مطالب مرتبط:
به بهانه تولد احمدرضا عابدزاده + فیلم
به بهانه تولد احمدرضا عابدزاده + فیلم
دهگانه نمادین و ماندگار تاریخ ب ام و
روحانی: شهدا در تاریخ انقلاب روزهای سرنوشت سازی را آفریدند
شهدا در تاریخ انقلاب و دفاع مقدس، روزها و ایام مهم و سرنوشت سازی را آفریدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 خرداد 1397 ساعت 20:352018-05-25سياسي

احمدرضا درویش: تاریخ ثابت کرد میدان جنگ اثرگذارتر از مذاکره است


ویژه برنامه سوم خرداد داستان یک پیروزی با تجلیل از پدیدآورندگان آثار ماندگار مرتبط با آزادسازی خرمشهر برگزار شد.

- ویژه برنامه سوم خرداد داستان یک پیروزی شامگاه پنج شنبه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

محمد میرزاوند خواننده شاخص لرستانی، پس از اجرای سرود لُری دایه دایه وقت جنگه طی سخنانی در این مراسم ضمن تبریک پیروزی بزرگ فتح خرمشهر اظهار داشت: من سه سال پیش سکته کردم و دیگر نمی توانم بخوانم.

من تاکنون 20 ترانه خوانده ام.

تا نفسم دارم می جنگم ، دایه دایه وقت جنگه ، سنگر رزم بسیج و.

از جمله این کارها بوده است.

وی افزود: خیلی ها در ایام دفاع مقدس این سروده ها را به یاد دارند؛ 35 سال پیش تمام مردم ایران من را می شناختند در حالی که امروز یک جوان 30 ساله گذشته را نمی شناسد و من نیز فراموش شده ام.

میرزاوند در ادامه سرود کم بو دیره را زنده اجرا کرد که مورد تشویق حاضرین قرار گرفت.

درویش: مذاکره خوب است اما تاریخ به ما درس می دهد که میدان عملی جنگ مهم ترین عرصه اثرگذار است در ادامه احمدرضا درویش کارگردان سینما روی سِن حاضر شد و با بیان اینکه ما اهالی سینما حرف هایمان را باید با آثارمان بزنیم تا مردم با فیلم و اثر هنری ارتباط برقرار کنند، اظهار داشت: شکل گیری کار امسال بنده در عرصه هنر، با رویداد بزرگ انقلاب اسلامی شکل گرفته است.

وی افزود: من 17 سال داشتم که در مسیر انقلاب اسلامی قرار گرفتم و 19 سالم بود که شاهد یک حماسه بزرگ در کشورم شدم که حماسه دفاع مقدس است.

ما هرچه داریم از این 2 رویداد بزرگ است.

این کارگردان مطرح سینما بیان کرد: همه می دانیم که حادثه آزادسازی خرمشهر نگین گران بهایی در تاریخ معاصر است و یک عرصه عملی و جهادی است که ملت ایران در میدان عمل آن را تجربه کردند که با همه عرصه های دفاع و جنگ دنیا بی رقیب و بی نظیر بوده است در صورتی که میدان عملی جنگ عبرتی بزرگ برای امروز و فردای سرزمین مان است.

درویش ادامه داد: فکر می کنم که تاریخ به ما درس می دهد که انتهای همه منازعات بین خیر و باطل در میدان عمل است.

مذاکره و معاهدات خوب است، ولی گران بهاترین نقطه دفاع مقدس ما، جایی است که در عرصه عمل یعنی در سال 61 در آزادسازی خرمشهر شکل گرفت؛ آنجا بود که عرصه انتهای جنگ و معادلات مذاکراتی را هم تحت تاثیر قرار داد.

وی خاطرنشان کرد: امروز ما در این عرصه ها در منطقه با این واقعیت مواجه هستیم که عرصه میدانی، مهم ترین عرصه برای اثرگذاری است که ما در منطقه و در حوزه مجاهدت های مقاومت شاهد آن هستیم.

کارگردان فیلم دوئل تصریح کرد: سینمای ایران افتخار می کند که توانسته یک قدم کوچک و یک قطره از اقیانوس ارزش های دفاع مقدس را منعکس کند و من از این بابت به عنوان شاگردی از مکتب سینمای نوین ایران به خودم می بالم.

سعید صادقی: صداقت ها، باورها و اعتمادها دشمن را شکست داد؛ نه اسلحه و سلاح در ادامه این مراسم سعید صادقی عکاس معروف دفاع مقدس روی صحنه آمد و گفت: روزهایی که بمباران شهرها وجود داشت با شهید حسن باقری همکار بودم.

وقتی بمباران شد، ایشان به من گفتند ما دیگر اینجا نخواهیم ماند ؛ فردا صبح ما به خرمشهر رفتیم.

وقتی وارد خرمشهر شدیم نور مقاومت را با صداقت بچه های خرمشهر دیدیم.

وی با بیان اینکه همه بچه ها برای ماندن انقلاب می جنگیدند، گفت: روزهای اول ما تنها بچه های غریبه در خرمشهر بودیم.

فضای دفاع مقدس ما با صداقت ها، باورها و اعتمادها دشمن را شکست داد نه اسلحه و سلاح.

اسلحه های بچه های رزمنده ما، باورها، صداقت ها و اعتمادها بود که دشمن را به زانو در آورد.

صادقی تاکید کرد: عکاس هم مثل یک سرباز در منطقه بود.

وقتی گلوله می ‎آمد فرقی بین عکاس و بسیجی و سردار وجود نداشت؛ لذا گلوله به سرباز و بسیجی اصابت می کرد.

عکس های ما در باورهای ذهنی تاریخ و نسل امروز اعتبار بیشتری می دهد و باورها را کامل و نشانه های باورها را نمایان می کند.

پرویز بیگی: شعر غریبانه صید ذهنی نبود بلکه یک صید عینی بود پرویز بیگی شاعر برجسته دفاع مقدس در ادامه این نشست گفت: 27 آذرماه 1360 به همراه جمعی از دوستانم برای شعرخوانی، عازم خطوط مقدم شدیم.

از تهران به اهواز، از اهواز به آبادان و سپس از آبادان به محله کوت شیخ رفتیم.

از آنجا بود که من توانستم خرمشهری را که پنج سال در آن زندگی کرده بودم، دوباره ببینم.

شهری که فروریخته بود و بالای ساختمان بانک ملی، پرچم دشمن در اهتزاز بود.

ما می نگریستیم و می گریستیم و سخت ترین لحظه های زندگی برای من و هنرمندان همان لحظات بود.

وی گفت: شعر غریبانه نگاه عینی من به اطراف بود.

بیت به بیت این شعر، آن چیزی بود که اتفاق افتاد.

شعر غریبانه صید ذهنی نبود، بلکه یک صید عینی بود.

از اهواز که حرکت کردیم، 40 کیلومتر بعد خمپاره های دشمن به استقبال ما آمدند؛ مینی بوس ما مورد اصابت قرار نگرفت، اما ماشین پشت سر ما، مورد اصابت قرار گرفت که شعر افتاده سری سویی، گلگون شده گیسویی اشاره به آن صحنه است.

شعر ابوذر اشاره به پیرمردی است که در آبادان به استقبال مان آمد.

این شاعر معاصر بیان کرد: غریبانه را من شاید در عرض نیم ساعت سرودم.

بسیار از من سوال شده که چگونه این شعر سروده شد.

حتما شهیدان می خوانند و من فقط کاتب بودم و می سرودم.

وی در ادامه این شعر را خواند: یاران چه غریبانه رفتند از این خانه هم سوخته شمع ما، هم سوخته پروانه بشکسته سبوهامان، خون ست به دل هامان فریاد و فغان دارد دردی کش میخانه هر سوی نظر کردم هر کوی گذر کردم خاکستر و خون دیدم ویرانه به ویرانه افتاده سری سویی گلگون شده گیسویی دیگر نبود دستی تا موی کند شانه تا سر به بدن باشد این جامه کفن باشد فریاد اباذرها ره بسته به بیگانه لبخند سرودی کو سرمستی و شوری کو هم کوزه نگون گشته هم ریخته پیمانه آتش شده در خرمن وای من و وای من از خانه نشان دارد خاکستر کاشانه ای وای که یارانم گل های بهارانم رفتند از این خانه رفتند غریبانه فریبا طالش پور نویسنده ادبیات پایداری در ادامه این برنامه گفت: دهه 80 به همت مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری و با همکاری اساتیدی چون علیرضا کمری و ناهید سلمانی سلسله کتبی درباره فعالیت زنان در خرمشهر به چاپ رسید که کتاب پوتین های مریم خاطرات مرحومه مریم امجدی از جمله این کتاب ها بود.

وی افزود: ایشان دختری 17 ساله بود که در آن زمان با اسلحه کلت و ژ3 همپای مردان در برابر دشمن ایستاد و خط آتش بست.

وی از معدود زنانی بود که در مبارزه مستقیم حضور داشت و در عرصه امدادگری تا آخرین روزهای دفاع خرمشهر در شهر بود.

محمد معتمدی: نسل در نسل یاد شهدا را گرامی می داریم محمد معتمدی خواننده جوان کشورمان در ادامه طی سخنانی ضمن تبریک سالروز فتح خرمشهر گفت: من واقعاً نمی دانم اگر زمانی که شهدا از ما سوال کنند که برای کشورتان چه کاری کرده اید، ما چه کاری انجام داده ایم.

در حالی که هیچ کاری برای این مملکت نکرده ایم.

وی افزود: شهدا جان و هستی شان را دادند و ما کار خاصی نکرده ایم و اگر هر روز یک آهنگ تولید کنیم و بخوانیم نیز خیلی کار مهمی انجام نداده ایم و شاهد حرفم نیز شعر سعدی است که می گوید ای مرغ سحر عشق ز پروانه بیاموز، کان سوخته را جان شد و آواز نیامد؛ این مدعیان در طلبش بی خبرانند، کان را که خبر شد خبری باز نیامد .

این خواننده تاکید کرد: من و همه مردم ایران، خودمان را تا ابد مدیون آن عزیزانی می دانیم که با سپر قرار دادن پیکرشان و با سلاح ایمان در برابر همه متجاوزان ایستادند و ما امروز به بودنشان افتخار می کنیم؛ فخر ما هستند و یادشان را همیشه و نسل در نسل در دل خودمان گرامی خواهیم داشت.

معتمدی در ادامه قطعه در محاصره را اجرا کرد که مورد تشویق حاضرین قرار گرفت.

ناخدا هوشنگ صمدی فرمانده تفنگداران دریایی ارتش در خرمشهر در ادامه این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: سرباز مسلمان ایرانی هستم و به عشق وطنم ایران، جنگیدم؛ بخاطر ایران و تمامیت ارضی و سربلندی تاریخی و فرهنگی و به عشق این مرز و بوم کهن که گوشت، استخوان و اندیشه و اعتقادم در دامن آن پرورش یافته است.

وی گفت: من فرزند کوچک ایران و سرباز مسلمان ایرانی باقی خواهم ماند.

ایستادگی و پایداری مدافعین خرمشهر به محوریت تکاوران دریایی و تنفگداران در خرمشهر بزرگ برگ زرین تاریخی است از تجلی اراده و از خودگذشتگی ملتی که ثابت می کنند برای حفظ هر وجب از خاک میهن، مقدسات و اعتقادات حتی با کمترین تجهیزات در برابر انبوهی از سلاح مدرن و مرگ بار دشمن تا آخرین قطره خون مقاومت می کنند و مرگ با عزت را بر زندگی با ذلت ترجیح می دهند.

آزادی خرمشهر در تاریخ ملت ایران تا ابد خواهد ماند.

امیر فمیده قاسم زاده: هنرمندان می توانند 80 سال هنر آن حماسه بسیار بزرگ را برای همیشه تاریخ به عنوان یک سند افتخار داشته باشند در ادامه این مراسم، امیر سرتیپ دوم محمد فهمیده قاسم زاده جانشین رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ضمن تبریک سالروز آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: جمع بزرگ هنرمندان می توانند آثار بسیار بزرگ پیروزی خرمشهر که نقطه عطف 8 سال دفاع مقدس بود را هنرمندانه تببین کنند.

وی گفت: در هشت سال دفاع مقدس همه مستکبران جهان از عراق حمایت می کردند که پس از پیروزی عملیات بیت المقدس و فتح خرمشهر، جمهوری اسلامی ایران را رسماً به عنوان کشوری قدرتمند پذیرفتند که در آزمون بزرگ الهی توانست موفق شود.

امیر فهمیده قاسم زاده تصریح کرد: تقدیر و تشکر می کنم از هنرمندان؛ اگر عزیزانی رفتند و حماسه 8 سال دفاع مقدس را آفریند و جانباز و شهید شدند، شما هنرمندان می توانید 80 سال هنر آن حماسه بسیار بزرگ جهاد، ایثار و مقاومت و شهادت را برای همیشه تاریخ و برای نسل آینده به عنوان یک سند افتخار داشته باشید.

در ادامه خانواده های شهیدان محسن وزوایی، سید محمد حجت زاده و سید محمد یوسفی و شهیده شهناز حاجی خواه مورد تجلیل قرار گرفتند.

همچنین هنرمندان احمدرضا درویش، سعید صادقی، فریبا طالش پور، پرویز بیگی حبیب آبادی، محمد معتمدی و محمد میرزاوندی بخاطر تولید آثار فاخر و ماندگار و مرتبط با آزادسازی خرمشهر مورد تقدیر قرار گرفتند.

امیر سرتیپ دوم محمد فهمیده قاسم زاده جانشین رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، علی اصغر جعفری مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، سردار سید مجید هاشمی دانا معاون روابط عمومی، تبلیغات و امور بین الملل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع و سردار محمدتقی عصار معاون هماهنگ کننده بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و جمعی از هنرمندان و خانواده های شهدا از حاضران در این مراسم بودند.


کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - دفاع مقدس - احمدرضا درویش - کارگردان - خرمشهر - تاریخ - بزرگ - سینما - اسلامی - مذاکره - مقدس - امروز - ایران - برنامه - برگزار - داستان - سینمای ایران - اهالی سینما - حماسه - منطقه - خرداد - مردم - فیلم - خواننده - ماندگار - مقاومت - واقعیت - صورتی - حادثه - تجلیل

آخرین اخبار سرویس:
30 سال حبس برای متهم پرونده گلیم و گبه

تذکر ظریف به محافظانش و عذرخواهی از خبرنگاران

توضیح مدیر عامل بنیاد باران درباره دفتر سیدمحمد خاتمی/ دفتر، نه هبه است نه هدیه

علی اف به اردوغان تبریک گفت

کلیات طرح اصلاح قانون نظام مهندسی تصویب شد

گل اول کلمبیا به لهستان (یری مینا)

عذرخواهی و تذکر ظریف به تیم محافظانش به دلیل برخورد نامناسب با خبرنگاران

معیار حب و بغض در مومن، پروردگار متعال است/با محبت به خدا و ائمه اطهار(ع) در روز قیامت محشور شوید

تقدیر از برنامه سازان رمضان 97 در شبکه چهار

توضیحات واعظی درباره عکس توچال روحانی

نام ولادیمیر پوتین دریکی از برگه های رای انتخابات ترکیه +عکس

تذکر ظریف به محافظانش و عذرخواهی از خبرنگاران

در انتخابات ترکیه کسی به پوتین رای داد

از کیفیت جان دادن انسان ها تا عوامل هراس از مرگ

دعوت مطهری از مردم برای مقاومت 6 ماهه در برابر مشکلات اقتصادی

به جای پیشنهادهای غیرعملی به دولت کمک کنیم

خودی ها را مأیوس نکنید

سفر عکاس لبنانی به قبیله زشت ترین زنان دنیا +تصاویر

60 حلقه چاه غیرمجاز در کوهدشت مسدود شد

زمان داد زدن سر یکدیگر نیست باید به دولت کمک کرد

هشدارهای مهم ظریف

وهابیت، یک مذهب شاذ است

وقتی لاریجانی هم از تدبیر دولت برای کنترل گرانی ها ناامید می شود

ظریف از برخورد ناخواسته محافظانش با خبرنگاران عذر خواست

ظریف از برخورد ناخواسته محافظانش با خبرنگاران عذر خواست

روز نخست تعرض به ایران 1000 موشک روانه عربستان می شود

افتتاح سامانه صدور الکترونیکی روادید در مشهد

تصویب کلیات طرح اصلاح قانون نظام مهندسی

حقایق جالب روانشناسی که علت رفتار های عجیب انسان را مشخص می کند!

عسگری: حجت الاسلام حسینی برای خانواده ها برکت بود

شاهد زمینه های نفوذ غربی ها در بخش هایی از مدیریت اجتماعی کشور هستیم/ با مردم آمریکا مشکل نداریم

عدم صداقت در کلام و عمل به نظام اسلامی صدمه وارد می کند

برگزاری نخستین جشنواره برترین های تبلیغات

تذکر ظریف به محافظانش و عذرخواهی از خبرنگاران

مهم ترین رسالت باغ موزه؛ انتقال روحیه ایثار نسل اول انقلاب

برنامه ریزی صحیح بدون آمار دقیق از جمعیت امکان پذیر نیست

ترامپ خواستار اصلاح قوانین مهاجرتی شد

رقیب اردوغان: پیروز انتخابات خواهیم بود

علی مطهری: مردم 6 ماه مقاومت کنند/ دولت به مردم بگوید در چه شرایطی هستیم

ماجرای سورپرایز آمریکا علیه ایران چیست؟

مقایسه خامس رودریگز با رابرت لواندوفسکی

طنز با پیکه؛ از لایی و حیدامیری تا همسر معروفش

قتل دست اندرکاران نشریات در باغ شاه

راهکارهایی برای سفر خانوادگی لذت بخش

استعدادیابی و مدیریت الگوپذیری از رسالت های کانون است

اولین سالگرد درگذشت کورش اسدی

ناتوانی داخلی با تحریم های بین المللی چه رابطه ای دارد؟

بازسازی سوریه به 400 ملیاد دالر نیاز دارد

افتتاح سامانه صدور تمام الکترونیک روادید در فرودگاه مشهد

دستور برخورد با بدحجابی و تخلفات مربوط به خودروها صادر شد

ایست و بازرسی از دستور کار بسیج خارج شد/باهنر: برخی وزرا، قصد ترک کابینه را دارند/انتقال دلار به ایران؛ کسب و کار جدید افغان ها/حضور بحث برانگیز روحانی در توچال

کلیات طرح اصلاح قانون نظام مهندسی تصویب شد

قم پایلوت اعزام کاروان های راهیان نور است

وزیر کشور سه شنبه به قرقیزستان می رود

برگزاری شانزدهمین اجلاس سراسری نظام مهندسی معدن کشور در تبریز

معافیت مالیاتی مناطق آزاد تجاری بررسی شد

کلیات طرح اصلاح قانون نظام مهندسی تصویب شد

راهکارهای تعیین تکلیف بیمارستان امام خمینی(ره)کرج بررسی شد

عزیزکرده منتشر شد

معافیت مالیاتی مناطق آزاد تجاری بررسی شد

افتتاح سامانه صدور تمام الکترونیک روادید در فرودگاه مشهد

رسیدگی به جمع آوری کمک های مردمی به زلزله زدگان

10 جاذبه گردشگری برتر شهر بدورم+عکس

برگزاری شانزدهمین اجلاس سراسری نظام مهندسی معدن کشور در تبریز

استاندار تهران: ارتقا نشاط اجتماعی راهی به سوی توسعه است

قم پایلوت اعزام کاروان های راهیان نور است

تغییر ساختار نیروی زمینی ارتش و سپاه

آغاز شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه

سخنگوی وزارت خارجه درگذشت مشایخی را تسلیت گفت

زمینه های نفوذ غربی ها را نه تنها در فضای مجازی بلکه در بخش هایی از مدیریت اجتماعی کشور دانسته یا نادانسته شاهدیم

جزییاتی از تغییرات وسایل نقلیه Battlefield V منتشر شد

وقتی کامبیز دیرباز و بهرام افشاری شاخ به شاخ میشوند

40 شرکت واردکننده تلفن همراه با ارز دولتی معرفی شد

توضیحات واعظی درباره عکس توچال رییس جمهور: ما روز جمعه 6 صبح کوه رفتیم/چرا باید انتقاد شود؟/توضیح درباره نامه رییس جمهور به سران اتحادیه اروپا/گرانی دلار انشا الله درست می شود

قائم مقام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس معرفی شد

ورود کمیسیون قضایی مجلس به جزییات طرح مبارزه با جرائم اقتصادی

تیراندازی در حوزه های انتخاباتی ترکیه

زنان خرمشهر حق دوچرخه سواری دارند

فرآیند واگذاری مناقصه ها و مزایده های شهرداری خرمشهر شفاف است

به کمک هوش مصنوعی عکس های فوتوشاپی فاش می شوند

لزوم اعلام اعتبارات ادارات به شورای شهر خرمشهر

حمایت 37 شورای صنفی از اعتراضات اخیر دانشجویان

شوراهای حل اختلاف لرستان، جزء شوراهای برتر قوه قضاییه کشور

افتتاح سامانه صدور تمام الکترونیک روادید در مشهد

بهترین فضا برای فعالیت فرهنگی مسجد است

شب شعر ایثار و شهادت در مهریز برگزار شد

افتتاح سامانه صدور تمام الکترونیک روادید در فرودگاه مشهد

مراسم بزرگداشت حاج سیدعلی اکبر حسینی در مسجد فائق تهران

واعظی: اولین بار نیست که رییس جمهور به کوه می رود/ گرانی دلار درست می شود

مطهری: مردم 6 ماه مقاومت کنند

درگیری انتخاباتی در «ارزروم» ترکیه با 3 کشته

دادستان سیستان و بلوچستان:پیگیری شکایت توهین به مردم سیستان/حساب بانکی خبرنگار صداو سیما مسدود شد

گفتگو با خسرو سلجوقی، مشاور وزارت ارتباطات: نگاه امنیتی به بومی سازی ضربه زد

منتظر شنیدن جملات معروف پیمان یوسفی باشیم!

مردم 6 ماه مقاومت کنند

رقیب اردوغان، خود را پیروز انتخابات خواند و از هوادارانش خواست صندوق ها را ترک نکنند

تصاویر/ جمع آوری زباله های تالاب انزلی توسط زندانیان

دادستان کل کشور: حضور دشمن در میدان جنگ به صورت فرهنگی است

دیدار مدیرکل بنیاد شهید تهران با یک جانباز دفاع مقدس

دانلود آهنگ جدید ایمان فلاح بنام خار کیجا

احمدرضا درویش: تاریخ ثابت کرد میدان جنگ اثرگذارتر از مذاکره است

احمدرضا درویش: تاریخ ثابت کرد میدان جنگ اثرگذارتر از مذاکره است