مطالب مرتبط:
همزمانی قانون هوای پاک وتشکیل کارگروه ملی آلودگی هوا
آلودگی هوا در شهر کرمان به 6 برابر حد مجاز رسید
همزمانی قانون هوای پاک وتشکیل کارگروه ملی آلودگی هوا
اجازه نمی دهیم منفی گرایی و بهانه جویی برخی، سد راه پیشرفت استان شود
اجازه نمی دهیم منفی گرایی و بهانه جویی برخی، سد راه پیشرفت استان شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 ساعت 03:052018-05-23سياسي

بهانه جویی برخی دستگاه ها در اجرای مصوبات آلودگی هوا/بازنگری در روند تست خودروها


معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به این که مسائل کشور در حوزه مربوط به آلودگی هوا بدخیم شده است، گفت: برخی دستگاه ها در اجرای مصوبات آلودگی هوا بهانه جویی می کنند اما بنا داریم دستگاه هایی را که به وظایف خود عمل نمی کنند، - به مردم معرفی کنیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، مسعود تجریشی در بیست وهشتمین جلسه کارگروه ملی آلودگی هوا که با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف از جمله وزارت کشور، وزارت صنعت، وزارت نفت و وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به سابقه تشکیل کارگروه ملی آلودگی هوا اظهار کرد: در تاریخ 24 دی ماه 1396 کارگروه ملی آلودگی هوا در ریاست جمهوری تشکیل شد که پیگیری جلسات آن را آقای شریعتمداری برعهده داشت.

بعد از این که رییس جمهوری اعلام کرد که دیگر نمی خواهم معاون اجرایی داشته باشم، قرار شد سازمان محیط زیست پیگیر مصوبات دولت در رابطه با آلودگی هوای کلان شهرها باشد.

وی ادامه داد: در زمان انتقال کارگروه ملی آلودگی هوا به سازمان محیط زیست، سه مصوبه هیات دولت در مورد آلودگی هوا وجود داشت؛ یکی برای سال 93 دیگری سال 95 و آخری برای سال 96 بود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با بیان اینکه در سال 95 مصوبات کاهش آلودگی هیات دولت ضمن تفکیک منافع ثابت و متحرک آلودگی هوا وظایفی را برای دستگاه ها مشخص کرده بود، گفت: در ادامه این مصوبه در سه ماهه ابتدایی سال 96 مصوبات دیگری به تصویب هیأت دولت رسید.

تجریشی تأکید کرد: در حال حاضر هم کارگروه ملی آلودگی هوا و هم کارگروه مقابله با گرد و غبار به سازمان محیط زیست منتقل شده است که قطعا اتفاق خوبی است و سازمان محیط زیست می تواند هماهنگی لازم را در این موارد داشته باشد.

واضح است که در شش ماهه اول سال کشور با آلودگی هوا ناشی از گردوغبار مواجه است.

در شش ماهه دوم نیز با توجه به اوج وارونگی دما با آلودگی هوای ناشی از تردد وسایل نقلیه غیراستاندارد و سوخت غیراستاندارد درگیر هستیم.

وی با اشاره به اینکه بعد از انتقال کارگروه ملی آلودگی هوای سازمان محیط زیست، از بهمن ماه 96 جلسات این کارگروه در سازمان برگزار می شود، گفت: آقای وحید حسینی به عنوان دبیر کارگروه ملی آلودگی هوا انتخاب شده است.

از وزارتخانه ها و سازمان ها نیز طی نامه ای درخواست کردیم یک نماینده را معرفی کنند که به طور ثابت در جلسات حضور داشته باشد.

به گفته تجریشی، در کارگروه ملی آلودگی هوا به دنبال این هستیم که مردم به طور شفاف بدانند چه مصوباتی در حوزه کاهش آلودگی هوا وجود دارد، چه اقداماتی برای اجرای این مصوبات انجام شده و کدام نهادها و دستگاه ها به وظایف خود عمل نکرده اند.

برای همین هم وب سایت کارگروه ملی آلودگی هوا راه اندازی شده است تا گزارش روند اجرای مصوبات آلودگی هوا در اختیار مردم قرار گیرد.

وی با بیان این که چالش های پیش روی هر یک از این مصوبات در کارگروه آلودگی هوا شناسایی شده است، افزود: انتقال کارگروه ملی آلودگی هوا به سازمان محیط زیست و پیگیری مصوبات هیات وزیران در مورد کاهش آلودگی هوا با تصویب قانون هوای پاک همزمان شد که اتفاق خوبی بود و پیگیری این دو موضوع از سوی سازمان محیط زیست نشان می دهد مقوله آلودگی هوا برای سازمان محیط زیست بسیار اهمیت دارد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به این که قرار بود فرآیند تدوین آیین نامه های مربوط به قانون هوای پاک طی یک تا دو سال انجام شود، گفت: خوشبختانه کلیه آیین نامه های قانون هوای پاک طی پنج ماه تدوین و نهایی شد.

در حال حاضر 121 حکم از قانون هوای پاک نهایی شده و در صورت تصویب در هیات وزیران ابلاغ خواهد شد.

تجریشی در مورد روند تدوین آیین نامه های قانون هوای پاک اظهار کرد: برای تدوین این آیین نامه ها کمیته هایی در دو سطح تخصصی و فرعی با حضور نمایندگان تام الاختیار دستگاه ها تشکیل شد و در مجموع با سه وزیر اصلی شامل وزیر کشور، وزیر صنعت و وزیر نفت که قانون هوای پاک مصوباتی برای آنها داشت؛ جلسات تخصصی را در هیات دولت برگزار کردیم و در نهایت به اجماع رسیدیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه نقش کارگروه ملی آلودگی هوا این است که در فاز اول مصوبات گذشته را بررسی کند، گفت: باید ببینیم کدام یک از دستگاه ها به وظایف خود عمل نکرده اند تا ضمن برگزاری جلسات با این دستگاه ها به اجماع برسیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست همچنین در مورد شانه خالی کردن برخی دستگاه ها در اجرای مصوبات کاهش آلودگی هوا گفت: ساختار اجرایی دولت بر این است که در کارهای سخت معمولا کسی حاضر نیست به تنهایی زیر بار سختی ها برود و رایج است که بار مالی به عنوان اولین بهانه از سوی دستگاه ها مطرح شود در حالی که اینها مسائلی است که از عدم نظارت و عدم اعمال قانون ناشی می شود.

قطعا مصوبات هیات دولت در زمینه کاهش آلودگی هوا بعد از برگزاری جلسات متعدد فنی و کارشناسی به تایید رسیده و کلیه دستگاه ها در مورد این مصوبات به اجماع رسیده است اما همچنان برخی دستگاه ها در برابر اجرای این مصوبات بار مالی یا ایراد فنی را مطرح می کنند.

در کارگروه ملی آلودگی هوا سعی داریم این بهانه ها را رفع کنیم.

تجریشی تاکید کرد: وظیفه کارگروه ملی آلودگی هوا این است که با همکاری تصمیم گیران مصوبات کاهش آلودگی هوا را عملیاتی کند.

برداشت من این است که مسائل کشور در حوزه های مختلف از جمله آب، آلودگی هوا، کشاورزی و.

به شکل بدخیم و بدقلق درآمده است.

مسائلی که یک راهکار مشخص ندارد و حل هر مساله ممکن است مسائل دیگری به دنبال خود داشته باشد.

بنابراین اگر تصمیم درستی اتخاذ نشود ممکن است مشکلات دیگری ایجاد شود.

برای همین باید دقت کنیم که همه بازیگران مربوط به یک حوزه در تصمیم گیری ها دخیل باشند.

وی با تاکید بر اینکه قطعا اجرای مصوبات آلودگی هوا برای برخی دستگاه ها تبعات مالی دارد و باعث ناراحتی آنها می شود، گفت: آلودگی هوا با سلامت مردم ارتباط دارد و موضوعی نیست که در مورد آن کوتاه بیاییم.

همانطور که رییس سازمان محیط زیست در اولین جلسه کارگروه ملی آلودگی هوا مطرح کرد اگر دستگاهی به تعهدات خود عمل نکند مردم را در جریان موضوع قرار خواهیم داد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست در ادامه از تدوین سیاهه انتشار برای هفت کلانشهر کشور خبر داد و گفت: یکی از مسائلی که کارگروه ملی آلودگی هوا پیگیری می کند تدوین سیاهه انتشار برای تعدادی از شهرها است.

این سیاهه مشخص می کند که چه فعالیت هایی چه میزان آلودگی تولید می کنند و با چه اقداماتی می توان آلودگی این منابع را کاهش داد.

سیاهه انتشار موضوعی است که در کشور مغفول مانده است.

در حالی که به لحاظ اثربخشی اقتصادی می تواند تبدیل به سناریویی برای سیاست گذاری شود.

تجریشی ادامه داد: در همین راستا به منظور استفاده از ظرفیت دانشگاه ها کنسرسیوم دانشگاه ها را تشکیل دادیم و قرار است در سال جاری برای شهرهای تبریز، شیراز، اصفهان، اراک، کرج، اهواز و مشهد سیاهه انتشار را تدوین کنیم.

البته شهر تهران نیز دارای سیاهه انتشار است.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت سازمان محیط زیست در تست و پایش خودروها و موتورسیکلت ها گفت: رییس سازمان از ما خواسته اند پایش خودروها، موتورسیکلت ها و عملکرد صنایع و کارخانجات را تقویت کنیم.

در هیچ یک از مجوزهایی که سازمان محیط زیست برای تولیدات و سایر موارد صادر کرده هرگز دنبال این نرفته ایم که ببینیم آیا تولید یا ساخت طبق مجوز بوده یا نه.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست ادامه داد: در حال حاضر 85 صنعت در داخل کشور داریم.

برای همین سازمان محیط زیست سعی دارد با همکاری ادارات کل و دانشگاه ها ظرفیت پایش را افزایش دهد تا از تقلبات حضور پایش جلوگیری کنیم.

تجریشی گفت: این سازمان محیط زیست است که باید جزییات پایش و تست ها را مشخص کند.

مسلماً پایشی که براساس خوداظهاری باشد هیچ فایده ای ندارد بنابراین سیاست ما این است که در سال 97 پایش و تست ها را در حوزه خودرو، موتورسیکلت و صنایع گسترش دهیم.

وی اظهار کرد: در این زمینه از بخش خصوصی و دانشگاه های کل کشور استفاده خواهیم کرد.

قطعا پایش جدی سازمان محیط زیست باعث می شود ارتباط مستقیم صنعت با نهادی که برای انجام تست پول می گیرد، قطع شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست گفت: در جریان قانون هوای پاک سعی کردیم وزارت صنعت را موظف کنیم بعد از گذشت یک سال از عمر خودروها به طور رندوم آنها را بررسی کند اما این وزارتخانه به دلیل مسائل مالی و اجرایی زیر بار این موضوع نرفت و بنابراین قرار شده سازمان محیط زیست از سال آینده ردیف بودجه ای را برای این موضوع تقاضا کند تا بتوانیم بعد از ورود خودرو به چرخه مصرف آنها را کنترل کنیم.

حتما در نتیجه این پایش ها به یافته های جدیدی می رسیم که می توانیم فشارها را به خودروساز افزایش دهیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آلودگی هوا - آلودگی - سازمان محیط زیست - محیط زیست - محیط - زیست - معاون محیط زیست - وزارت - هیات دولت - دولت - معاون - برگزار - کشور - جمهوری - انتقال - وزارت بهداشت - معاون اجرایی - ریاست جمهوری - رییس جمهوری - شریعتمداری - گرد و غبار - مردم - کاهش - ابتدایی - انتخاب - بهداشت - وسایل - درگیر - متحرک - رابطه

آخرین اخبار سرویس:
تصاویر/ مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله دوزدوزانی در قم

در بانک مرکزی چه خبر است؟

امام رضا(ع) شفادهنده و شفاعت کننده هستند/از حضرت برای پیشبرد زندگی کمک بخواهیم

نبرد سِدر و ستاره/20 کلید خانه را می خواهید یا در آن را؟

ارسال نخستین بسته موسیقی الکترونیک برای موجودات فضایی

محورهای سخنرانی آتی «پامپئو» علیه ایران؛ وزیر ترامپ در خلسه یک توهم

استفاده از کودکان به عنوان جاسوس در انگلیس

یادداشت/ عباس حاجی نجاری نیرو های مقاومت و تغییر در معادلات جهانی

امروز دنیای اسلام احتیاج دارد به یک صدایی؛ هر صدای تفرقه افکن و تفرقه انگیزی قطعاً مبغوض شارع مقدّس است

محمد مهدی اسلامی شاخصه های تصویرسازی دولت مقتدر

گـذر هـنر، دوباره به پیـاده راه حافظیه می افتد

حمله به فغانی این بار در بهارستان

گزیده ای از بیانات حضرت آیت الله خامنه ای در مورد قطعنامه ی 598 قطعنامه ی 598 به روایت رهبر انقلاب

علی رضا فخاری، فرزاد دهقانی مفهوم «لوح محفوظ» براساس واکاوی مفاهیم نمادین در روایات

یادداشت/ علیرضا وحیدی تأملی بر یک جنجال سازی هدفمند

محمدعلی اسماعیلی پژوهشی در شناخت ناپذیری ذات واجب الوجود درنظام فلسفی صدرالمتألهین

ابراز تشکر عجیب رییس شورای شهر با نشستن در وسط کانال آبیاری +ویدئو

علی آقا پیروز بررسی کاربست روایات نقصان عقل در موضوع مدیریت زنان

دکتر محمد داودی جایگاه و نقش تزکیه در گفتمان های تربیتی

جعفر ترک زاده، زینب پیروی نژاد قواعد ساده رفتار از منظر قرآن کریم

سرانجام مدرک ارتباط ترامپ با زن بازیگر فیلمهای پورنو فاش شد

فارس گزارش می دهد انگیزه دعوت ها از دولت جهت شفاف سازی با مردم؛ یکسان یا متفاوت؟

نرجس توکلی محمدی، اعظم پویازاده واکاوی کارکرد تحلیل گفتمان در اثبات پیوستگی متن قرآن کریم

یادداشت/ محمد صرفی چه کسانی می خواهند ایران جهنم باشد؟!

حمله به فغانی این بار در بهارستان+ سند

نگذارید حیا و قداست قم از بین برود

سیدصدرالدین حسینی مشهدی، محمدمهدی حسین زاده تبیین طرح کلی دانش مدیریت اسلامی

آیین افتتاح خط لوله آب 1000 آبادان

اختلافات سیاسی نباید حج را تعطیل کند/ دشمنان میلیاردها دلار برای منزوی کردن شیعه هزینه می کنند

روزنامه های شنبه 30 تیرماه 97

حمیده پاکمهر، دکتر مقصود امین خندقی، دکتر سیدجواد قندیلی، دکتر محموذ سعیدی رضوانی ماهیت گفتمان سازی آموزه های انقلاب اسلامی و ویژگی های آن در برنامه های درسی نظام آموزش و پرورش

دولت «مبارزه با فساد» را در صدر قرار دهد

محمد سربخشی بازگشت علوم حصولی به حضوری و حل مسئله صدق

اگر روحانی تیم اقتصادی را تغییر ندهد، مجلس اقدام می کند

ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

مأموریت صدام براندازی 4مرحله ای جمهوری اسلامی بود/ زمزمه پذیرش قطعنامه598 از چه زمانی آغاز شد؟

غرویان: در برخورد با فساد باید شیوه امیرالمومنین(ع) را در پیش گرفت/ مسایل اقتصادی باید به صورت شفاف برای مردم بیان شود

کسانی که باید به مشکلات عراق رسیدگی کنند،در معرض اتهام هستند/ اعتراض ها به بهانه ها و اشکال دیگر سر باز می کند

فساد، خوره هر نظامی است/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

آشنا: رابطه مالی و تبلیغاتی صدا و سیما شفاف شود

معرفی 7 نماینده روحانی به مجلس برای بررسی سوال از رییس جمهور

حج را نمی توان با مسائل سیاسی تعطیل کرد/ فتنه انگیزی با هدف خدشه دار کردن حج

پیامدهای کارآمدی در قوه قضاییه از منظر امام خمینی و مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

فرشچی نفر بیستم لیست 100 نفره مدیران دو تابعیتی است/ارسال لیست به دادستانی، قوه قضاییه و وزارت خارجه

درخواست رییس جمهور از وزرا برای تشکیل اتاق فکر با نخبگان/ افرادی به کابینه دعوت می شوند که توان اجرایی دارند

رضا امانی، زهرا رضایی، زهرا خوشناموند روش شناسی و ارزیابی ترجمه های قرآن کریم در برگردان ضرب المثل های اخلاقی قرآن

محمد محمدیان، محمد ابراهیم سنجقی، محمدرضا سلطانی طراحی الگوی فرهنگ انسان محور یکی از نهادهای انقلاب اسلامی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 30 تیر 97

حضور قاتلان مردم در انتخابات پاکستان نگران کننده است/ انتخابات باید شفاف برگزار شود

وحید جلیلی: عدالتخواهی با حرف نمی شود

اقتصاد دانش بنیان چگونه شکل میگیرد؟!

محمد شتا بدرا الگوی اثربخشی آموزه های اسلام با رویکرد تحلیلی چشم انداز پردازی در آینده پژوهی تبادل اطلاعات

40 درصد خوابگاه ها در رتبه 3 و 4 قرار دارند/نتایج رتبه بندی آشپزخانه ها به زودی اعلام می شود

احد فرامرز قراملکی، مهدی باقری کاربست انتقادی نظریه آمیختگی مفهومی در خوانش «خزائن الهی» در المیزان

این انتخابِ آخر روحانی است/تفسیر جمهوری اسلامی از سیاست «نه شرقی – نه غربی» /اتاق فکر، نیاز همه بخش های حاکمیتی

خانه تاریخی «افتخار الاسلام» بروجرد

علت مشکلات معیشتی جامعه در بیان امام علی(ع)

بعید است موضوع «سپنتا نیکنام» در جلسه امروز مجمع مطرح شود

تحقیق و تفحص از شهرداری تهران

جذب تنها 16 میلیارد تومان از 807 میلیارد تومان تسهیلات توسعه اشتغال؟!

دلالان به اسم وام 400 هزار میلیارد تومان از ایران دزدیدند

فایده و ضرورت های گفتگو

احسان رحیمی خورزوقی، اسدالله گنجعلی تحلیل مبانی انسان شناسی پارادایم های جامعه شناختی سازمان و مدیریت از منظر اندیشه های علامه طباطبایی(ره)

توضیحات نماینده ایذه در خصوص تشکر از روسیه بابت سیر کردن شکم مردم

دخترانمان را به سندروم سیندرلا مبتلا نکنیم +عکس

دکتر سمیه رام، دکتر محمود مهرمحمدی، دکتر علیرضا صادق زاده قمصری، دکتر ابراهیم طلایی آموزش خویشتن بانی به کودکان سنین 7 تا 14 سال؛ با کدام منطق و رویکرد؟

حسن محیطی اردکانی بررسی نسبت اندیشه اخلاقی هیر با واقع گرایی اخلاقی

فرار از زندگی

عکس نوشته تیکه دار برای پروفایل

تسلیت آیت الله اعرافی به معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری

روحانیون خراسان شمالی «مهد کودک» راه اندازی می کنند

سه کالای که 4هزار سال پیش از ایران به چین صادر می شد

ابراهیم رجب پور، سعید شاکری بررسی رابطه بین سبک رهبری کریمانه و یادگیری سازمانی با تأکید بر فراموشی سازمانی هدفمند

دانلود آهنگ جدید مسعود سعادتمند بنام کار دادی دستم

عناوین روزنامه های سیاسی 30 تیر 97/ پایان 39 ماه رنج شیعیان فوعه و کفریا +تصاویر

محمد سعید ذکایی، آرام نوری زندگی در مناطق مرزی

زهرا محققیان تجلی اصل مادینه هستی در بیان قرآن کریم

گزارش تصویری: گشت وگذاری در یکی از آرامستان های نروژ / تورندهایم

کشاورزان حوضه زاینده رود خواهان تخصیص حقابه خود شدند

ظاهر متفاوت «سحر قریشی» در یک فیلم +عکس

ادامه تظاهرات در برخی مناطق عراق

شباهت عجیب «پیمان معادی» و خواهرش +عکس

بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و چین درباره برجام

تصاویر سیاه و سفیدِ روزگار قدیم: از سوختگی سر مایکل جکسون تا خودکشی یک سامورایی

برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن در پرونده واردات خودرو ممنوع الخروج و مورد بازجویی قرار گرفته اند/ مدیران برخی شرکتهای واردکننده خودرو احضار شدند

وزیر نیرو: پول آب و برق مشترکان پرمصرف تصاعدی محاسبه می شود

عجیب ترین تفنگ شکاری ساخته شده در قرن هیجدهم +تصاویر

فیلم/ تشدید درگیری ها در جنوب عراق، افزایش سطح هشدارهای امنیتی

فیلم/ منزل محمودرضا خاوری، در کانادا را ببینید

تصاویر : رزمایش نیروی هوایی روسیه

رسول خطیبی مالک ماشین سازی شد، برادرش سرمربی!

کشاورزان حوضه زاینده رود خواهان تخصیص حقابه خود شدند

کمیل رودی، علی نقی امیری، رضا برنجکار، علی اصغر پورعزت تبیین ارتباط میان گزاره های اسلام و گزاره های مدیریت

خشم تونسی ها از دخالت سفیر سعودی

کشاورزان حوضه زاینده رود خواهان تخصیص حقابه خود شدند

رانندگان کامیون هیچ اعتصابی در ابتدای مرداد ماه ندارند + جزییات و سوابق

تصویری ناگوار از خودکشی یک جوان در سینما آزادی

گزارش اختصاصی فرتاک پلاس از جشنواره روغن کرمانشاهی

نکاتی برای داشتن یک روز کاری مفید

حسینعلی شیدان شید، محمدهادی توکلی نوآوری‏ های حکیم سبزواری در ادله اتحاد عاقل و معقول

بهانه جویی برخی دستگاه ها در اجرای مصوبات آلودگی هوا/بازنگری در روند تست خودروها

بهانه جویی برخی دستگاه ها در اجرای مصوبات آلودگی هوا/بازنگری در روند تست خودروها