، آن طرف آبی ها هستند به طور مثال خطی که بی بی سی و امثال سروش دنبال می کنند از این سنخ مخالفت با طب اسلامی است؛ این طور نیست که این افراد ندانند بلکه می دانند و عمداً با طب اسلامی مخالفت و مبارزه می کنند.

علت مخالفت و مبارزه عامدانه این جریان با طب اسلامی چیست؟! در پاسخ به این سؤال باید گفت که وقتی ما تاریخ پزشکی را می خوانیم و با دقت در عملکرد مستشرقین متوجه می شویم که یکی از اهداف اصلی آنها، مبارزه با "علوم اسلامی" بوده است؛ این جریان دهها سال در طول قرن ها در پی این بوده که به جامعه مسلمین القا کند که مسلمانان چیزی از خودشان ندارند و باید وابسته به غرب باشند.

افرادی مانند "ادوارد براون" و "سیریل الگود"که پزشک دربار قاجار بود از ابتدا اول هم تئوری پردازی کردند که اسلام ورودی به مباحث دنیایی ندارد و طب هم یکی از آنها است! اسلام برای مباحث دنیایی از جمله "طب" برنامه دارد اما در مقابل آن جریان می بینیم که در سالهای اخیر، تعدادی پزشک یا اساتید حوزی که تحصیلات آکادمی پزشکی را هم دارند و مباحث طب سنتی را هم مسلط هستند، می گویند که اسلام در طب حرف دارد؛ این امر، تمام تلاش چند صد ساله گذشته جریان مخالف با علوم اسلامی را برباد می دهد یعنی جریان اصیل حامی طب اسلامی می خواهد بگوید که اسلام برای مباحث دنیایی از جمله طب برنامه دارد.

بنابراین طبیعی است که دشمنان این بیداری، تمام تلاششان را براین متمرکز می کنند که این اتفاق نیفتد؛ اگر به اینجا برسیم که اثبات شود بگوییم اسلام برای سلامت مباحث دنیا برنامه دارد، در سایه این خودباوری ممکن است عده ای دیگر بگویند اسلام در اقتصاد، سیاست و .

هم برنامه دارد و تمام مسائل را دنبال خودش می آورد، پس آنها باید همان خط اول را که قائل به طب اسلامی است به شدت را بکوبند.

این دشمنان بیرونی و نفوذیهای وابسته به آنها که به آن اشاره شد، به شدت فرصت طلب هستند و می روند مثلا برخی مسئولان ارشد وزارت بهداشت را به گونه ای تشویق و تحریک می کنند که یا خود جلوی این حرکت(طب اسلامی) بایستند یا وقت بگیرند و بروند دیدار مراجع و صورت مسئله ای خیلی وحشتناک از طب اسلامی ترسیم کنند و بگویند که چه نشسته اید؟ عده ای به اسم طب اسلامی دارند مردم را می کشند و آبروی اسلام را می برند! خب با چنین فرضی ممکن است برخی مراجع هم بگویند چنین چیزهایی غلط است.

لزوم تفکیک مبارزه عامدانه با طب اسلامی از مخالفت های ناشی از جهل پس باید تلاشهای عامدانه در مبارزه با طب اسلامی را بشناسیم و آن را از مخالفت هایی که ناشی از جهل به موضوع است تفکیک کنیم؛ پس آن حرکتی که از خارج از کشور مدیریت می شود، یک عقبه تاریخی دارد؛ دشمنان دقیقاً متوجه شده و شناسایی کرده اند که چه اتفاق مثبت و بزرگی می تواند با تکمیل رویکرد به طب اسلامی و اتکا به آن در نظام سلامت کشورمان روی دهد.

اگر با طب اسلامی، نظام سازی شود و محتوایی که در این حوزه داریم را استخراج و پالایش کنیم منجر به تحول بزرگی در سایر رشته های علمی و حوزه های دیگر مانند اقتصاد و .

نیز می شود مانند یک دومینو چرا که اگر در طب موفق شویم و بگوییم اسلام برای طب و سلامت برنامه دارد، این دو مینو آغاز و باعث می شود دشمنان سنگرهایی را که طی دهها سالها با زحمت فتح کرده اند را نیز از دست بدهند و اهمیت مسئله طب اسلامی همین جاست در این مسئله است لذا باید محکم پای طب اسلامی بایستیم و به شکل اصولی کار را جلو ببریم.

اینکه شما اشاره داشتید که ما در مسیر تکامل طب اسلامی هستیم آیا به معنای آن است که این طب هنوز موفق به ترسیم و ایجاد نظام مدون مخصوص به خود نشده است اما با تکامل طب اسلامی قادر به ایجاد یک نظام سلامت مستقل به اسم طب اسلامی خواهد بود؟ دکتر اسماعیلی: اگر اجازه بدهید تعریف طب اسلامی را کامل کنم بعد به این سؤال شما بپردازیم؛ ممکن است تصور غلطی راجع به طب اسلامی وجود داشته باشد که برخی افراد توقع دارند که برای هر بیماری جدیدی مانند ایدز و هپاتیت یا هر بیماری جدیدی، یک روایت یا یک آیه قرآن داشته باشیم! اگر ما به موضوع به این شکل بخواهیم بپردازیم، طبیعی است که راجع به بسیاری از موضوعات فقهی که امروز با آن مواجهیم نیز آیه و روایت مستقیمی نداریم مثلا شما راجع به بانک، بیمه و بسیاری از مسائلی که مسائل روز است، آیه مستقیم یا روایت نداریم اما مراجع تقلید ما براساس آن اصولی که در دست دارند، می توانند راجع به این موضوعات جدید فتوا صادر کنند یعنی به جایگاهی رسیده اند که براساس اصول اولیه ای که از آیات و روایات و یکسری قواعد عقلی به دست آورده اند، می توانند در موضوعات روز فتوا صادر کنند، موضوعات جدیدی که قبلاً در فقه سابقه نداشته و مستقیما در آیه و روایات اثری از آن نمی بینیم.

برخی می گویند لفظ "طب اسلامی" در آیات و روایات وجود ندارد! حال نیز برخی می گویند لفظ "طب اسلامی" در آیات و روایات وجود ندارد! مثلا لفظ طب اسلامی را به صورت مستقیم در روایتی نداریم همانگونه که اقتصاد اسلامی یا روانشناسی اسلامی به صورت مستقیم در منابع روایی نداریم؛ قرار هم نیست در روایات به این موضوعات پرداخته شود بلکه اصولی از روایات و آیات دستمان می آید که می توانیم بر اساس آن اصول، نیازهای روز خودمان را استخراج کنیم.

این مسئله فقط در موضوعات اسلامی مطرح نیست بلکه در بسیاری از مکاتب طبی رایج دنیا نیز صادق است مثلا "هومیوپاتی" از یک جمله شروع شده که "مشابه، مشابه" را درمان می کند و در حال حاضر با توسعه و تکامل آن، هومیوپاتی برای خود تبدیل به یک مکتب درمانی شده است بنابراین برای داشتن یک "مکتب طبی" ضرورتاً نیازی به انبوهی از آیات و روایات نداریم.

وقتی صحبت از "مکتب طبی" یا نظام طبی مبتنی بر اسلام می شود، این نظام یا مکتب باید از چه مبانی، بخش ها و اجزایی برخوردار باشد که بتوان آن را یک مکتب مستقل تلقی کرد و آیا اساساً با منابع روایی و قرآنی که امروز در دست داریم، می توانیم یک نظام سلامت و درمان مستقل به نام "نظام سلامت طب اسلامی" ایجاد کنیم؟ دکتر اسماعیلی: آیات و روایات مختلفی در حوزه طب داریم که بعضی از آنها بسیار ارزشمند است؛ در حال حاضر ما مانند افرادی هستیم که می گوییم در این کوه، گنج وجود دارد، بیایید این گنج را استخراج و از آن استفاده کنیم اما عده ای کنار ایستاده اند و می گویند گنجی وجود ندارد! ما می گوییم بخشی از این گنج را پیدا کرده ایم، چیزهایی در منابع دینی خودمان در دست داریم که در هیچ جای دیگری نیست، مردم به آن نیاز دارند اما بعضی ها کنار ایستاده اند و بدون تحقیق و بعضاً بدون اینکه بدانند ما در مورد چه چیزی صحبت می کنیم، با آن مخالفت می کنند! توانایی و امکان ارائه یک "نظام سلامت اسلامی" وجود دارد نکته ای که شما سؤال کردید که آیا اسلام توانایی طراحی یک "نظام سلامت اسلامی" برای پاسخگویی به نیازهای مردم را دارد، می گوییم "بله" دارد.

منابعی که در این نظام سلامت اسلامی از آن استفاده می کنیم آیات، روایات، عقل و تجربه در کنار یکدیگر است؛ آقای دکتر غلامرضانورمحمدی، کتابی را تالیف کرده اند به نام "نظام سلامت در اسلام" که بخش های مختلف این نظام سلامت را توضیح داده و تشریح کرده اند که چگونه می شود در بخش های مختلف ورود و نظام سازی کرد.

افراد مختلفی که با طب اسلامی، مخالفت یا آن را انکار می کنند، به جای این مخالفت ها باید کمک کنند تا به سلامت مردم از این طریق کمک شود؛ هدف ما این است که مردم ما سالمتر باشند، کمتر بیمار شوند و اگر بیمار شدند با بهترین، ساده ترین و ارزان ترین روش ها درمان شوند؛ در طب اسلامی، ظرفیت های بالایی داریم که باید از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

رویکرد ما به طب اسلامی، رویکرد پژوهش محور است و دید سطحی یا اخباری نداریم که روایت را بگذاریم جلوی خودمان و فقط براساس برداشت شخصی از آنها، بخواهیم تجویزی را انجام دهیم بلکه این منابع بر اساس تحقیق و تجربه به کار گرفته می شوند.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار: 5 خرداد 1397، کد خبر: 1734960، www.

tasnimnews.

com
کلید واژه ها: اسلامی - چهره ها - چهره - سلامت - طب سنتی - ایرانی - مراجع عظام تقلید - سنتی - هایی - وزارت بهداشت - درمان - نوین - پزشک - مردم - نظام - مخالفان - مسئولان - پزشکان - بهداشت - مبارزه - مراجع - حمایت - توسعه - جامعه - وزارت - اداره - امروز - رسانه - انکار - همراه

آخرین اخبار سرویس:
حمله راکتی یمن بر عربستان+فوتو

سرانه فرهنگی در قم افزایش پیدا می کند

صادرات نفت ایران در سطح 2 میلیون بشکه می ماند

سفیر ایران در آنکارا، مشارکت وسیع مردم ترکیه را تبریک گفت

درخواست از رییس جمهوری برای توقف آزمون استخدامی کشور

نتیجه 20سال فعالیت شورای عالی استان ها چیست؟

استقلال مالی شهرهای ایران در آینده نزدیک

شفاف سازی دانشگاه تهران درباره طرح شهر دانش

جنگ اصلاً پیروز ندارد

آقای نیلی! اعتراف کنید اشتباه کرده اید

عناوین روزنامه های سیاسی 4 تیر 97/ اقتصاد تو چال، روحانی توچال +تصاویر

عکس دیده نشده خانم بازیگر در کنار دخترش

خاص ترین بنز های ایران/ عکس

اردوغان اعلام کرد در انتخابات ترکیه به پیروزی دست یافته است

با انتشار گزارشی اعلام شد حمایت مرکز پژوهش ها از تصویب طرح اصلاح قانون صدور چک/ امکان ثبت، استعلام و رهگیری چک ها فراهم می شود

حمله خرس به چوپانان در کهگیلویه و بویراحمد

اردوغان خود را پیروز انتخابات ترکیه اعلام کرد

وزرای خسته تغییر کنند

وعده نوبخت برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته تا پایان شهریور

عبادت در ارتفاع ده متر از سطح زمین+ویدیو

مردم تو «چال» دولت توچال!/ کاریکاتور

مردم ولی نعمتان مسئولان هستند/ ارتباط چهره به چهره با مردم را در برنامه کاری خود خواهیم داشت

سفر لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور روحانی به لاهه

اعلام پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه/ شادمانی هواداران اردوغان در خیابان های ترکیه

دیدار دادستان کل کشور با خانواده شهدای قوه قضاییه

مارش جوجه های مرغابی در مارکیت+ویدیو

روحانی همان احمدی نژاد و سیف همان بهمنی است

طرح دولت ترامپ برای تجدید دیدار فرزندان مهاجران با والدین

وعده وام 100 میلیونی و رشد آماری افزایش اقامتگاه های بوم گردی

حکم قتل شبه عمد افسر پلیس مهر تایید خورد

بازگشت شاگردان پکرمن

دری هوشمند که آتش را تشخیص می دهد

چگونه استوری های متفاوت در اینستاگرام بسازیم

ساده دیدن مسائل پیچیده

کاهش مدت زمان دادرسی ها اولویت قوه قضاییه باشد/ ایستادگی در مقابل تهدید و تطمیع

در چهار سال 92 تا 96 سرقت و توهین دو برابر شد/ دولت 30 هزار میلیارد تومان به موسسات مالی تزریق کرد تا مردم به پولشان برسند

مردم از برخورد دستگاه قضا ناراحت هستند

اردوغان: پیروز شدم

پیشتازی بیش از 53 درصدی اردوغان پس از شمارش 90 درصد آراء

تغییر زمانی اعمال حدود مجاز آلایندگی موتورسیکلت ها

در جلسه غیرعلنی دیروز مجلس با موضوع "گرانی ها" چه گذشت؟

اردوغان اعلام کرد در انتخابات ترکیه به پیروزی دست یافته است

اردوغان اعلام پیروزی کرد

وقت ساختن حماسه سارانسک است

طارمی: بدبیاری آوردم که آن توپ گل نشد

کمیساریای انتخابات عراق تصمیم به بازشماری آراء گرفت

معافیت مالیاتی مناطق آزاد تجاری بررسی شد

هیچ کجای جهان برای تروریست ها امن نیست

بازخوانی رهنمودهای 10 ساله رهبر انقلاب به مسئولان قضایی کاهش مدت زمان دادرسی ها اولویت قوه قضاییه باشد/ ایستادگی در مقابل تهدید و تطمیع

سه مرحله اساسی برای شروع کسب اینترنتی

انتقال آیت الله عیسی قاسم به بیمارستان

دابسمش پیکه و واکنش به لایی خوردن از امیری

توضیحات واعظی درباره عکس توچال رییس جمهور: ما روز جمعه 6 صبح کوه رفتیم/چرا باید انتقاد شود؟/توضیح درباره نامه رییس جمهور به سران اتحادیه اروپا/گرانی دلار انشا الله درست می شود

بازدید جمعی از اساتید دانشگاه کشور سوریه از دانشگاه ادیان +تصاویر

ظریف از برخورد ناخواسته محافظانش با خبرنگاران عذر خواست

سوره ای که با خواندنش جایگاه شهادت نصیبتان می گردد

با مشارکت روابط عمومی آبفا و جهاد دانشگاهی، اولین دوره آموزش خبرنویسی آبفای گیلان برگزار شد

ظریف از برخورد ناخواسته محافظانش با خبرنگاران عذر خواست

کلیات طرح اصلاح قانون نظام مهندسی تصویب شد

آرون کسل آیا آخرالزمان رباتی در راه است؟

33 سال پیش در چنین روزی سرنوشت دردناک در انتظار امریکا

حسن غفوری فرد در گفت وگو با فارس: چرایی ترور آیت الله بهشتی؟/حزب جمهوری اسلامی چگونه یارگیری می کرد

زمینه های نفوذ غربی ها را نه تنها در فضای مجازی بلکه در بخش هایی از مدیریت اجتماعی کشور دانسته یا نادانسته شاهدیم

ترتیل صفحه 389 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

گزارش تصویری / زهیر صیدانلو مراسم دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران دستگاه قضا

صادرات نفت ایران در سطح 2 میلیون بشکه می ماند

دادستان: حضور بدون روسری دراستادیوم آزادی مایه ننگ است

لحظه وحشتناک سوء قصد به جان رییس جمهور زیمباوه + فیلم 16+

پایان دیپلماسی قایق های توپدار

علی مطهری: مردم 6 ماه مقاومت کنند

انتشار ویدئو برهم زدن نماز مسلمانان توسط هندوها در فضای مجازی

تدوین لایحه نظام جامع پرداخت به رسانه ها» در دستور کار مدیریت روابط عمومی شورای شهر رشت

فعال شدن شورای حمایت قضایی برای صیانت از حقوق سرمایه گذاران

پیشتازی اردوغان و حزب «عدالت و توسعه» در انتخابات ترکیه

انتخابات ترکیه، «جشن دموکراسی» بود

افزایش حقوق سال 97 کارمندان پیمانی و رسمی

مصطفی مهرآیین جامعه شناس: «تخلیه هیجانات روانی در ایران و در حوزه های عمومی رخ نمی دهد»

رییس جمهوری آذربایجان به اردوغان تبریک گفت

سرنوشت مصادره های پس از انقلاب

ایست و بازرسی از دستورکار بسیج خارج شد/ ضابطین بسیجی می توانند نسبت به جرم مشهود ورود کنند

آب طعم دار رایگان! + عکس

گام های اساسی برای احیای اهداف اصیل انقلاب برداشته شود

ارائه گزارش عملکرد کمیته امداد در مجلس

صدور 330هزار ابلاغ الکترونیک قضایی

1100 نیکوکار یزدی به جمع حامیان ایتام و محسنین پیوستند

عذرخواهی ظریف از خبرنگاران

پرونده سلبریتی ها روی میز دادسرای سرپل ذهاب

راهکارهای سازگاری با کم آبی در کهگیلویه وبویراحمد ترویج یابد

16قطعه از املاک بنیاد مستضعفان در اختیار ادارات گچساران است

عذرخواهی ظریف به خاطر ناراحتی جمعی از خبرنگاران

16قطعه از املاک بنیاد مستضعفان در اختیار ادارات گچساران است

نحوه شهادت سردار شاهرخ دایی پور به روایت یکی از همرزمانش

اعلام نتایج اولیه انتخابات ترکیه/ اردوغان 54 درصد و اینجه 30 درصد

دستگاه قضایی کرمانشاه در بحث مجازات جایگزین حبس در کشور رتبه اول را کسب کرد!

واکنش توییتری رییس سازمان نقشه برداری به شایعه رابطه فامیلی با سخنگوی دولت

شبهات دربرگزاری مناقصات وواگذاری پروژه های عمرانی شهرداری رفع شود

توصیف پیامبر(ص) از آخرالزمان

وزیر دفاع انگلیس دولت را تهدید به سرنگونی کرد

رویدادهای خبری از نگاه عکاسان

مجلس ترحیم حجت الاسلام حسینی، استاد اخلاق در خانواده

علت مخالفت عامدانه برخی با "طب اسلامی" چیست

علت مخالفت عامدانه برخی با "طب اسلامی" چیست