مطالب مرتبط:
افت سطح پایان نامه های کشور در سال های اخیر/ ایران از نظر کیفیت مقاله با دانشگاه های برتر دنیا فاصله زیادی دارد
ایران یک چالش جهانی و تهدیدی علیه همه دنیا است
زنگ خطر پیری جمعیت ایران باز هم به صدا درآمد/ کاهش 4 درصدی جمعیت جوان کشور تا سال 1405
ماجرای پزشکی که محروم ترین نقطه ایران را به بهترین امکانات دنیا ترجیح داد!
بیانیه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس به مناسبت آزادسازی خرمشهر؛ وحدت و بصیرت ملت ایران پشتوانه اصلی بازدارندگی کشور است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 ساعت 03:452018-05-23سياسي

ایران جزو 10 کشور پیر دنیا از نظر بافت جمعیتی


با وجود اینکه ایران از نظر بافت جمعیتی جزو 10 کشور پیر دنیا قرار دارد، اما برقراری تعادل ساختار سنی جمعیت نیز نیازمند برنامه دقیق و علمی است.

- یکی از عوامل مهم و اساسی در برنامه ریزی های توسعه، آگاهی از تغییرات جمعیتی است، به عبارت دیگر تغییرات جمعیتی تاثیر بسزایی در برنامه های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی.

دارد به همین منظور آگاهی و شناخت از آن و تغییراتش می تواند تصمیم سازان و مدیران را به مسیر درستی برای پاسخگوی به نیازها هدایت کند.

در این میان آگاهی از ساختار سنی جمعیت نیز اهمیت والایی دارد، در حقیقت با شناخت ساختار سنی یک جامعه می توان از نیازهای آن جامعه آگاه شد و برای رفع آن برنامه ریزی مناسبی کرد.

اما این برنامه ریزی نیز نیازمند رعایت چارچوب هایی است به طوری که مدیرکل دفتر آمار و اطلاعاتی جمعیت سازمان ثبت و احوال معتقد است که برنامه ریزی جمعیت شکل گرفته امری نامطلوب و غیر علمی است وبرنامه ریزی همیشه باید قبل از شکل گیری یک جمعیت انجام شود.

محمدباقر عباسی-مدیرکل دفتر آمار و اطلاعاتی جمعیت سازمان ثبت و احوال با بیان اینکه متاسفانه کشور ایران در حال حاضر از نظر بافت جمعیتی جزو 10 کشور پیر دنیا قرار دارد می گوید: سرمایه های انسانی مختلف همواره باید بر اساس ظرفیت های مختلف و موجود در جامعه مورد پیش بینی و آینده نگری قرار بگیرند.

همچنین برنامه ریزی بر روی جمعیت شکل گرفته امری نامطلوب و غیر علمی است، در حالی که برنامه ریزی همیشه باید قبل از شکل گیری یک جمعیت انجام شود.

وی با اشاره به این که برنامه ریزی های جمعیتی باید با تکیه بر پیش بینی های آینده تدوین شوند، عنوان می کند که با توجه به میزان توسعه سرزمینی، تنوع آب و هوایی و منابع زیرزمینی کشور جمعیت حال حاضر موجود ایران جواب گوی نیازهای مختلف توسعه انسانی نیست.

عباسی که در یک برنامه رادیویی سخن می گفت، بااشاره به روند پیشرفت جمعیت ایران به سمت سالمندی اضافه می کند که ازدیاد جمعیت در جامعه همانند کاهش آن باید بر اساس برنامه ریزی های دقیق و مدون انجام شود.

عدم ثبت دقیق مهاجرت مشکل ساز در برنامه ریزی های بازتوزیع جمعیت کشور حسین جعفری- مدیر یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی نیز با اشاره به این که نظام ثبت مهاجرت در کشور عملکرد دقیقی ندارد، می گوید: بر اساس قانون تمامی مردم در صورت تغییر نشانی خود باید جزییات این تغییر را از نظر آدرس قدیم و جدید در اختیار دولت بگذارد اما در حال حاضر به دلیل عدم ثبت دقیق مهاجرت در کشور برنامه ریزی های باز توزیع جمعیت کشور با مشکلات متعددی مواجه شده است.

وی می افزاید: مقام معظم رهبری در بند 9 سیاست های کلی جمعیتی کشور می فرمایند که بازتوزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت متناسب با ظرفیت زیستی با تاکید بر تامین منابع آب با هدف توزیع متعادل و کاهش فشار جمعیتی باید انجام شود.

به گفته وی، سرمایه گذاری بر روی برخی از پروژه ها به عنوان محرک توسعه کشور سبب جذب جمعیت می شوند، برای مثال بسیاری از پروژه های منطقه عسلویه به عنوان محرک توسعه سبب جذب جمعیت نیز شده اند.

جعفری با اشاره به این که سیاست های کلی جمیعت در کشور مظلوم واقع شده و مهجور ماند، معتقد است: سیاست های کلی جمعیت عنوان هایی هستند که در راستای بازاندیشی به جمعیت کشور کارکرد می یابند.

اهمیت آمار در سیاست های جمعیتی انکارناپذیر است علی اکبر محزون - مدیر دفتر جمعیت سرشماری مرکز آمار ایران نیز در این خصوص می گوید: نقش آمار در نظام برنامه ریزی ما غیرقابل انکار است و بندهایی از سیاست ابلاغی جمعیت به رصد مقوله های آماری اختصاص دارد و به دلیل اهمیتی که آمار در بحث سیاست های ابلاغی جمعیت داشته است، بند 14 این سیاست به رصد مستمر این سیاست ها از جنبه های آماری و پژوهشی اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه نقش آمار در نظام برنامه ریزی ما غیرقابل انکار است، می افزاید: پس از اینکه سیاست ها ابلاغ شد به تناسب نشریه ای تحت عنوان رصد آماری این سیاست منتشر کردیم و به مرور بخش های مختلف از قبیل نرخ باروری، جمعیت در سن کار و امید به زندگی رصد می شود و دست ما از این آمارها خالی نیست.

ضمن اینکه سرشماری ها نیز پنج ساله شده و ما به سمت ثبتی مبنا کردن این مقوله نیز گام برداشته ایم که بی نیاز از مراجعه به درب منازل باشیم که این امر موجب می شود اطلاعات به صورت دقیق تر و صحیح تر در اختیار باشند و کوچکترین تحولات جمعیتی را بلافاصله رصد و متناسب با آن تصمیمات را اتخاذ کنیم.

مدیر دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران در خصوص موضوع "یک ساعت کار در هفته به عنوان داشتن شغل" نیز می گوید: گزارش مفصلی در این رابطه در سایت مرکز آمار موجود است و اگر نظام برنامه ریزی ما می خواهد میزان شاغلان و بیکاران در کشور را بداند می تواند با مراجعه با این طرح نتایج به دست آمده را مورد استفاده قرار دهد.

سرمایه انسانی از الزامات مهم جمعیت کارآمد است ولی الله رستم علیزاده عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیت ملی کشور معتقد است یکی از الزامات مهم جمعیت کارآمد برخورداری از سرمایه انسانی مطلوب بوده که از این امر می توان در بستر توسعه اقتصادی استفاده کرد.

وی همچنین می افزاید:در سیاست های کلی جمعیتی توسط مقام معظم رهبری در سال 93 ابلاغ شد به همه زمینه های کمی و کیفی توجه شده است.

همچنین بحث سرمایه نیروی انسانی یکی از مهمترین موضوعاتی است که این سند به آن توجه زیادی دارد، به این معنا که یک نیروی کارآمد و توانمند باید داشته باشیم که بتواند موجب توسعه و پیشرفت کشور شود.

عضو هیات علمی موسسه مطالعات و مدیریت جامعه و تخصصی جمعیت ملی کشور بیان می کند: یکی از الزامات مهم جمعیت کارآمد برخورداری از سرمایه انسانی مطلوب است که این مقوله اشاره به سرمایه های کیفی از جمله دانش، مهارت و قابلیت های افراد دارد که از این امر می توان در بستر توسعه اقتصادی استفاده کرد.

در حال حاضر نیروی جوان بسیار زیادی در سن کار داریم، در حدود 30 درصد از جمعیت کشور در سن بین 15 تا 30 سال و 70 درصد از جمعیت بین 15 تا 65 سال قرار دارد، لذا ما نیروی انسانی جوانی داریم که باید در راستای توسعه از آنها بهره ببریم و این در صورتی است که بتوانیم این جمعیت را به قابلیت های مورد نیازشان از جمله تجهیزات، مهارت و بهداشت مجهز کنیم.

وی در خصوص آمایش جمعیتی نیز می گوید: اما پایش آمارهای جمعیتی به شکلی که بتوانیم از طریق آنها استنباط سیاست و برنامه ریزی انجام دهیم را نداریم و همچنین آمایش سرزمینی هم در برنامه ریزی های ما جایگاهی ندارد کمااینکه قوانین آمایش اخیرا در کشور ابلاغ شده و در خصوص جمعیت و مهاجرت که از پایه های اصلی آمایش سرزمینی هستند قانونی نداشته ایم.

از طرفی تاکنون آمارهای مختلفی داشته ایم اما اینکه تا چه اندازه این آمارها درست و با استانداردهای بین المللی تنظیم شده و ما تا چه میزان توانسته ایم از این آمارها در برنامه ریزی ها استفاده کنیم نکته قابل توجهی است، زیرا ما در مقام برنامه ریزی از آمارها به درستی بهره نبرده ایم که بتوانیم از طریق آن آمایش سرزمینی مناسبی داشته باشیم.

رستم علیزاده معتقد است باید کیفیت جمعیت موجود از قبیل تحصیلات، بهداشت و استانداردهای زندگی را افزایش دهیم و بتوانیم زندگی آبرومندی را برای جمعیت فعلی فراهم کنیم در این صورت مردم تشویق به افزایش جمعیت خواهند شد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار: 1خرداد1397، کدخبر: 97030100101: www.

isna.

ir
کلید واژه ها: برنامه ریزی - جمعیت - برنامه - کشور - ایران - جامعه - ساختار - مهاجرت - مدیر - اطلاعاتی - توسعه - پیش بینی - بافت - علمی - جمعیت ایران - عباسی - آینده - همیشه - توزیع - آمار - مشکل - دفتر - بینی - زیرزمینی - اقتصادی - اجتماعی - خانواده - مدیران - پیشرفت - مشکلات

آخرین اخبار سرویس:
با تایید شورای عالی امنیت ملی «شریف ست» امسال پرتاب می شود

دفتر الکترونیک طلاق رونمایی شد

گزارش عضو کمیسیون انرژی از نشست اوپک در وین و بدعهدی روس ها

پل گیشا تبدیل به پیاده راه می شود / استحکام بخشی پل کریمخان به اتمام رسید

سفیر تام الاختیار ایران در ژاپن تعیین شد

آملی لاریجانی: دولت 30 هزار میلیارد تومان به مالباختگان موسسات مالی داده است

محمد کاظم قهاری; محسن قاسم پور; پرویز رستگار جزی بررسی چرایی کاربرد واژه های آرکاییک در جزء سی ام قرآن کریم

اظهارات رییس قوه قضاییه از برخورد با پرونده های قاچاق + فیلم

عجب صبری خدا دارد، چرا من جای او باشم؟!

کنایه های جالب جناب خان به پیکه و پویول

تلفظ سخت نام قوچان نژاد توسط هواداران خارجی

احتمال تغییر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی/فعلا، ملاک 2 سال آخر بیمه پردازی است

عناوین روزنامه های سیاسی 3 تیر 97/ توهین به شعور 80 میلیون ایرانی +تصاویر

دلنوشته سردار انصاری پدر شهید عمار به مناسبت هزارمین روز فاجعه منا

لزوم امیدبخشی به جامعه با فرصت سازی از تهدیدها

روایتی خواندنی از حضرت سلیمان(ع) و عابد بنی اسراییلی

با اجاره هواپیماهای نو می توان تحریم ها را دور زد

مجلس سنا به بازگشت تحریم ZTE رأی مثبت داد

نقش قوه قضاییه در حل و فصل موضوع موسسات مالی اعتباری غیر مجاز + فیلم

نصیحت لقمان به فرزندش درباره انتخاب مجالس همنشینی

تشکیل جلسه مجمع تشخیص مصلحت بعد از 2 ماه+ عکس

تشریح جزییات نشست مشترک امروز ایران و گرجستان

آیت الله آملی لاریجانی: قوه قضاییه برخوردهای قاطع و کلانی با مفسدان داشته است /حقوق بشر یکی از چالش های مهم ماست /دولت 30 هزار میلیارد تومان به موسسات تزریق کرد /افزایش پرونده ها به قوه قضاییه ربطی ندارد

اقدامات قوه قضاییه در موضوع پیشگیری از جرم + فیلم

دورریز مواد غذایی ایران، معادل یارانه مردم

روزنامه استخدامی استان قم | یکشنبه 3 تیر 97

جزییات دومین جلسه رسیدگی به پرونده تعاونی مالی و اعتباری ثامن الحجج

سوره کوثر (فضیلت، ترجمه و داستان این سوره)

سوئد در واپسین دقایق ضربه شد!+عکس

چون به گَردَش نمی رسی برگرد!

اشتباهات رایج فنگ شویی در دکوراسیون

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | یکشنبه 3 تیر 97

تیپ عجیب "بهاره رهنما" در کنار حاجی/عکس

رویترز انتخابات ترکیه را پیش بینی کرد

آنچه باید درباره انتخابات ترکیه و نظام سیاسی جدید این کشور بدانیم

گزیده اظهارات رییس قوه قضاییه در گفت و گوی زنده تلویزیونی + فیلم

یک فروند هواپیمای F-27 در پایگاه مهرآباد نهاجا اورهال شد

مینا شریعتی; محمد شعبان پور نظریه پیوستگی یا گسستگی نزول سوره های قرآن کریم

اقدامات قوه قضاییه درباره آسیب های اجتماعی + فیلم

ای همه ی زندگی من (متن زیبا)

تعداد پرونده ها در سال گذشته نسبت به سال 95 حدود 900 هزار مورد افزایش داشته است/مرکز رسانه قوه قضاییه و خبرگزاری میزان اخبار دستگاه قضا را تا حد قابل توجهی از تحریف به دور داشته اند/ در موضوع حقوق عامه، قوه قضاییه اقدامات خوبی انجام داده است/ تلاش می کنیم اقناعی را که در حوزه اطلاع رسان

اظهارات رییس دستگاه قضا درباره مبارزه با فساد اقتصادی + فیلم

خطر نفوذ فرهنگی دشمن را باید جدی گرفت

جولان رقاصه های روسی در ریاض

آبرویی که صدا و سیما به بهانه هزینه بالا از ایران برد

نگذارید یک عده جاه طلب حق ضعیفان را پایمال کنند

جزییات جدید از «فتنه» کازرون

دانلود آهنگ جدید اشوان بنام مقصر

توزیع منابع بخش ها در لایحه مالیات بر ارزش افزوده بر اساس عدالت حداکثری خواهد بود

اجمالی/ گفت و گوی تلویزیونی رییس قوه قضاییه + فیلم

دولت و قوه قضاییه با محتکران برخورد کنند

جدیدترین ناوشکن ایرانی می آ ید

دستگاه ها از همه بندها و تبصره های قانون بودجه برای جذب اعتبارات بهره بگیرند

اظهارات رییس دستگاه قضا درباره اطاله دادرسی + فیلم

تعداد پرونده ها در سال گذشته نسبت به سال 95 حدود 900 هزار مورد افزایش داشته است/راه اندازی معاونت راهبردی، معاونت پیشگیری از وقوع جرم، مرکز پژوهش های فقهی، پژوهشگاه و مرکز رسانه قوه قضاییه از تحولات ساختاریِ ایجاد شده است/قوه قضاییه در موضوع حقوق عامه اقدامات خوبی انجام داده است

دانلود آهنگ جدید ماکان باند بنام رفت

دانلود آهنگ جدید ماکان باند بنام بچه نیستم

مرتضی رحمانی موحد سفیر ایران در توکیو شد

حمایت عوامل فیلم «جاده قدیم» دختران ایرانشهری قربانی تجاوز

شهید چمران چه کسی را فاتح کردستان می دانست؟

سوئد در واپسین دقایق ضربه شد!+عکس

در سال 96 حدود 16 میلیون و سیصد هزار پرونده(با احتساب تکرارها) مورد بررسی قرار گرفته که نسبت به سال 95، 900 هزار پرونده اضافه شده است

ابوترابی در گفت وگو با فارس: جنگ اقتصادی علیه کشورمان را با همدلی به فرصت تبدیل کنیم/ برجام تجربه خوبی شد تا بعضی ها بدانند نمی توان به دشمن اعتماد کرد

آملی لاریجانی: دولت 30 هزار میلیارد تومان به مالباختگان موسسات مالی داده است

امروز جنگ اقتصادی علیه ملت صورت گرفته است/ صادرات با اختلاف 30 میلیارد از واردات پیشی گرفت

دانلود آهنگ جدید حسین زینالی و آرات بنام از دست میدم

سندرز: ترامپ منافق است

اهمیت استقلال قاضی و دستگا قضا در اسلام/عدالت؛ غایت برپایی حکومت اسلامی

اصلاح طلبان و اصولگرایان وحدت ملی را حفظ کنند

یادداشت/ حسین شریعتمداری چون به گَردَش نمی رسی برگرد!

تاب آوری استان یزد درمقابل تحریم ها افزایش می یابد

10حزب مخالف دولت موریتانی متحد شدند

تکذیب مماشات دستگاه قضا برای خلع ید از یک مکان

پرونده قتل ندا و امیرحسین 2 کودک مشهدی با صدور حکم قصاص برای 2 قاتل مختومه می شود

حوزه های علمیه خواهران به مدرسه محوری توجه دارد/

امریکا دیوار مجازی را جایگزین دیوار بتنی با مکزیک می کند

بازخوانی دیدگاه بنیانگذار کبیر انقلاب درباره قوه قضاییه اهمیت استقلال قاضی و دستگا قضا در اسلام/عدالت؛ غایت برپایی حکومت اسلامی

آملی لاریجانی: دولت 30 هزار میلیارد تومان به مالباختگان موسسات مالی داده است

دلایل تورم غدد لنفاوی زیربغل

دانلود آهنگ جدید سعید پیروی بنام بیقرارم

رسیدگی به 16 میلیون پرونده در 96/ در رابطه با خودروهای قاچاق جرم مشهود است

جملات زیبا و ناب در مورد برادر

ثبت نام اعزام مبلغ در ایام تابستان در جامعه الزهرا آغاز شد

از اطلاعات خود به راحتی بکاپ بگیرید

فیلم/ افشاگری مدیر برنامه کارلوس پویول درخصوص حاشیه سازی برخی رسانه ها

نباید بگذاریم فشار رسانه ای رسیدگی به پرونده ها را از عدالت دور کند

سال گذشته 16 میلیون و 300 هزار پرونده(با احتساب تکرارها) بررسی شده که نسبت به سال 95، 900 هزار پرونده اضافه شده است/راه اندازی معاونت راهبردی، معاونت پیشگیری از وقوع جرم، مرکز پژوهش های فقهی، پژوهشگاه و مرکز رسانه قوه قضاییه از تحولات ساختاریِ ایجاد شده است

قریه صاحب الزمان خرم آباد؛ یک یادمان از دفاع مقدس + عکس

فانتوم های ایران شکارچیان کشتی های جنگی دشمن در آب های خلیج فارس هستند

نقش بسیج اساتید در مقابله با جنگ نرم برجسته است

اصلاح طلبان و اصولگرایان وحدت ملی را حفظ کنند

مسئولان برای توسعه مناطق محروم تنگ نظری نکنند

واردات بی رویه و قاچاق امان تولیدکنندگان را بریده است

اقدامات دستگاه قضا در دفاع از حقوق عامه + فیلم

قوه قضاییه و نیروی انتظامی قدرت حل مشکلات و دادخواهی شهروندان را دارند

3 شرط قبولی اعمال

دانلود آهنگ جدید فرزاد بنی بنام تو میتونی

دانلود آهنگ جدید مصطفی جهانداری بنام لبخند

اولین تصاویر از عروسی بازیگران «بازی تاج و تخت»

زمان بلیط فروشی Blue Origin برای فرستادن توریست ها به فضا مشخص شد

ایران جزو 10 کشور پیر دنیا از نظر بافت جمعیتی

ایران جزو 10 کشور پیر دنیا از نظر بافت جمعیتی