مطالب مرتبط:
خداوند آلترناتیوی برای جمهوری اسلامی ندارد/واکنش تند دادستان تهران به سخنان کلانتری/اصلاح طلبان با «عینک دودی» مخالف بودند چون مظهر غرب بود/روحانی اختیار همه تصمیمات سیاست خارجی کشور را برعهده ندارد
کارگردان "چهارراه استانبول": هر وقت مملکت دست اصلاح طلبان بوده اوضاع مملکت بدتر شده / پشت روحانی را خالی نمی کنم
اتمام حجت فرماندار خرم آباد با تعاونی داران برای انتقال به پایانه جدید
حضور زنان و اهل سنت؛ خط قرمز اصلاح طلبان در هیات رییسه
از اصلاح طلبان تا اصولگرایان؛ چه کسانی امروز به دیدار رهبر رفتند؟+ عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 ساعت 11:252018-05-24سياسي

جهانگیری به صورت جدی خواهان تغییرات در کابینه است/اصلاح طلبان با روحانی اتمام حجت کرده اند


انتظار اصلاح طلبان با انتقاد شخص رییس جمهور و معاون اول وی بالا رفته و اگر روحانی در سه سال آینده با توجه به شرایط خطیری که اکنون در آن قرار داریم، - در سیستم مدیریتی دولت تغییر مستمری انجام ندهد، شرایط بسیار وخیم خواهد شد.

شعارسال":انتظار اصلاح طلبان با انتقاد شخص رییس جمهور و معاون اول وی بالا رفته و اگر روحانی در سه سال آینده با توجه به شرایط خطیری که اکنون در آن قرار داریم، در سیستم مدیریتی دولت تغییر مستمری انجام ندهد، شرایط بسیار وخیم خواهد شد.

اصلاح طلبان پس از روی کار آمدن حسن روحانی در سال 1392 عمده مطالباتی را که داشتند، تحقق یافته می دیدند، چون پس از سال 88 که نقش اصلاح طلبان و اثرگذاری آنان در چارچوب نظام بسیار کمرنگ و محو شده بود، آنها توانستند به واسطه حمایت از روحانی که اصالتا چهره ای اصولگرا بود، اما نزدیکی زیادی در حرف و عمل به جریان اصلاح طلبی پیدا کرده بود، بار دیگر اثر پررنگ و نقش جریان اصلاح طلبی را در عالم سیاست جمهوری اسلامی به نمایش بگذارند.

آنها (اصلاح طلبان) با حمایت از یک چهره مورد تأیید در نظام توانستند به بازسازی جریان اصلاح طلبی پرداخته و تعداد زیادی از نیروهای خود را که از بدنه مدیریتی کشور خارج شده بودند، بار دیگر به عرصه بازگردانند.

اصلاح طلبان با تجدید قوایی که صورت دادند، ضمن بازسازی وجهه خود در نظام، به ائتلاف با گروه های اعتدالگرا و طیف معتدل جریان اصولگرایی پرداختند و طی آن توانستند در انتخابات مجلس و شورای شهر هم کرسی های زیادی را از آن خود کنند.

تا اینجای کار، قصه به خوبی پیش رفت تا برگزاری انتخابات اردیبهشت ماه 96 که اسحاق جهانگیری به عنوان کاندیدای در سایه از طرف اصلاح طلبان وارد عرصه انتخابات شد و به حمایت بی چون و چرا از حسن روحانی ، دولتش و عملکردش در مقابل رقیبان پرداخت.

او در نهایت به نفع رییس دولت یازدهم عرصه انتخابات را ترک کرد تا روحانی با حمایت اصلاح طلبان، اصولگرایان معتدل، اعتدالگرایان و .

مدت زمان تصدی عنوان ریاست جمهوری اش را همچون رؤسای جمهور قبلی به هشت سال برساند.

پس از پیروزی حسن روحانی انتظار اصلاح طلبان این بود که مدیریت بخش اقتصادی و چینش مهره های اقتصادی دولت به اسحاق جهانگیری سپرده شود و از طرفی هم جریان اصلاحات نمایندگان بیشتری در بدنه دولت داشته باشد که روحانی به عنوان رییس جمهور به هیچ یک از این خواسته های اصلاح طلبان یا بخشی از این جریان که اعتقاد داشتند باید چنین اتفاقی رخ دهد، تن نداد.

این بگو مگوها همچنان بین بخشی از بدنه اصلاح طلبی با دولتی ها و شخص روحانی وجود دارد و حتی برخی از آنان به دلیل محقق نشدن این خواسته ها از پشیمانی رأی دادن به شیخ دیپلمات سخن گفته اند.

در همین رابطه، یک عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان گفته است: بنا بر اخبار موثق، بسیاری از انتصابات روحانی برخلاف نظر جهانگیری صورت گرفته و به نظر می رسد، روحانی از باب مشورت پذیری شبیه احمدی نژاد عمل می کند.

عبدالله ناصری عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان و مشاور عالی رییس دولت اصلاحات در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص اینکه حامی اصلی روحانی در دو انتخابات اخیر جریان اصلاحات بوده و مردم امروز کارنامه دولت را جزو عملکرد اصلاح طلبان می دانند، این جریان تا چه حد به دنبال همفکری با رییس دولت و بهتر شدن اوضاع است تا بتوانند در 1400 پیروز انتخابات شود، اظهار کرد: قطعا حمایت اصلاح طلبان از روحانی برای پیشبرد مصالح کشور بوده و تکرار اعتماد دوباره جریان اصلاحات در سال 96 به وی با نگاهی راهبردی دنبال شد، لذا اصلاح طلبان هر زمان که توانسته اند در جلسات و گفت وگوها تذکرهایی به دولت داده اند.

وی افزود: صراحتا اعلام می کنم که اصلاح طلبان با روحانی اتمام حجت کرده اند و وی مختار است که تصمیم خود را مبنی بر تحول بر ایجاد نقطه عطف به کار گیرد.

جریان اصلاحات با روحانی اتمام حجت کرده است/اصلاحات فقط به خاطر رأی آوری روحانی را انتخاب کرد مشاور عالی رییس دولت اصلاحات تصریح کرد: جامعه مخاطب اصلاح طلبان نباید قصورات روحانی را جزء عملکرد جامعه اصلاح طلبان تلقی کنند، چرا که این جریان بارها اعلام کرده که بنا بر شرایط از روحانی حمایت کرده و او نامزد تشکیلاتی اصلاح طلبان نبود، لذا جریان اصلاحات در یک ارزیابی علمی که در سال 92 صورت گرفت، به این نتیجه رسید که رأی آوری روحانی از عارف بیشتر است، به همین دلیل اصلاح طلبان تصمیم گرفتند که در نهایت از روحانی حمایت کنند و مجددا تأکید می کنم که جریان اصلاحات علی رغم حمایت از روحانی با وی اتمام حجت کرده است.

اگر روحانی وزرا را تغییر ندهد شرایط وخیم می شود ناصری با اشاره به نارضایتی های اخیر رییس جمهور و اسحاق جهانگیری مبنی بر بی انگیزگی و ناامیدی برخی وزرا، خاطرنشان کرد: انتظار اصلاح طلبان با انتقاد شخص رییس جمهور و معاون اول وی بالا رفته و اگر روحانی در سه سال آینده با توجه به شرایط خطیری که اکنون در آن قرار داریم، در سیستم مدیریتی دولت تغییر مستمری انجام ندهد، شرایط بسیار وخیم خواهد شد.

جهانگیری به صورت جدی خواهان تغییرات در کابینه است/ بسیاری از انتصابات روحانی برخلاف نظر جهانگیری بود وی ادامه داد: جهانگیری به صورت جدی خواهان تغییرات در کابینه است و بنا بر اخبارهای موثقی که بنده شنیده ام، بسیاری از انتصابات روحانی بر خلاف نظر جهانگیری صورت گرفته، اما به هر حال رییس جمهور نفر اول دولت است و تغییرات باید با خواسته و اراده وی صورت بگیرد، اما به نظر می رسد که چنین روحیه ای در روحانی وجود ندارد.

روحانی حتی به تذکرات هاشمی هم توجه نمی کرد مشاور عالی رییس دولت اصلاحات تأکید کرد: سال 92 مرحوم هاشمی رفسنجانی و برخی سردمداران جریان اصلاحات به روحانی در مورد چینش کابینه تذکراتی دادند، اما وی آنها را به ویژه در حوزه برنامه ریزی و سیاست داخلی اجرا نکرد.

ناصری گفت: روحانی نسبت به رؤسای دولت های سازندگی و اصلاحات مشاوره پذیری کمتری دارد و به نظر می رسد که از این حیث شبیه احمدی نژاد عمل می کند، چرا که اصلاح طلبان بیش از هزاران بار در ملاقات های حضوری، نامه نگاری ها و علی الخصوص مصاحبه های عملی به روحانی گفتند که باید کابینه خود را انسجام بخشد.

وی با اشاره به بخش هایی از دولت که پس از برجام نیاز به تقویت مضاعف دارد، گفت: روحانی باید قدم اول را در جهت انسجام ملی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت در راستای رفع حصر و توسعه سیاسی بردارد، اگر بتوانیم جامعه را از لحاظ سیاسی به انسجام برسانیم، شرایط برد بین المللی ما نیز بهتر خواهد شد.

مشاور عالی رییس دولت اصلاحات تأکید کرد: بعد از برجام طبعا مشکلات اقتصادی کشور حادتر می شود و لازم به ذکر است که بسیاری از بحران ها ریشه در سیاست داخلی ما دارد، لذا افرادی که مسئول سیاست داخلی و توسعه آن هستند که در رأس آن وزیر کشور قرار دارد، باید تغییر پیدا کند.

گفتنی است، اخیرا اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور سحاق جهانگیری در مراسم افتتاح اولین کارخانه تولید سلول انسانی در غرب آسیا با تأکید بر اینکه مدیران بی انگیزه باید کنار بروند، گفت: اگر مدیری فکر می کند که باید با احتساب ساعت کار کند باید بدانند که شرایطی پیش آمده که خود را بدون احتساب وقت باید وقف ملت و مردم کند.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه مدیران در این دوره باید بی حالی و بی حوصلگی را کنار بگذارند، اظهار کرد: مدیران بی حوصله اگر نمی توانند در این شرایط کار کنند کنار بروند و ما به مدیرانی که تنها در شرایط خوب نامه ها را امضا می کنند نیاز نداریم.

از سوی دیگر، حجت الاسلام روحانی هم دست به انتقاد از وزرای کابینه خود زده و با تأکید بر اینکه غمناک بودن نسبت به آینده هیچ سودی را عاید انسان نخواهد کرد، اظهارکرد: در ذهن من نسبت به برخی از وزرای دولت یک تقسیم بندی در خصوص آنها وجود دارد، عده ای از وزرا از اول سال نوای نا امیدی سر می دهند و صحبت های آنها نا امیدانه است.

چند نفر هم داریم که امیدوارانه سخن می گویند و همواره پیشنهادهای خوبی هم می دهند.

همچنین جهانبخش خانجانی دیگر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در واکنش به اظهارات رییس جمهور و معاون اول وی مبنی بر نا امیدی برخی اعضای کاینه گفت : برخی از آقایان وزیر به جای آنکه گیوه خود را برای خدمت وربکشند برای ماندن تلاش می کنند و مانند آب راکدی هستند که اطراف خود را نیز به گنداب تبدیل می کنند.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی ایران تحت فشار دولت های سلطه قرار دارد و اگر در عملکرد دولت هشیاری نباشد، مردم ناامید می شوند، لذا روحانی باید هرچه سریع تر نسبت به حذف افراد ضعیف از کابینه دولت اقدام کند.

خانجانی درباره این مسأله که دولت به منظور تحرک بیشتر پس از برجام درچه قسمت هایی نیاز به تقویت مضاعف دارد، افزود: ما در حوزه دیپلماسی باید تلاش خود را دوچندان کرده تا بتوانیم ارتباط خود را با دنیا قوی تر کنیم، به عنوان مثال رفتار دیپلماتیک ایران می تواند آمریکا را در آوردگاهی که برای ایران پدید آورده شکست دهد.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ادامه داد: ما باید با تلاش و کوشش چرخ تولید را به حرکت درآوریم و متأسفانه از سال 84 بخش های کثیری از بخش تولید یا متوقف شده اند یا از تمام ظرفیت و توان خود بهره نمی گیرند.

البته سخنانی که افرادی نظیر عبدالله ناصری در خصوص نگاه اصلاح طلبان به دولت و عملکرد آن می زنند، بخشی از نگاه حاکم بر بدنه و رئوس جریان اصلاحات است؛ برخی اصلاح طلبان که جزو چهره های شاخص این جریان هم محسوب می شوند، نظیر عبدالله نوری و بهزاد نبوی پیشتر در مصاحبه هایی جداگانه بر خلاف دیدگاه اول خواستار حمایت بی چون و چرای جریان اصلاحات از حسن روحانی و دولتش هستند.

گویا طیف دوم که جزو چهره های به مراتب با تجربه تر جریان اصلاح طلبی محسوب می شوند، از آسیب هایی که پیشتر این جریان بر اثر تندروی برخی تندروها دیده است، به خوبی آگاهند و نمی خواهند مثل دولت دوم سید محمد خاتمی با طرح شعارهایی نظیر عبور از خاتمی که امروز به عبور از روحانی رسیده است، سرنوشت دیگر بار چهره ای پوپولیسم را در مقابل مردم و حاکم بر سرنوشت آنان قرار دهد.

به نظر می رسد، اختلاف نظر جدی بین مطالبه کنندگان از دولت که در عین حال حامی جدی روحانی و قوه مجریه هستند و طیفی از جریان اصلاحات که گرفتن سهم بیشتر از روحانی و دولت را شرط عدم مطرح کردن عبور از او کرده اند، وجود دارد و این از برآیند اخباری که از درون اردگاه اصلاح طلبی و مصاحبه های گاه و بیگاه چهره های منتسب به دو طیف یاد شده بیرون می آید، کاملا معلوم است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تابناک ، تاریخ انتشار2خرداد97، کدخبر: 801861 ، www.

tabnak.

ir
کلید واژه ها: اصلاح طلبان - اصلاح - روحانی - انتخابات - رییس جمهور - حسن روحانی - اسحاق جهانگیری - مدیریت - دولت - جهانگیری - شرایط - حمایت - انتظار - رییس دولت یازدهم - اقتصادی - بازسازی - جمهوری اسلامی - انتخابات مجلس - جریان اصلاحات - نظام - مستمری - جمهوری - انتقاد - ریاست جمهوری - دولت یازدهم - آینده - اصولگرایان - اسحاق - معاون - اصولگرایی

آخرین اخبار سرویس:
عراقچی: ایران و هند برای پیشبرد روابط جدی هستند

معامله پرسودی که حجت الاسلام قرائتی به مردم پیشنهاد داد+فیلم

مشکل شوری آب حفار شرقی خرمشهر تا مرداد ماه برطرف می شود

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 27 تیر 97

بازگشت پیکر 75 شهید دوران دفاع مقدس

مرگ عجیب دختر 6 ماهه در همدان

نمایشگاه نقاشی کودکان سرطانی برپا شد+عکس

پیشکسوتان، موزه تاریخی نیستند

اصلاح اصلاحات

روایتی از تقابل ادبیات متعهد و روشنفکرانه

فعالیت آزمایشی کشتی اقیانوس پیمای مسافربری "سانی"

وجود 100 هزار نیروی مازاد صحت ندارد/ 17هزار پست مصوب آموزش و پرورش بلاتصدی اند

موضع گیری عمار حکیم درباره اعتراضات عراق

‏ زهره باقری، دکتر یحیی معروف، دکتر جهانگیر امیری، دکتر تورج زینی وند آسیب شناسی ترجمه فارسی محمّد یزدی از قرآن کریم‎ ‎

انگلیس به دنبال بهترین راه ها برای همکاری با ایران است

عمل به قرآن مهم تر از حفظ آن است/ نباید ما یک قرآنی تنها باشیم

انسجام ملی تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی است

اتاق های ما دیگر امن نیست

شکایت ایران از آمریکا در دیوان دادگستری بین المللی ثبت شد

گزارش وضعیت مسکن مهر

علی نصیری ناکارآمدی تقسیم رباعی احادیث با توجه به کاستی های منابع رجالی

مجری تلویزیون در آغوش مادراش+عکس

870 نفر با دفتر شورای نگهبان چابهار همکاری می کنند

دیپلماسی ریزگردی ایران

رسانه ها را به گسترش ناامیدی متهم می کنند!

هجوم پناهجویان سوریایی به مرز اسراییل

کمیسیون امنیت ملی به موضوع سرقت اسناد هسته ای ورود نمی کند

عناوین روزنامه های سیاسی 27 تیر 97/ می خواهم کلید باشم نه قفل! +تصاویر

صالحی : تکمیل کارخانه روتورسازی در فرایند تحقق 190 هزار سو غنی سازی

حال شاهکار معماری جهان خوب نیست/ قلب «فلک الافلاک» ترک برداشت

حالا می دانیم ترامپ در کدام تیم بازی می کند

پرونده مشایی اخیرابه دادگاه رفت/تعیین مهلت برای مطالعه پرونده

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

محمد فروغی، هادی وکیلی، اعظم صادقی تحلیل انتقادی دلایل قائلان به مادیت ادراک، با نگاه به مبانی حکمت متعالیه

مشکل شوری آب حفار شرقی خرمشهر تا مرداد ماه برطرف می شود

احمد عبادی، رضا عظیمی درآمدی روش شناختی بر تدوین کدهای اخلاق در محیط های صنعتی (روی آوردی اسلامی)

مهدی دهاقین، عبدالرزاق حسامی فر، سید مسعود سیف، محمد حسن حیدری نسبت میان بازی های زبانی، صورت های زندگی و حیات اجتماعی انسان در ویتگنشتاین متأخر

عضو کمیسیون عمران مجلس: 72 هزار هکتار بافت فرسوده در شهر ها

اگر دشمن چشمانم را از حدقه دربیاورد و سرم را از تن جدا سازد، نمی تواند ایمان به هدف مرا بگیرد

شفافیت در امور عمومی

‎چگونه می شود اعتماد را به سیاستگذار برگرداند؟

عزم مشترک دولت و مدیریت شهری برای نوسازی بافت های فرسوده تهران

امیر سیاری: از آغاز تا پایان سال رزمایش داریم

حضرت معصومه(س) را در فضای مجازی به دختران جوان بشناسانیم

ایران و پاکستان برای توسعه همکاری های مرزی به توافق رسیدند

حسینی قمی در برنامه شکوه رضوان مطرح کرد حفظ آبروی مردم مهم ترین سیره و ویژگی امام رضا(ع)

تغییر در کابینه دولت؛ شایعه یا واقعیت؟

آیا برنامه سپاه در خلیج فارس تغییر کرده است؟

بیژن زارع، سید محمد محمودی، فرود قایدگیوی، علی حسن توفیقیان فر تحلیل جامعه شناختی بی رمقی معلمان متوسطه شهر یاسوج

ضرب المثل دشمن دانا به از نادان دوست

متن زیبا خدایا شکرت

تجربه و سیاست کره جنوبی برای ارتباط دانشگاه با صنعت

ماجرای آب خوزستان چیست؟

مسئولیت های دادسراها برای حفظ امنیت متهمان

اشکالات نظام بانکی و نقدینگی ارتباطی با تحریم ندارد

انتشار احکام قطعی بالای 100 میلیون تومان الزامی است

"بیمه سلامت" کدام خدمات دندانپزشکی را پوشش می دهد؟

توهین طلبکار به بدهکار، جرم و قابل پیگیری است

نقش اقرار در بزه رابطه نامشروع

سیر تا پیاز ماجرای وحید مرادی

دانشگاه در چنگال مواد مخدر

870 نفر با دفتر شورای نگهبان چابهار همکاری می کنند

870 نفر با دفتر شورای نگهبان چابهار همکاری می کنند

اف ای تی اف در انتظار تعیین تکلیف

اتفاق مبارک برای شفافیت بیشتر

کشف فساد اقتصادی به ارزش 21 هزار میلیارد تومان در یک سال گذشته

فروش دیجیتالی مخدرهای فست فودی در اینستاگرام

در خواست معلمان برای ترمیم مزایای شغلی

لغو بلیت گردشگران اروپایی به ایران

دستور ویژه رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی برای رسیدگی به قطعی برق شهرک های صنعتی

راه طولانی شفافیت در ایران

سیمای ماندگار فرهنگ

مسئولان در برابر مواضع ترامپ برنامه های کاربردی تدوین کنند

فعالیت آزمایشی کشتی اقیانوس پیمای «سانی» در بندرعباس آغاز شد

300هزار شغل با نوسازی بافت فرسوده

اعتبار 80 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای صنایع ایران

فرزند خوانده ها وارث 30 درصد از اموال مادران مجرد

قتل زن مسافرکش برای 500 هزار تومان

متهم در دادگاه: همسرم را بخاطر شرکت در کلاس های عرفان به قتل رساندم

کلاهبرداری یک میلیارد تومانی با عکس خودرو

آرزوهای برباد رفته

حوادث جهان

دستگیری عامل قتل در جشن تولد

پیتزای 38 میلیون تومانی

سواحل مازندران هنوز آزاد نشده

معافیت مناطق زلزله زده از اعمال خاموشی ها

خروج برگزیت از بن بست مجلس عوام

بازگشت از هلسینکی با کوله بار رسوایی

دورنـــما

خبرهای خوش اقتصادی نوبخت

پینوکیو و نظام اداری ایران / آیا پینوکیو آدم می شود؟

تصاویر/ نشست توانمندسازی اساتید حوزه علمیه خواهران استان یزد

ایراد به FATF سیاسی بود؟

آغاز به کار جشنواره مولودی خوانی هه تاو در سنندج

در راه استقلال و آبادانی به دعای خیر خانواده شهداء نیازمندیم

اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر در قزاقستان برگزار می شود

مسئولان در برابر مواضع ترامپ برنامه های کاربردی تدوین کنند

شمشیر دولبه آیین جدید دادرسی کیفری

مسئولان در برابر مواضع ترامپ برنامه های کاربردی تدوین کنند

آدمی در هنگام جان دادن چه چیزی می بیند؟

جهانگیری به صورت جدی خواهان تغییرات در کابینه است/اصلاح طلبان با روحانی اتمام حجت کرده اند

جهانگیری به صورت جدی خواهان تغییرات در کابینه است/اصلاح طلبان با روحانی اتمام حجت کرده اند