مطالب مرتبط:
انتصاب یک فرد سیاسی بر منصب اقتصادی/ شایسته سالاری در دولت مرد!!!
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد نگرانی از تأثیر ارز بر بازار سرمایه/ دولت باید بر بازار متشکل ارز نظارت کند
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی: بیش از یک سوم درآمد دولت از مالیات و گمرک است/ لزوم توجه جدی به سرمایه گذاری داخلی
اشتباهات رایج درباره اگزما
اشتباهات رایج در استفاده از دئودورانت ها و ضدعرق ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 ساعت 00:552018-05-23سياسي

اشتباهات اقتصادی دولت از نگاه حامیانش


در حالی تنها یک سال از دولت دوازدهم می گذرد که بی عملی دولت در حوزه اقتصادی حامیان اصلاح طلبش را خیلی زود به صف منتقدان آورد.

ظاهراً جریان اصلاح طلب ژست منتقد گرفته تا مردم عملکرد ضعیف آقای رییس جمهور را در کارنامه آنها منظور نکنند.

- شعارسال": دولت دوازدهم نزدیک به یک سال است که سر کار آمده است، در حالی که بسیاری بر ‏این عقیده بودند مسیر حرکت این دولت در ادامه دولت یازدهم خواهد بود، اما این موضوع در بخش اقتصادی ‏کابینه خیلی مصداق پیدا نکرد، چرا که در این بخش چینش های کابینه از همان ابتدا نشان داد که ‏هرچند برخی شخصیت های کلیدی در کابینه جدید تغییری نکردند و حتی اختیارات ‏بیشتری به دست آورده اند، اما در رویکردها پیرامون مسائل اقتصادی دولت دوازدهم ‏رویه متفاوتی را دنبال می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتسنیم با اینکه تغییر رویکرد در اقدامات اقتصادی دولت دوازدهم مشهود است، برخی صاحب نظران جریان اصلاح طلب و حامیان وی معتقدند حسن روحانی در دولت دوازدهم برنامه مشخصی ندارد و همین موضوع سبب شده است که مرتکب اشتباهات گوناگونی شود که در کارنامه یک ساله اخیرش بیشتر از گذشته دیده شود.

نمود بی برنامگی در بودجه 97 روحانی در دولت یازدهم اقتصاددان های گوناگونی را به عنوان مشاور کنارش داشت.

اما ‏در دولت دوازدهم بسیاری از این افراد کنار گذاشته شدند و تلاش های پیدا و پنهانی ‏برای تحقق اقتصاد آزاد شکل گرفت.

از سویی در دولت دوازدهم روحانی تلاش کرد تا وانمود کند که تیم ‏اقتصادی کابینه هماهنگ و منسجم عمل می کند، در حالی که بعد از گذشت یک سال مشخص ‏شده است که چنین موضوعی تا کنون شکل عملی به خود نگرفته است و بخش های ‏مختلف با مشکلات گوناگونی دست و پنجه نرم می کنند.

بهروز هادی زنوز، اقتصاددان حامی دولت که معتقد است دولت دوازدهم برنامه مشخصی برای ‏بهبود شرایط اقتصادی ندارد، یکی از نمودهای این مسئله را در تدوین لایحه بودجه سال 97 می بیند ‏و در خصوص آن می گوید ادعای دولت مبنی بر عملیاتی بودن بودجه 97، فقط حرف ‏است ، عملکرد دولت دوازدهم نشان می دهد اساساً این دولت به خلاف دولت یازدهم ‏بسیار متشتت است.

اختلاف نظر های بسیاری درون دولت وجود دارد که هر از ‏چندگاهی نمود پیدا می کند.

این کارشناس اقتصاد یکی از اشتباهات در دولت روحانی را نداشتن انسجام در بدنه کابینه می داند و می گوید تا زمانی که در دولت انسجام به وجود نیاید و بین معاونان ‏رییس جمهور و وزرا اختلاف زیادی وجود داشته باشد نمی توان از عملکرد دولت دفاع کرد.

در حال حاضر هریک از وزرا به صورت ‏مستقل به نمایندگان مجلس مراجعه می کنند تا از بین آنها برای خود طرفدار جمع کنند و برای طرح هایشان اعتبار بگیرند.

این اقتصاددان معتقد است که استفاده نکردن از نظرات اقتصاددان ها برای برنامه ریزی امور اقتصادی از اشتباهات دیگر این دولت است که روحانی در دولت دوازدهم به این ‏رویه روی آورده است.

وی بر این اساس هم می گوید: اینکه دولت ادعا می کند بودجه 97 ‏بودجه عملیاتی است، شعاری بیش نیست.

بودجه امسال برنامه خاصی برای اقتصاد و اشتغالزایی ‏ندارد.

از سویی نمی توان به شفافیت بودجه هم اعتماد کرد.

کسانی که الفبای بودجه ریزی ‏عملیاتی را می دانند، متوجه صحیح نبودن این موضوع در بودجه ریزی 97 می شوند، ‏کمااینکه وعده های دولت پیشین هم در این زمینه توخالی از آب درآمد، چراکه ‏بودجه ریزی عملیاتی یک شبه محقق نمی شود که بتوان یک شبه آن را تهیه کرد.

ضمناً ‏با نگاهی به نحوه منابع و مصارف بودجه 97 متوجه می شویم با یک طبل توخالی ‏مواجه هستیم که در آن کسری نهفته بالایی دیده می شود.

حرکت بر ریل آزمون و خطا روزنامه اصلاح طلب جهان صنعت که از سیاست های روحانی به صورت آشکار یا ‏پنهان حمایت می کند یکی از اشتباهات دولت روحانی در بخش اقتصادی را عمل ‏کردن به شیوه آزمون و خطا می داند و نوسان نرخ ارز را که در آستانه سال 97 شدت ‏گرفت نشانه ای از ناکامی سیاست های اقتصادی این دولت می داند.

این روزنامه می نویسد اقتصاد ایران بر ریل آزمون و خطا حرکت می کند و این مسئله ‏خود نشانه ای بر این موضوع است که در اقتصاد ملموس برنامه ریزی ‏وجود ندارد.

در ادامه این مقاله هم به طرح این سوال پرداخته شده است که در چنین ‏شرایطی چه کسی به جز مردم قرار است تاوان اشتباهات دولت را بپردازند؟ روزنامه جهان صنعت به تازگی هم در گزارش اول خود با تیتر انتظارات تحقق نیافته در ‏دولت دوازدهم ، برجام و تکیه بیش از حد روحانی به آن را یکی از اشتباهات ‏دولت روحانی برشمرده است.

البته در این گزارش پای برخی انتظارات حزبی و ‏جناحی نیز به میان کشیده شده است با این حال اصلی ترین دلیل رای مردم به ‏روحانی وعده های اقتصادی دانسته شده است در حالی که چنین وعده هایی همچون ‏سراب شکل عملیاتی به خود نگرفته است.

ریشه گرانی دلار در اصلاح ناکام سود بانکی از نگاه برخی اقتصادخوانده ها کاهش نرخ سود بانکی در تابستان سال 96 یکی از ‏اشتباهات دولت بود که بدون برنامه صورت گرفت و موجب شد نقدینگی از بانک ها ‏خارج شود و سر از بازارهای موازی در بیاورد.

بر اساس این نگاه خاستگاه گران شدن ‏ارز طی چند ماه اخیر نیز در مقطع انتهایی تابستان تعریف می شود، این در حالی است که دولت ‏روحانی در آن مقطع به هشدارها بی توجهی می کرده است.

‏ تغییر نرخ سود بانکی در تابستان گذشته یکی از مواردی است که در آن ردپای تغییر ‏رویه دولت دوازدهم نسبت به یازدهم دیده می شود، چرا که تیم اقتصادی روحانی ‏پیش از این برای کنترل تورم تلاش می کرد با حبس نقدینگی در بانک ها جلوی ‏افزایش نرخ تورم را بگیرد.

اما در تابستان سال گذشته به یک باره این روند را تغییر داد ‏و در نهایت با ناکام ماندن در اجرا و گران شدن نرخ دلار به نوعی در انتهای سال 96 ‏از اجرای آن عقب نشینی کرد.

تصمیم دولت به کاهش نرخ سود بانکی و در نهایت عقب نشینی کردن از آن با فروش ‏اوراق مالی به منظور متعادل کردن بازار ارز، هرچند از نگاه دولتمردان در مقطع ‏خودش ضروری تلقی می شود اما در اصل نشان می دهد که دولت نمی تواند تصمیم های درست برای مقاطع طولانی بگیرد و یا به عبارتی دولت تصمیم های خود را در ‏هر مقاطعی با توجه به فشارهایی که به آن تحمیل می شود اتخاذ می کند.

دولت در خصوص نرخ ارز نیز تلاش داشت تا پایان فصل پاییز 96 نرخ ارز را بالا ببرد و ‏پس از آن به صورت پلکانی نرخ را کاهش دهد، اما در عمل به دلیل فشارهای داخلی و ‏خارجی این موضوع محقق نشد و بالا رفتن نرخ دلار برای دولت به یک بحران تبدیل ‏شد.

به این ترتیب تیم اقتصادی دولت روحانی در عمل با شکست مواجه شد و مردم ‏تاوان بالا رفتن نرخ دلار را به همراه حبس نقدینگی در بانک ها و رکود فراگیر دادند.

با اینکه حسن روحانی در اولین سال دولت دوازدهم نیز نتوانست به وعده های اقتصادی اش ‏جامه عمل بپوشاند، اما در تریبون های عمومی همواره تلاش می کند دولت خود را ‏موفق نشان دهد و در این مسیر حتی وزیرانی را که واقع بینی دارند ناامید قلمداد کند، ‏این در حالی است که خبرها از منابع موثق حکایت از این دارند که داخل کابینه ‏روحانی یکدستی و هماهنگی دیده نمی شود و صدای اختلافات داخلی گاهی به بیرون نیز می رسد.

از نگاه ناصر ایمانی، فعال سیاسی یکی از اشتباهات روحانی کمک به ناامید کردن جامعه است.

او می گوید اختلاف های موجود میان مسئولان کشور یکی از ‏عوامل اصلی ناامید کردن جامعه است و روحانی باید یک خط مشی صحیح ‏را به همکاران خود در دولت منتقل کند و به آنها بگوید که آنها هم دقت داشته باشند در ‏تمام مواضع و سخنان خود روحیه جامعه را بانشاط و امیدوار و شاداب نگه دارند‎.

‎ ایمانی نسبت به مواضع روحانی انتقاداتی را وارد می داند و می گوید اشخاصی که ‏دغدغه دارند و می گویند مردم نباید ناامید باشند، از طرفی به طور مداوم از حضور ‏منتقدان انتقاد دارند در واقع خودشان به القای ناامیدی کمک می کنند.

آقای رییس جمهور باید ‏به این نکته هم توجه کنند، فرض می گیریم که منتقدان دولت واقعاً دارند القای ‏ناامیدی می کنند اما آقای رییس جمهور دومین فرد این کشور است.

او نباید این ‏موضوعات را بازتاب دهد تا مردم را ناامید کند‎، ایشان بدتر منتقدان را با کلماتی مانند ‏کم عقل تحریک می کند تا به میدان انتقاد کردن و اختلاف افکنی بیایند‎.

‎ چینش کابینه دوازدهم خطای اول روحانی علی سرزعیم ریشه اشتباهات دولت دوازدهم در بخش اقتصاد را در چینش کابینه دیده است و بر این گمان است که در معرفی مدیران اقتصادی دولت بی توجهی صورت گرفت و مسئولانی سر کار آمدند که دانش کافی ندارند.

این اقتصاددان طی یک مصاحبه در آستانه انتخاب اعضای کابینه دولت دوازدهم ‏می گوید انتصاب ها و معرفی اعضای کابینه دوازدهم حکایت از این دارد که مسئولان متوجه وخامت ‏اوضاع و شدت بحران نیستند.

اگر رییس جمهور درک درستی از مشکلات و میزان ‏شدت بحران داشته باشد باید به دنبال یک کابینه تحول خواه باشد.

اما اسامی ای که برای ‏بانک مرکزی و سازمان مدیریت اعلام شده است حکایت از این دارد که این افراد ‏توانایی کافی برای قبول مسئولیت های خود ندارند.

سرزعیم یکی از 71 اقتصاددانی است که هنگام معرفی کابینه دوازدهم توسط روحانی ‏نامه ای را امضا کردند و در آن علاوه بر یادآور شدن اوضاع بحرانی اقتصاد ایران نسبت ‏به استفاده نشدن از چهره های اقتصادی در کابینه گلایه شده بود.

امضاکنندگان این ‏نامه، اوضاع کشور را بسیار حساس ارزیابی کرده و از اینکه فشارهای سیاسی و ‏"چانه زنی ها" سرانجام منجر به انتخاب ناشایسته در دولت دوازدهم شود، ابراز نگرانی ‏کردند‎.

‎ یکی از اقدامات شائبه برانگیز روحانی در ماه های اخیر انتقاداتی است که او نسبت به ‏برخی وزرای خود مطرح کرده است، موضوعی که حتی از سوی حامیان اصلاح طلب ‏دولت نیز طرد شد، چرا که از نگاه این افراد روحانی می توانست چنین ‏انتقاداتی را در جلسات خصوصی مطرح کند.

البته این موضوع از جنبه دیگری نیز قابل ‏بررسی است مبنی بر اینکه اگر روحانی مدیران نالایقی در اطراف خود گمارده است ‏مسئولیت عملکرد آنها در وهله اول با شخص رییس جمهور است.

‏ حرکت به سمت گزیده شدن از یک سوراخ یکی دیگر از اشتباهات دولت روحانی که به خلق مشکلات جدیدی هم منجر شده ‏است اتکای این دولت به برجام شکست خورده است.

با خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و کشورهای 1+5 دولتمردان به همراه روحانی تلاشی را آغاز کرده اند تا برجام را به هر قیمتی ‏حفظ کنند و یا اینکه وارد توافق های مبهم دیگری با اروپایی ها بشوند، در حالی که با خروج ‏آمریکا از برجام در عین اینکه شرکت های اروپایی هم تسلیم خواست آمریکا شده اند ‏نشان می دهد دولت روحانی دیگر نباید از محل اعتماد به غرب شکست دوباره ای را ‏تجربه کند.

کنار مشکلات ریز و درشتی که دولت دوازدهم با آن سر و کار دارد، یکی از اصلی ترین مشکلات این دولت موضوع اختلاف نظرات میان دولتمردان است که در این ‏خصوص هم ردپایی از اشتباهات روحانی دیده می شود، در این خصوص محمد حسین ‏ادیب، اقتصاددان معتقد است که در بدنه کابینه دو دیدگاه متعارض وجود ‏دارد، همین مسئله باعث بروز مشکلاتی شده است، در این میان نقش روحانی هم قابل توجه است و مجموع این عوامل موجب شده که گره مشکلات اقتصادی کورتر شود.

‎ وی مصداق یکی از اشتباهات روحانی در اقتصاد کلان را افزایش حجم نقدینگی می داند و می گوید روحانی در حالی حجم نقدینگی را افزایش داده است که خودش ‏قربانی این اشتباه شده است.

راهبردی ترین اشتباه روحانی هم در این گزاره خلاصه ‏می شود که در تیم اقتصادی این دولت فردی را که سابقه اداره موفق بانک ‏مرکزی داشته باشد، وارد نکرده است.

در حالی که سیف نگاه شعبه ای به بانکداری ‏دارد و بانک مرکزی را همانند یک بانک تجاری اداره می کند، بنابراین حساسیتی ‏نسبت به افزایش نقدینگی ندارد.

سیف در عمل هم اشتباه های خود را به روحانی ‏آموزش می دهد، نتیجه این شده است که در هیچ سخنرانی از سوی رییس دولت ‏حساسیت نسبت به افزایش نقدینگی ابراز نمی شود‎.

‎ سعید اسلامی بیدگلی، استاد دانشگاه هم بر این گمان است که در دولت دیدگاه های ‏متضادی وجود دارد، مصداق آن هم در موضوع بحران ارزی بروز و ظهور کرده است.

از ‏نگاه این اقتصاددان در بحران ارزی اخیر عوامل سیاسی نقش خاص خود را دارند و ‏عوامل اقتصادی داخلی و ناکارآمد بودن ساختار اقتصادی نقش خود؛ اینکه دیدگاه های ‏متضاد میان دولتمردان بروز کرده است به این موضوع برمی گردد که مسئولان ‏نگاه بخشی دارند و مسائل را با عینک جایگاه خودشان می بینند، در حالی که مشکلات ‏اقتصادی از طریق اصلاح ساختار اقتصادی حل می شود‎.

‎ شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته ازسایت خبری تحلیلی الف ، تاریخ انتشار: 2خرداد 1397 ، کدخبر: 3970302100،www.

alef.

ir
کلید واژه ها: دولت - اقتصاد - اقتصادی - دولت یازدهم - کابینه - اصلاح طلب - روحانی - رییس جمهور - اقتصاددان - اصلاح - بودجه - کارنامه - نمایندگان مجلس - برنامه - لایحه بودجه - دولت روحانی - حسن روحانی - اختیارات - نشان - منتقدان - کارشناس - مشکلات - مشاور - شرایط - گزارش - بهروز - تسنیم - آزاد - صورت - جدید

آخرین اخبار سرویس:
کمیسیون اصل 90 مجلس چه وظایفی دارد؟

احمد آقایی زاده ترابی تحلیل سیر اندیشه مفسّران در تفسیر «وَ عَلَّمَ آدَمَ الأَسْماءَ کُلَّها»

50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

تجمع دانشجویان در اعتراض به احکام سنگین

درخواست 100 میلیاردی مدیرعامل سروش!

پشت پرده ائتلاف مقتدی صدر با رقیب سرسختش/ آیا العبادی، مقتدی صدر و هادی العامری را دور می زند؟

دکتر مسلم آقایی طوق نگاه تطبیقی به صلاحیت هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نسبت به ابطال مقررات

مادر خبرنگار شهید سوری: راه فرزندم را ادامه می دهم/ همچنان در مسیر مقاومت زندگی می کنیم

با جداسازی منابع درمان تامین اجتماعی موافق نبودم/تضمین می دهم که پول کارگران به تامین اجتماعی بازگردد

محمد نصیری، محسن اسماعیلی پذیرش قول امین در فقه امامیه و آیین دادرسی مدنی

حکم استفاده از تافت و مواد نگه دارنده مو برای وضو

50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

لست بدترین طیارت جنگی امریکایی

مجری معروف و محبوب تلویزیون در گذر زمان/عکس

خیابان فرشته در قُرق بچه پولدارها/ عکس

عناوین روزنامه های سیاسی 29 خرداد 97/ عطش حقارت 100 نفره +تصاویر

چهارمین تیم عربی که امشب طعم شکست چشید

عناوین روزنامه های سیاسی 29 خرداد 97/ خروج از پروتکل الحاقی و NPT +تصاویر

عضو جدید شورای اسلامی رشت تحلیف شد

اتباع خارجی در شهرری هم فرصت هستند هم تهدید

تکرار اعتراض و تجمع فرهنگیان بازنشسته 96

جزییات برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر

راننده "بن لادن" گرفتار شد

جا شدن در دل خواستگار با ترفندهای زیر

آیا پیش از بارداری باید داروهایی را که مصرف می کنم تغییر بدهم؟

انتقال فرهنگ ایثار راه موفقیت کشور در همه عرصه هاست

خبرهای خوب مجلس برای رانندگان

مهمترین نکات قبل از ازدواج

عثمان محمدپرست+ زندگینامه

دیگر نیازی به ارائه کپی مدارک در ادارات نیست

اگر خفه ام کنند سازش نخواهم کرد

پاسخ به شائبه ها پیرامون تلگرام طلایی

اشکالی که سید جمال خوانساری را عالمی بنام کرد

خانم مجری در جشن تولد خودمانی «بهنوش بختیاری»/عکس

مروری بر نقش مفاخر فرهنگی در خلق فرصت های اقتصادی در گردشگری

901 کانون مساجد گیلان؛ میزبان طرح غنی سازی اوقات فراغت

فتحی: استعفای خود از نمایندگی را تقدیم هیات رییسه مجلس کردم

نگاهی به مهمترین عملیات موشکی برون مرزی سپاه

روزنامه نگار و مترجم پیشکسوت درگذشت

جدال روزنامه کیهان با روزنامه جمهوری اسلامی

اعتیاد به بازی های کامپیوتری اختلال رفتاری است؟

سورپرایز تیم امنیتی بولتون برای ایران چیست/ هشدار در باره همکاری تازه مریم رجوی و یاران ترامپ

برد سه شیرها در لحظه آخر

نشست فرهنگی ایران و ایتالیا در رم

گزارش تصویری: بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین دکار احمد احمدی در مسجد اعظم قم

اعتراض فرهنگیان بازنشسته 96 / دلایل تاخیر طولانی در پرداخت پاداش پایان خدمت

بازیگر ایرانی، داماد شد! /عکس

مجری معروف رقیب اوباماها می شود

بیانیه انجمن متخصصان روابط عمومی استان یزد در باره بازگشت جایگاه اداره کلی روابط عمومی استانداری یزد

سخنان دکتر علی شریعتی (5)

اس ام اس دلتنگی (5)

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

موردی خاص به نام «تبصره ماده 48»

دکتر باقر درویشی، دکتر مهدی امیدی، بهاره جانی تجزیه پویای فقر در طی چهار برنامه توسعه ایران: بر اساس روش جدید تجزیه شش جزیی

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 28 خردادماه

بررسی چگونگی نصب گنبد جدید حرم امام حسین(ع)

محمدمهدی عبد خدایی در گفت وگو مشروح با فارس: خاطره رهبر انقلاب از دکتر علی شریعتی/ نقش شریعتی در آشنا کردن دانشجویان با مبارزه

فتحی: استعفای خود از نمایندگی را تقدیم هیات رییسه مجلس کردم

ضرورت بازگشت به استراتژی «همه با هم» امام/ بخش ششم: «جامِ جهان نما»ی امام و خاطره ای مهم از توصیه ایشان به مدیران مطبوعات

معرفی حجت الاسلام تدینی به عنوان مدیرکل اوقاف کرمان

تربیت 50 هزار حافظ قرآن در استان کرمان

افتتاح و کلنگ زنی پروژه های آستان مقدس امامزاده محمد کرمان

تصاویر/ مراسم بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی در مسجد اعظم قم

حجت الاسلام و المسلمین احمدی معلمی به تمام معنا بود

گام هایی برای داشتن ذهن خلاق

خیزش حوزه و دانشگاه به سمت تمدن سازی نوین اسلامی باشد/ مکتبی که نتواند فرهنگ ساز باشد نمی تواند تمدن سازی کند

ملانیا از دست شوهرش شاکی شد

فوری/ اولین سانحه در آسمان جام جهانی روسیه/ خطر مرگ از بیخ گوش بازیکنان عربستان گذشت

البرز ظرفیت برپایی آیین افتتاحیه کشوری اوقات فراغت ویژه کانون های فرهنگی مساجد را دارد

دو خاطره درس آموز از برخورد امام با جوانان

بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین احمدی در قم برگزار شد

پیدا شدن اعضای بدن یکی از مفقودان حادثه سیل اشکورات رودسر

عملی که فقر و ذلت در پی دارد

لوسیانو پریرا به فولاد پیوست

فرهاد جعفری آزاد شد

تصاویر/ آیین بزرگداشت علمی و معرفتی استاد احمد احمدی در تهران

25 برنامه موسیقی توسط حوزه هنری آذربایجان غربی اجرا شد

33 سال پیش در چنین روزی بررسی اختیارات رییس جمهور در مجلس

محمدمهدی عبد خدایی در گفت وگو مشروح با فارس: خاطره رهبر انقلاب از دکتر علی شریعتی/ نقش شریعتی آشنا کردن دانشجویان با مبارزه

مهاجرانی: در آنالیزهای کی روش نباید شک کرد

ترتیل صفحه 384 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در گفت وگو با فارس: انتشار خبر تعرض به 41 دختر ایرانشهری بدون انجام تحقیق و بررسی درست نبوده است/ عاملان انتشار خبر تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند

اعلام خبر تعرض به 41 دختر ایرانشهری بدون انجام تحقیق و بررسی درست نبوده است/ عاملان انتشار خبر تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند

جزییات سفر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به اردبیل

افتتاح طرح اوقات فراغت در کانون های مساجد 7 شهرستان

فضای سبز کالبد خشک شهر را زنده می کند

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ29 خرداد

برای شرطی ها

تصاویر/ تشییع پیکر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین توسلی در قم

ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

نماینده سازمان ملل با شروط امارات به صنعاء آمد

عضو هیأت رییسه اتاق ایران تشریح کرد جزییات سفر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به اردبیل

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در گفت وگو با فارس: اعلام خبر تعرض به 41 دختر ایرانشهری بدون انجام تحقیق و بررسی درست نبوده است/ عاملان انتشار خبر تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند

شرکت صالحی در اجلاس "اسلوفروم"

سلبریتی ها از واقعیت ها دور هستند

اجرای حکم محمد ثلاث/ تکذیب هک شدن سایت وزارت صنعت/ دیدار نمایندگان با رهبری/ تعقیب قضایی عامل انتشار خبر تجاوز در ایرانشهر/ پاسخ «نایک» به اعتراض مردم ایران و پخش بازی با اسپانیا

به هزار دلیل ببخش!

هرگونه اطلاع رسانی در مورد پرونده اخیر در ایرانشهر منوط به تکمیل تحقیقات است

مراسم بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین احمد احمدی برگزار شد

امارات به اتباع کشورهای درگیر جنگ اقامت می دهد

اشتباهات اقتصادی دولت از نگاه حامیانش

اشتباهات اقتصادی دولت از نگاه حامیانش