مطالب مرتبط:
گزارش فارس از یک ادعا از ادعای ارزان فروشی انرژی تا راه حل های غیرعملی/ دلیل هجمه ها علیه تولید ملی چیست؟
از ادعای ارزان فروشی انرژی تا راه حل های غیرعملی/ دلیل هجمه ها علیه تولید ملی چیست؟
ادعای یک سایت اسپانیایی: دژاگه با تیم ملی به روسیه می رود
بازتاب کوچ ستاره استقلال به حاشیه خلیج فارس / ادعای روزنامه کویتی: تیام در راه الکویت
ادعای روزنامه کویتی: تیام در راه الکویت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 خرداد 1397 ساعت 16:122018-05-26اقتصادي

از ادعای ارزان فروشی انرژی تا راه حل های غیرعملی/ دلیل هجمه ها علیه تولید ملی چیست؟


چندی است فروش نهاده های ارزان به صنایع بزرگ نظیر فولاد مورد انتقاد برخی کارشناسان قرار گرفته و جریانی با استفاده از محاسبات ناقص یک سویه و غیرکارشناسی سعی دارد تا تولید ملی در صنایع مادر را زیر سؤال ببرد.

- نگاه تک بعدی به پدیده های اقتصادی و محاسبه مطلوبیت و نفع یک اتفاق اقتصادی بر اساس اعداد و ارقام یکی از آفت های مهمی است که می تواند گریبان گیر بخش های مختلف تصمیم گیرنده در اقتصاد یک کشور شده و سیاست گذاری حاکمیتی در امور اقتصادی را دچار انحراف و تزلزل کند.

در واقع، نگاه ریاضی وار به پدیده های انسانی از جمله اقتصاد موجب غفلت از اثرات پنهان یک پدیده اقتصادی می شود.

مضاف بر این، چنین دیدگاهی در حوزه اقتصاد سیاسی اثرات به مراتب بدتری به همراه دارد و نادیده گرفتن برخی مصلحت های سیاسی در سیاست گذاری های اقتصادی باعث می شود کشور از مسیر واقعی رشد و توسعه خود باز بماند.

*زوایای پنهان سیاست گذاری اقتصادی و لزوم توجه به همه حقایق مصادیق تأییدکننده چنین ادعایی در بسیاری از کشورهای جهان قابل مشاهده است و برای مثال می توان به موضوع جنگ تجاری آمریکا و اروپا که به ادعای خود، مهد سرمایه داری و سردمدار اقتصاد آزاد هستند اشاره کرد.

هنوز مدت زیادی از وضع تعرفه بر فولاد و آلومینیوم اروپایی توسط ترامپ نگذشته و در هفته گذشته نیز اتحادیه اروپا، فهرستی از کالاهای مشمول تعرفه آمریکایی را به سازمان تجارت جهانی ارسال کرد تا از این به بعد بر آن ها تعرفه های سنگین وضع کند.

همین اتفاقات نشان دهنده زوایای پنهان سیاست گذاری اقتصادی و تفاوت های بسیار اقتصاد حقیقی و مباحث دانشگاهی است؛ چه بسا بر روی کاغذ و بر اساس نظریات اقتصادی، وضع تعرفه نهایتاً به ضرر کشورهای واردکننده تمام شود اما از دست رفتن مشاغل، کاهش ظرفیت تولید ملی و هزینه های غیر مستقیم اقتصادی و اجتماعی چنین رخدادی، سیاست گذار را مجاب می کند که در چنین مواردی از قوانین دانشگاهی اقتصاد دوری گزیند.

از این رو مبحث تولید ملی، افزایش توان داخلی، سرمایه گذاری بر محصولات استراتژیک و اعطای برخی یارانه های پیدا و پنهان به صنایع مزیت دار را می توان از جمله استثنائات مذکور بر شمرد.

*شروع یک ادعا و تخریب هدفمند صنایع مادر در همین رابطه چندی است فروش نهاده های ارزان به صنایع بزرگ نظیر فولاد مورد انتقاد برخی کارشناسان قرار گرفته و جریانی به صورت هدفمند و با استفاده از محاسبات ناقص یک سویه سعی دارد تا سرمایه گذاری های صورت گرفته در کشور به منظور احداث صنایع مادر و تداوم حیات آن ها را زیر سؤال ببرد.

صنعت فولاد این بار نیز در آماج این حملات قرار داشته و اخیراً برخی رسانه ها به موضوع انرژی ارزان صنعت فولاد پرداخته و ادعا کرده اند که در حال حاضر قیمت تمام شده فولاد در کشور بالاتر از حد جهانی بوده و صادرات انرژی خام به صرفه تر از اعطای ارزان آن به فولادسازان و صادرات فولاد حاصله است.

به طور کلی در رد این ادعا می توان به چند مصداق ساده اکتفا کرد: 1-تولید فولاد در کشور از جمله تولیدات مزیت دار کشور است و وجود انرژی ارزان در کشور تنها مزیت صنعت فولاد نیست؛ بلکه قیمت تمام شده فولاد در کشور به دلیل در دسترس بودن آب های آزاد، منابع سرشار سنگ آهن، دانش فنی بالا و سرمایه انسانی ارزان به مراتب پایین تر از متوسط جهانی است و ادعای بالا بودن قیمت تمام شده فولاد در کشور با سود صادراتی این واحدها و انعکاس آن در صورت های مالی این شرکت ها که تماماً بورسی هم هستند؛ در تضاد است.

به این معنی که در صورت صحت ادعای مذکور، فولادسازان صادرکننده نمی بایست سودی از صادرات خود کسب کنند، در صورتی که سود صادرات فولاد در حال حاضر فراتر از فروش داخلی آن ها است.

*مزیت های پنهان حضور بنگاه های موفق فولادساز در کشور 2-مزیت های احداث یک کارخانه را تنها با اعداد و ارقام نمی توان محاسبه کرد.

با این حال عملکرد فولاد مبارکه به عنوان بزرگ ترین فولادساز کشور از منظر و اعداد و ارقام نیز کاملاً قابل دفاع است.

در حال حاضر فولاد مبارکه همچنان بزرگ ترین تولیدکننده ورق های فولادی در خاورمیانه و شمال آفریقاست و سهم 22 درصدی در منطقه ما دارد.

این در حالی است که گروه فولاد مبارکه با تولید 12 میلیون تن آهن اسفنجی بزرگ ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان است.

فولاد مبارکه از منظر سرمایه اسمی به دلیل دارا بودن سرمایه 7 هزار و 500 میلیارد تومانی، بزرگ ترین شرکت بورسی است و بررسی ها نشان دهنده ارزش 40 هزار میلیارد تومانی دارایی های این شرکت است.

در حال حاضر بیش از 2 هزار و 800 تأمین کننده در زنجیره تولید فولاد مبارکه با این شرکت همکاری می کنند که شرکت های خدماتی، تأمین کننده قطعه، تأمین کننده فرآورده های نسوز را در بر می گیرد.

در حال حاضر فعالیت این شرکت ها در حوزه های مذکور باعث توانمند شدن تولید داخل، تأمین نیاز فولاد مبارکه از داخل کشور و افزایش قدرت خودکفایی صنعت فولاد شده است.

مشتریان مستقیم فولاد مبارکه حدود هزار عدد هستند و این عدد برای مشتریان غیرمستقیم شرکت برابر با 3 هزار است.

در مجموع به طور مستقیم و غیرمستقیم فولاد مبارکه حدود 350 هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است.

فارغ از همه این مباحث، فولاد مبارکه و شرکت های مشابه آن، سال هاست که در قالب مسؤولیت های اجتماعی، سرمایه گذاری های گسترده ای در حوزه محیط زیست، بهداشت، توسعه روستایی، اشتغال مناطق محروم، حمل و نقل و فقر زدایی انجام داده و کاستی های حضور دولت در برخی مناطق را جبران کرده اند.

*چند وجهی پیچیده موانع در صادرات گاز 3-ادعای مطرح شده در رابطه با امکان صادرات گاز نیاز به راستی آزمایی داشته زیرا صادرات گاز طبیعی به دلیل ماهیت گازی بودن آن، تفاوت های سرشاری با صادرات سایر اقلام انرژی از جمله نفت دارد و مسأله حمل و نقل، چالش اصلی در صادرات گاز است.

صادرات گاز از دو راه لوله و LNG امکان پذیر است که در کشور ما به دلیل عدم وجود واحد تولید LNG و نبود سرمایه گذاری و فناوری لازم برای احداث آن، صادرات تنها از طریق احداث خط لوله امکان پذیر است.

بازارهای بزرگ و مهم گاز در اروپا و ژاپن و چین و (تا حدی) هند هستند.

ورود به بازارهای چین و هند و ژاپن از طریق خط لوله مقدور نیست.

موانع اصلی حضور فعال ایران در حوزه تجارت گاز عبارت اند از: شرایط بین المللی کشور و خصوصاً کارشکنی های ایالات متحده، فقدان برنامه جامع در بخش انرژی، مصرف بالا و بی رویه انرژی و گاز و نامطلوب بودن شاخص شدت انرژی کشور (میزان مصرف انرژی بر GDP) و ضعف دیپلماسی انرژی.

دیپلماسی قوی انرژی مستلزم مطلع بودن کادرهای وزارت خارجه از مسائل انرژی و اهمیت آن در روابط بین الملل و نیز مستلزم تعامل فعال میان وزارت های نفت و امور خارجه است.

از دیگر سو، بر اساس آمارهای موجود، بازار LNG تا سال 2020 به طور کامل اشباع شده و گرفتن سهم بازار از رقبای بزرگ منطقه ای با توجه به عقب افتادگی چند ساله ای که اتفاق افتاده به سادگی رخ نخواهد داد.

در خصوص صادرات با لوله نیز قیمت گذاری گاز، ایجاد رابطه بلند مدت با کشور مقصد و نیاز به سرمایه گذاری های سنگین مانع اصلی در برابر توسعه این نوع صادرات است.

از این رو راه حل سهل الوصول برای استفاده از ظرفیت گازی کشور، مصرف آن در صنعت و صادرات محصولات تولیدی آن در قالب برق، فولاد، پتروشیمی و کانی های غیرفلزی است.

*مسأله اصلی، تولید ملی است 4-فارغ از همه مباحثی که در رابطه با رد ادعای ارزان فروشی در بالا عنوان شد؛ مسأله اصلی در شرایط حساس فعلی، مسأله تولید ملی و اشتغال است و به فرموده رهبر معظم انقلاب، خجلت و شرمندگی نظام از بیکاری یک جوان، از خجلت و شرمندگی جوان بیکار در خانواده خود، بیشتر است، بنابراین باید برای حل این مشکل، اقدامات جدی انجام شود.

تضعیف تولید ملی و صنایع اشتغال زا در وضعیت حساس فعلی که جبهه نبرد از نظامی گری به میدان اقتصاد رسیده جایز نبوده و مسأله آن زمانی ابعاد منفی تر و بغرنجی به خود می گیرد که این نقدها غیرمنصفانه و فاقد از ارزش کارشناسی باشد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - سرمایه گذاری - تعرفه - کشور - تولید - سرمایه - پدیده - فولاد - اروپا - انتقاد - آمریکا - مادر - فروش - اقتصاد سیاسی - کشورهای جهان - امور اقتصادی - سیاسی - نهاده - آلومینیوم - جهان - آمریکایی - ناقص - بزرگ - صورت - اجتماعی - اروپایی - قوانین - افزایش - یارانه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام فارغ التحصیل یا دانشجو علاقه مند به الکترونیک در قم

استخدام تعدادی پیک موتوری جهت همکاری با تهیه غذا در قم

استخدام حسابدار صنعتی آشنا به هلو جهت شرکت نازگل نگین در قم

کلاهبردار 80 میلیاردی دو بنگاه املاک گیشا از کشور گریخت + عکس

مظنه آپارتمان نزدیک ایستگاه مترو

توازن فولاد در ایران به هم خورده است

کاشت لیموی پارسی چاره رهایی از جاروک جادوگر

ورود نیازمندان جدید به چرخه حمایتی بهزیستی/موافقت با تخصیص اعتبار

دست و پای متقاضیان وام اشتغال را نبندیم!

استخدام نیروی ساده آقا جهت همکاری با رستوران در شهر قم

استخدام منشی خانم آشنا به حسابداری در شهر قم

استخدام نیروی فروشنده سوهان جهت شیفت شب در شهر قم

استخدام مشهد و خراسان – 28 خرداد 97

استخدام کرمان – شهر و استان کرمان – 28 خرداد 97

استخدام استان هرمزگان و شهر بندرعباس – 28 خرداد 97

استخدام همدان – شهر و استان همدان – 28 خرداد 97

استخدام اصفهان – شهر و استان اصفهان – 28 خرداد 97

استخدام نقاش خودرو جهت همکاری با تعمیرگاه تخصصی در شهر قم

استخدام راننده با نیسان جهت همکاری با باربری تعاون در شهر قم

استخدام بازاریاب جهت همکاری با پخش برادران محبوبی در شهر قم

استخدام آرایشگر حرفه ای و ماهر جهت لاین های تخصص میکاپ در قم

استخدام نیروی اقا با روابط عمومی بالا جهت مجموعه فرهنگی در قم

بهبود روابط بانکی میان کشورها عاملی برای توسعه صادرات

چین تعرفه های اضافی بر کالا های آمریکایی اعمال می کند

آب دریاچه ارومیه پشت سدهاست

توافق نفتی عربستان و روسیه

استخدام یک تعمیرکار ابزار جهت همکاری در شهر قم

استخدام یک نفر تلفنچی آقا جهت همکاری با آژانس پارک در بیرجند

استخدام یک نفر بازاریاب جهت همکاری با شرکت معتبر در بیرجند

استخدام یک نفر حسابدار جهت شرکت پخش موادغذایی در شهر بیرجند

استخدام نیروی کارپرداز با سابقه فعالیت مالی و گواهینامه موتور

لوازم خانگی؛ گارانتی های بدون ضمانت

استخدام تعدادی راننده با خودرو جهت همکاری با آژانس در بیرجند

استخدام نگهبان جهت همکاری با شرکت تولیدی سپهر شیشه در بجنورد

استخدام مسئول فنی با مدرک حداقل کارشناسی شیمی در بجنورد

استخدام نیروی تولید با مدرک حداقل کارشناسی برق یا صنایع

یادداشت/ ابراهیم رزاقی تولید چگونه رونق می گیرد؟

واردات 21 میلیون دلار قوطی نوشابه + جدول

روش جدید کلاهبرداری با پیش فروش ساختمان/ متهم با 80 میلیارد گریخت

روش جدید کلاهبرداری با پیش فروش ساختمان

استخدام شرکت پخش موادغذایی پارسا پخش آلاداغ در بجنورد

استخدام صندوقدار خانم جهت همکاری با رستوران در شهر مشهد

استخدام ویزیتور موادغذایی آشنا به پخش قند و شکر در مشهد

استخدام تعدادی بازاریاب جهت دستگاه کارتخوان و خودپرداز در مشهد

استخدام مشاور املاک جهت همکاری با دفتر سجاد در شهر مشهد

استخدام دو نفر آرایشگر مجرب جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام مسئول فنی خانم جهت کارخانه لبنیات در شهر مشهد

استخدام چند فروشنده آقا به صورت تمام وقت در شهر مشهد

استخدام فروشنده باتجربه جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام گرافیست با سابقه مسلط به نرم افزار طراحی در مشهد

اوراق تسهیلات مسکن به کانال 70هزار تومان بازگشت

استخدام تعدادی طراح ماهر به کرل و فتوشاپ آقا در مشهد

استخدام زوج سرایدار بدون فرزند جهت باغسرا در شهر مشهد

استخدام راننده پایه دو جهت همکاری در مشهد محدوده قاسم آباد

استخدام راننده باتجربه جهت حمل اثاثیه منزل در شهر مشهد

استخدام کارگر ساده جهت کارگاه نجاری در شهر مشهد

استخدام چند نفر کارگر ساده آلومینیوم کار و ورق کار در شهر مشهد

استخدام تعدادی کارگر ساده جهت شرکت خدماتی نظافتی در مشهد

استخدام کارگر ساده خانم و آقا جهت خط تولید در شهر مشهد

استخدام بازاریاب خانم جهت شرکت معتبر ساختمانی در مشهد

استخدام کارشناس فروش خانم جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام نیروی خانم و آقا با روابط عمومی بالا در شهر مشهد

استخدام کارمند اداری خانم مسلط به اتوکد، ورد و اکسل جهت دفتر

روش های اتخاذی برای جلوگیری از تحریم نفت ایران

یادداشت/ آلبرت بغزیان خرید بر اساس نیاز

روش جدید کلاهبرداری با پیش فروش ساختمان/ متهم با 80 میلیارد گریخت

نیاز ترکیه به استقراض از صندوق بین المللی پول

کمپین جدید من نمیخرم در شبکه های اجتماعی +ویدئو،عکس

استخدام قم – شهر و استان قم – 28 خرداد 97

آپارتمان های متری 6 میلیون تهران کجاست؟

سازمان ملل: دو میلیون و نیم قربانی باندهای قاچاق انسان در 2016

پارک های علم و فناوری؛ جدال در خط مقدم جبهه نوآوری

توضیحات شرکت مترو در رابطه با تعطیلی واحد بومی سازی مترو

بیابان زایی بیخ گوش استان های شمالی؛ برنامه ای برای مقابله نداریم

رییس سازمان چای کشور تغییر کرد

سه سناریوی احتمالی برای نتیجه نشست اوپک

اقدام بازدارنده برای جلوگیری از کوچ روستاییان

علت ترقی سهم خدمات در رشد اقتصادی

آتش سوزی ذخیره نفت لیبی را کاهش داد

آتش سوزی، ذخیره نفت لیبی را کاهش داد

طرح مجلس برای مرز نشینان

محمد رضا حمیدی زاده، بهتاش جمالیه بسطامی طراحی و تبیین مدل بخش‎بندی پویای بازار بین‎المللی فراورده‎های نفتی ایران

مدیر علمی طرح جامع مسکن در گفت وگوی تفصیلی با فارس مطرح کرد افزایش قیمت مسکن در اردیبهشت طبیعی نبود/ نباید منتظر بازگشت قیمت مسکن باشیم

آب دریاچه ارومیه پشت سدهاست/ طبیعت واکنش نشان می دهد

تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

دو هزار و 300 میلیارد تومان اعتبار به خانواده های بی درآمد اختصاص یافت

بدعتی جدید در بازار لوازم خانگی/ قیمت ها دوباره گران می شود؟

وضعیت فوق بحرانی بارش در 5 استان

محمد رحیم اسفیدانی، طهمورث حسنقلی پور یاسوری، محمد صالح ترکستانی، امیررضا روحانی نوع شناسی رفتار صادراتی بنگاه های صادرکننده در صنعت برق ایران

مهدی دشتی، علی صنایعی عوامل تأثیرگذار بر قصد خرید اجتماعی مصرف‎کنندگان در تجارت اجتماعی

رییس سازمان بازرسی: قیمت خودرو واقعی نیست

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

دست و پای متقاضیان وام اشتغال را نبندیم!

افزایش 30 درصدی پرداخت فطریه به کمیته امداد

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

معاون وزیر نیرو: مدیریت مصرف برق مانع بحران شده است

معاون وزیر نیرو: مدیریت مصرف برق مانع بحران شده است

اقدام به کناره گیری یک بانک اتریشی از بازار ایران

اختلاف تاپیکو با NPC، دلیل اصلی تاخیر در پروژه پترو الفین فناوران

قیمت داروهای داخلی فقط 9 درصد افزایش داشته است

از ادعای ارزان فروشی انرژی تا راه حل های غیرعملی/ دلیل هجمه ها علیه تولید ملی چیست؟

از ادعای ارزان فروشی انرژی تا راه حل های غیرعملی/ دلیل هجمه ها علیه تولید ملی چیست؟