مطالب مرتبط:
استفساریه افزایش 20درصدی حقوق کارمندان غیرقانونی است/احتمال رد مصوبه در شورای نگهبان
افزایش 20درصدی حقوق کارمندان باید از اول فروردین اجرا شود نه خرداد
آخرین خبر از افزایش حقوق کارمندان دولت + جزییات
آخرین خبر از افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان دولت + جزییات
آخرین خبر از افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان دولت +جزییات
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 خرداد 1397 ساعت 13:422018-05-25سياسي

استفساریه افزایش 20درصدی حقوق کارمندان غیرقانونی است


مرکز پژوهشهای مجلس اعلام کرد:مصوبه افزایش 20درصدی حقوق به دلیل داشتن بار مالی و عدم تعیین منابع مغایر اصل75 قانون اساسی و به دلیل اینکه قانونگذاری جدید بوده و درصدد اصلاح قانون است نه بیان مراد مقنن، - مغایر اصل73 قانون اساسی و تفسیر شورای نگهبان است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکوفارس، مرکز پژوهشهای مجلس در اظهارنظر کارشناسی درباره طرح استفساریه جزء (1) بند (الف) تبصره (12) قانون بودجه سال 1397 کل کشور که به افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان دولت مربوط می شود، اعلام کرد: بدون شک در یک جامعه مردم سالار که قانون اساسی آن بر اساس حکومت حق و عدل قرآن نظام یافته است، توجه به تحقق عدالت و رفع تبعیض ناروا به عنوان یک اصل اساسی، همواره باید مورد توجه مقامات و مسئولان کشور باشد.

نظام پرداخت در دستگاه های اجرایی نیز باید بر مدار عدالت و مبتنی بر عملکرد افراد و میزان اثرگذاری آنان بر تحقق اهداف سازمان باشد، البته توجه به تامین حداقل معیشت طبقه ضعیف کارکنان دولت نیز باید در این بین مورد توجه باشد.

بررسی ها نشان می دهد نظام پرداخت در بخش دولتی از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.

توان دسترسی دستگاه های اجرایی به منابع مالی در کنار ضعف در عملکرد دستگاه های نظارتی و شورای حقوق و دستمزد و قوانین و مقررات معیوب، زمینه ساز پرداخت های غیرمتعارف و ناعادلانه در نظام پرداخت در کشور را فراهم کرده است.

در این گزارش آمده است: طراحان استفساریه بر این باروند که دولت از جزء (1) بند الف تبصره 12 برداشتی درست نداشته و با افزایش حقوق کارکنان دولت بین 6 تا 12 درصد مصوبه مجلس را به درستی اجرا نکرده است اما این استنباط از جزء مذکور که دولت الزام دارد حقوق پایین ترین طبقه را دقیقا 20 درصد و بالاترین طبقه را دقیقا یک درصد افزایش دهد نه کمتر و بیشتر از آن صحیح نیست و در واقع الحاق حکمی جدید به قانون و به عبارت دیگر قانونگذاری جدید تلقی می شود.

علاوه بر آن بر فرض تصویب طرح استفساریه، نحوه اقدام دولت در مورد افزایش حقوق طبقات بین بالاترین و پایین ترین طبقه هم می تواند به همین ترتیب مورد اشکال قرار گیرد.

با این توصیف در ادامه طرح مذکور مورد ارزیابی قرار می گیرد.

مرکز پژوهشهای مجلس در ارزیابی طرح تاکید کرد : با توجه به اینکه جزء یک بند الف تبصره 12 قانون بودجه سال 1397 به دولت تکلیف کرده حقوق و مزایای مستمر گروه های مختلف حقوق بگیر را به صورت پلکانی نزولی با رعایت بند پ ماده 28 قانون برنامه ششم توسعه.

افزایش دهد و در پاراگراف بعدی حداکثر میزان افزایش را 20 درصد تعیین کرده است، بنابراین دولت اختیار داشته میزان افزایش را پلکانی و به نحوی که مقتضی می داند تعیین کند مشروط بر آنکه حداکثر 20 درصد مذکور را رعایت کند.

قید واژه حداکثر عرفا به معنای آن است که دولت می تواند میزان افزایش را کمتر از آن هم تعیین کند ولی نه بیشتر.

این واژه در موارد دیگری که در قوانین و مقررات به کار رفته نیز با همین معنا ملاک عمل قرار گرفته است.

این استنباط از جزء مذکور که دولت الزام دارد حقوق پایین ترین طبقه را دقیقا 20 درصد افزایش دهد نه کمتر از آن، الحاق حکمی جدید به قانون و به عبارت دیگر قانونگذاری جدید تلقی می شود، (صرفنظر از اینکه تعیین مصادیق پایین ترین طبقه (طبقات) خود با ابهام مواجه می باشد) زیرا که در جزء یک تصریح شده است: طبقات پایین تر از افزایش بیشتری برخوردار شوند بدون آنکه رقم خاصی را ذکر کند.

از طرف دیگر در جزء یک در مورد افزایش حقوق بالاترین طبقه به میزان یک درصد هم هیچ گونه حکم یا قرینه ای مشاهده نمی شود و لذا متن استفساریه در این خصوص نیز قانونگذاری جدید محسوب می شود.

یادآور می شود جزء یک مورد بحث نه تنها حداقل و حداکثر افزایش ها را در اختیار دولت قرار داده، بلکه افزایش های مابین این دو را هم علی الاطلاق در اختیار دولت گذاشته است بر فرض تصویب طرح استفساریه نحوه اقدام دولت در مورد افزایش حقوق طبقات بین بالاترین و پایین طبقه هم می تواند به همین ترتیب مورد اشکال قرار گیرد.

بنابراین به نظر می رسد خواسته نمایندگان در صورتی به تمامی محقق خواهد شد که جزییات افزایش کلیه حقوق بگیران را بر طبق قانون تعیین کنند.

چون در جزء یک مورد بحث افزایش حقوق و مزایای مستمر موکول به رعایت بند پ ماده 28 قانون برنامه ششم توسعه شده است و در این بند دولت باید در حدود اعتبارات هزینه ای سالانه ضریب حقوق را تعیین کند، لذا تعیین میزان افزایش های مورد بحث توسط دولت مستند بر بند پ بالا هم از لحاظ حقوقی قابل توجیه می باشد.

زیرا بر اساس قانون بودجه سال 1397 کل کشور اعتبار مربوط به جبران خدمات کارکنان از 973000 میلیارد ریال در سال 1396 به 1062000 میلیارد ریال در سال 1397 افزایش یافته که رشدی معادل 9 درصد را نشان می دهد.

قانونگذار در حکم مورد اشاره بیان داشته است که حداکثر میزان افزایش بیست درصد خواهد بود دولت نیز با توجه به میزان رشد اعتبارات قانون بودجه و برداشت خود از این عبارت، حقوق کارکنان را بر اساس ادعای خود بین 6 تا 12 درصد افزایش داده است.

بنابراین باید توجه داشت این تفسیر از حکم جزء یک بند الف تبصره 12 قانون بودجه سال 1397 که مراد قانونگذار میزان افزایش پایین ترین طبقه بیست درصد و بالاترین طبقه یک درصد است از منطق لازم برخوردار نیست و میزان رشد اعتبارات فصل جبران خدمات کارکنان در سال 1397 نیز چنین نظریه ای را تایید نمی کند.

لذا به نظر می رسد این امر توسعه قانون قلمداد شده و با ایراد اصل هفتاد و پنجم قانون اساسی مواجه است.

نتیجه گیری مرکز پژوهشهای مجلس در این گزارش به شرح زیر است: مطابق نظریه تفسیری شورای نگهبان مقصود از تفسیر بیان مراد مقنن است و تضییق و توسعه قانون در مواردی که رفع ابهام قانون نیست، تفسیر تلقی نمی شود.

بنابراین مصوبه مجلس علاوه بر اینکه به دلیل داشتن بار مالی و عدم تعیین منابع آن با اصل هفتاد و پنجم قانون اساسی مغایر است به دلیل اینکه قانونگذاری جدید بوده و درصدد اصلاح قانون است نه بیان مراد مقنن، مغایر اصل هفتاد و سوم قانون اساسی و تفسیر شورای نگهبان از این اصل نیز تلقی هست اصلح است طرح پیشنهادی با توجه به میزان افزایش اعتبارات جبران خدمات کارکنان دولت در قانون بودجه سال 1397 کل کشور به صورت اصلاحیه ای بر قانون پیشنهاد شود تا از این جهت با اشکال مواجه نباشد.


کلید واژه ها: قانون - مرکز پژوهشهای مجلس - افزایش - دولت - حقوق - درصد - قانون اساسی - نظام پرداخت - حقوق کارمندان - کارکنان دولت - قانون بودجه - افزایش حقوق - افزایش حقوق کارکنان - حقوق کارمندان دولت - بالاترین - نظام - مجلس - کارمندان - کارکنان - کارمندان دولت - جدید - کشور - شورای نگهبان - میزان - بودجه - شورای - گزارش - مصوبه مجلس - مالی - درست

آخرین اخبار سرویس:
بازگشت به خویشتن، بازگشت به اسلام است

استایل خیلی متفاوت "نیوشا ضیغمی" /عکس

نمایندگانی که در یک ماه گذشته دیر به مجلس+ جدول

اوقات شرعی بیست و نهم خرداد شیراز

مهران رضایی, سیدمهدی امامی جمعه, محمد بیدهندی ارائه نظریه وزن کشی ساحات انسانی در تحلیل الگوی تصمیم گیری بر مبنای آرای فلاسفه متعالیه

تصاویر بیش از حد لاکچری خانم سوپراستار

آبشاری زیبا در آمل/ عکس

دکتر محمدعلی میرعلی مبارزه با حاکمیت طاغوت در اندیشه و رفتار سیاسی امام خمینی (ره)

دکتر سید اصغر جعفری راهبردهای امت اسلامی برای مقابله با نظام سلطه از دیدگاه امام خمینی (ره)

چه کسانی جلوی همایش آسیب های اجتماعی را گرفتند؟

بوسه "نوید محمدزاده" بر صورت "هوتن شکیبا" + عکس

سیّد حسین شفیعی دارابی اثبات بطن قرآن در پرتو آیه «ما فَرَّطْنا فِی الْکِتابِ مِنْ شَیْ ءٍ»

محرم عباسی, حسین خنیفر, مائده السادات واعظ موسوی, میثم صمیمی بررسی تأثیر مدیریت منابع انسانی اسلامی بر عدالت سازمانی، رضایت شغلی و ترک خدمت کارکنان

آنهایی که طرح «نکاشت» را مطرح می کنند باید از جریان انقلاب حذف شوند

هیات مدیره جدید کنفدراسیون صنعت ایران

خوارزمی و تمام مشکلات یک دانش آموز برای رسیدن به جایزه/ سازمان ها به طرح من می گویند طرح بچه مدرسه ای!

اگر می دانستید چرا خداوند به غم و اندوه مبتلایتان می کند!

آیین نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه های نقدی و غیرنقدی تصویب شد

واردات «خاک برای خواب گربه» با دلار دولتی!

محمدجواد اسکندرلو بررسی مصداق انحصاری السابقون الاوّلون در آیه 100 سوره توبه

سربازی که دستور حاج قاسم سلیمانی را اطاعت نکرد!

بال هواپیمای بازیکنان تیم ملی عربستان دچار آتش سوزی شد+ عکس

سعید مسعودی پور, بهروز قاسمی طراحی چارچوب تبلیغات اجتماعی برای جلب کمکهای مردمی مبتنی بر الگوی دینی

شجاعت اصغر و ابراهیم و دستمال سرخ ها به ما روحیه می داد

عکس خانوادگی خانم بازیگر در کنار همسر کارگردانش

مهدی مقیمی بررسی تاثیر کیفیت زندگی بر جرم سرقت

دکتر حسین راغفر، دکتر اسماعیل صفرزاده، فهیمه علی اکبری سلامی اندازه گیری شاخص نابرابری چند بعدی در مناطق شهری ایران 1392-1368

دکتر علی شیرخانی ، آقای هادی ترکی تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر حوثی های یمن

فرزانه احمدیان یزدی، دکتر مسعود همایونی فر، دکتر محمدحسین مهدوی عادلی، دکتر محمدعلی فلاحی،دکتر سید محمد حسینی انباشت سرمایه های ملموس و ناملموس در ایران با تأکید بر نقش رانت منابع طبیعی

متن چند پیامک تهدیدآمیز به نمایندگان

آشفتگی الگوی بارش در ایران

صیادی تورانلو, سپیده ثقفی پیامدهای اخلاق کار اسلامی

تیپ پر زرق و برق «کتایون ریاحی» در یک مراسم/عکس

روح الله محمدعلی نژادعمران، حسام امامی دانالو مقایسه تطبیقی دیدگاه حرالّی اندلسی و علامه طباطبایی در تفسیر هبوط حضرت آدم

ابعاد حادثه ایرانشهر دقیقاً بررسی و به مردم گزارش شود

محسن احمدآخوندی واکاوی مفهوم تبیین و گونه های مختلف آن در آیه 44 سوره نحل

بزرگداشت آیت الله شب زنده دارجهرمی در جهرم برگزار می شود

ایرج بابایی، اسماعیل کشاورز صفی یی مفهوم خطا و نقش آن در ساختار طبقه بندی مسئولیت مدنی

دکتر محمدعلی خورسندیان، فرهاد محمدی بصیر الزام به اجرای عین تعهدات قراردادی در حقوق ایران در مقایسه با اسناد نوین حقوق خصوصی

نمایی نزدیک از چشم گربه

دکتر محمد شورمیج تأثیر انقلاب اسلامی بر مناسبات عربستان با ایران در دهه نخست نظام جمهوری اسلامی

ست های پیشنهادی با دامن های بلند

مدل شومیز ساده

کانال اطلاع رسانی برای شهدای خراسان جنوبی ایجاد شود

راه فرزندم را ادامه می دهم/ همچنان در مسیر مقاومت زندگی می کنیم

مجید معارف، شادی نفیسی، زهرا مقیمی شأن تعلیمی روایات تفسیری از دیدگاه علامه طباطبایی و اصول تفسیری

شورای امنیت بر راه حل سیاسی بحران یمن تاکید کرد

انتقاد به مدیریت شهری در راستای بهبود وضعیت است

ورود مدعی العموم به مسائل خدمات شهری در راستای حفظ حقوق عامه

انتخابی دیگر از کتاب الف لام خمینی ایران بدون شاه، یک ایران خوب خواهد شد/ رایج ترین پرسش خبرنگاران از آیت الله چه بود؟

سیف از دو نماینده مجلس شکایت کرد

العالم / معاون ستاد ارتش امارات در ساحل غربی یمن به هلاکت رسید

تصویری ناب و دیده نشده از وادی السلام نجف

حریم فراموش شده

طرح «حقوق و مزایای مدیران» در دستور کار مجلس

کمیسیون اصل 90 مجلس چه وظایفی دارد؟

احمد آقایی زاده ترابی تحلیل سیر اندیشه مفسّران در تفسیر «وَ عَلَّمَ آدَمَ الأَسْماءَ کُلَّها»

50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

تجمع دانشجویان در اعتراض به احکام سنگین

درخواست 100 میلیاردی مدیرعامل سروش!

پشت پرده ائتلاف مقتدی صدر با رقیب سرسختش/ آیا العبادی، مقتدی صدر و هادی العامری را دور می زند؟

دکتر مسلم آقایی طوق نگاه تطبیقی به صلاحیت هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نسبت به ابطال مقررات

مادر خبرنگار شهید سوری: راه فرزندم را ادامه می دهم/ همچنان در مسیر مقاومت زندگی می کنیم

با جداسازی منابع درمان تامین اجتماعی موافق نبودم/تضمین می دهم که پول کارگران به تامین اجتماعی بازگردد

محمد نصیری، محسن اسماعیلی پذیرش قول امین در فقه امامیه و آیین دادرسی مدنی

حکم استفاده از تافت و مواد نگه دارنده مو برای وضو

50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

لست بدترین طیارت جنگی امریکایی

مجری معروف و محبوب تلویزیون در گذر زمان/عکس

خیابان فرشته در قُرق بچه پولدارها/ عکس

عناوین روزنامه های سیاسی 29 خرداد 97/ عطش حقارت 100 نفره +تصاویر

چهارمین تیم عربی که امشب طعم شکست چشید

عناوین روزنامه های سیاسی 29 خرداد 97/ خروج از پروتکل الحاقی و NPT +تصاویر

عضو جدید شورای اسلامی رشت تحلیف شد

اتباع خارجی در شهرری هم فرصت هستند هم تهدید

تکرار اعتراض و تجمع فرهنگیان بازنشسته 96

جزییات برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر

راننده "بن لادن" گرفتار شد

جا شدن در دل خواستگار با ترفندهای زیر

آیا پیش از بارداری باید داروهایی را که مصرف می کنم تغییر بدهم؟

انتقال فرهنگ ایثار راه موفقیت کشور در همه عرصه هاست

خبرهای خوب مجلس برای رانندگان

مهمترین نکات قبل از ازدواج

عثمان محمدپرست+ زندگینامه

دیگر نیازی به ارائه کپی مدارک در ادارات نیست

اگر خفه ام کنند سازش نخواهم کرد

پاسخ به شائبه ها پیرامون تلگرام طلایی

اشکالی که سید جمال خوانساری را عالمی بنام کرد

خانم مجری در جشن تولد خودمانی «بهنوش بختیاری»/عکس

مروری بر نقش مفاخر فرهنگی در خلق فرصت های اقتصادی در گردشگری

901 کانون مساجد گیلان؛ میزبان طرح غنی سازی اوقات فراغت

فتحی: استعفای خود از نمایندگی را تقدیم هیات رییسه مجلس کردم

نگاهی به مهمترین عملیات موشکی برون مرزی سپاه

روزنامه نگار و مترجم پیشکسوت درگذشت

جدال روزنامه کیهان با روزنامه جمهوری اسلامی

اعتیاد به بازی های کامپیوتری اختلال رفتاری است؟

سورپرایز تیم امنیتی بولتون برای ایران چیست/ هشدار در باره همکاری تازه مریم رجوی و یاران ترامپ

برد سه شیرها در لحظه آخر

نشست فرهنگی ایران و ایتالیا در رم

گزارش تصویری: بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین دکار احمد احمدی در مسجد اعظم قم

استفساریه افزایش 20درصدی حقوق کارمندان غیرقانونی است

استفساریه افزایش 20درصدی حقوق کارمندان غیرقانونی است