مطالب مرتبط:
بیانیه وزارت خارجه در خصوص تحریم رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
رهبر انقلاب اسلامی درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفتند
نامه دانش آموزان عضو قرارگاه ملی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان به دانش آموزان فلسطینی
سرلشکر صفوی در مراسم گرامیداشت سوم خرداد عملیات آزادسازی خرمشهر 25 شبانه روز طول کشید/ براندازی جمهوری اسلامی ایران توهم ترامپ است
گرامیداشت سالروز فتح خرمشهر در دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 ساعت 03:452018-05-23سياسي

بحران فکری در دنیای اسلامی


سیدحسین نصر، در این مصاحبه به موضوعاتی همچون رابطه عرفان و شریعت، معنویت های نو، فلسفه اسلامی در ایران و کشورهای اسلامی و اسلامی سازی علوم انسانی می پردازد.

- شعارسال:" سیدحسین نصر، نماینده مهم جریان موسوم به سنت گرایی است که تبار آن به رنه گنون و فریتهوف شوان می رسد.

او در فلسفه علم و تاریخ علم از استادان دانشگاه هاروارد و مکتب جورج سارتن بهره برده است.

در فلسفه اسلامی شاگرد علامه طباطبایی، محمدکاظم عصار و سید ابوالحسن رفیعی قزوینی بوده است.

همکار هانری کربن در حوزه فلسفه تطبیقی و تاریخ فلسفه اسلامی بوده و خود صاحب آثار زیادی در حوزه فلسفه اسلامی و تاریخ آن است.

در این مصاحبه به موضوعاتی همچون رابطه عرفان و شریعت، معنویت های نو، فلسفه اسلامی در ایران و کشورهای اسلامی و اسلامی سازی علوم انسانی می پردازد.

مصاحبه کتبی حاضر یکی از سلسله مصاحبه های بخش مطالعات اسلامی- مرکز مطالعات تضاد و بحران کردستان/عراق است که ابتدا به زبان کردی توسط این مرکز منتشر شده است.

شما عرفان و ارتباط معنوی را چگونه تعریف می کنید؟ گاه عرفان و شریعت همچون دو قطب مخالف دیده شده اند، شما رابطه این دو را چطور می بینید؟ کلمه عرفان به زبان فارسی معنایی دیگر از معنای این کلمه به زبان عربی دارد.

در قرآن کریم و احادیث نبوی ریشه (ع ر ف) به معنای دانش آمده است و در زبان عربی امروزی نیز به همین معنی به کار می رود.

در متون کهن عربی واژه المعرفه به معنای عرفان به زبان فارسی استعمال شده و می شود که البته این واژه در زبان فارسی نیز به صورت معرفت متداول است.

و اما کلمه عرفان به معنی معرفت الهی در زمان صفویه گسترش یافت و در محافلی که در دوران متأخر صفویه با تصوف عناد می ورزیدند به جای تصوف مصطلح شد.

عرفان واقعی از معنویت جدا نیست بلکه دسترسی به آن مستلزم کسب فضایل معنوی و نیز پیروی از شریعت محمدی است.

عرفای بزرگ ما از مولانا، عطار، شبستری و جامی گرفته تا آقای محمدرضا قمشه ای همگی به احکام شرعی عمل می کردند.

به الفاظ عرفان می توان با صرف مطالعه دست یافت ولی دسترسی به عرفان واقعی عمل نیز می خواهد که پایه آن شریعت است گرچه عرفان به احکام شرعی محدود نمی شود.

اگر در تاریخ اسلام در برخی موارد صوفیه خود را در مقابل علمای ظاهر قرار داده اند، علتش حفظ استقلال معرفت است از همه چیز به جز خداوند متعال و نیروی ولایت که از او سرچشمه می گیرد.

عرفان یا طریقت مانند شریعت از حقیقت الهی سرچشمه می گیرد نه از شریعت، ولی در مرحله عمل پیروی از شرع ضروری است.

اگر عرفان و تصوف ارتباط به شریعت نداشت چگونه ممکن بود بیشتر مسلمانان شبه قاره هند توسط بزرگان تصوف مانند معین الدین چشتی اسلام بیاورند؟ اکنون در سطح جهان برخی نحله های عرفانی و دارای معنویت سکولار و غیردینی با اعتقاداتی خاص و انسان محور فعالیت دارند.

با توجه به مطالعات شما در زمینه معنویت و عرفان، اصولا آیا چنین امکانی وجود دارد یا خود نوعی دینداری است؟ عرفان واقعی و عرفان نمایی را نباید با هم اشتباه کرد.

در غرب از عصر رنسانس به بعد ساحت معنوی و عرفانی مسیحیت رو به زوال گذاشت و تقریبا از صحنه مسیحیت غربی خارج شد یا اقلا بگویم به سختی می شد به آن دسترسی یافت ولی باز بودند غربیانی که ساختار درونی آنان ایجاب می کرد به ساحت باطنی دین دست یابند.

بسیاری از آنان رو به ادیان شرقی آوردند که در آنها ساحت عرفانی هنوز زنده بود؛ برخی رو آوردند به ادیان هند و برخی دیگر به تصوف اسلامی.

در بین این گروه بعضی به صورت جدی راه معرفت را دنبال کردند و اکنون طرق راستین تصوف و عرفان در غرب ریشه دوانیده است، ولی برخی دیگر خواستند از قشر به لب لباب برسند بدون اینکه اول قشر را دارا باشند و از اینجاست که عرفان نمایی و معنویت سکولار و پدیدارهای مشابه وارد صحنه شدند و از غرب حتی به مناطق دیگر جهان نیز تا حدی تسری یافتند.

دسترسی به عرفان واقعی خارج از دین امکان پذیر نیست مگر در سطح الفاظ و تفکرات و تصورات.

البته یک فرد با ذوق می تواند از اشعار مولانا یا حافظ لذت برد و یا مطالبی بیاموزد و این امری مثبت است ولی عرفان واقعی فقط این نیست، بلکه سوختن در آتش عشق الهی و فنا در معرفت به حق است و این امر به جز تبعیت از دین و شرع و سپس پیمودن طریق الی الله نیست.

معنویت سکولار و عرفان بدون دین در برخی موارد کوششی بی ثمر است و در بیشتر موارد بسیار منفی است و اثر بسیار منفی بر روح انسان دارد.

در رفتار و حالات انسان معاصر به ویژه در جوامع در حال گذر به نحوی سردرگمی دیده می شود.

در کشاکش میان مدرنیته با اخلاق سکولار، جریان های اسلامی با اخلاق دینی، عرفان و معنویت گرایی فرا-دینی، وضعیت کلی انسان معاصر در جهان اسلام و ایران را چطور می بینید؟ اول از همه به این امر توجه کنیم که فرق زیادی هست بین معاصر و متجدد.

همه معاصران متجدد نیستند بلکه میلیون ها از ابنای بشر هنوز به حیات سنتی خود ادامه می دهند ولی معاصرند با آنان که پیرو تجدد هستند مخصوصا در جهان اسلامی و هندو و بودایی.

یکی دانستن معاصر و متجدد خود یکی از اشتباهات سخیف تجدد است.

بله، سردرگمی در عالم متجدد چه در غرب و چه بین غیرغربی ها که دیدگاه تجدد را پذیرفته اند عیان است.

و در بین این گروه است که کشاکش میان دیدگاه سکولار و دینی، اخلاق دینی و سکولار، و عرفان واقعی و شبه عرفان دیده می شود.

وانگهی جهان بینی تجدد یا مدرنیسم مطلق گراست و لذا همواره سعی به از بین بردن نظرگاه های غیر از تجدد دارد.

در جهان اسلامی من جمله ایران خودمان سنت هنوز زنده است ولی در عین حال نزاع بین سنت و تجدد دیده می شود.

در برخی ممالک مانند ایران، ترکیه و پاکستان و برخی ممالک عربی این نزاع پررنگ تر است مخصوصا از لحاظ فکری و در برخی دیگر نبرد بیشتر مربوط به عالم ابزاری و ساحت عملی زندگی است و کمتر به تقابل فکری توجه می شود.

در بلاد اسلامی از یک سو ایمان دینی هنوز قوی است و از سوی دیگر جهان بینی دینی توسط عوامل تجدد به چالش گرفته شده است.

مثلا در ایران اگر به عالم اندیشه بنگریم، می بینیم که هم تفکر فلسفی اسلامی زنده است و هم تفکر متجدد بین گروهی معدود ولی متنفذ در جامعه و هم نزاع بین آن دو.

از یک طرف سهروردی و ملاصدرا در انجمن فلسفه و حکمت در تهران تدریس می شوند و از سوی دیگر ویتگنشتاین در قم.

همین امر باعث شده است که دنیای اسلامی در یک مرحله بحرانی از لحاظ فکری به سر برد.

نتیجه این نبردهای فکری یقینا سهم مهمی در تعیین مسیر تمدن اسلامی در آینده خواهد داشت.

رویارویی جوامع اسلامی با مدرنیته و اشکالات یا معایب این رویارویی را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا تلاش برای گرفتن برخی جنبه های آن همچون تکنولوژی و مدرنیزاسیون و جایگزین کردن جنبه های دیگر آن همچون فرهنگ سکولار (البته نه در معنی ضدیت با دین) با فرهنگ اسلامی امکان پذیر است؟ رویارویی جوامع اسلامی با تجدد اجتناب ناپذیر است.

معایب این رویارویی در این زمانه این است که اولا برخی از مسلمانان که گرفتار این تقابل هستند عقده حقارت نسبت به غرب متجدد دارند.

ثانیا اکثر آنها دانش عمیق نسبت به غرب و افکار وارداتی متجددانه ندارند.

ثالثا اکثرا با ساحت های حکمی و فلسفی و علمی اسلامی آشنا نیستند.

در وضع فعلی ممالک اسلامی چاره ای جز پذیرفتن برخی از فناوری های جدید ندارد ولی اقلا افراد می توانند نقادانه به آن بنگرند نه کورکورانه به تقلید بپردازند.

بنده اصلا با اقتباس فرهنگ سکولار مخالفم در عین حال که می دانم فناوری جدید فلسفه و فرهنگ خود را با خود می آورد.

بنابراین جهاد فکری بزرگی لازم است تا در این وضع بحرانی فرهنگ اسلامی خودمان را حفظ کنیم.

ولی با تأیید خداوند متعال و کوشش راستین می توان در این جهاد فکری و معنوی پیروز شد به شرط اینکه فرهنگ سنتی خودمان را تا حد امکان حفظ کنیم و با اصول آن به مقابله با تهاجم فرهنگی بپردازیم.

دلسرد نشویم و به خاطر داشته باشیم که تجدد با تمام قدرت ظاهری آن از درون در حال از هم پاشیدن است و پیروزی نهایی با حقیقت است.

وضعیت اندیشه و فلسفه اسلامی در کشورهای اسلامی را چطور می بینید؟ نقش غرب در رشد اندیشه و فلسفه اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟ پاسخ این سؤال در مورد ایران و سایر کشورهای اسلامی متفاوت است.

در دیگر بلاد اسلامی مانند مصر، تونس، مراکش و ترکیه از یک سو و پاکستان و بنگلادش و مالزی و اندونزی از سوی دیگر تا پنجاه سال پیش نظریات غربیان مستشرق درباره فلسفه اسلامی در دانشگاه ها تدریس می شد و حتی کتاب هایی که به عربی یا ترکی نوشته می شد به جز یکی دو استثنا همان نظر غربی ها درباره فلسفه اسلامی بود که طبق آرای آنان به ابن رشد ختم می شد.

وقتی این بنده در دهه پنجاه غربی ([میلادی]) در هاروارد درس می خواندم نه از میرداماد و ملاصدرا خبری بود نه حتی سهروردی.

[هانری] کربن سهم مهمی در تغییر این وضع داشت و سپس [توشیهیکو] ایزوتسو و تا حد ناچیزی خود حقیر.

به خاطر دارم هنگامی که در سال 1337 به کنگره فلسفی پاکستان رفتم یعنی کشوری که به خاطر اسلام به وجود آمده بود اصلا صحبت از بزرگان فلسفی خودمان بعد از ابن رشد نبود.

اکنون فلسفه اسلامی نه به عنوان فصلی از تاریخ فلسفه غرب بلکه به عنوان یک مکتب مستقل فلسفی تدریس می شود.

ده ها کتاب و رساله راجع به فقط ملاصدرا توسط فلاسفه این دیار که برخی شاگردان این بنده بودند نوشته شده است.

سهم غرب در این تحول خیلی کم رنگ بود به استثنای آثار کربن و معدودی دیگر که به زبان های اروپایی نگاشته شده بود.

و از این طریق در تونس، مصر، پاکستان و هند اسلامی و غیره توسط مسلمانان خوانده شد و در احیای علاقه به سنت فلسفی اسلامی سهم بسزایی داشت.

در ایران وضع به کلی متفاوت بود.

بزرگانی در زمینه فلسفه اسلامی از آقاعلی مدرس گرفته تا آیت الله سیدابوالحسن قزوینی و علامه طباطبایی و استاد سیدمحمد کاظم عصار و آیت الله خمینی سنت فلسفی ما را زنده نگاه داشتند و الان هم در ایران فلسفه اسلامی زنده است و بزرگانی همچون آیت الله حسن زاده آملی، آیت الله جوادی آملی، دکتر دینانی و دکتر اعوانی در عرصه فلسفه حضور دارند و افرادی مانند دکتر صفوی سنت فلسفی ایران را در غرب گسترش داده اند و کار کربن، ایزوتسو، دکتر محقق و این بنده و چند نفر دیگر را به عصر حاضر توسعه داده و به زمینه فلسفه تطبیقی نیز پرداخته اند.

این نکته را نیز اضافه کنم که اندیشه منحصر به فلسفه به معنای خاص آن نیست.

اندیشه غربی ابعاد گوناگون تفکر اسلامی را به چالش کشید و زیر سؤال برد، از تفسیر قرآن کریم و سیره و احادیث نبوی گرفته تا کلام و اصول فقه و حتی تاریخ اسلام، و این چالش باعث فعالیت های گوناگون از جانب متفکران اسلامی شد.

در خود رشته فلسفه می توان گفت که پاسخ های فلسفی از دیدگاه اسلامی به اندیشه غربی از بدایع الحکم آقا ملا علی مدرس گرفته تا روش اصول فلسفه رئالیسم علامه طباطبایی و مباحثات ایشان با کربن البته اثر تفکر غربی بر فلسفه اسلامی را نه از لحاظ نفوذ فکری بلکه از لحاظ ایجاد چالش های جدید فلسفی که این بزرگان به پاسخ آن پرداختند، نشان می دهد.

نقش غرب این بود که لازم سازد باب جدیدی در سنت دیرین فلسفه اسلامی گشوده شود.

نواندیشان غیرایرانی و مرتبط با غرب به ویژه با جامعه آکادمیک آن همچون فضل الرحمن، نصر حامد ابوزید و.

چه تأثیری بر نواندیشی ایرانی داشته اند؟ رابطه نواندیشان سنی و شیعه را نسبت به رابطه جریانات سنتی هر دو طرف، چطور می بینید؟ این نوع متفکران مسلمان نواندیش به نظر بنده تأثیر زیادی در زمینه فلسفه بر نواندیشان ایرانی نداشته اند، گرچه برخی از متفکران نواندیش ایران مانند آقای مجتهدشبستری و دکتر کدیور سعی کرده اند راه نوینی در اندیشه اسلامی باز کنند.

ولی اکثر نواندیشان ایرانی مستقیما تحت نفوذ متفکران غربی بوده و هستند.

هم در عالم تسنن و هم تشیع هستند افرادی که گرچه نواندیشند سعی کرده و می کنند از برخی مایه های فکری فلسفه اسلامی استفاده کنند مانند فیلسوف مغربی [محمد عابد] الجابری که کوشیده است تفکر ابن رشد را به عنوان پایه یک استدلال گرایی اسلامی جدید به کار برد.

اصولا بین نواندیشان طیف گسترده ای وجود دارد از آنان که اصلا به فلسفه اسلامی توجه ندارند تا آنان که سعی کرده و می کنند برخی از جوانب فلسفه سنتی ما را در جهان بینی جدید خود ادغام کنند.

روزی که محققان به نگاشتن تاریخ دقیق تفکر معاصر اسلامی بپردازند جزییات این طیف روشن خواهد شد.

شما تجربه زندگی قبل انقلاب به ویژه در عرصه دانشگاه را داشته و با وضعیت بعد از انقلاب هم آشنایی دارید.

به نظر شما رابطه قدرت، دین و علم در دو دوره قبل و بعد از انقلاب ایران چه تأثیری بر وضعیت کلی علم و فرهنگ داشته است؟ وضعیت فعلی وارث وضع دهه های گذشته و قبل از انقلاب است و برای درک ریشه های آن باید اول به گذشته توجه کرد.

در تمدن سنتی اسلامی هر نوع دانش منظم و حتی دانش وراء عقل بشری یعنی عرفان علم بود، از فقه گرفته تا ریاضیات، از قانون مسعودی بیرونی درباره نجوم گرفته تا تجرید [الاعتقاد] خواجه نصیرالدین طوسی در کلام، از نورالعلم ابوالحسن خرقانی گرفته تا معیارالعلم غزالی که اولی در عرفان است و دومی در منطق.

در جهان بینی سنتی ما همگی متعلق به اقیانوس عظیم علم اسلامی بودند.

هنگامی که علوم جدید از غرب به ایران آمد همان واژه علم برای این دانش های جدید به کار برده شد، با این نتیجه که در دوران قبل از انقلاب هم یک فیزیکدان در دانشکده علوم دانشگاه تهران عالم خوانده می شد و هم یک فقیه در قم، بدون اینکه فرق فاحشی بین ماهیت علم در این دو مورد در نظر گرفته شود و آگاهی حاصل آید که این علوم جدید شریک جهان بینی کلی علوم سنتی ما نیست و اختلاف بین آن دو با فرق بین نجوم بیرونی و منطق طوسی تمایز بنیادی دارد.

لذا یک بحران اساسی در این زمینه در ایران وجود داشت که کمتر کسی به آن واقف بود.

بنده استاد دانشکده ادبیات بودم هنگامی که نام علوم انسانی بر آن افزوده شد.

این بنده کاملا با این امر موافق بود درعین حال که می پرسید ما باید به این سؤال پاسخ دهیم که علوم در عنوان علوم انسانی چه ارتباطی دارد با علومی که در دانشکده علوم در همسایگی ما تدریس می شود.

این امر برایم همواره یک دغدغه فکری بود و از همان دهه 30 هجری شمسی که به ایران بازگشتم راجع به اسلامی کردن علوم می نوشتم و سخنرانی می کردم و پیشنهاد بنده این بود که اول از همه به علوم انسانی و اجتماعی بپردازیم و سپس به علوم طبیعی و ریاضی و سعی کردم اقلا در دانشکده خودمان یعنی دانشکده ادبیات و علوم انسانی پایه اصلی را علوم و ادب خودمان قرار دهیم و فلسفه و ادبیات و تاریخ و علوم اجتماعی و سایر شاخه های درسی را از دیدگاه سنت فکری اسلامی و ایرانی خودمان تدریس کنیم.

هنگامی که تصدی دانشکده ادبیات را داشتم با دکتر غلامحسین صدیقی و دکتر احسان نراقی برنامه جداکردن دانشکده علوم اجتماعی را ریختیم.

یکی از دلایل اصلی که بنده از این برنامه استقبال کردم این بود که علوم اجتماعی در دانشکده ما تقریبا تماما بر روی افکار متفکران تحصّلی فرانسه مانند اگوست کنت استوار بود و جدا شدن آن واحد از دانشکده ادبیات امکان اسلامی- ایرانی کردن علوم انسانی را در دانشکده ادبیات آسان تر می ساخت.

به هرحال بعد از انقلاب گرچه سخن از اسلامی کردن رشته های دانشگاهی به میان آمد چون تعمق کافی در این زمینه نشده بود علوم اجتماعی اسلامی به صورت جدی به وجود نیامد و البته برنامه موجود هم تضعیف شد.

همین امر در مورد علوم انسانی نیز صدق می کند چه رسد به علوم طبیعی و ریاضی.

برای اینکه برنامه اسلامی کردن علوم عملی شود باید اولا توجه کرد که این یک امر اداری و سیاسی نیست و نمی توان با بخش نامه مسئله را حل کرد، بلکه باید یک محیط آزاد فکری ایجاد کرد که اندیشمندانی که توان این کار را دارند بتوانند در آن فضا در این زمینه فعالیت کنند.

بنده در نیل به این هدف بدبین نیستم ولی بصیرت کافی لازم است و دانش محیط بر هم علوم اسلامی و هم غربی و گریز از غرب زدگی.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار: 1خرداد1397، کدخبر: 187967: www.

sharghdaily.

ir
کلید واژه ها: اسلامی - عرفان - اسلام - فلسفه - کشورهای اسلامی - مصاحبه - زبان - علوم انسانی - تاریخ - احکام شرعی - رابطه - فارسی - دانشگاه هاروارد - استادان دانشگاه - عربی - احادیث نبوی - بحران - ایران - مسلمانان - علوم - دانشگاه - استقلال - مطالعه - امروزی - صوفیه - ولایت - منتشر - قرآن - فکری - صورت

آخرین اخبار سرویس:
حامیان ایتام و محسنین کمیته امداد در فارس و در ماه رمضان گل کاشتند

وقتی تمام وجودشان صدا می شود

درگذشت شجریان تکذیب شد

آیت الله موسوی بجنوردی: نهادینه شدن اندیشه امام خمینی(ره) در حوزه عدالت باید در عمل زنده شود /امام (ره) همواره بر عفو تاکید داشتند

ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان

پنجمین نشست شب یزد درمحل دفتر شهیدمحراب آیت الله صدوقی

سوره دهر یا انسان (شان نزول، خواص و متن عربی)

تصاویر/ تشییع پیکر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) در قم

نکوداشت بسطامی و خرقانی بدون مشکل برگزار می شود

محمود باقری، ابراهیم نوشادی چالش های تعیین صلاحیت قضایی و قانون حاکم بر قراردادهای الکترونیکی بین المللی

صوت کامل بیانات رهبری در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی

عکس/کشف محموله شامپوی تریاک در کامیون

تصاویر/ دیدار نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی با رهبر انقلاب

مجلس در مواردی مثل مبارزه با تروریسم وپولشویی مستقل قانون بگذارد/ قانون باید حلّال مشکل طبقات ضعیف و متوسط باشد، نه آلت دست صاحبان زر و زور

صدا و سیما در خط مقدم مقابله با جنگ روانی دشمن است/ نمی گذاریم مردم در تامین ضروریات با مشکل مواجه شوند

ظهیر علی مرادی، عبدالحمید شمس، علی جهانگیری، مهدی رسولی قهرودی، علیرضا علوی تبار طراحی مدل خودگردانی استان های جمهوری اسلامی ایران

خطیب جمعه این هفته تهران کیست؟

اتفاق جالب در پایان بازی/ رهبر تیم اسپانیا به تیم ایران ادای احترام کرد

نشست خبری کمیته های شورای هماهنگی مبارزه بامواد مخدر یزد

طالع بینی تیر ماه 97

لایی دیدنی وحید امیری به پیکه

اجرای برنامه های فرهنگی و قرآنی تابستانه در مدارس علمیه

عناوین روزنامه های سیاسی 31 خرداد 97/ اشرافی گری بلای بزرگ کشور است +تصاویر

جلیل قنواتی، اسلام مندنی اخلاق و دادرسی عادلانه در پرتو قابلیت پیش بینی بودن قواعد دادرسی

صدرالدین شجره درگذشت

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

مزیت عفو عمومی

آخرین وضعیت حریفان تیم ایران + جدول

حضور حجت الاسلام مجتبی خامنه ای در جنگ تحمیلی + فیلم

اهواز- آیین استقبال از پیکر مطهر شهید مدافع حرم

نهضت سوادآموزی فردوس مقام نخست خراسان جنوبی را کسب کرد

بی اخلاقی در حوزه نشر بیداد می کند

حیرت و شگفتی محافل خبری جهان از بازی یاران کی روش

یادداشت/ سید محمدرضا میرتاج الدینی ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان

عزت الهی: باید تمام تلاشمان را برابر پرتغال انجام دهیم

تحلیل سیاسی هفته

صدا و سیما نشانه حیات سیاسی و اجتماعی نظام است / وظیفه رسانه ملی تقویت وحدت، اعتماد عمومی و امید به آینده است

دروغ بزرگ در پوشش جان بولتون

تجهیز اتوبوس های شهری اردبیل به وای فای رایگان

حمید بهره مند چالش های مقررات تعدد جرم در جرایم سایبری

31خرداد سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران

رحیم نوبهار، یزدان صیقل ویژگی ها و راهبردهای کیفرشناسی ریسک مدار

اروپا مصمم تر از همیشه برای حفظ برجام است

جایگاه بی بدیل مادر در کلام رسول خدا(ص)

اروپا مصمم تر از همیشه برای حفظ برجام است

­مهدی چمران : شهید چمران اعتقاد داشت که ما می توانیم

اندیشه های مفاخر و بزرگان به نسل جوان منتقل شود

محمد حکاک، علی شریعت نژاد، عبداله ساعدی شناسایی الگوهای ذهنی مدیران در راستای توانمندسازی روانشناختی کارکنان

در پاسخ به پامپئو ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد

بازتاب لایی خوردن پیکه از امیری و از دست رفتن بهترین شانس ایران در سایت آس اسپانیا

اشمید: به زودی 100 شرکت وارد مذاکرات کاری با طرف ایرانی می شوند

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 31 خرداد 97

فیلم/ نمایی دیدنی از لایی وحید امیری به پیکه

یادواره شهدای اهل سنت خراسان جنوبی برگزار می شود

یادواره شهدای اهل سنت خراسان جنوبی برگزار می شود

2 ویژگی بارز مراسم ترتیل خوانی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در ماه رمضان

دستورالعمل تبدیل کارمندان پیمانی به رسمی ابلاغ شد

گزارشگران اسپانیا: به سختی و با گل شانسی کاستا از سد ایران گذشتیم

علیرضا کریمی لاریمی، سید حسین صفایی مسئولیت مدنی وکیل دادگستری در برابر طرف دعوی و حق شرعی و اخلاقی ایشان

ما اشتباه کردیم، درب خانه علما را به روی مردم بستیم /حجت الاسلام طباطبایی نمونه روحانی مردم دار بود /خیلی از روحانیون پایین نشین بودند اما الان بالانشین شدند

عذرخواهی خدا از فقرا در قیامت

شهیدی که در شب تاسوعا حاجتش را گرفت

انتقاد صالحی از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

نشست 3ساعته رییس‎جمهور با مدیران صداوسیما

خانم مجری جوان ازدواج کرد/عکس

امروز باید گلایه ها و رقابت ها باید کنار گذاشته شود

دویست و هفتاد و پنجمین شماره ماهنامه قرآنی «باران» منتشر شد

چه زیباست با خدا ماندن و از همه عالم بریدن

اهواز- آیین استقبال از شهید مدافع حرم

برای ارتقای ظرفیت مدیران تلاش شود

گل مردود ایران به اسپانیا توسط عزت الهی

حکم جایزه پیش بینی نتیجه مسابقات

مهدی عباسی سرمدی، سیدسلمان سیدی زاده اصل قانون قابل اعمال برتعهدات غیرقراردادی در مقررات متحدالشکل رم دو (2007) و حقوق ایران

پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

انتقاد صالحی از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است /سربازان گمنام امام زمان(عج) سینه شان را سپر بلا کرده اند

تندروی و کندروی هر دو خطرناک است

مرتضی مرادی، رابعه زندی پاک نقش میانجی گری منابع انسانی حرفه ای در ارتباط بین روابط خوشه صنعتی و عملکرد شرکت ها

وظیفه رسانه ملی تقویت وحدت است

نسل جوان را با هنر و ادبیات با معارف دین آشنا کنیم//بالاترین افتخارم طلبگی است

جیب ایرانی چطور خالی می‎شود؟

اولین مصاحبه خواننده قدیمی بعد از چهل سال سکوت+ ویدئو

ناو بالگردبر «خارک» به دریا بازگشت

زندگینامه غلامرضایم کتاب شود/ یوسف خانواده احمدی/ چشم انتظار حمایت بنیاد شهید

دستور بسته شدن کافه های مشهد در ساعت 10 امشب صحت دارد؟

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

پاسخ به یک شبهه چرا جوامع غربی از نعمت بیشتری برخوردار هستند؟

برگزاری مراسم وداع با شهید مدافع حرم سید فاضل موسوی امین در اهواز

آغاز داوری مرحله اول از هفتمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم

پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

مصطفی معتقد بود که می توانیم مقابل تحریم ها بایستیم

حراج خودروی 14 میلیاردی بازیگر مشهور/عکس

ایالت نیویورک از ترامپ شکایت می کند

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

سردار رجبی مطرح کرد پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

کازوو کاشیو، موسس کاسیو درگذشت

جدول وضعیت 12 پرونده مهم اقتصادی

گلچینی از وصیت نامه شهید قاسم بیرانوند

تهیه نمایش رادیویی شهید رحیمی در لرستان

روایت بلیچر ریپورت از گلزنی عزت اللهی به اسپانیا؛ اکستازی و سپس قلب شکسته ایرانی ها!

بحران فکری در دنیای اسلامی

بحران فکری در دنیای اسلامی