مطالب مرتبط:
بازگشت ژنرال به خانه ؛ خوش آمدگویی به سبک طوفان زرد آسیا!
آنچلوتی: از بازگشت به سری آ هیجان زده هستم
بازگشت به فرهنگ ناب قرآنی، علاج دردهای امروز جامعه است
شفر به آلمان بازگشت
عکس ؛ کاریکاتور ؛ بازگشت شیر های رام نشدنی به لیگ قهرمانان اروپا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 ساعت 22:452018-05-24دانش

مسافران بی بازگشت


به گواهی آمار «سالانه 180 هزار نفر از افراد تحصیلکرده از کشور خارج می شوند و هر نخبه مهاجر یک میلیون دلار از کشور خارج و به کشور میزبان وارد می کند.

- به گواهی آمار سالانه 180 هزار نفر از افراد تحصیلکرده از کشور خارج می شوند و هر نخبه مهاجر یک میلیون دلار از کشور خارج و به کشور میزبان وارد می کند.

بر آن شدیم تا در گپ وگفتی با دکتر تقی آزاد ارمکی، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران، چرایی شدت گرفتن این پدیده را به بحث گذاریم.

او در واکاوی پدیده مهاجرت نخبگان دیدگاه های قابل تأملی دارد که بس خواندنی است.

به گواهی آمار سالانه 180 هزار نفر از افراد تحصیلکرده از کشور خارج می شوند و هر نخبه مهاجر یک میلیون دلار از کشور خارج و به کشور میزبان وارد می کند.

بر آن شدیم تا در گپ وگفتی با دکتر تقی آزاد ارمکی، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران، چرایی شدت گرفتن این پدیده را به بحث گذاریم.

او در واکاوی پدیده مهاجرت نخبگان دیدگاه های قابل تأملی دارد که بس خواندنی است.

جناب ارمکی، آیا فکر می کنید امروزه مهاجرت نخبگان در جامعه ما به مسأله بدل شده است؟ مهاجرت نخبگان در ایران هم مسأله است و هم نیست، از طرف خود نخبگان مسأله نیست، حق است.

به این دلیل که معتقدند نخبگان اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و.

امکان کنش و کار در جامعه ندارند؛ برای مثال، نخبه اقتصادی، به سختی می تواند در جامعه سرمایه گذاری کند و پیوسته با بحران های مدیریتی و بحران بازار مواجه است.

از طرفی، نخبه تکنیکی نیز امکان فعالیت چندانی را در جامعه ندارد چراکه جامعه نیازی به تکنیک و دانش او ندارد چون تکنولوژی در سطح بالا را وارد می کنیم و تکنولوژی در سطوح پایین هم اساساً خارج از صحنه رقابت های تکنیکی است و در نخبگان انگیزه ای برای فعالیت ایجاد نمی کند.

کدام وزارتخانه یا کدام واحد تجاری و اداری را می شناسید که از متخصصان دانشگاهی و نخبگان جهت پیشبرد امورشان بهره می گیرند؟ متأسفانه هیچ یک نیروهایشان را به طور رسمی نمی گیرند.

نخبگان جایی برای ورود به سیستم ندارند، اینجا است که مهاجرت را برای خود یک حق تلقی می کنند؛ چرا که معتقدند در عین حال که تلاش کرده اند سرمایه، دانش، تکنولوژی، تخصص و.

داشته باشند اما جامعه به آنان امکان کار نمی دهد حتی اگر چنین امکانی هم فراهم شود، آن کار متناسب با تخصص آنان نیست.

بنابراین، از این منظر مهاجرت نخبگان برای خود آنان مسأله بشمار نمی رود.

اما مهاجرت نخبگان در آنجا به مسأله بدل می شود که وقتی جامعه ای از لحاظ ساختاری در حال تغییر و سازماندهی است، به حضور نخبگانش بیش از پیش نیازمند است و در این فضا، طبیعتاً مهاجرت نخبگان، یک آسیب خواهد بود.

اما وقتی در جامعه ای، راه ورود نخبگان به سیستم بسته است و در عین حال، نخبه و سرمایه هم تولید می کند ولی نظام سیاسی چندان نسبت به خارج شدن این حجم از جمعیت نخبه و این سرمایه ها از کشور واکنش و مقاومتی نشان نمی دهد، همگی بیانگر این نکته است که سیستم نیز، مهاجرت نخبگان را به عنوان مسأله قلمداد نمی کند.

پس به یک معنا می توان گفت که مهاجرت نخبگان، در حال رخ دادن است و همچنان ما در مسیرش قرار خواهیم گرفت و تنها مسأله ما، یک فغان اجتماعی و اخلاقی است که مطبوعات و برخی شخصیت های کشور آن را نمایندگی می کنند و شاید تنها این طیف هستند که از مهاجرت و خروج نخبگان به عنوان مسأله حرف می زنند.

فارغ از این دو طیف، همه در یک توافق نانوشته در برابر مهاجرت نخبگان سکوت کرده اند.

جامعه ای که نسبت به خروج نخبگانش بی تفاوت است؛ در آینده چه آسیب هایی ممکن است انتظارش را بکشد؟ جامعه ای که نخبه هایش را از دست می دهد، هم در حوزه های مدیریتی با ضعف مواجه می شود و هم در شناخت بحران.

واقعیت این است که نخبگان مسأله را زودتر از وقوع حادثه پیش بینی می کنند و این خود می تواند از وقوع بسیاری از مسائل جلوگیری کند.

بر این اساس، جامعه ای که به هر دلیل نخبگانش را از دست می دهد، بتدریج به جامعه ای ضعیف بدل خواهد شد که توانایی تشخیص و مدیریت بحران هایش را ندارد.

این ضعف نیز بتدریج به نظام اجتماعی، ساختار مدیریتی و پروژه های توسعه تسری یافته و جامعه را دچار نقصان می کند.

آیا در گذشته هم با این حجم از مهاجران نخبه روبه رو بودیم؟ کشور ما به لحاظ تاریخی هم مهاجر داشته هم مهاجرپذیر بوده است؛ اما اگر مهاجرتی هم صورت می گرفت، موقتی بود.

چه شد که این موازنه تغییر کرد؟ منطق مهاجرفرست ما، منطق غلبه و سلطه یا به تعبیری، بهره گیری بود نه منطق خروج سرمایه از کشور.

در گذشته اگر مهاجرتی صورت می گرفت، برای اثرگذاری بر دنیا بود.

نخبگانی که می رفتند، در کشور مقصد، سازمان و تشکیلات برپا می کردند و جامعه ایرانی را با جامعه جهانی پیوند می زدند.

اما امروز این نیروی نخبه وقتی از کشور خارج می شود دیگر برای همیشه می رود و بعضاً به ضد جامعه درمی آید و در خدمت جامعه دیگری قرار می گیرد.

منطق مهاجرتی ما، امروز با مهاجرت در گذشته متفاوت شده است.

در گذشته ما اتفاقاً بیشتر مهاجرپذیر بودیم اکنون این موازنه تغییر کرده است، این خود اتفاق عجیبی است که از آن غافل هستیم.

بررسی دلایل آن، نیازمند کارهای جامعه شناسانه است.

این معادله از چه زمانی تغییر کرد؟ به اعتقاد من، در این دو دهه اخیر شدت بیشتری پیدا کرده است، از زمانی که مدیریت، اقتصاد، حوزه ساماندهی فرهنگ و.

پیش بینی ناپذیر شد، دیگر جامعه نتوانست خود را بازتولید کند.

در این فضا، افراد دچار یک ابهام در وضعیت شان شدند و تصمیم به رفتن گرفتند.

یک بخشی مسائل ساختاری است و بخشی از آن به خود جامعه نخبگان بازمی گردد.

بالاخره نخبگان و روشنفکران هم یک مسئولیت اجتماعی دارند، با مهاجرت آنان، تعهد و مسئولیت اجتماعی شان در قبال جامعه چه می شود؟ در جامعه ما نخبگان علمی مسئولیت ندارند، همه مسئولیت ها دست نخبگان دولتی و نظام سیاسی است.

اتفاقاً، نخبه در این کشور اصلاً مسئولیت ندارد و قرار نیست کاری انجام دهد.

ما از نخبگان سلب مسئولیت کردیم، برای همین است که نوآوری معنا ندارد؛ برای همین است که اصلاح امکانپذیر نیست و نخبگان نمی توانند کنش انجام دهند که اگر می توانستند، این اتفاقات نمی افتاد.

مشکل ما این است که ما از نخبگان مان سلب مسئولیت کردیم.

با این حال، به اعتقاد من، نخبگان ما با وجود اینکه مسئولیتی نداشتند اما همواره برای اثرگذاری تلاش کردند.

شما اگر کارنامه همه کسانی را که مهاجرت کردند، ببینید، درخواهید یافت که در کارنامه همه یک دوره تلاش برای اثرگذاری وجود دارد که در نهایت به سرخوردگی انجامیده است.

این بدان معنا نیست که نخبگان ما مجموعه آدم های بی وطنی بودند بلکه آنان به جوابی نرسیدند و رفتند.

چطور می توان معادله مهاجر فرستی در برابر مهاجر پذیری را معکوس کرد؟ معتقدم تنها عاملی که می تواند تغییر کند، نگاه نظام سیاسی در مورد علم، دانشمندان، متخصصان و نخبگان اقتصادی است.

نباید نگاه یک جامعه، ضد ثروت و ضد سرمایه، ضد متخصص، ضد روشنفکر، ضد دانش و.

باشد.

اگر چنین نگاهی اصلاح شد، درصدی از اصلاح در وضعیت نخبگان هم صورت خواهد گرفت و اگر تغییر نکند ما همچنان با انباشتی از مسائل مواجه خواهیم بود.

ویژگی های جوامعی که نخبگانش را فراری می دهد دکتر جبار رحمانی هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی 1 مهاجرت نخبگان از موضوعات غامض اجتماعی، فرهنگی در عرصه سیاستگذاری است که البته می تواند پیامدهای اقتصادی مثبت و منفی زیادی نیز دربر داشته باشد.

اغلب مردم از مهاجرت نخبگان، با عنوان فرار مغزها یاد می کنند که این اصطلاح به طور ضمنی بیانگر آن است که نخبگان به اراده خود و بر اساس انگیزه های شخصی، مهاجرت را انتخاب کرده اند.

اینگونه بازنمایی کردن باعث می شود تا تصویری دستکاری شده و ناقص از موضوع داشته باشیم که درک ما و در نتیجه سیاستگذاری ها را تحت الشعاع قرار می دهد.

2 ابتدا باید دید دلیل هجرت نخبگان در سطح فردی و اجتماعی چیست؟ زیرا نمی توان پدیده ای مانند مهاجرت را صرفاً ناشی از انگیزشی فردی دانست.

مهاجرت نخبگان بدون توجه به بستر اجتماعی و فرهنگی مبدأ مهاجرت قابل فهم نیست.

گاهی برخی متخصصان، در زمینه ای تربیت شده اند که جامعه امکان به کارگیری آنان را ندارد، لذا نوعی مهاجرت اجباری برایشان پیش می آید.

البته این نوع مهاجرت نخبگان بسیار نادر است.

اما مصادیق عمومی مهاجرت نخبگان ناشی از آن است که بخشی از متخصصان که مهارت و دانش ویژه ای دارند به دلایلی در جامعه خود فرصت کار پیدا نمی کنند.

این به کار نگرفتن نخبگان، ناشی از ناکارآمدی، فساد یا ضعف نهادی و قانونی می تواند باشد که فشار روحی و اقتصادی زیادی بر آنان وارد می کند که در نهایت راهی جز مهاجرت برایشان باقی نمی گذارد.

بوروکراسی های پیچیده حتی در نظام دانشگاهی، به عنوان عمده ترین مراکز به کارگیری نخبگان، مهم ترین زمینه و دلیل مهاجرت نخبگان می تواند باشد.

نظام بوروکراسی در عرصه های صنعت و دانشگاه و حتی سازمان های اداری، اگر به گونه ای باشد که کسب شغل، موقعیت و جایگاه مناسب، بیش از آنکه مبتنی بر قواعد و ضوابط باشد، بر روابط و معیارهای حزبی، گروهی و ایدئولوژیک استوار باشد، نخبگان را به مهاجرت ترغیب خواهد کرد.

اگر معیار هیأت علمی شدن یا گرفتن بورسیه، معیارهای غیرعلمی و غیرتخصصی باشد، یا کسب مشاغل بالای مدیریتی و موقعیت های خاص صنعتی بویژه در عرصه دولتی، به همین عارضه دچار شده باشند به طوری که روابط منطق اصلی کسب موقعیت و شغل دانسته شود، در نتیجه نخبگانی که این روابط و ظواهر را ندارند، از این عرصه ها باز می مانند و دچار نوعی سرخوردگی می شوند.

در این شرایط باید از جامعه ای صحبت کرد که نخبگانش را فراری می دهد نه مهاجرت نخبگان .

ساختارهای غیرعقلانی و سیاستگذاری های غلط در نهادهای بوروکراتیک که مبتنی بر فرم های صوری برای ارتقا و رشد شغلی است نیز می تواند زمینه ای برای دلزدگی و یأس نخبگان شود.

به عنوان مثال، اگر در نظام دانشگاهی آنچه که بها دارد، شبه تولیداتی باشد که در منطق صوری ارتقا موجبات رشد فرم گرایان را فراهم آورد در نهایت اهالی واقعی علم و دانش را از ماندن و کار کردن دلزده می کند.

در نتیجه بخشی از نخبگان که توانسته بودند از سدهای غیرعقلانی یا پیشاعقلانی ورود به نهادهای علمی و صنعتی و.

رد شوند، در نظام سلسله مراتب و ارتقا که مبتنی بر قواعد تهی و آلوده به زد و بندهاست، دچار فرسودگی شده و در نهایت رفتن را بر ماندن ترجیح می دهند.

3 نخبه، عموماً به کسی گفته می شود که مهارت و دانش بسیار تخصصی و ویژه ای دارد که از حد عمومی متخصصان بالاتر است، اما تصویر جامعه ما از نخبه چه کسی است؟ فردی با ضریب هوشی بالا، که عموماً اهل علوم پایه و مهندسی است.

آنقدر غرق در علم و تخصص و محاسبه و آزمایشگاه است که از امور روزمره و روزانه خود غافل مانده است.

در نتیجه او فقط و فقط در عرصه علوم مهندسی و محاسبه موفق است و در سایر امورش همیشه لنگ است.

کسی که در درون هم استعدادهایش، به شیوه غیرنرمالی، استعداد و هنری را در او رشد داده اند و سایر امورش فراموش شده اند و این خود به یک مسأله آسیب زا بدل شده است.

این مسأله را دکتر محسن رنانی در مفهوم نخبه معمولی بخوبی شرح داده است.

جامعه باید مفهوم نخبگی را از یک مفهوم خاص و غیرنرمال به یک مفهوم عمومی و نرمال بدل کند.

گاهی در برخی جوامع نهادهای آموزشی مثل مدرسه و دانشگاه برای تربیت همان نخبه عجیب و غریب سازماندهی می شود.

در حالی که ما نیازمند جامعه ای هستیم که مهارت های لازم برای بهینه زیستن ، شادمانه زیستن و زیست اخلاقی را به شهروندانش آموزش دهد؛ ضمن آنکه بسترهای تحقق این نوع زیست انسانی را نیز فراهم کند.

از این رو، به جای دوگانه نخبگان خاص و غیرنرمال در مقابل عموم مردم کم هوش، بهتر است به سمت دوگانه مردم فرهیخته و دارای مهارت های شناختی و عاطفی لازم برای بهینه زیستن (نخبه معمولی) در مقابل افراد فاقد این مهارت ها و توانایی ها صحبت کنیم.

4 جامعه ما دچار بحران نخبگی است؛ به این معنا که مفهوم نخبگی و نظام های آموزشی مبتنی بر آن، منشأ آسیب هستند.

ضمن آنکه در مفهوم مطلوب از نخبگی هنوز در آغاز راه هستیم.

نهادهای آموزشی نه تنها باید مکانیسم های تربیتی این نخبگان معمولی را فراهم کنند، بلکه سایر نهادهای کشور نیز باید در حداکثر سلامت سازمانی، فرصت های زیست شایسته برای شهروندان فرهیخته را فراهم کنند.

در این شرایط است که می توان از جامعه ای در حال توسعه و رشد فرهنگی و اخلاقی صحبت کرد.

اما وضع موجود، ما را به همان نتیجه ای می رساند که اکنون در آن هستیم: آمارهای بالای مهاجرت و بی انگیزگی و فساد و.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران ، تاریخ انتشار -------، کدمطلب: 468222 ، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: نخبگان - مهاجر - مهاجرت - جامعه - کشور - تحصیلکرده - تکنولوژی - دانشگاه - پدیده - نخبه - آمار - سرمایه - دلار - سرمایه گذاری - بحران - آزاد - دکتر - فرهنگی - انگیزه - اداری - بازار - ایران

آخرین اخبار سرویس:
طرز تهیه بستنی میوه ای مخلوط

افتتاح نخستین دانشگاه تخصصی فناوری های نوین کشوردر آمل

سیر تا پیاز انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی

حقوق و مزایای اعضای هیات علمی و کارمندان دانشگاه آزاد افزایش یافت

نقض یکی از شروط قبولی در دوره دکتری توسط دانشگاه ها

توسعه فناوری های سنگ های کربناته دشت آبادان در دانشگاه خوارزمی

5 نکته برای پوشیدن لباس در مصاحبه استخدامی

نقض یکی از شروط قبولی در دوره دکتری توسط دانشگاه ها

روزشمار کنکور یک رقمی شد کتابخانه هایی که میزبان مضطرب ترین و امیدوارترین افراد شده اند

محصولات شرکت های دانش بنیان بیمه می شوند

تصاویر/ اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به حکم حبس چند دانشجو

ایران در جمع 9 کشور دارای چرخه کامل فناوری فضایی

راهنمای تحصیل رایگان: صدها فرصت بورسیه تحصیلی از سنگاپور تا نروژ

پارک صنعتی در دانشگاه یزد راه اندازی می شود

هشدار محیط زیستی 15 هنرمند در یک نمایشگاه

70 متخصص و نوآور حوزه علوم شناختی گرد هم می‎آیند

اولین جلسه هیات امنای یادمان شهدای تاسوکی تشکیل شد

سرپرست دانشگاه ازاد نور معرفی شد

از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی 70 متخصص و نوآور حوزه علوم شناختی گرد هم می‎آیند

آمادگی ایران برای توسعه همکاری های مشترک با دانشگاه های فرانسوی

وزیر علوم در دیدار با رؤسای دانشگاه های بزرگ فرانسه تاکید کرد آمادگی ایران برای توسعه همکاری های مشترک با دانشگاه های فرانسه

صداوسیما دنبال جلب رضایت اقشار مختلف جامعه است

نابودی مغز جوانان با مصرف الکل

ترم تابستانی دانشگاه کردستان الکترونیکی برگزار می شود

پارک صنعتی در دانشگاه یزد راه اندازی می شود

اساتید دانشگاه آزاد بجنورد از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی استفاده نمی کنند/ تاکید بر تدریس به روز و مدرن اساتید

معرفی روسای جدید دانشگاه علوم پزشکی زنجان

ترم تابستانی دانشگاه کردستان الکترونیکی برگزار می شود

موفقیت استاد دانشگاه شیراز در کسب نشان صنایع دستی

35 موسسه اعزام دانشجو به خارج تعلیق و 67 موسسه لغو مجوز شد

همکاری دانشگاه آزاد با استادان برجسته بازنشسته به عنوان استاد وابسته

​سید عباس سجادی به سوگ برادر نشست

آمادگی ایران برای توسعه همکاری های مشترک با دانشگاه های فرانسوی

نشست مفهوم حکمت در آراء صدرالمتألهین برگزار می شود

تنها 50 درصد متون معارفی که در دانشگاه ها تدریس می شود، مفید است

رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور اعلام شد

آمادگی ایران برای توسعه همکاری های مشترک با دانشگاه های فرانسه

آغازتبادلات علمی- آموزشی- پژوهشی دانشگاههای شهرکرد وهامبورگ

3 زندانی ایرانی در عمان عفو و آزاد شدند

بستنی میوه ای مخلوط ؛ دسر روز های تابستانی

دانشجویان معترض به احکام قضایی حضور وزیر در جمع خود را خواستار شدند

اعزام دانشجویان دانشگاه خوارزمی به مناطق زلزله زده کرمانشاه

محمدامین فارغ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر شد

طی حکمی محمدامین فارغ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر شد

راه اندازی مرکز آموزش‏های تخصصی آزاد در دانشگاه جیرفت

مخالفت اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران با صدور احکام ناعادلانه برای دانشجویان

یادگیری روز های آخر ترم و شب امتحانی یادگیری کاذب است

دانشجویان حضور وزیر در جمع دانشجویان معترض را خواستار شدند

دانشجویان معترض به احکام قضایی حضور وزیر در جمع خود را خواستار شدند

تماشای جام جهانی از فضا+عکس

دلیل بیشتر بودن داوطلبان رشته تجربی در کنکور

دانشجویان حضور وزیر در جمع دانشجویان معترض را خواستار شدند

اساتید بازنشسته دانشگاه آزاد "استاد وابسته" می شوند

راه اندازی پارک صنعتی در دانشگاه یزد

کاهش ظرفیتی در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری نداریم

ارائه واحد درسی «خوشبختی» در دانشگاه ییل آمریکا

پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران از 62 طرح پژوهشی محققان کشور

بازنگری در تاریخ معاصربدون شریعتی امکان پذیر نیست

فرهاد جعفری، نویسنده آزاد شد

 21 پروژه بهداشتی درمانی در دانشگاه علوم پزشکی سمنان افتتاح می شود

ایران در جمع 9 کشور دارای چرخه فناوری فضایی

سرپرست دانشگاه آزاد واحد نور منصوب شد

اعلام زمان برگزاری مصاحبه آزمون دکتری 97 دانشگاه پیام نور

حمایت از 62 طرح پژوهشی محققان کشور تصویب شد

مسئول سازمان بسیج علمی استان تهران معرفی شد 

مخمری که قانون جهانی DNA را نقض کرد

حفیظی به عنوان مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری معرفی شد 

نویسنده برنده پولیتزر تبرئه شد

برخی افراد کوته فکر بدون توجه به تجربه برجام دم از مذاکره با آمریکا می زنند

نخستین دفاع رساله دکتری ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال برگزار شد

کشف استخوان های قدیمی ترین انسان

 21 پروژه بهداشتی، درمانی و آموزشی در دانشگاه علوم پزشکی سمنان افتتاح می شود

مشکل دانشجویان افغانی در دانشگاه خوارزمی بررسی شد/ اهداء بورس به دانشجو حافظ کل قرآن کریم

الحاق وزیر علوم به معترضان دانشجویی

مشکل دانشجویان افغانی در دانشگاه خوارزمی بررسی شد/ بورس دانشجو افغانستانی حافظ کل قرآن کریم

سیاهچاله نادر هنگام بلعیدن یک ستاره کشف شد

کاهش ظرفیتی در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری نداریم

3 تیرماه نتایج اولیه رشته های خاص و بورسیه کنکور ارشد اعلام می شود

63 کلاس تخصصی در رویداد TGC برپا می شود

مهلت مجدد ثبت نام در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته آغاز شد

حقوق اعضای هیأت علمی و حق التدریسی دانشگاه آزاداسلامی افزایش یافت

دانشگاه آزاد با اساتید بازنشسته تحت عنوان «استاد وابسته» همکاری می کند

حقوق اعضای هیات علمی و غیر هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی افزایش یافت

مشکل دانشجویان افغانی در دانشگاه خوارزمی به طور مستقیم بررسی شد

نتایج اولیه رشته های خاص و بورسیه کنکور ارشد اعلام می شود

دوره های ارشد و دکتری دانشگاه آزاد اسلامی کاهش ظرفیت ندارند

درخشش دانشگاه های تبریز در بین دانشگاههای کشور

سرپرست دانشگاه آزاد مهدی شهر معرفی شد

اخذ درجه علمی پژوهشی دو نشریه دیگر دانشگاه یزد

35 موسسه اعزام دانشجو به خارج تعلیق شد

دانشگاه های تبریز پیشتاز دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور

معرفی رییس جدید بنیاد نخبگان استان یزد

انتشار نشانی محل های رفع نقص کارت شرکت در کنکور سراسری سال 97

مهلت مجدد ثبت نام در آزمون کاردانی به کارشناسی آغاز شد

خطر خالی ماندن صندلی رشته های ریاضی و انسانی

رهبر در شورای هماهنگی واحد علوم و تحقیقات خبر داد همکاری دانشگاه آزاد با اساتید برجسته بازنشسته به عنوان استاد وابسته

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مهدی شهر معرفی شد

با صدور بخشنامه ای از سوی پورعباس حقوق و مزایای اعضای هیات علمی و غیر هیات علمی دانشگاه آزاد افزایش یافت

3000 نفر در بسیج اساتید خراسان رضوی عضویت دارند/ همایش اساتید بسیجی در دانشگاه فردوسی برگزار می شود

آخرین وضعیت سنددار کردن اموال دانشگاه آزاد

مسافران بی بازگشت

مسافران بی بازگشت