مطالب مرتبط:
ورود اینتر به کورس خرید مهاجم سابق رئال مادرید
اولین خرید تابستانی اتلتیکو قطعی شد +عکس
کامنت جنجالی بیرانوند خرید بعدی پرسپولیس را مشخص کرد
پرداخت 40 میلیارد تومان برای خرید آب تضمینی در بوشهر
برای خرید چراغ تزیینی چقدر باید هزینه کرد+ جدول
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 خرداد 1397 ساعت 20:252018-05-25اقتصادي

قدرت خرید مردم همچنان بی رمق


قدرت خرید خانوارهای ایرانی در طول سالیان اخیر به یکی از دغدغه های جدی جامعه، به ویژه طبقات متوسط و دهک های ضعیف مبدل شده، مولفه ای که بنابر اعتقاد بسیاری از کارشناسان با تقویت هرچه بیش تر آن زمینه بهبود مشکلات اقتصادی کشور هموار خواهد شد.

- قدرت خرید خانوارهای ایرانی در طول سالیان اخیر به یکی از دغدغه های جدی جامعه، به ویژه طبقات متوسط و دهک های ضعیف مبدل شده، مولفه ای که بنابر اعتقاد بسیاری از کارشناسان با تقویت هرچه بیش تر آن زمینه بهبود مشکلات اقتصادی کشور هموار خواهد شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسبزینه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، قدرت خرید خانوارهای ایرانی در سالیان اخیر با نارسایی و ضعف هایی عمیق و عدیده مواجه شده، مقوله ای که هر آنچه با توفیقات فزاینده تری همراه شود به همان میزان امکان تسریع روند بهبود مشکلات اقتصادی کشور با سرعت و شتاب هرچه بیش تری همراه خواهد شد.

به واقع در نظر گرفتن این شاخص، آنچنان که یکی از پیش نیازها و عوامل موثر در بهبود وضعیت اقتصادی جامعه به شمار می رود، نشانه ای برای حصول چنین موفقیتی نیز محسوب می شود.

به تعبیر دیگر می توان گفت وقتی اعداد، ارقام و آمارهای مبتنی بر واقعیت های اقتصادی کشور موید افزایش قدرت خرید مردم است، ادعای به ثمر نشستن حداقل برخی از برنامه ها و سیاست های اقتصادی کشور نیز به واقعیت نزدیک تر می شود.

در این میان، یکی از بارزترین نشانه های افزایش قدرت خرید مردم در نظام عرضه و تقاضا متجلی می شود و به واقع در بستری که تقاضا برای خرید کالا و خدمات به صورت فراگیر افزایش می یابد طبیعتاً قدرت خرید مردم با بهبود و ارتقا همراه شده است.

در طول سالیان گذشته راهکارهای متعددی از سوی قوه مجریه با هدف بهبود قدرت خرید مردم اجرایی و عملیاتی شده که ارائه بن های خرید کالا، ارائه تسهیلات ویژه، افزایش حقوق و دستمزد از نمونه های آن به شمار می رود.

در این میان، برخی از کارشناسان و فعالان اقتصادی معتقدند توزیع پول و کمک های این چنینی راهکار پایدار و موثری برای بهبود قدرت خرید مردم به شمار نمی رود و حتی در صورت حصول موفقیت در این عرصه، توفیق حاصل شده مقطعی و کوتاه مدت خواهد بود.

خسرو منفردزاده، یکی از فعالان حوزه اقتصادی استان البرز، با اشاره به لزوم حمایت از دهک های ضعیف و پایین جامعه، اظهار داشت: با وجود این نباید این حمایت باعث شود که رفع یک عارضه به صورت مقطعی، منجر و منتج به این امر شود که شاهد ظهور و بروز معضلات و مشکلات اقتصادی دیگری در جامعه باشیم.

وی افزود: در برخی مقاطع همچون آستانه نوروز می توان با تعریف و اجرایی ساختن طرح هایی همچون کمک های غیرنقدی یا توزیع سبد کالا به اقشار کم درآمد جامعه، حمایت های نسبی لازم را از این گروه ها لحاظ نمود؛ اما پرداخت پول نقدی تجربه تلخی است که نشان داده در کلیت امر به افزایش قدرت خرید مردم منتهی نخواهد شد.

منفرد زاده بیان کرد: با نیم نگاهی به تدابیر اتخاذ شده در جوامع توسعه یافته، این واقعیت محرز می شود که اساساً افزایش قدرت خرید مردم با چنین روش هایی عملیاتی نشده و می باید برای حصول این امر به تعریف و اجرای تمهیدات کارشناسی شده و عمقی تکیه کرد.

فرهاد فزونی، عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، نیز در ارتباط با راهکارهای تأثیرگذار در افزایش قدرت خرید مردم، تصریح کرد: چنین دستور کاری با تزریق نقدینگی یا پرداخت پول به مردم به نتیجه نمی رسد و در نقطه مقابل باعث افزایش ضریب تورم در اقتصاد کشور نیز خواهد شد.

به اعتقاد این عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی، راهکار موثر برای ارتقای سطح قدرت خرید مردم به توسعه اشتغال زایی و افزایش درآمدها معطوف می شود، در غیر این صورت، با توزیع پول یا ارائه تسهیلات، موفقیتی در این خصوص حاصل نخواهد شد.

پرداخت یارانه، ناقص اجرا شد فزونی با انتقاد از پرداخت یارانه به مردم گفت: این طرح جز افزایش سطح تورمی جامعه نتیجه دیگری درپی نداشت و بارها کارشناسان بر غلط بودن استمرار این رویه در سالیان اخیر تأکید داشته اند.

وی می افزاید: شرایط به گونه ای شده که دولت قادر به قطع پرداخت یارانه نیست و از سوی دیگر این واقعیت به اثبات رسیده که پرداخت یارانه ها نیز نتیجه سازنده ای برای اقتصادی کشور در پی نداشته است.

این عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران معتقد است، دولت به جای پرداخت یارانه می باید با اشتغال زایی و تقویت بنیه تولیدی کشور، بازار را رقابتی تر کند و در چنین شرایطی تورم نیز تشدید نخواهد شد و طبیعتاً با پول یا همان دستمزد و حقوقی که از سوی کارفرما به کارگران پرداخت می شود قدرت خرید تقویت خواهد شد.

از سوی دیگر برخی نیز معتقدند نفس و اساس پرداخت یارانه های نقدی، تصمیم صحیح و منطقی بود؛ اما در فرآیند اجرایی با نقیصه و نارسایی همراه شد.

احمد رستمی، یکی از فعالان حوزه صنعتی و تولیدی با اشاره به ضرورت اجرای صحیح طرح هدفمندی یارانه ها، اظهار کرد: متأسفانه در سالیان گذشته، هر بار که درباره طرح هدفمندی یارانه ها و به تعبیر دقیق تر، پرداخت یارانه ها سخنی به میان می آید، برخی فریاد می زنند که می باید اجرای دستورکار مذکور ملغی و منتفی شود، در صورتی که به اعتقاد من به جای زیر سوال بردن کلیت طرح، باید بر اصلاح و تصحیح شیوه اجرایی آن تأکید شود.

وی افزود: امروز بر همگان روشن و مبرهن است که شاه کلید عبور از مشکلات اقتصادی کشور به تولید داخلی معطوف می شود و در صورت ارتقای تراز تولیدی کشور در دو بخش کمی و کیفی شاهد خروج از رکود، توسعه فرصت های شغلی و البته ارتقای قدرت خرید مردم خواهیم بود.

رستمی گفت: با چنین اوصافی، در شرایطی که یارانه بخش تولید در کشور آنچنان که باید پرداخت نشده، طبیعی است که شاهد ظهور و بروز مشکلات و چالش های متعدد در صحنه اقتصادی و حتی اجتماعی و فرهنگی جامعه باشیم.

این فعال در حوزه صنعتی و تولیدی، بیان کرد: امروز بخش قابل توجهی از صنایع کوچک و متوسط با عارضه کمبود نقدینگی مواجهند که در صورت پرداخت یارانه این مراکز در سنوات گذشته به شیوه ای صحیح و اصولی، هیچ گاه چنین نارسایی هایی نمود و بروز پیدا نمی کرد و حداقل این که تا حدود بسیاری از شدت و عمق این چالش ها کاسته می شد.

این فعال حوزه صنعتی و تولیدی، تصریح کرد: البته طرح هایی همچون پرداخت تسهیلات به کارخانجات و مراکز تولیدی تعریف و اجرایی شده؛ اما در مقام عمل آن چنان که باید نتیجه بخش نبوده؛ زیرا فعالان حوزه تولید نیز همچون مردم جامعه از حیث بنیه اقتصادی با ضعف هایی جدی دست و پنجه نرم می کنند و طبیعی است که در چنین شرایطی قادر به پرداخت اقساط تسهیلات نخواهند بود و عملاً به تدریج مشکل معوقات بانکی نیز ضمیمه دیگر نارسایی های اقتصادی کشور می شود که در حال حاضر به عینه شاهد بروز این اشکالات هستیم.

کاهش ارزش پول ملی یکی از مهم ترین عوامل در تنزل قدرت خرید مردم به شمار می رود.

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در کاهش قدرت خرید مردم را باید در نوسانات نرخ ارزی و افزایش ارزهای رایج جست وجو کرد.

حمیدرضا بیگ زاده، کارشناس حوزه اقتصادی، با اشاره به موضوع فوق گفت: به واقع تورم با قدرت خرید مردم رابطه معکوسی دارد، به صورتی که هر آنچه بر نرخ تورم افزوده شود، به موازات آن از قدرت خرید مردم کاسته خواهد شد و بالعکس در صورت کاهش نرخ تورم بر بنیه و توان خرید مردم نیز افزوده خواهد شد.

وی ضمن بیان این که برای مناسب شدن قدرت خرید مردم باید تعادل را میان سطح درآمدها و کاهش تورم جاری و ساری ساخت، گفت: رشد اقتصادی نیز تأثیر مثبت و سازنده ای در افزایش قدرت خرید مردم دارد و با افزایش بهره وری و اشتغال زایی مناسب و کاهش هزینه های تولید، به ویژه در حوزه محصولات زراعی و کشاورزی که عرصه تأمین ارزاق و نیازهای اساسی مردم است، به تبع معیشت و توان و قدرت خرید خانوارها بهبود پیدا خواهد کرد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، نوسانات نرخ ارزی را یکی از عوامل تأثیرگذار در کاهش قدرت خرید مردم مطرح کرد.

به اعتقاد وی برای افزایش قدرت خرید مردم باید در راستای تثبیت نرخ ارز، تلاش های فزاینده تری لحاظ شود.

جعفرزاده ایمن آبادی گفت: کاهش قدرت خرید مردم، پیامدهای مخربی را برای اقتصاد کشور در پی خواهد داشت که رکود هرچه بیش تر بازار و برهم خوردن تعادل منطقی در نظام عرضه و تقاضا از نمونه های آن به شمار می رود.

از سوی دیگر برخی از صاحب نظران معتقدند، با افزایش قدرت خرید مردم، شعار سال (حمایت از کالای ایرانی) نیز به نحو مطلوب و شایسته تری محقق خواهد شد.

با در نظر گرفتن این واقعیت که یکی از الزامات حمایت از کالای ایرانی به خرید محصولات داخلی معطوف می شود این واقعیت مسجل خواهد شد که حصول این امر ارتباط مستقیمی با توان و قدرت خرید خانوارها خواهد داشت؛ زیرا قاعدتاً در فضا و شرایطی که امکان خرید کالای ایرانی از حیث مالی وجود ندارد، به تبع حمایت از آن نیز تحقق نخواهد یافت.

یحیی آل اسحاق، وزیر اسبق بازرگانی، در این خصوص در گفت وگویی با رسانه ها بیان کرد: در حال حاضر قشر متوسط رو به پایین جامعه، قدرت خرید بسیار محدودی دارند؛ بنابراین باید دولت برای افزایش قدرت خرید خانوار های ایرانی (در طیف ها و اقشار متوسط و ضعیف) چاره اندیشی کند.

وی با اشاره به این که نزدیک به 60 درصد جامعه از حیث قدرت خرید با مشکل مواجهند گفت: در صورت افزایش توان خرید مردم، کالای ایرانی نیز بیش تر خرید و فروش خواهد شد و به تبع در چنین شرایطی گردش مالی در صنایع کوچک و متوسط تقویت می شود.

با چنین اوصافی، به نظر می رسد که افزایش قدرت خرید مردم در سالی که به حمایت از کالای ایرانی مزین شده، ضرورتی است که می باید با جدیت از سوی دستگاه های تصمیم گیر و تصمیم سازپیگیری و عملیاتی شود، در غیر این صورت همچنان شاهد جاری و ساری بودن مشکلات بغرنج و عدیده در صحنه اقتصادی کشور خواهیم بود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه سبزینه ، تاریخ انتشار 1 خرداد 97، کدمطلب: 44399 ، www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: قدرت خرید مردم - اقتصادی - مشکلات اقتصادی - خانوارهای ایرانی - خرید - جامعه - مشکلات - مردم - افزایش - افزایش قدرت - کشور - ایرانی - همراه - وضعیت اقتصادی - راهکار - واقعیت - صورت - موفقیت - افزایش حقوق - حمایت - خبرنگاران - هایی - تسهیلات - برنامه - دستمزد - نوروز - گزارش - استان - نشستن - میزان

آخرین اخبار سرویس:
افتتاح و کلنگ زنی چند طرح آبرسانی و عمرانی در باوی

الزام اخذمجوز احداث پلاسکوی جدید ظرف 2ماه آینده/مقام سازی ساختمان پشتی پلاسکو بارأی اکثریت کسبه

میزان بارش کشور در بهار 97/ کشور هنوز 26 درصد کمبود بارش دارد

انتخاب هیات مدیره جدید انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران

جزییت ساخت ساختمان پلاسکوی جدید

با سیاست جدید ارزی دیگر ارز آزاد در اختیار قاچاقچیان قرار نمی گیرد

دلیل عجیب تعطیلی پتروشیمی آبادان

آغاز پیش فروش اینترنتی پژو 405، پژو 206، پارس، سمند و رانا تا ساعاتی دیگر

مقاوم سازی 6 خوابگاه دانشگاه تهران در تابستان امسال

از «پیشنهاد خودروسازان آلمانی به ترامپ» تا «خروج بیش از 9 میلیون دلار برای واردات آب پرتقال به کشور»

آغاز پیش فروش محصولات پژو 405، پژو 206، پارس، سمند و رانا توسط ایران خودرو

خریداران سکه پیش فروش 7.6 هزار میلیارد تومان سود کردند

حمله موش ها به دستگاه خودپرداز!

رنو بیش از 1.2 میلیارد دلار برای توسعه ی خودروهای هیبریدی سرمایه گذاری می کند

واردات گندم صادراتی با وجود ممنوعیت

آشنایی با بستنی زغالی + طرز تهیه بستنی زغالی

پورشه 10 درصد سهام شرکت ریمک اتوموبیلی را خرید

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 2 تیر

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 2تیر

علت افزایش اخیر قیمت مسکن

پیام توییتری ترامپ در رابطه با نشست اوپک

واکنش ترامپ به موفقیت ایران در نشست اوپک + عکس

اقتصاد کرمان در گرو توسعه صادرات است

افزایش قیمت بلیت قطار؛ قیمت‎ها نجومی شد!

16درصد اشتغال استان بوشهردربخش کشاورزی است

600 میلیون ریال کالای قاچاق در مشهد کشف شد

افزون بر 9 میلیارد ریال برای مرمت قنات های بافق اختصاص یافت

بارندگی ها در زنجان 23 درصد افزایش یافت

کاهش سه میلیون مترمکعب هدررفت آب درقم

تله سی یژ کامان، از پلمپ دوساله تا راه اندازی یک ماهه

کارگران کشور از 270 مجموعه ورزشی استفاده می کنند

2.6 میلیارد ریال تجهیزات آموزشی در لرستان فراهم شد

آب آشامیدنی تعدادی از روستاهای پلدختر جیره بندی می شود

3 هزار واحد مسکونی مناطق زلزله زده بزودی افتتاح می شود

تکمیل زنجیره تولید در سمنان به اعتبار نیاز دارد

افزایش سه درصدی بهای نفت

وزیر دارایی آلمان: واحد پول یورو غیر قابل بازگشت است و باقی خواهد ماند

واردات 9 میلیون دلاری آب پرتقال به کشور! + جدول

عزم دولت برای تشکیل 5 وزارتخانه

ایران و صربستان آماده توسعه همکاری های اقتصادی هستند

اولین نیروگاه زباله سوز مازندران بزودی افتتاح می شود

17000 تن گندم مناطق گرمسیری استان مرکزی خریداری شد

تسهیلات اشتغالزایی روستایی باید تا پایان تیرماه جذب شوند

35 هزارتن گندم از کشاورزان لرستان خریداری شد

400میلیارد ریال به دستگاه های اجرایی آبادان اختصاص یافت

سهم بالایی از مشارکت مردم با شهرداری اصفهان در حوزه مسکن است

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در مشهد گشایش یافت

تراز دریاچه ارومیه رکورد زد

زندگی 400 هزار نفر در آذربایجان غربی به مرز بستگی دارد

800 میلیارد ریال طرح عمرانی در آبادان در حال اجرا است

ایران و صربستان آماده توسعه همکاری های اقتصادی هستند

ماجرای عجیب دستگیری 4 نفر از کارکنان گمرک + جزییات

الزام اخذمجوز احداث پلاسکوی جدید ظرف 2ماه آینده/مقام سازی ساختمان پشتی پلاسکو بارأی اکثریت کسبه

سرقت سردیس های مشاهیر در پارک تنیس کرج ارزش سردیس ها 3 میلیارد ریال اعلام شد

مدیران دولتی با ادبیات سرمایه گذاری بیشتر آشنا شوند

برداشت سیب زمینی در باغملک آغاز شد

آغاز طرح بزرگ تفکیک از مبدا پسماندها در کرج

طرح بندر خشک اصفهان مراحل نهایی را طی می کند

260 هکتار بیابان زدایی در سبزوار اجرا شد

نان با کیفیت به مردم میناب عرضه شود

افزایش 15 درصدی قیمت گاز طبیعی

کاشت محصول گلرنگ در 40 هکتار از اراضی اهر

18هزار هنرمند صنایع دستی در گلستان فعال هستند

مشکل ساکنان معترض سهند در دست رسیدگی است

استقرار میز خدمت حضوری در استانداری با ارائه 37 خدمت به مردم استان

کرمانشاه منطقه ای مستعد برای سرمایه گذاری است

برگزاری تورگردشگری صید وصیادی در بوشهر تدوین شد

چهار طرح کشاورزی در ملایر بهره برداری شد

تاکنون هیچ واگنی از سیستم حمل و نقل مسافری خارج نشده است

جزییات روند تکمیل راه آهن حومه ای تهران- کرج

حفاظت از منابع طبیعی نیازمند فرهنگ سازی است

323 میلیون تومان فطریه در خراسان جنوبی جمع آوری شد

راهنمای خرید لباس سبز برای آقایان

پیشنهادهایی برای دکوراسیون رنگی آشپزخانه

مهار اشتغالات ذهنی

سرانه مصرف آبزیان در آذربایجان غربی پایین تر از میانگین کشوری است

تحولات جمعیتی در زنجان به طور مستمر رصد شود

95 واحد تولیدی لرستان در تملک بانک ها است

پنج هزار میلیارد ریال تسهیلات به روستاهای گلستان پرداخت شد

مصوبه افزایش قیمت شیر و لبنیات هفته آینده اعلام می شود قیمت فعلی نهاده ها، کاذب است

اجرای پروژه مدیریت چرای دام در 84 هزار هکتار از مراتع شهرستان تهران

191 طرح بهداشتی درمانی در لرستان احداث می شود

اجرایی شدن طرح بازآفرینی شهری در سطح استان گیلان

1334 محله در بافت فرسوده شهری کشور بازآفرینی می شوند

80 درصد محصول گندم آزادشهر برداشت شد

ایران به بیماری اوتیسم دچار شده است

مردم برای پیشگیری از آتش سوزی در مراتع همکاری کنند

سه طرح تولیدی و خدمات کشاورزی در مراغه به بهره برداری رسید

استاندار آذربایجان شرقی: گردش مالی معادن در استان انجام شود

نام 2 نفری که 59 هزار سکه خریدند چیست؟

ایران رتبه دوم جهانی در ارائه مقاله علمی دارد

دامپروری های فعال، تسهیلات کم بهره دریافت می کنند ارتقا رتبه تولید شیر نظرآباد با حل مشکلات تولیدکنندگان

مرزهای کرمانشاه بالاترین حجم صادرات به عراق را دارد

آب بهای ماه های خرداد و تیر برای مشترکان آبادان رایگان شد

کشاورزان برگزیده بیرجند تجلیل شدند

70 درصد ساخت وساز مدارس خراسان شمالی در مدارس قدیمی است

یکهزار میلیارد ریال معوقات بانکی گلستان وصول شد

تلفات برق مازندران امسال 2 درصد کم می شود

سپرده های سرمایه گذران گیتی پسند به تدریج بازپرداخت می شود

حضور نیمه وقت مسئولان فنی در معادن کارآیی ندارد

قدرت خرید مردم همچنان بی رمق

قدرت خرید مردم همچنان بی رمق