مطالب مرتبط:
کنترل اجاره بهای مسکن خوب یا بد/ پیشی گرفتن تقاضا از عرضه در کمین اجاره خانه
پیشی گرفتن تقاضا از عرضه در کمین اجاره خانه
اجاره آنلاین محل پارک خودرو در تهران/شهرداری ساماندهی پارک حاشیه ای را رها کرد
اجاره آنلاین محل پارک خودرو در تهران
آیا کنترل نرخ اجاره مسکن خوب است یا بد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 ساعت 03:422018-05-23اقتصادي

پیشی گرفتن تقاضا از عرضه در کمین اجاره خانه


با نزدیک شدن به فصل نقل و انتقال مسکن این سوال مطرح می شود که آیا کنترل نرخ اجاره خوب است یا بد و آیا با توجه به رشد قیمت مسکن می توان انتظار رشد معقولی از اجاره بهای مسکن داشت.

- رشد نرخ اجاره بها در حد نرخ تورم همواره مورد تایید مقامات دولتی و حتیکارشناسان بوده است، اما اجاره بهای مسکن از عوامل مختلف درون و برون بخشی متاثر است وتورم عمومی و رشد قیمت مسکن همواره بر این بازار تاثیرگذار بوده است.

اگرچه نرخ تورم این روزها تک رقمی است و تا حدودی این امید را می توان داشت که یکی از مولفه های رشد نرخ اجاره بها کنار رفته است، اما رشد قیمت مسکن که یک بار در اواخر سال گذشته و یک بار هم در اردیبهشت ماه امسال پس از نوسانات نرخ ارز رخ داد، این نگرانی را در میان مستاجران ایجاد کرده است که نرخ اجاره بها آیا در حد معقولی رشد خواهد کرد یا خیر و آیا ورود دولت به این بازار برای کنترل قیمت عقلانی و درست است؟ بنابراین گزارش، تمامی کارشناسان اقتصادی و مسکن بر این باور هستند، عوامل روانی همواره در فصل نقل و انتقالات بازیگر اصلی رشد نرخ اجاره بهای مسکن است و البته رشد تقاضا برای جابجایی و کمبود عرضه مسکن از دیگر دلایل رشد اجاره بهای مسکن است.

*2 عامل اصلی موثر بر نرخ رشد اجاره مسکن در سال جاری نظر بهروز ملکی کارشناس مسکن در مورد اجاره مسکن در سال 97 جالب است.

وی اگر چه معتقد است، میانگین رشد قیمت مسکن در 4 سال گذشته نسبت به سایر اقلام و کالاها عقب تر است، اما می گوید دو عامل اصلی موثر بر نرخ رشد اجاره مسکن در سال جاری نرخ تورم عمومی و رشد قیمت است.

وی با این عنوان که افزایش تدریجی اجاره بها از خرداد ماه قابل انتظار است و این روند قابلیت رشد تا شهریور را خواهد داشت.

ملکی افزود: برخلاف 4 سال گذشته که بازار اجاره مسکن از آرامش نسبی برخوردار بوده پیش بینی می شود، در فصل نقل و انتقال سال 97 بازار اجاره مسکن برای مستاجران به خصوص تهرانی ها سخت باشد.

حال اگر در بهترین حالت و محتمل ترین سناریو برای اجاره مسکن رشد 10 تا 15 درصدی باشد، باید اذعان کرد که این رشد از نرخ تورم عمومی نیز عبور کرده است و اگر جو روانی به گونه ای باشد که مشاوران املاک در ارائه فایل اجاره عاجز شوند، قطعا رشد بیش از 20 تا 30 درصدی برای اجاره بها پیش بینی می شود.

کاهش عرضه مسکن در چند سال گذشته که ناشی از رکود 5 ساله بازار مسکن است یک شیوه خطرناک برای سوداگران و برخی مشاوران املاک و حتی مالکان است که بخواهند با این ترفند رشد بیش از 20 تا 30 درصدی اجاره بهای مسکن را کلید بزنند و این جاست که حضور دولت و نهادهای ذی ربط برای کنترل اجاره بها پیش از پیش ضروری به نظر می رسد.

*بازار اجاره بها کنترل را نمی پسندد اما اکثر کارشناسان بر این باور هستند که بازار اجاره بها کنترل را نمی پسندد.

ترابی کارشناس اقتصاد مسکن بر این باور است که هر گاه دولت در تنظیم بازار آزاد نقش و یا دخالتی داشته است، نه تنها باعث کنترل بازار نشده است بلکه دود آتش به پا شده مستقیم به چشم مصرف کننده نهایی یعنی مردم رفته است.

بازار آزاد بازاری سلیقه ای با ویژگی های خاص درونی تعریف شده است که در این بازار عرضه و تقاضا حرف اول و آخر را می زند.

وی می افزاید: به تناسب عرضه کالایی ممکن است قیمت آن افزایش یابد یا برعکس کاهش هم پیدا کند.

بازار محلی است که فروشنده کالای خود را با ویژگی ها و خصایصی که دارد، در معرض نمایش گذاشته و خریدار هم با توجه به نیاز و سلایقی که دارد کالای خود را در میان انبوه کالاها پیدا و خریداری می کند.

بنابراین ورود دولت در نرخ گذاری بازاری چون اجاره بها می توان بی ثمر باشد و حتی نتیجه معکوس هم رخ دهد.

به گفته وی، بهترین گزینه که می تواند موثر واقع شود اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه است.

با اجرای این برنامه و با ورود واحدهای مسکونی ساخته شده، عرضه از تقاضا عقب نخواهد ماند و دیگر توجیه سوداگران نمی تواند کارساز باشد که چون عرضه پایین است و تقاضا زیاد پس رشد نرخ اجاره بها موضوع عادی است.

*رشد 26 درصدی نرخ اجاره بها در زمستان سال 96 از سوی بانک مرکزی خطرناک است اما گزارش زمستانی بانک مرکزی از اجاره بها تا حدودی خطر رشد بیش از حد نرخ اجاره بها را به صدا درآورد.

بانک مرکزی در گزارش خود اینگونه آورده است که نرخ اجاره بهای زمستان 96 نسبت به زمستان 95 افزایش 26 درصدی داشته، اما شواهد در بهار امسال نشان می دهد رشد اجاره بها همچنان روند صعودی را دنبال می کند.

طبق آمارهای بدست آماده از سال 73 تا 93 در تهران 50 درصد و در خراسان رضوی 30 درصد هزینه ها صرف مسکن می شود و از آنجا که روز به روز بر تعداد مستاجران در کشور اضافه می شود، این هشدار را به مسئولان می دهد که مسکن و به خصوص بازار اجاره بها نیازمند یک برنامه ریزی مدون برای جلوگیری از رشد بیش از حد قیمت است.

گزارش افزایش تعداد مستاجران به این شکل است که در سال 65 حدود 78 درصد مردم مالک بودند و در سال 90 این تعداد به 63 درصد رسیده و گزارشهای دیگری حاکی از این است که 40 درصد تهرانی ها مستاجر هستند.

آمارهای رشد 26 درصدی اجاره بها در زمستان از سوی بانک مرکزی این هشدار را می دهد که علیرغم آغاز نشدن فصل اجاره وقتی در زمستان با این رشد مواجه می شویم باید در تابستان و پس از اتمام ماه مبارک رمضان منتظر رشد بیش از حد اجاره بها باشیم.

مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک نیز ، در پاسخ به این سوال که آیا رشد اجاره بهای مسکن در حد نرخ تورم رخ خواهد داد گفت: اجاره بها همواره تابع قیمت مسکن بوده است پس از آنجا که پیش بینی می شود وضعیت مسکن در حد نرخ تورم و یا دو درصد بیشتر از این نرخ باشد اجاره بهای مسکن هم در حد نرخ تورم رشد خواهد کرد.

خسروی اضافه می کند البته علاوه بر تعیین کننده بودن قیمت مسکن بر نرخ اجاره بها، عرضه و تقاضا نیز در بالا رفتن نرخ اجاره بها تاثیر دارد.

به گفته وی، پس هر زمان که تقاضا بیش از عرضه باشد بحران میان مالک و مستاجر رخ می دهد.

اسلامیان کارشناس اقتصاد مسکن در مورد اینکه آیا طرح اجرای طرح تعزیرات اجاره بهای مسکن می تواند برای جلوگیری از رشد قیمت ها موثر باشد گفت:در خرداد ماه سال 92 بحث اجرای طرح تعزیرات اجاره بهای مسکن مطرح شد اما به شدت جواب عکس گرفت.

وی با بیان اینکه برای ثبات قیمت مسکن و اجاره بها محکوم به ساخت مسکن و افزایش عرضه و عقب نماندن از تقاضا هستیم افزود: در سال اول اجرای طرح تعزیرات اجاره بها نرخ 7 تا 9 درصد تعیین شد و در تلویزیون و رسانه ها اعلام شد که هر مالک یا بنگاهی از این عدد پیروی نکند با او برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: مردم را با اجرای این طرح به خلاف واداشتیم اما مردم الزامی ندیدند که این کار را انجام دهند و اتفاقا اقدام به نوشتن مبایعه نامه های زیرمیزی کردند پس برای جلوگیری از رشد قیمت اقدامات تنبیهی شاید جواب عکس بدهد و تخلفات پنهانی بیشتر شود، پس بنابراین با برخی اقدامات مثل تقویت عرضه مسکن به خصوص با هدف جایگزینی واحدهای فرسوده و اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه می توان به رشد عرضه کمک کرد.

به گفته وی،بعد از اجرای این طرح اعلام شد که طرح بلوک بندی اجرا خواهد شد، بنابراین دولت نهم و دهم سعی داشت کاری بکند که ملک را تبدیل به کالا کند و بعد از آن بر روی آن قیمت گذاری کند اما می بینیم که این گونه نشد چرا که مالکیت در دین اسلام محترم است.

پس باید بتوانیم صنعت اجاره داری را رونق و ساخت و ساز را افزایش دهیم و نیازمندی های مردم را بر اساس همان منطقه ای که هستند، پاسخ دهیم.

اما گزارش میدانی و پرس وجو از برخی بنگاه های معاملات املاک در سطح شهر تهران نشان می دهد که علیرغم تک رقمی بودن تورم عمومی اما اجاره بها در برخی نقاط تهران هنوز با آغاز نشدن فصل نقل و انتقالات بیش از 30 درصد تا 40 درصد افزایش یافته است.

حال با آغاز فصل نقل و انتقالات و با توجه به کمبود عرضه مسکن در آن دوره به نظر می رسد، از هم اکنون می توان پیش بینی رشد اجاره بهای بالایی را در تابستان و بعد از اتمام ماه مبارک رمضان داشت.


کلید واژه ها: اجاره - مسکن - اجاره مسکن - قیمت مسکن - نقل و انتقال - نرخ تورم - مشاوران املاک - بازار - قیمت - کارشناس - تورم - انتقال - کارشناسان اقتصادی - پیش بینی - نقل و انتقالات - انتظار - دولت - بازار مسکن - انتقالات - بینی - اقتصادی - نرخ ارز - بازیگر - شهریور - تهرانی - خطرناک - افزایش - بهترین - بهروز - آرامش

آخرین اخبار سرویس:
پیشنهاد ساعات اداری استان مرکزی در تابستان ارائه شد

علت رشد یک باره ی قیمت ها در بورس تهران

افقی روشن فراروی بندر بوشهر+تصاویر

استخدام کارشناس فرآیند و متالوژی در یک شرکت تولیدی

استخدام تعدادی نصاب ماهر کابینت ترجیحا حجم در اصفهان

استخدام آرایشگر ماهر مردانه در خراسان رضوی

استخدام کمک آشپز و پیک موتوری در همدان

استخدام فروشنده و صندوقدار جهت یک شیرینی فروشی در تهران

استخدام کارگر در محدوده بلوار دوم طبرسی مشهد

4 سال با سیگار ! + عکس ها

استخدام باطری ساز حرفه ای و کارگر فنی در البرز

استخدام ویزیتور و سرپرست فروش در شرکت دریا گستر پارس

استخدام یکنفر تخته کار ماهر در خراسان رضوی

استخدام آژانس شبانه روزی پدیده در اصفهان

افزایش حجم تجارت میان پاکستان و افغانستان پس از بهبود نسبی روابط

تصمیم جدید دولت برای واردکنندگان/ تخصیص ارز 4200 تومانی محدود شد

آخرین نفس های بافت قدیم خاوران فارس

دعوت به همکاری محتواگذار در رشته های فنی برق، مکانیک، فنی و صنعتی

افتتاح مسیر دسترسی به مجموعه جهانی تخت سلیمان

توضیحاتی درباره افزایش حقوق بازنشستگان کارمندان

توقف 15 روزه سامانه سهام عدالت در تیر ماه

بازدید حجتی از روند احداث ایستگاه پمپاژ انتقال آب کارون به جراحی

خاموشی گسترده در هیچ جای کشور نخواهیم داشت

خط قرمز ایران در نشست اوپک

تغییرات پوشش بیمه های درمانی

افزایش 36 درصدی مصرف الکل میان دانشجویان چینی

استخدام نیرو جهت شهربازی و خانه کودک در یزد

استخدام نیروی خدمات نظافتی آقا در یک سازمان معتبر در غرب تهران

استخدام مجموعه تفریحی دنیای شاد وروجکها در یزد

استخدام مهندس متالوژی و مکانیک جهت شرکت معتبر

استخدام طراح و منشی جهت کانون تبلیغاتی بارین در یزد

استخدام منشی خانم جهت کار در دکوراسیون دیبا در بندر عباس

استخدام کارگر در یک مجموعه معتبر در زنجان

استخدام کارشناس برنامه ریزی و تولید با مدرک مهندسی صنایع

استخدام مشاور در زمینه املاک در شهر بندر عباس

استخدام منشی خانم آشنا به امور حسابداری در یزد

قیمت دلار تک نرخی 28 خرداد افزایش یافت

وزیر جهاد کشاورزی از طرح انتقال آب کارون به جراحی دیدن کرد

هیات اقتصادی اندونزی در راه استان مرکزی

278 واحد از مرغداری های استان اردبیل از گاز شهری برخوردار هستند

فراهانی ها 802 میلیون تومان زکات پرداخت کردند

افزایش قیمت سوخت در مصر و پیامدهای سیاسی و اقتصادی آن

چگونه خانه هایمان را زیبا کنیم؟

تغییر در 3حوزه؛ خانواده- دین- سیاست

چینی ها هم دیگر حاضر به فروش قطعه به ما نیستند

استخدام موتورسوار جهت همکاری در شهر بندر عباس

استخدام راننده آقا جهت کار در پروژه راه آهن یزد

راز های تربیت دختری شاد و قوی

استخدام مهندس صنایع با مدرک کارشناسی ارشد به بالا

استخدام تعدادی راننده با خودرو جهت کار در آژانس در بندر عباس

استخدام نیرو جهت همکاری در سوپر مارکت در بندر عباس

استخدام مهندس صنایع مسلط به زبان انگلیسی جهت کار در واحد فروش

خریداری 1300 تن گندم از کشاورزان خاش

فتاح: کمپین های اخیر تاثیری در اعتماد مردم به کمیته امداد نداشته است

قطعه سازان ایرانی توان تولید قطعات مدرن را دارند/ مونتاژکاری خودرو محدود است

صنعت پرورش اسب در خراسان شمالی + فیلم

واکنش شرکت‎ها به شرایط فعلی اقتصاد/رویکرد انقباضی39درصد شرکت ها

علت رشد یک باره ی قیمت ها در بورس تهران

بانک صادرات همدان 1380 میلیارد ریال وام قرض الحسنه پرداخت

افزایش عجیب مردهای عملی!

مزایای دریافت گواهی سپرده سکه طلا از بانک سامان

دیپلماسی اقتصادی از نگاه مطبوعات

10 تن فرآورده دامی فاسد در آبیک معدوم شد

علت رشد یک باره ی قیمت ها در بورس تهران

چرا کیفیت نان آستارا در استان گیلان نمونه است؟

برنامه سفارشی موتور اسپورت برای فراری 488 پیستا

استخدام تعدادی کارگر ساده در تولیدی کوله پشتی

استخدام شرکت پخش پارتاک در سه رده شغلی

استخدام چهار ردپه شغلی برای شرکتی در قزوین

استخدام نیروی خط تولید در شهرک صنعتی توس مشهد

استخدام چند نفر بازاریاب جهت پخش محصولات پزشکی در البرز

استخدام استادکار mdf در بازار مبل مریانجِ همدان

فایل های «رهن کامل» در بازار اجاره خاک می خورند

وزیرنیرو:
 
 با پدیده خشک سالی مواجه نیستیم/ باید خود را با کم آبی سازگار کنیم/ واردات آب نداشته ایم

استخدام ویزیتور با وانت مسقف جهت پخش قطعات خودرو در همدان

ایجاد بورس بین المللی در مناطق آزاد

ایران خودرو احتکار را تکذیب کرد

خودروسازان به نمایندگی ها خودرو ندهند

قیمت جهانی نفت امروز 28 خرداد 97

52 طرح اشتغال روستایی در اندیمشک اجرا می شود

استخدام منشی،مشاور ثبتی در موسسه حقوقی ثبتی آینده در تهران

استخدام مهندس صنایع خانم جهت مدیریت تولید در محدوده پردیس

چینی ها هم دیگر حاضر به فروش قطعه به ما نیستند

باید خود را با کم آبی سازگار کنیم/ واردات آب نداشته ایم

سودآوری خرید سکه کمتر از سهام شد

حکم قاچاقچی 2 میلیون نخی سیگار، قطعی شد

مصر ریاضت اقتصادی را کلید زد

افت قیمت یورو / دلار 4242 تومان

10 تن فرآورده دامی فاسد در آبیک معدوم شد

سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اعلام کرد جزییات برگزاری آزمون سنجش مهارت/ کارت ورود به آزمون امروز توزیع می شود

استخدام همکار خانم در رشته های مهندسی صنایع و شیمی

استخدام دانشجوی روانشناسی جهت کلینیک ارتباط در تهران

کارشناسان عنوان کردند انحصار همه جانبه در صنعت خودرو/ اجازه بدهید بقیه خودروسازان دنیا هم در ایران خودرو تولید کنند

استخدام برنامه نویس، کارشناس فروش، کارمند اداری در تهران

چرا رغبت زنان ایرانی برای اهدای خون کمتر است؟

درخواست عجیب خودروسازان؛ خودرو را گران کنید چون «پنیر» گران شده / چرا باید هزینه عدم توسعه خودروسازان را مردم پرداخت کنند؟

استخدام کارشناس فروش تلفنی در گروه رسانه ای آرمان

جزییات تازه از کارتخوان های جدید سوخت / پول بنزین را با موبایل پرداخت کنید

هزینه های مالی و اداری کل سود را ایران خودرو بلعید

ایران خودرو احتکار را تکذیب کرد

پیشی گرفتن تقاضا از عرضه در کمین اجاره خانه

پیشی گرفتن تقاضا از عرضه در کمین اجاره خانه