مطالب مرتبط:
مانیتور مسکن در میانه بهار/عقب نشینی خریداران در مناطق پرتورم
همه چیز درباره قارچی که آخرین بهار 15 ایرانی را رقم زد + تصویر قارچ قاتل
پاییزی که با گذر از زمستان به بهار نمی رسد/«پاییز تا پاییز» به بازار آمد
25 هزار و 700 سکه بهار ازادی به عنوان جوایز قهرمانان به فدراسیون های ورزشی اهدا شد
بهترین ماسک های طبیعی مناسب فصل بهار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 ساعت 09:352018-05-24اقتصادي

کارنامه معاملات مسکن در میانه بهار


بازار خرید مسکن در تهران، در دومین ماه از بهار امسال با تشنج قیمت ها مواجه شد و دو رفتار متفاوت معاملاتی در مناطق 22گانه رقم خورد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازبانک و بیمه ( bima.

ir )، از اطلاعات منتشر شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن مربوط به کارنامه بازار در ماه دوم از بهار حاکی است میانگین قیمت آپارتمان ها در پایتخت، بعد از سه پرش پی در پی در اواخر سال گذشته و سپس توقف در مسیر رشد ماهانه در فروردین امسال، ماه گذشته دچار تشنج شد به طوری که تورم ماهانه مسکن در اردیبهشت 97 با ثبت نرخ 7 درصد، بالاترین نرخ تورم از انتهای اردیبهشت 92 تاکنون به حساب می آید.

اردیبهشت 92 در تقویم معاملات مسکن شهر تهران، نقطه اوج رونق خرید و فروش و مقطع حباب حداکثری قیمت آپارتمان محسوب می شود به طوری که در آن زمان، متوسط قیمت مسکن با 10 درصد افزایش ماهانه و 71 درصد جهش نقطه ای، به متر مربعی 4 میلیون تومان رسید.

بهار سال 92، تقریبا انتهای رونق معاملات در آن دوره بود اما اکنون، تورم مسکن در ماه های ابتدایی این دوره از رونق معاملات، وارد شیب تند شده است که به نظر می رسد علت آن، وضعیت فعلی بازارها و شرایط سیاسی است.

متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در میانه بهار امسال، حدود 5/ 1 میلیون تومان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش پیدا کرده و به مرز 6 میلیون تومان نزدیک شده است.

سطح قیمت میانگین مسکن در تهران طبق آخرین آمار رسمی، 5 میلیون و 984 هزار تومان است که به این ترتیب ارزش اسمی واحدهای مسکونی پایتخت 33 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل گران شده است.

اولین صعود محسوس قیمت مسکن، آذر پارسال همزمان با شکل گیری رونق در معاملات خرید، رخ داد.

در ماه های پیش از آذر 97 -زمان پیش رونق- میانگین افزایش ماهانه قیمت مسکن یک تا دو درصد بود اما در انتهای پاییز این شاخص ملکی (تورم ماهانه) نرخ 4 درصد را تجربه کرد و در پایان سال به 5 درصد هم رسید.

با این حال، در فروردین امسال، تعطیلی بازار و جو سنگین صبر و انتظار در بین فعالان ناشی از رصد متغیرهای بیرونی اثرگذار بر بازار مسکن، باعث شد شیب رشد ماهانه قیمت آپارتمان معکوس شود و اندکی پایین تر از صفر (منفی 8/ 0 درصد) قرار بگیرد.

اما شیب رشد ماهانه قیمت مسکن در ماه گذشته، مجددا مثبت و در عین حال، بیشتر از قبل شد.

نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن در اردیبهشت، 7/ 1 برابر نرخ رشد در ماه های زمان پرش بوده است که از این منظر، می توان گفت وضعیت کلی بازار معاملات مسکن به لحاظ نوسان قیمت ها، التهاب بیشتری پیدا کرده و شرایط برای خریداران مصرفی، مشکل تر شده است.

بررسی های دنیای اقتصاد در این باره نشان می دهد سه عامل در ثبت اردیبهشت متفاوت برای بازار مسکن تهران نقش داشته است.

این عوامل شامل خرید آپارتمان به قصد سرمایه گذاری ناشی از مناسب تشخیص ندادن بازارهای رقیب مسکن از سوی این نوع تقاضا طی هفته های اخیر ، سبقت روزانه سطح قیمت های پیشنهادی از قیمت های قطعی ناشی از فقر شدید فایل مورد جست وجوی غالب خانه اولی ها و همچنین رشد نسبی معاملات در مناطق بافت فرسوده می شود.

نتایج کالبدشکافی اولیه از آنچه تشنج قیمت در بازار مسکن را رقم زده است مشخص می کند وزن تقاضای سرمایه ای در بروز تورم 33 درصدی مسکن، قابل توجه است.

این گروه از تقاضای مسکن در مواجهه با چرخش نرخ های بازدهی در بازارهای موازی دارای سابقه رقابت با بازار ملک همچون بازار پول یا بازار ارز و مقایسه این نرخ ها با آنچه در ماه های اخیر برای نرخ رشد قیمت مسکن به ثبت رسیده، فعلا بازار ملک را مناسب ترین مکان برای حفظ ارزش دارایی های خود تشخیص داده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند، بیشترین مهاجرت بین بازاری به سمت بازار مسکن از بازار پول (بانک ها) اتفاق افتاده است.

بازار پول رقیب اصلی بازار مسکن محسوب می شود به طوری که بازگشت نرخ سود بانکی به سطح 15 درصد در سال گذشته، نقش پررنگی در پایان دادن به رکود معاملات مسکن بازی کرد و در عین حال، فروش گواهی سپرده 20 درصدی در بانک ها در هفته های پایانی سال گذشته توانست در مسیر رو به رشد معاملات ملک، نقش کاهنده ایفا کند.

در حال حاضر با توجه به نرخ سود سپرده های بانکی بخشی از تقاضای سرمایه ای، بازار ملک را به دلیل روند رشد بالای قیمت مسکن، انتخاب اول خود قرار داده است.

در این میان، با فروکش کردن سفته بازی گسترده در بازار ارز تحت تاثیر دلار 4200 تومانی، گروه دیگری از خریداران غیرمصرفی به بازار مسکن در ماه گذشته اضافه شدند.

تحقیقات میدانی نشان می دهد، بازار معاملات مسکن تا پیش از نیمه دوم سال گذشته، در تسلط خریداران مصرفی قرار داشت اما به مرور از پاییز 96 با مشاهده رشد محسوس قیمت مسکن، تقاضای سرمایه ای هم به جمع خریداران مسکن اضافه شد.

بررسی ها درباره عامل دوم تورم 33 درصدی مسکن در اردیبهشت حاکی است سمت عرضه در بازار معاملات (فروشنده ها) در مناطقی از تهران و برای دسته ای از واحدها، قیمت های پیشنهادی را در ماه گذشته بیش از 50 درصد افزایش دادند.

این مناطق شامل مناطق 2، 4 و 5 و برای واحدهای زیر 80 مترمربع -به خصوص آپارتمان های کمتر از 60 مترمربع- بوده است.

این سه منطقه نزدیک به 30 درصد معاملات مسکن را در اختیار دارد و بیش از 20 درصد معاملات خرید، به آپارتمان های حداکثر 60 مترمربع محدود می شود درحالی که میزان عرضه این نوع واحدها در سال های اخیر تنها 11 درصد کل ساخت وسازهای جدید بوده است.

در هفته های گذشته، به رغم تقاضای خرید در این مناطق، فایل مناسب به میزانی که پوشش دهنده تقاضا باشد، وجود نداشته و همین موضوع باعث شد غالب فروشنده ها، در برخی نقاط، به شکل روزانه، قیمت پیشنهادی را افزایش دهند.

هر چند در همین سه منطقه پرسهم در معاملات مسکن، تحت تاثیر این شکل تورم مسکن، حجم معاملات کاهش پیدا کرد اما تاثیرپذیری سایر مناطق از سه منطقه پیشتاز در نهایت باعث تشنج قیمت مسکن شد.

حجم معاملات خرید مسکن در ماه گذشته بار دیگر بالاتر از کف رونق قرار گرفت به طوری که بیش از 17 هزار و 500 واحد مسکونی در تهران طی ماه میانی بهار 97 فروخته شد.

معاملات مسکن در ماه گذشته 15 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 96 افزایش پیدا کرد، اما با این حال، تعداد واحدهای فروخته شده، کمتر از آنچه در کارنامه معاملاتی دی ماه سال گذشته ثبت شد -زمانی که سطح قیمت ها به مراتب پایین تر از امسال قرار داشت- است.

عقب نشینی خریداران در مناطق پرتورم کل معاملات خرید مسکن اگر چه نسبت به سال گذشته همین موقع افزایش پیدا کرده اما در مناطق پرفروش همچون مناطق 4 و 5، حجم معاملات در ماه گذشته به ترتیب 13 درصد و 10 درصد افت کرد.

در این دو منطقه در عین حال، بیشترین تورم مسکن به ثبت رسیده است.

ماه گذشته متوسط قیمت قطعی فروش آپارتمان در منطقه 5 رقمی معادل 52 درصد افزایش پیدا کرد.

سهم منطقه 5 از کل معاملات از 15 درصد سال گذشته اکنون به 13 درصد تنزل کرده است که علت اصلی آن، واکنش منفی متقاضیان به قیمت های پیشنهادی است.

تداوم این وضعیت می تواند به معنای رکود تورمی و تسری آن به کل بازار مسکن تهران باشد.

همچنین در منطقه 2 که محله های مصرفی مخصوص دهک های متوسط در آن زیاد است، ماه گذشته به دلیل تورم 49 درصدی، حجم معاملات خرید 4 درصد کاهش یافت.

در مقابل این رفتار معاملاتی در این سه منطقه، ماه گذشته حجم معاملات خرید آپارتمان در بافت فرسوده تهران (7 منطقه جنوبی شهر) 29 درصد به طور متوسط افزایش پیدا کرد.

در بافت فرسوده تهران، طی ماه های قبل، معاملات خرید، به آن شکل رونق نداشت به طوری که حتی در پایان سال گذشته، بخشی از مناطق 12 تا 18، همچنان با رشد منفی حجم معاملات مواجه بود.

اما پمپاژ محرک هایی از جنس ساده سازی مسیر دریافت تسهیلات خرید مسکن در بافت فرسوده باعث سبقت نرخ رشد معاملات خرید در این مناطق نسبت به مناطق نیمه شمالی پایتخت شده است.

ماه گذشته بیشترین رشد معاملات خرید مسکن در منطقه 12 تهران (74 درصد) اتفاق افتاد.

در بافت فرسوده، متقاضیان وام یکم، از شرط خانه اولی معاف هستند و وام اوراق نیز با 5/ 1 واحد درصد سود ارزان تر به متقاضیان داده می شود.

همچنین طول دوره بازپرداخت وام اوراق در بافت فرسوده، به جای 12 سال، 15 ساله محاسبه می شود.

همه این شرایط نسبتا جذاب باعث مهاجرت بخشی از متقاضیان خرید مسکن به بازار واحدهای نوساز بافت فرسوده شده است.

این حرکت در ماه گذشته باعث شد متوسط قیمت مسکن در بافت فرسوده تهران تحت تاثیر رشد معاملات، 25 درصد افزایش پیدا کند.

این موضوع در میزان رشد قیمت میانگین تاثیر گذاشته است.

تحقیقات میدانی نشان می دهد، برخی متقاضیان که در هفته های گذشته در مناطقی همچون 4 و 5 به قیمت های نامتعارف برخورد کرده بودند، به ناچار مجبور به تغییر مکان جست وجوی خود -رفتن به مناطق پایین تر- شدند.

در این دو منطقه، در ابتدای این دوره از رونق (آذر ماه)، حجم معاملات خرید مسکن 40 تا 50 درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن افزایش یافت، اما در ماه های اخیر به خاطر پرش های قیمتی، این مناطق به انجماد معاملاتی ناشی از عقب نشینی خریداران دچار شده است.

دلالان می گویند برخی قیمت های پیشنهادی در مناطق معمولی شهر با قیمت واحدهای لوکس در شمال شهر رقابت می کند.

در حال حاضر متوسط قیمت مسکن در منطقه 5 به مترمربعی 7 میلیون و 670 هزار تومان رسیده که از میانگین قیمت مسکن در منطقه 2 در اردیبهشت سال گذشته، بیشتر است.

در منطقه 4 نیز متوسط قیمت مسکن در حال حاضر متر مربعی 6 میلیون و 259 هزار تومان است که تقریبا با سطح قیمت سال گذشته منطقه دو برابری می کند.

سطح فعلی متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در منطقه دو به 9 میلیون و 500 هزار تومان رسیده که با قیمت های سال گذشته منطقه یک تهران برابری می کند.

در دو منطقه لوکس تهران (مناطق یک و سه)، همچنان نرخ رشد قیمت کمتر از تورم میانگین شهر تهران است که همین موضوع باعث شده حجم خرید و فروش در این مناطق از رشد بالا (بیش از 45 درصد در ماه گذشته نسبت به ماه مشابه در سال 96) برخوردار باشد.

علت این موضوع، فراوانی عرضه های لوکس و متراژ بزرگ در این دو منطقه است.

تحولات ماه گذشته بازار معاملات مسکن از دو موضوع رفتار ترامپ در مواجهه با برجام و همچنین در پیش بودن ماه مبارک رمضان نیز تاثیر گرفت.


کلید واژه ها: مسکن - معاملات - قیمت - قیمت مسکن - قیمت آپارتمان - معاملات مسکن - درصد - بازار - آپارتمان - افزایش - تورم - خرید - تهران - کارنامه - پایتخت - اقتصاد - دنیای اقتصاد - خرید و فروش - شرایط - میانه - خرید مسکن - بالاترین - نرخ تورم - اطلاعات - ابتدایی - تعطیلی - انتظار - متفاوت - پاییز - تقویم

آخرین اخبار سرویس:
تابستان سخت برقی در راه است

نرخ تورم خانوار افزایش یافت

محصولات ایران خودرو گران شد

خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک

شوک تازه بانک دی با زیان انباشته 4.4 هزار میلیارد تومانی!

سند راهبردی بخش اطلاع رسانی و ارتباطات وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت تنظیم می شود

سکه 107 هزار تومان گران شد

برداشت سیر در سلسله آغاز شد

قیمت ذرت 5 درصد ارزان شد/فاصله زیاد قیمت مرغ با نرخ واقعی

3954 طرح اشتغال روستایی برای سیستان و بلوچستان ثبت شد

استخدام حسابدار جهت همکاری در شهر شیراز

استخدام کارگر ساده جهت همکاری در شیراز

استخدام ویزیتور تلفنی جهت پخش مواد غذایی لبنی سالاریه  شیراز

استخدام کارشناس صنایع غذایی جهت همکاری در شیراز

هشدار در خصوص مصرف شیرخشک های قاچاق آلوده

دومین مرکز تجاری ایران در چین گشایش یافت

دارندگان دفترچه اشتغال در خارج از کشور از پرداخت عوارض معافند

استخدام تایپیست حرفه ای در کلینیک فوق تخصصی قلب در شیراز

استخدام مامور پخش آقا جهت پخش مواد غذایی لبنی سالاریه در شیراز

استخدام 4 ردیف شغلی در بازرگانی اسدی در خراسان رضوی

استخدام پخش مواد غذایی لبنی سالاریه در شیراز

تلاش هند برای دور زن تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران

برخی مدیران تنها صندلی مسئولیت را دوست دارند

استخدام پشتیبانی فنی تلفنی در پیشگامان توسعه ارتباطات در تهران

استخدام بازاریاب جهت همکاری در شهر شیراز

1030 انشعاب غیرمجاز برق در زنجان جمع آوری شد

122 هکتار از اراضی پایاب سد ینگجه به آبیاری نوین مجهز شد

همکاری AMD و Cooler Master برای تولید خنک کننده جدید

امسال 150 هزار تن گندم در خدابنده برداشت می شود

بخشودگی هزینه برق کشاورزان کم مصرف مهابادی

پیشرفت 50 درصدی پروژه انتقال آب از خلیج فارس به کرمان

معاملات بورس آذربایجان غربی 2.2 برابر شد

رشد دسته جمعی قیمت انواع سکه

جادوگر پرسپولیس هم نتوانست گرانی ها را دریبل کند!

برگزاری 175 دوره آموزشی ترویجی بخش کشاورزی در جویبار

مطالعات گازرسانی به آسارا کرج کامل شد

افزایش قیمت بنزین در تونس برای سومین بار در عرض 6 ماه

قیمت ها با کمک اصناف تثبیت می شود

امسال 150 هزار تن گندم در خدابنده برداشت می شود

قیمت ها با کمک اصناف تثبیت می شود

مطالعات گازرسانی به آسارا کرج کامل شد

1030 انشعاب غیرمجاز برق در زنجان جمع آوری شد

دومین مرکز تجاری ایران در چین گشایش یافت

تابستان سخت برقی در راه است

نرخ ارز جهت محاسبه حقوق ورودی و عوارض گمرکی اعلام شد

دلار، پوند و یورو دولتی گران شدند

معاملات بورس آذربایجان غربی 2.2 برابر شد

تشکیل2376 فقره پرونده تخلف در تعزیرات حکومتی کرستان فراونی موارد تخلف در بخش صنفی

600 نفر در معادن شهرستان ری اشتغال دارند

سرپرست شهرداری الشتر معرفی شد

فزونی صادرات در گروبازاریابی واستانداردسازی کالاست

مشکلات شهرک صنعتی آب سبلان برطرف می شود

استخدام منشی خانم جهت همکاری در مشاور املاک در شیراز

استخدام منشی خانم جهت دفتر شرکت آسمان پیما در شیراز

استخدام کارشناس مخابرات یا برق،دکل بند مخابراتی،نصاب در شهرکرد

30 درصد تولید تریاک افغانستان وارد ایران می شود/ تریاک و حشیش در صدر کشفیات موادمخدر

استخدام مشاور املاک داماک در شهر شیراز

فارس خبر می دهد وزیر صنعت واردات 1339 قلم کالا به کشور را ممنوع کرد + سند

"گردشگری" کم هزینه ترین محور توسعه استان اردبیل است

دستگاه قضا با سودجویان اقتصادی برخورد کند

سازمان بازرسی به نحوه هزینه کرد اعتبارات احیای دریاچه ارومیه رسیدگی می کند

100 فروند بالگرد برای امداد و نجات هوایی نیاز است

تحریم ها،اتفاق جدیدی نیست/اجازه نمی دهیم برای کشور مشکل ایجاد شود

28 میلیارد ریال کالای قاچاق در سیستان و بلوچستان کشف شد

600 نفر در معادن شهرستان ری اشتغال دارند

بازدید سرزده رییس سازمان بازرسی کل کشور از گروه صنعتی ایران خودرو/ قاضی سراج در گفت وگو با میزان: ثبت نام آغاز شد/ قیمت تولیدات داخلی تعدیل می شود

ادامه حیات صنایع لبنی در گرو منطقی شدن نرخ شیرخام است

مشکلات شهرک صنعتی آب سبلان برطرف می شود

122 هکتار از اراضی پایاب سد ینگجه به آبیاری نوین مجهز شد

فزونی صادرات در گروبازاریابی واستانداردسازی کالاست

آمار طلاق در عنبرآباد افزایش 17 درصدی دارد

زبان دیداری بازاریابی و دلایل برای نیاز امروز برندها به آن

افتتاح شعبه بیمه آسیا در جلفا

واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه ها

لزوم استفاده از ظرفیت ها و منابع بانک شهر برای توسعه کلان شهر اراک

طرح ذوب آهن بیستون با تسهیلات بانک صنعت و معدن به بهره برداری می رسد

استخدام فروشنده تمام وقت و با تجربه در زمینه پارچه فروشی

پیش بینی پذیری بازار سرمایه با ثبات مالی

موج گرانی گوشت قرمز فروکش کرد+قیمت ها

فروکش شدن موج گرانی قیمت انواع گوشت قرمز

ترامپ از اوپک خواست تا قیمت نفت را پایین نگه دارد

آلمان؛ میزبان بعدی گیگافکتوری های تسلا

ایران خودرو قیمت محصولاتش را افزایش داد

ارزش بیت کوین به کمترین سطح چهار ماه اخیر رسید

علی بختیار: دستور در رابطه با افزایش قیمت بنزین صحت ندارد/ اگر دولت بخواهد چنین اقدامی انجام دهد قطعا ابتدا باید به مجلس بیاید و در مجلس در این زمینه تصمیم گیری شود

واردات خودرو ممنوع شد

قیمت پیاز زرد در غرفه تره بار چقدر است؟

موبایل 30 درصد گران شد/ ترفند جدید بازرگانان برای واردات گوشی

مشارکت یک هزار میلیارد ریالی بانک ملی ایران در طرح اشتغال فراگیر

کمبود مواد اولیه برای تولید کفش دست دوز

مدیرعامل شرکت مترو تهران و حومه در گفت وگو با فارس: دولت پولی برای توسعه متروی پرند نداده است/ 14 کیومتر از متروی پرند ریل گذاری شد

استخدام تعدادی نیروی بنا (آلاچیق کار) بصورت دائم در شیراز

استخدام پیک موتوری و کارگر ساده در بیرون بر نیم پرس  شیراز

استخدام کارگر ساده آقا جهت کار در کامپیوتر مرکزی  شیراز

پروانه استاندارد 16 فرآورده ساختمانی بررسی شد

ورود گلکسی جی 7 دو سامسونگ به ایران (+قیمت و مشخصات)

افزایش 163 درصدی واردات گوشی تلفن همراه

فزونی صادرات در گروبازاریابی واستانداردسازی کالاست

صدور بیش از هزار پروانه کسب از ابتدای سال تاکنون در هرمزگان

بازرسی از 42 هزار واحد صنفی از ابتدای امسال

کارنامه معاملات مسکن در میانه بهار

کارنامه معاملات مسکن در میانه بهار