مطالب مرتبط:
کلید توسعه صنعتی شدن ایران با اکتشاف اولین چاه نفت مسجدسلیمان آغاز شد
آغاز مسابقات کبدی ساحلی در تالش
آغاز رقابت های بسکتبال جام رمضان خراسان شمالی
فتح خرمشهر نقطه آغاز اقتدار ایران اسلامی در منظر جهانیان بود
می خواهم پنجره سوم انتخابی هرچه زودتر آغاز شود حدادی: حس بازی کردن در خانه، متفاوت از حضور در المپیک و NBA است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 خرداد 1397 ساعت 19:352018-05-26اقتصادي

...و داستان نفت این گونه آغاز شد


110 سال از زمانی که نخستین بار نفت ایران در عمق 360 متری سطح زمین از چاه شماره یک مسجد سلیمان در منطقه نفتون فوران کرد، گذشت.

پنجم خردادماه یادآور حماسه ای است که کارگران غیور نفت در مسجدسلیمان برای حفظ و صیانت از منابع ملی ایران آفریدند.

- شعارسال": به دنبال واگذاری امتیاز استخراج و بهره برداری از نفت به ویلیام ناکس دارسی و پس از پنج سال جست وجو، کشورمان و البته خاورمیانه در پنجم خردادماه 1287 خورشیدی مصادف با 26 می 1908 میلادی، فوران نخستین حلقه چاه را نظاره کرد.

ماده سیاه رنگی که لقب طلای سیاه را به خود گرفت با گذشت سالیان سال و عبور از مراحل گذار تاریخی و تحولاتی که بر ایران و منطقه خاورمیانه گذشت هرگز ذره ای از ارزش خود را از دست نداد و تاثیرش بر تحولات جوامع درگیر کاسته نشد و بلکه به نوبه خود قطار توسعه و پیشرفت ایران را که سالیانی چند در خواب عمیقی فرو رفته بود، به سرعت به حرکت درآورد و بار دیگر بر همگان اثبات شد که ایران و به خصوص جنوب مهد تولد و بارور شدن نخستین ها در جهان و خاورمیانه است.

اکتشاف نفت در مسجدسلیمان این شهر را به نخستین شهر نفتی ایران و پایتخت نفت در سرزمین کهن و باستانی ایران زمین و خاورمیانه بدل کرد تا این مهم، فصلی جدید و درخشان در جنوب و در جهت پیشرفت ایران باشد.

نگاهی به تاریخچه اکتشاف نفت در ایران این اصل را به ذهن هر خواننده ای متبادر می کند که ایران و به خصوص جنوب آن همواره مهد تحول و پیشرفت بوده و لقب نخستین ها بحق برازنده آن است.

نگاهی گذرا به تاریخچه اکتشاف نفت در پایتخت نفتی ایران افق جدیدی از نقش این ماده باارزش و تاثیرگذار را در پیش چشمان ما باز می کند که در زیر، گزیده ای از آن را از نظر می گذرانیم: در تاریخ 28 ماه می سال 1901 میلادی، در زمان سلطنت مظفرالدین شاه قاجار، ویلیام ناکس دارسی، تاجر طلا در انگلستان امتیاز کشف نفت ایران را از آن خود کرد و برای این منظور جورج برنارد رینولدز را که تجربیاتی در زمینه حفاری نفت در مناطق نفتخیز سوماترا داشت، برای اکتشاف و استخراج نفت به استخدام خود درآورد.

رینولدز در پایان سال 1902 میلادی عملیات حفاری نخستین چاه را در چاه سرخ واقع در قصر شیرین و همچنین شاردین رامهرمز آغاز و همزمان، مقدمات حفاری در منطقه نفتون مسجد سلیمان را فراهم کرد.

پس از دو سال حفاری در شاردین، گروه رینولدز به این نتیجه رسیدند که در این نقطه نمی توانند به نفت برسند.

اما علائم موجود و وجود آتشگاه و نیز حوضچه ای که خود به خود قیر از آن می جوشید و یادداشت های مورخین و باستان شناسان که تصریح کرده بودند در ناحیه نفتون نفت فراوان به دست می آید، او را که از مدتی پیش در آنجا به کار حفاری مشغول بود، امیدوار کرد و به همین دلیل وسائل و تجهیزات را به منطقه نفتون در مسجد سلیمان منتقل کردند و در پایان ماه ژانویه سال 1908 میلادی حفاری چاه شماره یک این شهر آغاز شد.

سرمایه شرکت که در انگلیس تشکیل شده بود تا در ایران به نفت دست یابد، به دلیل طولانی شدن دوره حفاری به پایان خود می رسید و ویلیام ناکس دارسی که از پیدا شدن نفت در این سرزمین قطع امید کرده بود طی تلگرافی از رینولدز خواست تا حفاری را تعطیل کند.

گفته می شود تلگراف به دست رینولدز رسیده بود، اما چنان به مسجد سلیمان اعتماد داشت که ترجیح داد به آن اعتنایی نکند و به کار خود ادامه دهد.

سرانجام در حالی که اعضای گروه در اوج ناامیدی به سر می بردند، در ساعت چهار صبح روز پنجم خردادماه 1287 خورشیدی برابر با 26 ماه مه 1908 میلادی، مته حفاری از ضخامت زمینی به قطر 300 متر عبور کرد و آخرین ضربت خود را به صخره عظیمی که روی منبع نفت قرار داشت فرود آورد، در نتیجه در عمق 1180 پا (360 متری) نفت با فشار زیادی تا 50 پا (15 متر) بالاتر از نوک دکل حفاری فوران و کارگران را در خود غرقه کرد.

به این ترتیب فصل جدیدی در تاریخ کشور گشوده شد و ایران به جمع کشورهای نفت خیز جهان پیوست.

این اتفاق که نخستین اکتشاف نفت در خاورمیانه به شمار می رفت، حیات اقتصادی و اجتماعی مسجد سلیمان و ایران را دگرگون کرد، چنان که از این چاه روزانه 36000 لیتر (معادل 8000 گالن) نفت استخراج می شد و بعدها در این شهر دست کم 300 حلقه چاه نفت حفر شد.

این شهرک باستانی به یک شهر مدرن و پر رونق بدل شد، جمعیت آن افزایش یافت و خانه ها و محله های جدید برای کارکنان شرکت نفت از مدیران ارشد گرفته تا کارگران ساخته شد.

شرکت نفت ابتدا برای ایجاد یک دستگاه آب شیرین کن اقدام کرد و سپس برای انتقال آب رود کارون به شهر، لوله کشی خانه ها را به انجام رساند.

همچنین خط آهنی از سوی این شرکت تاسیس شد که تا دارخزینه، روستایی در نزدیکی شوشتر، امتداد می یافت.

به این ترتیب، مسجد سلیمان از یک قصبه به شهری بزرگ بدل شد و مردم از اطراف و اکناف برای کار به این شهر مهاجرت کردند.

شبکه آب و برق تکمیل و سیستم فاضلاب شهر ایجاد شد و شبکه اتوبوسرانی به کار افتاد.

همچنین ورزشگاه بزرگی ساخته شد و مسجدسلیمان چهره یک شهر تازه و متفاوت از دیگر شهرها را به خود گرفت.

امتیاز استخراج، بهره برداری و لوله کشی نفت و قیر در سراسر ایران (به جز پنج استان آذربایجان ، گیلان ، مازندران ، گرگان و خراسان ) به مدت 60 سال در سال 1280 میلادی و در دوره حکومت مظفرالدین شاه قاجار به دارسی داده و متعهد شده بود که از عواید حاصله 16 درصد به عنوان حق امتیاز و 20 هزار لیره نیز به صورت نقد به عنوان سهم ایران، به دولت بپردازد.

از سال‏ های اولیه تولید نفت ایران، چشم طمع بیگانگان به دنبال منابع زیرزمینی کشور بود و آنان در هر فرصتی به گرفتن امتیازهای گوناگون نفتی اقدام می‏ کردند.

پس از لغو امتیاز نفتی دارسی بین ایران و انگلستان، قرارداد الحاقی گس - گلشاییان به منظور کشف و استخراج نفت از سوی شرکت های نفتی انگلیسی منعقد شد.

قراردادی که در مرحله ارائه به مجلس برای تصویب با مقاومت عده‏ ای از نمایندگان و علما به ویژه آیت‏ الله کاشانی روبه رو و در نهایت پس از فراز و فرودهایی به ملی شدن صنعت نفت ایران در 29 اسفندماه 1329 منجر شد.

اکنون با گذشت بیش از یک قرن هنوز چشمه های نفتی مسجدسلیمان پایتخت نفت ایران و خاورمیانه می جوشند و می خروشند و به همت و تلاش متخصصان متعدد این مرز و بوم، قطار توسعه کشورمان با سرعتی ستودنی بر ریل پیشرفت و استقلال حرکت می کند.

تاریخچه اکتشاف نفت مناطق نفتخیز جنوب به عنوان زادگاه صنعت نفت ایران، پس از فوران نفت از نخستین چاه نفتی خاورمیانه در مسجدسلیمان تاکنون، کانون تحول و توسعه فناوری های جدید به منظور استخراج و تولید نفت و گاز بوده است.

بهره برداری از چاه شماره یک مسجد سلیمان با تولید روزانه 500 بشکه در عمل از سال 1290 خورشیدی آغاز شد که سرآغاز فعالیت صنعت نفت ایران به شمار می آید.

پس از پیدایش نفت در مسجدسلیمان، عملیات کاوش برای کشف مخازن دیگر ادامه یافت و درپی آن حوزه های نفت خیز هفتکل (1306)، آغاجاری (1315)، اهواز (1337)، بینک (1328)، بی بی حکیمه (1340)، مارون و کرنج (1342) و پارسی و رگ سفید (1343) کشف و مورد بهره برداری قرار گرفت.

مجموعه این میدان ها با همه تاسیسات، کارخانه ها و خطوطه لوله مورد نیاز تولید، فرآورش و انتقال نفت به پالایشگاه های داخلی و پایانه های صادراتی نفت خام، هم اکنون بخش عمده ای از مناطق نفت خیز جنوب را تشکیل می دهد.

تا قبل از دهه 50 فعالیت های مربوط به اکتشاف و تولید در شرکت سهامی اکتشاف و استخراج متمرکز بود و مرکز عملیات این شرکت که مسئولیت برنامه ریزی، تهیه منابع مالی، نحوه برداشت از مخازن و همچنین توسعه میدان ها و تاسیسات فنی را به عهده داشت، در مسجدسلیمان مستقر بود.

در آغاز دهه 50 به دلیل شتاب گرفتن روند فعالیت های تولید نفت و گاز و عملیات اکتشاف و حفاری، شرکت خاص خدمات نفت ایران (اسکو) به عنوان شرکت پیمانکار طرف قرارداد شرکت ملی نفت ایران، تشکیل و انجام همه فعالیت های اکتشافی، برنامه ریزی و اجرای عملیات حفاری، نصب و راه اندازی تاسیسات و خطوط لوله، مطالعه میدان ها و تهیه طرح پیشنهادی برنامه های توسعه و ازدیاد ظرفیت برداشت و نیز برآورد بودجه های ارزی و ریالی را به عهده گرفت.

در کنار این شرکت، شرکت عملیات غیرصنعتی نیز تمامی فعالیت های غیرصنعتی را از وظایف اصلی تولید در مراحل مختلف تفکیک، عهده دار شد.

با پیروزی انقلاب اسلامی و خلع ید از پیمانکاران خارجی مجموعه عملیات اکتشاف، حفاری و بهره برداری به کارکنان و مدیران ایرانی محول شد.

همچنین مراکز راهبردی فعالیت های پشتیبانی نیز که این زمان در آبادان مستقر بود، به اهواز منتقل شد.

با آغاز جنگ تحمیلی، مدیریت مناطق نفت خیز در شرکت ملی نفت ایران تشکیل شد و راهبری عملیات تولید از این مناطق را بر عهده گرفت.

این مدیریت، پس از جنگ به مدیریت تولید مناطق خشکی تغییر نام داد و حوزه فعالیت آن کل کشور را در بر گرفت.

سرانجام در سال 1379 با توجه به سیاست ها و برنامه های وزارت نفت مبنی بر ایجاد تغییر و تحول در نحوه اداره فعالیت ها ساختار سازمانی مناطق نفت خیز جنوب بررسی و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب شامل یک ستاد مرکزی و 9 شرکت فرعی شکل گرفت.

این شرکت با بیش از 50 میدان هیدروکربوری بزرگ و کوچک در محدوده ای به وسعت افزون بر 400 هزار کیلومتر مربع از استان بوشهر تا شمال استان خوزستان بیش از 80 درصد نفت خام کشور را تولید می کند.

در این قلمرو وسیع نفتی، میدان های بزرگی همچون اهواز آسماری، گچساران، مارون، کرنج و پارسی قرار دارند.

در سال های اخیر با تغییر رویکرد وزارت نفت بار دیگر شاهد به کارگیری دانش و تخصص کارشناسان مناطق نفت خیز جنوب در زمینه مطالعه و توسعه میدان ها و مخازن نفت و گاز هستیم.

مدیریت یکپارچه منابع هیدروکربوری که از اولویت های برنامه های مناطق نفت خیز جنوب است، با هدف تولید صیانتی نفت و گاز، افزایش بازیافت نهایی، تولید نکردن گاز از کلاهک مخازن نفتی، رعایت تناسب تولید از بخش های مختلف یک مخزن و تولید متعادل و همزمان از مخازنی که شبکه آبده مشترکی دارند، اجرا می شود، اکنون به طور عمده با اجرای طرح های تزریق گاز غیر امتزاجی به دست می آید، ولی بزرگ ترین پروژه تزریق امتزاجی گاز در رامشیر از نظر تئوریک دورنمای بهتری را در این زمینه ارائه می دهد.

پروژه های تحقیقاتی برای به کارگیری روش های جدید مطابق با فناوری روزآمد از جمله روش های نوین حفاری، تزریق دی اکسید کربن و استفاده از نانوتکنولوژی و بهینه سازی پروژه های موجود نیز در دست بررسی است که در صورت کسب نتیجه مطلوب، کاربردی خواهند شد.

شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به عنوان بزرگ ترین شرکت تولیدکننده نفت خام کشور، جایگاه ویژه ای در تامین انرژی و گردش اقتصاد کشور دارد.

بیش از 800 پروژه فعال در این شرکت علاوه بر ایجاد فرصت های کسب و کار و رونق اقتصادی استان های حوزه نفت خیز واقع در حوزه فعالیت، نقش مهمی در تحقق اهداف عالی نظام در زمینه پیشرفت و تعالی کشور و دستیابی به اهداف برنامه پنجم توسعه دارد.

مناطق نفت خیز جنوب اندک زمانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با وقوع جنگ تحمیلی، قدم به میدان آزمونی بزرگ نهاد، وجود تاسیساتی پراکنده و بی دفاع که برای فعالیت در زمان صلح طراحی و ساخته شده بودند، واقع شدن تاسیسات و مبادی صادراتی در میانه یا خطوط مقدم جنگ یا حداکثر در فاصله کمی از جبهه ها، به زودی تاسیسات و بندرگاه های نفتی این شرکت را به عنوان اهدافی بزرگ برای حمله هوایی و زمینی دشمن بدل ساخت و در این شرایط استمرار تولید و صادرات نفت در زیر بمباران وحشیانه دشمن، نام مناطق نفت خیز جنوب ایران را جاودانه ساخت.

نگاهی گذرا به افزایش واحدهای بهره برداری، کارخانه های گاز و گاز مایع، کارخانه های نمک زدایی، پالایشگاه های گاز مایع و به ویژه واحدهای جمع آوری، تقویت و تزریق گاز به عنوان پروژه های تازه و بدون سابقه قبلی و در رأس آنها میدان های نفتی و چاه های تولیدی خاص، مقایسه نسبت چاه های در مدار راس تولید به کل چاه ها در دو مقطع پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این حقیقت را نشان می هد که مناطق نفت خیز جنوب نه تنها قادر به اجرای برنامه های فنی/تخصصی است، بلکه در زمینه تصحیح و توسعه این برنامه ها نیز با نگرشی ارزشی و متناسب با افزایش نیازهای کشور در سال های پس از انقلاب، بسیار موفق بوده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته ازسایت خبری شانا ، تاریخ انتشار: 5خرداد 1397 ، کدخبر: 283014،www.

shana.

ir
کلید واژه ها: ایران - خاورمیانه - نخستین - سلیمان - اکتشاف - مسجد سلیمان - مسجدسلیمان - تاریخ - پیشرفت - نفت ایران - مسجد - زمین - منطقه - مظفرالدین شاه - باستان شناسان - پایتخت - جنوب - فوران - ایران زمین - سرزمین کهن - ماده - انگلستان - نفتی - پنجم - جدید - سیاه - باستانی - خورشیدی - خواننده - کارگران

آخرین اخبار سرویس:
ورود سازمان تعزیرات حکومتی برای رفع مشکلات بازار ارز

رسیدن سن اعتیاد به 14 سال

مسعود نیکوقدم، مینا جزمی بررسی اثر قاچاق کالا و درجه ی باز بودن تجاری بر رشد اقتصادی در ایران

اوپک به ساز آمریکا می رقصد؟

رییس ستاد تنظیم بازار کجاست؟

آژانس های مسافرتی، «صرافی» می شوند؟

ضوابط خرید تضمینی محصولات زراعی ابلاغ شد

دستور تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد

غایب بزرگ فرهنگ سهامداری

تعیین تکلیف ارزی برای نه تقاضای خدماتی

اعلام جرم علیه مدیران قبلی و فعلی بانک مرکزی

حمایت از ورود کسب وکارهای انگلیسی به ایران

آینده صنعت پوشاک بربال فناوری

فرمول مقابله با افت سرمایه گذاری در گردشگری

ساختمان انتقال خون استان برای تکمیل چهار میلیارد اعتبار نیاز دارد

تأمین اجتماعی به توسعه لرستان کمک کند

دولت به تعهدات خود در توزیع نهاده عمل نکرد

موافقان و مخالفان افزایش تولید اوپک چه هدفی دارند؟

صنعت روی نیازمند فناوری های نوین است

وعده تسهیل سرمایه گذاری گردشگری در تهران

ربات ها از کارخانه ها به رستوران ها می روند

سیاست گذاران و روندهای اشتغال

11 هزار نفر در معادن یزد اشتغال دارند

ورود تعزیرات برای رفع مشکلات بازار ارز

هزینه قربانی حج تمتع 97 اعلام شد

اوپک اعلام کرد تقاضای جهانی نفت در نیمه دوم سال در سطح بالا می ماند

استخدام برنامه نویس PHP در تهران

استخدام مدیرمالی،حسابدار،مهندس صنایع،کارشناس فروش،مدیربازرگانی

استخدام برنامه نویس در موسسه حقوقی داتیکان در تهران

مشکل فعلی بازار نفت، تنش‎های سیاسی است نه عدم توازن عرضه و تقاضا

طرح حمایت از مشاغل خانگی در چهارمحال و بختیاری کلید خورد

دلار ارزان به چه کسی می رسد

هزینه قربانی حج تمتع 97 اعلام شد

آغاز فروش نقدی و اعتباری محصولات سایپا با قیمت قطعی

پاسخ مرکل به ادعای ترامپ درباره مهاجران

طرح حمایت از مشاغل خانگی در چهارمحال و بختیاری کلید خورد

استخدام مشاور فروش خانم در معتبرترین مجموعه در شهرک غرب

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در استان تهران

برای جلوگیری از واردات غیرضرور قاطعانه برخورد می کنیم

پیشنهادهای ویژه به متقاضیان خرید اینترنتی خودرو برای ثبت نام سریع تر

قیمت خودرو افزایش نمی یابد

جزییات بسته حمایت از صادارت غیر نفتی/ مشوق های 9 گانه صادراتی

دارایی های یک خواننده معروف کلمبیایی در روسیه به سرقت رفت !

شناسایی متخلفان واردات غیرقانونی 5 هزار خودرو لوکس

حمایت ویژه بانک ملی ایران از خوداشتغالی و مشاغل خانگی در سال جاری

دادگاه اروپا «لوپن» را محکوم کرد

نمایندگان از پاسخ های آخوندی قانع نشدند

آیین نامه زنان سرپرست خانوار تغییر می کند

جزییات بسته حمایت از صادارت غیر نفتی

روند رو به رشد میزان زایمان طبیعی در بیمارستان کیش

استخدام مدیر فروش هایپر زنجیره ای در خراسان رضوی

استخدام حسابدار،فروشنده VIP،فروشنده حضوری،فروشنده بومی شهرستان

استخدام مدیر شعبه،مدیر فروش،سرپرست فروش،کارشناس فروش

ارز کافی در کشور وجود دارد

سفر معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه به قصرشیرین

واردات میلیاردی قوطی نوشابه به ایران

افزایش حواله ارزی واردات تا پنج میلیون دلار/ ارز 3800 تومانی نداریم

دلایل استعفای بی سرو صدای معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد

راه اندازی کمپین جدیدی از علی کریمی

پایان نیمه اول/ تساوی بدون گل روسیه و مصر

ترامپ از سیاست جداکردن کودکان از والدین مهاجر دفاع کرد

سازمان تعزیرات حکومتی آماده اقدام برای رفع مشکلات بازار ارز

سرمایه گذاران حتماً چند سهم را بخرند

تراز آبی دریاچه ارومیه در ایران به بالاترین حد در چهارسال اخیر رسید

باز هم سرقت مجسمه مشاهیر از سطح شهر

ورود سازمان تعزیرات حکومتی برای رفع مشکلات بازار ارز

فوری/ شرایط جدید فروش و پیش فروش اینترنتی خودروهای سایپا

سیسه: به بهترین نحو آماده شده ایم

جزییات بسته حمایت از صادارت غیر نفتی/ مشوق های 9 گانه صادراتی

شاغلان صنایع دستی در روستا و عشایر بیمه خواهندشد

500میلیون دلار صادرات صنایع دستی در سال 96

استخدام کارشناس فروش،کارشناس خرید،کارشناس مالی در اهواز

استخدام کارگر انبار،مدیر لجستیک و انبارداری در اهواز

تشنگی در کنار بزرگ ترین سد بتنی- غلتکی ایران!

استخدام مهندس فنی،کارشناس Hse در شرکت کاویان سوله در همدان

آیا آب لوله کشی شهری نیاز به دستگاه تصفیه آب دارد؟

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 30 خرداد

مرغهای چاق در ایران خریدار ندارند

لایی کشیدن در واردات خودرو و فاش شدن یک تخلف میلیاردی

پای سازمان تعزیرات حکومتی در بازار ارز باز می شود!

فردا برنامه 2018 فردوسی پور را از دست ندهید!

فارس گزارش می دهد تشنگی در کنار بزرگ ترین سد بتنی- غلتکی ایران!

مدیرعامل توانیر: 99.97 درصد مردم ایران از نعمت برق برخوردارند

اعلام شرایط جدید فروش و پیش فروش 100 هزار خودروی سایپا - ثبت نام از 10 صبح 30 خرداد

ورود سازمان تعزیرات حکومتی برای رفع مشکلات بازار ارز

افزایش 10درصدی راندمان آب کشاورزی در بافق

باز هم طرح استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس؛ استیضاح راه حلی مناسب یا حبابی در مجلس؟!

کارلس پویول و مانیش در برنامه 2018

قیمت خودرو افزایش نمی یابد

تکمیل خط ریلی حومه ای تهران - کرج تا دو ماه آینده

اعلام آمادگی اندونزی جهت همکاری با استان مرکزی

از پویش نخریدن کالای گران شده چه خبر؟

استان کردستان نیاز به تحرک جدی در حوزه اقتصادی دارد

کوچ افغانستانی ها از ایران

متجاوزان نتوانسته اند وارد فرودگاه الحدیده شوند

استان کردستان نیاز به تحرک جدی در حوزه اقتصادی دارد

مشخص شدن میزان وابستگی به خارج ضرورت است

ریشه اصلی گرانی ‎های اخیر در 3 برابر شدن نقدینگی است

معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت: قیمت خودرو افزایش نمی یابد

خاصه خرجی از جیب مردم و سقوط قعرنشینان

...و داستان نفت این گونه آغاز شد

...و داستان نفت این گونه آغاز شد