مطالب مرتبط:
حکم قاضی آمریکایی: ترامپ اجازه بلاک کردن مخالفان توییتری خود را ندارد
لیبرمن: اجازه نخواهیم داد ایران در سوریه به اقدامات نظامی خود ادامه دهد
دانشگاه ها در ایام ماه رمضان اجازه افزایش قیمت غذا ندارند
مرتضی آقاخان از آرش برهانی برای پوشیدن لباس شماره 9 اجازه گرفت
دانشگاه ها در ایام ماه رمضان اجازه افزایش قیمت غذا ندارند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 خرداد 1397 ساعت 03:252018-05-24سياسي

عده ای اجازه پیشرفت فلسفه بعد از ملاصدرا را نمی دهند!


رضا برنجکار، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و استاد حوزه علمیه در یکم خرداد و روز بزرگداشت ملاصدرا از وی برایمان می گوید.

- شعارسال:" یک خرداد مصادف با روز بزرگداشت ملاصدرا معروف به صدرالمتألهین است که در مورد نقش این فیلسوف شیعه ایرانی با حجت اسلام و المسلمین رضا برنجکار عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و استاد حوزه به گفتگوی تفضیلی پرداخته ایم که این گفتگو تقدیم خوانندگان می شود.

سه جریان فلسفی در ایران پس از ورود فلسفه یونان ملاصدرا از فیلسوفان مهم شیعه و مسلمان است که در دوره صفویه که یکی از دوره های مهم شکوفایی علم و دانش به خصوص برای تشیع محسوب می شود می زیسته و در کنار دو فلسفه معروف فلسفه مشاء و فلسفه اشراق، فلسفه حکمت متعالیه را ارائه کرده است.

بعد از ورود فلسفه یونان به جهان اسلام سه دوره در فلسفه ایران شکل می گیرد: دوره اول که دوره ترجمه است و شامل قرن های دوم و سوم است، دوره دوم دوره شارحان فلسفه یونانی است که شامل قرن سوم و چهارم است و دوره سوم که دوره تاسیس فلسفه اسلامی است.

در دوره تاسیس فلسفه اسلامی فیلسوفان مسلمان از فلسفه یونان فراتر رفته و دست به نظریه پردازی می زنند که از قرن چهارم و پنجم شروع می شود و فلسفه مشاء نیز متعلق به همین دوران است.

شروع فلسفه مشاء با کندی است که بیشتر حالت مقدمه دارد، اما اصل این فسلفه با فارابی ثبت شده است.

فارابی به عنوان بنیان گذار فلسفه اسلامی شناخته می شود کسی که براساس فلسفه یونان طرح جدیدی داد.

البته بسیاری از عناصر این فلسفه مشاء در فلسفه یونان بود، اما بحث های جدیدی هم در آن وجود داشت.

ابن سینا فلسفه مشاء را تکمیل کرد، اما نقش موثر از آن فارابی بود.

تفاوت فلسفه ملاصدرا با فلسفه مشاء و فلسفه اشراق حکمت متعالیه ملا مصدرا در مدارس علمی اصفهان و شیراز که با هم ارتباط داشتند به وجود آمد.

مدرسه علمی شامل علوم فقه، اصول، حدیث، کلام و فلسفه است.

ملاصدرا دارای ویژگی های مثبت و منفی متعددی است.

یک ویژگی او این بوده که بیشتر از فلاسفه قبل تحت تاثیر و ارتباط با کلام قرار داشته است.

منظور از کلام چیست؟ هر دینی که می آمده دو علم اصلی در ذیل آن دین به وجود می آمده است: 1.

فقه و 2.

کلام.

گاهی فقه به معنای همان تئولوژی (خداشناسی) است که در مسیحیت و یهودیت است یعنی مجموعه معارف استنباط شده از دین و آپولوژی علمی است که دفاع می کند از دین مشابه علم کلام در اسلام.

البته علم کلام مسیحی با علم کلام اسلامی و علم کلام یهودی متفاوت است.

معنایی که برای فقه و کلام در غرب به کار می رود این است که فقه آن دسته از علوم است که از دین استنباط می کنیم و مربوط به عمل است و احکام عملی را مشخص می کند و کلام علمی است که عقاید را استنباط می کند و از حوزه های اعتقادی دفاع می کند.

اصل فلسفه از یونان و غرب است اما اصل فلسفه در اسلام نبوده و در یونان است و این فلسفه همان طور که وارد مسیحیت شد تا قرن 11 و 12 میلادی فلسفه قرون وسطی تحت تاثیر فلسفه افلاطون و فلوطین بود و از قرن 12 به بعد تحت تاثیر فلسفه ارسطو قرار گرفت.

در جهان اسلام وقتی فلسفه ترجمه شد، فارابی فلسفه ای را بنا نهاد که از برخی جهات مثل رابطه خدا و خلق تحت تاثیر فلوطین بود و از برخی جهات هم تحت تاثیر فلسفه ارسطو و آمیخته ای از این فلسفه ها را به کار گرفت.

اما فلسفه ملاصدرا تعامل بیشتری با کلام اسلامی دارد و تاثیر بیشتری از قرآن و روایات پذیرفته است.

فلسفه ملاصدرا متاثر از کدام مشرب فکری است؟ ولی به نظر می رسد که این یک طرف قضیه باشد همان طور که علامه حسن زاده آملی می فرماید: فلسفه ملاصدرا بیش از این که از فلسفه مشاء، اشراق و آیات و روایات تاثیر پذیرفته باشد بیش از همه از عرفان نظری ابن عربی تاثیر پذیرفته است تا جایی که ایشان می فرمایند اگر ما آن عرفان ابن عربی را از فلسفه ملاصدرا بیرون بیاوریم می شود همان حرف های رایج قبلی و روح فلسفه ملاصدرا متاثر از عرفان نظری ابن عربی است لذا در بحث وحدت وجود هم می بینیم که ملاصدرا از وجود و اصالت وجود بحث می کند.

در حالی که ما بحث اصالت وجود را به عنوان پایه در دو فلسفه قبلی یعنی اشراق و مشاء نداشتیم.

در فلسفه یونان بحث اصالت وجود و اصالت ماهیت به این شکل مطرح نیست، اما به نظر می رسد که می توان افلاطون را کاملا اصالت ماهیتی دانست در واقع در نظریه موصول افلاطون که اساس بحث ماهیت است کاملا اصالت ماهیت مطرح است گرچه ماهیت را عینا عنوان نکرده است.

ارسطو خود را اصالت وجودی می نامد، اما به نظر من ارسطو هم اصالت ماهیتی است.

درست است که او خودش از اصالت وجود حرف می زند، اما بعدا می گوید که وجود به معانی مختلفی به کار می رود به معنای جوهر و دیگری به معنای عرض.

اما کدام منظور ارسطوست؟ خودش می گوید جوهر.

جوهر را هم به دو قسمت مادی و غیرمادی تقسیم می کند؛ بنابراین از نظر ارسطو هم باز وجود تعبیر می شود به ماهیت لذا فلسفه ارسطو را هم می توانیم فلسفه اصالت ماهیتی در نظر بگیریم.

در فلسفه های قبل از ملاصدرا گرایش به سمت اصالت ماهیت است.

ملاصدرا اصالت را به وجود داده چرا که از عرفان ابن عربی تاثیر پذیرفته است که در آن اصالت با وجود است و در نهایت هم به نظریه وحدت وجود می رسد.

نظریه حرکت جوهری ملاصدرا نیز سابقه در مباحث عرفانی، چون ابن عربی دارد که فقط ملاصدرا آن را تکمیل کرده است.

در هر فلسفه ای یک اصل اولیه ای وجود دارد و در فلسفه ملاصدرا اصل اولیه اصالت وجود است و اصالت وجود هم در نهایت می رسد به بحث وحدت وجود عرفانی و این اساس فلسفه ملاصدراست؛ لذا فلسفه ملاصدرا به فرموده آیت الله حسن زاده آملی بیش از همه از عرفان ابن عربی تاثیر پذیرفته است.

ملاصدر و افلاطون، اسفار و موصول ملاصدرا وقتی در مورد بحث اصالت وجود صحبت می کند به سراغ موضوع وحدت تشکیکی وجود می رود یعنی وجود حقیقتی است که شدت و ضعف دارد و این مباحث در اول کتاب اسفار ملاصدرا آمده است.

ملاصدرا و شیخ اشراق موصول افلاطونی را برخلاف ابن سینا که آن را کنار گذاشت با تبصره ها و تکمله هایی قبول کردند از این جهت ملاصدرا از افلاطون تاثیر پذیرفته است در نهایت ملاصدرا در بحث علت و معلول به بحث های شخصی وجود می رسد.

آتشی که آخر عمر بر خرمن ملاصدرا افتاد قرآن بود چرا ملاصدرا در آخر عمرش عنوان می کند که عمری را که صرف علومی، چون فلسفه کردم هدر دادم و باید زودتر متوجه قرآن می شدم؟ مگر قبلا متوجه قرآن نبوده است؟ ما به دو روش می توانیم از روایات استفاده کنیم: یکی روش تمسک به قرآن و روایات است این در حالی است که وقتی به نتیجه ای رسیده ایم به دنبال آیه و روایتی می گردیم که با بخش نتیجه ما همخوانی داشته باشد مثل همین الان که وقتی می خواهند رشته ای در دانشگاه را اسلامی کنند همان متون غربی را از پایه حفظ می کنند و می گردند و آیات و روایاتی را برای بخش هایی از آن پیدا می کنند که این روش، روش اشتباهی است.

اما روش درست این است که از اول سراغ قرآن و روایات برویم آن ها را تئوریزه کنیم و برای آن ها استدلال عقلی پیدا کنیم یعنی اول ببینیم قرآن چه می گوید نه آنکه ببینیم ابتدا افلاطون و ارسطو چه می گویند و بعد تلاش کنیم به هر نحوی شده این نظریات را به قرآن و روایات بچسبانیم.

یک تفاوت ابن سینا و شیخ اشراق با ملاصدرا این است که آن ها فلسفه خودشان را بیان کردند و نیامدند آیات و یا روایات را با فلسفه خودشان تطبیق دهند و لذا مخالفت هایی که در جهان اسلام با این دو فرد شده کمتر از مخالفت هایی است که با ملاصدرا شده است چرا که ملاصدرا براساس فلسفه خودش آیات قرآن و روایات را تفسیر به رای می کرده است.

ملاصدرا فلسفه خود را از آیات قرآن و روایات نگرفته است یعنی این طور نبوده که قرآن و روایات را به صورت مستقیم و جدای از فلسفه های یونانی و یا حتی عرفان ابن عربی مطالعه کند، سپس الهام بگیرد و براساس قرآن فلسفه جدیدی را طراحی کرده و نظریه پردازی کند و این چیزی است که ما از گذشته تا امروز همیشه لازم داشته ایم.

ملاصدرا از قرآن و روایات استفاده کرده، اما اصل و جسمش را از فلسفه ای گرفته که از یونان بوده و روحش را از عرفان ابن عربی سنی اشعری و شافعی مذهب گرفته است.

به پرسش های جدید پاسخ قدیمی نمی توان داد/ با ملاصدرا فلسفه خاتمه نمی یابد معتقدم که در انقلاب اسلامی جای چنین فلسفه ای که از ابتدا و از مبنا سراغ قرآن و وروایات برود خالی است و عده ای اجازه فعالیت و گفتگو در این حوزه را نمی دهند به عنوان مثال بار ها از ما و دیگر فعالین حوزه فلسفه خواسته شده است که بگوییم ملاصدرا تمام حرف ها را در فلسفه گفته و لذا علم در این حوزه تمام شده و ما علوم انسانی اسلامی را هم از ملاصدرا درآورده ایم.

جواب این است که پرسش های امروز و پرسش هایی که بعد از انقلاب اسلامی برای ما مطرح شده برای ملاصدرا در 400 سال قبل مطرح نبوده است.

هر زمانی پرسش ها و پاسخ های خودش را می خواهد لذا به پرسش های جدید نمی توان پاسخ های قدیم داد.

روش صحیح این است که وقتی به پرسش هایی برمی خوریم ابتدائا جواب آن ها را از دل قرآن و روایات جستجو کنیم و بعد از آن نظریه پردازی بکنیم در عین حال از همه از ابن سینا تا ملاصدرا هم هر جایی راه رفته آن ها درست است را بپذیریم، اما در یک نظام جدید که طراحی شده که مسائل جدید را حل بکند اصل را خود قرآن قرار دهیم نه نظرات عرفانی ابن عربی.

چرا نقد به ابن عربی در بین علمای شیعه بالاست؟ علمای شیعه نظریه وحدت وجود ابن عربی را نمی توانند بپذیرند.

این نظریه عنوان می کند تنها یک وجود که آن هم خداست وجود دارد و بقیه موجودات تجلی وجود خداوند هستند، اما علمای شیعه می گویند غیر از خدا نیز موجودات دیگر وجود دارند که خدا آن ها را آفریده است که این با آموزه آفرینش در علم کلام اسلامی و قرآن و روایات هم انطباق دارد در اینجا صفت خالقیت برای خدا مطرح است و دیگر اینکه این موجودات واقعیت دارند و توهم نیستند، اما در نگاه ابن عربی تنها یک موجود وجود دارد و غیر از او موجود دیگری نیست لذا وجه خالقیت خدا مغفول می ماند.

عده ای گفته اند ابن عربی عرفانش را از عرفان شرق عالم و هند و عده ای هم گفته اند از عرفان در غرب و در خود اروپا و در میان مسیحیت.

شاید منظور ملاصدرا از آنکه می گوید دیر قرآن را دریافتم این بوده که ای کاش از اول تمام این فلسفه یونان و عرفان ابن عربی را رها می کردم برای پرسش هایم به خود قرآن مراجعه می کردم از خود قرآن فلسفه جدیدی درست می کردم.

نه اینکه فلسفه قبلی را می گرفتم عرفان ابن عربی را هم در آن وارد می کردم و بعد قرآن و روایات را به نفع این فلسفه تأویل می کردم.

ملاصدرا وارد شاخه های دیگر علوم نشده است تفاوت دیگر ملاصدرا با دیگر فلاسفه، چون فارابی، ابن سینا و فلاسفه یونان، چون افلاطون و ارسطو در این است که وارد عرصه های مختلف علوم، چون سیاست، اخلاق، شیمی، طب، ریاضی و موسیقی نشده است و افرادی مستقل از ملاصدرا در پی این بودند که از فلسفه او مباحث سیاسی و .

را استخراج کنند، اما خودش مستقلا این کار را نکرده است.

او در حوزه اخلاق مطالبی در ضمن کتاب ها دارد، اما اینکه مستقلا کتابی در فلسفه اخلاق و یا حتی در علم اخلاق بنویسد به این شکل وارد نشده است، اما چیز هایی دارد که می شود از آن مطالبی را استخراج کرد.

عموما تالیفات ملاصدرا در چهار دسته مباحث عام وجود، الهیات، طبیعیات و علم النفس دسته بندی می شود.

منتقدان فلسفه همیشه طرد می شده اند حتی خود ملاصدرا ملاصدرا با فقها و متکلمین و فلاسفه مشاء زمان خودش رابطه چندان خوبی نداشته است.

او در اوج علمی جهان اسلام در اصفهان که مرکز علمی جهان تشیع است اصفهان را رها می کند و در روستای کهک قم ساکن می شود برخی علت آن را تبعید عنوان می کنند و عده ای هم معتقدند که خودش به آنجا رفته است.

دلیل این طردشدگی این بوده که در آن زمان مخالفت ایشان با فلسفه رایج زمان یعنی فلسفه مشاء بوده است.

فقها و متکلمان هم می گفتند ملاصدرا مخالف دین است یعنی نسبت به ملاصدرا و ملاصدرا نسبت به این ایشان دید انتقادی دارند و به نحوی از جامعه آن زمان طرد شده است.

مثل همین امروز که اگر به بخشی یا نظریه ای از فلسفه اشکال کنیم می گویند تو ضد فلسفه هستی در حالی که واقعا اینگونه نیست با ملاصدرا هم همین گونه برخورد می کردند و می گفتند او به خاطر نظریاتی، چون وحدت وجود که از عرفان ابن عربی گرفته بود با ابن سینا مخالف است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری دانشجو، تاریخ انتشار: 2خرداد1397، کدخبر: 686653: www.

snn.

ir
کلید واژه ها: فلسفه - اسلام - یونان - دانشگاه تهران - علمی - اسلامی - فارابی - ایران - دانشگاه - ویژگی های مثبت - مسلمان - تهران - گفتگو - خرداد - تفاوت - معروف - حوزه علمیه - خوانندگان - شیعه - علوم - شروع - ایرانی - گفتگوی - اصفهان - یونانی - متفاوت - مسیحیت - پیشرفت - ترجمه - مدارس

آخرین اخبار سرویس:
کشته شدن زن ایرانی توسط چند افغانستانی به دلیل ضرب و شتم در شهرری کذب است/ علت مرگ توسط پزشکی قانونی در دست بررسی است

هدیه گرانبهای دلواپسان مجلس به آمریکا/ با تصویب نشدن اف ای تی اف، چه زیان بزرگی به مردم وارد می شود؟

قوه قضاییه در احکام دانشجویان تجدیدنظر کند

اعتیاد دانش آموزان شیرازی را تهدید می کند

کادرسازی، فرایند برنامه ریزی راهبردی در قوه قضاییه

پاسخ بنیاد مستضعفان به ابهامات ساخت پلاسکو

واقعیت ماجرای کشته شدن زن ایرانی توسط چند تبعه افغان

دریور صوفی در ایران اعدام شد

اهدای هدیه ایده برتر در استان خوزستان

ضرغامی: نوکیسه ها برای خود حق بیشتری قائلند

شبکه های داخلی رقیب تلگرام اشتهای صد میلیاردی پیدا کرده اند/ فیلترینگ به جای ساماندهی، آشفتگی شبکه های اجتماعی را در پی داشته است

تلاش امارات برای ترمیم چهره خود در میان افکار عمومی جهان

ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

یک نماینده مجلس استعفا کرد

استفاده از پلاک های دیجیتال در کالیفرنیا کلید خورد

پیشنهاد روسیه و عربستان به اوپک چیست؟

نتایج رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور

پلاک به پلاک تهران قصه دارد

مردم وقتی اعتماد می کنند که بدانند منابع آنها حیف ومیل نمی شود/قدرت بدون عدالت هیچ ارزشی ندارد

شکایت رییس کل بانک مرکزی از 2 نماینده

واکنش کارشناسان به #نامه_تحقیر

کیفیت اجرایی Resident Evil 2 Remake روی کنسول های میان نسلی مشخص شد

تائه یونگ: سوئد منافذ را بست و به ما فرصت نداد

صالحی: از منافع ملی به نحو احسن دفاع می کنیم

مشارکت 68 درصدی ایلامی ها در پرداخت صدقه

اولین جلسه رسیدگی به پرونده تعاونی ثامن الحجج برگزار شد

امضای تفاهمنامه تهران و بغداد برای تسهیل تردد زوار اربعین

ماجرای دروغ تعرض به 6 دانش آموز لرستانی چه بود؟

درخواست کمیسیون آموزش برای اصلاح ماده 90

اعتراض داوطلبان آزمون های ورودی دانشگاه ها

آسمان پایتخت 2 روز آینده صاف است

طرح حذف کپی مدارک در ادارات به کجا رسید

قطع برق ایستگاه های پمپاژ آب طرح های نیشکر و خطر بیکاری 19 هزار کارگر نیشکر

آقای روحانی نگذارید انبارهای خودروسازان به روی مردم بسته بمانند

جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به ریاست جهانگیری برگزار شد + تصاویر

کواکبیان: بخشی از بدنه حکومت علیه بخش دیگر فشار وارد می کند /برخی در شعار پیرو رهبری هستند /دوره لباس شخصی و نیروهای خودسر گذشته است

قلم دوربین خبر با طعم هنر

کواکبیان: به روحانی گفتم همشهری عزیز! بجنب/ نتیجه ای از فیلترینگ نمی گیریم

تفاهم نامه اربعین حسینی بزودی بین ایران و عراق امضا خواهد شد

ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

حرکت دانشگاهها از آموزش به خلق فناوری در گرو تلاش جمعی است

از منافع ملی به نحو احسن دفاع می کنیم

امروز عبارت «صف اول» کلید واژه شده است/ برخی در کشور دنبال برتری جویی هستند

ابتدا قرار بود آیین دادرسی کیفری آزمایشی اجرا شود/ متن استعفایم را خدمت مجلس دادم

شکایت سیف از 2 نماینده بخاطر درگیری در یک جلسه غیرعلنی

برنامه ریزی برای خرید سوغات حجاج

گوشی "فایند ایکس" در پاریس رونمایی می شود

تا 21 ماه آینده چشم مان به پسته نمی افتد

توافق مسکو و ریاض برای تداوم همکاری اوپک با غیراوپک

متخلفان ثبت سفارش خودرو معرفی شوند

28 مرکز قرآنی در بروجن فعالیت می کنند

فرهنگ کتابخوانی به جای استفاده از موبایل در ادارات نهادینه شود

پروژه منسوخ تلاش برای عوض کردن جای شهید و جلاد

آغاز سومین دور گفت وگو های فرهنگی ایران و ایتالیا

خلیل عقاب که بود

پرواز تبریز- ازمیر و بالعکس از فرودگاه تبریز برقرار شد

مشکلات ساخت برج 15 طبقه پلاسکو برطرف شد

با آیه 211 سوره بقره همراه شویم

اولین جلسه رسیدگی به پرونده تعاونی ثامن الحجج برگزار شد

معرفی اعضای شورای عالی بیست و یکمین جشنواره تولیدات مراکز

نکات ایمنی استفاده از تلویزیون و فضای مجازی

رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشوردر سال 96-95 منتشر شد

پاسخ بنیاد مستضعفان به ابهامات ساخت پلاسکو

پرنده ای هوشمند که طعمه ها را شکار می کند

رونمایی از قایق تمام الکتریکی "جاگورا"

فشارها بر منابع طبیعی ایران قابل مشاهده است

پلاسکو را با هماهنگی همه نهادهای مسئول می سازیم

تیم ملی به کازان رسید

نرخ سوم ارز در دولت تصویب شد

آموزش باید متحول شود/ باید به خلق فناوری بپردازیم تا از چرخه رقابت حذف نشویم

یک نماینده مجلس استعفا کرد/ فتحی: ابتدا قرار بود آیین دادرسی کیفری آزمایشی اجرا شود

یک نماینده مجلس استعفا کرد/ فتحی: ابتدا قرار بود آیین دادرسی کیفری آزمایشی اجرا شود

2 ماه فرصت

نقد و بررسی تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری

تبریک نرگس محمدی به مناسبت جشن تولد مادرش! عکس /غولی که در سیاتل پیدا شد! + تصویر ( برگزیده )

دیگر نیازی به ارائه کپی مدارک در ادارات نیست

تکذیب خبر ضرب و شتم زن ایرانی توسط اتباع افغان در ری

صالحی: از منافع ملی به نحو احسن دفاع می کنیم

چند طرح کشاورزی در شهرستان اهر افتتاح شد

مشکلات زندانیان منتقل شده به ایران پیگیری می شود

از منافع ملی به نحو احسن دفاع می کنیم

به روحانی گفتم همشهری عزیز! بجنب

به روحانی گفتم همشهری عزیز! بجنب

جدال بین وزارت اوقاف مصر و الازهر بر سر مرجع فتوادهی

فعالیت های آموزشی و فرهنگی مدرسه علمیه علوی در تابستان

قیمت دارو نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است

توکلی: علیه مقام های قبلی و کنونی بانک مرکزی شکایت کرده ایم

تیم داوری دیدار ایران-اسپانیا مشخص شد

اعمال ممنوعیت کشت برای کشاورزان به ضرر محیط زیست است

امروز عبارت «صف اول» کلید واژه شده است/ برخی در کشور دنبال برتری جویی هستند

هدف سوییس و ایران تداوم روابط عمیق دو جانبه است

کشته شدن زن ایرانی توسط چند افغانستانی به دلیل ضرب و شتم در شهرری کذب است

وضعیت فوق العاده در ترکیه تمدید نمی شود

حجت الاسلام ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا منصوب شد

شکایت سیف از 2 نماینده

تکذیب کشته شدن زن ایرانی توسط چند تبعه افغان

تبادل نظر برجامی در حاشیه اجلاس اسلو فروم

581 دانش آموز درمیان در کنکور 97 رقابت می کنند

581 دانش آموز درمیان در کنکور 97 رقابت می کنند

دانلود آهنگ جدید عباس اخلاقی بنام فال قهوه

عده ای اجازه پیشرفت فلسفه بعد از ملاصدرا را نمی دهند!

عده ای اجازه پیشرفت فلسفه بعد از ملاصدرا را نمی دهند!