مطالب مرتبط:
گزارش فارس از یک ادعا از ادعای ارزان فروشی انرژی تا راه حل های غیرعملی/ دلیل هجمه ها علیه تولید ملی چیست؟
بازتاب کوچ ستاره استقلال به حاشیه خلیج فارس / ادعای روزنامه کویتی: تیام در راه الکویت
تورهای گردشگری حیات وحش در قزوین راه اندازی می شود
تورهای گردشگری حیات وحش در قزوین راه اندازی می شود
پالیک در گفت وگو با فارس مطرح کرد لزوم تشکیل ستاد مقابله با تحریم ها در دولت و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی/ مجلس پیگیری کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 خرداد 1397 ساعت 00:012018-05-26اقتصادي

فارس گزارش می دهد سیاست های تشویقی صنعت گردشگری و هزار راه نرفته سیاست گذاران


امروزه صنعت گردشگری در ساختار اقتصادی جهان نقش مهمی دارد و سومین صنعت مهم جهان محسوب می شود.

کشورهای مختلف دنیا نیز با برنامه ریزی و اعمال سیاست های تشویقی، - سیاست های تشویقی صنعت گردشگری و هزار راه نرفته سیاست گذاران امروزه صنعت گردشگری در ساختار اقتصادی جهان نقش مهمی دارد و سومین صنعت مهم جهان محسوب می شود.

کشورهای مختلف دنیا نیز با برنامه ریزی و اعمال سیاست های تشویقی، در جهت توسعه این صنعت و افزایش جذب گردشگران خارجی بایکدیگر رقابت میکنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی ": امروزه گردشگری به مهم ترین صنعت اشتغال زای دنیا تبدیل شده است و اکثر کشورها به این نتیجه رسیده اند که برای توسعه اقتصادی، فرهنگی و حتی بین المللی خود نیاز به ارتقا و توسعه گردشگری خود دارند.

گردشگری به دلیل ارتباط و نزدیکی با سایر حوزه ها به طور مستقیم و غیر مستقیم بر فرهنگ، اقتصاد و روابط دیپلماتیک کشور ها تاثیر می گذارد.

در سال های اخیر صنعت گردشگری به موتور توسعه کشور ها تبدیل شده است.

چراکه به عنوان مهم ترین صنعت در ایجاد اشتغال و درآمدزایی پای خود را در برنامه های سیاستی کشور ها باز کرده است.

بانظر به ساختار مدیریتی کشور ها در دهه های اخیر، شاید تغییر جهت برنامه ها و سیاست های دولت ها براساس توسعه گردشگری هستیم.

اغلب کشور ها با هدف گذاری و اعمال قوانین تشویقی و حمایتی در جهت رشد این صنعت در حرکت هستند.

در این میان ایران نیز با داشتن جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی غنی پتانسیل تبدیل شدن به یکی از قطب های گردشگری جهان یا آسیا را دارد.

اما متاسفانه در سال های اخیر به دلیل فراهم نبودن بستر کافی برای جذب گردشگران خارجی، در توسعه گردشگری و افزایش شمار گردشگران ورودی به کشور موفق نبوده ایم.

گردشگران خروجی دو برابر گردشگران ورودی به کشور براساس اعلام معاون گردشگری کشور در سال 96، 9 میلیون گردشگر از کشور خارج شده اند که نیمی از آنان گردشگر زیارتی و به ویژه زائران حسینی بوده اند.

این درحالی است که در همین سال تنها 5 میلیون و 200 هزار نفر گردشگر به کشور وارد شده اند.

این آمار نشان از عدم موفقیت سیاست های کشور در حوزه گردشگری خارجی و توسعه این صنعت دارد.

ازسویی به گفته رییس سازمان میراث فرهنگی، خروج سالانه 9 میلیون گردشگر از کشور زیبنده نبوده و حکایت از ضعف صنعت گردشگری کشورمان دارد.

شکست دولت یازدهم در توسعه صنعت گردشگری بر پایه آمارهای منتشر شده، تعداد گردشگران ورودی به کشور در سال 1394 به حدود پنج میلیون و 200 هزار نفر بوده است.

این رقم در سال 95 نیز افزایش نداشته و حدود 5 میلیون نفر باقی مانده است.

این در حالی است که زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی، شعار برنامه ویژه این دولت برای توسعه گردشگری گوش همه را پر کرد اما براساس آمارها، در دولت وی صنعت گردشگری رشد چشمگیری نداشته و چندین سال است روند ثابتی را پیش گرفته است.

برجام رویایی ناکاک برای توسعه صنعت گردشگری از سال 92 و با آغاز به کار دولت روحانی، همواره بهانه دولت برای توجیه ضعف صنعت گردشگری کشور به ویژه در جذب گردشگر خارجی، تحریم های بین المللی، نگاه امنیتی و سیاسی به گردشگران خارجی و کاهش سطح تبادلات فرهنگی میان ایران و سایر کشور ها بود.

عوامل یا به تعبیری دیگر بهانه هایی که دولت حل آن ها و توسعه گردشگری کشور را تنها در تحقق رویای پوچ برجام می دید.

به اعتقاد مسئولین دولت یازدهم، دولت تدبیر و امید با اتخاذ دیپلماسی تعامل گرا، امضا و اجرای توافقنامه برجام و توسعه روابط بین المللی ایران پس از آن، باعث اصلاح و تغییر نگرش جهانی به ایران خواهد شد.

به عقیده دولت یازدهم با تحقق برجام ایران بار دیگر در کانون توجهات و روابط بین المللی قرار خواهد گرفت و این امر موجب رشد چشم گیر گردشگری خارجی کشور خواهد شد.

اما علی رغم امید ها و وعده های دولت برای توسعه گردشگری آن هم در راستای تحقق برجام، از زمان انعقاد این تفاهم نامه شاهد رشد چشم گیری در رشد گردشگری خارجی نبوده ایم.

حتی می توان گفت که این تفاهم نامه عملا برای صنعت گردشگری ایران هیچ سودی نداشته است.

درحال حاضر نیز با خروج طرف توافق از برجام، هالهٔ امید دولت برای کمک برجام به توسعه صنعت گردشگری کشور عملا نابود شده است.

در این باره نیز مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفته بود: توافق هسته ای در بخش های مختلف بسیار موثر است و در بخش گردشگری باعث افزایش ورود گردشگران خارجی به ایران خواهد شد.

در طی سال های گذشته سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری همواره محل تغییر و تحولات متعدد مدیران بوده است و به فواصل کوتاه مدت چندین بار دستخوش جابه جایی های سیاسی شده است.

در هر دوره نیز مدیران و دولت وعده های متعدد برای ارتقا صنعت گردشگری داده اند اما با توجه به آمار به نظر می رسد که این راه ها چندان کارساز نبوده است.

آبان ماه سال 96 نیز علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی از تدوین سند جامع حمایت از گردشگری در آینده نزدیک خبر داده بود.

سندی که می تواند در توسعه صنعت گردشگری کشور موثر باشد، اما حال با گذشت بیش از 6 ماه از وعده وی هنوز خبری از تدوین این سند نیست.

تاج برتری در صنعت گردشگری بر سر کشور ترکیه در سال های کشورهای همسایه ایران همچون ترکیه، مالزی و دبی از نظر رشد صنعت گردشگری، روند روبه رشدی را درپیش داشته اند به طوریکه تقریبا می توان گفت کشور ترکیه به یکی از قطب های گردشگری در میان کشورهای آسیایی تبدیل شده است.

بیش از چهار دهه است که ترکیه مقوله گردشگری را در برنامه های توسعه پنج ساله خویش گنجانده است.

این کشور با سیاست گذاری و وضع برنامه های ویژه در زمینه گردشگری، توانسته گام های موفقی در این زمینه بردارد.

یکی از مهم ترین سیاست های این دولت، تاکید بر نقش دولت ترکیه در رشد صنعت گردشگری در کنار حمایت و وارد کردن بخش خصوصی برای مشارکت در این حوزه است.

اختصاص زمین به هتل سازان ترکیه، سیاست تشویقی موفق این کشور اما از جمله مهم ترین اقدامات دولت ترکیه در جهت ارتقا صنعت گردشگری اعمال سیاست های تشویقی برای گردشگران خارجی و فعالان این صنعت بوده است.

به عنوان مثال کشور ترکیه برای توسعه صنعت هتل داری خود اقداماتی از جمله تخصیص زمین برای ساخت هتل به سرمایه گذاران با اجاره بهای اندک به مدت 49 سال بود که موجب تشویق سرمایه گذاران برای ورود به این عرصه بسیار موثر بوده است.

ازسوی دیگر معافیت فعالین این صنعت از پرداخت مالیات و یا پرداخت آن با شرایط خاص نیز از مهم ترین اقدامات این کشور بوده است که موجب افزایش فعالیت سرمایه گزاران این صنعت و توسعه شده است.

گاهش قیمت بلیط هواپیما ابتکاری دیگر برای جذب گردشگران قیمت بلیط هواپیما یکی از عواملی است که می تواند در میزان گردشگر ورودی به کشور نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

در سال 2013 کشور ترکیه طی اقدامی تصمیم به پرداخت بخشی از هزینه سوخت هواپیماهای حامل گردشگران ایرانی و روسی گرفت.

این امر در آن سال تاثیر چشم گیری در ورود گردشگران به ترکیه داشت.

به طوری که در آن سال تنها 4 میلیون و 500 هزار نفر گردشگر روسی به ترکیه سفر کرد.

در سال های اخیر کشور ترکیه توانسته با اعمال سیاست های تشویقی ذکر شده، تعیین مقررات راه اندازی مراکز گردشگری، حمایت و حفاظت از مناطق آسیب پذیر و تأمین مالی پروژه های بزرگ توانسته پرچم دار کسب درآمد از صنعت گردشگری باشد.

مالزی، پیروز میدان رقابت کشورها در صنعت گردشگری مالزی نیز یکی دیگر از کشورهای آسیایی است که به عنوان یکی از پرطرفدار ترین کشور ها برای گردشگران بوده و در طول سال های اخیر صنعت گردشگری آن بسیار موفق عمل کرده است.

این کشور علاوه بر داشتن جاذبه های طبیعی و مذهبی همچون سواحل و طبیعت مطلوب و مساجد زیبا، به دلیل تمرکز به گردشگری حلال و داشتن بستر های مناسب گردشگری به ویژه برای سفرهای خانوادگی، توانسته سیل گردشگران خارجی زیادی را به خود جذب کند.

اما مهم ترین عواملی که موجب ارتقا سطح صنعت گردشگری در کشور مالزی شده است، سیاست های وزارت توریست این کشور است.

وزارت توریست این کشور با انجام اقداماتی همچون جذب توریست از طریق تبلیغات، بازاریابی، ایجاد دفا تر نمایندگی خارجی، جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی در پروژه های گردشگری و ارتقای سهم بازار مالزی در برگزاری سمینار ها و همایش های بین المللی و مسابقات بین المللی ورزشی توانسته در رقابت کشور ها برای جذب گردشگر پیروز میدان باشد.

کاهش قیمت ها، سیاست تشویقی دولت مالزی برای جذب گردشگران خارجی اما از مهم ترین علل موفقیت کشور مالزی در صنعت گردشگری سیاست های دولت آن در جهت کاهش قیمت ها و در نتیجه تسهیل سفر گردشگران به مالزی بوده است.

دولت مالزی با کاهش قیمت بلیط هواپیما ها، کاهش هزینه غذا، حمل و نقل، بیمه و غیره توجه بسیاری از مسافران دنیا را به خود جلب کرده است.

از سوی دیگر علاوه بر اجرای اینگونه سیاست های تشویقی، اقدامات مطلوبی در جهت تسهیل اخذ ویزا برای مسافران ایجاد کرده است.

به طوریکه اتباع 58 کشور بدون اخذ ویزا می توانند به مدت 90 روز در مالزی اقامت کنند.

اتباع 100 کشور بدون اخذ ویزا می توانند به مدت 30 روز در مالزی اقامت داشته باشند.

به علاوه اتباع 4 کشور از جمله ایران نیز می توانند بدون اخذ ویزا به مدت 14 روز در مالزی اقامت داشته باشند.

با توجه به آمارهای سالانه گردشگران و برتری کشورهایی همچون ترکیه و مالزی، می توان علت موفقیت این کشور ها را در اعمال سیاست های تشویقی دولت ها، سیاست گذاری برای ارتقا زیرساخت های گردشگری، مشارکت با بخش خصوصی و برنامه ریزی برای تبلیغ جاذبه های گردشگری در دیگر کشور ها دانست.

ازسوی دیگر بهبود سطح هتل ها، حمل و نقل، مراکز خرید و کاهش قیمت سفر ازجمله رازهای موفقیت در جذب گردشگران خارجی است.

اعمال سیاست های تشویقی، نیاز صنعت گردشگری کشور براساس آمارهای منتشرشده و ضعف گردشگری خرجی ایران، مهم ترین نیاز حال حاضر این صنعت کشورمان وضع سیاست های تشویقی همچون کشور ترکیه و مالزی است.

کاهش تعرفه و مالیات بر ارزش افزوده هتل ها و حمایت هتل سازان از مواردی است که در کشور ترکیه اجرایی شد و نتایج خوبی نیز به دنبال داشت، این امر می تواند با اجرایی شدن در کشورمان نیز در رشد گردشگری خارجی نقش موثری داشته باشد.

ارائه بسته های سفر ارزان قیمت برای گردشگران خارجی و تورهای داخلی و کاهش هزینه های سفر از جمله هزینه حمل و نقل، بیمه و غذا نیز از جمله راه کار هایی است که در کشورهای دیگر اجرا شده و امتحان خود را پس داده است.

تسهیل شرایط اخذ ویزا یا کاهش قیمت آن نیز از جمله اقدامات موثر در جذب گردشگران محسوب می شود چرا که کشورهای دیگر همچون مالزی نیز توانسته اند با انجام این عمل نتیجه مطلوبی به دست آوردند.

اما کاهش قیمت بلیط های هواپیما نیز از جمله مهم ترین اقداماتی است که در صورت انجام گرفتن آن، بسیاری از مسافران را مشتاق به سفر به کشور خواهد کرد.

کشور ازبکستان نیز در سال 96 به منظور افزایش جذب گردشگران به و تسهیل سفر مسافران به این کشور، نرخ پرواز برخی از مسیر هایش را تا 40 درصد کاهش داد و توانست با این اقدام نتایج خوبی توسعه گردشگری خارجی خود کسب کند.

امیدواریم در سال جدید نیز دولت و سازمان میراث فرهنگی با اعمال سیاست های تشویقی مطلوب یا اصلاح سیاست های موجود در زمینه گردشگری، به نتایج خوبی دست پیدا کنیم و بتوانیم تعادلی را در رقم 9 میلیون گردشگر خروجی و 5 میلیون گردشگر ورودی به کشور به ایجاد کنیم.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/bm2ea0
کلید واژه ها: گردشگر - گردشگری - کشور - صنعت - گردشگران - توسعه - گردشگران خارجی - اقتصاد - برنامه - برنامه ریزی - اقتصادی - جهان - فرهنگی - ساختار - افزایش - اشتغال - دولت یازدهم - گزارش - بین المللی - خروج - آمار - دولت - موفق - اجتماعی - تاریخی - زائران - قوانین - موفقیت - ایران - حسینی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام برنامه نویس مسلط جهت همکاری در شهر قم

استخدام استان البرز و شهر کرج – 04 تیر 97

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

از صدور حکم اخذ رشوه برای عبدالحسین تیمورتاش تا شوک انگلیسی به اقتصاد جهانی

نرخ گذاری دستوری دلار معکوس عمل کرده است

برای خرید تیبا چقدر باید هزینه کرد؟

روز داوری اقتصاد اردوغان/ از «محرم» تا «رجب»

آذری جهرمی پشت پرده گرانی های بازار موبایل را فاش کرد

آخرین وضعیت اجرای برنامه اشتغال روستایی/تضمین تسهیلات تا300میلیون

جمع بندی روز: یکشنبه، 03 تیر 1397

چرا واردات 1339 کالا ممنوع شد؟

اخذ مالیات از خریدوفروش 5 هزار دلار به بالا

افزایش 29.5درصدی قیمت مسکن در خرداد/ معاملات 21.7درصد کاهش یافت

چرا واردات 1339 کالا ممنوع شد؟

ده صفت مشترک بین فروشنده های حرفه ای

استخدام فروشنده خانم جهت شیفت صبح پوشاک زنانه در شهر قم

مصطفی اسلامی راه حل های بی اثر ماندن تحریم ها

استخدام نیروی ماهر جهت همکاری با فست فود در قم

استخدام چرخکار، وسط کار و اتوکار باتجربه در شهر قم

استخدام صندوقدار دارای سابقه کار جهت شیفت صبح در قم

استخدام فروشنده خانم جهت همکاری با مجتمع مارال ستاره در قم

آخرین گزارش از وضعیت دمایی کشور

میزان رشد مصرف بنزین در خردادماه

دولت بازار ارز را رها کرده/پتروشیمی‎ها سامانه نیما را دور زدند/ارز 3 نرخی به صلاح نیست

قاطعانه و شفاف با قاچاق کالا برخورد شود

نوبخت: آنقدر ارز نداریم که مردم همه ریال شان را به دلار و سکه تبدیل کنند

تولید 21 محصول در حوزه زیست فناوری

استخدام منشی خانم جهت همکاری با دفتر مهندسی در قم

استخدام مشهد و خراسان – 04 تیر 97

استخدام کرمان – شهر و استان کرمان – 04 تیر 97

استخدام استان هرمزگان و شهر بندرعباس – 04 تیر 97

استخدام همدان – شهر و استان همدان – 04 تیر 97

استخدام اصفهان – شهر و استان اصفهان – 04 تیر 97

استخدام قم – شهر و استان قم – 04 تیر 97

10 تن برگ آلوئه ورا در رفسنجان تولید شد

شکست برجام و بحران اقتصادی برای ایران

استخدام آشپز ماهر جهت همکاری در شهر بیرجند

استخدام سالندار جهت همکاری با فست فود در شهر بیرجند

استخدام صندوقدار خانم و آقا جهت همکاری در شهر بیرجند

سه اقدام فوری برای کنترل قیمت گوشی موبایل

افزایش 29.5 درصدی قیمت مسکن در خرداد

اتفاق خاصی از لحاظ اقتصادی در کشور نیفتاده است

10 تن برگ آلوئه ورا در رفسنجان تولید شد

خانه تفریحی آقای فوتبالیست در خارج از کشورش + عکس

آخرین وضعیت اجرای برنامه اشتغال روستایی/تضمین تسهیلات تا300میلیون

افزایش 29.5 درصدی قیمت مسکن در خرداد

رشد بی سابقه صادرات ایران به ایتالیا

استخدام آرایشگر جوان آقا جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام آشپز ماهر رستوران جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام سالندار جهت همکاری با رستوران هتل در مشهد

استخدام چند نفر کمک آشپز حرفه ای جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام کارگر ساده و آشپز جهت همکاری با رستوران در مشهد

استخدام چند مشاور جهت همکاری با دفتر املاک در شهر مشهد

استخدام بازاریاب، فروشنده جهت پخش گرم تخم مرغ مارک دار و وکیوم

استخدام چند نفر بازاریاب حرفه ای با سابقه کار در شهر مشهد

بررسی عوامل گریز صاحبان چک از پرداخت مبلغ آن وجه چک برگشتی با «به اجرا گذاشتن» هم وصول نمی شود!

استخدام تعدادی چرخکار خانم جهت همکاری در مشهد

استخدام یک نفر راننده جرثقیل خاور جهت همکاری در مشهد

استخدام تعدادی راننده با اتومبیل جهت تاکسی تلفنی هامون

استخدام تعدادی وانت و نیسان جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام خانم و آقا آشنا به طراحی با روابط عمومی بالا در مشهد

استخدام فتوشاپیست حرفه ای خانم جهت عکاسی در حرم بارگاه

اعتراض حیرت انگیز نیوشا ضیغمی به افزایش نرخ دلار + عکس

استخدام طراح مسلط به فتوشاپ با سابقه کار در چاپخانه در مشهد

تهران به اهدای گروه های خون منفی نیاز دارد

استخدام جهت همکاری با موسسه پرتو آوران افق طرح در مشهد

استخدام نیروی خانم جهت بخش اداری و بازرگانی در شهر مشهد

روند اجرای پروژه های شهری کرمان بررسی شد

استخدام یک نفر خانم جهت کار دفتری در شهر مشهد

استخدام کارمند اداری خانم جهت شرکت حمل و نقل در مشهد

استخدام کارشناس صنایع غذایی بعنوان مسئول فنی در مشهد

استخدام فروشنده ماهر پوشاک و کفش جهت لوازم ورزشی

استخدام تعدادی صندوقدار آقا جهت فست فود در شهر مشهد

افزایش 29.5درصدی قیمت مسکن در خرداد/ معاملات 21.7درصد کاهش یافت

از توچال تا چاه اقتصاد!/ هدف روحانی از پیاده روی روی اعصاب مردم چیست؟

استخدام فروشنده ماهر جهت مغازه نقره و عطر در مشهد

شعب بانک های کشور بیش از 20 هزار مورد!

افزایش 29.5درصدی قیمت مسکن در خرداد/ معاملات 21.7درصد کاهش یافت

فهرست واردکنندگان گوشی با ارز دولتی اعلام شد

98درصد بازار با ارز 4200تومانی تامین می شود

پتروشیمی آبادان فعالیت خود را از سر گرفت

جایگزین توتال تعیین شد/واکنش زنگنه به ادعای افزایش تولید اوپک

فعالیت پاساژ علاالدین در عصر داغ تابستانی

سامانه ورود و خروج شناورها راه اندازی شد

توسعه مناسبات اقتصادی ایران و گرجستان/تشکیل کارگروه سرمایه گذاری

افزایش 29.5درصدی قیمت مسکن در خرداد/کاهش21.7درصدی معاملات

بلای اشرافیگری، بلای بزرگی است

چطور بفهمیم محصولی واقعا ارگانیک است؟

آخرین وضعیت اجرای برنامه اشتغال روستایی/تضمین تسهیلات تا300میلیون

خریداران بازار طلا کم شد؟

توزیع نوعی برنج تقلبی به نام ایرانی

بررسی وضعیت قشری نوظهور در اقتصاد ایران

پشت پرده شهریه های عجیب مدارس غیردولتی؛ توافق پنهان مدارس با خانواده ها

انتقال دلار به ایران، کسب و کار جدید افغان ها

ترمز معاملات «آتی سکه» کشیده شد+فیلم

کاهش قیمت سبد نفتی اوپک در هفته گذشته

دومین مرکز تجاری ایران در چین گشایش یافت

دلایل ممنوعیت واردات 1339 کالا اعلام شد

افزایش 26 درصدی ارزش معاملات بورس

درآمد ماهیانه 50 میلیون تومانی امیرعباس کچلیک +ویدئو

فارس گزارش می دهد سیاست های تشویقی صنعت گردشگری و هزار راه نرفته سیاست گذاران

فارس گزارش می دهد سیاست های تشویقی صنعت گردشگری و هزار راه نرفته سیاست گذاران