مطالب مرتبط:
مرمت آثار تاریخی خمین 50 میلیارد ریال نیاز دارد
سامانه هشدار سریع در تهران آثار ثانویه زلزله را کاهش می دهد
برپایی نمایشگاه آثار تجسمی«قلم زنی قرآنی» در جشن رمضان لنده
عجیب ترین آثار باستانی که بصورت تصادفی پیدا شده اند!+ تصاویر
پیام تسلیت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در پی درگذشت حجت الاسلام حسنی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 خرداد 1397 ساعت 08:352018-05-25سياسي

ثبت آثار تاریخی در سامانه وزارت اقتصاد


معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرد: وزارت امور اقتصاد و دارایی که وظیفه ثبت آثار تاریخی را بر عهده دارد، - پذیرفته هر شی ء که در سامانه "جام" قرار بگیرد به منزله ثبت در اموال دولتی است و این روند به دستیابی به آمار دقیق از اشیاء کمک می کند.

شعار سال:" محمد حسن طالبیان که یک شنبه 23 اردیبهشت در نشست خبری تشریح برنامه های هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها در سازمان میراث فرهنگی سخن می گفت، بیان کرد: از طریق ایجاد و توسعه موزه ها در حوزه های مختلف می توان بیشتر به جامعه وصل شد و به حفظ هویت و تاریخ ایران کمک کرد.

البته بسیاری از نهادها و دستگاه ها این باور را ندارند که موزه جزو نیازهای اصلی است وباید تلاش کرد که این باور در جامعه و دستگاه های مختلف ایجاد شود.

او همچنین در مورد برنامه های در دست اجرای این معاونت به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها توضیح داد: علاوه بر رایگان بودن موزه های تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در روز جهانی موزه، یعنی 28 اردیبهشت ، در طول هفته میراث فرهنگی نیز موزه های سازمان میراث فرهنگی برای گروه های دانشجویی و دانش آموزی رایگان خواهد بود.

وی با اشاره به شعار امسال ایکوم برای روز جهانی موزه ها یعنی "ارتباط خلاق و نوین موزه ها، رویکردهای جدید، مخاطبان جدی" بیان کرد: شعار امسال بحث مفهومی به دنبال دارد.

موزه ها مکان های آموزشی، پژوهشی و نهادهای فرهنگی مهم جامعه هستند و ارتباطات خلاق و نوآورانه می تواند پیوند موزه ها را با جامعه بیشتر کند.

او با بیان اینکه حضور بیشتر و پررنگ تر کودکان و نوجوانان در موزه ها اهمیت دارد، ادامه می دهد: موزه ها به توسعه پایدار و ساختن آینده کشور کمک می کنند، درنتیجه در سرزمینی که موضوعات مختلف برای ایجاد موزه وجود دارد، باید به ایجاد موزه ها با موضوعات مختلف پرداخت.

وی اضافه کرد: در سال 97 اداره کل موزه ها تلاش می کند که این رویکرد انتقال فرهنگ در راستای توسعه پایدار و گسترش و فراگیری موضوع ایجاد موزه را به صورت جدی دنبال کند.

مشارکت بخش خصوصی می تواند به توسعه موزه ها کمک کند و یکی دو سال اخیر شاهد نتایج خوب این مشارکت بودیم.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه موزه های تخصصی نقش بسیار مهمی در توسعه فرهنگ عمومی جامعه دارند و مردم را با مسائل گوناگون آشنا می کنند، افزود: با توجه به تأکید رییس سازمان میراث فرهنگی قرار شد امسال بخش نرم افزاری موزه ها در کنار کارهای سخت افزاری در اولویت قرار گیرد.

استفاده از تکنولوژی و خدمات الکترونیکی اعم از بلیت فروشی و سایر خدمات، جزو تکالیف اصلی اداره کل موزه هاست و باید این مسئله را در اولویت قرار دهد.

به ویژه با توجه به شعار امسال برای داشتن مخاطب های جدید باید از این ظرفیت کمک گرفت.

او با بیان این که باید نهادها، انجمن ها و دستگاه های مختلف را برای ایجاد موزه ترغیب کرد، ادامه داد: در بحث اموال فرهنگی کار ویژه ای انجام می شود، حدود 251 موزه به میراث فرهنگی وابسته است، تقریباً تصاویر، اطلاعات و شناسنامه اکثر اشیای این موزه ها در سامانه قرار گرفته است.

باید سایر دستگاه ها را نیز ترغیب کرد که اموال فرهنگی خود را در این سامانه قرار دهند.

طالبیان با بیان این که خوشبختانه وزارت امور اقتصاد و دارایی که این اشیا را ثبت می کند، پذیرفته هر شی ء که در سامانه "جام" قرار بگیرد به منزله ثبت در اموال دولتی است و این به دستیابی به آمار دقیق از اشیا کمک می کند، افزود: از طریق ایجاد و توسعه موزه ها در حوزه های مختلف می توان بیشتر به جامعه وصل شد و به حفظ هویت و تاریخ ایران کمک کرد.

البته بسیاری از نهادها و دستگاه ها این باور را ندارند که موزه جزو نیازهای اصلی است، باید تلاش کرد که این باور در جامعه و دستگاه های مختلف ایجاد شود.

وی با اشاره به این که سال گذشته هر هفته یک موزه ایجاد شد و پیش بینی می شود در سال 97 هر پنج روز یک موزه ایجاد شود، اضافه کرد: تقریباً به هر استانی که سفر کرده ام تعدادی از مردم آن استان آمادگی خود را برای راه اندازی موزه های خصوصی اعلام کردند و پیش بینی می شود این رویکرد در ادامه سال 97 بیشتر شود.

او با بیان این که در موضوع حفاظت و مرمت اشیای موزه ای باید کار گسترده ای انجام شود، تاکید کرد: اگر بستر آن در دستگاه ها، نهادها و مجموعه دارها ایجاد شود دیگر فارغ التحصیل بیکاری در رشته های مربوط با این حوزه وجود نخواهد داشت.

بسیاری از اشیای تاریخی نیاز به تحقیق، مرمت و مراقبت دارند.

این امر می تواند نقش مهمی در اشتغال زایی داشته باشد.

وی با اشاره به تلاش های انجام شده در حوزه ثبت، تعیین حریم، برگزاری دوره های آموزشی در این سازمان اظهار کرد: این اقدامات امسال با توسعه کمی و کیفی بیشتری مواجه می شوند.

رویکردهای جدیدی در برگزاری نشست های حرایم و ثبت ایجاد شده است.

تمرکز بر ثبت پرونده ها به ویژه پرونده های مشارکتی از دیگر تکالیف حوزه ثبت و احیا است.

او با بیان این که امسال در حوزه امور مربوط به پایگاه های میراث فرهنگی تلاش بیشتری می کنیم که تشکیلات و ساختار متناسب پایگاه ها به نتیجه برسد، افزود: گسترش فعالیت های چندرشته ای، سامان دهی محوطه ها، ایجاد زیرساخت ها برای بازدیدکنندگان، توسعه حفاظت فیزیکی و الکترونیک، برگزاری نشست ها و کارگاه های تخصصی و.

از دیگر برنامه های این اداره کل در سال 97 است.

طالبیان همچنین در تشریح فعالیت های حوزه حفاظت و مرمت گفت: موضوع مشارکت بیشتر با بخش خصوصی، توجه به مناطق مرزی، محروم و روستاها، توجه به مناطق کمتر شناخته شده، نظام مند کردن فعالیت های مرمتی از طریق احکام مرمت، پایش بهتر و نظارت دقیق تر، پیگیری طرح های اشتغال زا و.

از فعالیت های این حوزه است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ارائه 880 پروژه مشارکتی در مرمت و موزه خصوصی با جزییات به سازمان برنامه وبودجه خبر داد و افزود: با احتساب سایر پروژه های میراثی امسال حدود 2هزار پروژه اجرایی می شود.

او با بیان اینکه تلاش می شود که شفافیت در اعتبارات و طرح ها به صورت آنلاین در دسترس همگان باشد، افزود: برنامه های ظرفیت سازی برای ساکنان بافت، تهیه فهرست بها که 70 درصد آن انجام شده است و موضوع نظام مهندسی مرمت یکی از فعالیت هایی است که در سال میراث فرهنگی که آغاز آن از هفته میراث فرهنگی است را دنبال می کنیم.

ضعف موزه ها در گذشته هم به گردن دولت گذشته افتاد محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی نیز در این نشست خبری اظهار کرد: وضعیت موزه های کشور در سطح خوبی قرار دارد.

وقتی دولت جدید در صدر امور قرار گرفت وضعیت واقعاً بدی به ویژه در موزه های بزرگ نظیر سعدآباد؛ موزه ملی، نیاوران و گلستان بود، ما در بدو کار طرحی اورژانسی برای همه موزه ها در نظر گرفتیم و اکنون وضعیت بهتری را در موزه ها شاهد هستیم.

او با اشاره به برگزاری سه نمایشگاه بزرگ از کشورهایی مانند ارمنستان، کره جنوبی و فرانسه در تهران در سال های گذشته تا امروز ادامه داد: آخرین نمایشگاه یعنی "لوور در تهران" جایگاه نظام موزه داری کشور را ارتقا داد و شرایط را برای توسعه همکاری های بین المللی فراهم کرد کهمی توان آن را موفقیت بزرگی برای نظام موزه داری است.

وی با اشاره به بازدید 15هزار و 600 نفر در یک روز از نمایشگاه لوور گفت: این نشان می دهد که اگر اتفاقی درخور را ترتیب دهیم این ظرفیت ها وجود دارد.

وقتی این تعداد از افراد برای دیدن این نمایشگاه صف می کشند آن هم از همه اقشار جامعه نشان می دهد که اگر ظرفیت و اتفاق خوب ایجاد شود مردم به موضوعات فرهنگی علاقه مند هستند.

موزه لوور در بالاترین روز بازدیدش با 60میلیون توریست 30هزار نفر بازدیدکننده دارد که بیشتر ازسوی گردشگران خارجی است، یعنی از هر 100بازدیدکننده یک نفر ممکن است فرانسوی باشد، درحالی که در ایران اوج بازدیدکنندگان خارجی از موزه ها نهایت دو میلیون بازدید در سال است و در ایران 99درصد بازدیدکنندگان ایرانی هستند.

این نشان دهنده ظرفیت داخلی ماست.

مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی با تکرار حرف های سال های گذشته خود در مورد افزایش ایجاد موزه های خصوصی در کشور به گونه ای که هر پنج روز یک موزه در سال 97 راه اندازی می شود، ادامه داد: اما پیش بینی می شود که تعداد از این بیشتر شود.

مطالبات مردم در ایجاد موزه و بهینه شدن موزه نقش جدی در توسعه موزه ها دارد.

خوشبختانه مطالبات اجتماعی برای ایجاد موزه ها بیشتر شده است و این مهم ترین اتفاقی ست که در سال های اخیر رخ داده است کهبالا رفتن توقعات اجتماعی در حوزه موزه های مهم است.

ایران در موزه داری از چین جلوتر است او افزود: چین در افق دوردست خود اعلام کرده برای هر 250هزار نفر در آینده، یک موزه داشته باشیم ما 650 موزه در کشور داریم و این یعنی برای هر 125هزار نفر یک موزه در کشور داریم.

به گفته او براساس این آمار، ایران از چین در امار ورود گردشگر به موزه ها جلوتر و موفق تر است.

کارگر همچنین از بازسازی موزه ایران باستان به عنوان یکی از پروژه های مهم سال 97 اشاره کرد و افزود: پس از 80 سال این موزه با استانداردهای جهانی کاملاً بازسازی می شود.

هنوز اولویت مان حفاظت از بناهای تاریخی است فرهاد نظری، مدیر اداره کل دفتر ثبت نیز در صحبت هایی تغییر تلقی جامعه از میراث فرهنگی را یکی از اقداماتی دانست که امسال این دفتر در دستور کار خود دارد.

وی با بیان این که اگر بخواهیم در تاریخ خود بازاندیشی کنیم، این تغییر نگاه به ما کمک می کند، افزود: شرایط به گونه ای است که اکنون در راس کارها باید به فکر حفاظت از بناهای تاریخی و رعایتقوانین باشیم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ 23 اردیبهشت 97، کد مطلب: 97022312816:
کلید واژه ها: میراث فرهنگی - سازمان میراث فرهنگی - موزه - فرهنگی - فرهنگ - میراث - هفته میراث فرهنگی - صنایع دستی - جامعه - توسعه - رییس سازمان میراث فرهنگی - گردشگری - آثار تاریخی - جهانی - تاریخ - معاون - برنامه - تاریخی - رایگان - اقتصاد - وزارت اقتصاد - اموال دولتی - وزارت - نشست خبری - نوجوانان - ارتباطات - خلاق - دانشجویی - کودکان - انتقال

آخرین اخبار سرویس:
فرمانده سپاه: توان افزایش برد موشک ها به بیش از دو هزار کیلومتر را داریم ولی فعلا این سیاست ما نیست

قطار تربت حیدریه به ایستگاه آخر رسید

سرلشکر جعفری از خانواده شهدای هسته ای تقدیر کرد

اهمیت به نخبگان یک اصل در کشورهای پیشرفته است

سالیانه 8 میلیون تن محصولات تراریخته کشاورزی وارد کشور می شود/موافق تولید محصولات تراریخته کشاورزی هستم

سخنان رییس شورای قم درخصوص لایحه مالیات بر ارزش افزوده

سرلشکر جعفری در جمع خبرنگاران عنوان کرد سازش با امریکا یعنی مرگ انقلاب اسلامی

اخراج برخی افراد به دلیل همکاری با هیئت تفحص از سازمان هدفمندی یارانه ها

شهید دانشمند کم حرف و راز نگه دار بود

قطعات بتنی نخاله های ساختمانی زنجان بازیافت می شود

رییس مجمع عالی نخبگان منطقه 2 استان مازندران معارفه شد

اول ثبت جهانی بیشاپور سپس رسیدگی به آثار موزه روباز

آیین بزرگداشت استاد تراز انقلاب اسلامی با حضور فرمانده سپاه آغاز شد

بازداشت یک نفر درارتباط با پرونده ایرانشهر/ او به متهم اصلی سلاح داده

اخبار 20:00 دوشنبه 28 خرداد 1397 یزد

سخنان رییس شورای قم درخصوص لایحه مالیات بر ارزش افزوده

حقوق و دستمز مقامات؛ طرحی که بد جور رای نیاورد/ 97 نماینده یا غایب بودند یا در رای گیری شرکت نکردند!

آثار شریعتی هنوز بصیرت های بنیادینی دارد/ چرا شریعتی، شریعتی شد؟

تربیت مدرسان سند تحول بنیادین از میان طلاب و روحانیون

کرمانشاه مقصد بعدی خواننده حاجیلیتو در کنسرت های استانی/قطعه جدید حاجیلی کُردی یا شیرازی خواهد بود

اجرای «طرح فلاح» در سراسر کشور

شهید دانشمند کم حرف و راز نگه دار بود

سیاسیون عراق و ائتلافی برای ثبات

برگزاری اردوهای علمی خارج از کشور، ممنوع/ نباید اجازه دهیم هرفردی وارد مدارس شود

استخدام سالن کار خانم در غذای آماده پونه

استخدام تعدادی دوزنده خانم در تولیدی پوشاک

استخدام نیروی اجرایی نصب در گروه صنعتی لابل

کشف تخلفات مالی در شورا ممکن نیست/رانت ایجاد شغل به عنوان عضو شورای شهر

اراده مقامات سوریه حل بحران این کشور از طریق سیاسی است /باید به آینده سوریه خوش بین باشیم

نصب گنبد جدید حرم امام حسین(ع) بر روی گنبد فعلی/ قطر گنبد 1.5 برابر می شود

قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

هوش مصنوعی IBM پای مناقشه ای جالب با انسان نشست

اخراج برخی افراد به دلیل همکاری با هیئت تفحص از سازمان هدفمندی یارانه ها

با انتشار اسناد خزانه پرداختی ها به روز می شود/ تعیین سقف خدمات پاراکلینیک تکذیب شد

زندگی استاد احمدی سراسر جهاد و مجاهدت بود/ عالم عامل به تمام معنا روحانی

یک مسابقه خانگی جایگزین شهرزاد پرحاشیه می شود

بازگشایی پیاده راه 17 شهریور در چند فاز

اقتصاد متزلزل ترکیه پاشنه آشیل اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری

وزیر آموزش و پرورش: جامعه باید مطمئن باشد اگر خطایی رخ می دهد سیستم با آن برخورد می کند

حقوق عاطفی زنان در دیدگاه قرآن

قیمت هر مترمربع مسکن 32 درصد افزایش یافت

محمد علیزاده در 1دقیقه و 13ثانیهترانه خوانی می کند

احکام قضایی دانشجویان تجدیدنظر می شود

16 امضاکننده "تسلیم نامه" در برابر ترامپ چه کسانی بودند؟ + عکس

دولت 7 هزار و 232 میلیارد تومان بدهی مکلفی به شهرداری دارد

حرکت خدا پسندانه خادم یک نمازخانه بین راهی + تصاویر

طرح دستمزد مقامات باعث افزایش 16 میلیونی حقوق مدیران شده است

رییس سازمان محیط زیست: سالیانه 8 میلیون تن محصولات تراریخته کشاورزی وارد کشور می شود/موافق تولید محصولات تراریخته کشاورزی هستم

تصاویر/رژه سپاه در سوریه

کمبود 57 قلم داروی خارجی در کشور

اخبار 16:45 دوشنبه 28 خرداد 1397 یزد

ناجا: هیچ حکمی برای تخلیه ویلا دریافت نکرده ایم

مهاجری: جمنا یک دکان موقت و فصلی است/ این از انگشت شمار حرف های درست آقای قالیباف است؛ آن هم با حداقل 12سال تاخیر

حکم قصاص محمد ثلاث اجرا شد

اصلاح امور و حرکت در مسیر پیشرفت؛ هدف غایی از نظارت و بازرسی ها

رأی مثبت به بازگشایی مؤسسه الهیات در برلین

اقدامات همراه اول در اینترنت عید فطر از مصادیق مجرمانه است

تربیت مدرسان سند تحول بنیادین از میان طلاب و روحانیو

پیکر شهید «موسوی امین» به شهر خود بازمی گردد/ اعلام جزییات مراسم تشییع

ائتلاف عربی - غربی در الحدیده شکست خورده است

کتابخانه علوم قرآنی مؤسسه ندای ملکوت راه اندازی شد

قطار تربت حیدریه به ایستگاه آخر رسید

استاد تراز انقلاب غیر از عرصه جهاد علمی باید فعالیت جهادی هم داشته باشد/ به زودی شاهد شکست اتحاد آمریکا در یمن خواهیم بود

فیلم جلسه مجلس برای بررسی وضعیت موسسات مالی و اعتباری بازبینی می شود

بازنشر مصاحبه آیت الله خامنه ای درباره دکتر شریعتی

بازداشت یک نفر درارتباط با پرونده ایرانشهر/ او به متهم اصلی سلاح داده

استان یزد رتبه سوم کشور درزمینه اهداء خون

پیکر شهید سیدفاضل موسوی امین به شهر خود بازمی گردد/اعلام جزییات مراسم تشییع شهید

شش نشانه برادر واقعی در کلام امام علی(ع)

53 درصد زائران خانه خدا بانوان هستند

حج با "کالای ایرانی"

مخالفت مجلس با فوریت رسیدگی به لایحه تفکیک ساختار دولت/ تفکیک وزارت خانه صنعت، معدن، تجارت منتفی شد

استخدام مکانیک ماهر و باطریساز با جای خواب در تهران

استخدام تعدادی نیروی رستوران در قم

استخدام نیروی دفتری با حقوق اداره کار در اصفهان

استخدام پیک خودرویی جهت پخش دفترچه در شهر سهند

استخدام یک کمک حسابدار در قم

استخدام مربی زبان انگلیسی خانم برای کار در مهد کودک

فرمانده سپاه: ائتلاف عربی - غربی در الحدیده شکست خورده/ در یمن پیروزی نزدیک است/ توان افزایش برد موشک ها را داریم ولی فعلا سیاست مان نیست

استخدام منشی خانم آشنا به امور اداری و دفتری در تهران

استخدام منشی مجرب خانم برای دفتر دکوراسیون داخلی در قم

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر رنگ کاری جهت زیر کاری در تبریز

انصاری: سامانه ثبت حقوق و مزایا راه اندازی شده/دستگاه ها اطلاعات پرداختی های خرداد را وارد کنند

استخدام نیروی ماهر در کارگاه mdf

استخدام باطری ساز ماهر و نیمه ماهر در محدوده غربِ تهران

استخدام تعدادی نیروی آقا برای کارگاه دمپایی در قم

اکرمی:
 
 وحدت و انسجام نباید فقط در شعر و شعار باشد/ امثال میثم مطیعی ببیند می توانند یک آموزشگاه با افکار مختلف را اداره کنند

علیرضا رحیمی: می خواهند کار FATF را یکسره کنند

دوازدهمین همایش بین المللی انرژی در تهران آغاز به کار کرد

آمریکا به دنبال ایجاد مانع برای اقتصاد ایران است/ستیز داخلی به نفع دشمن است

بودجه نظامی 716 میلیارد دلاری ترامپ را تصویب شر

مسابقات کشتی قهرمانی نوجوانان جهان دو ماه زودتر برگزار می شود/ اعلام برنامه رقابت ها

واکنش چین به اعمال تعرفه های آمریکا

هنوز دولت سامانه ثبت حقوق و مزایا را راه اندازی نکرده است

هنوز دولت سامانه ثبت حقوق و مزایا را راه اندازی نکرده است

دوازدهمین همایش بین المللی انرژی در تهران آغاز به کار کرد

کاهش بهره تسهیلات بانکی از خواسته های کشاورزان گیلان

تکلیف انتخاب مدیرعامل خانه تئاتر چه شد؟

عفو ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور

خانواده، جامعه مدنی و سازمانها؛ مثلث موثر در پیشگیری از کودک آزاری

ثبت آثار تاریخی در سامانه وزارت اقتصاد

ثبت آثار تاریخی در سامانه وزارت اقتصاد