مطالب مرتبط:
زنگ خطر پیری جمعیت ایران باز هم به صدا درآمد/ کاهش 4 درصدی جمعیت جوان کشور تا سال 1405
در جلسه هیات دولت انجام شد درخواست از مجلس برای ادامه بررسی لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت/ بررسی و تصویب تعدادی از آیین نامه های قانون بودجه سال 1397 کل کشور
بررسی و تصویب تعدادی از آیین نامه های قانون بودجه سال 1397 کل کشور
بررسی و تصویب تعدادی از آیین نامه های قانون بودجه سال 1397 کل کشور / درخواست از مجلس برای ادامه بررسی لایحه «اصلاح بخشی از ساختار دولت»
ترکیه- ایران، 47 سال بعد / مهاجمان اورتون و رم علیه دفاع متفاوت کیروش
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 ساعت 02:452018-05-23دانش

افت سطح پایان نامه های کشور در سال های اخیر/ ایران از نظر کیفیت مقاله با دانشگاه های برتر دنیا فاصله زیادی دارد


دکتر ساعی رییس دانشکده ارتباطات و رسانه دانشگاه صدا و سیما گفت:در چندسال گذشته سطح پایان نامه های نوشته شده در کشور افت کرده که از جمله دلایل می توان به زیاد شدن دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی اشاره کرد.

- با توجه به این مسئله دانشگاه ها نتوانستند با تمرکز کافی بر روی پایان نامه ها کار کنند، حتی زیاد شدن دانشجویان منجر به وجود آمدند تحصیلات تکمیلی آموزش محور شد که برای این مقطع با محورییت پژوهش مناسب نبود.

شعارسال": پژوهش امری ضروری برای برنامه ریزی و توسعه برای هرکشور است.

دانشگاه مهم ترین نهاد علمی و آموزشی است که در آن هر ساله دانشجویان در رشته ها و مقاطع مختلف، پژوهش ها و پایان نامه های زیادی انجام می دهند.

نوشتن پایان نامه های مفید دغدغه ای است که همیشه برای دانشجویان و وزارت علوم و تحقیقات وجود داشته است.

با توجه به اینکه هر ساله اعتبار و بودجه زیادی صرف نوشتن پایان نامه ها می شود،این سوال مطرح است که آیا پایان نامه های که نوشته می شود ضرورت های پژوهشی کشور را رفع می کند؟آیا این پایان نامه ها ارتباط دو سویه ای با صنعت و بازار کشور دارند؟آیا سیستم های جدیدی برای تصویب، حفظ و نگه داری این پایان نامه ها به وجود آمده است تا هزینه های زیادی که صرف چاپ و صحافی آن می شود کاهش یابد؟و اینکه پایان نامه های کشورمان نسبت به کشور های دیگر در چه سطحی قرار دارد؟ دکتر محمد حسین ساعی رییس دانشکده ارتباطات و رسانه دانشگاه صدا و سیما در گفت و گوی اختصاصی با خبرگزاری علم و فناوری سعی کردند به سوالاتی که در بالا مطرح شد جواب دهند.

پایان نامه ها مسئله محور؛سرمایه انسانی غنی رییس دانشکده ارتباطات با تاکید بر اهمیت پایان نامه ها در حل مشکلات کشور گفت:سالی در حدود100 هزار پایان نامه کارشناسی ارشد و حدود 5هزار پایان نامه دکتری دفاع می شود،که این پایان نامه ها یک سرمایه بزرگی برای کشور محسوب می شود.

وقتی از سرمایه برای کشور صحبت می کنیم نباید سرمایه را فقط نفت و گاز در نظر بگیریم،بخش مهمی از سرمایه ها،سرمایه انسانی است که توانایی شان در این پایان نامه ها است،تا بتوانند با یک مسئله و ایده ای،مشکلات را حل کنند.

از آنجایی که باید پایان نامه ها مسئله محور باشد قاعدتا یک مسئله از همین مسائل و مشکلات انتخاب می شود و سعی می شود به یکی از آنها پاسخ داده شود.

پایان نامه های ما منبع سرشار انرژی و حل مسئله است که اگر درست هدایت شوند و به نوعی برنامه ریزی شوند که حلقه های بعدی برسد و حل مسئله بکنند ، پایان نامه ها چند میلیارد دلار برای اقتصاد کشور می تواند سود و صرفه جویی داشته باشد.

وی افزود: نکته ای که وجود دارد این است پایان نامه ها به زبان کاربردی نوشته نمی شوند و دلیل آن به دانشجویانی بر می گردد که دانش ، تجربه و مهارت برای اینگونه نوشتن را ندارند.

ولی به نظر می رسد برای به ثمر رسیدن آن زنجیره های بعدی وجود ندارد.

معتقد هستم اگر از آن آماری که برای پایان نامه ها گفته شد،حدود یک سوم یا یک چهارم قابل استفاده باشد، بسیاری از مشکلات کشور حل می شود.

نکته دوم اینکه اگر فرض کنیم که پایان نامه ها با مهارت و زبان کاربردی نوشته نشده است؛کسانی که در سازمان ها یا نهادها هستند باید با بررسی تمام پایان نامه ها در حیطه خودشان از آنها استفاده کنند تا بتوانند برداشت کاربردی از آن داشته باشند که در حال حاضر این اتفاق نمی افتد.

در واقع سازمان ها و نهاد هایی می توانند این کار را انجام دهند که به فکر پیشرفت و توسعه باشند و سازمان هایی که این فضای رقابتی و فشار را حس نکنند،هیچوقت پایان نامه هایشان جنبه کاربردی پیدا نمی کند.

پایان نامه های کشور توانمند در ورود به صنعت و بازار دکتر ساعی با اشاره به ارتباط پایان نامه ها با بازار و صنعت افزودند: هر پایان نامه ای به لحاظ نظری و با توجه به اینکه با مسئله شروع می شود، توانسته با این بخش ها ارتباط برقرار کند.

مسئله ای که در پایان نامه مطرح می شود می تواند مسئله یک نهاد یا سازمان و یا بازار باشد،که بسیاری از پایان نامه ها این مسئله مندی را دارند.

حال اینکه بتوان به مسئله جواب درست داد مهم است و تا حدودی پایان نامه های که در کشور نوشته می شود این ویژگی طرح مسئله را دارا هستند.

امکان حذف کامل پایان نامه های کاغذی وجود ندارد عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما در ارتباط با تغییر پروسه نوشتن پایان نامه از کاغذی به الکترونیکی خاطر نشان کرد: خیلی از دانشگاه های کشور به این سمت حرکت می کنند و پروسه کاغذی که در گذشته برای تصویب،ویرایش و اصلاح پایان نامه ها و پروپزال وجود داشت تا حدی از بین رفته است و ثبت و ضبط پاین نامه در سیستم های اتوماسیون آموزشی صورت می گیرد.

این کار بخش زیادی از کاغذ را صرفه جویی می کند.

اما حذف کامل این پروسه ممکن نیست؛چون نسخه های نیاز است که در کتابخانه ها نگه داری شودو یا با آنها جلسات پایان نامه ها دفاع شوند.

صد در صد کاربردی بودن پایان نامه های دانشگاه صدا و سیما رییس دانشکده ارتباطات و رسانه با ذکر توضیحاتی از وضعیت پایان نامه ها در این دانشگاه و ارتباط آنها با نیاز های سازمان صدا و سیما اظهار داشت:با توجه به اینکه این دانشگاه وابسته به سازمان صدا و سیما است،سازمان هم به درستی نمی داند چه نیاز های دارد.

ما یکی از وظایف پژوهشگر را این می دانیم که نیاز ها را کشف کند ولو اینکه سازمان هم بعنوان صاحب کار ،دقیق مسئله خود را نتواند توضیح دهد.

وی افزود:در دانشگاه صدا و سیما صد در صد پایان نامه ها،پایان نامه هایی هستند که با توجه به نیازها و خواسته های سازمان صدا و سیما تصویب می شوند و تصویب آنها منوط به پاسخ دادن به یک مسئله است،به غیر از پایان نامه هایی که ایده بنیادین دارند.

این پایان نامه ها هم باید توانایی این را داشته باشند که نشان بدهند،طرح بنیادین را برای حل یک مشکل در داخل سازمان انجام می دهند.

مسئله ای مهم دیگر این است که ازسوی سازمان هم هیچ تشنگی و طلبی وجود ندارد.

مدیران هم به دلیل اقتضاعات جدی شغلی خود توجه به این مسئله نمی کنند.

فاصله زیاد پایان نامه های کشور با دانشگاه های برتر دنیا دکتر ساعی در مقایسه پایان نامه های داخلی با پایان نامه های که در دیگر کشورها نوشته می شود خاطر نشان کرد: باید ابتدا مقیاس مقایسه را مشخص کنیم.

اگر با دانشگاه های درجه یک که جز 100 دانشگاه برتر دنیا هستند، مقایسه کنیم خیلی فاصله داریم و آنها به دلایل زیرساختی،فنی و ارتباطی، پایان نامه های با کیفیت بالایی دارند.

ولی اگر بخواهیم با عموم دانشگاه های دنیا بررسی کنیم می توان گفت که در سطح آنها هستند.

وی گفت: در چندسال گذشته سطح پایان نامه های نوشته شده در کشور افت کرده که از جمله دلایل می توان به زیاد شدن دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی اشاره کرد.

با توجه به این مسئله دانشگاه ها نتوانستند با تمرکز کافی بر روی پایان نامه ها کار کنند، حتی زیاد شدن دانشجویان منجر به وجود آمدند تحصیلات تکمیلی آموزش محور شد که برای این مقطع با محورییت پژوهش مناسب نبود.

در حال حاضر با توجه به اصلاحاتی که وزارت علوم انجام می دهد و بردن پایان نامه ها به سمت تقاضا محوری می توان امید داشت که این وضعیت بهبود پیدا کند.

وزرات علوم و تحقیقات با صدور دستور العملی به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی وابسته به این وزارت خانه و دستگاه های اجرای،ضرورت سوق دادن پایان نامه های تحصیلات تکمیلی را به سمت حل مسائل و مشکلات جامعه در دستور کار خود قرار داد.

هدف این دستورالعمل سامان دهی و هدفمند سازی پایان نامه های تحصیلات تکمیلی و سوق دادن آنها به سمت حل مسائل و مشکلات جامعه و همچنین انجام تحقیقات نظری،بنیادین و اصیل می باشد.

این دستور العمل،پایان نامه هایی را شامل می شود که به ارائه ی راهکار علمی و عملی برای حل یک مسئله و مشکل را داشته باشد،یا منجر به ثبت اختراع یا بومی سازی فناوری شود و یا در راستای بسط مباحث نظری و توسعه مرز های دانش و با موضوعات کاربردی انجام گیرد.

پایان نامه ها برای قرار گرفتن در این تقسیم بندی باید گواهی های مورد نظر در دستورالعمل را از مراجع مربوطه اخذ نمایند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری علم وفناوری ، تاریخ انتشار: 2خرداد 1397 ، کدخبر: 64190،www.

stnews.

ir
کلید واژه ها: پایان نامه - نامه - کشور - دانشجویان - سرمایه - دانشگاه - ارتباطات - برنامه ریزی - صدا و سیما - مشکلات - تحصیلات - کارشناسی ارشد - برنامه - دکتر - رسانه - آموزش - وزارت علوم - خبرگزاری - سیما - فناوری - انتخاب - ایران - اهمیت - هزینه - تمرکز - همیشه - دکتری - وزارت - بازار - بودجه

آخرین اخبار سرویس:
در تابستان 97 دانشگاه علامه طباطبایی مدرسه تابستانی آموزش زبان فارسی برگزار می کند

مرحوم قانعی راد مخاطبان عام تر از اهالی دانشگاهی داشت

در دانشگاه کاشان صورت گرفت انجام تست پروازی اولین پهپاد افقی پرواز

با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی دومین کنفرانس بین المللی «آینده زنان- 2019» بهمن ماه برگزار می شود

آزمون EPT دانشگاه آزاد در گیلان برگزار شد

کنکوری ها چگونه اضطراب خود را کنترل کنند؟

آموزش عالی در هفته ای که گذشت پیگیری وضعیت دانشجویان دارای احکام قضایی در روزهای داغ امتحانات

آغاز توزیع کارت کنکور سراسری از یکشنبه

مهلت ثبت نام انتقال و مهمانی دانشجویان علوم پزشکی تمدید شد

آمار قبولی کنکور نشانه مطلوبیت مدارس نیست

بازنگری برنامه های درسی دانشگاه های علمی کاربردی

رتبه ایران در تولید علمی به 16 ارتقا یافت

معرفی رییس جدید دانشگاه آزاد شاهرود

کاربردی سازی از نگاه صاحبنظران

ماجرای طلوع و غروب تلگرام در ایران چه بود؟/ حقوق بی بشر!

استفاده از لیزر برای نظارت سریع و ارزان بر فولاد مذاب

طوفان گسترده مریخ و ابهام در سرنوشت کاوشگر ناسا

راه اندازی بزرگ ترین مرکز ناباروری کشور در البرز

ساخت کیبوردی که مانند کاغذ مچاله می شود!

موقعیت عالی گل برای آرژانتین که از دست رفت

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از پژوهشگاه مواد و انرژی بازدید کرد

طوفان شن تمام سیاره مریخ را در بر گرفته است؛ سکوت کاوشگر فرصت ادامه دارد

فضای عمومی دانشگاه آزاد براساس آرمان های اسلامی حضرت امام(ره) باشد

برخی بازی‎های رایانه‎ای دارای عقبه سنگین فلسفی هستند

راه اندازی بزرگ ترین مرکز ناباروری کشور در البرز

سکانس آخر...

بزرگترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز راه اندازی شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز: بزرگ ترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز راه اندازی شد

بزرگترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز راه اندازی شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز: بزرگترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز راه اندازی شد

نقد برنامه وزارت عتف در خصوص موزه علوم

ساخت لیزر با الهام از آفتاب پرست

ورود دوباره مجمع نمایندگان کردستان به بحث بومی گزینی دانشگاه ها

استعفای رییس دانشگاه آزاد ورامین-پیشوا

ابوریحان مثال دانش طلبی در تاریخ علم است

راه اندازی بزرگ ترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز خبر داد راه اندازی بزرگ ترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز

رایزن فرهنگی عراق در ایران: ایران در مسائل آکادمیک و فرهنگی یک ضرورت استراتژیک و اجتناب ناپذیر است

اساتید دانشگاه آزاد تبریز با سیره ائمه اطهار آشنا می شوند

سرعت مجاز 130 کیلومتری در آزادراه جنوبی تهران

انتخاب رحیمی به عنوان رییس هیات تنیس اصفهان

2500 دانشجوی مازندرانی به مناطق محروم اعزام می شوند

البرز ظرفیت های علمی تحقیقاتی مناسبی دارد

هشتادمین گفت وگوی نوین پژوهشی برگزار شد

دکتری برای انجام مصاحبه به چه نکاتی باید توجه کنند؟

134 طرح علمی تحقیقات پزشکی در کشور تصویب شد

ناو بالگردبر «خارگ» گزینه اصلی ایران برای اعزام به اقیانوس اطلس خواهد بود

ناو بالگردبر «خارک» گزینه اصلی برای اعزام به اقیانوس اطلس است

تجلیل از 6 پژوهشگر جوان در فرهنگستان علوم

تأسیس گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کوت عراق توسط دانشگاه فردوسی

وقف زمین کار خداپسندانه خیر تالشی

در معرفی آثار ابوریحان به مردم و بیگانان موفق نبوده ایم

می توانیم 20 درصد از ظرفیت خود را به جذب دانشجویان خارجی اختصاص دهیم

آثار «نشریات دانشجویی» در جشنواره ابوذر خراسان رضوی شرکت داده می شود

سامانه تسهیلات ارزی ویژه اعضای هیأت علمی راه اندازی شد

طی حکمی محمدصابر باغخانی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی شد

ستاری خبر داد ایران جزء 5 کشور برتر دارای بیشترین رشد کارآفرینی جهانی

فعالیت 3500 شرکت دانش بنیان در کشور

رتبه نخست سلول درمانی ایران در منطقه

نشست مطالبه گری تخصصی «به وقت مردم» در گیلان برگزار می شود

این علامت ها نشانه ترکیدن آپاندیس است

سامانه تسهیلات ارزی ویژه اعضای هیات علمی دانشگاهها راه اندازی شد

تشکیل کمیته پیگیری وضعیت 5 دانشجوی دانشگاه تهران

آموزش های بالینی لازم به داروسازان ارایه نمی شود/ فعالیت 150 داروساز بالینی در کشور

جشنواره ورزشی دانشجویان بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد

رشته های دانشگاهی باید بر اساس نیازهای شغلی کشور راه اندازی شود

دانشگاه علم وصنعت با دانشگاه فرانسوی در پاریس تفاهم نامه همکاری امضا کرد

افتتاح آزمایشگاه مرکزی در راستای مهارت آفرینی دانشجویان بوده است

نمایندگی انجمن اقتصاددانان ایران در دانشگاه ایلام راه اندازی شد

درخشش تیم ام آرال دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در مسابقات جهانی کانادا 2018

اس ام اس تابستان و گرما

دانشگاه باید دانشجو را در تمام ابعاد هدایت کند/ اقدامات خوب دانشگاه آزاد بجنورد در حوزه پژوهش

دانشجویان مهمترین معیار برای ارزیابی سلامت جامعه هستند/فاصله بین سیاستگذاران و نسل جوان هر روز بیشتر می شود

صدای قاریان و حافظان دانشجو در «اسراء بین المللی»

اقدامات خوب دانشگاه آزاد بجنورد در حوزه پژوهش/ دانشگاه باید دانشجو را در تمام ابعاد هدایت کند

قرائتی: خاک حوزه و دانشگاه را باید عوض کرد

آموزش علوم قرآن و حدیث در مؤسسه آلمانی

گفتگوی ویژه خبری 97/03/30

رصد لکه های خورشیدی در فریمان

ثبت نام بدون آزمون استعدادهای درخشان دکتری تخصصی شروع شد

‍ جزییات پاسخگویی به سوالات آزمون 97 اعلام شد

بیمه 200 هزار نفر که کارگر ساختمانی نبودند، قطع شد/جایگزینی 83 هزار نفر در مرحله اول

مهلت ثبت نام دهمین جشنواره بین المللی فارابی امروز به پایان می رسد

باقی ماندن سامانه ناوبری ماهواره دانشگاه خواجه نصیر در فاز آزمایشگاهی!

جزییات پاسخگویی به سوالات آزمون 97 اعلام شد

جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی برگزار می شود

ضرورت راه اندازی رشته های دانشگاهی بر اساس نیازها

عکس های خیره کننده فضانورد ناسا از زمین

تراشه ای برای هدایت پهپادهای مینیاتوری

نشست وزیر علوم با دانشجویان و استادان در پاریس

گزارش تصویری سفر قائم مقام وزیر علوم به لرستان

موقعیت عالی طارمی از دست رفت

جزییات طراحی سوالات تمام گروه های آزمایشی کنکور سراسری 97 اعلام شد

صدور حکم اولیه برای 5 دانشجوی مربوط به تجمعات دانشگاه تهران

حضور وزیر علوم در مقر یونسکو و دیدار با مدیر کل یونسکو

متوقف شدن اعتراض ها منوط به اعلام نتایج اثر بخش وزارت علوم است

بیست وسومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد

ولایتی: اروپا باید آمریکا را وادار کند دست از خرابکاری بردارد

شرایط اسکان تابستانی در خوابگاه های دانشگاه یزد اعلام شد

توسعه فعالیت های بین المللی در دانشگاه لرستان یکی از اهداف وزارت علوم است/ مهم ترین اهداف سفر وزیر علوم به فرانسه

افت سطح پایان نامه های کشور در سال های اخیر/ ایران از نظر کیفیت مقاله با دانشگاه های برتر دنیا فاصله زیادی دارد

افت سطح پایان نامه های کشور در سال های اخیر/ ایران از نظر کیفیت مقاله با دانشگاه های برتر دنیا فاصله زیادی دارد