مطالب مرتبط:
افزایش 22 درصدی کرایه حمل بار در یزد
سهمیه های دوچرخه سواری افزایش یافت
افزایش سقف اخطارها برای محرومیت در لیگ ایران
افزایش گردشگری در فصل گلابگیری از کهن باغشهر ایران
افزایش «شهریه» مدارس غیردولتی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 خرداد 1397 ساعت 20:322018-05-26اقتصادي

صرف منابع برای افزایش وابستگی به آب ناپایدار


هیئت دولت تصویب کرده است که 350 میلیون دلار از اعتبارات صندوق توسعه ملی به طرح آبرسانی با لوله به مزارع سیستان موسوم به 46 هزار هکتاری اختصاص یابد؛ - تاریخ انتشار: 5 خرداد 1397 ساعت 20:15 هیئت دولت تصویب کرده است که 350 میلیون دلار از اعتبارات صندوق توسعه ملی به طرح آبرسانی با لوله به مزارع سیستان موسوم به 46 هزار هکتاری اختصاص یابد؛ طرحی که به اعتقاد کارشناسان، نمی تواند توسعه پایداری را برای مردم منطقه رقم بزند، زیرا از یک سو با صرف اعتبارات صندوق توسعه ملی، معیشت مردم را بیش از گذشته به آبی که از آن سوی مرزها می آید وابسته کرده ایم و از سوی دیگر، با آب اندکی که در اختیار داریم و سطح زیرکشت محدودی که می توانیم به هر خانوار اختصاص دهیم، درآمد مناسب به سبد خانوار واریز نمی شود و در نتیجه مشکلات مردم حل نخواهد شد.

اعتبارات صندوق توسعه ملی به پای طرحی ریخته می شود که با معادلات اقتصادی متداول، غیراقتصادی به نظر می رسد اما معلوم نیست مشاوران این پروژه با کدام منطق اقتصادی، اقدام به کاشت لوله در 120 هزار هکتار از اراضی سیستان کرده اند تا به 46 هزار هکتار از مزارع منطقه، به ظاهر آب پایدار برسانند؛ آبی که از چاه نیمه ها می آید وابسته به آن سوی مرزهاست و اقدامات نگران کننده افغانستان در تکمیل سد روی هیرمند، پایداری این منبع برای سال های آینده را با ابهامات جدی روبه رو کرده است.

محصول کشاورزان سیستانی در سال زراعی جاری سوخت.

هر کدام از کشاورزان این منطقه که در شمال استان سیستان و بلوچستان واقع شده است، با تکیه بر اطلاعاتی که سازمان جهاد کشاورزی استان در اختیارشان قرار داده بود بین پنج تا شش میلیون تومان به منظور تأمین بذر و نهاده ‎های مورد نیاز برای کشت زمین های خود هزینه کردند، اما بعد از دریافت آب اول، هیچ آبی به سمت مزارع سیستان جاری نشد؛ در نتیجه همه گندم ها سوخت و مردم باید یک سال آینده را با پول یارانه سر کنند.

مردمی که بارها شاهد اجرای پروژه های بی اثر و نیمه کاره از جمله نیم لوله ها در منطقه بوده اند، به دیده تردید به طرح 46 هزار هکتاری به عنوان اَبَرپروژه وزارت جهاد کشاورزی برای آبرسانی به مزارع نگاه می کنند.

کشاورزان سیستانی معتقدند که آبی که از طریق این طرح به مزارع منتقل خواهد شد، قطعا تکافوی نیاز کشاورزی آنها را نخواهد کرد.

آنها اگرچه از سوختن محصول امسال خود متضرر شده اند، اما شعار تأمین آب پایدار برای کشاورزی هم چندان شادشان نمی کند.

یکی از کشاورزان سیستانی درباره پروژه 46 هزار هکتاری می گوید: در این پروژه فقط به نیم هکتار از زمین های من آب خواهد رسید.

سطحی که برای کشت آب دریافت می کند، بستگی به وسعت اراضی مالکان دارد.

کشت نیم هکتار برای تأمین معاش خانواده من، کافی نیست .

کشاورزان از وسعت لوله گذاری در پروژه 46 هزار هکتاری می گویند.

آنها معتقدند که در سطحی معادل 120 هزار هکتار لوله گذاری انجام شده تا به 46 هزار هکتار از مزارع آنها آب برسد؛ البته اگر برسد.

راه های دیگری که جست وجو نشد بدون هیچ محاسبه اقتصادی پیچیده ای می توان فهمید که لوله گذاری در 120 هزار هکتار برای آبرسانی به یک چهارم وسعت لوله گذاری شده، چندان اقتصادی نیست؛ به وی ژه لوله هایی که در خاک شور سیستان کار گذاشته می شوند باید در مقابل خوردگی و شرایط سخت محیطی هم مقاوم باشند.

گرچه برای اجرای این پروژه یک کارخانه لوله سازی در زابل احداث شده است و برای مردم اشتغال ایجاد شده است اما چرا باید برای آبرسانی به 46 هزار هکتار از اراضی سیستان، چهار برابر بیش از حد نیاز لوله در زمین گذاشته شود؟ پروژه ای که تا شهریور سال گذشته 500 میلیارد تومان اعتبار صرف آن شده است و امسال هم با مصوبه هیئت وزیران 350 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به آن اختصاص یافته است، آیا زندگی مردم را بهبود می بخشد؟ صدیقه ترابی مدیر کل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو در گفت وگو با شرق عنوان می کند: شاید بهتر بود با توجه به مشکلات عدیده ای که در کشور وجود دارد و اینکه نمی توانیم به صورت مداوم به یک استان اعتبار اختصاص دهیم، به جای اینکه به طرحی خاص نگاه کنیم و تخصیص اعتبار را برای این طرح خاص در نظر بگیریم، باید ببینیم آیا این بهترین کاری است که برای کشور می توان انجام داد؟ او ادامه می دهد: فکر نمی کنم برای منطقه ای مثل سیستان، سال های متمادی بتوانیم تخصیص اعتبار ویژه در نظر بگیریم.

گوشه گوشه کشور شرایط خاصی دارد و فقط در سیستان با مشکل تغییر اقلیم و کم آبی مواجه نیستیم.

به گفته ترابی، شرایط سیستان و بلوچستان به دلیل شن های روان، مباحث تثبیت خاک، معیشت جایگزین، محیط زیست و استفاده از منابع محدود آب، بسیار ویژه است و به سؤالات مطرح شده در این زمینه، قبل از سرمایه گذاری خاص در استان باید پاسخ داده شود.

او اضافه می کند: اگر این کار انجام نشود، منابع خود را از دست می دهیم.

باید سازگاری با کم آبی در حد شعار باقی نماند و برای آن راهکار در نظر بگیریم.

شاید پیگیری طرح دکتر اردکانیان در زمینه ایجاد کمیته سازگاری با خشکسالی برای این منطقه مناسب باشد.

وابستگی آبی به خارج، غیرمنطقی است حجت میان آبادی، پژوهشگر هیدروپلیتیک و دیپلماسی آب، نیز در گفت وگو با شرق به ابهامات متعدد پروژه 46 هزار هکتاری در زمینه ایجاد پایداری در منابع آب و افزایش توسعه پایدار منطقه اشاره می کند.

او می گوید: در حوضه ای که به شدت دچار مشکل و اختلافات آبی با کشور همسایه هستیم و عملا امنیت آبی منطقه در دست کشور دیگری است، بدون شک انجام اقداماتی که بخواهد وابستگی آبی ما را به آب های خارج از کشور تشدید کند، به نظر امری غیرمنطقی و ناصواب است.

میان آبادی ادامه می دهد: افغانستان اقداماتی جدی برای کنترل کامل آب رودخانه هیرمند دارد.

ضمن آنکه ایران فقط در زمینه هیرمند با افغانستان قرارداد داشته و درباره سرشاخه های دیگر، قراردادی بین دو کشور وجود ندارد.

اینکه در این پروژه چه اتفاقی قرار است بیفتد و آیا ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و هیدروژئوپلیتیکی مسئله دیده شده است یا نه، ابهام زیادی دارد.

به گفته میان آبادی، درباره طرح 46 هزارهکتاری از طریق مسئولان ذی‎ربط، آگاه سازی و اطلاع رسانی درستی انجام نشده است.

ابعاد ژئوپلیتیکی چنین طرحی مشخص نیست.

با ادعاهایی که از سوی مشاوران پروژه شده است، نشان می دهد که این پروژه اشکالات و نقص های جدی دارد.

او تأکید می کند: این سخنان به مفهوم عدم سرمایه گذاری و تلاش برای نجات سیستان نیست، بلکه هر اقدامی که بخواهد در منطقه سیستان صورت گیرد، باید با نگاه جامع و کامل باشد.

نمی توانیم دنبال نگاه توسعه محوری در استان باشیم که در آینده چالش های بیشتری را برای منطقه ایجاد کند زیرا ما داریم طرح هایی را اجرا می کنیم که وابستگی ما را به آب های ورودی از افغانستان تشدید می کند.

به گفته این پژوهشگر، می توان با تأمل و تفکر بیشتری اعتبارات فعلی را صرف پروژه های دیگری کرد که هم مشارکت دو کشور را بر سر آب افزایش و هم وابستگی ایران را به آب های ورودی از افغانستان تا حد ممکن کاهش دهد و هم زمینه حرکت به سمت توسعه پایدار در منطقه سیستان را فراهم کند.

شواهد نشان می دهد که پروژه 46هزار هکتاری مطالعات جامعی ندارد.

هرچند مشاور می تواند ادعا کند که مطالعات جامعی دارد، اما این مطالعات، پایداری منطقه را تضمین نمی کند.

توسعه کشاورزی چاره کار نیست اعتبارات صندوق توسعه ملی صرف می شود که از مهاجرت مردم سیستان جلوگیری شود.

اما آیا با توجه به اینکه متوسط برد خانوار در سیستان وبلوچستان بر اساس اعلام مرکز آمار حدود چهار نفر است و در بسیاری از روستاها هر خانوار پنج یا شش نفر جمعیت دارد، کشاورزی آن هم در سطح کوچک نیم هکتاری می تواند معیشت مردم را تأمین کند؟ حسین دهقانی سانیچ، عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات فنی و مهندسی، در گفت وگو با شرق ، در پاسخ به این پرسش عنوان می کند: در نیم هکتار فقط از طریق کشت گلخانه ای می توان معیشت یک خانوار پنج نفره را تأمین کرد.

اگرچه دانشگاه زابل توسعه باغات زیتون، انگور و زردآلو را راهی برای مصرف کمتر آب و تأمین معیشت مردم اعلام می کند، اما دهقانی سانیچ می گوید: سطح اقتصادی برای باغ یک هکتار است.

اگر این مساحت 20 میلیون تومان درآمد ایجاد کند، ماهانه یک ونیم میلیون تومان درآمد نصیب یک خانوار شش نفره می شود.

صرفا اگر اعضای خانواده در باغ کار کنند و هزینه کارگری پرداخت نکنند، چنین باغی می تواند نیازهای معیشتی خانواده را تأمین کند.

محمدحسین پاپلی یزدی، کارشناس دیپلماسی آب، نیز در گفت وگو با شرق ، کشاورزی را تنها راه تأمین معیشت مردم سیستان نمی داند.

او می گوید: باید با توسعه صنایع کم آب خواه نظیر ساخت موبایل یا تولید نرم افزار، مشکل اشتغال مردم را حل کرد.

پاپلی یزدی ادامه می دهد: ساخت اسباب بازی، دوخت لباس، کفش و.

ازجمله مشاغلی است که می تواند با صرف حداقل آب، نیازهای معیشتی مردم را تأمین کند.

به گفته او، آب چاه نیمه ها امروز به جای آنکه صرف کشاورزی شود، نیازهای یک شهر 500 هزارنفری یعنی زاهدان را تأمین می کند.

بنابراین باید همان گونه که پول خرج می کنیم تا از دریای عمان آب به مشهد ببریم، در کنار دریای عمان اشتغال ایجاد کنیم تا سیستانی ها به سمت بندر چابهار بروند و آنجا مشغول به کار شوند.

این کارشناس دیپلماسی آب می گوید: در نبود طرح آمایش عده ای از مشاوران هر وقت بدانند که جایی مشکل دارد، فوری گران ترین قیمت را پیدا می کنند و چون پول در چنین طرح هایی است، طرفدار این طرح ها می شوند و از آن حمایت می کنند.


کلید واژه ها: صندوق توسعه ملی - سیستان - کشاورزان - کشاورزی - پروژه - توسعه - استان سیستان و بلوچستان - سیستانی - اقتصادی - صندوق - منطقه - مردم - سیستان و بلوچستان - پایداری - استان - مرزها - آینده - افغانستان - دلار - دولت - بلوچستان - جهاد - اطلاعاتی - زمین - وابستگی - افزایش - مشکلات - یارانه - وزارت - درآمد

آخرین اخبار سرویس:
نگرش به وصول مطالبات باید اصلاح شود

بازاریان و اصناف، قلب اقتصاد کشور هستند

سود 1 میلیونی هر قطعه سکه برای خریداران ثروتمند/ خریداران سکه پیش فروش، 7.6 هزار میلیارد تومان سود کردند

برای یک شب اقامت در نیشابور چقدر باید هزینه کرد؟

سکه گران شد

محققان کره جنوبی یک صفحه کلید انعطاف پذیر ساختند

کمکرسانی روسیه به درمان سل در ایران

پرداخت تسهیلات 4 درصدی برای خرید واگن لغو شده است

بازار خودرو در مسیر شدیدتر نزول قیمتها

رشد 21 درصدی صادرات غیرنفتی کشور

نقد و بررسی مزدا سی ایکس 9 مدل 2016

اولویت های برنامه ششم توسعه برای ارتقای امنیت مرز ها

77 درصد مستمری بگیران زیر خط فقر هستند

نزاع دسته جمعی در آزادشهر یک کشته بر جا گذاشت

پایان احداث فاز نخست کمربند شمال سبزوار

برداشت 2هزار و 820تن گیلاس از باغات نیشابور

رییس جمهور صربستان : شرایط برای همکاری برد- برد ایران و صربستان فراهم است

آغاز اقدامات تجاری تلافی جویانه ترکیه علیه آمریکا

کارلوس پویول: به من گفتند به خاطر مشکلات ظاهری امکان حضور در صدا و سیمای ایران را ندارم

جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی از مشاغل خانگی حمایت می کند

جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی از مشاغل خانگی حمایت می کند

اتحادیه اروپا در برابر جنگ تجاری آمریکا می ایستد

ساخت آلمان؛ ساعت های لایکا هم به بازار می آیند

کدام خودروهای چینی در بازار ایران می مانند؟

قیمت گذاری مسکن شدنی نیست

​درفعالیت های مالی، مدیریت ریسک و بازرسی دقیق و استفاده از فن آوری های نوین ضروری است

حمایت از تولید کالای باکیفیت داخلی، اقدامی موثر در راه افزایش توان کشور در برابر دشمنان است

اعطای تسهیلات حمایتی به 789 زندانی نیازمند توسط بانک صادرات ایران

توسعه خودروهای پرنده ایرباس و آئودی توسط دولت آلمان

ثبت قیمت کالاها در سامانه 124 الزامی شد

ضرورت نظارت و ارتقای کیفیت آرد و نان

برداشت زرد آلو از باغات اصفهان

قیمت طلا 2.5 دلار کاهش یافت

درخواست مرکل برای حل مساله موشکی ایران

افزایش 15 درصدی قیمت گاز طبیعی ابلاغ شد

شرایط برای همکاری برد- برد ایران و صربستان فراهم است

کشاورزان اولیه چگونه زمین را به خدمت خود در آوردند

بازار به استقبال تصمیم اوپک رفت/ قیمت نفت ارزان شد

پهپادها چگونه می توانند در آینده به رانندگان کمک کنند؟

خروج کامل توتال از ایران

پرداخت تسهیلات 4 درصدی برای خرید واگن لغو شده است

خودروهای جزیره کیش سنددار می شود

تخصص هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار درجلسه شورای برنامه ریزی شهرستان زاهدان به دستگاههای اجرایی

خودروهای جزیره کیش سنددار می شود

کاهش 2٫5 دلاری قیمت طلا

طرح های قرآنی مازندران می تواند در سطح کشور اجرایی شود

پرداخت تسهیلات 4 درصدی برای خرید واگن لغو شد

الزامی شدن ثبت قیمت کالاهای بهره مند از نرخ ارز رسمی در سامانه 124

اتحادیه اروپا در برابر جنگ تجاری آمریکا می ایستد

پرواز آزمایشی نخستین هواگرد تمام الکتریکی کشور نروژ با موفقیت انجام شد

هند تعرفه واردات کالاهای آمریکایی را افزایش داد

رشد مصرف نفت حلزونی می شود

ثبت قیمت کالاها در سامانه 124 الزامی شد

گرانترین فراری دنیا در حراجی

اتحادیه اروپا در برابر جنگ تجاری آمریکا می ایستد

سایت سهام عدالت از فردا بسته خواهد شد

ساخت صفحه کلید انعطاف پذیر

کرباسیان بر مذاکره با مقامات اوبر بانک اتریش تاکید کرد

پینگ پنگ با طعم واقعیت افزوده؛ ایده ای جالب از لیپ موشن [تماشا کنید]

مازاد بودجه ترکیه به بیش از 600 میلیون دلار رسید

ثبت قیمت کالاها در سامانه 124 الزامی شد

یک اقتصاددان: فشار سیاسی و اقتصادی بر ایران مضاعف خواهد شد  

10 نکته مهم درباره جگوار XE S AWD جدید

قیمت نفت در پی حمایت ایران از افزایش تولید اوپک کاهش یافت

سکه 60 هزار تومان گران شد/سکه طرح جدید2میلیون و588 هزار تومان

سرمایه های شهروندی جولانگاه آزمون و خطا مدیران شهری نیست

زمینه صادرات بیشتر محصولات ایرانی به اسلواکی باید فراهم شود

63 جسد سانحه هوایی یاسوج شناسایی شد

توسعه خودروهای پرنده ایرباس و آئودی توسط دولت آلمان

برداشت 2 هزار و 820 تن گیلاس از باغات نیشابور

ثبت بیش از 2500 ازدواج طی دوماهه امسال در خراسان جنوبی

63 جسد سانحه هوایی یاسوج شناسایی شد

اقدامات بانک مرکزی ایران، مردم را به سوی بازار های بانکی خارجی و یا بازار طلا کشانده؛ این عامل افزایش قیمت دلار و طلاست / 2 عاملی که آثار تحریم ها علیه ایران را قوت می بخشد

کاهش 2.5 دلاری قیمت طلا با سیگنال رییس بانک مرکزی آمریکا

امضا قرارداد ساخت 200 واگن باری در اراک

بهبود عملکرد اقتصاد آلمان در سه ماهه دوم سال

تلویزیون اینستاگرام آغاز به کار کرد

افزایش جایگاه مدیریتی زنان در لاهیجان

تشکیل بیش از 2900 پرونده تخلف در شعب تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی

بیش از 64 هزار پرونده وارد محاکم قضایی خراسان جنوبی شد

ثبت قیمت کالا های بهره مند از نرخ ارز رسمی در سامانه 124 الزامی شد

آقازاده هایی که خودرو،خانه، پاسدار و محافظشان به راه است،درکی از تحریم ندارند/برخی ها وام گرفته اند پول پرداخت نکرده اند/مؤسسات مالی پول از مردم گرفته اند اما همه را بالا کشیده اند/فشارهایی که به مردم می آید، هیچ توجیهی ندارد

لزوم تامین موادخام کارخانه ذوب و روی بافق

اختصاص اعتبار ویژه به راه آهن اردبیل ازفایناس داخلی 

کرباسیان بر مذاکره با مقامات اوبر بانک اتریش تاکید کرد

کرباسیان بر مذاکره با مقامات اوبر بانک اتریش تاکید کرد

داستان موفقیت یک کارآفرین؛ از وام خانوادگی تا شرکت 100 میلیون دلاری

بیش از 1 میلیارد کاربر ماهانه فعال در اینستاگرام

سود 1 میلیونی هر قطعه سکه برای خریداران ثروتمند/ خریداران سکه پیش فروش 7.6 هزار میلیارد تومان سود کردند

نرخ اجاره مغازه در میرداماد + جدول

مدیریت واردات برای 16 قلم کالای اساسی در کشور

رشد مصرف نفت حلزونی می شود

وقتی گل اراده با همت و پشتکار شکفته می شود

کاهش 2.5 دلاری قیمت طلا با سیگنال رییس بانک مرکزی آمریکا

مافیای واردات غیر قانونی 6500 خودرو کیست؟

چرا مردم تکاب از مزایای معدن طلای زره شوران بهره نمی برند+تصاویر

دولت در راه اندازی موزه های خصوصی مشارکت می کند

وزیر صنعت عازم بلگراد شد/دیدار با رییس جمهور صربستان

واقعیت قبرهای میلیونی و تاریخی آستان حضرت عبدالعظیم (ع) !

برگزاری همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری گردشگری گیلان

صرف منابع برای افزایش وابستگی به آب ناپایدار

صرف منابع برای افزایش وابستگی به آب ناپایدار