مطالب مرتبط:
نرجس خاتون ذبیحی حصاری ، محمدرضا چاجی، علی زارع مقدم رابطه خردمندی با بهزیستی روان شناختی و سرزندگی تحصیلی در دانش آموزان
رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور به فارس خبر داد تحصیل 463 هزار دانش آموز اتباع خارجی در ایران/ آماده سازی دستورالعمل ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی به زودی
کتب آموزشی رایگان برای دانش آموزان آلبانیایی
تحصیل 463 هزار دانش آموز اتباع خارجی در ایران/ آماده سازی دستورالعمل ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی به زودی
تعداد دانش آموزان مدارس ایرانی خارج از کشور کم است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 خرداد 1397 ساعت 08:352018-05-26اجتماعي

انتخاب آگاهانه رشته تحصیلی دغدغه دانش آموزان


ایرنا- انسان در طول زندگی خود دست به انتخاب های مختلفی می زند اما برخی از آنها مانند برگزیدن رشته تحصیلی مناسب در دوره دبیرستان و دانشگاه به ویژه برای دانش آموزان سال نهم دوره اول متوسطه از اهمیت فراوانی برخوردارند، - زیرا آینده آنان را رقم می زند.

این روزها که زمان برگزاری امتحانات پایان سال تحصیلی 97-96 است، یکی از دغدغه های مهم دانش آموزان سال نهم و والدین آنها را انتخاب رشته تحصیلی تشکیل می دهد، زیرا این انتخاب سرنوشت ساز در زندگی آینده آنان تاثیر زیادی دارد.

اگر این انتخاب آگاهانه یا به درستی انجام نشود، دانش آموز و یا دانشجو در آینده تحصیلی، شغلی و حتی در زندگی فردی و اجتماعی خود نیز با مشکلاتی روبرو می شود.

انسان در طی زندگی به طور همیشگی دست به انتخاب می زند و این موضوع به قدری اهمیت دارد و تکرار می شود که می توان گفت بدون انتخاب کردن زندگی غیرممکن است.

انتخاب کیف و کفش، لباس، موسیقی دلخواه، ورزش مورد علاقه، مدرسه مناسب، برنامه تلویزیونی، دوست مناسب، چگونگی گذراندن اوقات فراغت، طبیعت یا در کنار خانواده، کتاب، روزنامه یا سایت های خبری برای مطالعه همه نمونه هایی از انتخاب های فراوانی هستند که هر روز ما با آن ها مواجه هستیم.

نکته مهم این است که انتخاب های ما ارزش یکسان و برابری ندارند، چرا که بعضی از آنها اثرات بزرگ و عمیق در زندگی ما دارند و برخی اینگونه نیست.

به عنوان مثال اهمیت انتخاب یک مدرسه خوب از خرید کیف و کفش بیشتر است.

تحصیل در یک مدرسه مناسب که برنامه های آموزشی و تربیتی مطلوبی برای دانش آموزان خود طراحی و اجرا می کند و زمینه لازم را برای رشد علمی و تربیتی دانش آموزان مهیا می سازد و آینده تحصیلی و شغلی آنها را تضمین می نماید، با انتخاب یک کیف و کفش خوب تفاوت فاحش دارد.

روانشناسان معتقدند اثرات برخی از تصمیم ها و انتخاب ها در سراسر زندگی ما باقی خواهد ماند، پس لازم است افراد در سه انتخاب مهم زندگیشان که شامل انتخاب رشته تحصیلی، شغل و همسر است دقت کنند تا با پشیمانی و ناکامی روبرو نشوند.

**انتخاب رشته، اولین تصمیم زندگیفاطمه فیضی از مشاوران تحصیلی آموزش و پرورش ناحیه یک کرج گفت: انتخاب رشته تحصیلی اولین تصمیم مهمی است که دانش آموزان سال نهم دوره اول متوسطه برای ادامه تحصیل و سپس راهیابی به دانشگاه می گیرند.

وی اظهار داشت: انتخاب رشته در دوره متوسطه مقدمه و زمینه ساز ساز انتخاب رشته اصلی هر فردی در دانشگاه است، بنابراین فردی که بخواهد در رشته دانشگاهی خاص تحصیل کند اول باید رشته تحصیلی مناسبی را در دوره متوسطه انتخاب نماید تا در آینده بتواند در شغلی که علاقه مند است پس از کسب مهارت علمی و فنی مشغول بکار شود.

وی با اشاره به اینکه مشاغل امروزی آنقدر پیچیده شده اند که بدون گذراندن دوره های آموزشی و مهارتی نمی توان به شاخص های تعریف شده برای هر شغل در جامعه دست یافت، خاطرنشان کرد: امروز با دانش و مهارت است که می توان شغلی مناسب داشت.

وی تصریح کرد: در گذشته افراد مهارت های شغلی را به صورت سنتی یاد می گرفتند به طوری که شغل ها یی مانند کشاورزی، صنعت، نجاری، خیاطی، مغازه داری و.

نسل به نسل انتقال می یافت اما امروز دیگر مشاغل ارثی نیستند و هر فرد بر اساس توانمندی، علاقه، استعداد، پشتکار، مهارت و انتخاب آگاهانه رشته تحصیلی در سال نهم دوره اول متوسطه می تواند راه را برای رسیدن به شغل مورد نظرش در آینده هموار کند.

وی اضافه کرد: امروز در ایران همانند اکثر کشورهای جهان تشکیلات خاصی برای آموزش مهارت های شغلی دایر شده است تا نیروی انسانی مورد نیاز در کشورمان برای بخش های مختلف ابتدا در مدارس سپس در دانشگاهها و مرکز آموزش فنی و حرفه ای تربیت شوند تا چرخه تولید ،صنعت ، اقتصاد ،فرهنگ و هنر و آموزش را به دست گیرند.

وی یاد آور شد: هنوز در ایران کسانی هم هستند که بصورت سنتی مرحله شاگردی در بازار کسب و کار را دنبال می کنند که به تدریج این روش با توجه به روش های نوین کسب و کار در جامعه بر چیده می شود.

وی ادامه داد: بطور کلی در مدارس کشور تا پایان دوره تحصیلی راهنمایی ، آموزش های عمومی مانند سواد خواندن و نوشتن ، اطلاعات عمومی در زمینه دانش هایی چون ریاضی، زبان فارسی، عربی و انگلیسی، تاریخ و جغرافیا، معارف اسلامی و علوم تجربی به دانش آموزان ارایه می شود اما در دوره متوسطه دانش آموزان با انتخاب رشته تحصیلی مسیر زندگی خود را مشخص می کنند که اگر همراه با آگاهی و مشورت با افراد متخصص به ویژ ه مشاوران تحصیلی در مدارس نباشد می تواند در آینده فرد را با مشکلات زیادی روبرو کند.

وی گفت: در سالی که از آن به عنوان سال سرنوشت یاد می شود دانش آموزان سال نهم دوره اول متوسطه بایستی در شاخه نظری که شامل رشته های ریاضی فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و معارف اسلامی است یا در شاخه فنی و حرفه ای ، خدمات و کاردانش دست به انتخاب بزنند که این تصمیم گیری مهم نیاز به همفکری و همراهی والدین نیز دارد.

**دانش آموزان و مسیر درست انتخاب رشتهمعصومه شکر گزار از مشاوران تحصیلی مدارس آموزش و پرورش نظرآباد نیز گفت: دانش آموزان سال نهم دوره اول متوسطه برای انتخاب شغل آینده شان به سه بخش مهم خودشناسی، حرفه شناسی و محیط شناسی توجه خاص داشته باشند تا بتوانند مسیر درست انتخاب رشته را دنبال کنند.

وی بیان داشت: در بخش خودشناسی که به معنای معرفت و آگاهی نسبت به ویژگی های خود فرد می باشد باید به هوش، استعداد، شخصیت ، محدودیت ها، ویژگی های جسمانی و اخلاقی توجه خاص داشته باشد.

وی یادآور شد: در بخش حرفه شناسی نیز باید اطلاعات خود را نسبت به حرفه های موجود در جامعه بالا ببرد تا بتواند شغلی را که مناسب آنان است انتخاب کنند و بهترین راه برای کسب اطلاعات در این زمینه مشاهده محیط کار و مصاحبه با افراد شاغل در آن حرفه است .

وی خاطر نشان کرد: در بخش محیط شناسی نیز ضروری است تا فرد به دنبال کسب اطلاعاتی باشد تا پی ببرد که جامعه درزمانحاضر در چه مشاغلی نیاز بیشتری دارد و در آینده احتمالا به چه شغل هایی نیاز خواهد بود؟ وی افزود: در نظام آموزشی فعلی دانش آموزان سال نهم دوره اول متوسطه عمومی باید در این سال رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند و از آنجایی که انتخاب رشته تحصیلی، مسیر اصلی تحصیلات و شغل فرد را تعیین می کند ، اگر دانش آموزی بتواند رشته ای را انتخاب کند که با توانایی ها ،استعداد و علاقه هایش مطابقت داشته باشد تا حد زیادی توانسته است در مسیری حرکت کند که در انتخاب رشته دانشگاهی و شغل آینده با مشکل روبرو نشود.

وی تصریح کرد: دانش آموز سال نهم دوره اول متوسطه در پایان سال تحصیلی همراه با گرفتن کارنامه یک برگه هدایت تحصیلی که حاصل یک سال کار تخصصی علمی و روانشناسی مشاوران مدارس بر روی آن می باشد را دریافت می کند که می طلبد دانش آموزان و والدین به اولویتهای تعیین شده رشته های تحصیلی ثبت شده در آن دقت کنند تا بهترین رشته ای را که مناسبشان است انتخاب نمایند و برای ادامه تحصیل در سال دوم و سوم متوسطه که دروس هر رشته تحصیلی تخصصی می شود با مشکل مواجه نشوند.

**انتخاب رشته آگاهانهرییس گروه مشاوره تربیتی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز دراین زمینه گفت: سال نهم دوره اول متوسطه مهمترین سال تحصیلی دانش آموزان است زیرا دراین سال سرنوشت ساز، دانش آموزان دختر و پسر مهم ترین تصمیم، تاثیر گذار در زندگی خود را می گیرند.

فرزاد رستمی افزود: در این مسیر باید از مشاوران مدارس بهره ببرند و والدین نیز با تعامل فرزندانشان را در این راه همراهی کنند.

وی به والدین هشدار داد رسیدن به ناکامی های خود درزندگی را در فرزندانشان جستجو نکنند و به دانش آموزان در سال اول متوسطه این فرصت و اختیار را بدهند تا با علاقه فردی در رشته ای که تمایل دارند راه ادامه تحصیل در مقطع متوسطه را طی کنند.

وی همچنین افزود: تحصیل دانش آموزان دررشته هایی که همراه با اجبار باشد پیامدهایی چون به هدر رفتن عمر و پول ، احساس یاس و سرخوردگی ، عدم موفقیت شغلی در آینده ، افت تحصیلی ، شکوفا نشدن استعدادها و توانمندی های بالقوه افراد، عقب ماندگی کشور ، اشتغال در مشاغلی که با رشته افراد مطابقت ندارد، تولید کالا و خدمات نامرغوب و جلوگیری از رشد و پیشرفت شغلی و حرفه ای افراد در جامعه را به همراه دارد.

رستمی تصریح کرد: ضرورت دارد والدین و دانش آموزان با تعامل و بهره گرفتن از نظر مشاوران مدارس و مراکز مشاوره روانشناختی رازی وابسته به اداره کل آموزش و پرورش استان البرز راه درست را انتخاب کنند **انتخاب رشته بیش از 930 هزار دانش آمو ز پایه نهم مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در این زمینه به خبرنگار ایرنا در کرج، گفت: بیش از 930 هزار دانش آموز پایه نهم متوسطه دوره اول پس از گرفتن کارنامه و هدایت تحصیلی، انتخاب رشته می کنند.

عباس سلطانیان در ادامه با اشاره به اجرای برنامه هدایت تحصیلی برای سومین سال در پایه نهم در مدارس متوسطه دوره اول گفت: مهمترین اقدام برای کیفیت بخشی به آموزش، اجرای صحیح برنامه هدایت تحصیلی است.

وی بیان داشت: خدمات مشاوره ای و راهنمایی، می تواند به دانش آموزان کمک کند تا با آگاهی و شناخت در مورد توانایی، علائق، استعدادها، امکانات موجود کشور و نیاز جامعه و همچنین آشَنایی با حرفه های گوناگون، بهترین شاخه و رشته تحصیلی را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند.

وی با تاکید بر جدی بودن موضوع توزیع متوازن شاخه ای و رشته ای در دوره دوم متوسطه، خاطر نشان کرد: در سال تحصیلی 97-96 بیش از 63 درصد دانش آموزان دوره متوسطه دوم در شاخه نظری و بیش از 36 درصد نیز در شاخه های مهارتی فنی و حرفه ای و کاردانش مشغول به تحصیل هستند.

وی تصریح کرد: با توجه به برنامه ششم توسعه، تا سال 1400 باید 50 درصد دانش آموزان به شاخه های مهارتی فنی و حرفه ای و کاردانش هدایت شوند و لازمه آن برنامه ریزی مطلوب در این زمینه است.

وی با بیان اینکه بازار کار امروز کشور نیاز به نیروی کار مهارت دیده دارد ، خاطر نشان کرد: برای هدایت تحصیلی آگاهانه دانش آموزان باید کار شود تا دانش آموزان و والدین آنان با آگاهی بیشتر دست به انتخاب رشته درست بزنند.

وی تاکید کرد: والدین از هر گونه انتخاب رشته اجباری برای فرزندانشان نیز با پرهیز کنند چون این روش انتخاب پیامدهای منفی زیادی را برای دانش آموزان در پی دارد.


کلید واژه ها: انتخاب - تحصیل - انتخاب رشته - دانش آموزان - رشته تحصیلی - دانش آموز - زندگی - رشته - دانشگاه - کیف و کفش - آینده - اهمیت - مدرسه - تصمیم - آموزش و پرورش - سایت های خبری - برنامه - ادامه تحصیل - آموزش - اولین - انسان - خرید کیف - روزنامه - اجتماعی - موسیقی - والدین - دانشجو - مطالعه - تفاوت - طراحی

آخرین اخبار سرویس:
لزوم توجه به گزینه های حفاظت از محیط زیست در صنعت نفت

18 هزار دانش آموز لرستانی باید به سمت رشته های فنی سوق داده شوند

بررسی طرح ساماندهی رود دره فرحزاد

هشدار هواشناسی: ایجاد موج های 3متری در خلیج فارس

همایش مسئولان امور تحصیلی اتباع خارجی در آموزش و پرورش

سیل رودسر زنگ خطری برای حفظ حریم رودخانه ها و جنگل ها در شمال کشور/ خدمت رسانی سپاه و نیروهای دولتی به مردم حادثه دیده

رییس دادگستری استان تهران: محمد ثلاث هیچ گاه رانندگی اتوبوس را انکار نکرد

تصاویر مختلف از مکان های معروف ایران

تداوم گرد و غبار و باد شدید تا آخر هفته برای خوزستان

هویت جنسیتی در فرهنگ ما گم شده است

اعزام دانشجویان جهادگر به مناطق محروم چهارمحال و بختیاری

کیفیت هوای تهران سالم است

رنگ اصلی تاج محل را تنها محققان می توانند تشخیص دهند

پایان عملیات بهسازی مدرسه ابوذر 2 شهر کهریزک

سد چندیر خراسان شمالی از سوی قاچاقچیان به شدت آسیب دیده است

برخی از طرح های دریا به دلیل خطر آفرین بودن تعطیل شد

سم پاشی جایگاه های دام در 800 روستای استان کرمانشاه

هشدار های پلیس درباره مراقبت از کودکان در سطح شهر

اختلاف بر سر موقوفات امامزاده جعفر ع پیشوا

تشنگی طاقت فرسای یک سنجاب +فیلم

رنگ اصلی تاج محل را تنها محققان می توانند تشخیص دهند

آغاز نام نویسی مدارس استان 

فعالیت 3 هزار خیر مدرسه ساز در فارس/ راه اندازی دبیرخانه خیرین خارج از کشور

اعتیاد عامل اصلی طلاق در کهگیلویه و بویراحمد

22 تن موادمخدر در بوشهر کشف شد/ تریاک بیشترین ماده مخدر کشف شده

خدمات رسانی به روستاهای سیل زده با جدیت در حال انجام است

تصاویر ثبت شده از زندگی روزمره

عکس های دیدنی امروز

افزایش 10 درصدی ثبت نام دانش آموزان افغانستانی در مدارس ایران

خودرو های خودران چطور راه شان را پیدا می کنند؟

برگزاری کارگاه آموزشی «پیشگیری از آسیب های اجتماعی» در اصفهان

ارتباط آلودگی صوتی در محل کار با اختلالات خواب

270 کلاس درس خیرساز مهرماه سال جاری در فارس افتتاح می شود

تجلیل از برگزیدگان مسابقات قرآن، عترت و نماز استان کرمانشاه

خشکسالی یا ترسالی

آغاز ساخت مسجد بقعه متبرکه ملاحسن(ره) ورزنه

استقبال مردم از سه شنبه های بدون خودرو/ دوچرخه جاگزین وسیله نقلیه شد

شناسایی رشته های تحصیلی مطابق با نیاز جامعه توسط آموزش و پرورش

توضیح پلیس درباره مساله ویلای فیروزآبادی

شهریه مهدهای کودک ابلاغ شد/حداقل و حداکثر شهریه

دستورالعمل ترویج و نهادینه سازی فرهنگ امربه معروف و نهی از منکر در مدارس و ادارات

مریخ در مرداد ماه به نزدیکترین فاصله از زمین طی 15 سال اخیر می رسد

عملیات پاکسازی، نخاله برداری و ساماندهی ورودی روستای فتح آباد

شروع لوله گذاری تاسیسات شبکه آب در مسیرگشایی خیابان 35 متری امتداد ارتش

فضای سبز سطح منطقه 7 توسعه می یابد

توزیع بیش از 130 تن آسفالت در کوچه غیوری واقع در خیابان جلالیه

جلوه های نا زیبا در پل های عابر پیاده کرمانشاه

عملیات آبخیزداری در700 هکتار اراضی گلستان انجام شد

تعیین تکلیف اراضی موقوفی فارس

اسامی محور های مسدود امروز کشور

پایان عملیات اصلاح هندسی میدان امام حسین(ع) کرج

صدوردستورالعملی درباره «یونیفرم» دانش آموزان؛ به زودی

52 مدرسه خراسان شمالی برای پذیرش مسافران تجهیز شد

آموزش و فرهنگ سازی راهکار مقابله با بیابانزایی است

اجرای برنامه های مرکز مطالعات راهبردی در اولویت ناجا/ مجموعه مطالعات راهبردی قوه عاقله نیروی انتظامی است

تعیین تکلیف 26 پلاک اراضی مورد اختلاف اوقاف و منابع طبیعی در فارس

هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم شد

ورود موتورسیکلت ها به تونل های تهران ممنوع

آموزش و فرهنگ سازی راهکار مقابله با بیابانزایی است

هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم است

عینک آفتابی تقلبی چه آسیب هایی به چشم میزند؟

کشف تمدنِ 7000 ساله در پس کرانه های خلیج فارس

صدوردستورالعملی درباره «یونیفرم» دانش آموزان؛ به زودی

برگزاری آزمون مسابقه ای برای دانشگاه های پرطرفدار

به زودی دستورالعملی درباره یونیفرم دانش آموزان صادر می شود

اعطای 20 درصد پست های مدیریتی آموزش و پرورش در استان ها به بانوان/ 6 درصد پست های کلیدی در اختیار بانوان است

ممنوعیت برگزاری اردو های خارجی برای دانش آموزان

طعمه گذاری 3 هزار زیستگاه موش در شمال تهران

بارش باران «غذاهای دریایی» در چین + عکس

ضریح حرم امام حسین(ع) عطرافشانی شد

مهد قرآن سجزی؛ میزبان دوره های آموزشی ترم تابستان

تشکیل کمیته برای تبادل زائران ایران و عراق

سواد حرکتی برای کودکان ضروری است

ممنوعیت ورود موتورسیکلت به تونل های تهران

پایان مرداد آخرین مهلت نام نویسی دانش آموزان ابتدایی استان

شناسایی بیش از 800 نوع نیت وقفی

تمدید مهلت ثبت نام شصتمین دوره «تربیت مربی مهد قرآن» در استان فارس

3000 آموزش دهنده سوادآموزی در آذربایجان غربی فعال است

برگزاری همایش کنکوری بدون مجوز آموزش و پرورش ممنوع است

راه اندازی مرکز سیار معاینه فنی خودرو در بوستان «شهید حججی»، به زودی

مرز پایان اشتباهات

دستی به سر جاده چالوس کشیده می شود

ورود موتورسیکلت به تونل توحید ممنوع

فرهنگ سازی جهت ورود دانش آموزان به رشته های مهارتی

فرهنگ سازی ورود دانش آموزان به رشته های مهارتی

صدوردستورالعملی درباره«یونیفرم» دانش آموزان؛ به زودی/ جلوگیری از اخذ شهریه ای بالاتر از حد مصوب

تمایلی به ایجاد مدارس خودگردان اتباع خارجی نداریم/دانش آموزان افغان نباید از ایرانی ها جدا شوند

دستورالعمل ترویج و نهادینه سازی فرهنگ امربه معروف و نهی از منکر در مدارس و ادارات

شهر زیر زمینی نوش آباد از عجیب ترین جاذبه های کاشان+عکس

اولین تصاویر از خودروی آفرودی 2019 سوزوکی

غفلت از اوقات فراغت استقبال از آسیب های اجتماعی

2 درصد دانش آموزان متوسطه زنجان مواد مخدر را تجربه کرده اند

غفلت از اوقات فراغت استقبال از آسیب های اجتماعی

مسابقه نقاشی کودک و نوجوان با عنوان «شکوفایی در فراغت» در کانون های مساجد شهرستان بیله سوار برگزار می شود

ترویج فرهنگ زیست محیطی در ورزش

دوچرخه سواران حامی محیط زیست راهی زنجان شدند

ملکه تهران به جنگ آلودگی می رود

2 درصد دانش آموزان متوسطه زنجان مواد مخدر را تجربه کرده اند

از چه سنی باید عذرخواهی کردن را به کودکان آموزش بدهیم؟

آمارهایی از فرزندان «پناهندگان» که در ایران به مدرسه می روند

انتخاب آگاهانه رشته تحصیلی دغدغه دانش آموزان

انتخاب آگاهانه رشته تحصیلی دغدغه دانش آموزان