مطالب مرتبط:
ترکیب تیم منتخب کشتی آزاد جوانان ایران مشخص شد
سقوط آزاد قهرمان فوتبال آسیا در همدان
شرکت های نفتی از نیروی بومی استفاده نمی کنند
توانایی و تخصص نیروهای بومی در پروژه های نفتی استفاده نمی شود
درمان جوش با استفاده از روش های دارویی و خانگی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 خرداد 1397 ساعت 19:352018-05-26اقتصادي

سقوط آزاد ایران در تجارت گیاهان دارویی/ میلیون ها دلار درآمد فقط با استفاده از گیاهان بومی


طبق گزارش های موجود، تاکنون حدود دو هزار و 300 گونه گیاهی در کشور شناسایی شده اند که با برنامه ریزی مدون و هوشمندانه در راستای تجارت گیاهان دارویی، - به اشتغالزایی هر چه بیشتر و کسب سودهای چشمگیر منتهی خواهد شد.

شعارسال": گیاهان دارویی از دیرباز مورد اقبال بخش قابل توجهی از مردم قرار داشته و با توجه به عقبه 7 هزار ساله تاریخیِ استفاده از گیاهان دارویی در ایران و تاثیرگذاری آن در روند درمانی بسیاری از بیماری ها و خواص دارویی آن، خرید و فروش آن همواره مورد توجه قرار داشته است.

کشور ایران نیز با توجه به موقعیت طبیعی و جغرافیایی خاص به خود ، از قابلیت های بسیاری در این عرصه برخوردار است و آنچنان که اخبار و اظهار نظر کارشناسان نشان می دهد، تاکنون حدود دو هزار و 300 گونه گیاهی در کشور شناسایی شده و به تبع این حجم و میزان انبوه از گیاهان دارویی،فرصتی ویژه و مغتنم برای درآمد زایی هر چه بیشتر و البته توسعه فرصت های شغلی به شمار می رود.

چندی پیش فریبرز غیبی، مجری طرح توسعه گیاهان دارویی در گفتگویی با رسانه ها تصریح کرد: میانگین درآمد سالانه حاصل از صادرات گیاهان دارویی بطور خام 450 میلیون دلار برآورد می شود (که البته برخی آن را تا 600 میلیون دلار نیز برآوُرد می کنند) آنچنان که وی عنوان می کند، تاکنون هشت هزار گونه گیاهی در کشور شناسایی شده که ممکن است با تحقیقات هر چه بیشتر دامنه وگستره تعداد گیاهان دارویی، از مقدار مذکور(دو هزار و 300 گونه گیاه دارویی) نیز فراتر رود.

یافته های وزارت جهاد کشاورزی نیز نشان می دهد قریب به 422 هزار گونه گیاه دارویی، در سراسر دنیا شناسایی و کشف شده اند که حجم تجارت جهانی آن حدود 100 میلیارد دلار برآورد می شود.

با توجه به وسعت عرصه منابع طبیعی ایران که در مجموع 134 میلیون هکتار اعم از جنگل، مرتع و بیابان برآورد می شود و بیش از 14 درصد آن جنگل،85 میلیون هکتار مرتع و 32 میلیون هکتار بیابان است، میزان تجارت گیاهان دارویی و سهمی که ایران به خود اختصاص داده بسیار پایین و ناچیز به نظر می رسد.

حسین فاتحی یکی از فعالان قدیمی در این عرصه و عطاران پیشکسوت در استان البرز، در این خصوص اظهار کرد:حدود بیست سال پیش، میزان تجارت گیاهان دارویی در جهان،60 میلیارد دلار برآورد می شد و آنچنان که گزارشات مجلات تخصصی نشان می دهد در حال حاضر تجارت مذکور با افزایش بیش از 40 میلیارد دلاری، از مرز 100 میلیارد دلار نیز گذشته است و پژوهش ها و تحقیقات انجام شده نشان می دهد در 30 سال آینده این میزان از مرز 500 میلیارد دلار عبور خواهد کرد.

وی افزود: اگرچه میزان عدد و رقم منعکس شده در خصوص تجارت و صادرات گیاهان دارویی در ایران(450 تا 600 میلیون دلار) نسبتا درشت و قابل توجه به نظر می رسد اما با در نظر گرفتن حجم انبوه تجارت جهانی گیاهان دارویی و ظرفیت های کثیر این مرز و بوم در حوزه اشاره شده، عدد و رقم موجود نه تنها رضایت بخش نیست بلکه بسیار ضعیف و ناچیز نیز به نظر می رسد.

فاتحی بیان کرد: میل به استفاده از گیاهان دارویی در کل دنیا رو به افزایش می باشد و با چنین روندی انتظار می رود با برنامه ریزی صحیح و هوشمندانه در راستای تسخیر بازارهای هدف، از هم اکنون اقدامات لازم عملیاتی شود.

این فعال در حوزه گیاهان دارویی گفت: یکی از ضروریات حصول توفیق در این عرصه(توسعه صادراتِ گیاهان دارویی) به افزایش سطح تولید و کاهش هزینه های تمام شده معطوف می شود و البته به موازات آن باید در جهت تولید محصولات سالم و عاری بودن از سموم و کودهای شیمیایی تدابیر موثر اتخاذ شود در غیر اینصورت از حیث کیفی محصولات داخلی با مشکلاتی مواجه خواهد شد و همین موضوع جذابیت گیاهان دارویی در ایران را کم خواهد کرد.

وی افزود: بنابر گزارشات رسمی کشور، ایران پس از چین، هند، آمریکا، ژاپن، آلمان، برزیل،کره جنوبی، انگلستان، فرنسه و ایتالیا در حوزع تحقیقیاتی و پژوهشی در رتبه یازدهم جهان قرار دارد اما از منظر تولیدی و صادراتی در بین کشورهای صاحب نام جهان جایگاه چندانی نداریم و این نشان می دهد در عرصه بهره برداری اقتصادی از این ظرفیت، موفق عمل نکرده ایم که این امر خوشایندی به نظر نمی رسد.

سقوط رتبه ایران از جایگاه نخست به رتبه شصتم دنیا چندی پیش، انجمن گیاهان دارویی کشور عنوان کرد، ایران از حیث تجارت گیاهان دارویی از رتبه نخست جهان به رتبه شصتم تنزل پیدا کرده و این برای عرصه اقتصادیِ گیاهان دارویی کشور نه یک نقصان بلکه یک فاجعه محسوب می شود.

به واقع این سقوط آزاد در شرایطی رخ داده که 11 اقلیم از مجموع 13 اقلیم موجود در جهان در کشور ایران موجود است و نزدیک به یک هزار و 700 گونه گیاهی صرفا در این مرز و بوم رشد و نمو پیدا می کند و بر اساس مطالعات انجام شده تنوع خیره کننده و منحصر به فرد گیاهان دارویی در ایران، دو برابر کل قاره اروپا است.

عمده صادرات گیاهان دارویی در ایران از مجموع 450 تا600 میلیون دلار اشاره شده نیز به صادرات زعفران،گل محمدی ، شیرین بیان و گشنیز اختصاص دارد و در واقع امر، با وجود تعدد و تکثر گونه های موجودِ گیاهان دارویی در ایران آنچنان که باید در تبدیل کردن این فرصت و استعداد های بالقوه به بهره گیری و سودآوری اقتصادی توفیق نداشته ایم.

در ارتباط با سطح زیر کشت گیاهان دارویی نیز، مجری طرح توسعه گیاهان مذکور می گوید: 170 هزار هکتار از مساحت کشور زیر کشت گیاهان دارویی قرار دارد که در این اراضی گونه های گیاهی همچون رزماری، نعنا، پونه، گل محمدی، زعفران، اسطوخودوس، مریم گلی و غیره کشت می شوند و بنابر هدف گذاری انجام شده،مقرر است سطح کشت گیاهان دارویی به 500 هزار هکتار افزایش پیدا کند.

برابری صادرات گیاهان دارویی آلمان با درآمد های نفتی ایران نگاه دانش بنیان به صنعت گیاهان دارویی از دیگر ضروریاتی است که تحقق هر چه بیشتر آن زمینه لازم را برای توسعه این صنعت ( که به طلای سبز مشهور است ) را فراهم خواهد ساخت.

به واقع کشوری همچون آلمان با رویکرد دانش بنیان و فرآوری با ارزش افزوده به توفیقات بسیاری در این عرصه نائل شده است و آنچنان که گزارشات موجود نشان می دهد گردش مالی صنعت مذکور در کشور آلمان به صورت سالیانه حدود 35 میلیارد یورو (برابر با درآمد نفتی ایران) می باشد و این توفیق در سایه رویکرد دانش بنیان آلمانی ها به عرصه مذکور حاصل شده است.

چندی پیش، علی ابراهیمی،مشاور و نماینده ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در یک نشست خبری گفت: شرکت های دانش بنیان در ایران نیز به نسبت گذشته رغبت بیشتری به استفاده از ظرفیت های خیره کننده در این بخش نشان می دهند و آنچنان که وی در اواخر سال 1395، عنوان کرده تا آن مقطع نزدیک به 95 شرکت دانش بنیان در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی طب سنتی مشغول به فعالیت بوده اند که این روند نوید بخش به نظر می رسد.

خام فروشی، عارضه ای که در بخش زراعت و کشت گیاهان دارویی نیز ظهور و بروز پیدا کرده است اینچنین به نظر می رسد که در صورت پیش بینی و تأمین تمهیدات و الزامات مقتضی می توان از ظرفیت گیاهان دارویی در راستای تسریع توسعه اقتصادی کشور به نحو شایسته ای بهره برداری کرد، اما حصول این امر مستلزم استفاده هر چه بیشتر از فناوری های روز، شکل دادن به زنجیره تولید و پرهیز از خام فروشی است.

متأسفانه در این عرصه نیز عارضه خام فروشی به هدر رفت فرصت هایی منتهی می شود که می باید با فرآوری از استمرار این وضعیت جلوگیری کرد.

راه اندازی و توسعه صنایع تکمیلی، تلاش برای یافتن بازارهای هدف مناسب و برقراری ارتباط مناسب با آنها و حضور پر رنگ در نمایشگاه های بین المللیِ جهان از دیگر ضروریاتی است که با تحقق آن شاهد تسریع و شتاب هر چه بیشتری در شکوفایی اقتصادی کشور و فاصله هر چه بیشتر با اقتصاد متکی و مبتنی بر نفت خواهیم بود و در سایه این موفقیت ها قادر خواهیم بود از توفیق اشتغالزایی این عرصه سود آور در اقصی نقاط کشور و بخصوص مناطق و حوزه های روستایی برخوردار شویم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار: 5خرداد 1397 ، کدخبر: 6544207 ،www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: گیاهان دارویی - گیاهان - گیاه - میلیارد - دلار - ایران - میزان - کشور - نشان - گیاهی - درآمد - بیابان - منابع طبیعی - برنامه ریزی - طبیعی - توسعه - گزارش - تاثیرگذاری - خرید و فروش - کشاورزی - پیشکسوت - بیماری - عطاران - افزایش - صادرات - برنامه - آینده - وزارت - اخبار - استان

آخرین اخبار سرویس:
رویکرد اجتماعی حلقه مفقوده بازآفرینی بافت های فرسوده بود

نقدینگی های فعلی تورم زاست

50 درصد اقتصاد کشور در استان تهران مستقر است

معاون برنامه ­ریزی و امور اقتصادی سازمان اقتصادی کوثر : توسعه اقتصادی بر پایه نوآوری و استفاده از دانش، استوار است

روسیه تعرفه هایی بر کالاهای آمریکایی اعمال می کند

استخدام منشی در یک شرکت معتبر محدوده ونک،شیراز جنوبی

استخدام منشی در گروه صنعتی منگان در تهران

استخدام تکنسین آزمایشگاه تولید در فرآورده های لبنی بل روزانه

استخدام طراح گرافیست در مجتمع چاپ و جعبه سازی ممتاز در اصفهان

فیلم/ اشکهای بازیکنان ایران و واکنش هواداران

احیای مراتع کوهستانی با باریجه

خیران 96 میلیارد تومان به آبشار عاطفه ها کمک کردند

وضعیت تامین تجهیزات ارتوپدی در بیمارستان های کشور چگونه است؟

استخدام مهندس برق در شرکت معتبر در اصفهان

دیگو کاستا بهترین بازیکن دیدار ایران و اسپانیا شد

تأسیس بانک مشترک ایرانی – سوری

روسیه از اوپک چه می خواهد؟

حمله خرس وحشی به جوان 20 ساله کوهرنگی

ترامپ فرمان اجرایی توقف جداکردن کودکان را از والدین شان امضا کرد

استخدام اپراتور دستگاه تزریق پلاستیک آقا در شیراز

استخدام بسته بند خانم در کارخانه صنعت داران افتخاری در فارس

سیف:بانک مشترک ایرانی – سوری تاسیس شود

هشدار درباره کاسبان قبل تحریم

سیف:بانک مشترک ایرانی – سوری تاسیس شود

خوشرو: تصمیم داور در رد گل ایران صحیح بود

مرز خسروی اربعین به روی زائران باز می شود!

این نقدینگی ها بالاخره تورم می آورد

3 دختر نوجوان در بند چهکند بیرجند غرق شدند

اعلام دهه علوم اقیانوسی برای رویارویی با چالش های اقیانوس ها از سوی سازمان ملل

تخصیص بودجه های میلیاردی چاره آسیب های اجتماعی نیست

دلیل تغییرات دیوارنگاره میدان ولی عصر(عج)

محدودیت های جدید در پرداخت وام مسکن

یک مقام بانکی: حباب نرخ ارز به تدریج خالی می شود

دولت برای حوزه اقتصادی برنامه دارد

پیشرفت 91 درصدی عملیات اجرایی منطقه یک آزادراه تهران-شمال

طرح های اشتغالزا در اولویت اجرا قرار دارند

اندیشمندان اجتماعی به نقش زنان در توسعه کشور پرداختند

استخدام پشتیبان و بازاریاب آقا در یک شرکت معتبر در قم

بحران مالی در بزرگترین کافی شاپ زنجیره ای جهان

پرداخت تسهیلات به طرح های ریلی تا 75 درصد کل سرمایه میسر است

فیلم/ لحظه سرقت یک زن از طلافروشی

استخدام کارشناس پذیرش در مجموعه بزرگ خشت ماندگار در البرز

تولید تراورس بتونی در ایران همپای کیفیت جهانی

اتحاد استراتژیک فورد و فولکس واگن

ایران 0 - اسپانیا 0 تا دقیقه 43+عکس

صدرالدین شجره درگذشت

دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری اصفهان

نیکوکاران یزدی 750 میلیون تومان فطریه دادند

طرح گازرسانی به نهبندان 78 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

گلستان در انتظار 20 پروژه بزرگ اقتصادی

هلندی ها در زنجان سرمایه گذاری کردند

قیمت لواز جانبی کامپیوتر چند است؟

افزایش چشمگیر نظارت بر نحوه رانندگی در قم

نقش اقیانوس ها در جذب گرما

باید برای بازار سوریه برنامه ریزی کنیم

بحران در منابع تجدید ناپذیر

ایران 0 - اسپانیا 0 تا دقیقه 37+عکس

ایران 0 - اسپانیا 0 تا دقیقه 35+عکس

طرح گازرسانی به نهبندان 78 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

چرا هیولا می تواند آینده گیم ایران را تغییر دهد؟

ایران 0 - اسپانیا 0 تا دقیقه 30+عکس

رشد قیمت اوراق تسهیلات مسکن با شیب ملایم

قیمت اقلام خوراکی طی یک سال گذشته چقدر تغییر کرده اند؟

استقبال از تفکیک 3 وزارتخانه بزرگ/ سرانجام وزرا به جمع موافقان پیوستند

پیشنهاد راه اندازی گردشگری معدن به وزیر صنعت/ تاثیرپذیری بخش معدن از تحریم ها بسیار اندک بود

پرداخت 1200 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی

ایران 0 - اسپانیا 0 تا دقیقه 22+عکس

نگاه عمیق به کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل 2019

لزوم بهره برداری صنعت ریلی از ابزارهای بازار سرمایه

سرعت پرداخت تسهیلات به زلزله زدگان کوهبنان تعریفی ندارد

صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری راه اندازی شد

ایران 0 - اسپانیا 0 تا دقیقه 22

ایران 0 - اسپانیا 0 تا دقیقه 20

استخدام تراشکار در یک شرکت معتبر در اصفهان

175 برنامه تابستانی در شبکه های رادیویی

استخدام حسابدار و نقشه کش صنعتی در اصفهان

بازار آمریکا در فروش سلاح بسیار آسان گیر است

استقبال میلیونی از بازی ایران و اسپانیا

وزیر کشور: دولت برای حوزه اقتصادی برنامه دارد

خوشحالی دختران ایرانی از حضور در وزشگاه آزادی+تصاویر

وزیر کشور: دولت برای حوزه اقتصادی برنامه دارد

ایران 0 - اسپانیا 0 تا دقیقه 8

لزوم بهره برداری صنعت ریلی از ابزارهای بازار سرمایه

گزارش لحظه به لحظه بازی ایران و اسپانیا

تولید تراورس بتونی در ایران همپای کیفیت جهانی

دعوای قدرت های دنیا با ایران اقتصادی است

محدودیت های جدید در پرداخت وام مسکن

رسیدگی به تخلف های رانندگان قمی 150 درصد افزایش یافت

همکاری بخش خصوصی و دولتی برای ارتقای گردشگری

اقیانوس ها بیش از 93 درصد گرمای گلخانه ای را جذب کرده اند

استخدام فروشنده در یک شرکت معتبر در حوزه تولیدوپخش/تهران

حجم آب ذخیره شده در سدها کاهش یافت

برای خرید لوازم جانبی کامپیوتر چقدر باید هزینه کرد؟+جدول

سروش رفیعی یک میلیارد و 500 میلیون تومان برای یک نیم فصل می خواهد

تحدید ارز 4200 تومانی

لیست کالاهایی که مشمول ارز دولتی می شوند + جدول

دوره افت بورس های آسیایی تمام شد

تولید واگن های مترو تا 55 درصد بومی سازی می شود

سالانه 400 میلیون مترمکعب به ارزش 20 هزار میلیارد ریال روان آب تهران به فاضلاب تبدیل می شود

«علیصدر» غار تنها

سقوط آزاد ایران در تجارت گیاهان دارویی/ میلیون ها دلار درآمد فقط با استفاده از گیاهان بومی

سقوط آزاد ایران در تجارت گیاهان دارویی/ میلیون ها دلار درآمد فقط با استفاده از گیاهان بومی