مطالب مرتبط:
چشم و گوش پرسپولیس به زوریخ؛ / 24 ساعت تا رای سرنوشت ساز برای پرسپولیس
چشم انتظاری پرسپولیس؛ 24 ساعت تا رای سرنوشت ساز زوریخ
24 ساعت تا رای سرنوشت ساز برای پرسپولیس
24 ساعت تا رای سرنوشت ساز برای باشگاه
بیانیه سپاه به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر فرجام صدام سرنوشت متعرضان به ایران اسلامی است/ آمادگی همه جانبه سپاه برای مقابله قاطعانه با هرگونه تهدید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 ساعت 02:152018-05-23سياسي

72 ساعت سرنوشت ساز در خرمشهر


نیروهای دشمن یا دسته دسته تسلیم رزمندگان اسلام می شدند یا با استفاده از پل های شناوری که در عقبه خود روی رودخانه اروند و جزیره «ام الرصاص» نصب کرده بود، - نیروهای دشمن یا دسته دسته تسلیم رزمندگان اسلام می شدند یا با استفاده از پل های شناوری که در عقبه خود روی رودخانه اروند و جزیره ام الرصاص نصب کرده بود، که البته دائماً توسط هواپیمای های نیروی هوایی ارتش بمباران می شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، امیر سرتیپ دوم ستاد اردشیر زوالت از فرماندهان ارتشی حاضر در عملیات الی بیت المقدس درباره مرحله سوم این عملیات روایت می کند: استعداد نیروها و قرار گاه های عمل کننده در منطقه عمومی خرمشهر و حوالی آن برای احاطه کامل و آزاد سازی خرمشهر، به علت نیاز به سرعت عمل در تک همه جانبه از یک طرف و تمرکز نیروهای دشمن در منطقه عمومی خرمشهر به ویژه از حاشیه شهر تا پل نو و ادامه آن تا شلمچه از طرف دیگر، کفایت نمیکرد.

به همین منظور قرار گاه کربلا قرار گاه های فجر 3 و فتح را از منطقه عملیاتی فکه و سایر مناطق وارد منطقه شمال خرمشهر کرد.

قرارگاه فجر3 شامل: تیپ 3 لشکر 77 پیاده، تیپ امام سجاد(ع) و تیپ 33 المهدی و قرارگاه های فتح شامل تیپ 14 امام حسین (ع) و تیپ 8 نجف اشرفبود.

آخرین سازمان رزم و گسترش قرارگاه های عمل کننده جهت آزاد سازی خرمشهر، در منطقه بین شلمچه تا جاده اهواز خرمشهر به ترتیب از راست قرار گاه های نصر 2، نصر3، فجر3 و فتح در سمت راست جاده خرمشهر، در سمت چپ جاده اهواز خرمشهر قرارگاه های نصر 5 و نصر 6 مستقر شدند.

روایت روز اول خرداد 61 در روز 1 خرداد 61 درگیری کماکان به صورت تبادل آتش ادامه داشت و یگان هایی از قرارگاه های نصر، فجر و فتح جهت شروع مرحله جدید تک، آماده شدند.

ماموریت قرار گاه نصر 5، ادامه ماموریت قبلی به منظور درگیر کردن دشمن بود، لذا کماکان در سیل بند خرمشهر مستقر بودیم و با دشمن مقابل، در خاکریزهای مارد در حال مبادله آتش بودیم.

عراقی ها در مقابل تک نیروهای خودی در منطقه غرب خرمشهر و پل نو غافلگیر شدند و مجبور شدند خاکریزهای دفاعی خود را یکی پس از دیگری ترک کنند و لذا نیروهای خودی تا قبل از روشنایی روز 2 خرداد به جاده آسفالته خرمشهر - شلمچه رسیدند و به طرف پل نو گسترش یافتند.

رزمندگان نصر 2 هم به جاده اسفالته رسیده بود.

در ساعت 04:30 بامداد 2 خرداد نیروهای عراقی، تحت فشار رزمندگان اسلام به حوالی نهرخین عقب رانده شدند و لذا ارتباط زمینی نیروهای دشمن مستقر در خرمشهر با نیروهای مستقر در منطقه شلمچه قطع شد.

در اوایل صبح همان روز نیروهای قرار گاه فتح، خرمشهر را از سمت غرب محاصره کردند و نیروهای قرارگاه فجر هم به رودخانه اروند رسیدند و به این ترتیب با رسیدن نیروهای قرارگاه فتح به ساحل رودخانه اروند، ماموریت قرارگاه های مذکور با موفقیت انجام شد.

وحشت نیروهای بعثی نیروهای عراقی، در برابر تک های سریع و غافلگیرانه رزمندگان پر توان اسلام، دچار وحشت و سرگردانی شدید شدند و نتوانسته عکس العمل مناسب انجام دهند، ارتباط یگان های دشمن با یکدیگر قطع شد، لذا در این زمان، فرار افسران و درجه داران و سربازان عراقی از منطقه خرمشهر گویای از هم پاشیدگی سازمان یگان های دشمن بود.

در واقع تصویری که در این مقطع از صحنه نبرد می توان ارائه داد، به این صورت است که تعداد زیادی از نیروهای عراقی در داخل خرمشهر هستند، تعدادی هم در حاشیه نهر خین و تعدادی هم در منطقه شلمچه که هیچ کدام از این نیروها با هم ارتباط زمینی ندارند و به سه قسمت مجزا تقسیم شده اند.

نیروهای خودی هم به این صورت که قرارگاه های نصر2 و نصر3 در منطقه شلمچه در راست، روی جاده آسفالته با نیروهای عراقی در گیر هستند و در منطقه مرکزی قرار گاه های فجر 3 و فتح و در سمت چپ، قرارگاه های نصر5 و نصر6.

در حالی که قرار گاه های فجر 3 و فتح، احاطه قسمت مرکزی غربی شهر خرمشهر را کامل می کردند، به منظور تهدید نیروهای عراقی از شرق خرمشهر، توسط مهندسی قرار گاه کربلا، در ساعت 3 بامداد روز3 خرداد یک دستگاه پل شناور بی ام پی در منطقه مارد خرمشهر نصب شد و گردان 154 تیپ 23 نوهد و به (قرار گاه های نصر 5) ابلاغ شد که با عبور از پل مارد نسبت پاک سازی نیروهای عراقی موجود در شهر خرمشهر اقدام کنید و با نیروهای قرار گاه فتح در منطقه مرکزی و درجاده اهواز خرمشهر عمل الحاق انجام داده و وارد شهر شوید.

قبل از آغاز روشنایی، با عبور از پل مارد وارد شرق خرمشهر شدیم، در کلیه مناطق حومه خرمشهر درگیری های شدیدی در جریان بود در حالی که نیروی های دشمن در حال فرار یا تسلیم به نیروهای خودی بود، رزمندگان اسلام به حاشیه شهر خرمشهر رسیده بودند، ما هم از شرق خرمشهر و در حاشیه شهر به منظور محاصره کامل به سمت مرکزی و غرب شهر خرمشهر پیشروی می کردیم و دشمن در حال گریز و فرار به سمت ساحل رودخانه کارون فرار می کرد و ضمن جستجوی دشمن، موانع متعددی که در شمال و شرق خرمشهر توسط دشمن کار گذاشته شده بود را دور می زدیم.

تمام فضای بالا شهر خرمشهر و اطراف آن از دود انفجارات، صدای تیر اندازی ها و مخصوصاً بمباران های هواپیماهای دشمن کاملاً سیاه شده بود، از هر گوشه شهر و اطراف آن صدای تیراندازی های پراکنده به گوش می رسید.

نیروهای دشمن یا دسته دسته تسلیم رزمندگان اسلام می شدند یا با استفاده از پل های شناوری که در عقبه خود روی رودخانه اروند و جزیره ام الرصاص نصب کرده بود، که البته دائماً توسط هواپیمای های نیروی هوایی ارتش بمباران می شد و تقریبا استفاده آن ها برایشان سخت بود، فرار می کردند یا اینکه به صورت انفرادی به رودخانه اروند می زدند که تعداد زیادی از نیروهای عراقی هم غرق شدند.

حوالی ساعت11 صبح، خرمشهر عزیز توسط رزمندگان اسلام اعم از ارتشی و سپاهی از لوث کثیف دشمن متجاوز و خبیث آزاد گردید و به آغوش مام میهن بازگشت.

حضور نیروها در خرمشهر هیچ گاه صحنه ای را که از سمت خارج و شمال، غرب و شرق خرمشهر، رزمندگان اسلام با شوق و شادی و غرور وارد شهر می شدند و نیروهای عراقی شکست خورده و ذلیل، دسته دسته تسلیم می شدند و از ضعف و ترسشان دو انگشت دست را به علامت v (پیروزی) بالا می بردند، تمام خستگی های 25 روزه نبرد از وجودمان خارج شده بود و شعف، غرور، آرامش روح و وجدان، سربلندی که تماما حالت ها و خصایص رزمندگان و سربازان پیروز هست را در وجودمان همه و همه می دیدیم، در طول زندگیم ندیده بودم، تا کنون هم ندیده ام و به احتمال خیلی زیاد تا آخر عمرم هم نخواهم دید.

روز عجیبی بود ملت ایران، عزت و سربلندی که همیشه حق و شایسته آنها است را در عمل با آزاد سازی خرمشهر عزیز لمس کردند.

به منظور استقرار گردان در داخل شهر، از شمال شرقی خرمشهر وارد شدیم و با کاوش مناطق و اماکن و محله ها، به دیوار ضلع شمالی کارون یعنی محله بازار ماهی فروشان خرمشهر رسیدیم.

با بررسی اطراف، بانک ملی ایران شعبه مرکزی خرمشهر که در خیابان فردوسی بود را به عنوان قرار گاه گردان تعیین کردم، اتفاقا محل مذکور یکی از اماکن تدارکاتی و پشتیبانی نیروهای عراقی ها، مملو از پوتین، ژاکت، اورکت، فانسقه، قمقه و خواربار مثل برنج، روغن و سایر مواد غذایی بود.

تیم های ب1 و ب2 و ب 3 را هم در مدارس و ادارات، در همان منطقه خیابان فردوسی مستقر کردیم.

استقرار، سازماندهی، تعیین مناطق محوله و پدافند و برقراری ارتباطات به صورتی که استقرار گردان به صورت نسبی کامل شود، تا نزدیکی های عصر، انجام شد.

پس از خاتمه استقرار گردان، خواسته ای را که از درگاه خداوند قبل از عملیاتم الی بیت المقدس تمنی و مسئلت کرده بودم، به حاشیه شمالی رودخانه کارون رفتم و ابتداء سپاسگزاری و شکر خود را به درگاه پُر کَرم خداوند تقدیم داشتم که آرزوی این بنده حقیر را در زمانی که قبل از شروع عملیات الی بیت المقدس اکثر روزها از حاشیه غربی کارون آن طرف رودخانه را (همان جایی که ایستاده بودم) بارها و بارها آن جا را برای شناسایی و کنترل نگاه می کردم به خدای بزرگ می گفتم: خدایا می شود یک روز آن طرف رودخانه بروم در جای دشمن و از آن طرف رودخانه به این طرف رودخانه نگاه کنم؟ که خداوند کریم، تقدیر را طوری قرار داد که در عملیات ایل بیت المقدس در تمامی مراحل آن و تا آزادی خرمشهر، افتخار حضور داشته باشم و این که افتخار ورود به خرمشهر را داشته باشیم و مهمتر این که درست در جایی از خرمشهر مستقر شوم که همان محلی بود دقیقا که آرزوی حضور در آن نقطه را کرده بودم، خداوند نصیبم کرد.

خداوندا بر کرم و بزرگیت شکر.

روز دومو سوم استقرار در خرمشهر روز دوم استقرار در خرمشهر، آتش های دشمن و به ویژه بمباران های هوایی کاهش یافت.

البته پوشش پدافند هوایی و حضور جنگنده های نیروی هوایی ارتش در این امر موثر بود.

روز سوم که آتش های پراکنده خمپاره اندازهای دشمن در سطح شهر کم و بیش وجود داشت که توسط خمپاره اندازهای خودی شامل 120 م م، 81 م م پاسخ داده می شد.

ساعت 8 شب روز 5 خرداد، یکی از افسران رکن سوم قرارگاه کربلا به همراه رکن سوم تیپ 23 در محل پاسگاه فرماندهی گردان ما حضور پیدا کردند و ابلاغ کردند: با توجه به اینکه احتمال بمباران های هوایی و توپخانه های دشمن در روی شهر خرمشهر وجود دارد همین امشب خرمشهر را ترک و به محل استقرار اولیه به آبادان بر گردید.

هر قدر اصرار و تقاضا کردیم که ما یک ماه برای یک چنین روزی عملیات انجام داده ایم، می خواهیم یک مدتی هم در خرمشهر بمانیم که قبول نکردند و لذا حدود ساعت 11شب 61/3/5 با وصول تعدادی کامیون از طریق تیپ، کُل گردان خرمشهر را ترک و به منطقه ایستگاه 12آبادان که هنوز بُنه گردان در آنجا مستقر بود برگشتیم و مجددا برقراری تأمین و پدافند جزیره آبادان را عهده دار شدیم، همزمان نسبت به بازسازی و تجدید قوا اقدام کردیم.

مجموعه عوامل موثر در فتح خرمشهر عملیات افتخار آفرین و غرور انگیز الی بیت المقدس که به عنوان شاخص ترین، عظیم ترین، موفق ترین و تأثیر گذارترین و طولانی ترین عملیات رزمندگان اسلام، منجر به آزادی خرمشهر از تجاوز دشمن شد، در تاریخ عملیات های نظامی و نبردهای کشورمان کم نظیر و جاودان خواهد ماند.

رشادت ها، ایثار گری ها، فداکاری ها، طرح های عملیاتی مبتکرانه و جدید، خستگی ناپذیری، روحیه بالا، انگیزه جنگندگی، خواست عمومی همه، مبنی بر آزادی خرمشهر در مجموع منتج به نتیجه عظیم آزاد سازی حدود 5400کیلو متر مربع از خاک کشور، به اسارت در آمدن 19500نفر از نیروهای دشمن، کشته و زخمی حدود 16000نفر، ضایعات 60فروند هواپیما و تعداد 418تانک و 2فروند هلی کوپتر شد، شایسته تدریس جدی در مراکز آموزشی و فرهنگی(مقدماتی، عالی، فرماندهی و ستاد و دانشگاه عالی دفاع ملی) به صورت مشروح است.

تقدیر از رزمندگان گردان 154 با توجه به شرکت کامل گردان در کلیه مراحل عملیات الی بیت المقدس و کسب پیروزی ها و موفقیت های متعددی که گردان در عملیات الی بیت المقدس کسب کرد، تعدادی از فرماندهان و پرسنل گردان 154مورد تقدیر و تشویق رده های مختلف فرماندهی قرار گرفتند که منجمله اینجانب هم یک سال ارشدیت دریافت کردم.

شرکت تیپ 23نوهد با گردان های تابعه در عملیات الی بیت المقدس، افتخار بزرگی را نصیب کارکنان آن کرد که در آزاد سازی خرمشهر عزیز نقش و سهم داشته باشند، و برای همیشه تاریخ به شرکت در آن عملیات غرور آفرین افتخار و مباهات کند.

عملیات پیروز مندانه الی بیت المقدس، عملیات وسیع و بزرگ منظم بود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خرمشهر - منطقه - جاده - خرداد - شلمچه - اسلام - رودخانه - تسلیم - اروند - درگیر - جزیره - اهواز - امام حسین - هواپیمای - ساعت - آزاد - امام - ارتش - بمباران - درگیری - محاصره - تمرکز - مناطق - گزارش - کربلا - هوایی - حاشیه - شروع - لشکر - جدید

آخرین اخبار سرویس:
عوامل استکبار درصدد خوش بینی مردم به دشمنان نظام هستند

مدیرعامل آبفای قم: راهی جز کاهش مصرف آب نداریم

کسانی که دم از مذاکره با آمریکا می زنند در حق ملت ایران ظلم می کنند/ برخی افراد از ابتدا هم با نظام زاویه داشتند

از جبهه گیری شورای شهر متأثر شدم/ نمی توانید به اسم رأی مردم هر کاری انجام دهید

پیشنهاد مذاکره مجدد با آمریکا مصداق بارز وطن فروشی است

واکنش امام جمعه زاهدان به ماجرای ایرانشهر/ تشویش اذهان عمومی بدون اطلاع از اصل ماجرا کار ناپخته ای بود

لزوم هوشیاری نمایندگان مجلس در خصوصFATF

ایجاد 268 فرصت شغلی برای مددجویان اقلیدی + فیلم

هدف گرفتن آستانه تحمل مردم با تحریم هایی سخت تر از جنگ نظامی

نمایندگان مجلس باید از آرمانهای انقلاب و ارزش های جامعه حراست کنند

نمایندگان مجلس مراقب تصویب طرح های بیگانگان باشند

درخواست کنندگان مذاکره با آمریکا، یاران شمر زمان هستند

پیشنهاد دهندگان مذاکره با آمریکا نفوذی دشمن هستند

دشمن با فشار اقتصادی درصدد ناامید کردن ملت ایران است

انحصارگرایی غربی ها در کنوانسیون های بین المللی برچیده شود

ائمه جمعه کردستان بر مقابله با نقشه شوم دشمنان تاکید کردند

ایستادگی دستگاه قضا در برابر فساد موجب هجمه به آن شده است

ریش سفیدان از ورود پرونده به دستگاه قضایی جلوگیری کنند

ایستادگی دستگاه قضا در برابر فساد موجب هجمه به آن شده است

در زمین شیطان

برجام در آی سی یو / هشدار عراقچی به اروپایی ها

پیشرفت 65 درصدی پروژه انتقال آب به اراضی دشت سیستان

کشت نشایی چغندرقند برای اولین بار در اردبیل

ربوده شدن 33 کارمند در قندهار افغانستان

گشایش آب سد سنگ سیاه روی کشاورزان کردستانی

پروین: کی روش را نباید فقط تا جام ملت ها نگه داریم

پیام تسلیت افشانی برای درگذشت حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر حسینی

حمله فرد مسلح به چاقو و مصدومیت 8 نفر در چین

احداث بندرخشک اینچه برون با هدف اشتغالزایی

حادثه هفتم تیر انقلاب سومی برای کشور بود

روحیه گذشت، سازش و میانجیگری؛ مانع ایجاد دعاوی قضایی

ملاقات مردمی رییس کل دادگستری استان در مصلای نماز جمعه کرمان

برپایی بزرگداشت آیت الله شب زنده دار جهرمی/ تخریب قبور ائمه بقیع را هرگز نباید فراموش کرد

قوه قضاییه با تمام توان در برابر شرارت ها ایستاده است

برای انجام کارهای مردم در ادارات صدور بخشنامه کارآمد نیست

فعالیت گسترده دستگاه قضایی جهت مبارزه با فساد

ضرورت اقدام صحیح و سریع دولت برای مبارزه به گرانفروشی

رسانه ها آمریکا را رسوا کنند

حسینی قمی: زندگی آیت الله شب زنده دار برای خدا بود

علم الهدی: جامعه و فضای مجازی گرفتار امپراطوری رسانه ای شده که منطق ندارد

مردم اشرافی گری مسئولان را تحمل نمی کنند

ائمه جمعه کردستان بر مقابله با نقشه شوم دشمنان تاکید کردند

اجرای طرح های عمرانی و اقتصادی به بخش خصوص واگذار شود

مردم اشرافی گری مسئولان را تحمل نمی کنند

انحصارگرایی غربی ها در کنوانسیون های بین المللی برچیده شود

امام جمعه گنبد: مسئولان با همکاری هم گرانی را کنترل کنند

بنای زیبا بر قبور صالحان یا تخریب؟ نوشتاری از هادی سروش

حکیم در دیدار با فؤاد معصوم بر لزوم تشکیل دولت اکثریت ملی تأکید کرد

همایش میراث جهانی شاهرود

قوانین حیرت انگیز ملکه انگلیس + عکس ها

مهناز افشار نتیجه بازی ایران و پرتغال را حدس زد

خبر اخراج آقازاده ها و توقیف دارایی آنها جعلی است

اجرای طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در 9 استان

طرح نسخه الکترونیکی در حج امسال اجرا می شود

پرویز مشرف از ریاست حزب خود استعفا داد

پرونده اقتصاد وپناهجویان سوری؛ روی میز رایزنی های مرکل و حریری

رهبری داعشی های اندونزی به اعدام محکوم شد

هوای گرم و مرطوب در گیلان تا اواسط هفته

ورزش و نشاط در باغ جنت شیراز

سیر تا پیاز صدور مجوز پرورش گوزن برای تجارت گوشت

امام جمعه موقت همدان: برای انجام کارهای مردم در ادارات صدور بخشنامه کارآمد نیست

مشمولان سرباز معلم به خدمت فراخوانده شدند

50 هزار میلیارد ریال برای توسعه دامغان نیاز است

سالانه هشت تا 10 درصد پرونده های قضایی افزایش می یابد

آمایش سرزمین سرمایه های زیادی را برای کشور ایجاد می کند

حفظ سلامت قوه قضاییه اصلی ترین عامل جلب رضایت و اعتماد مردمی است

صحبت از مذاکره مجدد بر سر برجام از جهالت است

خدمت مسوولان به مردم از بزرگترین عبادت هاست

امام جمعه گنبد: مسئولان با همکاری هم گرانی را کنترل کنند

هفته قوه قضاییه فرصتی مغتنم برای رابطه صمیمی دستگاه قضایی بامردم است

گزیده خطبه های نماز جمعه شهرهای مختلف استان خوزستان

افشانی درگذشت حجت الاسلام سید علی اکبر حسینی را تسلیت گفت

رقابت فشرده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه

مطالبه ملت از دستگاه قضایی برگرداندن وثوق مردمی است

ملاقات مردمی رییس کل دادگستری در مصلی

پیشنهاد مذاکره با آمریکا خفت بار است

ملت ایران با وحدت توطئه های دشمنان را خنثی می کند

آمادگی نیروی زمینی ارتش هراس در دل دشمن انداخته است

رقابت برترین دانش آموزان قرآنی فارس پایان یافت/ تهران و مشهد؛ میزبان مرحله کشوری

ملت ایران با وحدت توطئه های دشمنان را خنثی می کند

پیشنهاد مذاکره با آمریکا خفت بار است

مطالبه ملت از دستگاه قضایی برگرداندن وثوق مردمی است

گزیده خطبه های نماز جمعه شهرهای مختلف استان خوزستان

آمایش سرزمین سرمایه های زیادی را برای کشور ایجاد می کند

حفظ سلامت قوه قضاییه اصلی ترین عامل جلب رضایت و اعتماد مردمی است

خدمت مسوولان به مردم از بزرگترین عبادت هاست

صحبت از مذاکره مجدد بر سر برجام از جهالت است

ضرورت پرهیز از خوی اشرافی گری در بین مسؤولان/ نمایندگان مجلس در خصوص FATF دقت لازم را داشته باشند

معلوم شده امضاکنندگان نامه ننگین مذاکره با آمریکا دنبال چه هستند/ آمریکا برای نابودی انقلاب اسلامی دندان تیز کرده است

تضعیف دستگاه قضا به نفع هیچ کسی نیست

دولت مسؤول اصلی رفع مشکلات اقتصادی و بیکاری در جامعه است/ مردم وحدت خود را حفظ کنند

توضیحاتی درباره نامه ظریف به وزیر امورخارجه آمریکا

دشمن جرات حضور در میدان رزم با ملت ایران را ندارد

مردم فساد و اختلاس را نمی پذیرند

امام جمعه تبریز بر سلامت دستگاه قضا تاکید کرد

حکیم در دیدار با فؤاد معصوم: تشکیل دولت اکثریت ملی بهترین راهکار در مرحله کنونی است

نمایندگان، بیانات رهبری را نصب العین قرار دهند

اعضای فراکسیون مستقلین با ظریف دیدار می کنند

لزوم توجه دولت و مجلس در پیوستن به کنوانسیون های بین المللی

پیشنهاد دهندگان مذاکره با آمریکا درک سیاسی ندارند

72 ساعت سرنوشت ساز در خرمشهر

72 ساعت سرنوشت ساز در خرمشهر