مطالب مرتبط:
اشتباه پزشکی در مرگ بیمار ساروی تایید شد
قاتل جنجالی ندا بیمار بود وگرنه ...
گزارش فارس از متن و حاشیه نشست علنی «خانه ملت» کارت زرد به وزیر آموزش و پرورش در جیب نمایندگان ماند
گزارش فارس از متن و حاشیه نشست علنی «خانه ملت» کارت زرد به وزیر آموزش و پرورش در جیب نمایندگان ماند/ گلایه های یک خرمشهری در سالروز آزادی
دخل و خرج ارز توریستی برای ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 ساعت 03:452018-05-23پزشكي

خرج از جیب بیمار


براساس اصول اخلاق پزشکی، انتخاب درمان و وسیله درمانی از سوی پزشک باید در راستای حداکثر سودرسانی (Best interest) به بیمار باشد؛ بنابراین پزشک براساس دانش علمی خود و نیز مشورت با بیمار وسیله ای را که برای بیمار مناسب تر است، - انتخاب می کند.

شعارسال:" پیشرفت تکنولوژی باعث شده است که اختلاف بین مارک های مختلف تجهیزات پزشکی اندک باشد.

از طرفی نبود کد های اخلاق حرفه ای در تجارت و بدترشدن شرایط اقتصادی و نیز افت اخلاقی جوامع باعث ایجاد رقابت ناسالم بین شرکت های فروشنده تجهیزات پزشکی شده است.

مواردی مانند آفردادن به پزشکان نتیجه این مجموعه عوامل است.

این اتفاق حاصل یک بازاریابی غیراخلاقی از سوی شرکت های فروشنده است که با تطمیع پزشکان سعی در فروش وسایل خود دارند.

اگر تطمیع مشتری در تجارت وسایلی مانند اتومبیل که مستقیما با سلامتی افراد در ارتباط نیست، قابل اغماض باشد، این کار در حیطه پزشکی یک جرم آشکار است که متأسفانه از سوی شرکت ها به طور وسیعی انجام می شود.

تطمیع پزشکان ممکن است به شکل های مختلف نقدی، جنسی، تخفیف غیرمعقول، سهام، حق مشاوره های غیرعادی و سفرهای به ظاهر علمی و.

باشد که متأسفانه از سوی شرکت ها انجام می شود و ممکن است در برخی از کشورها به علت نبود نظارت دستگاه های نظارتی، گسترش بیشتری پیدا کند.

البته بی اطلاعی برخی پزشکان از جرم بودن این اقدام و نبود آموزش مناسب اعضا از طریق انجمن های علمی یا سازمان های نظام پزشکی نیز ممکن است باعث گسترده شدن این مشکل شود.

براساس اصول اخلاق پزشکی، انتخاب درمان و وسیله درمانی از سوی پزشک باید در راستای حداکثر سودرسانی (Best interest) به بیمار باشد؛ بنابراین پزشک براساس دانش علمی خود و نیز مشورت با بیمار وسیله ای را که برای بیمار مناسب تر است، انتخاب می کند.

درصورتی که پزشک در انتخاب وسیله یا روش تشخیصی و درمانی، سود شخصی داشته باشد، ممکن است در تصمیم گیری نهایی نفع خود را به نفع بیمار مقدم بدارد.

به عبارتی تعارض منافع پزشک و بیمار اتفاق می افتد.

بر اساس این شرکت ها سعی می کنند با ایجاد منافع برای پزشک درمانگر، این توازن را به نفع خود جابه جا کنند و در تصمیم گیری پزشکان تأثیر بگذارند.

یک مطالعه کشوری در آمریکا که در سال 2007 در مجله N Engl J Med منتشر شد، نشان داد که پزشکانی که از شرکت ها هدیه دریافت می کنند، تمایل بیشتری برای استفاده از محصولات آن شرکت ها دارند که ممکن است به طور ناخودآگاه اتفاق افتد.

پزشکان طبق اصول حرفه ای خود باید به بیماران متعهد باشند؛ اما شرکت ها با ارائه هدایای مختلف به پزشکان سعی در ایجاد تعهد برای پزشکان و تغییر در وفاداری آنها به بیماران می کنند.

بی توجهی و درمان نکردن به موقع این تخلف می تواند باعث گسترده شدن این آسیب شده و اعتماد بین بیمار و پزشک را دچار آسیب جدی کند.

درحال حاضر این پدیده نه فقط در حیطه تجهیزات جراحی بلکه در حیطه داروهای گران قیمت نیز دیده می شود و علاوه بر شرکت های تجهیزات پزشکی، شرکت های دارویی نیز به طور وسیعی در این حیطه فعالیت می کنند.

رشوه دادن به پزشکان به صورت نقدی شکل زشت تر این ارتباط است؛ اما شکل های دیگری نیز وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد و ماهیتا با رشوه دادن تفاوتی ندارد.

برخی از شرکت های وارد کننده تجهیزات پزشکی یا دارویی، گاهی کنفرانس های به ظاهر علمی برای پزشکان برگزار می کنند که اغلب در کشورهای دیگر برگزار می شود و گاهی پزشکان را با بلیت های بیزینس کلاس به کشورهای دیگر می برند.

این کنفرانس ها اغلب فاقد اعتبار علمی هستند و یک سمینار سفارشی با هدف تبلیغ وسیله یا داروی مد نظر آن شرکت است.

عمده زمان این سفر برای گردش و تفریح و صرف غذا در رستوران های گران قیمت می گذرد و اصطلاحا بیشتر Luncheon است تا یادگیری و ارتقای دانش! تخمین زده می شود در آمریکا سالانه بیش از 12 میلیارد دلار از طرف شرکت های مختلف هزینه هدیه ها و برگزاری کنفرانس ها و.

می شود.

از آنجایی که تمام این هزینه ها در فهرست نهایی هزینه کرد شرکت ها وارد می شود و برای تأمین سود شرکت، به قیمت تمام شده تجهیزات یا دارو اضافه می شود، نهایتا از جیب بیماران پرداخت می شود؛ بنابراین اخذ این گونه هدایا یا شرکت در چنین مجالس و کنفرانس هایی از منظر اصول اخلاق حرفه ای پزشکی، غیراخلاقی و از منظر حقوقی در بسیاری از کشور ها جرم است.

ذکر یک تجربه شخصی ممکن است موضوع را روشن تر کند.

من یکی، دو بار از طرف شرکت های دارویی برای سفر خارجی دعوت شده ام و این دعوت ها را رد کرده ام.

در یکی از موارد وقتی نماینده شرکت گفت که همه این کارها برای کمک علمی است، پیشنهاد کردم که درصورتی که شرکت به ارتقای دانش علاقه مند است، هزینه آبونمان یک مجله علمی خارجی یا خرید کتاب رفرنس را برای دستیاران پرداخت کند یا هزینه چاپ یک مجله معتبر دانشگاهی را تقبل کند که هزینه آن به مراتب کمتر از هزینه سفر خارجی می شد؛ اما هیچ کدام پذیرفته نشد! (مکاتبات مربوط موجود است و می توانم در اختیار روزنامه قرار دهم).

حتی خرید کولر برای اتاق انتظار بیماران در بیمارستان دانشگاهی نیز مورد استقبال واقع نشد؛ چون این گونه اقدامات تعهدی برای پزشک ایجاد نمی کند؛ بنابراین مد نظر شرکت های وارد کننده نیست!متأسفانه در گزارش آن روزنامه که عمدتا از زبان صاحب یک شرکت وارد کننده منتشر شده است، مسئولان اصلی تخلف در جایگاه بی گناهانی قرار گرفته اند که اظهار می دارند ناچار به پرداخت این مبالغ هستند؛ زیرا اگر به جراحان رشوه ندهند، کالایشان را نمی خرند و ورشکست خواهند شد .

ذکر این مطلب توسط صاحب شرکت فوق، به روشنی نشانه نبود کد های اخلاقی در فعالیت این شرکت ها هست.

آیا کسی اجازه دارد برای اینکه فروش بیشتری بکند، عمل خلافی انجام دهد؟ در حقیقت این شرکت ها سعی می کنند نه برای جلوگیری از ورشکستگی، بلکه برای فروش بیشتر وسایل خود، اقدام غیراخلاقی خود را توجیه کنند.

درصورتی که یک وسیله پزشکی برتری مشخصی نسبت به وسایل دیگر داشته باشد، عدم استفاده از آن تخلف پزشکی محسوب می شود.

مشکل مورد بحث زمانی پیش می آید که اختلاف ثابت شده ای بین یک وسیله تولیدشده توسط چند شرکت تولید کننده نباشد و لذا شرکت ها برای رقابت با رقیبان خود اقدام به بازاریابی های غیراخلاقی می کنند و با ایجاد منافع برای پزشکان سعی در فروش بیشتر محصول خود دارند.

روش های برخورد با این مشکل: این مشکل در کشورهای مختلف مورد توجه انجمن های پزشکی قرار گرفته است و برای حل مشکل اقدامات مفیدی انجام شده است که برخی از آنها به شرح زیر است: 1- تعدیل قیمت: پرداخت های هنگفت به پزشکان به وضوح نشانه قیمت گذاری نامتعارف این وسایل است که توسط شرکت تولید کننده یا شرکت وارد کننده صورت می گیرد.

متأسفانه بسیاری از این واردکننده ها مبلغ قابل توجهی را نیز به عنوان سوبسید از دولت دریافت می کنند.

کاهش قیمت دارو یا وسایل پزشکی ممکن است باعث شود که پرداخت هرگونه رشوه ای برای وارد کننده برخلاف صرفه اقتصادی باشد.

با توجه به کاهش قیمت وسیله مصرفی، این روش برای بیماران نیز بسیار مناسب است و در راستای حداکثر سودرسانی به بیماران است.

البته در بسیاری از این موارد شرکت اصلی تولید کننده قیمت را تعیین کرده و برای دادن رشوه به پزشکان نماینده خود در داخل کشور را راهنمایی می کند.

2- فاش سازی پرداخت ها: در این روش شرکت ها موظف اند تمام پرداختی های خود را رسما به دولت اعلام کنند تا علاوه بر بیماران، دستگاه های نظارتی و مالیاتی نیز از میزان وابستگی و تعهد پزشکان به شرکت ها مطلع شوند.

در ایالات متحده این اطلاعات در تارنمای OpenPaymentsData.

cms.

gov بارگذاری می شود و به طور مرتب به روز می شود.

در این تارنما بیماران با تایپ اسم پزشک مورد نظر می توانند تمام جزییات دریافتی های پزشک مورد نظر خود را از شرکت های مختلف و حتی نوع پرداخت ها را ببینند.

این حق بیماران است که با اطلاع از میزان تعهد پزشکان به شرکت های مختلف، پزشک مورد نظر خود را انتخاب کنند.

در این روش پزشکانی که تعهدات بیشتری دارند، به تدریج بیماران خود را از دست می دهند.

3- تجمیع کمک ها توسط انجمن ها و دانشگاه ها: تربیت دستیار و انجام برنامه های آموزش مداوم باعث گسترش استفاده از روش های جدید شده و ممکن است به افزایش استفاده از وسایل و تجهیزات پزشکی منجر شود.

لذا شرکت ها تمایل دارند از روند آموزش دستیاران پزشکی حمایت کنند.

متأسفانه در ایران شرکت ها از این روند استقبال نمی کنند و ترجیح می دهند سود سریع خود را با ارتباط مستقیم با پزشکان تضمین کنند.

در بسیاری از دانشگاه های جهان ارتباط مستقیم بین پزشک و شرکت ها قطع شده است و لذا هرگونه حمایت از روند علمی باید با حمایت از دانشگاه ها یا انجمن های علمی صورت گیرد و نه ارتباط مستقیم با پزشک.

در این صورت انجمن های علمی و دانشگاه ها براساس نیاز جامعه (و نه نیاز شرکت) و در راستای اهداف دانشگاه ها و انجمن ها، برنامه های مدونی را تدوین و اجرا می کنند و شرکت ها کمک هایی را به این دانشگاه ها یا انجمن های علمی انجام می دهند.

مثلا دانشگاه استانفورد تمام کمک های شرکت ها را تجمیع کرده و جهت برگزاری برنامه آموزشی خود هزینه می کند.

اخذ هرگونه وجهی چه به صورت نقدی یا هر شکل دیگر توسط پزشکان یک تخلف آشکار اخلاقی است و لازم است پزشکان نسبت به موضوع آگاهی و توجه کافی داشته باشند.

انتظار جامعه از قشر فرهیخته پزشکی این است که تحت تأثیر تطمیع شرکت های سودجو قرار نگیرند.

همچنین انجمن های علمی پزشکی و سازمان نظام پزشکی لازم است دوره هایی را برای آموزش و توانمند سازی اعضای خود برگزار کنند تا از گرفتارشدن آنها در دام سودجویی شرکت ها جلوگیری کنند.

اگر در دهه های اول قرن بیستم کشف آنتی بیوتیکی مانند پنی سیلین می توانست تحول بزرگی در پزشکی به وجود آورد، امروزه تحقیقات گسترده و پرهزینه جدید فقط پیشرفت کوچکی را در علم پزشکی ایجاد می کنند که گاهی فقط منجر به بهبود اندکی در کیفیت زندگی بیمار می شود و سؤال بزرگی را برای پزشک درمانگر باقی می گذارد که آیا این تغییر اندک در کیفیت زندگی بیمار، ارزش هزینه ای را که بیمار باید پرداخت کند، دارد.

پاسخ دادن به این سؤال منوط به این است که پزشک نه تنها از آخرین تحولات علم پزشکی مطلع باشد و تجزیه و تحلیل آماری نتایج منتشرشده را به خوبی بتواند انجام دهد، بلکه باید بتواند از نظر اقتصادی بیمار خود را ارزیابی کند و دانش آنالیز سود و زیان بیمار را نیز داشته باشد تا بیمار را به خوبی راهنمایی کند.

چنین طبابتی با انباشت دانش و تجربه در سالیان زیادی به دست می آید و با صرف وقت زیادی در مطب یا درمانگاه برای هر بیمار همراه است که در هیچ کجای جهان با ویزیت های چنددلاری قابل خریداری نیست.

تعرفه های بسیار پایین ویزیت پزشکان خود زمینه ساز این تخلفات است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار: 1خرداد1397، کدخبر: 187989: www.

sharghdaily.

ir
کلید واژه ها: پزشک - پزشکان - بیمار - انتخاب - پزشکی - درمان - تجهیزات پزشکی - تصمیم گیری - علمی - فروشنده - فروش - نظارت - تصمیم - وسایل - نظام پزشکی - بازاریابی - تعهد - حرفه - تکنولوژی - اقتصادی - بیماران - اتومبیل - پیشرفت - آمریکا - مطالعه - کشوری - جوامع - تخفیف - شرایط - مشتری

آخرین اخبار سرویس:
یک زن از هر 8 زن آمریکایی مبتلا به سرطان سینه است

یک زن از هر 8 زن آمریکایی مبتلا به سرطان سینه است

جزای استعمال سیگار در اماکن عمومی چیست؟

دردهای قاعدگی را با این ویتامین تسکین دهید

10 نکته که باید در مورد ریزش مو بدانید

ماسک های خانگی برای کاهش چروک دور لب

کمبود این ماده ضریب هوشی کودکان را به شدت کاهش می دهد

امکان تشخیص سرطان پروستات در بیمارستان مسیح دانشوری

هشدارهای پروفسور منوچهر جعفریان: عادات غذایی غلط ایرانیان علت اصلی بیماری هاست

کشوری که شادترین نوجوانان دنیا را دارد

چگونه از تولد نوزاد تالاسمی پیشگیری کنیم؟

پیش بینی زمان مرگ ممکن شد

چگونه بدون دارو فشار خون بالا را درمان کنیم؟

تشویق قرآن به انفاق پنهانی/ رسیدگی به محرومان یک وظیفه انسانی است

علل شایع سوزن سوزن شدن دست و پا

علل ریزش آب دهان در خواب

درمان قطعی پوکی استخوان

چگونه از تولد نوزاد تالاسمی پیشگیری کنیم؟

از علل تا درمان ریزش آب دهان در خواب

کمبود ید تا 13 درجه ضریب هوشی کودکان را کاهش می دهد

کمبود ید تا 13 درجه ضریب هوشی کودکان را کاهش می دهد

مجرد ماندن آدم را می کشد!

علاقه شدید به مصرف نمک از کجا می آید؟

فواید باور نکردنی طالبی

علت درد مچ دست و درمان آن

خطرناک ترین مضرات گوشت قرمز!

گوشت قرمز باعث سرطان می شود؟

این نوشیدنی اکسیر شفابخش صبحگاهی است

خواب آلودگی روزانه را با 5 نسخه کاملا رفع کنید

ناباروری؛ مشکلی قابل درمان

دردهای قاعدگی را با این ویتامین تسکین دهید

چگونه صبح با صورت زیبا بیدار شویم؟

چرا ژل رویال برای ناباروری مفید است؟

کمبود ید چه بر سر کودکان می آورد؟

برخورد با سودجویان در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تشدید می شود

آیا با عرق کردن می توان کالری سوزاند؟

علائم عجیب سرطان ریه که باید بدانید

شناسایی 12 هزار مبتلا به سرطان طی 5 سال با تکنولوژی" pet-ct"

اینگونه شاد زندگی کنید!

چگونه با داروهای گیاهی ضرب دیدگی را درمان کنیم؟

برای تقویت حافظه این دمنوش ها را مصرف کنید

با یک نوشیدنی خوشمزه نفخ و یبوست را درمان کنید

زمان مرگ خود را پیش بینی کنید!

تخم بلدرچین ،بمب ویتامینی و تغذیه ای

بدترین و بهترین بخش های مرغ برای خوردن

5 عامل اصلی شوره سر را بشناسید

6 غذایی که قلب شما آرزو می کند دیگر آنها را نخورید

با خواص خواص فوق العاده آب پیاز آشنا شوید

خانم ها سردرد خود را با پوشیدن این روسری ها کاهش دهید

زمانی که شغلتان شما را نابینا می کند

آرتروز لگن و زانو در کمین کودکان چاق

8 روش برای دستیابی سریع به شکم شش تکه

دلایل سرمایی بودن برخی افراد چیست؟

چگونه بدون دارو فشار خون بالا را درمان کنیم؟

نقش لباس در سردردها و بروز برخی بیماریها

علائم عجیب سرطان ریه که باید بدانید

بهترین رژیم غذایی برای دیابتی ها + زمان مناسب مصرف

شستشوی گوش چیست و چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

با خواص خواص فوق العاده آب پیاز آشنا شوید

هرآنچه درباره وزوز گوش باید بدانید

چرا جنین باید در رحم مادر حرکت کند؟

دختران شین آبادی به خارج از کشور اعزام نمی شوند

روزیاتو: هر آنچه که باید درباره قارچ پوستی و راه های پیشگیری از آن بدانید

تامین آب شرب با استفاده از بذر

6 غذایی که قلب شما آرزو می کند دیگر آنها را نخورید

برخورد با سودجویان در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تشدید می شود

دردهای قاعدگی را با این ویتامین تسکین دهید

6 غذایی که قلب شما آرزو می کند دیگر آنها را نخورید

5 عامل اصلی شوره سر را بشناسید

برگزاری کارگاه آموزشی راههای مقابله با تب کریمه کنگو در اندیمشک

دارویی که سلول های سرطانی را فریب می دهد

بدترین و بهترین بخش های مرغ برای خوردن

عقرب زدگی را جدی بگیریم

بدترین و بهترین بخش های مرغ برای خوردن

شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری اعلام شد

بازیگر آمریکایی «ملانیا ترامپ» را تهدید کرد

تخم بلدرچین ،بمب ویتامینی و تغذیه ای

کشف و معدوم سازی حدود 2 تن مواد غذایی فاسد در اندیمشک

برگزاری کارگاه آموزشی ویژه سرپرستاران و رابطین آموزشی بیمارستان امام خمینی (ره)

توصیهای مدیر شبکه بهداشت و درمان اندیمشک در خصوص گرما زدگی

شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری اعلام شد

جزییات مرگ کودک خرمشهری در بیمارستان

درخواست وزیر بهداشت از سازمان غذا و دارو: لیست و قیمت دارو های کشور را منتشر کنید

بشقاب غذای سالم حاوی چیست؟

برای تقویت حافظه این دمنوش ها را مصرف کنید

برگزاری کارگاه آموزشی تشریح کدهای 724 و 247 ویژه سرپرستاران و رابطین آموزشی بیمارستان امام خمینی (ره)

شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری چیست؟

ساخت لیزر با الهام از آفتاب پرست

قلیه ماهی شمالی و نکات مهم و اصولی در تهیه آن

تشخیص سرطان پروستات در بیمارستان مسیح دانشوری فراهم شد

تاثیر آرتروز در بارداری و ریسک زایمان زودهنگام

راهکارهایی طلایی برای حفظ سلامت بعد از 40 سالگی

تامین آب شرب با استفاده از بذر

جزییات مرگ کودک خرمشهری در بیمارستان

کتاب نقش فوریت های اجتماعی در بلایا منتشر شد

دانستنی های جالب علمی

اعلام شرایط دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری

جشن «ازدواج دانشجویی» دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی

چگونه با داروهای گیاهی ضرب دیدگی را درمان کنیم؟

کشف باکتری در اندام جنسی مردان

خرج از جیب بیمار

خرج از جیب بیمار