مطالب مرتبط:
تقویت همکاری های دولت و مجلس در توسعه گردشگری و صیانت از آثار فرهنگی تاریخی
مجموعه سعدآباد در زمینه مرمت با ایتالیا همکاری می کند
سامانه هشدار سریع در تهران آثار ثانویه زلزله را کاهش می دهد
ثبت آثار تاریخی در سامانه وزارت اقتصاد
سامانه هشدار سریع در تهران آثار ثانویه زلزله را کاهش می دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 خرداد 1397 ساعت 03:552018-05-25سياسي

همکاری با ایتالیایی ها و آلمانی ها برای مرمت آثار


به دلیل تفاوت ضوابط سازمان میراث فرهنگی با سازمان اوقاف، همیشه این دو سازمان با هم تداخل مسئولیتی داشتند اما در حال حاضر بر سر بسیاری از مسائل با این سازمان به توافق رسیده و همسو شده ایم.

- شعارسال:" ایران کشوری است که آثار و نشانه های تاریخ و تمدن در جا جای آن وجود دارد.

بسیاری از این آثار به ثبت جهانی یا ملی نیز رسیده اند.

آثار تاریخی در همه زمان ها نیاز به مرمت و احیا دارند.

تاکنون نیز بسیاری از آثار کشورمان یا به طور کامل مرمت شده اند یا در حال مرمت هستند.

اما برخی آثار نیز همچون مسجد کبود تبریز و مسجد جامع اردستان همچنان نیاز به مرمت جدی دارند.

در همین خصوص با سید هادی احمدی سرپرست دفتر حفظ بناها و محوطه های تاریخی به گفت وگو نشستیم.

مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید.

رییس دفتر حفظ بناها درخصوص انواع بناهای تاریخی گفت: در خصوص بناهای تاریخی چندین اثر داریم که برخی آثار مالکیت آن با سازمان میراث فرهنگی است.

برخی دیگر متعلق به دولت و برخی آثار شخصی است.

وی ادامه داد: هر کدام از این آثار نیز ردیف های اعتباری خود را دارند و ما به اندازه بودجه تخصیص داده شده به آن می توانیم به آن ها رسیدگی کنیم.

احمدیان با ارائه گزارشی از بناهای مرمت شده در سال 96 اظهار داشت: در سال 96، 700 پرونده مشارکتی داشتیم که از این میان 280 بنای مشارکتی از 10 تا 100 درصد پیشرفت فیزیکی داشتند.

وی با بیان اینکه 218 بنای تاریخی و مهم نیز در سال 96 مورد مرمت قرار گرفتند، اظهار داشت: از این 700 پرونده 30 بنا نیز مربوط به سایر نهادها بود که در سال96 مرمت شد.

131 بنای تاریخی، بقعه متبرکه و مسجد نیز در سال گذشته مورد مرمت قرار گرفتند.

رییس دفتر حفظ بناها بابیان اینکه سازمان میراث فرهنگی یک وظیفه در خصوص بافت های تاریخی شهری و روستایی دارد، اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی 75 بافت شهری و روستایی را مورد بررسی یا در دست کار قرار داده است.

وی ادامه داد: برای برخی از این بافت ها طرحی طراحی شده، برای برخی دیگر الگو تنظیم کرده ایم که بنیاد مسکن در حال تکمیل آنهاست و برخی دیگر را مطالعه و در دست بررسی داریم.

احمدیان تصریح کرد: در سال جدید نیز 2 هزار پرونده مرمت آثار داریم که باید منتظر تأمین اعتبارات آن از سوی دولت باشیم.

امکان ایجاد 10 هزار شغل، در صورت تامین اعتبارات برای پرونده های مشارکتی امسال وی با بیان اینکه در صورتی که دولت اعتبارات آن را تأمین کند امکان مرمت حدود 3 هزار اثر مشارکتی را داریم، عنوان داشت: در صورت عملی شدن این موضوع بین 10 تا 12 هزار شغل در زمینه مرمت آثار تاریخی ایجاد خواهد شد.

رییس دفتر حفظ بناها اظهار داشت: در سال 96 نیز مجموعاً حدود 800 اثر با کمک مستقیم و یا غیرمستقیم سازمان میراث فرهنگی مورد ترمیم قرار گرفته اند.

احمدیان خاطرنشان کرد: مرمت یک عمل زمان بر است و یک ساله تمام نمی شود بسیاری از آثاری که سال گذشته در لیست مرمت وجود داشتند امسال نیز در لیست مرمت آثار وجود دارند.

رییس دفتر حفظ بناها بابیان اینکه اعتبارات میراث فرهنگی برای مرمت آثار و تکمیل بسیاری از پرونده های ناقص کافی نیست اظهار داشت: البته کافی بودن اعتبارات برای مرمت آثار تاریخی منطقی هم نیست زیرا در یک پژوهش در خصوص اعتبارات لازم برای مرمت 32 هزار اثر ثبت شده که بخشی از آن مربوط به محوطه ها و بخشی مربوط به بناهاست انجام دادیم.

احمدیان ادامه داد: طی این پژوهش برای یک دوره 5 ساله برای مرمت آثار و رسیدن آنها به یک سطح استاندارد بودجه ای بیشتر از بودجه عمرانی کل کشور نیاز داریم که هرگز امکانپذیر نیست.

وی اضافه کرد: بنابراین هر ساله بر اساس توان مالی خود برای تعداد محدودی از بناها با توجه به اولویت بندی برنامه مرمتی اجرا می کنیم.

احمدی: برای مرمت مسجد جامع اردستان اعتبار نداریم رییس دفتر حفظ بناها درخصوص مرمت مسجد جامع اردستان خاطرنشان کرد: این مسجد جامع نیز از امور حفاظتی و باستان شناسی آن انجام شده است اما برای کار کارشناسی و مرمتی اعتبار خاصی وجود ندارد.

احمدیان با اشاره به ارتباط سازمان میراث فرهنگی با سازمان اوقاف نیز تصریح کرد: بیشترین نقطه اشتراک سازمان میراث فرهنگی در نهادها با سازمان اوقاف است از 32 اثر ثبت شده و ثبت نشده کشور مالکیت بیشتر آنها با سازمان اوقاف بوده و سند آنها مربوط به اوقاف است.

وی توضیح داد: تقریباً تمام کاروانسراها، امامزاده ها، مساجد و تکایا مالکیت آنها با اوقاف است.

احمدیان: با سازمان اوقاف بر سر بسیاری از مسائل به تفاهم رسیده ایم رییس دفتر حفظ بناها با بیان اینکه مسئولیت ها و اهداف سازمان میراث فرهنگی با سازمان اوقاف فرق دارد، اظهار داشت: ضوابط میراث فرهنگی بیشتر نگهداری است اما ضوابط اوقاف بیشتر اقتصادی و توسعه ای است.

احمدیان گفت: به همین دلیل در برخی مسئولیت ها با سازمان اوقاف تداخل مسئولیت داشتیم و بیشتر مسائل به دادگاه کشیده می شد اما در حال حاضر به تفاهم بیشتری رسیده ایم و بر سر بیشتر مسائل همسو شده ایم.

وی در خصوص مساجد جامع نیز با بیان اینکه این مساجد هر ساله اعتبارات خود را بر اساس کارشناسی ها دریافت می کنند، گفت: اما در طول تاریخ این مساجد برای میراث نبوده و مربوط به موقوفات است.

رییس دفتر حفظ بناها بابیان اینکه گاهی برخی طرح های توسعه ای به ضرر مسجد و طرح های مرمتی میراث فرهنگی است ادامه داد: همگی این مساجد نذورات و اعتبارات خود را دارد اما گاهی این موقوفات صرف هزینه نگهداری مسجد نشده و برای مصارف دیگر هزینه می شود و این موارد نیز به ضرر مساجد و طرح های میراث فرهنگی است.

احمدیان از ایجاد تفاهم نامه ای میان سازمان میراث فرهنگی و سازمان اوقاف درخصوص مرمت مساجد خبر داد و گفت: به تازگی تفاهم نامه ای با اوقاف بسته ایم که طبق آن میراث فرهنگی مرمت مساجد را مدیریت می کند و سازمان اوقاف نیز به این دید رسیده است که باید از موقوفات مساجد برای حفظ و نگهداری آنها هزینه شود.

مرمت مسجد کبود همچنان ادامه دارد وی بااشاره به وضعیت مسجد کبود تبریز نیز تصریح کرد: این مسجد تقریباً یک خرابه بود اما هر ساله اعتباراتی را برای مرمت آن در نظر گرفتیم.

رییس دفتر حفظ بناها توضیح داد: اما در این زمینه مشکلاتی را نیز داشتیم چرا که یک هیأت در آنجا مستقر بود که با ما همکاری نمی کرد و مشکلات زیادی را ایجاد کرده بود.

احمدیان اضافه کرد: هر چند که این موارد هنوز نیز وجود دارد و آسیب هایی به بحث مرمت این مسجد وارد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: این مسجد نگین مساجد ایران است و برای آن برنامه های خاصی داریم به ویژه در رویداد تبریز 2018 بر روی آن سرمایه گذاری کرده ایم.

رییس دفتر حفظ بناها بابیان اینکه برای تکمیل کامل این مسجد به اعتبار یک ساله کل سازمان نیازمندیم اظهار داشت: اما این موضوع امکانپذیر نیست و هر ساله توانسته ایم قسمتی از آن را مرمت کنیم.

احمدیان با بیان اینکه این مسجد حدودا 60 الی 70 درصد پیشرفت فیزیکی در مرمت داشته است، اظهار داشت: مسجد کبود در ابتدا تنها چند دیوار از آن باقی مانده بود اما در حال حاضر وضعیت خوبی دارد هر چند که قرار نیست مثل اول شود و باید بخشی از آ ن به همین شکل باقی بماند.

وی در خصوص تعیین زمان دقیق برنامه مرمتی این مسجد گفت: در اردیبهشت ماه معاون میراث فرهنگی استان با کارشناسان مربوطه جلسه خواهند داشت و جزییات برنامه مرمتی مسجد کبود مشخص خواهد شد.

مشارکت با نهادها، الویت امسال سازمان میراث فرهنگی رییس دفتر حفظ بناها با اشاره به مهمترین اولویت های سازمان در سال 97، گفت: اولین اولویت سازمان میراث فرهنگی افزایش مشارکت است از جمله مشارکت مالی، فکری و دیگر موارد با نهادهای گوناگون.

احمدیان اضافه کرد: این مشارکت از طریق درگیر کردن تمام ذینفعان به میراث فرهنگی انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: مشارکت با سایر نهادها مانند سازمان اوقاف و مشارکت با نمایندگان مجلس و قوانینی که نیاز به اجرای آن داریم از جمله این موارد است.

توانمندسازی بدنه میراث فرهنگی، برنامه سال 97 این سازمان رییس دفتر حفظ بناها بابیان اینکه اولویت بعدی میراث فرهنگی در سال 97 توانمندسازی بدنه میراث در خصوص نیروهای این سازمان است تصریح کرد: چرا که به عنوان مثال مرمت یک علم پویا و میان رشته ای است اگر فردی 10 سال گذشته از دانشگاه در این رشته فارغ التحصیل شده باشد آموزه های وی مربوط به 10 سال پیش است.

احمدیان ادامه داد: در صورتی که اغلب این مباحث از لحاظ تئوری فرق کرده است زیرا که سرعت تغییرات در دنیای علم بسیار زیاد است.

وی عنوان داشت: متأسفانه در سیستم دولتی ما توانمندسازی نیروها تنها به خود افراد متکی است.

یعنی اگر نیرویی خود اهل مطالعه و تلاش باشد به روز می شود اما اگر این گونه نباشد در همان مقطع باقی خواهد ماند.

رییس دفتر حفظ بناها با بیان اینکه این وضعیت در استان ها بسیار برتر است ادامه داد: چرا که در استان ها از ابتدا برخی نیروها آموزش کافی را ندیده اند.

برنامه امسال سازمان پررنگ کردن آموزش نیروها و برگزاری جلساتی برای به روزرسانی کارشناسان است.

احمدیان خاطرنشان کرد: چرا که می توان از توان آموزشی کشور از طریق استفاده از تجارب پیشکسوتان و محققان هر حوزه استفاده کرد.

رییس دفتر حفظ بناها استفاده از کارشناسان خارجی و نیروهای یونسکو و ایکوموس را برای توانمندسازی علمی بدنه سازمان میراث فرهنگی یکی از راه های مؤثر در این زمینه دانست.

وی در خصوص اولویت بعدی میراث فرهنگی اظهار داشت: در گذشته شرایطی وجود داشت که طبق آن هر مرکز تاریخی از اعتبارات خود خرج می کرد و مرمت خود را انجام می داد و سازمان میراث نیز توجه نسبی داشت.

در صورتی که قانون کل دخالت در آثار تاریخی را به سازمان میراث واگذار کرده است.

تصرف در بناهای تاریخی با نظارت میراث فرهنگی قانونمند می شود احمدیان ادامه داد: متأسفانه سازمان میراث فرهنگی از این وظیفه خود به طور کامل استفاده نکرده و به این معنی است که اگر فردی خانه ای واجد شرایط مرمت دارد، آن فرد حق هر گونه تصرف و یا تخریب در آن بنا را داشت.

رییس دفتر حفظ بناها گفت: اما در حال حاضر بر اساس قانون برای مرمت و یا هر گونه تصرف در این گونه بناها باید از سازمان میراث فرهنگی مجوز گرفته شود.

وی عنوان داشت: در این راستا باید ابتدا از سوی کارشناسان میراث فرهنگی طرح اولیه داده شود و در صورت نیاز به مرمت این عمل از سوی میراث فرهنگی انجام خواهد شد.

احمدیان با بیان اینکه در حال حاضر این یک وظیفه قانونی به عهده سازمان میراث فرهنگی است و به هر کسی اجازه تصرف در زمینه های تاریخی خود را نمی دهد ابراز داشت: اما متأسفانه در گذشته هر کس که بنای تاریخی داشت هر گونه تصرف در آن انجام می داد.

هر چند این امر قانونی نیست اما بر اساس عرف مشکلی نداشت.

رییس دفتر حفظ بناها بابیان اینکه سازمان میراث قصد دارد در سال جدید نقش خود را در این زمینه که حق قانونی خود است پررنگ کند، ابراز داشت: برای این امر نیز افراد با راهنمایی کارشناسان از تصرف در این آثار منع می شود تا ارزش های بنا حفظ شود.

وی با بیان اینکه در خصوص مردم این امر کمتر اتفاق می افتد اما متأسفانه تاکنون نهادها نظارت خوبی در این زمینه انجام نداده اند ادامه داد: به عنوان مثال برخی وزارتخانه هایی که در پایگاه های تاریخی مستقر هستند هر گونه تصرفی را در بناها انجام می دادند.

رییس دفتر حفظ بناها گفت: اما امسال تلاش میراث این است که هر گونه دخالت در آثار تاریخی را قانونمند کند.

همکاری با ایتالیایی ها و آلمانی ها برای مرمت آثار احمدیان در خصوص همکاری سازمان میراث فرهنگی برای مرمت آثار با سایر کشورها تصریح کرد: هر ساله این همکاری با کشورهای دیگر وجود داشته است امسال نیز در این زمینه با چندین کشور همکاری خواهیم داشت.

وی درخصوص مرمت آثار ثبت جهانی گفت: یکی از مزایای این گونه آثار این است که می توان با کمک کارشناسان سازمان یونسکو آنها را مرمت کرد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال برای مرمت تخت سلیمان از یک گروه آلمانی متخصص استفاده کرده ایم، سال هاست که سازمان میراث با فرانسه، ایتالیا و آلمان در این زمینه همکاری می کند.

احمدیان از همکاری با کشورهای دیگر در این زمینه خبر داد و گفت: در سال 97 برای مرمت قلعه دختر فیروزآباد با ایتالیایی ها و مجموعه شیخ صفی اردبیل با آلمانی ها همکاری خواهیم کرد.

وی گفت: با ژاپنی ها نیز در زمینه مرمت و مستندنگاری آثار همکاری داشته و خواهیم داشت.

رییس دفتر حفظ بناها ابراز داشت: برخی پروژه های مرمتی از باقی بناها جدا شده اند و در هر شرایطی چه اعتبار کافی داشته باشیم چه نداشته باشیم مورد مرمت قرار می گیرند.

این آثار به دو دسته آثار ثبت جهانی و ثبت ملی تقسیم می شود.

وی گفت: این گونه آثار را به پایگاه ها تبدیل کرده ایم که تحت هر شرایطی هر ساله اعتبار خود برای مرمت سالانه را دریافت می کنند.

احمدیان با بیان اینکه میدان نقش جهان یکی از این موارد است تصریح کرد: به عنوان مثال میدان نقش جهان از سالی که به پایگاه ثبت جهانی تبدیل شده است اعتبار خود را دارد هر چند که این اعتبار کفاف هزینه های هر ساله آن را نمی دهد.

رییس دفتر حفظ بناها بابیان اینکه طبق برنامه ریزی های انجام شده برخی بناها در در اولویت سازمان میراث قرار دارند، عنوان داشت: این گونه آثار یک برنامه کلی برای ثبت جهانی دارد که طبق مدیریت های کوتاه، بلند و میان مدت مورد مرمت قرار می گیرند.

وی در خصوص پایگاه نقش جهان عنوان داشت: بخش زیادی از این پایگاه با شهرداری است که این سازمان از تجار و مغازه داران آن منطقه عوارض و مالیات دریافت می کنند.

احمدیان تصریح کرد: به همین میزان نیز هزینه برای آن اثر می شود و برخی آثار این میدان نیز متعلق به میراث است و سازمان میراث فرهنگی هر ساله مرمت آن را انجام می دهد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: 24اردیبهشت1397، کدخبر: 13970205000807: www.

farsnews.

com
کلید واژه ها: سازمان میراث فرهنگی - تاریخی - میراث فرهنگی - تاریخ - فرهنگی - آثار تاریخی - بنای تاریخی - میراث - احمدی - روستایی - دولت - مسجد - بافت - دفتر - صورت - ایتالیایی ها - بنیاد مسکن - اردستان - آلمانی - پیشرفت - مطالعه - بنیاد - انواع - ایران - وظیفه - تبریز - تفاوت - توافق - جهانی - همیشه

آخرین اخبار سرویس:
انتشار فراخوان همایش علمی پژوهشی "امام رضا(ع) در منابع اهل سنت"

ایران و یونان در مسیر احیای تعاملات دینی فرهنگی

پیکر مطهر شهید دایی پور مدافع حرم تشییع شد

(تصاویر)مانکن های مرد در هفته مد در پاریس،شادمانی شبانه حامیان اردوغان از پیروزی او در انتخابات ،پوشیدن برگ های موز در جشنواره س

استخدام کارمند مسلط به کامپیوتر و فتوشاپ در تهران

بررسی طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی در نشست کمیسیون قضایی با لاریجانی

استخدام ناخن کار حرفه ای در سالن زیبایی

استخدام چند نفر شاگرد برقکار ساختمانی در اصفهان

استخدام کارگر ساده با گواهینامه و مسلط به رانندگی در اصفهان

استخدام اپراتور تلفنی در کلینیک پوست و مو

بازگشت به دوران بنزین سهمیه ای و کالاهای کوپنی؟

انتقال شیخ عیسی قاسم به بیمارستان تحت تدابیر شدید امنیتی/ کوتاهی آل خلیفه در قبال سلامتی رهبر شیعیان بحرین

پرداخت تسهیلات کم بهره در جهت حمایت از ایده های کارآفرینی

انگیزه درخواست شخصیت های فرانسوی برای حذف آیات قرآن درباه یهود

یکی از طولانی ترین ازدواج های تاریخ هالیوود/تصاویر

علوی: برجام به مویی بند است

رحیم صفوی: گاهی به نظر می رسد اگر دولت نباشد کشور بهتر اداره می شود / اگر دولت راه اشتباه رفته، گناه حضرت آقا چیست؟ / خودروسازی یک اُختاپوس است که اصلاً سپاه را به بدنه خود راه نمی دهد / عربستان دست از پا خطا کند هزار موشک به سمت شان شلیک می کنیم

تندیس فرشته نگهبان از چارسو به تالار وحدت رفت

سازه های برخی ایستگاه های مترو مورد بازنگری قرار می گیرد

اختلاف شخصی و مالی با گروگانگیری گره خورد

پرش بورس به کانال 115 هزار واحد

اقتصاد دستوری جواب نمی دهد/ معاملات توافقی ارز اصلاحیه تصمیم قبلی بود

لاریجانی در جمع خبرنگاران: پروژه آزادراه تهران- شمال نیازمند سرمایه گذاری مردمی است/حجم اصلی کار پروژه روی دوش مهندسان و پیمانکاران داخلی

جدال بی پایان شرکت های سنتی با استارت آپ ها شرکت های استارت آپی الگوهای فعالی هستند که شرکت های سنتی به جای سنگ اندازی می توانند از آن ها استفاده کنند

طرح استیضاح وزیرکار با 50 امضا +متن کامل

وعده نوبخت برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته تا پایان شهریور

تخلف مالی حدود سه هزار میلیاردریالی در شهرداری ساری تایید شد

بدهی زندانیان جرایم غیرعمد درقم 500 میلیارد ریال است

بیش از 14 هزار البرزی سال جاری خون اهدا کردند

سفیر ایران: نُجَباء مایه افتخار ملت عراق است + تصاویر

چرا دوروزه شدن تعطیلات هفتگی برای اقتصاد و گردشگری ایران مهم است؟

1400 دفتر خدمات قضایی تا پایان سال ایجاد می شود

تشکیل جلسه شورای تامین برای تصمیم گیری در خصوص بازار تهران/مهمترین موضوع در حال حاضر کنترل اوضاع است

توضیحات رییس مجلس درباره نحوه و زمان پرداخت بدهی دولت به شهرداری تهران

نوش دارو پس از مرگ سهراب در جاده های فارس

این ترامپ و آمریکاست که حال خوشی ندارند

امکان ایجاد بانک و بورس خارجی در مناطق آزاد فراهم شد

جزییات درگیری مرزبانان با اشرار مسلح در مرز پیرانشهر

استخدام منشی خانم برای کلینیک دندانپزشکی واقع در تهران

استخدام مدرس زبان خانم برای کلاس کودک در تهران

استخدام کمک مربی خانم جهت یک مهدکودک واقع در تهران

استخدام آبدارچی خانم برای دفتر تالار در تهران

استخدام مدیر داخلی خانم برای یک مهدکودک در تهران

ابراهیم تاتلیسس شکست خورد+عکس

استخدام منشی خانم برای شرکت نرم افزاری در تهران

استخدام مراقب در آسایشگاه سالمندان

استخدام بهیار و کمک بهیار در درمانگاه شبانه روزی

استخدام کارشناس پرستاری جهت مسئول فنی آسایشگاه سالمندان

وعده نوبخت به فرهنگیان بازنشسته

استخدام تایپیست مسلط به فرمول نویسی و صفحه آرایی در تهران

استخدام اپراتور لیزر در مطب پوست و مو

استخدام نسخه پیچ ماهر در داروخانه

استخدام کارمند اداری در مهدکودک

سفر وزیر کشور به قرقیزستان

(تصاویر)مانکن های مرد در هفته مد در پاریس،شادمانی شبانه حامیان اردوغان از پیروزی او در انتخابات ،پوشیدن برگ های موز در جشنواره سنتی مانیل، فیلیپی و ... در عکسهای خبری روز

استخدام دو نفر نیروی آقا با حداقل مدرک دیپلم در کارخانه

شرط مجلس برای استیضاح زنگنه

سوءمدیریت ها و مشکلات را به حساب رهبری نگذارید/ قدرت موشکی ایران هیچ گاه حذف شدنی نیست

رشد جمعیت دانش آموزی سیستان و بلوچستان، بیشتر از میانگین کشوری

دولت 10 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خرید تضمینی و توافقی محصولات کشاورزی اختصاص داد

آخرین جزییات ازتحویل پیکر جانباختگان ATR یاسوج

مراکز هسته ای ایران میزبان مدیران ارشد اطلاعاتی کشور

روباتی که کار تختخواب را انجام می دهد

راه اندازی سامانه دارویی برای اطلاع مردم از قیمت داروها/ کمبودی در دارو های تولید داخل نداریم

ویژگی عجیب انسان ها با دلایل علمی عجیب تر

تا پایان سال 1000 دفتر خدمات الکترونیک دیگر راه اندازی می شود

اسامی واردکنندگان موبایل با ارز دولتی / زیان دیدگان خسارت بگیرند

اعلام آخرین مهلت ثبت نام در طرح سنجش نوآموزان

ورود روزانه پنج هزار بیمار غیربومی به یزد

آغاز واردات 80 مگاوات برق از جمهوری آذربایجان

پرونده 10 سلبریتی روی میز دادسرای سرپل ذهاب

ادعاهای یک عضو شورای شهر درباره املاک نجومی

دستور جلسات شورای هماهنگی قوا فقط موضوعات اقتصادی است

«تأدیب الأطفال» با شیوه ای جدید منتشر شد

مختومه شدن حدود 75 هزار پرونده در شعب تجدیدنظر و 1779 پرونده در هیات عمومی دیوان عدالت اداری

دستور جلسات شورای هماهنگی قوا فقط موضوعات اقتصادی است

مطالبه آیت الله مکارم شیرازی از نخبگان علمی جهان اسلام

حق شهروندان است که اعتراضشان شنیده شود

مجمع فعالان اوقافی در کشور تشکیل شود/مردم خدمات وقف را در جامعه احساس کنند

با چه کسی ازدواج کنیم؟

بازنشستگی در کسوت روحانیت معنای ندارد

بررسی طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی در نشست کمیسیون قضایی با لاریجانی

طرح استیضاح وزیرکار با 50 امضا (+ متن کامل)

ارسال کمک به اهالی کفریا

رشته زنان و زایمان در رده سوم خطای پزشکی

وزیر اطلاعات: به طرف های خارجی اعلام کرده ایم که برجام به مویی بند است

سامانه سخا منجر به سهولت دسترسی به خدمات دیوان عدالت اداری می شود

نماینده مجلس: ممنوعیت واردات خودرو تصمیمی بدون مطالعه است/ وزارت صنعت تصمیم پخته ای نگرفته است

هزینه های بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم هنوز برآورد نشده/ضعف پوشش رسانه ای از طرف صداوسیما/برنامه ریزی برای گسترش دایره زمانی و مکانی نمایشگاه

بنیاد باران: دفتر خاتمی نه هبه است نه هدیه

دهدلی، روستایی با قطب تولیدی، کشاورزی، گردشگری و دامی است

استخدام کمک حسابدار خانم مجری در خراسان رضوی

استخدام با مدرک فوق دیپلم مامایی در یک مطب

استخدام دو نفر رویه کوب ماهر آقا در محدوده میدان مادر کرج

استخدام دوزنده و وردست خانم در تولیدی پوشاک زنانه

استخدام صندوقدار و فروشنده برای فست فود در همدان

تا پایان سال 1000 دفتر خدمات الکترونیک دیگر راه اندازی می شود

توضیح سخنگوی ناجا در مورد ویلای لواسان

استخدام منشی خانم و کارگر در رستوران محدوده عبدالرزاقِ اصفهان

استخدام راننده آقا جهت آژانس در کرج

همکاری با ایتالیایی ها و آلمانی ها برای مرمت آثار

همکاری با ایتالیایی ها و آلمانی ها برای مرمت آثار