مطالب مرتبط:
میراث دستکش مخملی اوباما برای ترامپ چه کسی شدیدترین تحریم های تاریخ را علیه ایران وضع کرد؟
چه کسی شدیدترین تحریم های تاریخ را علیه ایران وضع کرد؟
تحریم ایران موضوع جدیدی نیست
تحریم های آمریکا علیه ایران به ضرر اروپا است
دوازده خواسته واشنگتن از ایران در قبال رفع تحریم ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 ساعت 18:022018-05-24سياسي

چه کسی شدیدترین تحریم های تاریخ را علیه ایران وضع کرد؟


نگاهی به فهرست تحریم های مؤثر آمریکا علیه ایران نشان می دهد بخش اعظم آن ها میراث دورانی است که دست چدنی اوباما زیر دستکش مخملی به سمت ایران دراز شده بود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکوفارس به نقل از فارس، دست چدنی زیر پوشش مخلمین .

این اولین توصیفی بود که مقام معظم رهبری از پیشنهاد مذاکره بر سر برنامه هسته ای بیان کردند.

از آن زمان تا کنون فراز و نشیب های فراوانی بین دو کشور گذشته است.

مذاکرات طولانی برجام، اجرای آن، نقض های متعدد متن و روح برجام از سوی طرف آمریکایی و در نهایت خروج آمریکا از برجام با دستور اجرایی دونالد ترامپ.

اگرچه امروز نوک اصلی انتقادات به سمت ایالات متحده آمریکا و شخص دونالد ترامپ نشانه رفته اما واقعیت این است که ترامپ تحریم هایی را برگردانده است که پایه آن ها در دوران اوباما ریخته شده است.

اگرچه در طول 40 سال گذشته تحریم های گوناگونی از سوی آمریکا علیه ایران و در حوزه های گوناگون اجرایی شده اما تمام تحلیلگران بین المللی بر این نکته اجماع دارند که تحریم های اعمال شده بین سال های 2007 تا 2013 نقش اصلی را در ایجاد فشار اقتصادی بر ایران جهت انعطاف در مذاکرات چند جانبه بر عهده داشته اند.

بخش اعظم این فشارها نیز دقیقاً در دوره اول دولت اوباما اجرایی شد.

دولتی که اتفاقاً تلاش می کرد چهره ای خیرخواهانه و صلح طلبانه را در مقابل ملت ایران به نمایش بگذارد.

* دولت بوش آغازگر تحریم های چندجانبه هسته ای تحریم های اقتصادی با محوریت برنامه هسته ای ایران از سال 2007 آغاز شد.

زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی تحت فشارهای آمریکا و کشورهای هم پیمان وی با تزریق گسترده اطلاعات غلط و دروغین که نمود اصلی آن بحث مطالعات ادعایی نظامی یا PMD بود، مجوز ارجاع پرونده هسته ای ایران را به آژانس بین المللی انرژی اتمی در دوران جورج بوش را داد.

در فاصله بین سال 2007 تا 2009 دو قطعنامه تحریمی 1737 و 1803 از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه برنامه هسته ای ایران صادر شد.

محور اصلی تلاش آمریکا در این برهه تلاش برای قطع ارتباطات مالی ایران و همچنین تحت تاثیرقرار دادن توانایی های کشورمان در حوزه حمل و نقل دریایی و لجستیک بین المللی بود.

بر اساس پاراگراف 6 عملیاتی قطعنامه 1737 که در ماه مارس سال 2007 به تصویب رسید، بانک ها و نهادهای بین المللی از هرگونه کمک مالی برای توسعه برنامه هسته ای و نهادهای نظامی ایران منع شدند.

بر اساس همین بند بود که بانک سپه در لیست سیاه بین المللی سازمان ملل قرار گرفت.

ایالات متحده آمریکا نیز به منظور اعمال محدودیت هرچه بیشتر بر ارتباطات مالی ایران در 25 اکتبر همان سال ده ها نهاد ایرانی همچون وزارت دفاع، سپاه قدس و بانک ملی را وارد لیست سیاه تحریمی خود کرد.

در کنار این، وزارت خزانه داری آمریکا مجوز هرگونه استفاده بانک های غیر آمریکایی از چرخه دلار برای هرتسویه حساب بین المللی که به بانک ها و یا مؤسسات ایرانی مرتبط می شد را ممنوع کرد.

این تحریم ها براساس دستور 13382 ریاست جمهوری که در دوران ریاست جمهوری اول بوش صادر شده بود، صورت گرفت.

به این ترتیب بسیاری از بانک های بین المللی با افزایش سنگین ریسک در حوزه مبادلات مالی با ایران مواجه شدند.

از سوی دیگر آمریکا تلاش کرد تا به بهانه ممنوعیت هرگونه نقل و انتقال تجهیزات مرتبط با برنامه هسته ایران، محدودیت های فراوانی را بر توانمندی های حمل و نقل دریایی ایران تحمیل کند.

با وجود این، درگیری روسیه با گرجستان عملاً امکان اجماع بر سر مصوبه ای که بتواند چنین مجوزی را از شورای امنیت سازمان ملل دریافت کند، را از بین برد.

قطعنامه 1803 شورای امنیت نیز که در ماه مارس سال 2008 به تصویب رسید، مشکلات فراوانی را برای ایران ایجاد کرد.

این قطعنامه که با طراحی آمریکا در سازمان ملل متحد به تصویب رسید امکان تمرکز بر ایجاد محدودیت در سه حوزه خدمات مالی، حمل و نقل دریایی و حمل و نقل عادی به ایران را فراهم کرد.

در این برهه آمریکایی ها تلاش می کردند تا با نامشروع نشان دادن فعالیت های ایران در این سه حوزه، عملاً جلوی صدور هرگونه ضمانت نامه یا بازگشایی LC را برای فعالیت های تجاری ایران از سوی بانک های بین المللی را بگیرند.

اتحادیه اروپا هم با صدور دستورالعملی در ماه آگوست سال 2008 از تمام شرکت های اروپایی خواست تا نسبت به هرگونه معامله و صدور اعتبارنامه نسبت به ایران هوشیار باشند.

استوارت لوی معاون وقت خزانه داری آمریکا در گزارش خود به سنای آمریکا در تاریخ 6 اکتبر سال 2009 به دستاوردهای محدودیت های فوق علیه ایران اشاره کرد و اعلام کرد قدرت استقراض ایران در بین سال های 2006 تا 2008 نزدیک به 18 درصد کاهش پیدا کرده است و شرکت های ایرانی برای جبران کاهش اعتبار مالی خود متقبل هزینه بسیار بالایی شدند.

با وجود این، ایران توانست با تکیه بر افزایش قیمت نفت رشد بالای اقتصادی خود را حفظ کند.

با به پایان رسیدن دولت جورج بوش ادامه روند افزایش فشار بر ایران به دولت اوباما محول شد.

اوباما وارد می شود در بهار سال 2009 و در زمانی که خبرهایی از نامه نگاری اوباما با رهبر معظم انقلاب اسلامی در رسانه های غربی منتشر می شد، کارشناسان تحریم در وزراتخانه های خزانه داری و انرژی آمریکا روبه روز از ایده تحریم بیشتر ایران بیشتر فاصله می گرفتند.

اوباما برای ایرانیان پیام نوروزی می فرستاد و بسیاری در ایران امیدوار به آغاز خط مذاکره بودند.

با این حال در تابستان سال 2009 و پس از فتنه خرداد ماه اوضاع به ناگهان عوض شد.

شورای عالی امنیت ملی آمریکا به ریاست اوباما و وزارت خارجه آمریکا به صدارت هیلاری کلینتون دستور آماده سازی بسته های تحریمی جدید در حوزه های گوناگون همچون انرژی، مبادلات مالی و همچنین حمل و نقل را صادر کردند.

در اولین اقدام در تابستان همان سال وزارت خزانه داری آمریکا میزبان کشورهای همسو شامل آمریکا، فرانسه، انگلستان، آلمان، ژاپن، کره جنوبی، عربستان سعودی و استرالیا برای گسترش تحریم ها علیه ایران شد.

وظیفه هماهنگی تمام این تلاش های بر عهده استیو مال مشاور معاون وزیر خارجه آمریکا بیل برنز بود.

همزمان تیم دیگری به ریاست ریچارد نفیو عازم اروپا شد تا در مورد پاسخ های احتمالی به ایران در صورت شکست مذاکرات مرتبط با تبادل اورانیوم برای تأمین سوخت راکتور پژوهشی تهران رایزنی کند.

پیش به سوی قطعنامه 1929 همزمان اوباما در نوامبر 2009 به سوزان رایس نماینده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد آمریکا و کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا این مجوز را داد که رایزنی های خود را برای تصویب یک قطعنامه تحریمی جدید برای حداکثر کردن فشار علیه ایران آغاز کنند.

نتیجه نهایی این تلاش ها تصویب قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد در تاریخ 9 ژوئن سال 2010 و پس از به شکست کشانده شدن تلاش های مشترک ترکیه و برزیل از سوی آمریکا بود.

این قطعنامه شدیدترین فشارها بر ایران را در 4 حوزه توسعه بخش انرژی، جلوگیری از دسترسی ایران به منابع مالی برای توسعه برنامه های موشکی و هسته ای، ایجاد یک نظام بازرسی از کشتی ها و محموله های هوایی ایران و همچنین به وجود آوردن یک سیستم یکپارچه برای اعلام نقض تحریم های بین المللی وارد کرد.

هم زمان با تصویب این قطعنامه آمریکا توانست، همپیمانان غربی خود را راضی کند تا از هر گونه سرمایه گذاری جدید در بخش انرژی ایران خودداری کنند.

جنگ اوباما با مبادلات مالی ایران با سیسادا با تصویب قعطنامه 1929، آمریکا با استفاده از زمینه سازی های بین المللی کوهی از قوانین محدود کننده به خصوص تحریم های ثانویه را به تصویب رساند.

در ژوئن سال 2010 باراک اوباما بلافاصله پس از صدور قعنامه شورای امنیت سازمان ملل قانون سیسادا یا قانون تحریم های جامع ایران را امضا کرد.

این قانون تحریم های گسترده ای را بر بخش های گوناگونی در حوزه هایی همچون نفت و گاز را به ایران تحمیل می کرد.

با این حال شاید موثرترین بند این قانون ماده 104 آن بود.

بر اساس این بند قانونی به دولت ایالات متحده آمریکا این اختیار داده می شد تا در صورت مبادله بانکی هر موسسه مالی در سطح بین المللی با یکی از شخصیت های حقوقی و حقیقی تحت تحریم در ایران ارتباط آن موسسه را با نظام مالی آمریکا قطع شود.

مسئله ای که هم اکنون هم به عنوان یکی از مهم ترین موانع ارتباط بین بانک های بین المللی و ایران قلمداد می شود.

سلسله فرامین تحریمی دولت اوباما برای به زانو در آوردن ایران با قدرت تمام در سال های 2010 تا 2013 ادامه یافت.

آوار تحریم ها از قانون دفاع ملی تا دستورات اجرایی در 23 می 2011 اوباما طبق دستور اجرایی 13574 انسداد دارایی های ناقضین تحریم سیسادا را صادر کرد.

بر اساس قوانین قبلی شرکت هایی که در حوزه نفت و گاز و انرژی در ایران سرمایه گذاری کنند مشمول مجازاتی می شدند که به نوعی محرومیت از دریافت امکانات اقتصادی آمریکا محسوب می شد و به منظور محکم کردن تحریم سرمایه گذاری در بخش انرژی، اوباما طی این دستور علاوه بر مجازات های مذکور، اجازه انسداد دارایی های ناقضین تحریم را به وزارت کشور آمریکا صادر کرد.

به این ترتیب دارایی شرکت هایی که بالای 20 میلیون دلار در بخش نفت و گاز ایران سرمایه گذاری می کردند، در معرض مصادره آمریکا قرار می گرفتند.

در 19 نوامبر سال 2011 وزارت خزانه داری آمریکا اقدام به معرفی تحریم های یکجانبه جدیدی به موجب قانون CISADA علیه ایران کرد.

این قانون تحریمی با دستور اجرایی 13590 بخش صنایع پتروشیمی، بانک مرکزی و بخش مالی و زیرساخت های حمل و نقل در ایران را هدف گرفت و ده ها نام جدید را به فهرست نفرات تحریمی آمریکا افزود.

محدویت های اعمال شده جدید تمامی مؤسسات مالی را از انجام هر گونه مبادله مالی با بانکهای ایران ـ از جمله بانک مرکزی و مؤسسات تابع آن ـ منع کرده و ضمن توسعه تحریم ها علیه افراد ایرانی محدودیت های جدیدی علیه صادرات کالاهای ایرانی قائل شد.

وزارت خزانه داری آمریکا در 21 نوامبر 2011 بخش مالی ایران از جمله بانک مرکزی را بر اساس بخش 311 از قانون مهین پرستی آمریکا (USA Patriot)، جزء مؤسسات دارای خطر بالای پولشویی اعلام کرد.

این اقدام موجب شد که نهادهای مالی آمریکا از هر گونه مبادله با بانک مرکزی ایران منع شوند.

البته پیشتر به دلیل معرفی بانک مرکزی ایران به عنوان نهاد دولتی ایران، کلیه روابط بانکی بانک مرکزی ایران با نهادهای مالی آمریکا منع شده بود اما این اقدام آمریکا بیشتر زمینه سازی برای تحریم های فراسرزمینی علیه ایران بود و تأثیر عملی بر فعالیت های بانک مرکزی نداشت.

31 دسامبر 2011 اوباما "قانون اختیارات دفاع ملی " سال 2012 را امضا کرد.

این قانون دارای یک متمم قانونی بود که رییس جمهوری آمریکا را ملزم می کرد بانک های خارجی در صورت تسهیل پرداخت هزینه های نفتی از طریق بانک مرکزی ایران، از افتتاح حساب در آمریکا محروم شوند.

بند 1245 این قانون شیوه ای برای وضع تحریم های یکجانبه علیه بانک مرکزی ایران به کار برد که به موجب آن می توان آن دسته از مؤسسات مالی که وارد مبادلات مالی با بانک مرکزی ایران می شدند را با جریمه های سنگین روبرو می کرد.

در 5 فوریه سال 2012، باراک اوباما حکم ریاست جمهوری 13599 را برای اجرای بند 1245 لایحه اختیارات دفاع ملی 2012 صادر کرد.

به موجب این حکم، تمامی دارایی های دولت ایران توقیف شده و انتقال، پرداخت، صادرات و بازپس گیری تمامی دارایی های ایران در آمریکا یا هر گونه اقدام دیگر در ارتباط با آنها ممنوع اعلام شد.

این حکم همچنین تحریم های جدیدی را به اجرا گذاشت که به موجب آن بانک های آمریکایی موظف شدند تا تمامی وجوه متعلق به افراد قرار گرفته در فهرست اتباع خاص تحریم شده و افراد مسدود شده را حتی در صورتی که این وجوه ارتباطی با مؤسسات یا شرکتهای مالی آمریکا ندارند را مصادره کنند.

حکم ریاست جمهوری آمریکا همچنین استفاده ایرانی ها از استفاده از نظام بانکی آمریکا را ممنوع می کرد.

در 27 فوریه سال 2012 وزارت خزانه داری آمریکا با اجرای بند فرعی 1245، قوانین تحریم های مالی ایران را تقویت کرد.

این متمم قانونی تحریم ها را به آن دسته از مؤسسات مالی برون مرزی توسعه می دادکه آگاهانه اقدام به انجام یا تسهیل مبادلات مالی معین با بانک مرکزی ایران یا مؤسسات مالی ایرانی قرار گرفته در لیست تحریمها می کردند.

همچنین براساس دستور اجرایی شماره 13622 اوباما که در تاریخ 30 جولای 2012 صادر شد ، دامنه تحریم های آمریکا با هدف قرار دادن بخش انرژی و پتروشیمی ایران گسترش یافت تا از ایجاد سازوکارهای پرداخت توسط ایران برای فروش نفت و به منظور دور زدن تحریم های جاری جلوگیری کند.

این تحریم ها به بهانه قطع منابع مالی بخش پتروشیمی ایران که دومین منبع درآمد ایران به شمار می رفت، اجرایی شد.

اوباما همچنین تحریم ها بر فروش یا تحصیل مواد پتروشیمی از ایران را نیز توسعه داد تا شخصیت های حقیقی یا حقوقی که با شرکت ملی نفت ایران، شرکت خدمات و بازرگانی نفتیران، بانک مرکزی ایران، همکاری داشتند را نیز شامل شود.

همچنین اشخاص یا شرکت هایی که به ایران کمک کردند تا فلزات گرانبها از جمله طلا را معامله کند، مشمول تحریم قرار گرفتند.

در نتیجه، پول های حاصل از مراودات بین المللی با کشورها و شرکتهای خارجی، در حساب کشور مزبور نگهداری می شد که ایران هم نمی توانست به آنها دست یابد.

1 اوت 2012 قانون کاهش تهدیدات ایران (TRA) و قوانین حقوق بشری سوریه به امضا اوباما رسید.

این قانون با افزایش تعداد قانون هایی که دولت موظف به اعمال آنها بود از سه مورد به 5 مورد افزایش یافت و تحریم ها علیه ایران را تشدید کرد.

این قانون همچنین شرکت های خارجی فعالیت کننده در بخش انرژی ایران و شرکت های فروشنده یا بیمه کننده تانکرهای نفتی ایران را مشمول تحریم قرار داد.

21 سپتامبر 2012 آمریکا با ادعای انتقال تسلیحات به وسیله هواپیماهای شرکت های هوایی ایران ایر، ماهان ایر و یاس ایر به سوریه اعلام کرد 117 هواپیمای ایرانی را تحریم کرده است.

اوباما در 9 اکتبر 2012 دستور اجرایی شماره 13628 را امضا کرد.

بر مبنای این دستور مجازات افرادی که به بخش های نفت، پتروشیمی، بیمه، کشتیرانی و مالی ایران کمک می کردند، تشدید شد.

دستورالعمل اجرایی این تحریم ها، چارچوب اجرای محدودیت های جدید را تعیین کرد و به وزارت خزانه داری و وزارت خارجه برای اجرای این قانون اختیارات ویژه ای واگذار می کرد.

دولت آمریکا همچنین محدودیت هایی را برای خرید مواد پتروشیمی ایرانی مانند متانول و زیلین اعمال کرد.

در 2 ژانویه سال 2013 باراک اوباما قانون اختیارات دفاع ملی 2013 را به امضا رساند.

به موجب این قانون، آن دسته از موسساتی که اقدام به تأمین کالا یا خدمات برای بخش های انرژی، کشتی سازی و کشتی رانی می کردند و یا برای این دسته از عملیات پوشش بیمه ای فراهم می آوردند با دست کم 5 تحریم روبرو می شوند.

آن دسته از بانک های خارجی که با استفاده از سامانه بانکی آمریکا این دسته از خدمات را فراهم می آورند در لیست سیاه قرار می گرفتند.

برای هر موسسه ای که اقدام به تامین فلزات گرانبها برای ایران می کرد، دست کم با 5 تحریم مواجه می شد.

قانون مورد نظر همچنین تحریمهایی مرتبط با حقوق بشر برای شبکه های پخش جمهوری اسلامی ایران را نیز در نظر گرفت.

در 6 فوریه، وجوه مورد استفاده برای خریداری نفت ایران هم باید به حسابی در بانک کشور خریدار واریز و از آن تنها برای خرید کالاهای غیرتحریمی استفاده می شد.

در 27 فوریه سال 2013 "قانون ممانعت از ایران هسته ای 2013" با حمایت هر دو حزب آمریکا تصویب شد.

این قانون فهرست شرکت های ایرانی تحریم شده را افزایش داد و دارایی های ایران در منطقه یورو را نیز مصادره می کرد.

اوباما در ژوئن 2013 دستور اجرایی شماره 13645 را صادر کرد که بر طبق این دستور معامله ریال ایران و نیز ارائه کالا به صنعت اتومبیل ایران ممنوع شد.

وزارت خزانه داری آمریکا در 24 می 2013 نام 20 شرکت و شخص حقیقی ایرانی را در فهرست سیاه تحریم ها قرار داد.

شرکت هواپیمایی آبان ایر، شرکت دی اف اس و اورکس و مقامات آنها و شرکت پتروگرین مستقر در مالزی در لیست تحریمها قرار گرفتند و وزارت خزانه داری آمریکا در 9 خرداد 2013 در بیانیه ای حجت الاسلام حجازی از مسئولان ارشد دفتر رهبری را به بهانه مشارکت در نقض حقوق بشر به فهرست تحریم ها افزود.

همچنین بر اساس اطلاعیه وزارت خزانه داری آمریکا شرکت های پتروشیمی بندر امام، بوعلی سینا، مبین، نوری، پارس شهید تندگویان، شازند و تبریز در فهرست تحریمهای آمریکا قرار گرفتند.

میراث دست کش های مخملین اوباما در نهایت نتیجه این تحریم ها سقوط پول ملی ایران و وارد آمدن فشارهای همه جانبه به ایران بود.

اگرچه این فشارها پس از آغاز دور جدید مذاکرات جدید ایران و کشورهای 1+5 متوقف شد، اما در طول دو سال مذاکرات پیاپی تنها برخی تخفیف های جزیی بر اساس مذاکرات ژنو 3 نصیب ایران شد.

با این وجود حتی پس از اجرای برجام نیز بسیاری از تحریم های غیرهسته ای نیز پابرجا ماند و یا مفاد تازه ای به آن ها اضافه شد که نمونه آن را در قانون کاتسا و همچنین سخت گیری در ورود اتباع غربی سفر کننده به ایران، شاهد بودیم.

حالا ترامپ هم بر اساس این تحریم ها در صدد وارد کردن شدیدترین فشارهای اقتصادی به ایران است و هنوز هم سنگین ترین ضربه ها به ایران میراث دست های چدنی اوباماست که زیر دستکش های مخملین پنهان شده بود.


کلید واژه ها: ایران - بین المللی - برنامه هسته ای - آژانس بین المللی انرژی اتمی - آمریکا - برنامه هسته - تحریم - هسته ای - برنامه هسته ای ایران - شورای امنیت سازمان ملل متحد - هسته - برنامه - دونالد ترامپ - ایالات متحده - شورای امنیت سازمان ملل - سازمان ملل - انرژی اتمی - پرونده هسته ای ایران - اوباما - ارتباطات - اقتصادی - مقام معظم رهبری - مذاکرات - سازمان ملل متحد - پرونده هسته ای - مالی - کشور - دولت - شورای امنیت - انرژی

آخرین اخبار سرویس:
صالحی پیشنهادهای دریافتی از اتحادیه اروپا را کافی ندانست

دلایل و فلسفه تغییر قبله از مسجد الاقصی به مسجد الحرام/ مقام تسلیم ویژه چه کسانی است

رای منفی پارلمان کانادا به روابط دیپلماتیک با ایران

تشکیل کمیسیون ویژه بررسی لایحه کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم در دستور کار مجلس

استخدام مربی ایروبیک خانم با مدرک مربیگری فدراسیون

استخدام آبدارچی آقا جهت دفتر املاک در کرج

استخدام دو نفر کافی من جهت کافی شاپی در هرمزگان

استخدام مدیر با تجربه خانم و آقا جهت تالار پذیرایی در تهران

استخدام کارگر یا سالن کار آقا جهت فست فود در عظیمیه کرج

استخدام نیروی کار آقا در فست فود

استخدام کافی من کار آقا در محدوده باغستانِ کرج

استخدام تعدادی پیک جهت فست فود در منطقه چیذر تهران

استخدام راننده نیسان یخچالدار در هرمزگان

استخدام همکار خانم در دفتر دکوراسیون کابینت مُدا

بررسی دوباره پرونده املاک نجومی

آغاز جلسه علنی صبح امروز مجلس با 93 کرسی خالی نمایندگان

صفحه اول روزنامه های امروز استان اصفهان- چهارشنبه 30 خرداد

مدیریت زنجیره سیب درختی به آذربایجان غربی واگذار شد

گلستانی ها 8 میلیارد ریال برای آزادی زندانیان کمک کردند

مسکن غیراستاندارد مهمترین مساله حاشیه نشین ها است

لازم است تا صحبت کنیم

900 نفردرطرح مهارت آموزی استان بوشهر شرکت کردند

«مونا فرجاد» در یک سفر خارجی

عباس عبدی: فساد؛ بدترین نتیجه تحریم

محاکمه عاملان قتل رییس کارخانه شیرآلات

هشدار مذاکره کننده ارشد اروپا درباره خروج انگلیس از این اتحادیه

باران موشک نیروهای فلسطینی در سرزمین های اشغالی

عامل رانش زمین اشکورات سیل اعلام شد

امروز وقت تسویه حساب های شخصی و گروهی نیست/ عده ای در مسیر ایجاد ناامیدی در جامعه حرکت می کنند

رژیم صهیونیستی به شکست بزرگ اطلاعاتی از ایران اعتراف کرد/ رتبه جهانی چرخه فضایی ایران تک رقمی شد/ آب ایران را وارد ابر چالش کرد

نتیجه خودپسندی

شورای عالی میراث فرهنگی؛ ظرفیتی که به فراموشی سپرده شد!

مخالفت با اجرای برنامه ها و فعالیت ها در مساجد اشتباه است

زیر پوست تقسیمات کشوری

ارکستر ملی ایران با رهبری «فریدون شهبازیان» و خوانندگی «سالار عقیلی» در باکو می نوازد

تشکیل کمیسیون ویژه بررسی لایحه کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم در دستور کار مجلس

اولین رزمایش ضد تروریستی در جنوب تهران اجرا شد

ماجرای تشکیل «انجمن اسلامی حوزه علمیه نجف»

استخدام کارگر نقاش ماهر بصورت حقوقی در مرزدارانِ تهران

استخدام طراح خانم در انتشارات آریس

استخدام فروشنده خانم در مصالح ساختمانی

استخدام نیروی آقا مسلط به فتوشاپ و اتوکد در مغازه

استخدام کارگر ساده آقا و پیک موتوری در اصفهان

دعوت به همکاری فروشنده مبلمان در محدوده گوهردشت کرج

استخدام کارگر ماهر جلوبند ساز در محدوده کارگر جنوبیِ تهران

استخدام نیروی خدماتی خانم برای مجتمع مارال ستاره در قم

دعوت به همکاری نقاش اتومبیل سبک در هرمزگان

استخدام پخش مواد شوینده و مواد غذایی دنیا

استخدام نیروی خانم یا آقا جهت صحافی آلبوم در اصفهان

استخدام چند نفر چرخکار و وردست خانم در کرج

استخدام نیروی کار خانم برای تراش و شستشو در لالجینِ همدان

استخدام چرخکار خانم جهت دوخت کاور مبل در اصفهان

استخدام تعدادی نصاب حرفه ای کابینت در هرمزگان

استخدام راننده با خودرو تمام وقت در محدوده طلاب مشهد

مقابله با گرانی محور جلسه 2هفته بعد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

استخدام طراح، همکار مسلط به امور شیب بندی لیتوگرافی و چاپ در اصفهان

استخدام تاکسی بی سیم 1820 در سیرجان

طرح سربازی داوطلبانه در مجلس

خبر خیلی خوش آقای وزیر برای فرهنگیان بازنشسته

سیاست زدگی، قدرت طلبی و مادی گرایی، مهم ترین آسیب های شوراها است

ثبت شش وقف جدید در قزوین

جلسه علنی مجلس آغاز شد

بازدید نمایندگان عضو کمیسیون صنایع و معادن از بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

دشمن در اندیشه تعرض به جایگاه ولایت فقیه است

هیچ مانعی برای گسترش روابط نیست

دقایقی قبل صورت گرفت آغاز جلسه علنی صبح امروز مجلس با 93 کرسی خالی نمایندگان

تشریح روند نوسازی ناوگان ریلی

طرحی که معلمان حق التدریس را دور می زند!

عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می گیرد

"خودباختگی" به سادگی نوشتن یک نامه

400 هکتار باغِ تهران در خطر خشکانده شدن/مافیایِ باغ خواری و فسادِ سیستمایک هنوز ادامه دارد/ 200 اصله درخت باغ برره خشکانده شد

بدون همکاری مدیران ارشد کار دلالان پیش نمی رود/ دولت و حاکمیت به جای بهانه حباب گرانی با مردم شفاف صحبت کنند

وزیر کشور به استان گلستان سفر می کند

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

استخدام نیروی کار خانم و آقا جهت فست فودی در سیرجان

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر چهارشنبه 30 خرداد 97

استخدام فروشنده آقا برای فروشگاه پوشاک پوریا در قم

استخدام همکار مسلط به گرافیک برای لیتوگرافی در قم

استخدام یک نفر منشی خانم در همدان

استخدام شش رده شغلی در یک موسسه معتبر

استخدام تعدادی موتورسوار برای کار در پیک موتوری

استخدام آشپز و کمک آشپز جهت باغ رستورانی در کردانِ کرج

بایدهای گره زدن اوقات فراغت با مهدویت/برنامه های تابستانی ویژه منتظران همدانی

انتقاد از مسئولان و دولتمردان به منزله مخالفت با آنان نیست

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های چهارشنبه 30 خرداد 97

ترامپ بار دیگر از سیاست جداکردن کودکان از والدین مهاجر دفاع کرد

مرگ پیرترین اورانگوتان دنیا

زیباترین شهرهای شمال در تسخیر زباله

برنامه های سیمای فارس 30 خرداد

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

پرواز های فرودگاه شهید دستغیب 30 خرداد

عوامل مؤثر در فاصله افتادن میان مجلس موجود و مجلس مطلوب

مراسم اربعین آیت الله ایمانی در قاب تصاویر

مراسم چهلمین روز درگذشت امام جمعه فقید شیراز برگزار شد

هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان برگزار می شود

چهلمین روز درگذشت آیت الله ایمانی

ارتش یمن می تواند پایتخت های متجاوزان را هدف قرار دهد

پشت صحنه شرط بندی ها در فضای مجازی

رویدادهای خبری چهارشنبه 30 خرداد ماه مرکز لرستان

بازدید امیر خانزادی از پایگاه های دریایی خرمشهر، خارک و بوشهر

چه کسی شدیدترین تحریم های تاریخ را علیه ایران وضع کرد؟

چه کسی شدیدترین تحریم های تاریخ را علیه ایران وضع کرد؟