مطالب مرتبط:
روایت خواندنی مهندس بازرگان از روزهای مقاومت خرمشهر/ حتی مجروحان،خم به ابرو نمی آورند
روایت خواندنی مهندس بازرگان از روزهای مقاومت خرمشهر/حتی مجروحان،خم به ابرو نمی آورند
روایت خواندنی مهندس بازرگان از روزهای مقاومت خرمشهر/حتی مجروحان،خم به ابرو نمی آورند
باخت نزدیک برادران عالمیان برابر نایب قهرمان جهان در تور هنگ کنگ
باخت نزدیک برادران عالمیان برابر نایب قهرمان جهان در تور هنگ کنگ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 ساعت 22:552018-05-24اقتصادي

گریه درمی آورند و قهرمان می سازند


13 سال است که تلویزیون در ایام ماه رمضان، بهترین ساعت از آنتن پر مخاطب ترین شبکه خود را به برنامه ای گفت و گو محور اختصاص می دهد؛ برنامه ای که در طول این سال ها با نقد های تند و ملایمی مواجه بوده؛ - از شیوه اجرای مجری گرفته تا محتوای برنامه.

از جمله اقشاری که نوک پیکان انتقادشان را به سمت این برنامه نشانه رفته اند،معلولان هستند که گاه به صورت فردی و گاه در قالب گروهی، نقد هایشان را به این برنامه وارد کرده اند.

شعار سال: "حدود 12-13 سال است که تلویزیون در ایام ماه رمضان، بهترین ساعت از آنتن پر مخاطب ترین شبکه خود را به برنامه ای گفت و گو محور اختصاص می دهد؛ برنامه ای که در طول این سال ها با نقد های تند و ملایمی مواجه بوده؛ از شیوه اجرای مجری گرفته تا محتوای برنامه.

از جمله اقشاری که نوک پیکان انتقادشان را به سمت این برنامه نشانه رفته اند،معلولان هستند که گاه به صورت فردی و گاه در قالب گروهی، نقد هایشان را به این برنامه وارد کرده اند.

اخیراً هم جمعی از معلولان نامه ای خطاب به تهیه کننده و مجری این برنامه نوشته و مواردی را که آنها باید در برخورد با میهمان معلول رعایت کنند گوشزد کرده اند.

در بخشی از این نامه به استفاده ابزاری از معلولیت برای تهییج احساسات بیننده و نمایش تصویری همراه با اندوه و سوگواری، ترحم، ضعف یا معصومیت و بی گناهی از افراد دارای معلولیت و یا پیوند دادن معلولیت با معنویت، یا نگاه ترحم آمیز و خیّر مآبانه به فرد دارای معلولیت اشاره شده است.

انتشار این نامه از سوی معلولان، بهانه ای شد تا به ارزیابی بحث معلولیت در این برنامه بپردازیم و نظرات چند نفر از افراد دارای معلولیت فعال در عرصه های فرهنگی-اجتماعی درباره عملکرد این برنامه در حوزه معلولیت را جویا شویم.

معلولیت ضعف نیست احمدرضا عامریان، معلول ویلچری گرگانی به عنوان منتقد این قبیل برنامه ها می گوید رویکرد این برنامه تأکید بر معلولیت به عنوان یک ضعف است: یکی از نقد های وارده بر این برنامه ها، تأکید بر نفس معلولیت است؛ وقتی میهمان معلولی به برنامه تلویزیونی دعوت می شود، با این رویکرد مواجه است که: شما معلولی.

حال آنکه ما طی سال های اخیر تلاش می کنیم جامعه را آگاه سازیم که معلولان انسان های توانمندی هستند.

اینکه میهمان معلولی را دعوت کنند که با یک فرد غیر معلول ازدواج کرده و دائماً بر این تأکید کنند که: ببین این آدم که با تو ازدواج کرده، چه عمل نیکی انجام داده، اصلاً نگاه صحیحی نیست.

احمدرضا 11 سال داشت که بر اثر واژگونی یک درِ بزرگ در کنار خیابان، نزدیک مغازه دایی اش معلول شد، اما به قول خودش فقط دو سال دردِ معلولیت را تحمل کرد و بعد از آن، روی ویلچر به جنگ با سختی های زندگی رفت.

وقتی از سوابق فعالیت هایش به عنوان فعال فرهنگی-اجتماعی می گوید، انگار کارنامه کاری 30 ساله یک سازمان را ارائه می دهد.

با همان لهجه صمیمی گرگانی می گوید که نشان دادن معلولیت افراد برای جریحه دار کردن احساسات جامعه، اصلاً کار پسندیده ای نیست.

من به عنوان یک معلول به هیچ وجه این نگرش را دوست ندارم.

وی که این روزها مدیر مؤسسه ای است که در زمینه حمایت از افراد دارای معلولیت کار می کند، می گوید: این برنامه دو وجهی عمل می کند: پخش این برنامه طی 12- 13 سال، نگرش مردم نسبت به معلولان را در یک دوراهی قرار داده؛ از یک سو جامعه را نسبت به معلولان دغدغه مند کرده، اما از طرف دیگر حس ترحم نسبت به آنها را هم بالا برده است.

او حتی نحوه مطرح کردن این دغدغه ها را هم صحیح نمی داند: حتی دغدغه ای هم که ایجاد می شود، به شیوه صحیحی نیست؛ مثلاً مسیر دغدغه ها را به محیط خانه محدود می کنند، اما به این نمی پردازند که این شهروند معلول چه مشکلاتی در جامعه دارد؛ اگر ازدواج کرده، چه معضلاتی در مسیر زندگی متأهلی اش نسبت به دیگر شهروندان دارد.

احمدرضا کمی تند می رود و اظهار می کند که عوامل تولید این برنامه ها به منظور پز دادن به سراغ معلولان می روند و رفتار دو وجهی از خود نشان می دهند: متأسفانه نگرش سازندگان دو وجه مثبت و منفی دارد.

وجه مثبتش، بیرون آوردن فلان معلول از انزواست، اما وجه منفی همین نگرش، نوعی پز دادن است که: ای جامعه! بدانید و آگاه باشید که این شهروند معلول که میهمان ما بود، سال ها منزوی بود و این ماییم که او را از کنج انزوا بیرون آوردیم و از دغدغه هایش گفتیم.

جالب آنکه احمدرضا با تمامی انتقاد هایش، اصرار دارد حتماً در یکی از این برنامه ها شرکت کند: می خواهم مقابل دوربین و روی آنتن خطاب به جامعه بگویم: معلولیت چیزی نیست که اینها نشان می دهند، معلولیت فعالیت های اجتماعی ماست، در حالی که هیچ وقت از معضلات نمی گویند عدم مناسب سازی معابر شهری، آسانسور ها، خودرو ها برای معلولان، اشتغال، مسکن معلولان و.

مواردی است که هیچ وقت درباره آنها صحبت نمی کنند.

نمی شود کل ماهیت را زیر سؤال برد در مقابل انتقادات تند عامریان، ترانه میلادی، دیگر معلول ویلچری که یکی از فعالان اجتماعی است، با نگاهی معتدل این برنامه ها را می بیند: من رویکرد این برنامه ها را به عنوان یک برنامه فرهنگی- اجتماعی که در ایام ماه رمضان و قبل از افطار پخش می شود مثبت ارزیابی می کنم.

شاید گله مندی خیلی از دوستان معلول به ساختار و شکل اجرای برنامه برگردد؛ البته آن هم نه تمام بخش ها یا کارنامه کلی این برنامه؛ اپیزود های خاص یا میهمانان خاص شاید این نقد ها را به دنبال داشته که نتوانسته حق مطلب را ادا کند و احترام میهمان را با اجرای مجری برنامه چنانکه مطابق انتظار مخاطب است، نگه دارد.

این موضوع باعث نمی شود ما کل این برنامه ها و ماهیت شان را نقد کرده و زیر سؤال ببریم.

نکته ای که احمدرضا هم بر آن تأکید می کند، شیوه اجرای مجریان این برنامه ها است که تأثیر منفی در جامعه نسبت به معلولان می گذارد: ما در استان گلستان و دوستان مان در سایر استان ها از طریق تشکل های مختلفی که داریم، تلاش می کنیم به هر شکل که شده شهروند معلول را از چارچوب دیوار های خانه به سطح جامعه بکشیم، اما متأسفانه مجری سعی می کند حس ترحم را بر انگیزد.

دائماً از میهمان معلول درباره چگونگی معلولیتش می پرسد تا مخاطب تحت تأثیر قرار بگیرد.

اگر من معلول شدم، معتقدم که دو پا داشتم و راه می رفتم، حالا روی صندلی چرخدار نشسته ام و رفت و آمد می کنم.

حالا چرا باید این موضوع دستاویزی برای برانگیختن احساس جامعه قرار بگیرد.

خیلی از همنوعان من اعتقادی شبیه به من دارند.

اساساً یادآوری این موضوع و تأکید بر دورانی که آن معلول سلامت جسمی داشت و مقایسه آن دوران با روز های معلولیت او اصلاً خوش جلوه نیست.

اما ترانه در ادامه توضیحاتش درباره اجرای مجریان نقد احمدرضا و حتی نقد معلولانی که در نامه ای انتقاد خود را نسبت به اجرای یکی از مجریان اعلام کرده اند را چندان وارد نمی داند: خیلی از نقد ها پیرامون نحوه اجرای مجریان آن است که به نظر من این نقد چندان وارد نیست؛ چون مجریان برنامه ها هم از دل همین جامعه برآمده و میزان اطلاعاتی که درباره معلولان دارند، به اندازه اطلاعات کل جامعه است.

اگر مجری اشتباهی در اجرا دارد، این اشتباه را ما به او یاد داده ایم، جامعه یاد داده، همکاران قبلیش آموخته و در نهایت، صدا و سیما این مسیر غلط را به او داده است.

البته روند اجرای این برنامه ها نسبت به سال های قبل خیلی تغییر کرده؛ برای اینکه تعاملات این افراد با جامعه معلولان، تشکل های آنها، دغدغه هایشان و مشکلات و معضلاتی که دارند آشنا شده اند و کم کم سعی می کنند این اطلاعات را در اجرا هایشان پیاده کنند.

این معلول گرافیست که از کودکی معلول شده و روی ویلچر در عرصه های فرهنگی و اجتماعی فعالیت می کند، معتقد است که نقد اصلی را باید به مدیران ارشد صدا و سیما وارد کرد: من معتقدم انتقاد در سطح کلان، باید به مدیران ارشد سازمان صدا و سیما وارد شود که متأسفانه نه در مورد معلولان، بلکه تمام اقشار جامعه حد اقل ها را در نظر می گیرند.

وقتی چنین نگاهی هست، چه انتظاری می توان از مجری یک برنامه میهمان محور داشت تا بار فروپاشی یک ساختار فرهنگی غلط که سال ها در ذهن جامعه است را بر دوش بکشد.

این نه در توان سازنده و مجری است و نه در توان دریافتی لایه های جامعه.

این اتفاق باید آرام آرام و با یک برنامه ریزی صحیح صورت بگیرد که متأسفانه مدیران سازمان صدا و سیما به این موضوع اهمیت نمی دهند؛ نه آنها، بلکه مسئولان فرهنگی و آموزشی کشور هم از این موضوع غافلند.

وحید رجبلو، معلول ویلچرنشین که مدیر یک استارتاپ خدمات رسان برای افراد دارای معلولیت است اما از ترانه معتدل تر به موضوع می نگرد و اظهار می کند که این شیوه اجرا مختص معلولان نیست: برخی مجریان تنها با معلولان با لحنی زننده صحبت نمی کنند.

بلکه این شیوه اجرا با تمام میهمانان همین طوری است.

او با ادبیات دیگری صحبت های ترانه را تأیید می کند و این ایجاد حس ترحم را مختص این برنامه های ماه رمضان نمی داند: ایجاد حس ترحم اساساً در اغلب برنامه های صدا و سیما، مخصوصاً زمانی که میهمان معلولی دعوت می شود، کاملاً مشهود است؛ یعنی مختص برنامه خاصی نیست.

با این حال من معتقدم باید حضور معلولان در برنامه های سیما، در طول سال اتفاق بیفتد و محدود به فلان برنامه های مناسبتی نباشد.

مخاطب است که تصمیم می گیرد در مقابل این نقد های تند و ملایم، اشکان آذر ماسوله، برنامه ساز نابینای رادیو با نگاهی کاملاً مثبت برنامه های مناسبتی را ارزیابی می کند.

او که به همراه چند دوست نابینای خود برنامه رادیویی شش نقطه را برای رادیو تهران تولید می کند، این برنامه ها را برنامه ای راوی محور می داند: دو نکته مثبت در این برنامه ها وجود دارد؛ نخست اینکه برنامه ها دیده می شود و چون دیده می شود، مخاطب دارد و طبیعی است برنامه ای که مخاطب دارد، با نقد های مختلفی مواجه می شود.

دوم، راوی بودن این برنامه است.

در این برنامه ها قصه زندگی آدم ها روایت می شود.

اگر این مشخصه را نقد کنیم، باید منکر وجود این قصه ها در زندگی آدم ها شویم و بگوییم در این برنامه ها روایتی تخیلی انجام می شود.

به نظر او، برنامه رسالت راوی بودنش را انجام می دهد: این برنامه ها فقط روایت می کنند، به کسی خط مشی نمی دهند و نمی گویند چنین کن و چنان کن.

این مخاطب است که کدام زاویه از روایت برنامه را دریافت کند و از آن تأثیر بگیرد.

فرصتی خوب برای معرفی معلولان ترانه که خود از معلولانی است که چند سال پیش در این برنامه ها حضور پیدا کرده بوده گرچه به قول خودش این حضور برای او چندان رضایتبخش نبود، اما معتقد است که حضور او پیامد های مثبتی داشته: خود من جزو اولین میهمانان معلولی بودم که در یکی از این برنامه ها شرکت کردم و همین حضور، بازخورد های زیادی از سوی دوستان را در پی داشت؛ البته خودم هم کاملاً از این حضور احساس خوبی نداشتم، اما همین اتفاق پیامدهای خوبی نسبت به جامعه معلولان در پی داشت؛ چون من خیلی از مشکلات معلولان را در آن برنامه مطرح کردم.

او در تصدیق راوی بودن مجریان و حقیقت قصه هایی که نقل می شود، به قصه زندگیش که در برنامه مطرح کرد، اشاره می کند: من حتی صادقانه بخشی از قصه زندگیم را هم در آن برنامه نقل کردم که فقط دوستان نزدیکم از آن خبر داشتند؛ البته با این هدف که جرقه ای در ذهن کسانی که زندگی مشابه من داشتند، ایجاد شود؛ چون به عنوان یک فعال اجتماعی، رسالت خودم می دانستم که از این فرصت برای بیان پاره ای حقایق استفاده کنم.

علاوه بر آن موارد و حقایق، انجمنی که با دوستان تشکیل داده بودیم را معرفی کردم که باعث شد عده زیادی با انجمن تماس بگیرند و از فعالیت معلولان مطلع شوند.

وحید هم به شکل دیگری حضور در برنامه هایی این چنین را دیده شدن می داند و این دیده شدن را چندان هم بد نمی داند: به نظر من دیده شدن خیلی هم بد نیست.

چه اشکال دارد مردم با انواع معلولیت ها آشنا شوند؛ خیلی ها اسم معلول جسمی-حرکتی را می شنوند، اما هیچ اطلاعی از انواع معلولیت های جسمی-حرکتی ندارند.

اشکان نیز حضور معلولان را در برنامه های مناسبتی حق معلولان می داند: این حق همه اقشار جامعه است که از ظرفیت های رسانه بهره مند شوند؛ اگر ما خواستار این ظرفیت ها در رسانه ملی هستیم، از حق مان دفاع می کنیم.

حالا ماه رمضان این فرصت را به عده ای از کسانی که حضور در رسانه را حق خود می دانند، می دهد.

ایجاد فضای حزن سیاست مدیران صدا و سیماست از مواردی که در این گپ صمیمی مطرح شد و باز در نامه معلولان هم به آن اشاره شده، موضوع ایجاد فضای حزن آلود در برنامه هاست.

ترانه ریشه این فضا را به تفکر مدیران سیما مرتبط می داند: خب این فقط درباره معلولان اتفاق نمی افتد؛ خیلی وقت ها میهمانان غیر معلول در این برنامه، حین نقل قصه زندگی شان منقلب می شوند.

به نظر من این رویکرد مدیران ارشد صدا و سیماست که فضای چنین برنامه هایی را به سمت ایجاد انقلاب روحی پیش می برند.

وحید هم ضمن نقد این شیوه عملکرد تلویزیون و برنامه های سیما، معتقد است که باید از معلولان برای بیان موفقیت هایشان دعوت شود: نباید رویکرد برنامه سازان سیما بر محور ایجاد روحیه حزن آلود متمرکز شود.

از ما دعوت می کنند و می خواهند از درد ها، غم ها و مشکلات مان بگوییم.

خیلی کم پیش می آید برنامه ای دعوت کند و از حرفه ما بپرسد؛ مثلاً یک بار یکی از برنامه های شبکه 2 از من به عنوان کارآفرین دعوت کرد، نه معلول دارای مشکلات فراوان، اما این اتفاق ندرتاً می افتد.

من حاضر نیستم اگر روزی به برنامه ای دعوت شوم، از غصه ها و درد هایم بگویم؛ دوست دارم از موفقیت هایم حرف بزنم.

معلولیت ربطی به نزدیکی به خدا ندارد ایجاد پیوند میان فرد معلول با معنویت و نزدیکی به خدا هم از موارد نقد معلولان به برنامه های مناسبتی بود.

وحید در این باره می گوید که هر انسان اعم از معلول و غیرمعلول دارای اشتباه و خطا های زیادی است و معلولیت کسی باعث نمی شود که او به خدا نزدیک تر باشد: بار ها دیده ام برخی اصرار می کنند که چون میهمان شان معلول است، به خدا نزدیک تر است.

خب این درست نیست و این فرهنگ را تقویت می کند که هر کس ما را در سطح شهر ببیند، التماس دعا بکند.

همه ما به اندازه خودمان در طول زندگی اشتباه و خطا کرده ایم و معلولیت هیچ ارتباطی به نزدیکی با خدا ندارد.

تشکل های معلولان باید تفکر هم افزایی داشته باشند عدم شناخت عوامل برنامه ها از معلول و معلولیت، نکته ای بود که تقریباً دوستان بر آن اتفاق نظر داشتند، اما صحبت های ترانه و اشکان جالب توجه است.

ترانه این عدم شناخت را برآمده از عدم همکاری های تشکل های معلولان با صدا و سیما می داند: متأسفانه تشکل های معلولان همکاری و هم افزایی لازم برای فرهنگ سازی را ندارند.

شما کی دیده اید تشکل های معلولان حرف هایشان را یک کاسه کرده و با مدیران ارشد صدا و سیما جلسه بگذارند و موارد لازم درباره برخورد رسانه با معلولان را به آنها آموزش دهند؟ اشکان هم با تمام دفاعی که از عملکرد صدا و سیما دارد، بر این تأکید می کند که این برنامه ها اشتباهات شان را به مرور کم کرده و به سمت تکامل پیش می روند: منظورم این نیست که عوامل تولید در طول این سال ها اشتباه نداشتند.

اتفاقاً در طول این سال ها، چند اشتباه داشته اند اما طبیعی است به مرور این اشتباهات را برطرف می کنند، البته این اشتباهات برآمده از جامعه است و از عدم شناخت جامعه نسبت به معلولان نشأت می گیرد.

باید استاندارد های لازم را به برنامه سازان نشان داد در نهایت، ترانه به عنوان راهکار برای پرهیز از رفتار های ناپسند برنامه سازان صدا و سیما، معتقد است باید فرصت های لازم به معلولان از سوی مدیران سیما داده شود تا استاندارد های لازمِ ساخت و تولید برنامه ویژه معلولان را به برنامه سازان نشان دهند: باید این امکان برای ما معلولان فراهم شود تا یک برنامه تلویزیونی درباره جامعه هدف را با رعایت استاندارد های چنین برنامه هایی از صفر تا صد تولید کنیم و این برنامه استاندارد را نشان دهیم و بگوییم، بر این اساس می توان در برنامه های مختلف سیما، از معلولان سخن گفت.

به هر روی برنامه های مناسبتی همچنان مهم ترین برنامه های سیما در ایام ماه صیام هستند، حالا صرفنظر از همه انتقادات تند و ملایم نسبت به اجرا و تولید این برنامه ها ، باید ببینیم عوامل این برنامه ها امسال تا چه میزان به آنچه معلولان انتظار دارند، نزدیک شده اند؟ هر چند در پایان ماه رمضان امسال مشخص می شود آیا این برنامه ها توانسته اند نظر اکثریت جامعه معلولان را تأمین کنند یا نه؟ نامه وارده نامه معلولان به یکی از تهیه کنندگان برنامه های مناسبتی برنامه ماه عسل به عنوان یکی از پربیننده ترین برنامه های گفت وگومحور سیما شناخته می شود.

محبوبیت و تأثیرگذاری این برنامه بار مسئولیت اجتماعی آن را برای ارائه فرهنگ صحیح به جامعه سنگین تر می کند.

از آنجایی که نمایش داستان های مربوط به معلولیت همواره بخش قابل توجهی از این برنامه را تشکیل داده است، لزوم استفاده از رویکردی منطبق با شأن انسانی در نمایش معلولیت مهم و ضروری است.

با بازبینی تعدادی از قسمت های پخش شده این برنامه در سال های گذشته، بر آن شدیم چند مورد از دیدگاه ها و باورهای کلیشه ای نادرست و قیم مآبانه در مواجهه با معلولیت را متذکر شویم: - نمایش چهره ای قهرمان یا شگفت انگیز از فرد دارای معلولیت یا وابستگانش به صرف وجود معلولیت و نه به دلیل بهره مندی از استعداد یا توانمندی های خاص - بزرگ نمایی تأثیر معلولیت در زندگی فرد دارای معلولیت یا وابستگانش - پیوند دادن معلولیت با معنویت، یا نگاه ترحم آمیز و خیّرمآبانه به فرد دارای معلولیت - زیر پا گذاشتن شأن انسانی و فردیت مستقل افراد دارای معلولیت و نادیده گرفتن قابلیت این افراد در مسئولیت پذیری فردی و اجتماعی - استفاده از ادبیات زننده و آزار دهنده نسبت به افراد دارای معلولیت و بخصوص معلولیت ذهنی توسط مجری و میهمانان برنامه - استفاده ابزاری از معلولیت برای تهییج احساسات بیننده و نمایش تصویری همراه با اندوه و سوگواری، ترحم، معصومیت و بی گناهی از افراد دارای معلولیت ما جمعی از افراد دارای معلولیت و فاقد معلولیت- حامیان حقوق افراد دارای معلولیت- این رویکرد را منحصر به برنامه ماه عسل یا صدا و سیما ندانسته و آن را برخاسته از فرهنگ عمومی جامعه و نبود دیدگاه حقوق بشری و صحیح نسبت به افراد دارای معلولیت می دانیم.

امید داریم با توجه به پیشنهادات ذیل تغییراتی در رویکرد اجرای زنده ماه عسل ایجاد شده و این برنامه الگویی برای سایر برنامه ها و رسانه ها شود: - به جای قهرمان سازی از افراد دارای معلولیت، دعوت از میهمانانی که داستان زندگی شان مبارزه با باورهای غلط در حوزه معلولیت است و همچنین نمایش تبعیض ها و سختی هایی که به این افراد تحمیل می شود - مشاوره با کارشناسان آگاه و آشنا به حوزه معلولیت در جهت انتخاب رویکردها یا ادبیات مطابق با شأن انسانی در برنامه های مرتبط - توجه به نقش مؤثر مجری در هدایت گفت وگو در جهت استفاده از ادبیات مناسب و منطبق با شأن انسانی - احترام به استقلال فرد دارای معلولیت برای تصمیم گیری در مورد حضور در برنامه و مشارکت آزاد در گفت وگو فارغ از نوع معلولیت جسمی یا ذهنی آن فرد - عادی سازی پدیده معلولیت با توجه به این حقیقت که معلولیت می تواند از طریق بیماری، سانحه، جنگ، کهولت سن یا دلایل غیرقابل پیش بینی دیگر برای همه افراد جامعه روی دهد.

همچنین مطالعه کنوانسیون بین المللی حقوق افراد دارای معلولیت مصوب مهرماه 1387 شمسی در مجلس شورای اسلامی، توسط مجری و عوامل این برنامه می تواند قدمی مثبت در جهت یافتن رویکردهای صحیح باشد.

جمعی از حامیان حقوق افراد دارای معلولیت سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران ، تاریخ انتشار ------، کدمطلب: 468220، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: برنامه - نامه - معلولان - تلویزیون - برنامه تلویزیونی - مجری - بهترین - ازدواج - پیکان - مخاطب - شبکه - صورت - ساعت - واژگونی - تصویری - همراه - جامعه - انسان - نمایش - بزرگ - دایی

آخرین اخبار سرویس:
بهره برداری از 6 طرح کشاورزی در اشنویه+گزارش

قانون مشاغل سخت مناسب کامیون داران نیست

بررسی مجددپرداخت تسهیلات به 53 واحد صنعتی متقاضی در سمنان+ فیلم

ثبت سفارش کالا زیر ذره بین دیوان محاسبات

استخدام کارشناس فروش خانم در استان اصفهان

استخدام حسابدار و کمک حسابدار خانم در یک شرکت معتبر

پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت «حسن صدر حاج سیدجوادی»

1500 میلیارد تومان برای شهر کورها!

هر3400 ایرانی، یک شعبه بانکی

حذف مجوزهای زائد به روال فعلی غیر ممکن است

اولویت دولت در حذف مجوزهای زائد؛ پیشنهاد بخش خصوصی

فعال سازی مناطق آزاد مغری و ارس میان ایران و ارمنستان

طولانی ترین روز سال در انتظار زمینیان | دلایل علمی افزایش دما در تابستان

تبدیل گاز خطرناک به سوخت پاک

استاندار کردستان: خرید تولید داخلی اولویت دستگاه های اجرایی باشد

بیش از 500 اثر تاریخی در استان اصفهان مرمت می شود

کلاس درس معروف ترین معلم ایران

اولین دخول؛ 7 راه برای کاهش درد

سرابی به نام دلار 4200 تومانی

بازنشستگان با شماره تلفن 2500 تماس بگیرند

شرایط بازار خودروهای وارداتی به زودی آرام و منطقی می شود

1200 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی پرداخت شد

کشف و جمع آوری کالای قاچاق در اصفهان

حل مشکل بیمه کامیون داران و افزایش حقوق بازنشستگی

کم تحرکی معضل کودکان آپارتمانی

کمبود 57 قلم داروی خارجی در کشور

یک روز در بازار غیر رسمی ارز؛ انتقال با پیک موتوری و نگرانی از دلار تقلبی

بازنشستگان با شماره تلفن 2500 تماس بگیرند

استاندار کردستان: خرید تولید داخلی اولویت دستگاه های اجرایی باشد

341 میلیون دلار حواله ارزی در خراسان رضوی صادر شد

بانک های خوزستان در پرداخت تسهیلات به متقاضیان تعلل می کنند

خرید بر اساس نیاز

اولویت های جدید تامین ارز مشخص شد

تولید چگونه رونق می گیرد؟

تاکسی مرموز روسـی در خیابان های ایران!

دانه ای گیاهی و ارزان که می تواند برای تصفیه آب در سطح گسترده استفاده شود

بخشی از بیکاری ریشه در نظام آموزشی دارد

بخشی از بیکاری ریشه در نظام آموزشی دارد

مقاومت برای ادامه امضافروشی

اولویت های جدید تامین ارز مشخص شد

برداشت آب از مه با استفاده از شبکه توری هارپ مه

بورس را بشناسیم

منابع خاکی باید مورد حفاظت قرار گیرند

اختصاص 200 میلیون دلار برای مقابله با بیابان زدایی

جهش 6 هزار مگاواتی مصرف برق

کارگاه آموزشی برای کاهش ضایعات گندم و جو در مهاباد

آمادگی برای پرداخت 50 درصد هزینه های نمایشگاهی تولیدکنندگان

تقدیر از عملکرد بانک قرض الحسنه مهر ایران در دستیابی به موفقیت رشد 82 درصدی منابع

هند و چین «باشگاه خریداران نفت» تشکیل می دهند

نقش کشاورزی پایدار در توسعه و حفاظت از محیط زیست در ایران

کار آفرینی با ایجاد کارگاه بسته بندی سبزی

تهاتر 600 میلیاردی بدهی های بانکی و تامین 500 میلیاردی نقدینگی ذوب آهن

بانک های خوزستان در پرداخت تسهیلات به متقاضیان تعلل می کنند

فرصت های شغلی در روستاها باید براساس مزیت رقابتی باشد

341 میلیون دلار حواله ارزی در خراسان رضوی صادر شد

فرصت های شغلی در روستاها باید براساس مزیت رقابتی باشد

عربستان چه نقشه ای برای نفت ایران دارد؟

40هکتار از مراتع جنگلی «موربید» شهرستان لنده در آتش سوخت

شرکت صبا ظرف آسیا بروجرد؛ تجلی تولید کالای با کیفیت ایرانی

گشایش نمایشگاه جهیزیه و دکوراسیون منزل در تبریز

اقدام جالب صندوق کارآفرینی امید برای تسریع در پرداخت تسهیلات

سرابی به نام دلار 4200 تومانی

422 میلیارد ریال برای 172 طرح در میانه اختصاص یافت

92درصد آب تولیدی لرستان در بخش کشاورزی مصرف می شود

روزانه 700مگاوات برق در اهواز صرفه جویی می شود

حرکت نقدینگی به سمت بورس

آیا صدور روادید الکترونیک در قیمت ویزا تاثیر دارد؟

بازدید معاون استاندار از چند واحد صنعتی با هدف رفع موانع تولید

امسال 100 میلیون دلار برای مهار ریزگردها اختصاص یافت

روزانه 700مگاوات برق در اهواز صرفه جویی می شود

92درصد آب تولیدی لرستان در بخش کشاورزی مصرف می شود

422 میلیارد ریال برای 172 طرح در میانه اختصاص یافت

اعتبار سالجاری خرم آباد 1246 میلیارد ریال اعلام شد

طرح ترسیب کربن برای 130 نفر در خراسان شمالی شغل ایجاد کرد

ارسال دلار با پیک موتوری!

تصویب هر واژه در فرهنگستان 12 میلیون تومان آب می خورد!؟

افزایش 25 درصدی تولید محصولات کشاورزی کشور

بازدهی بازار سهام به 10 درصد رسید

اعتبار سالجاری خرم آباد 1246 میلیارد ریال اعلام شد

تشکیل «باشگاه خریداران نفت» توسط هند و چین برای افزایش چانه زنی در برابر فروشندگان نفت

سطح زیر کشت محصولات کم آب بر در تایباد 10 درصد افزایش یافت

عربستان چه نقشه ای برای نفت ایران کشیده است؟

نزدیک به 2 میلیارد دلار کالای غیرنفتی از هرمزگان صادر شد

نزدیک به 2 میلیارد دلار کالای غیرنفتی از هرمزگان صادر شد

نفت، اسلحه جدید چین در مقابل آمریکا

طراحی ساختارهای نانو که به الکترونیک سرعت می بخشند

تکذیب هک شدن سایت وزارت صنعت/ پیگیری تخلف در واردات 6400 خودرو

تصاویری از ابرهای سمی در هاوایی

بارش ها در 20 استان کشور منفی است

لیست قیمت خودروهای وارداتی 300 تا 600 میلیون تومانی + جدول

بازنشستگان با این شماره تماس بگیرند

این افراد از سهام عدالت حذف می شوند!

بخشی از بیکاری ریشه در نظام آموزشی دارد

آغاز برداشت شلیل و هلو در بخش تازه کند

پرداخت 7 میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان نیشابوری

مهاجرت معکوس

25 درصد منابع آبی بخش کشاورزی خمین خشک است

در کارگروه تنظیم بازار؛ اختیارات وزیر صنعت، معدن و تجارت به معاون اقتصادی تفویض شد

سطح زیر کشت محصولات کم آب بر در تایباد 10 درصد افزایش یافت

74 میلیارد ریال کالای قاچاق در هرمزگان کشف شد

گریه درمی آورند و قهرمان می سازند

گریه درمی آورند و قهرمان می سازند