مطالب مرتبط:
اجرای طرح پایش محلات بافت تاریخی یزد
آغاز طرح پایش محلات بافت تاریخی یزد
آغاز طرح پایش محلات بافت تاریخی یزد
موافقت مجلس با یک فوریت طرح حمایت از مرمت بافت های تاریخی
مرمت 2 خانه قاجاری در بافت تاریخی شیراز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 خرداد 1397 ساعت 00:452018-05-25سياسي

احیاء بافت تاریخی تهران توسط سینماگران، معماران و هنرمندان


سینماگران، معماران و هنرمندان با امضای تفاهم نامه ای تعهد کردند، دست کم بخشی از بافت تاریخی تهران را احیا کنند.

جریانی که بعد از سال ها فکر و خیال و رویا شاید به ذهن میراث فرهنگی هم نمی رسید که چطور می تواند وارد این گود شده و بافت تاریخی تهران را نجات دهد.

- شعار سال: "بافت های تاریخی در کشور، هر کدام فرصتی مناسب برای احیای زندگی بومی و بازگرداندن زندگی اصیل گذشته مردم به آن ها هستند، زندگی که امروز در کمتر بافت تاریخی به خصوص در تهران می توان مشاهده کرد، شاید به همین دلیل هنرمندان و معماران قصد کردند مقصد بعدی پروژه های خود را به بافت تاریخی تهران ببرند.

اقدامی که چند سال پیش محمدباقر قالیباف در دوره مدیریتش در شهرداری تهران به سمت آن خیزبرداشت و حتی خواست در خانه تاریخی "مهربان” در گذر میرزا محمود وزیر زندگی کند، اما حرفش در حد مرمت خانه باقی ماند.

و اکنون تعدادی از هنرمندان در رشته های مختلف هنری قصد دارند نه این که راه قالیباف را ادامه دهند، بلکه با برنامه ریزی مناسب در قالب طرحی بزرگ تر، پخته تر و کارشناسی شده تر، به همین منظور هم با امضای تفاهم نامه ای بین سازمان عمران و به سازی و بافت های شهری و یک بخش خصوصی یعنی دفتر مهندسی "اردیبهشت مهرآزان” به عنوان نماینده این هنرمندان، این راه را آغاز کردند.

بهروز مرباغی، معمار و عضو انجمن مفاخر معماری ایران نماینده بیش از 12 انجمن و تشکل صنفی و هنری است که با امضا و تبادل تفاهم نامه با هدف استقرار و فعالیت معماران، هنرمندان، مجموعه داران و سایر متقاضیان بالقوه در محله سیروس شهر تهران، قرار است پیگیر احیای محله و فعالیت مستمر این گروه از هنرمندان در بافت تاریخی محله سیروس تهران باشد.

او بعد از برگزاری جلسه امضای تفاهم نامه در مورد نحوه ی انجام این کار و پیگیری این اتفاق توضیح می دهد.

وی می گوید: "شرکت بازآفرینی شهری” زیر نظر "معاونت وزارت راه و شهرسازی” ساختار جدید "شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی بافت های شهری” است که تفاهم نامه ای با شرکت مهندسی "اردیبهشت مهرازان” با عنوان _نماینده معماران، هنرمندان و مجموعه داران_ تفاهم نامه ای در حضور مدیرعامل خانه سینما و ده سازمان و نهاد امضا کرد.

به گفته او قرار است این بخش خصوصی به عنوان دبیرخانه عمل کند تا در راستای برنامه ملی بازآفرینی شهری و با هدف ارتقای کیفیت زیست محله سیروس، ارتقای منزلت اجتماعی محله، افزایش مشارکت عمومی، در جهت بهبود شرایط زندگی در محل و کمک به غنای معماری و شهرسازی اصیل ایرانی اسلامی با استقرار و فعالیت هنرمندان و معماران و مجموعه داران در محله، در ارتقای منزلت اجتمای آن بکوشد.

این معمار محله سیروس شهر تهران را در موقعیت جغرافیایی شمال؛ "خیابان 15 خرداد”، جنوب؛ "خیابان مولوی”، شرق؛ "خیابان ری” و غرب؛ "خیابان مصطفی خمینی” می داند و ادامه می دهد: شرکت بازآفرینی شهری ایران، حدود 150 پلاک یا زمین در محله سیروس در اختیار دارد که حدود 15 سال پیش تملک شده اند.

چندین سال پیش، خانه هایی را خریداری و سپس تخریب کردند، بنابراین بسیاری از این پلاک ها بصورت زمین مسطح است.

وی با بیان این که برنامه ی وزارت راه و شهرسازی برنامه ای با نام بازآفرینی شهری است که 9 بُعد با ویژگی هایی مانند وجوه اجتماعی و فرهنگی را در برمی گیرد؛ اظهار می کند: تاکید این طرح بر محله است.

پیش از این، تاکیدها بر کالبد بود.

یعنی می گفتند در فلان منطقه دیوار و زمین را تمیز کرده و یک پیاده رو درست کنید خوب می شود.

اما اکنون به این نکته رسیده اند که محله ها، آدم ها و جامعه مهم اند.

او این نکته را از سوی جامعه معماران، مجموعه داران و هنرمندان اعلام می کند که اعضای این گروه معتقدند اگر گروه های مرجع به این بافت ها نروند، آن ها زنده نمی شوند.

هنرمندان با خریداری هر پلاک آن ها را احیا می کنند این معمار ومدرس دانشگاه آزاد ادامه می دهد: اکنون براساس تفاهم نامه ی امضا شده، ما به عنوان گروه های مرجع و پیشاهنگِ معمار و هنرمندِ خانه سینما و تئاتر و موسیقی و مجموعه دارها، به این بافت می رویم تا گالری و موزه احداث کنیم.

دفتر معماری بزنیم و احیانا همان جا زندگی کنیم.

وی تاکید می کند: اکنون به طور مشخص برای 66 پلاک از بیش از 100 پلاک موجود، در حال برنامه ریزی هستیم تا هر پلاک را یک معمار، موزه دار، نقاش، هنرمند یا سینماگر خریداری کند، با طراحی فضا، داخل آن برود و گالری یا دفتر معماری خود را برپا کند.

تمام این روند به هزینه و سرمایه شخصی آن ها خواهد بود.

مرباغی انجام این کار را بسیار مهم و سخت می داند و ادامه می دهد: تنها راه نجات بافت های تاریخی ایران انجام این کار است.

او با بیان این که پهنه ی محله ی سیروس در گذشته با نام "چاله میدان” شناخته می شده و به قول بسیاری از افراد موطن موسیقی پاپ ایرانی بوده به این معنا که موسیقی محلی تهرانی را به این نقطه ربط می دهند و حتی نام این افراد را "مطرب های سیروس” گذاشته بودند، می گوید: در این تعداد پلاک فقط سه خانه ی تاریخی باقی مانده که اکثرا متعلق به پهلوی اول هستند و حتی یکی از آن ها که در بن بست "فال قرآنی” و در گذر مرادخانی قرار دارد با وجود زیبایی خیره کننده اش متاسفانه اکنون به زباله دانی تبدیل شده است.

وی به وضعیت امروز پلاک های بایر در این منطقه اشاره می کند که باید براساس اصول معماری ایرانی ساخته شوند و می افزاید: کمیته معماری از این گروه، طرح های معماری را تایید می کنند و پس از آن، این طرح ها روی زمین ها پیاده می شوند.

پردیس "معماری معاصر ایران” در محله سیروس تهران او با بیان این که میراث فرهنگی نیز در این پروژه احتمالا نقش خواهد داشت، ادامه می دهد: قصد داریم کاری کنیم که حتی اگر از 66 پلاک موجود فقط 30 پلاک ساخته شود، همان ها به "پردیس معماری معاصر ایران” تبدیل شود، یعنی هر کدام از آن پلاک ها را یک معمار صاحب امضا طراحی کند.

وی با تاکید بر خرید هر کدام از این پلاک ها توسط یکی از سینماگران، تئاتری ها، نقاش ها یا معماران و ساخت آن ها براساس اصول معماری ایرانی و تاریخی؛ می گوید: براساس برنامه ریزی های انجام شده و افق آرمانی این طرح در بازه ی زمانی پنج ساله، 120 تا 130 واحد ساخته می شود و حتی اگر نتوان به آن تعداد واحد رسید، دست کم بعد از این مدت حدود 60 پلاک داریم که کافه ی معماری، موزه با کاربری های مختلف مانند خط و نقشه های تاریخی، گالری نقاشی وکاربری های دیگر است و همگی آن ها براساس معماری امروز ایران طراحی شده و امضا دارند.

این خانه ها بساز و بفروش نیستند مرباغی ادامه می دهد: قرار نیست این بناها از جنسِ بساز و بفروش باشند، آن ها ارتفاع زیادی ندارند و متناسب با اصول بافت تاریخی و معماری امروز ایران ساخته می شوند.

چرا "اودلاجان” را انتخاب نکردند؟ "اودلاجان” یکی از مهمترین بافت های تاریخی باقی مانده در دل تهران قدیم است، بافتی تاریخی که چند هکتار آن در دوره ی رییس پلیسی محمدباقر قالیباف در تهران در سال های گذشته به بهانه ی اجرای طرح "خانه های خالی از سرنگ” تخریب شد و بخش عمده ی دیگر این بافت امروز انبار کالاهای تولیدی است که به حال خود رها شده اند، اما چرا این گروه از معماران و هنرمندان که تا این حد دغدغه ی احیا و حفاظت از بافت های تاریخی را دارند، سراغ "اودلاجان” نرفتند؟ مرباغی؛ در پاسخ به این پرسش به ایسنا می گوید: ما ابتدا از اودلاجان آغاز کردیم.

هم خانه های تاریخی را دیدیم و هم پلاک های روی زمین ریخته را.

آقای سعادتی که در آن زمان قائم مقام منطقه 12 تهران بود، به همراه چند نفر دیگر مانند مهندس عابد ملکی شهردار منطقه 12، وارد این بحث شدند، معطلی های زیادی به دنبال آورد که متاسفانه با شورای شهر جدید هم وضعیت بدتر شده است.

از کلام این مسئولان متوجه شدیم که اگر می خواهیم یک پلاک را بگیریم و بسازید و گالری کنیم، تشریفات اداری اش یک سال طول می کشد… پهنه ی”برازجان” در دستور کار بود، اما … وی ادامه می دهد: به نظر می رسد رابطه های بسیار پیچیده ای ایجاد کرده اند، در عین حال که اصلا کاری غیرضروری است.

به نظر می رسد این قوانین و رابطه ها را برای جلوگیری از فساد وضع کرده اند، در حالی که معتقدم این نوع اقدامات خود عامل فساد است.

بنابراین بعد از مذاکرات زیاد، به توافق رسیدیم و توافق نامه ای امضا کردیم تا یک پهنه بزرگ به اسم پهنه "برازجان” را به پردیس هنری فرهنگی مرکز تهران تبدیل کنیم.

این عضو انجمن مفاخر معماری ایران؛ با اشاره به کلیت پروژه که فضای مناسبی را در یکی از مهمترین بخش های بافت تاریخی تهران ایجاد می کرد، اظهار می کند: در آن زمان آقای عابد ملکی گفت یک ماه دیگر انتخابات شهرداری هاست، هر چیز که امضا کنم آن را رد می کنند، در نهایت طرحی ماند که هنوز اجرایی نشده است.

مرباغی با اشاره به صحبت های سعید ایزدی در دورانی که به عنوان معاون وزیر و مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری فعالیت می کرد، مبنی براین که اگر کسی در بافت های فرسوده سرمایه گذاری کند، از ان حمایت می کنیم ، ادامه می دهد: با این اتفاق به او گفتم که چرا به انبوه سازان امتیاز می دهید و به معماران و هنرمندان در این زمینه امتیازی نمی دهید که بعد از این صحبت در نهایت با به وجود آمدن این گره در اودلاجان؛ به سمت "چاله میدان” رفتیم.

بافت تاریخی تهران به تولید ارزش نیاز دارد این معمار تاکید می کند: ما واقعا می خواهیم در بافت تاریخی فعالیت کنیم، آن ها سیستم اداری پیچیده ای دارند، خوشبختانه اکنون آقای سعادتی جزو کسانی است که فعالیت می کند تا این گروه از هنرمندان به اودلاجان برود.

مدیر عامل شرکت مهندسی اردیبهشت مهرآزان با اشاره به برگزاری جلسه ی امضای تفاهم نامه در این زمینه با حضور افرادی چون سید محمدبهشتی، مدیر عامل خانه سینما، مدیر عامل خانه موسیقی، رییس هیئت امنای انجمن مفاخر معماری، مدیر عامل انجمن مجموعه داران و آقای ایزدی – معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی – اظهار می کند: در آن جلسه سید محمد بهشتی گفت؛ مهمترین مساله ما در ایران تولید ارزش بود.

تولید ارزش را فقط هنرمندان انجام می دادند.

هنرمندان اکنون بار دیگر به بافت تاریخی برگشته اند، به این دلیل مهم است که بافت تاریخی نمونه ای از ایران باشد.

او تاکید می کند: با امضای این تفاهم نامه ، از شنبه 29 اردیبهشت، فعالیت اجرایی در این زمینه آغاز می شود که پیشاپیش برای حدود ده پلاک از این خانه ها طراحی شده و کاربری آن ها مشخص شده است و در واقع از هفته ی آینده شاهد این خواهیم بود که در محله ی سیروس موزه و دفتر مشارکت ایجاد شود.

وی هچمنین به صحبت های نوربخش مدیر عامل خانه موسیقی اشاره می کند که تاکید کرده؛ در موسیقی "رزونانس” و "دیزونانس” داریم، زمانی که نت را خارج از هارمونی می زنیم، ایزونانس می شود.

این نمونه را می توان برای شهر تهران نیز مثال زد، تهران هم اکنون در حالت "دیسونانس” است و هنرمندان باید تلاش کنند با رفتن به بافت تاریخی به آن تعادل ببخشند یعنی "کنسونانس”.

مطبوع و دلنشین.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش به نقل از ایزدی، معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی تاکید می کند: تمام مساله ما این است که از تعادل خارج شده ایم، محله سیروس از تعادل خارج شده است و ما باید به آن تعادل بدهیم.

در واقع هنرمندان، معماران و گروه های مرجع مانند مجموعه دارها می توانند این کار تعادل را ببخشند.

مردم می خواهند به زندگی اصیل گذشته برگردند او به سرانجام رسیدن این طرح را در چارچوب تفاهم نامه و مقررات و قوانین موجود، الگویی می داند که می تواند در دیگر شهرها نیز اجرایی شود و ادامه می دهد: تصور می شود در بازه زمانی سه تا چهارسال, حدود 60 پلاک متروک و مخروب این محله توسط این گروه تبدیل به نمونه های فاخر معماری شود.

این معمار و مدرس دانشگاه از مهم ترین خواسته های اهالی منطقه ی سیروس را بازگشت به زندگی اصیل و مطلوب گذشته دانست و ادامه داد: بسیاری از قدیمی های محل هنوز در این منطقه حضور دارند که امیدواریم با رغبت معماران، هنرمندان و مجموعه داران به استقرار و فعالیت در محله، موج خروج از این منطقه تاریخی متوقف می شود.

به گفته ی این عضو انجمن مفاخر معماری ایران؛ در ماه های گذشته، حدود سی گفتگوی تصویری با بزرگان و قدیمی های محله، مدیران و کارشناسان، معماران و هنرمندان انجام شده تا زمینه مناسبی از خواسته ها و نیازها تصویر شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تاپ توریسم، تاریخ انتشار 30 اردیبهشت 97، کد مطلب: - ، www.

toptourism.

ir
کلید واژه ها: هنرمندان - بافت تاریخی - تاریخی - معمار - تهران - بافت - معماران - نامه - زندگی - مدیرعامل خانه سینما - خانه - محمدباقر قالیباف - سینما - شهرسازی - قالیباف - شهرداری تهران - معماری - برنامه - میراث فرهنگی - برنامه ریزی - عمران - ایران - خانه سینما - وزارت راه - مدیرعامل - هنری - اصیل - اجتماعی - شهرداری - فرهنگی

آخرین اخبار سرویس:
صالحی: جهان با فروریزی برجام آینده خوفناک خواهد داشت

وضعیت صدور شناسنامه برای کودکان بی هویت

اروپا باید از عزت خود در مقابل آمریکا دفاع کند

یکی از اهداف مهم سازمان ریل پایه کردن بنادر است/ تأکید بر جمع آوری اسکله های غیرمجاز

قانون موافقتنامه بین المللی روغن زیتون و کنسرو زیتون ابلاغ شد

آمریکا هیچ پابیندی به تعهدات بین المللی ندارد

صالحی: با فرو ریختن برجام، جهان با ناامنی بی سابقه مواجه می شود

7654 پرونده در دادگستری طبس رسیدگی شد

احتمال کاهش عوارض ساخت و ساز در تهران

نا امنی بی سابقه جهان با فروریختن برجام

احتمال غیبت دو بازیکن پرتغال مقابل ایران

سانتوس: نمایش ایران مقابل لاروخا یک هشدار برای ما بود

فلسفه وجودی قوه قضایی پیشگیری از وقوع جرم است

صالحی هشدار داد: جهان با فروریزی برجام آینده ای خوفناک خواهد داشت

صالحی: با فرو ریختن برجام، جهان با ناامنی بی سابقه مواجه می شود

پیگیری بازگرداندن سرباز ربوده شده هستیم

آمریکا از ارتکاب هیچ جنایتی ابا ندارد

علم الهدی: جامعه ما در فضای مجازی گرفتار امپراتوری رسانه شده است

امام جمعه تهران: موقعیت امروز انقلاب موقعیت حساسی است/ ما امیدواریم آمریکای قلدر امروز به دست علی زمان ما نابود شود

ریچارد کلایدرمن به ایران آمد

پورابراهیمی: قله های رفیع اقتصادی در کشور فتح شدنی است

درخواست انصاری فرد از هواداران + عکس

حمله ترامپ به دمکرات ها برای تصویب لوایح مهاجرتی

مراسم پایان دوره المپیادهای علمی کشور

صالحی: جهان با فروریزی برجام آینده خوفناک خواهد داشت

20 نکته کاربردی و مهم در خصوص سند رسمی

همبستگی و آبادانی

با فرو ریختن برجام، جهان با ناامنی بی سابقه مواجه می شود

مقابله با آسیب های اجتماعی از طریق اجتماعی کردن امکان پذیر است

شهدا قهرمانان جاویدان ملت ما هستند

با فرو ریختن برجام، جهان با ناامنی بی سابقه مواجه می شود

علم الهدی: هر کسی مقابل رهبری قرار بگیرد وابسته به جریان نفاق است

دوره های آموزشی مشترک دانشگاه مذاهب اسلامی و دانشگاه بین المللی قرقیزستان برگزار شد + تصاویر

مسی در محاصره + عکس

انهدام پایگاه ارتش سوریه به دست امریکا

واژگونی مینی بوس در محور قدیم ساوه-همدان با 18 مصدوم

با تلاش صادقانه می توان اعتماد عمومی را جلب کرد

ظریف سه شنبه به فراکسیون مستقلین مجلس می رود

انحراف چشم

پخش مستقیم اعلام نتایج مسابقه بزرگ قرآنی از شبکه همدان

مردم با گذشت و صبوری در کاهش پرونده های قضایی تلاش کنند

ظریف سه شنبه به فراکسیون مستقلین مجلس می رود

پرونده های طلاق در کاشمر 24 درصد کاهش یافت

شهید بهشتی از شخصیتهای بی نظیر انقلاب اسلامی بود

امام جمعه بجنورد: مبارزه با آسیب اجتماعی بدون ریشه یابی ابتر می ماند

ویدیو اجرای مهدی جهانی در خندوانه

بهترین تصاویر این هفته اسپوتنیک

تصاویر/ سالگرد ارتحال آیت الله شب زنده دار در جهرم

6 راه برای ابراز ارادت به امام زمان (عج)

مراسم چهلمین روز درگذشت قائم مقام فقید شورای نگهبان برگزار شد

برجام پایان یافته است/ مهر تایید دیپلمات های ایرانی بر عدم تعهد اروپایی ها

نشاط اجتماعی را در جامعه افزایش دهیم

تخریب قبور ائمه بقیع(ع)نماد مظلومیت اهل بیت پیامبر(ص) است

رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

راه اندازی راه آهن اردبیل و افتتاح چندین پروژه مهم در استان

غم عجیب وزیر دفاع جمهوری اسلامی

لبخند تیم مذاکره کننده ایران در اوپک با حفظ سهمیه

فایلی صوتی از صدای پروتاگونیست Cyberpunk 2077 منتشر شد

مردم را باید برای کاهش آسیب های اجتماعی وارد عرصه کرد

برد سله سائو با اشک های نیمار!

تاکید پوتین بر خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره در دیدار با مون جائه این

استاندار خراسان شمالی: تبعیض و رانت ریشه آسیب های اجتماعی هستند

350 دانش آموز مدال آور المپیادهای علمی تجلیل شدند

چگونگی دستیابی به شرافت/پندی از امام صادق(ع)

قوه قضاییه یک نهاد بازدارنده و امیدبخش است

تصاویر/ تشییع پیکر حجت الاسلام سیدعلی اکبر حسینی

البرادعی: امریکا کمک به فلسطینی ها را مشروط به تحقق معامله قرن کرده است

سفر وزیر کشور به خراسان شمالی‎

هشدار جدی رییس دادگستری آبیک؛ شدیدترین برخوردها در انتظار رباخواران

تاریخ مشترک زبان فارسی در ایران و هند بررسی شد

نقش تاثیر گذار قوه قضاییه در برخورد با مفسدان اقتصادی

میدل ایست آی: انتخابات ترکیه؛ «معجزه اقتصادی» اردوغان کجا رفت؟ + ویدئو

تخلف40هزارمتری دانشگاه علوم پزشکی ایران در کنار برج میلاد / تعیین تکلیف گود برج تا2ماه آینده

علم الهدی: نباید نسبت به دین، لاابالی و نسبت به حجاب بی مبالات باشیم / برخی در مقابل هر حرکتی که به دفاع از رهبری می انجامد، شروع به فحش، دشنام، تهمت و دروغ می کنند

صالحی: جهان با فروریزی برجام آینده خوفناک خواهد داشت

در مراسم نکوداشت شهید بهشتی عنوان شد: محمود صادقی: من اصلاح طلبم، ولی از هر اصولگرایی اصولگراتر هستم/علیرضا بهشتی: رفع نگرانی ها فقط با بازگشت به مردم صورت می گیرد/ فرشاد مؤمنی: بهشتی بر این باور بود که انسانیت انسان به آزادی است

صالحی: جهان با فروریزی برجام آینده خوفناک خواهد داشت

مدیریت پسماند در اندیمشک اجرایی شد

واکنش شورا به سخنان افشانی

حکم برکناری شهردار«احمدآباد مستوفی»

هفته نامه استخدامی استان کرمان | هفته اول تیر 97

تقدیر ویژه از مهندس یوسفی بدلیل جذب و اشتغال نیروهای بومی وبازگرداندن اراضی به دولت

مجتمع های تجاری پایتخت بدون پیوست اجتماعی ساخته شده اند

دستگاه حفر چاه مرگ یک نفر را رقم زد

آرزوی ترامپ برای داشتن کنگره ای 100 درصد جمهوریخواه/ دموکرات ها مانع تصویب لوایح مهاجرتی می شوند

مراسم چهلمین روز درگذشت قائم مقام فقید شورای نگهبان برگزار شد

امام جمعه زاهدان:تجاوز در ایرانشهر به نادرستی در رسانه ها مطرح شد/فردی ناپخته بدون مشورت با دستگاه قضایی و اطلاعاتی این خبر را داد

بازدید رییس کمیسیون کشاورزی مجلس از مناطق سیل زده رودسر

نقشه دشمن برای قطع شاهرگ مقاومت با FATF/ دندان تیز دشمن برای نابودی انقلاب اسلامی

در خطبه های نماز جمعه سراسر کشور چه گذشت؟ نقشه دشمن برای قطع شاهرگ مقاومت با FATF/ دندان تیز دشمن برای نابودی انقلاب اسلامی

روحانی در گذشت حجت الاسلام حسینی را تسلیت گفت

چه گنبدی بشود گنبد طلای بقیع

خروج صنوف مزاحم طبق زمانبندی ازشهر

احتمال کاهش عوارض ساخت وساز در تهران

تخلفات پروژه «ایران مال»

تغییرکاربری راهی برای حفظ باغات تهران

تاکید "پوتین" و "این" بر خلع سلاح اتمی در شبه جزیره کره

انتشار گوگل پادکست برای اندروید

حمله موش ها به پول های دستگاه خودپرداز

بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی 6 هزار دستگاه خودرو در شرایط ممنوعیت ثبت سفارش

احیاء بافت تاریخی تهران توسط سینماگران، معماران و هنرمندان

احیاء بافت تاریخی تهران توسط سینماگران، معماران و هنرمندان