مطالب مرتبط:
کردستان در صدر استانهای خام فروش/ بلوط، ثروتی که برباد رفته است
روزنامه استخدامی استان زنجان | پنجشنبه 3 خرداد 97
استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در استان تهران
دستگیری 18 متخلف شکار وصید در استان اصفهان در سال جاری
سامانه معرفی کالای ایرانی دردستگاه تعلیم وتربیت استان سمنان راه اندازی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 خرداد 1397 ساعت 01:162018-05-24اقتصادي

کردستان در صدر استان های خام فروش


کردستان درصدر جدول خام فروشان کشور قرار دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از خوبی برای مردم منطقه باشند.

جای بسی تاسف است که عرصه جنگلی در کردستان هم مانند دیگر ظرفیت های موجود در این استان مورد غفلت قرار گرفته است و قسمت اعظم تولیدات جنگلی منطقه خام فروشی می شود.

البته خام فروشی، کلمه ای است که در کردستان بسیار شنیده شده وهر مسئولی که سرکار آمده وعده جلوگیری از آنرا داده است ولی همچنان استان ما درصدرجدول خام فروشان کشور قرار دارد به گونه ای که علاوه بر مواد معدنی محصولات جنگلی آن هم به صورت خام و بدون اینکه ارزش افزوده ای برای استان داشته باشد از استان و حتی کشور خارج می شود.

بهره برداری از محصولات جنگلی به ویژه بلوط در کردستان همچنان به صورت سنتی انجام می شود که به گفته کارشناسان، بهره برداری بی رویه و غیراصولی در این بین منجر به نابودی این درخت که عمری بالغ برهزار سال دارد، می شود.

بلوط، یکی از مهمترین و فراوان ترین درختان موجود در منطقه زاگرس است که بخشی از آن هم در های زاگرس به ویژه در ناحیه ای که در کردستان واقع شده شامل مازودار، یوول(بلوط لبنانی) و برودار (بلوط ایرانی) است.

83 درصداز عرصه جنگلی کردستان مربوط به گونه های بلوط است معاون فنی با اشاره به اینکه 320 هزار هکتار عرصه جنگلی دراستان ما وجود دارد، گفت: 80 تا 83 درصد از عرصه جنگلی استان را گونه هایی از درخت بلوط تشکیل داده است.

طاهر کرمی با اشاره به اینکه یکی از محصولات گونه مازودار بلوط، گزو(گه زو) است، عنوان کرد: کل توان برداشت این محصول در جنگل های استان سالانه 10 تا 20 تن است البته این آمار غیررسمی است و در این رابطه آمار دقیقی دردسترس نیست.

وی اضافه کرد: سرشاخه زنی هایی که برای تولید گزو در جنگل های استان به صورت بی رویه انجام می شود، موجب ازبین رفتن و کاهش زادآوری بلوط می شود.

وی با اشاره به اینکه اوایل خردادماه هر سال برداشت گزو از درختان بلوط دراستان ما آغاز و تا پایان تیرماه به طول می انجامد، بیان کرد: جنگل های موجود در شهرستان های بانه و مریوان دارای بیشترین درختان بلوط منطقه هستند.

تاکنون طرحی در ارتباط با تولید محصولات از درخت بلوط به ویژه گزو دراستان تهیه و تدوین نشده و برای ما جزو طرح های فرعی محسوب می شودمعاون فنی اداره کل خانوارهای مناطق روستایی و امرار معاش آنها گره خورده است تاکنون اقدام برخوردی انجام نگرفته است.

وی عنوان کرد: تاکنون طرحی در ارتباط با تولید محصولات از درخت بلوط به ویژه گزو دراستان تهیه و تدوین نشده و برای ما جزو طرح های فرعی محسوب می شود.

وی بیان کرد: در مناطقی که تولید محصولات جنگلی از جمله بلوط ازنظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد منابع طبیعی به دنبال تهیه طرح در قالب تشکل های تعاون روستایی و صنایع فرآوری محصول است.

وجود 14 هزار خانوار بهره بردار محصولات جنگلی در کردستان معاون فنی را دارد و این یکی از مزیت های ارزشمند این محصول برای استفاده در صنایع مختلف است.

وی عنوان کرد: گزو همه ساله تشکیل نمی شود و بستگی به وضعیت آب و هوایی منطقه وشرایط بیولوژیکی دارد.

گال و گه زو بیشترین محصول تولیدی از بلوط فیروز مردانی کارشناس مرکز تحقیقات که انتهای زاگرس است را شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه عموما محصولات فرعی که از بلوط گرفته می شود شامل گال و گه زو است، بیان کرد: گه زو در اکثر گونه های بلوط می توان آن را تهیه کرد ولی از مردم منطقه شنیده ایم که گه زو گونه بلوط مازودار بهتر وبا کیفیت تر است.

مردانی با اشاره به اینکه تولید محصولات جدید منجر به کاهش استفاده از محصولات سنتی شده است، عنوان کرد: استفاده زیادی از محصولات فرعی بلوط در گذشته می شد و امروزه استفاده ها از آنها مقداری محدودتر و کم تر شده است.

سهم 6 درصدی فرآورده های جنگلی در سبد خانوار روستایی" در کردستان وی به طرح انجام شده خود با عنوان بررسی میزان وابستگی اقتصادی بهره برداران مناطق جنگلی مریوان وسروآباد به فروآوردهای فرعی جنگلی اشاره کرد وگفت: اجرای این طرح در روستاهای شهرستان های مریوان و سروآباد در سال 91 آغاز شد و تا شهریور 94 هم به طول انجامید.

وی با اشاره به اینکه ارزش این محصولات در سبد خانوار روستایی ما ناچیز است، بیان کرد: براساس پرسشنامه هایی که از روستاییان این دو شهرستان تکمیل کردیم سهم فرآورده های جنگلی اعم از بلوط، زالزالک، گلابی و پسته وحشی وغیره در سبد خانوار روستایی 6 درصد بود.

این کارشناس مرکز تحقیقات ها تداخل پیدا کرد بسیاری از مردم اطلاعات لازم را در اختیار ما قرار نمی دادند.

اکثر محصولات فرعی جنگلی دانش بومی درارتباط با آنها وجود دارد مردانی اظهارداشت: حتی شیره سقز که از پسته وحشی گرفته می شود و دارای ارزش اقتصادی فراوانی هم هست هنوز از روش بومی برای بهره برداری از آن بکارگرفته می شود.

وی اضافه کرد: انجام تحقیقات در جنگل سابقه زیادی ندارد، 30،40 ساله این کار شروع شده و در طول این سال ها هم اهمیت آنچنانی به محصولات فرعی داده نشده است.

سال های سال است که نسبت به شکل ومیزان بهره برداری از محصولات جنگلی هشدارداده می شود ولی متاسفانه رعایت نمی کنند و این موجب ازبین رفتن درختان جنگلی خواهد شدوی اظهارداشت: بی شک بهره برداری از محصولات فرعی جنگلی اگر غیراصولی انجام شود خسارت فراوان وحتی جبران ناپذیری را وارد می کند.

مردانی عنوان کرد: سال های سال است که نسبت به شکل ومیزان بهره برداری از این محصولات هشدارداده می شود ولی متاسفانه رعایت نمی شود و این موجب ازبین رفتن درختان جنگلی خواهد شد.

وی اضافه کرد: پتانسیل بهره برداری از محصولات فرعی جنگلی دراستان ما وجود دارد ولی نباید خودسرانه انجام شود و باید با برنامه ریزی در این زمینه اقدام شود.

وی ادامه داد: تحقیقاتی که در خارج از کشور در مناطقی که از محصولات فرعی جنگلی بهره برداری شده انجام گرفته است نشان داده که رنگرزی بکارگرفته می شود.

بهروز فانی از دیگر کارشناسان حوزه جنگل مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کردستان به خبرنگارمهر گفت: در استان، یکی از عوامل باعث شده محصولات فرعی کمرنگ شود ورود محصولات صنعتی خاص با قیمت ارزان تر به بازار است.

وی با بیان اینکه محصولاتی که جنبه خوراکی و دارویی دارند، جایگزین ندارند، بیان کرد: البته برای محصولاتی که جنبه خوراکی دارد اکثر دیدگاه مردم به سمت وسوی محصولات ارگانیک است ودر این رابطه محصولات طبیعی با تولیدات صنعتی قابل رقابت" است.

صادرات سالانه حدود 200 تن محصولات فرعی بلوط عبدالله رضایی یکی از صادرکنندگان محصولات فرعی بلوط در کردستان است که حدود 25 سال است در امر و همچنین خارج از کشور صادر می کنیم.

رضایی ادامه داد: 80 درصد محصول گال را که در استان خریداری می کنیم به خارج از کشور و 30 درصد از گه زو استان را به خارج از کشور صادر می کنیم.

یکی از مهمترین کاربردهای گه زو درعرصه شیرینی پزی است و مهمترین ماده اولیه تهیه شیرینی سنتی به همین نام در کردستان است که طرفداران زیادی هم دارد و اگر به طور اصولی و براساس طرحی تدوین شده این محصول مورد بهره برداری قرار گیرد نه تنها دیگر شیرینی پزی های سنتی استان در تهیه این محصول دچار مشکل نخواهند شد بلکه با افزایش تعداد واحدهای تولیدی هم مواجه خواهیم شد.

ایجاد واحدهای بهره برداری و فرآوری محصولات جنگلی به ویژه بلوط علاوه بردرآمدزایی و ایجاد ارزش افزوده منجر به پیش روی استان است، خواهد شد لذا می طلبد مسئولان به این حوزه هم نگاه و توجه ویژه ای داشته باشند.


کلید واژه ها: استان - کردستان - جنگل - درخت - تولید - منطقه - فروش - درختان - درصد - در جنگل - برداشت - کشور - صورت - ارزش افزوده - معاون - مناطق - فروشی - مواد معدنی - هایی - آمار - جدول - روستایی - نابودی - مریوان - اداره - رابطه - گزارش - طاهر - بانه - مردم

آخرین اخبار سرویس:
این نان خوردن ندارد؛ درآمد 7میلیارد تومانی برای 50 نفر/ ورود سازمان بازرسی به بازار سکه و ارز

46 درصد از کل سلاح های جهان در اختیار غیرنظامیان آمریکایی است

ثروتمندترین دختر مجرد جهان

حذف ارز 4200 تومانی کالاهای غیرضرور جدی شد

وعده روحانی درباره برخورد با گرانفروشان

سونامی تعطیلی قطعه‎سازان در راه است

برخورد قاطع مالیاتی با سودجویان اقتصادی

دلالی بازار خودرو سازمان یافته است؟

استخدام مشهد و خراسان – 29 خرداد 97

استخدام قم – شهر و استان قم – 29 خرداد 97

استخدام اصفهان – شهر و استان اصفهان – 29 خرداد 97

زهرا حاجیان اقتصاد دانش بنیان محقق نخواهد شد مگر...

پرداخت تسهیلات به سازندگان، راه گشای بازار مسکن است

پرداخت تسهیلات به سازندگان، راه گشای بازار مسکن است

فوران حیرت انگیز سنگ های قیمتی از آتشفشان مرگبار هاوایی

تصویب قانون ممنوعیت مصرف پلاستیک در ژاپن بدون هیچ مجازاتی برای آلوده کنندگان

جزییات اولویت بندی کالاها برای تخصیص ارز

مظنه فروش آپارتمان در مینی سیتی چقدر است؟

کریم اسلاملوییان ، حمیده یزدان پناه، زهرا خلیل نژاد بررسی وجود کانال ریسک پذیری سیاست پولی در نظام بانکی ایران

آخرین وضعیت تولید نفت و گاز کشور تشریح شد / برنامه 6 میلیارد دلاری برای ازدیاد برداشت

حسن رهپیک; محسن شمس الهی مبانی تعهد به ارائه اطلاعات در معاملات سهام

جزییات اولویت بندی کالاها برای تخصیص ارز

فوران حیرت انگیز سنگ های قیمتی از آتشفشان مرگبار هاوایی + عکس ها

انواع فرش های دستبافت یک تا سه متری در بازار

زانا مظفری، دکتر علیرضا کازرونی، فرید رحیمی تأثیر ساختار مالی بر بی ثباتی رشد اقتصادی ایران

ابوالفضل شاه آبادی ، معصومه احمدی، علی مرادی تأثیر متقابل توسعه مالی و آزادی اقتصادی بر ضریب نفوذ بیمه در کشورهای منتخب ناموفق در توسعه صنعت بیمه

حسن مکرمی; ابراهیم تقی زاده مسئولیت مدنی تولید و عرضه کنندگان خودروی معیوب در دوره تضمین

ارزان ترین آپارتمان های فروخته شده پایتخت

سفرهای خارجی به خاطر فرار از حجاب نیست

وراث چگونه سود سهام عدالت اموات را بگیرند؟

محمد کیانی ده کیانی، دکتر سید حبیب الله موسوی، دکتر صادق خلیلیان اثرات حذف تعرفه بخش کشاورزی بر اشتغال زایی بخش های اقتصادی

عزم جدی معاونت علمی و فناوری برای مشارکت در طرح های فناورانه

چرا ادعای استیو هانکه درباره ابرتورم ایران درست نیست؟

دسته بندی جدید در بازار مسکن

بازگشت رهن کامل به بازار اجاره

چرا رنو در ایران ماند؟

بی اثر شدن کاهش تعرفه لپ تاپ

خودرو های وارداتی 500 میلیونی را بشناسید

سکه های تقلبی در بازار ایران

ابهام در سرنوشت "خودروهای مشارکتی"

مردم امسال کمتر موز خوردند

قاطعیت قانون /هشدار درباره تشدید تغییر اقلیم در ایران /برخورد قاطع مالیاتی در انتظار سودجویان اقتصادی

ارسال دفترچه های بیمه درمان به درب منازل

تهران در بحران مطلق آب قرار دارد

آمادگی راهدارخانه ها همزمان با موج سفرهای تابستانی

ثبت بسیاری از برندهای ایرانی در آمریکا

جلوگیری از افزایش قیمت خودرو بی منطقی است

جواد طاهرپور تأثیرپذیری بهره وری نیروی کار از تاب آوری و آسیب پذیری اقتصادی

حجت ایزدخواستی تحلیل تأثیر سیاست های پولی در الگوی تعادل عمومی پویا بر تورم و رفاه

سودآوری 20 درصدی شرکت ها در 3 ماهه نخست امسال

مطالبات بانکی چیست؟

پاس کاری وازتخانه ها برای اخذ مالیات از واحد های خالی/ اجرای طرح مالیاتی بازار مسکن را متعادل می کند

فارس گزارش می دهد واردکنندگان 6 هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

سید مرتضی شهیدی; نصراله جعفری خسروآبادی ماهیت فقهی- حقوقی عمل کارگزاری در معاملات بورسی

حب الحسین را با رویکردی متفاوت برای امسال تولید می کنیم/نیاز به برنامه های بیشتری با محوریت امام حسین(ع) داریم

چرا رتبه ایران در صادرات کشمش تنزل یافت؟

بریتانیا ضعیف ترین عملکرد اقتصادی خود را به نمایش گذاشت

مرضیه خاکستری ، ارشد سحر جلینی، احمد عاملی تحلیل رفتار اوپک با رویکرد نظریه بازی تکاملی

محبوبه عبدالهی تحلیل مسئولیت حقوقی بانک انتقال دهنده در انتقال الکترونیکی وجوه

مظنه واحدهای کلنگی در تهران

ابهام در سرنوشت "خودروهای مشارکتی"

پیامدهای احتمالی دمای هوا در ایران

از «صحت و سقم کسر مالیات از کارتخوان های فروشگاهی» تا «صدمه شدید رژیم صهیونیستی از جنگ تجاری»

کمپین های موج ساز تلویزیون

دکتر علیمراد شریفی، دکتر بابک صفاری، زینب هاشمی پس انداز اصیل و چگونگی ارتباط آن با ارزش فعلی مصارف در ایران (1391-1339)

دکتر مسلم آقایاری هیر، دکتر حسین صادقی، دکتر عباس عصاری آرانی، دکتر بهرام سحابی تأثیر یارانه نقدی بر الگوی مخارج خانوارهای شهری و روستایی در ایران

احتیاط «تسه»ها در کانال 70 هزار تومان

آیا دلالی بازار خودرو سازمان یافته است؟

اُفت 5 هزار تومانی قیمت گوشت

فارس گزارش می دهد سبقت رشد اجاره بها از قیمت مسکن/چه بلایی بر سر اجاره مسکن خواهد آمد

ارز 4200 تومانی کالاهای غیرضرور حذف می شود

177 هکتار ازاراضی کشاورزی کردستان تغییرکاربری داده شد

علی کریمی رابین هود جامعه ماست؟ /دولت از دریافت کنندگان ارز 4200 تومانی تعهد بگیرد/تقدم با سیاست است یا با اقتصاد؟ /فرهنگ سازی قبل از فیلترینگ

طرز تهیه دسر بستنی و هلو

سمیه اعظمی ، لطیف پورکریمی، سحر صدری عملکرد زیست محیطی کل عوامل تولید صنایع کارخانه ای ایران

952 واحد مسکونی برای مددجویان ایلامی ساخته می شود

مجتبی زاهدیان; رضا علی پور; مهسا مشار موحد راهکارهای حقوقی کاهش هزینه نمایندگی در شرکت های تجاری

مشکلات شرکت سهامی زراعی جگین جاسک بررسی شد

فضای ذخیره سازی گندم در استان زنجان 550 هزار تن است

صنعت باید در خدمت بخش کشاورزی درآید

عرضه و تقاضا نرخ ارز را تعیین می کند

میزان شهریه مدارس هیات امنایی کهگیلویه و بویراحمد کاهش یافت

قیمت رسمی ارز 3 نرخی می شود؟

افزایش تعرفه برق سازمان های پرمصرف دولتی

1.4 میلیون فقره چک برگشتی در یک ماه!

پروانه کسب نانوایی های بی کیفیت تعلیق خواهد شد

بورس بین المللی در مناطق آزاد ایجاد می شود

ارگان های نظامی در بورس سرمایه گذاری کنند/سازمان برنامه و بودجه ضعیف عمل می کند/ هیچ تیم اقتصادی در دولت از پس نهادهای غیر دولتی برنمی آید/ حضور نخبگان به اقتصاد کمک می کند

فروش خانه ها برای خرید سکه/ دولت هیچ عزمی برای کنترل قیمت ها ندارد

اولویت های جدید تامین ارز مشخص شد

افتتاحیه 200 میلیون دلاری برای دنیای ژوراسیک/بازگشت موفقیت آمیز بازیگر نگهبانان کهکشان

سایت فروش اینترنتی خودروهای سایپا

تحریم های ترامپ قیمت نفت را بالا برد

پروانه کسب نانوایی های بی کیفیت تعلیق خواهد شد

دکتر محمد نوفرستی، مسعود عبدالهی ارزیابی اثر تخصیص منابع صندوق توسعه ملی، به بخش های مختلف اقتصادی

کمر کم درآمدها زیر فشار تورمی خمیده تر شد

تغییرات جدید بازار کار به روایت اکونومیست

افزایش حقوق، نیازمند صدورِ احکامِ جدید است

پنجره واحد صدور مجوزهای کشور راه اندازی می شود

فروش اینترنتی انواع خودروهای سایپا از چهارشنبه آغاز می شود

کردستان در صدر استان های خام فروش

کردستان در صدر استان های خام فروش